gwenview - en to ug translation catalogue (148 entries)

[ctx: @title actions category - means actions changing smth in interface]
en: View
ug: كۆرۈنۈش

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Edit Location
ug: ئورۇن تەھرىر

[ctx: @action:inmenu]
en: Sort By
ug: تەرتىپى

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Name
ug: ئاتى

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Date
ug: چېسلا

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Size
ug: چوڭلۇقى

[ctx: @action:inmenu]
en: Filename
ug: ھۆججەت ئاتى

[ctx: @action:inmenu]
en: Date
ug: چېسلا

[ctx: @action:inmenu]
en: Image Size
ug: سۈرەت چوڭلۇقى

[ctx: @action:inmenu]
en: File Size
ug: ھۆججەت چوڭلۇقى

[ctx: @action:inmenu]
en: Rating
ug: باھالاش

[ctx: @title actions category]
en: File
ug: ھۆججەت

note: i18n: ectx: property (text), widget (Gwenview::StatusBarToolButton, mAddFilterButton)
en: Add Filter
ug: سۈزگۈچ قوش

en: General
ug: ئادەتتىكى

en: Image View
ug: سۈرەت كۆرۈنۈش

en: Advanced
ug: ئالىي

[ctx: @action:button]
en: Copy
ug: كۆچۈر

[ctx: @action:button]
en: Move
ug: يۆتكە

[ctx: @action:button]
en: Link
ug: ئۇلانما

en: Move Here
ug: نۆۋەتتىكى ئورۇنغا يۆتكە

en: Copy Here
ug: بۇ جايغا كۆچۈر

en: Cancel
ug: ئەمەلدىن قالدۇر

en: File Operations
ug: ھۆججەت مەشغۇلاتلىرى

[ctx: @title actions category]
en: Edit
ug: تەھرىرلەش

[ctx: Verb]
en: Copy To...
ug: كۆچۈرۈش نىشانى…

[ctx: Verb]
en: Move To...
ug: يۆتكەش ئورنى…

[ctx: Verb]
en: Rename...
ug: ئات ئۆزگەرت…

[ctx: Verb]
en: Trash
ug: ئەخلەتخانا

en: Restore
ug: ئەسلىگە كەلتۈرۈش

en: Properties
ug: خاسلىق

en: Create Folder...
ug: قىسقۇچ قۇر…

en: Open With
ug: بۇنىڭدا ئېچىش

en: Other Application...
ug: باشقا پروگراممىلار...

en: Name contains
ug: ئات ئىچىدە

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Height
ug: ئېگىزلىك

note: i18n("%1:%2") because ':' should not be translated, it is used to parse the ratio string. i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Width
ug: كەڭلىك

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Slideshow
ug: تام تەسۋىرى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Interval:
ug: ئىنتېرۋال:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSlideShowLoopCheckBox)
en: Loop
ug: دەۋرىي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSlideShowRandomCheckBox)
en: Random
ug: ئىختىيارىي

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Information
ug: سۈرەت ئۇچۇرى

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mThumbnailGroupBox)
en: Thumbnails
ug: كىچىك سۈرەت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowThumbnailsCheckBox)
en: Show thumbnails
ug: thumbnails نى كۆرسەتسۇن

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Height:
ug: ئېگىزلىك:

[ctx: @item:intext fullscreen meta info separator]
en: ,
ug: ،

note: i18n: ectx: Menu (rating)
en: &Rating
ug: دەرىجە(&R)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ug: ئاساسىي قورال بالداق

[ctx: @title:window]
en: Image Information
ug: سۈرەت ئۇچۇرى

[ctx: @title actions category - means actions changing image]
en: Edit
ug: تەھرىرلەش

en: Rotate Left
ug: سولغا ئايلاندۇر

en: Rotate Right
ug: ئوڭغا ئايلاندۇر

en: Mirror
ug: ئەينەك

en: Resize
ug: چوڭلۇقىنى ئۆزگەرت

en: Crop
ug: كەس

en: Image Operations
ug: رەسىم مەشغۇلاتى

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelScrollRadioButton)
en: Scroll
ug: چۆرگىلەت

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelBrowseRadioButton)
en: Browse
ug: كۆز يۈگۈرت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnlargeSmallerImages) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintEnlargeSmallerImages)
en: Enlarge smaller images
ug: كىچىكرەك سۈرەتلەرنى چوڭايتسۇن

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, softwareAnimationRadioButton)
en: Software
ug: يۇمشاق دېتال

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noAnimationRadioButton)
en: None
ug: يوق

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Orientation:
ug: يۆنىلىش:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, horizontalRadioButton)
en: Horizontal
ug: توغرا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, verticalRadioButton)
en: Vertical
ug: تىك

[ctx: @label]
en: %1 file selected | %1 files selected
ug[0]: %1 ھۆججەت تاللاندى

en: %1 folder | %1 folders
ug[0]: %1 قىسقۇچ

en: %1 file | %1 files
ug[0]: %1 ھۆججەت

en: Start in fullscreen mode
ug: تولۇق ئېكران ھالىتىدە قوزغىتىش

[ctx: @action reload the currently viewed image]
en: Reload
ug: قايتا يۈكلە

[ctx: @action:intoolbar Switch to file list]
en: Browse
ug: كۆز يۈگۈرت

[ctx: @action:intoolbar Switch to image view]
en: View
ug: كۆرۈنۈش

[ctx: @action Go to previous image]
en: Previous
ug: ئالدىنقى

[ctx: @action Go to next image]
en: Next
ug: كېيىنكى

[ctx: @action Go to first image]
en: First
ug: بىرىنچى

[ctx: @action Go to last image]
en: Last
ug: ئاخىرقى

[ctx: @action]
en: Start Page
ug: باشلاش بېتى

[ctx: @action]
en: Sidebar
ug: يان قورال بالداق

[ctx: @title actions category - means actions changing smth in interface]
en: Edit
ug: تەھرىرلەش

en: Redo
ug: قايتىلا

en: Undo
ug: يېنىۋال

en: Folders
ug: قىسقۇچلار

en: Information
ug: ئۇچۇر

en: Operations
ug: ھېسابلا

[ctx: @title:window]
en: Open Image
ug: سۈرەت ئاچ

en: Start Slideshow
ug: تام تەسۋىرىنى باشلاش

en: Discard Changes
ug: ئۆزگەرتىشنى تاشلىۋەت

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RenameDialog)
en: Rename
ug: ئات ئۆزگەرت

[ctx: @info:progress saving all image changes]
en: Saving...
ug: ساقلاۋاتىدۇ…

en: &Stop
ug: توختا(&S)

en: Save All
ug: ھەممىنى ساقلا

en: Edit
ug: تەھرىرلەش

[ctx: @action]
en: Edit Tags
ug: tag تەھرىرلە

[ctx: @action Rating value of zero]
en: Zero
ug: نۆل

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SemanticInfoDialog)
en: Tag Editor
ug: Tag تەھرىرلىگۈچ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mPreviousButton)
en: Previous
ug: ئالدىنقى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mNextButton)
en: Next
ug: كېيىنكى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rating:
ug: باھالاش:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Tags:
ug: خەتكۈچلەر:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QTextEdit, mDescriptionTextEdit)
en: Description
ug: چۈشەندۈرۈش

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (KFilePlacesView, mBookmarksView)
en: Places
ug: ئورۇنلار

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tagsTab)
en: Tags
ug: خەتكۈشلەر

en: Synchronize
ug: قەدەمداش

en: Keep
ug: تەگمە

en: Retry
ug: قايتا سىنا

en: Ignore
ug: پەرۋا قىلما

en: Quit
ug: ئاخىرلاشتۇر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Preview:
ug: ئالدىن كۆزەت:

en: Import Selected
ug: تاللىغاننى ئەكىر

en: Import All
ug: ھەممىنى ئەكىر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mConfigureButton)
en: Settings...
ug: تەڭشەكلەر…

en: Developer
ug: ئىجادىيەتچى

en: Square
ug: تۆت چاسا

en: Landscape
ug: توغرا يۆنىلىش

en: US Letter
ug: ئا ق ش لېپاپى

en: Portrait
ug: بوي يۆنىلىش

[ctx: @info]
en: Could not open file %1
ug: ھۆججەت «%1» نى ئاچقىلى بولمىدى

[ctx: @info:tooltip]
en: Trash
ug: ئەخلەتخانا

[ctx: @action:button]
en: Deselect
ug: ئەكسىچە تاللا

[ctx: @action:button Zoom to fit, shown in status bar, keep it short please]
en: Fit
ug: لايىق

[ctx: @info:tooltip]
en: Close
ug: ياپ

[ctx: @item:intable Image file name]
en: Name
ug: ئاتى

[ctx: @item:intable]
en: File Size
ug: ھۆججەت چوڭلۇقى

[ctx: @item:intable]
en: Image Size
ug: سۈرەت چوڭلۇقى

[ctx: @item:intable]
en: Comment
ug: ئىزاھات

[ctx: @title:group General info about the image]
en: General
ug: ئادەتتىكى

[ctx: @title:column]
en: Property
ug: خاسلىق

[ctx: @title:column]
en: Value
ug: قىممەت

[ctx: @info]
en: Could not open file for writing.
ug: ھۆججەتنى يېزىش ئۈچۈن ئاچالمىدى.

en: Print Image
ug: سۈرەتنى بېسىپ چىقار

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
ug: سۈرەت تەڭشەك

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Position
ug: سۈرەت ئورنى

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Scaling
ug: كۆرسىتىش نىسبىتى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleToPage)
en: &Fit image to page
ug: سۈرەتنى بەتكە ماسلاشتۇر(&F)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Millimeters
ug: مىللىمېتىر

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Centimeters
ug: سانتىمېتىر

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Inches
ug: دىيۇيم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintKeepRatio)
en: Keep ratio
ug: نىسبىتىنى ساقلا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Size:
ug: چوڭلۇقى:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize
ug: چوڭلۇقىنى ئۆزگەرت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mKeepAspectCheckBox)
en: Keep aspect ratio
ug: ئېگىزلىك-كەڭلىك نىسبىتىنى ساقلاپ قال

[ctx: @item:inmenu toggle loop in slideshow]
en: Loop
ug: دەۋرىي

[ctx: @item:inmenu toggle random order in slideshow]
en: Random
ug: ئىختىيارىي

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rotate Right
ug: ئوڭغا ئايلاندۇر

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rotate Left
ug: سولغا ئايلاندۇر

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror
ug: ئەينەك

[ctx: (qtundo-format)]
en: Transform
ug: ئۆزگەرتىش

[ctx: @action]
en: Properties
ug: خاسلىق

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ug: ھۆججەت(&F)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ug: كۆرۈنۈش(&V)
