Gwyddion - en to cs translation catalogue (4510 entries)

en: Invalid token
cs: Neplatný token

en: Empty expression
cs: Prázdný výraz

note: TRANSLATORS: %c is replaced with +, -, *, /, etc.
en: Missing operator %c argument
cs: Chybí argument operátoru %c

note: TRANSLATORS: %c is replaced with +, -, *, /, etc.
en: Invalid operator %c argument
cs: Argument operátoru %c je neplatný

note: TRANSLATORS: %s is replaced with sin, cos, sqrt, etc.
en: Missing argument of %s
cs: Chybí argument %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with sin, cos, sqrt, etc.
en: Invalid argument of %s
cs: Neplatný argument %s

en: Missing opening parenthesis
cs: Chybí otevírací závorka

en: Missing closing parenthesis
cs: Chybí uzavírací závorka

en: Empty parentheses
cs: Prázdné závorky

en: Stray comma
cs: Zbloudilá čárka

en: Stray symbol %d
cs: Zbloudilý symbol %d

en: Trailing garbage
cs: Nesmyslný konec výrazu

en: Stack is not executable
cs: Zásobník není spustitelný

en: Unresolved identifiers
cs: Neznámé identifikátory

en: vdW: semisphere
cs: vdW: hemisféra

en: vdW: pyramide
cs: vdW: pyramida

en: vdW: truncated pyramid
cs: vdW: uříznutá pyramida

en: vdW: sphere
cs: vdW: koule

en: vdW: offset sphere
cs: vdW: posunutá koule

en: vdW: two spheres
cs: vdW: dvě sféry

en: vdW: cone
cs: vdW: kužel

en: vdW: cylinder
cs: vdW: válec

en: Hertz: spherical
cs: Hertz: sférický

en: Hertz: spherical, fixed film
cs: Hertz: sférický, pevná vrstva

en: Hertz: spherical, free film
cs: Hertz: sférický, volná vrstva

en: DMT: spherical
cs: DMT: sférický

en: Sneddon: conical
cs: Sneddon: kuželovitý

en: Sneddon: conical, fixed film
cs: Sneddon: kuželovitý, pevná vrstva

en: Sneddon: conical, free film
cs: Sneddon: kuželovitý, volná vrstva

en: Untitled
cs: Nepojmenovaný

en: Fitting...
cs: Prokládám...

en: Gaussian
cs: Gaussovka

en: Gaussian (PSDF)
cs: Gaussovka (PSDF)

en: Gaussian (ACF)
cs: Gaussovka (ACF)

en: Gaussian (HHCF)
cs: Gaussovka (HHCF)

en: Gaussian (RPSDF)
cs: Gaussovka (RPSDF)

en: Two Gaussians (PSDF)
cs: Dvě gaussovky (PSDF)

en: Exponential
cs: Exponenciála

en: Exponential (PSDF)
cs: Exponenciála (PSDF)

en: Exponential (ACF)
cs: Exponenciála (ACF)

en: Exponential (HHCF)
cs: Exponenciála (HHCF)

en: Exponential (RPSDF)
cs: Exponenciála (RPSDF)

en: K-correlated (PSDF)
cs: K-korelovaná (PSDF)

en: Power-exponential (ACF)
cs: Exponenciála s obecnou mocninou (ACF)

en: Polynomial (order 0)
cs: Polynom (stupeň 0)

en: Polynomial (order 1)
cs: Polynom (stupeň 1)

en: Polynomial (order 2)
cs: Polynom (stupeň 2)

en: Polynomial (order 3)
cs: Polynom (stupeň 3)

en: Polynomial (order 4)
cs: Polynom (stupeň 4)

en: Polynomial (order 5)
cs: Polynom (stupeň 5)

en: Square wave
cs: Obdélníková vlna

en: Parabolic step
cs: Parabolický schod

en: Smooth slanted step
cs: Hladký šikmý schod

en: Smooth bent step
cs: Hladký ohnutý schod

en: Boltzmann bent step
cs: Ohnutý Boltzmannův schod

en: Power
cs: Mocnina

en: Lorentzian
cs: Lorentzovka

en: Resource directory cannot be created.
cs: Nelze vytvořit adresář se zdroji.

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: (fixed)
cs: (pevný)

en: deg
cs: stupňů

en: N.A.
cs: nemá smysl

en: Data ended prematurely at line %d and column %d.
cs: Data skončila předčasně na řádku %d v sloupci %d.

en: Malformed data encountered at line %d and column %d.
cs: Vadná data na řádku %d v sloupci %d.

en: Line %d has %d columns instead of expected %d.
cs: Řádek %d má %d sloupců namísto očekávaných %d.

en: Empty data.
cs: Prázdná data.

en: Edge height (right)
cs: Výška hrany (pravé)

en: Edge
cs: Hrana

en: Edge height (left)
cs: Výška hrany (levé)

en: Step height (positive)
cs: Výška schodu (kladného)

en: Line
cs: Čára

en: Step height (negative)
cs: Výška schodu (záporného)

en: Circle (down)
cs: Kružnice (dolní část)

en: Circle
cs: Kružnice

en: Circle (up)
cs: Kružnice (horní část)

en: Grain number
cs: Číslo zrna

en: Center x position
cs: X-ová poloha středu

en: Center y position
cs: Y-ová poloha středu

en: Minimum value
cs: Nejmenší hodnota

en: Maximum value
cs: Největší hodnota

en: Mean value
cs: Střední hodnota

en: Median value
cs: Medián

en: RMS value
cs: RMS hodnota

en: Minimum value on boundary
cs: Nejmenší hodnota na hranici

en: Maximum value on boundary
cs: Největší hodnota na hranici

en: Pixel area
cs: Plocha v pixelech

en: Projected area
cs: Projektovaná plocha

en: Surface area
cs: Plocha povrchu

en: Equivalent square side
cs: Strana ekvivalentního čtverce

en: Equivalent disc radius
cs: Poloměr ekvivalentního kruhu

en: Area above half-height
cs: Plocha nad poloviční výškou

en: Area of convex hull
cs: Plocha konvexního obalu

note: TRANSLATORS: Grain volume calculated using basis (foot) set to * zero.
en: Zero basis volume
cs: Objem – nulová základna

note: TRANSLATORS: Grain volume calculated using basis (foot) set to the * grain minimum.
en: Grain minimum basis volume
cs: Objem – základna minimum zrna

note: TRANSLATORS: Grain volume calculated using basis (foot) set to the * Laplacian background.
en: Laplacian background basis volume
cs: Objem – základna laplaceovské pozadí

en: Projected boundary length
cs: Délka projektované hranice

en: Minimum bounding size
cs: Nejmenší omezující rozměr

en: Minimum bounding direction
cs: Směr největšího rozměru

en: Maximum bounding size
cs: Největší omezující rozměr

en: Maximum bounding direction
cs: Směr nejmenšího rozměru

en: Maximum inscribed disc radius
cs: Poloměr největšího vepsaného kruhu

en: Maximum inscribed disc center x position
cs: X-ová poloha středu největšího vepsaného kruhu

en: Maximum inscribed disc center y position
cs: Y-ová poloha středu největšího vepsaného kruhu

en: Minimum circumcircle radius
cs: Poloměr nejmenší opsané kružnice

en: Minimum circumcircle center x position
cs: X-ová poloha středu nejmenší opsané kružnice

en: Minimum circumcircle center y position
cs: Y-ová poloha středu nejmenší opsané kružnice

en: Mean radius
cs: Střední poloměr

en: Minimum Martin diameter
cs: Nejmenší Martinův průměr

en: Direction of minimum Martin diameter
cs: Směr nejmenšího Martinova průměru

en: Maximum Martin diameter
cs: Největší Martinův průměr

en: Direction of maximum Martin diameter
cs: Směr největšího Martinova průměru

en: Inclination θ
cs: θ sklonu

en: Inclination φ
cs: φ sklonu

en: Curvature center x position
cs: X-ová poloha středu křivosti

en: Curvature center y position
cs: Y-ová poloha středu křivosti

en: Curvature center z value
cs: Hodnota ve středu křivosti

en: Curvature 1
cs: Křivost 1

en: Curvature 2
cs: Křivost 2

en: Curvature angle 1
cs: Směr křivosti 1

en: Curvature angle 2
cs: Směr křivosti 2

en: Major semiaxis of equivalent ellipse
cs: Hlavní poloosa ekvivalentní elipsy

en: Minor semiaxis of equivalent ellipse
cs: Vedlejší poloosa ekvivalentní elipsy

en: Orientation of equivalent ellipse
cs: Orientace ekvivalentní elipsy

en: Position
cs: Poloha

en: Value
cs: Hodnota

en: Area
cs: Plocha

en: Volume
cs: Objem

en: Boundary
cs: Hranice

en: Slope
cs: Sklon

en: Curvature
cs: Křivost

en: User
cs: Uživatel

en: Union
cs: Sjednocení

en: Intersection
cs: Průnik

en: Detected
cs: Detekovaná

en: Parallel
cs: Dvojčetná

en: Triangular
cs: Trojčetná

en: symmetry|Square
cs: Čtvercová

en: Rhombic
cs: Rombická

en: Hexagonal
cs: Šesterečná

en: Horizontal
cs: Vodorovný

en: Vertical
cs: Svislý

en: Universal
cs: Univerzální

en: Scale adaptive
cs: Frekvenčně adaptabilní

en: Scale and space adaptive
cs: Frekvenčně a lokálně adaptabilní

note: TRANSLATORS: Interpolation type (AKA nearest neighbour)
en: Round
cs: Zaokrouhlení

en: Linear
cs: Lineární

en: windowing|None
cs: Žádná

en: Rect
cs: Obdélník

en: correlation|Normal
cs: Normální

en: Phase only
cs: Jen fáze

en: Exclude masked region
cs: Vynechat oblast pod maskou

en: Include only masked region
cs: Použít pouze oblast pod maskou

en: Use entire image (ignore mask)
cs: Ignorovat masku (použít celá data)

en: distance|City-block
cs: Taxikářská

en: distance|Chess
cs: Šachovnicová

en: distance|Octagonal 4,8
cs: Oktagonální 4,8

en: distance|Octagonal 8,4
cs: Oktagonální 8,4

en: distance|Octagonal
cs: Oktagonální

en: distance|Euclidean
cs: Eukleidovská

en: Value at the origin
cs: Hodnota uprostřed

en: Base plane x-coefficient
cs: X-koeficient základní roviny

en: Base plane y-coefficient
cs: Y-koeficient základní roviny

en: Angle from horizontal plane
cs: Odklon od vodorovné roviny

en: Orientation
cs: Orientace

en: Step height
cs: Výška schodku

en: Slope width
cs: Šířka šikmé části

en: Base plane value at the origin
cs: Hodnota základní roviny uprostřed

en: Distance of step center from the origin
cs: Vzdálenost středu schodku od počátku

en: Direction perpendicular to edges
cs: Směr kolmý k hranám

en: Width at half-height
cs: Šířka v polovine výšky

en: Spatial period (pitch)
cs: Prostorová perioda

en: Fill ratio at base
cs: Koeficient zaplění na základně

en: Offset from origin
cs: Posun oporit počítku

en: Top edge sharpness
cs: Ostrost horní hrany

en: Bottom tier height
cs: Výška spodní části

en: Middle tier height
cs: Výška střední části

en: Top tier height
cs: Výška horní části

en: Bottom tier tapering factor
cs: Faktor zúžení spodní části

en: Middle tier tapering factor
cs: Faktor zúžení střední části

en: Top tier tapering factor
cs: Faktor zúžení horní části

en: Feature height
cs: Výška útvaru

en: Offset from origin in X
cs: Posun od počátku v X

en: Offset from origin in Y
cs: Posun od počátku v Y

en: Corner roundness
cs: Zaoblenost rohů

en: Width at base
cs: Šířka na základně

en: Width at the top
cs: Šířka nahoře

en: Corner radius
cs: Poloměr rohu

en: X-coordinate of the center
cs: X-ová souřadnice středu

en: Y-coordinate of the center
cs: Y-ová souřadnice středu

en: Radius
cs: Poloměr

en: Value at the apex
cs: Hodnota na vrcholku

en: Base plane longitudal coefficient
cs: Podélný koeficient základní roviny

en: Height of the feature
cs: Výška útvaru

en: Mean standard deviation
cs: Střední standardní ochylka

en: Elongation ratio
cs: Poměr protažení

en: Direction of elongation (φ=0 means y-axis)
cs: Směr protažení (φ=0 znamená podél y)

en: Standard deviation 1
cs: Standardní odchylka 1

en: Standard deviation 2
cs: Standardní odchylka 2

en: Mean width
cs: Střední šířka

en: Width 1
cs: Šířka 1

en: Width 2
cs: Šířka 2

en: Side length of the base
cs: Délka strany na základně

en: Base radius
cs: Poloměr na základně

en: Radius at apex
cs: Poloměr na vrcholku

en: Mean curvature at apex
cs: Střední křivost na vrcholku

en: Radius 1
cs: Poloměr 1

en: Radius 2
cs: Poloměr 2

en: Mean circle radius
cs: Střední poloměr kružnice

en: Outer radius
cs: Vnější poloměr

en: Distance between centers
cs: Vzdálenost mezi středy

en: Inner radius
cs: Vnitřní poloměr

en: Plane
cs: Rovina

en: Step (one-sided)
cs: Schod (jednostranný)

en: Step (two-sided)
cs: Schod (oboustranný)

en: Grating (simple)
cs: Mřížka (jednoduchá)

en: Grating (3-level)
cs: Mřížka (trojúrovňová)

en: Holes
cs: Otvory

en: Sphere
cs: Koule

en: Half-sphere
cs: Polokoule

en: Cylinder (lying)
cs: Válec (ležící)

en: Pyramid (rectangle)
cs: Pyramida (obdélníková)

en: Pyramid (diamond)
cs: Pyramida (diagonální)

en: Pyramid (3-sided)
cs: Pyramida (trojboká)

en: Parabolic bump
cs: Parabolický hrbol

en: Cone
cs: Kužel

en: Smooth cone
cs: Vyhlazený kužel

en: Smooth pyramid
cs: Vyhlazená pyramida

en: Smooth pyramid (3-sided)
cs: Vyhlazená pyramida (trojboká)

en: Cylinder
cs: Válec

en: Ring
cs: Prstenec

en: Lunette
cs: Srpek

en: Unknown
cs: Neznámá

en: Dilation...
cs: Dilatace...

en: Erosion...
cs: Eroze...

en: Certainty map...
cs: Mapa spolehlivosti...

en: One image location produced refinement | %d image locations produced refinement
cs[0]: %d místo v obrázku dalo zpřesnění
cs[1]: %d místa v obrázku dala zpřesnění
cs[2]: %d míst v obrázku dalo zpřesnění

en: Iterating estimate (iteration %d)...
cs: Iteruji odhad (iterace %d)...

en: Searching for local maxima...
cs: Hledám lokální maxima...

en: Found one internal local maximum | Found %d internal local maxima
cs[0]: Bylo nalezeno %d lokální maximum
cs[1]: Byla nalezena %d lokální maxima
cs[2]: Bylo nalezeno %d lokálních maxim

en: Pyramid
cs: Pyramida

en: Pyramidal
cs: Pyramidální

en: Contact
cs: Kontaktní

en: Noncontact
cs: Bezkontaktní

en: Delta function
cs: Delta funkce

en: Analytical
cs: Analytický

en: Symmetric
cs: Symetrický

en: Elliptical parabola
cs: Eliptická parabola

en: Asymmetric
cs: Asymetrický

en: Ball on stick
cs: Koule na tyči

en: Starting partial estimation
cs: Začínám částečný odhad

en: Starting full estimation...
cs: Začínám plný odhad...

en: Triangulating...
cs: Trianguluji...

en: Rotate view (R)
cs: Otáčení pohledu (R)

en: Scale view as a whole (S)
cs: Škálování celého pohledu (S)

en: Scale value range (V)
cs: Škálování rozsahu hodnot (V)

en: Move light source (L)
cs: Posun zdroje světla (L)

en: Show full controls
cs: Zobraz kompletní ovládací prvky

en: Hide full controls
cs: Skryj kompletní ovládací prvky

en: adjective|Basic
cs: Základní

en: Light & Material
cs: Světlo a materiál

en: Labels
cs: Popisky

en: Colorbar
cs: Barevná škála

en: _Scale:
cs: Š_kála:

en: _Value scale:
cs: Škála _hodnot:

en: Ph_ysical scale:
cs: Fyzické měřítko:

en: verb|Set
cs: Uložit

en: Line _width:
cs: Šíř_ka čáry:

en: Show _axes
cs: Zobrazuj _osy

en: Show _labels
cs: Zobrazuj _popisky

en: _Orthographic projection
cs: _Ortografická projekce

en: _Hide masked
cs: _Skrýt maskovaná

en: _Lighting
cs: _Osvětlení

en: _Overlay
cs: _Překrytí

en: _Overlay - no light
cs: _Překrytí, bez světla

en: _Material:
cs: _Materiál:

en: _Light φ:
cs: φ _světla:

en: L_ight θ:
cs: θ s_větla:

en: _Reset
cs: _Obnovit

en: X-axis
cs: Osa X

en: Y-axis
cs: Osa Y

en: Minimum z value
cs: Nejmenší hodnota z

en: Maximum z value
cs: Největší hodnota z

en: _Label:
cs: Pop_isek:

en: Move label
cs: Posuň popisek

en: _Horizontally:
cs: _Vodorovně:

en: _Vertically:
cs: _Svisle:

en: A_ll labels have the same size
cs: Všechn_y popisky jsou stejně velké

en: Scale size _automatically
cs: _Automaticky uprav velikost

en: Si_ze:
cs: Veli_kost:

en: Show false _colorbar
cs: Zobrazovat _barevnou škálu

en: Reserve space for _colorbar
cs: Ponechat prostor pro _barevnou škálu

en: _Size:
cs: _Velikost:

en: _Vertical alignment:
cs: _Svislé zarování:

en: S_witch to Lighting Mode
cs: _Přepni na osvětlení

en: S_witch to Overlay Mode
cs: _Přepni na překrytí

en: S_witch to Color Gradient Mode
cs: _Přepni na barevný gradient

en: T_oggle light
cs: Př_epnout světlo

en: Axis Properties
cs: Vlastnosti osy

en: Label Text
cs: Text popisku

en: _Unset Color Gradient
cs: _Odnastav barevný gradient

note: TRANSLATORS: Countable (more false colour gradients).
en: _More...
cs: _Více...

en: Choose Color Gradient
cs: Vyber barevný gradient

en: Hidden
cs: Skrytý

en: Points
cs: Body

en: Line + points
cs: Body + čára

en: Change Mask Color
cs: Změna barvy masky

en: Quantity
cs: Veličina

en: Enabled
cs: Aktivní

en: Curve Properties
cs: Vlastnosti křivky

en: Pre_v
cs: _Předchozí

en: _Next
cs: _Následující

en: Plot _style:
cs: _Typ grafu:

en: Pl_ot color:
cs: _Barva

en: Point _type:
cs: T_yp bodu:

en: _Point size:
cs: _Velikost bodu:

en: _Line type:
cs: Typ čá_ry:

en: Line t_hickness:
cs: T_loušťka čáry:

en: <b>Label Te_xt</b>
cs: <b>Te_xt popisku</b>

en: Set Curve Color
cs: Nastavení barvy křivky

en: Square
cs: Čtverec

en: Diamond
cs: Kosočtverec

en: Cross
cs: Kříž

en: Diagonal cross
cs: Diagonální kříž

en: Asterisk
cs: Hvězdička

en: Star
cs: Hvězda

en: Triangle up
cs: Trojúhelník

en: Triangle down
cs: Otočený trojúhelník

en: Triangle left
cs: Levý trojúhelník

en: Triangle right
cs: Pravý trojúhelník

en: Full square
cs: Plný čtverec

en: Disc
cs: Kruh

en: Full diamond
cs: Plný kosočtverec

en: Full triangle up
cs: Plný trojúhelník

en: Full triangle down
cs: Plný otočený trojúhelník

en: Full triangle left
cs: Plný levý trojúhelník

en: Full triangle right
cs: Plný pravý trojúhelník

en: line-style|Solid
cs: Plná

en: line-style|Dash
cs: Přerušovaná

en: Description
cs: Popis

en: Mode
cs: Mód

en: Color
cs: Barva

en: Point Type
cs: Typ bodu

en: Line Style
cs: Typ čáry

en: Label Properties
cs: Vlastnosti popisku

en: _Frame thickness:
cs: _Tloušťka rámečku:

en: _Reversed layout
cs: _Obrácené rozmístění

en: Abscissa
cs: Vodorovná osa

en: Graph
cs: Graf

en: Curves
cs: Křivky

en: Measure distances in graph
cs: Měření vzdáleností v grafu

en: Zoom in by mouse selection
cs: Zvětšení oblasti vybrané myší

en: Zoom out to full curve
cs: Přizpůsobení zvětšení na plnou křivku

en: Toggle logarithmic x axis
cs: Zapnout/vypnout logaritmickou osu x

en: Toggle logarithmic y axis
cs: Zapnout/vypnout logaritmickou osu y

en: Intersections
cs: Průsečíky

en: Points anywhere
cs: Libovolné body

en: Length
cs: Délka

en: Height
cs: Výška

en: Measure Distances
cs: Měření vzdáleností

en: Curve:
cs: Křivka:

en: Method:
cs: Metoda:

en: Angle
cs: Úhel

note: TRANSLATORS: Preferred resource.
en: Preferred
cs: Upřednostňovaný

en: Name
cs: Jméno

en: Color Gradient
cs: Barevný gradient

en: GL Material
cs: GL materiál

en: Choose GL Material
cs: Vyber GL materiál

en: _Bold
cs: _Tučně

en: _Italic
cs: _Italika

en: _Subscript
cs: I_ndex

en: Su_perscript
cs: _Exponent

en: A_dd symbol
cs: _Přidat symbol

en: Preview
cs: Náhled

en: Cannot open file for reading: %s.
cs: Soubor nelze otevřít pro čtení: %s.

en: No module can load this file type.
cs: Žádný modul nedokáže načíst tento typ souboru.

en: No module can save to this file type.
cs: Žádný modul nedokáže zapsat tento typ souboru.

en: Module Browser
cs: Prohlížeč modulů

en: Module
cs: Modul

en: Version
cs: Verze

en: Author
cs: Autor

en: Name-Version:
cs: Jméno-verze

en: File:
cs: Soubor:

en: Registered functions:
cs: Registrované funkce:

en: Authors:
cs: Autoři:

en: Date:
cs: Datum:

en: Description:
cs: Popis:

en: Name:
cs: Jméno:

en: Failure:
cs: Selhání:

en: Some data are unsaved:
    %s
    Really quit?
cs: Některá data nejsou uložena:
    %s
    Opravdu skončit?

en: Mask _Color...
cs: _Barva masky...

en: Zoom _1:1
cs: Zvětšit _1:1

en: Metadata _Browser...
cs: Prohlížeč _metadat...

en: View _Log...
cs: Zobrazit _Log...

en: Pi_xelwise Square
cs: Čtvercové pi_xely

en: _Physically Square
cs: _Fyzicky čtvercový

en: Set as Default
cs: Nastavit výchozí

en: Set the current view setup as the default
cs: Nastavit současné uspořádání pohledu jako výchozí

en: verb|Save
cs: Uložit

en: Save 3D view to an image
cs: Exportovat trojrozměrný pohled do obrázku

en: _Autocrop
cs: _Autom. oříznout

en: Remove white borders from exported image
cs: Odstranit bílé okraje z exportovaného obrázku

en: _Transparent
cs: _Transparentní

en: Export PNG images with transparent background
cs: Exportovat PNG obrázky s transparentním pozadím

en: _Show mask
cs: Zobrazuj _masku

en: Saving of 3D view to `%s' failed
cs: Uložení 3D pohledu do ‚%s‘ se nezdařilo

en: Export 3D View
cs: Exportovat trojrozměrný pohled

en: _Change Preview
cs: _Změnit náhled

en: Mean
cs: Střední hodnota

en: Min. position
cs: Min. poloha

en: Max. position
cs: Max. poloha

en: Image:
cs: Obrázek:

en: Section:
cs: Řez:

en: Preview quantity
cs: Veličina zobrazená v náhledu

en: Change Volume Data Preview
cs: Změnit náhled objemových dat

en: _Update Preview
cs: _Aktualizovat náhled

en: _Density Map
cs: Mapa _hustoty

en: Change Curve Map Preview
cs: Změnit náhled mapy křivek

en: Preview quantity:
cs: Veličina zobrazená v náhledu:

en: Unknown channel %d
cs: Neznámý kanál %d

en: Unknown volume %d
cs: Neznámá objemová data %d

en: Unknown XYZ %d
cs: Neznámá XYZ data %d

en: Unknown curve map %d
cs: Neznámá mapa křivek %d

en: Z levels: %d, Z unit: %s
cs: Z úrovně: %d, Z jednotky: %s

en: Points: %d
cs: Počet bodů: %d

en: Curves:
cs: Křivky:

en: Segments:
cs: Segmenty:

en: Extract to a new file
cs: Extrahovat do nového souboru

en: Duplicate
cs: Zduplikovat

en: Delete
cs: Smazat

en: Data Browser
cs: Prohlížeč dat

en: Show file messages
cs: Zobraz zprávy souboru

en: Close file
cs: Zavřít soubor

en: Images
cs: Obrázky

en: Graphs
cs: Grafy

en: Spectra
cs: Spektra

en: Curve Maps
cs: Mapa křivek

en: Messages for %s
cs: Zprávy pro %s

en: Messages for Untitled
cs: Zprávy pro Nepojmenovaný

en: channel|None
cs: Žádný

en: _Update
cs: _Aktualizovat

en: Imported data are likely incorrect.
cs: Importovaná data jsou nejspíš nesprávná.

en: Import support for files of type
    
    %s
    
    is incomplete due to the lack of documentation, testing files and/or people willing to help with the testing.
    
    If you can help to improve the import please contact the author of module %s-%s:
    
    %s
cs: Podpora načítání souborů typu
    
    %s
    
    je neúplná kvůli chybějící dokumentaci, testovacím souborům a/nebo lidem ochotných pomoci s testováním.
    
    Chceš-li pomoci zlepšit načítání, kontaktuj prosím autora modulu %s-%s:
    
    %s

en: Opening of `%s' failed
cs: Načtení ‚%s‘ se nezdařilo

en: Full file path: %s.
cs: Plná cesta souboru: %s.

en: Loaded using: %s.
cs: Načítán pomocí: %s.

en: Merge File
cs: Sloučení souboru

en: Open File
cs: Otevření souboru

en: Saving of `%s' failed
cs: Zapsání ‚%s‘ se nezdařilo

en: Saved using: %s.
cs: Ukládán pomocí: %s.

en: File `%s' already exists.  Replace?
cs: Soubor ‚%s‘ již existuje. Přepsat?

en: The file already exists in `%s'.  Replacing it will overwrite its contents.
cs: Takový soubor již v ‚%s‘ existuje. Přepsání nahradí jeho obsah.

en: Replace File?
cs: Přepsat soubor?

en: Document History
cs: Historie dokumentů

en: Clean U_p
cs: _Pročistit

en: Remove entries of files that no longer exist
cs: Odstranit položky souborů, které už neexistují

en: Close file list
cs: Zavřít seznam souborů

en: Open selected file
cs: Otevřít vybraný soubor

en: _Filter:
cs: _Filtr:

en: Case _sensitive
cs: Rozlišovat velká/_malá

en: GL Material Editor
cs: Editor GL materiálů

en: GL Material  `%s'
cs: GL materiál %s

en: _Ambient
cs: _Pozadí

en: _Diffuse
cs: _Difúzní

en: Spe_cular
cs: _Odraz

en: Sh_ininess:
cs: _Lesklost:

en: Color Gradient Editor
cs: Editor barevných gradientů

en: Color Gradient `%s'
cs: Barevný gradient %s

en: _Points
cs: _Body

en: _Curve
cs: _Křivka

en: _Snap to control points
cs: _Přichytávat ke kontrolním bodům

en: Save File
cs: Uložení souboru

en: File _type: %s
cs: _Typ souboru: %s

en: Only loadable shown
cs: Zobrazeny pouze načtitelné

en: Filter: %s
cs: Filtr: %s

en: Automatic by extension
cs: Automatický podle koncovky

en: Automatically detected
cs: Automaticky detekovaný

en: Show only loadable files
cs: Zobrazovat pouze soubory, které lze načíst

en: Plane-level previewed data
cs: Vyrovnávat náhledy proložením roviny

en: Row-level previewed data
cs: Vyrovnávat náhledy srovnáním řádků

en: File too large for preview
cs: Soubor je příliš velký pro náhled

en: Cannot preview
cs: Náhled není možný

en: Section %s ended at line %u but it has never started.
cs: Sekce %s skončila na řádku %u, ale nikdy nezačala.

en: Section %s ended at line %u instead of %s.
cs: Sekce %s skončila na řádku %u namísto %s.

en: Section %s started at line %u before %s ended.
cs: Sekce %s začala na řádku %u dříve, než %s skončila.

en: Empty section name at header line %u.
cs: Prázdné jméno sekce v hlavičce na řádku %u.

en: Header line %u lacks prefix %s.
cs: Na řádku %u hlavičky chybí prefix %s.

en: Header line %u lacks key-value separator.
cs: Na řádku %u hlavičky schází oddělovač klíče a hodnoty.

en: Key at header line %u is empty.
cs: Klíč na řádku %u je prázdný.

en: Header suddenly ended at line %u; end of header marker is missing
cs: Hlavička neočekávaně skončila na řádku %u; chybí značka konce hlavičky.

en: Horizontal size
cs: Vodorovný rozměr

en: Vertical size
cs: Svislý rozměr

en: S_quare image
cs: Č_tvercový obrázek

en: _Width
cs: Šířk_a

en: _Height
cs: _Výška

en: _Square pixels
cs: Č_tvercové pixely

en: _Dimensions unit
cs: Jednotky roz_měrů

en: _Value unit
cs: Jednotky _hodnot

en: _Replace the current image
cs: Nahra_dit současný obrázek

en: _Start from the current image
cs: _Začít ze současného obrázku

en: Resolution
cs: Rozlišení

en: Physical Dimensions
cs: Fyzické rozměry

en: Units
cs: Jednotky

en: Current Image
cs: Současný obrázek

en: _Take Dimensions from Current Image
cs: _Převzít rozměry ze současného obrázku

en: Generated
cs: Generovaný

en: Cannot write to file: %s.
cs: Do souboru nelze zapisovat: %s.

en: %s: Lateral dimensions and value must be the same physical quantity.
cs: %s: Rozměry a hodnota musejí být tatáž fyzikální veličina.

en: %s: Data must be square.
cs: %s: Data musejí být čtvercová.

en: <big><b>Missing layer module.</b></big>
cs: <big><b>Chybí modul vrstvy.</b></big>

en: This tool requires layer of type %s to work, which does not seem to be installed.  Please check your installation.
cs: Tento nástroj potřebuje vrstvu typu %s, které se nezdá být nainstalována. Prosím zkontroluj instalaci.

en: Clear selected objects
cs: Smazat vybrané objekty.

note: TRANSLATORS: Origin of the selected rectangle.
en: Origin
cs: Počátek

en: Size
cs: Velikost

en: Width
cs: Šířka

en: Save Results to File
cs: Uložit výsledky do souboru

en: Save results to a file
cs: Uložit výsledky do souboru

en: Copy results to clipboard
cs: Zkopírovat výsledky do schránky

en: Colon:
cs: Dvojtečka:

en: Result formatting
cs: Formátování výsledku

en: Machine-readable format
cs: Strojově čitelný formát

en: verb|Hide
cs: Skrýt

en: Hide tool dialog (Esc)
cs: Skrýt okno nástroje (Esc)

en: Cannot display the help.
cs: Nápovědu nelze zobrazit.

note: TRANSLATORS: %s will be replaced with an URL.
en: No working method to show
    %s
    in a web browser was found. Details about the attempts can be found in the console or gwyddion.log.
cs: Nebyla nalezen žádný fungující způsob jak zobrazit
    %s
    ve webovém prohlížeči.  Detaily o pokusech jsou v konsole nebo souboru gwyddion.log.

note: TRANSLATORS: For user guide location.  Translate this to fr, ru, cs, de, ...  even if the corresponding guide * does not exist.
en: current-language-code|en
cs: cs

en: Log of %s (%s)
cs: Log %s (%s)

en: Clea_r
cs: Vy_prázdnit

en: _Close
cs: _Zavřít

en: Type
cs: Typ

en: Function
cs: Funkce

en: Parameters
cs: Parametry

en: Time
cs: Čas

en: Export Log
cs: Exportovat log

en: _Data Process
cs: Zpracování _dat

en: _Graph
cs: _Graf

en: _Volume Data
cs: _Objemová data

en: _XYZ Data
cs: _XYZ data

en: _Curve Maps
cs: _Mapa křivek

en: Re-show Last
cs: Ukázat poslední

en: Repeat Last
cs: Opakovat poslední

en: Repeat
cs: Opakovat

en: Re-show
cs: Ukázat znovu

en: _Document History...
cs: Historie _dokumentů...

en: _New
cs: _Nový

en: _Delete
cs: _Smazat

en: Metadata of %s (%s)
cs: Metadata %s (%s)

en: New item
cs: Nová položka

en: Save Metadata
cs: Uložit metadata

en: _Masking
cs: _Maskování

en: _Interpolation type
cs: Typ _interpolace

en: _Direction
cs: S_měr

en: Combine with existing mask
cs: Zkombinovat s existující maskou

en: _Windowing type
cs: Typ _okénkové funkce

en: _Distance type
cs: _Typ vzdálenosti

en: Plot _style
cs: _Typ grafu

en: I_nstant updates
cs: Okamžité _aktualizace

en: Randomi_ze
cs: Znáhodn_it

en: _Mask color
cs: Barva _masky

en: Colo_r
cs: _Barva

en: Target _graph
cs: Cílový _graf

en: C_urve
cs: _Křivka

en: Hold selection
cs: Držet výběr

en: Replace existing selection
cs: Nahrazovat existující výběr

en: Replace even with empty (clear selection)
cs: Nahrazovat existující i prázdným (mazat výběr)

en: _Hold selection
cs: _Držet výběr

en: R_andom seed
cs: _Hnízdo náhodných čísel

en: Expanded groups
cs: Otevřené skupiny

en: New graph
cs: Nový graf

en: range|to
cs: až

en: verb|Change
cs: Změnit

en: seed|_New
cs: _Nové

en: Change Units
cs: Změnit jednotky

en: New _units:
cs: Nové _jednotky:

en: Select Color
cs: Vybrat barvu

en: Edit selected item
cs: Upravit vybranou položku

en: Create a new item
cs: Vytvořit novou položku

en: Create a new item based on selected one
cs: Vytvořit novou položku jako kopii vybrané

en: Delete selected item
cs: Smazat vybranou položku

en: Set selected item as default
cs: Nastavit vybranou položku jako výchozí

en: Cannot open file for writing: %s.
cs: Soubor nelze otevřít pro zápis: %s.

en: Cannot read file contents: %s
cs: Obsah souboru nelze přečíst: %s

en: File is empty.
cs: Soubor je prázdný.

en: File is corrupted, magic header does not match.
cs: Soubor je poškozený, nesedí magická hlavička.

en: File is corrupted, deserialization failed.
cs: Soubor je poškozený, selhala deserializace.

en: Cannot create user config directory %s: %s
cs: Nelze vytvořit adresář pro uživatelské nastavení %s: %s

en: Cannot create user ui directory %s: %s
cs: Nelze vytvořit adresář pro uživatelské rozhraní %s: %s

en: Cannot create user module directory %s: %s
cs: Nelze vytvořit adresář pro uživatelské moduly %s: %s

en: byte at position %d
cs: bajt na posici %d

en: %s instead of %s
cs: %s namísto %s

en: no channel %d exists for %s
cs: kanál %d neexistuje pro %s

en: no graph %d exists for %s
cs: graf %d neexistuje pro %s

en: no spectra %d exists for %s
cs: spektra %d neexistují pro %s

en: no brick %d exists for %s
cs: cihla %d neexistuje pro %s

en: no surface %d exists for %s
cs: povrch %d neexistuje pro %s

en: no lawn %d exists for %s
cs: trávník %d neexistuje pro %s

en: ref_count is %d for %s
cs: ref_count je %d pro %s

en: Invalid item key format
cs: Neplatný formát klíče dat

en: Item key contains invalid characters
cs: Klíč dat obsahuje neplatné znaky

en: Item key does not belong to any known data
cs: Klíč dat nepatří žádným známým datům

en: Wrong data item id
cs: Chybné číslo dat

en: Unexpected data item type
cs: Neočekávaný typ dat

en: String value is not valid UTF-8
cs: Řetězcová hodnota není platné UTF-8

en: Object has several references
cs: Objekt má několik referencí

en: Secondary data item has no primary data
cs: Sekundární data nemají žádná odpovídající primární data

en: Please wait
cs: Čekej, prosím

en: not available
cs: není k disposici

en: About %s
cs: O programu %s

en: An SPM data visualization and analysis tool.
cs: Nástroj pro vizualizaci a analýzu SPM dat.

en: Report bugs to:
cs: Chyby oznamuj:

en: Credits
cs: Zásluhy

en: %s is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version. For full license text see file COPYING included in the source tarball.
cs: %s je svobodný software; můžeš jej dále šířit a/nebo modifikovat pod podmínkami GNU General Public License, jak byly vydány Free Software Foundation; a to buď verze 2 této licence anebo (podle tvého uvážení) kterékoli pozdější verze. Plné znění licence najdeš v souboru COPYING v balíku se zdrojovým kódem.

en: Or read the license at
cs: Nebo si přečti licenci na

en: License
cs: Licence

en: Features
cs: Vlastnosti

en: Developers
cs: Vývojáři

en: Translators
cs: Překladatelé

en: Development is supported by the Czech Metrology Institute:
cs: Vývoj programu podporuje Český metrologický institut:

en: OpenGL 3D View
cs: OpenGL trojrozměrné zobrazení

en: OpenMP parallelization
cs: Paralelizace pomocí OpenMP

en: X11 protocol
cs: X11 protokol

en: Win32 protocol
cs: Win32 protokol

en: Remote Control
cs: Dálkové ovládání

en: Python Scripting Interface
cs: Rozhraní pro skriptování v Pythonu

note: TRANSLATORS: %s is replaced with date in ISO format YYYY-MM-DD.
en: Released %s
cs: Vydán %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with date in ISO format YYYY-MM-DD.
en: Development version, built %s
cs: Vývojová verze, sestavena %s

en: Loading document history
cs: Načítám historii dokumentů

en: Registering
cs: Registruji

en: stock items
cs: standardní ikony

en: color gradients
cs: barevné gradienty

en: GL materials
cs: GL materiály

en: grain quantities
cs: zrnové veličiny

en: calibrations
cs: kalibrace

en: Loading settings
cs: Načítám nastavení

en: Registering modules
cs: Registruji moduly

en: Could not read settings.
cs: Nezdařilo se přečíst nastavení.

en: Settings file `%s' cannot be read: %s
    
    To prevent loss of saved settings no attempt to update it will be made until it is repaired or removed.
cs: Soubor s nastavením `%s' nelze přečíst: %s
    
    Aby se neztratilo uložené nastavení, nebude se do něj zapisovat, dokud nebude opraven či odstraněn.

en: Many modules (%u) failed to register.
cs: Selhala registrace spousty modulů (%u).

en: Most likely Gwyddion was not upgraded correctly.  Instead, one installation was just overwritten with another, and now it is a mess.
    
    Please remove completely the module directory
    
    %s
    
    and reinstall Gwyddion.
    
    See Info → Module Browser for specific errors.
cs: Gwyddion nejspíš nebyl správně upgradován.  Namísto toho byla jedna instalace prostě přepsána jinou, a teď je v ní zmatek.
    
    Odstraň prosím kompletně adresář s moduly
    
    %s
    
    a přeinstaluj Gwyddion.
    
    Viz Info → Prohlížeč modulů pro konkrétní chyby.

en: Starting
cs: Spouštím

en:  is free software released under GNU GPL.
cs:  je svobodný software uvolněný pod GNU GPL.

en: Holding Shift restricts directions of selected lines to multiples of 15°.
cs: Podržení Shiftu omezí směry vybíraných čar na násobky 15°.

en: Holding Shift restricts shapes of selected rectangles to perfect squares.
cs: Podržení Shiftu omezí tvary vybíraných obdélníků na přesné čtverce.

en: Holding Shift restricts shapes of selected ellipses to perfect circles.
cs: Podržení Shiftu omezí tvary vybíraných elips na přesné kružnice.

en: If multiple regions are selected on a graph, e.g. in 1D FFT Filtering, individual regions can be deleted by clicking on them with the right mouse button.
cs: Je-li na grafu vybráno několik oblastí, jako např. při 1D FFT filtrování, jednotlivé oblasti lze smazat kliknutím pravým tlačítkem myši.

en: Data presentations created by functions in Data Process → Presentation do not change the underlying data.  All subsequent operations still apply to the underlying data.
cs: Presentace dat vytvořené funkcemi v <i>Zpracování dat</i> → <i>Presentace nemění</i> vlastní data. Všechny následné operace stále pracují s původními daty.

en: Pressing Ctrl-F runs the last used data processing function with with the same parameters on the current data.
cs: Stisknutí Ctrl-F spustí naposled použitou funkci zpracování dat se stejnými parametry na aktuální data.

en: Pressing Ctrl-Shift-F re-shows the parameter dialog of the last used data processing function (or executes it immediately if it has no parameters).
cs: Stisknutí Ctrl-Shift-F vyvolá znovu dialog pro zadání parametrů naposled použité funkce zpracování dat (nebo ji přímo spustí, pokud nemá parametry).

en: When Gwyddion is run with a directory argument it opens a file open dialog showing this directory.
cs: Když spustíš Gwyddion s názvem adresáře jako argumentem, zobrazí dialog pro otevření souboru v tomto adresáři.

en: File → Open Recent → Document History opens a browser of recently loaded files with the possibility to search them by name.
cs: <i>Soubor</i> → <i>Otevřít nedávný</i> → <i>Historie dokumentů</i> otevře prohlížeč nedávno načtených souborů, kde lze vyhledávat soubory podle jména.

en: Automatic import of unrecognized files as raw data can be enabled/disabled in the Raw file import dialog.
cs: Automatické načítání nerozpoznaných souborů jako surová data lze zapnout či vypnout v dialogu pro načtení surových dat.

en: To export the image of a channel to a pixmap graphic format (PNG, TIFF, JPEG, ...) just save it as this format with File → Save As.
cs: Obrázek kanálu můžeš exportovat do rastrového obrázku (PNG, TIFF, JPEG, ...) prostě tak, že jej uložíš v tomto formátu pomocí <i>Soubor</i> → <i>Uložit jako</i>.

en: File → Merge imports all data from selected file to the current file.
cs: <i>Soubor</i> → <i>Sloučit</i> připojí všechna data z vybraného souboru k aktuálnímu souboru.

en: Previews in the file open dialog can be shown with plane and/or line leveling applied.  Use the switches at the bottom of the preview list.
cs: Náhledy v dialogu pro otevření souboru lze zobrazit s použitím řádkového vyrovnání nebo vyrovnání rovinou.  Použij přepínače dole pod seznamem náhledů.

en: Your favorite false color gradient can be set as default in the gradient editor: Edit → Color Gradients.  The default gradient is shown in bold face.
cs: Tvůj oblíbený barevný gradient lze nastavit jako výchozí v editoru barevných gradientů: <i>Úpravy</i> → <i>Barevné gradienty</i>.  Výchozí gradient se zobrazuje tučně.

en: Your favorite GL material can be set as default in the material editor: Edit → GL Materials.  The default material is shown in bold face.
cs: Tvůj oblíbený GL materiál lze nastavit jako výchozí v editoru barevných gradientů: <i>Úpravy</i> → <i>GL materiály</i>.  Výchozí materiál se zobrazuje tučně.

en: Edit → Default Mask Color sets the default mask color.  This color is used when a mask is created on data that have not had a mask before.
cs: <i>Úpravy</i> → <i>Výchozí barva masky</i> změní výchozí barvu masky, která se použije pro nově vytvořené masky.

en: Each channel has its own metadata.  Display them by clicking with the right mouse button and choosing Metadata Browser.
cs: Každý kanál má vlastní metadata.  Můžeš je zobrazit kliknutím pravým tlačítkem myši a zvolením <i>Prohlížeč metadat</i>.

en: Each volume data have their own metadata.  Display them by clicking with the right mouse button and choosing Metadata Browser.
cs: Každá objemová data mají vlastní metadata.  Můžeš je zobrazit kliknutím pravým tlačítkem myši a zvolením <i>Prohlížeč metadat</i>.

en: A record of applied data processing operations can be browsed using View Log in the channel or volume data right-click menu.
cs: Záznam provedených operací zpracování dat si lze prohlédnout pomocí <i>Zobrazit log</i> v menu po kliknutí pravým tlačítkem na kanál nebo objemová data.

en: Curves can be copied to other (compatible) graphs by dragging them from Curves tab to the graph window.
cs: Křivky lze kopírovat do jiných (kompatibilních) grafů přetažením ze záložky <i>Křivky</i> do grafového okna.

en: Graph curve properties can be edited by clicking on the curve.
cs: Vlastnosti křivky grafu lze upravovat kliknutím na křivku.

en: Graph axis labels can be edited after by clicking on the label.
cs: Popisky os grafu lze upravovat kliknutím na daný popisek.

en: Graph key (legend) properties can be edited by double-clicking on the legend.
cs: Legendu grafu lze upravovat dvojitém kliknutí na legendu.

en: Curves can be deleted from graphs by selecting the curve in Curves tab and pressing Delete.
cs: Smazat z grafu křivku lze jejím vybráním v záložce <i>Křivky</i> a stisknutím Delete.

en: Key ‛+’ or ‛=’ zooms in a data window.
cs: Klávesa ‚+‘ nebo ‚=‘ zvětší datové okno.

en: Key ‛-’ (minus) zooms out a data window.
cs: Klávesa ‚-‘ (minus) zmenší datové okno.

en: Key ‛Z’ resets data window zoom to 1:1.
cs: Klávesa ‚Z‘ obnoví zvětšení datového okna na 1:1.

en: Data with different <i>x</i> and <i>y</i> measures can be displayed either with pixel-wise or realistic aspect ratio.  The menu in data window top left corner enables switching between these two modes.
cs: Data s různými měřítky v <i>x</i> a <i>y</i> lze zobrazit se čtvercovými pixely nebo s realistickým poměrem stran. Menu v levém horním rohu datového okna přepíná mezi těmito módy zobrazení.

en: Clicking on a false color scale with the right mouse button brings a false color gradient selector.
cs: Kliknutí pravým tlačítkem myši na škálu falešných barev vyvolá menu pro výběr barevného gradientu.

en: Mask color can be changed by right-clicking on a data view and selecting Mask Color from the menu.
cs: Barvu masky lze změnit kliknutím pravým tlačítkem na zobrazená data a zvolením <i>Barva masky</i> z menu.

en: Clicking on a 3D view with the right mouse button brings a GL material or false color gradient selector.
cs: Kliknutí pravým tlačítkem myši na trojrozměrné zobrazení vyvolá menu pro výběr materiálu nebo barevného gradientu.

en: 3D view transformation modes can be selected with keys: R (rotate), S (scale), V (value scale) and L (light source).
cs: Módy transformace trojrozměrného pohledu lze vybírat klávesami: R (rotace), S (škálování), V (vertikální škálování) a L (zdroj světla).

en: You can make a specific 3D view setup the default using the Set as Default button.
cs: Aktuální 3D pohled můžeš nastavit jako výchozí pomocí tlačítka <i>Nastavit výchozí</i>.

en: Pressing Ctrl-C copies the image of a channel, graph or 3D view to the clipboard.
cs: Stisknutím Ctrl-C zkopíruješ obrázek kanálu, grafu nebo trojrozměrného pohledu do schránky.

en: Dragging channels or graphs from Data Browser to a window copies them to the corresponding file.
cs: Přetažením kanálu nebo grafu z prohlížeče dat do okna jej překopíruješ do příslušného souboru.

en: Info → Show Data Browser brings back a closed Data Browser.
cs: Zavřený prohlížeč dat lze opět zobrazit <i>Info</i> → <i>Ukázat prohlížeč dat</i>.

en: Channels and graphs can be renamed by double-clicking on their name in Data Browser.
cs: Kanály a grafy lze přejmenovat dvojitým kliknutím na jejich jméno v prohlížeči dat.

en: Facet Level offers to use/exclude the masked area if a mask is present on the data.
cs: <i>Vyrovnání podle plošek</i> nabídne použít/ignorovat oblast pod maskou, je-li na datech přítomna maska.

en: Plane Level offers to use/exclude the masked area if a mask is present on the data.
cs: <i>Vyrovnání rovinou</i> nabídne použít/ignorovat oblast pod maskou, je-li na datech přítomna maska.

en: Align Rows offers to use/exclude the masked area if a mask is present on the data.
cs: <i>Srovnat řádky</i> nabídne použít/ignorovat oblast pod maskou, je-li na datech přítomna maska.

en: Data Arithmetic works as a scientific calculator: just type an arithmetic expression.
cs: Funkce <i>Aritmetika</i> funguje i jako vědecký kalkulátor: prostě napiš do pole pro výraz aritmetický výraz.

en: Data Arithmetic expressions can include values (d), mask values (m), derivatives (bx, by) and coordinates (x, y).
cs: Výrazy ve funkci <i>Aritmetika</i> mohou obsahovat hodnoty (d), hodnoty masky (m), derivace (bx, by) a souřadnice (x, y).

en: Facet Level can often level data with large features that make impossible to use standard plane leveling.  It levels the surface by making normals of flat areas point upwards.
cs: <i>Vyrovnání podle plošek</i> dokáže často vyrovnat data s velkými objekty, která nelze vyrovnat běžným proložením rovinou.  Vyrovnává povrch tak, aby kolmice plochým oblastem směřovaly přímo vzhůru.

en: Flatten Base performs automated leveling of base flat surface with positive features.
cs: <i>Vyrovnat základnu</i> provádí automatické vyrovnání plochých povrchů s objekty vyčnívajícími nahoru.

en: Too small grains can be filtered out with Data Process → Grains → Filter.
cs: Příliš malá zrna lze odfiltrovat pomocí <i>Zpracování dat</i> → <i>Zrna</i> → <i>Filtr</i>.

en: Data Process → Presentation → Edge Detection → Step is a fine step detector with a good dynamic range
cs: <i>Zpracování dat</i> → <i>Detekce hran</i> → <i>Schod</i> je detektor jemných schodů s dobrým dynamickým rozsahem.

en: Data Process → Basic Operations → Dimensions and Units changes scales, offsets and even lateral and value units.
cs: <i>Zpracování dat</i> → <i>Základní operace</i> → <i>Rozsah a jednotky</i> mění škály, posunutí i jednotky podélných rozměrů a hodnot.

en: Grains or other areas of interest are marked with masks.  Many functions then can do something interesting with the masked areas.
cs: Zrna nebo jiné zajímavé oblasti se označují pomocí masky.  Mnoho funkcí pak dokáže pracovat s takto vyznačenými oblastmi.

en: Remove Scars in the toolbox runs with the settings last used in Mark Scars.
cs: Odstranění šrámů v panelu nástrojů používá stejné nastavení parametrů jako poslední <i>Označení šrámů</i>.

en: Data synthesis modules can be also used to modify existing images.
cs: Moduly pro tvorbu syntetických dat lze použít také k modifikaci existujících obrázků.

en: Data Process → Mask → Mark With can set the image mask based on another data, mask or presentation.
cs: <i>Zpracování dat</i> → <i>Maska</i> → <i>Označit pomocí</i> umí nastavit masku obrázku s použitím jiného obrázku, masky nebo presentace.

en: Graph → Critical Dimension measures steps on extracted profile graphs.
cs: <i>Graf</i> → <i>Kritická dimenze</i> měří schody na odečtených grafech profilů.

en: All Graph functions are available also in the graph right-click menu.
cs: Všechny funkce grafů jsou dostupné také v menu vyvolaném pravým tlačítkem myši.

en: Pressing Esc hides tool windows.
cs: Stisknutí Esc skryje okno nástroje.

en: Read Value tool displays also the local facet normal.
cs: Nástroj <i>Čtení hodnot</i> zobrazuje také kolmici k lokální plošce.

en: Read Value tool can shift data to make <i>z</i>=0 plane pass through the selected point.
cs: Nástroj <i>Čtení hodnot</i> dokáže posunout data, aby rovina <i>z</i> = 0 procházela vybraným bodem.

en: Individual lines can be deleted in Distance tool by selecting them in the list and pressing Delete.
cs: V nástroji <i>Vzdálenosti</i> lze smazat jednotlivé čáry vybráním v seznamu a stisknutím Delete.

en: Individual lines can be deleted in Profiles tool by selecting them in the list and pressing Delete.
cs: V nástroji <i>Profily</i> lze smazat jednotlivé čáry vybráním v seznamu a stisknutím Delete.

en: Spectroscopy tool displays point spectroscopy data and extracts them to standalone graphs that can be subsequently analysed for instance with Graph → Fit FD Curve.
cs: Nástroj Spektroskopie zobrazuje bodová spektra a extrahuje je do samostatných grafů, které pak lze analyzovat např. pomocí <i>Graf</i> → <i>Proložit FD křivku</i>.

en: Statistical Quantities tool allows limiting the area of interest by a mask, rectangular selection or the intersection of both.
cs: Nástroj <i>Statistické veličiny</i> umožňuje omezit plochu zájmu pomocí masky, pravoúhlého výběru nebo kombinace obou.

en: Beside height and angle distributions, Statistical Functions tool calculates also correlation functions, power spectrum density (PSDF) and some more exotic functions.
cs: Vedle rozdělení výšek a sklonů počítá nástroj <i>Statistické funkce</i> také korelační funkce, spektrální hustotu (PSDF) a další, exotičtější funkce.

en: Path Level tool levels misaligned rows by lining them up along manually selected lines.  If there are no large features automatic Align Rows usually works well.
cs: Nástroj <i>Vyrovnání podle čar</i> vyrovnává posunutí řádků srovnáním výšek podél ručně vybraných čar.  Nejsou-li na povrchu žádné velké objekty, funguje většinou dobře automatické <i>Srovnání řádků</i>.

en: Grain Measure tool is great for examining individual grains.  Overall grain statistics are available in Data Processing → Grains.
cs: Nástroj <i>Měření zrn</i> je výtečný pro zkoumání jednotlivých zrn.  Celkové statistiky poskytují funkce v <i>Zpracování dat</i> → <i>Zrna</i>.

en: Mask Editor tool can create, edit, invert, grow and shrink masks.
cs: Nástroj <i>Editor masky</i> dokáže vytvářet, upravovat, invertovat, rozšiřovat a zužovat masky.

en: Color Range tool offers several false color scale mapping modes and can make any of them the default mode.
cs: Nástroj <i>Barevný rozsah</i> nabízí několik typů mapování hodnot na falešné barvy a umožňuje kterýkoli nastavit coby výchozí.

en: Dragging selections from Selections Manager tool to a data window copies the selection to the target data.
cs: Výběry ve <i>Správci výběrů</i> můžeš zkopírovat do jiných dat přetažením výběru ze seznamu do příslušného okna.

en: Pressing F1 or the Help buttons in most windows shows a relevant part of the user guide in a web browser.
cs: Stisknutí F1 nebo tlačítka <i>Pomoc</i> zobrazí ve většině oken relevantní část uživatelské příručky ve webovém prohlížeči.

en: Gwyddion User Guide explains in detail many of the methods and algorithms implemented in Gwyddion.
cs: Uživatelská příručka Gwyddionu (Gwyddion user guide) detailně popisuje mnoho metod a algoritmů implementovaných v Gwyddionu.

en: Gwyddion is a son of Math.
cs: Gwyddion je syn Matha.

en: Gwyddion Tip of the Day
cs: Gwyddion: Tip dne

en: _Previous Tip
cs: _Předchozí tip

en: _Next Tip
cs: _Následující tip

en: _Show tips at startup
cs: _Zobrazuj tipy při spuštění

en: Toolbox Editor
cs: Editor panelu nástrojů

en: _New Item
cs: _Nová položka

en: _New Group
cs: _Nová skupina

en: _Edit
cs: Úpr_avy

en: _Remove
cs: _Odstranit

en: Move _Up
cs: Posunout na_horu

en: Move _Down
cs: Posunout _dolů

en: _Width:
cs: Šířk_a:

en: Toolbox Group
cs: Skupina panelu nástrojů

en: _Title:
cs: _Název:

en: _Suggest
cs: Na_vrhnout

en: Trans_latable title
cs: Název je _přeložitelný

en: Group id is not a valid identifier
cs: Id skupiny není platný identifikátor

en: Group id is not unique
cs: Id skupiny není unikátní

en: Toolbox Item
cs: Položka panelu nástrojů

en: _Type:
cs: _Typ:

en: Placeholder
cs: Rezervované místo

en: Builtin
cs: Vestavěná funkce

en: Data Process
cs: Zpracování dat

en: Volume Data
cs: Objemová data

en: XYZ Data
cs: XYZ data

en: Tool
cs: Nástroj

en: _Mode:
cs: _Mód:

en: Default
cs: Výchozí

en: Interactive
cs: Interaktivní

en: Non-interactive
cs: Neinteraktivní

en: Use _icon from:
cs: Použít _ikonu z:

en: Functions
cs: Funkce

en: placeholder
cs: rezervované místo

en: remaining tools
cs: zbývající nástroje

en: View
cs: Zobrazení

en: Tools
cs: Nástroje

en: _File
cs: _Soubor

en: Display a 3D view of data
cs: Zobrazit data v trojrozměrném pohledu

en: Undo
cs: Zpět

en: Undo last action
cs: Vrátit zpět poslední akci

en: Redo
cs: Znovu

en: Redo again last undone action
cs: Zopakovat znovu poslední vrácenou akci

en: Zoom in
cs: Zvětšit

en: Zoom out
cs: Zmenšit

en: Zoom 1:1
cs: Velikost 1:1

en: /Show _Data Browser
cs: /Ukázat prohlížeč _dat

en: /Module _Browser
cs: /_Prohlížeč modulů

en: /Program _Messages
cs: /_Zprávy programu

en: /_User Guide
cs: /_Uživatelská příručka

en: /_Tip of the Day
cs: /_Tip dne

en: /_About Gwyddion
cs: /_O Gwyddionu

en: /_Open...
cs: /_Otevřít...

en: /_Merge...
cs: /_Sloučit...

en: /Open _Recent
cs: /Otevřít _nedávný

en: /_Save
cs: /_Uložit

en: /Save _As...
cs: /Uložit j_ako...

en: /_Close
cs: /_Zavřít

en: /Remo_ve All Logs
cs: /Od_stranit všechny logy

en: /_Quit
cs: /U_končit

en: /_Undo
cs: /_Zpět

en: /_Redo
cs: /Z_novu

en: /Default Mask _Color...
cs: /Výchozí _barva masky...

en: /Color _Gradients...
cs: /Barevné _gradienty...

en: /G_L Materials...
cs: /G_L materiály...

en: /_Toolbox...
cs: /Paleta _nástrojů...

en: /_Keyboard Shortcuts
cs: /_Klávesové zkratky

en: /_Logging Enabled
cs: /_Logování povoleno

en: Program Messages
cs: Zprávy programu

en: Change Default Mask Color
cs: Změnit předvolenou barvu masky

en: OpenGL 3D graphics not available
cs: Trojrozměrné OpenGL zobrazení není přístupno

en: OpenGL was disabled with a command-line option.
cs: OpenGL bylo zakázáno na příkazové řádce.

en: Initialization of OpenGL failed.  Check output of <tt>glxinfo</tt> and warning messages printed to console during Gwyddion startup.
cs: Inicializace OpenGL selhala. Zkontroluj výstup <tt>glxinfo</tt> a varování vypsaná do terminálu během spouštění Gwyddionu.

en: This version of Gwyddion was built without OpenGL support.
cs: Tato verze Gwyddionu byla sestavena bez podpory OpenGL.

en: Aligns curves in a curve map by shifting the values.
cs: Srovnává křivky v mapě křivek pmocí posunu hodnot.

en: /_Align...
cs: /_Srovnat

en: Align curves and extract topography
cs: Srovnat křivky a získat topografii

en: First zero
cs: První nula

en: Last zero
cs: Poslední nula

en: Align curves
cs: Zarovnání křivek

en: Extract topography
cs: Extrahovat topografii

en: Set preview
cs: Nastavit náhled

en: Method
cs: Metoda

en: Ordinate
cs: Svislá osa

en: Output _type
cs: T_yp výstupu

en: Topography
cs: Topografie

en: Align Map Curves
cs: Zarovnání křivek mapy

en: Basic operations like flipping and rotation by multiples of 90 degrees.
cs: Základní operace jako překlápěni, inverze hodnot a rotace o násobky 90 stupňů.

en: /_Basic Operations/Flip _Horizontally
cs: /_Jednoduché operace/_Vodorovné překlopení

en: Flip data horizontally
cs: Převrátit data vodorovně

en: /_Basic Operations/Flip _Vertically
cs: /_Jednoduché operace/_Svislé překlopení

en: Flip data vertically
cs: Překlopit data svisle

en: /_Basic Operations/Flip _Both
cs: /_Jednoduché operace/Překlopení v _obou směrech

en: Flip data both horizontally and vertically
cs: Překlopit data vodorovně i svisle

en: /_Basic Operations/Flip Dia_gonally
cs: /_Jednoduché operace/Dia_gonální překlopení

en: Flip data diagonally
cs: Převrátit data diagonálně

en: /_Basic Operations/Rotate C_lockwise
cs: /_Jednoduché operace/Rotace v _záporném smyslu

en: Rotate data 90 degrees clockwise
cs: Otočit data o 90 stupňů v záporném smyslu

en: /_Basic Operations/Rotate _Counterclockwise
cs: /_Jednoduché operace/Rotace v _kladném smyslu

en: Rotate data 90 degrees counterclockwise
cs: Otočit data o 90 stupňů v kladném smyslu

en: /_Basic Operations/_Null Offsets
cs: /_Jednoduché operace/Vy_nulovat podélné posuny

en: Null horizontal offsets, moving the origin to the upper left corner
cs: Přesunout počátek souřadnic do levého horního rohu

en: /_Basic Operations/Remove _Segments
cs: /_Jednoduché operace/Odstranit _segmenty

en: Remove curve segmentation
cs: Odstranit segmentaci křivek

en: Crop curve map data.
cs: Oříznutí mapy křivek.

en: /_Basic Operations/_Crop
cs: /_Jednoduché operace/_Oříznutí

en: Crop data
cs: Oříznout data

en: Keep lateral offsets
cs: _Zachovat vodorovný posun

en: Crop
cs: Ořez

en: New Dimensions
cs: Nové rozměry

en: Options
cs: Volby

en: Approach
cs: Přiblížení

en: Retract
cs: Oddálení

en: Cuts a curve map to segments.
cs: Stříhá mapu křivek na segmenty.

en: /_Cut to Segments...
cs: /_Rozstříhat na segmenty...

en: Cut curves to segments
cs: Rozstříhat křivky na segmenty

en: Mark
cs: Označit

en: Extract
cs: Extrahovat

en: Approach/Retract
cs: Přiblížení/Oddálení

en: Approach/Hold/Retract
cs: Přiblížení/Kontakt/Oddálení

en: Keep curves
cs: Ponechat křivky

en: Extract segments
cs: Extrahovat segmenty

en: Cut to Segments
cs: Rozstříhat na segmenty

en: Keep curves:
cs: Ponechat křivky:

en: Z curve
cs: Z-křivka

en: Fitting in progress...
cs: Probíhá fitování...

en: sample
cs: vzorek

en: Extracts individual curves from a curve map.
cs: Extrahuje jednotlivé křivky z mapy křivek.

en: /_Extract Curves...
cs: /_Extrahovat křivky...

en: Extract curves
cs: Extrahovat křivky

en: Reorder by abscissa
cs: Seřadit podle vodorovné osy

en: Extract _multiple
cs: _Získat několik objektů současně

en: Extract Map Curves
cs: Extrahovat křivky z mapy

en: Fit FD curves.
cs: Proložení FD křivek.

en: /Fit _FD Curves...
cs: /Proložit _FD křivky...

en: Fit FD curves by a function
cs: Proložit FD křivky funkcí

en: _Function
cs: _Funkce

en: _From
cs: _Od

en: _To
cs: _Do

en: Run _estimate at each point
cs: Spustit od_had v každém bodě

en: Get adhesion directly
cs: Získat adhezi přímo

en: Adhesion data
cs: Data adheze

en: Baseline data
cs: Data základní linky

en: Baseline _range
cs: _Rozsah mimo kontakt

en: Fit FD Curves
cs: Proložení FD křivek

en: verb|_Estimate single
cs: Od_hadnout jednu

en: verb|_Fit single
cs: _Proložit jednu

en: fit
cs: proložení

note: TRANSLATORS: This is really outcome, like OK/failed, not the actual results.
en: Fitting result
cs: Výsledek proložení

en: failed
cs: selhal

en: Fix
cs: Pevn.

en: Parameter
cs: Parametr

en: Error
cs: Chyba

en: Converts FZ to FD curve map.
cs: Převádí FZ mapu křivek na FD.

en: /_FZ Curves to FD...
cs: /Převést _FZ křivky na FD...

en: Convert Force-Z Piezo to Force-Distance
cs: Převést křivky síla-piezo na síla-vzdálenost

en: Piezo extension
cs: Roztažení pieza

en: _Z input
cs: _Z vstup

en: Cantilever _stiffness
cs: _Tuhost raménka

en: Cantilever _tilt
cs: _Náklon raménka

en: _Deflection sensitivity
cs: _Citlivost na ohyb

en: Convert FZ to FD Curve
cs: Konvertovat FZ křivky na FD

en: Median
cs: Medián

en: Range
cs: Rozsah

en: Skew
cs: Šikmost

en: Excess kurtosis
cs: Špičatost

en: Summarizes curves in curve map data to an image.
cs: Souhrnně charakterizuje profily mapy křivek do obrázku.

en: /_Summarize Curves...
cs: /_Sumarizovat křivky...

en: Summarize curves
cs: Sumarizovat křivky

en: _Extract image
cs: Vytvořit o_brázek

en: Set _preview
cs: _Nastavit náhled

en: _Quantity
cs: _Veličina

en: Output type
cs: Typ výstupu

en: Summarize Map Curves
cs: Sumarizovat křivky mapy

en: (interpolated)
cs: (interpolovaná)

en: Detect oscillations in a curve.
cs: Detekuje oscilace v křivce.

en: /_Demodulation...
cs: /_Demodulace...

en: Detect oscillations in a curve
cs: Detekuje oscilace v křivce

en: Extract amplitude/phase
cs: Extrahovat amplitudu/fázi

en: _Degree
cs: _Stupeň

en: _Show
cs: _Ukázat

en: Amplitude
cs: Amplituda

en: Phase
cs: Fáze

en: Demodulation
cs: Demodulace

en: Removes polynomial background from curves.
cs: Odečítá polynomiální pozadí z křivek.

en: /Remove _Polynomial Background...
cs: /Odečíst _polynomiální pozadi...

en: Remove polynomial background from all curves
cs: Odečíst polynomiální pozadí ze všech křivek

en: Remove Polynomial Background
cs: Odstranění polynomiálního pozadí

en: Picks a quantity at some threshold position.
cs: Vybírá veličinu na pozici určené prahem.

en: /_Position Search...
cs: /Hledání _polohy...

en: Search for a threshold
cs: Hledat překročení prahu

en: Below threshold
cs: Pod prahem

en: Above threshold
cs: Nad prahem

en: Left to right
cs: Zleva doprava

en: Right to left
cs: Zprava doleva

en: Extract quantity
cs: Extrahovat veličinu

en: Direction
cs: Směr

en: Pick value curve
cs: Odečíst hodnotu z křivky

en: Search curve
cs: Hledat na křivce

en: Threshold
cs: Práh

en: Search for threshold
cs: Hledat práh

en: DMT modulus
cs: DMT modul

en: Adhesion
cs: Adheze

en: Deformation
cs: Deformace

en: Dissipated work
cs: Disipovaná práce

en: Baseline force
cs: Síla mimo kontakt

en: Maximum force
cs: Maximální síla

en: Get simple mechanical quantities
cs: Získat jednoduché mechanické veličiny

en: /_Nanomechanical Fit...
cs: /_Nanomechanické vyhodnocení...

en: Evaluate DMT modulus, adhesion, deformation and dissipation
cs: Vyhodnotit DMT modul, adhezi, deformaci a disipaci

en: Force curve
cs: Silová křivka

en: Fit _upper limit
cs: _Horní rozsah proložení

en: Fit _lower limit
cs: S_podní rozsah proložení

en: _Tip radius
cs: Poloměr _hrotu

en: _Poisson's ratio
cs: _Poissonův poměr

en: Output images
cs: Výstupní obrázky

en: verb|Display
cs: Zobrazovat

en: %s: Curves have to be segmented.
cs: %s: Křivky musí být segmentované.

en: Nanomechanical Fit
cs: Nanomechanické vyhodnocení

en: verb|_Fit
cs: _Proložit

en: Control points
cs: Kontrolní body

en: Baseline fit
cs: Proložení mimo kontakt

en: DMT fit
cs: Proložení DMT

en: Fit Results
cs: Výsledky proložení

en: Results
cs: Výsledky

en: Remove sine background from curves.
cs: Odstraňuje sinusoidální pozadí z křivek.

en: /Remove _Sine Background...
cs: /Odstranit _sinusoidální pozadí...

en: Remove sine background from all curves
cs: Odstranit sinusoidální pozadí ze všech křivek

en: Remove Sine Background
cs: Odstranění sinusoidálního pozadí

en: Imports Accurex II text files.
cs: Načítá textové soubory Accurex II.

en: Accurex II text files (.txt)
cs: Accurex II textové soubory (.txt)

en: File header cannot be converted from ISO-8859-1 character set: %s
cs: Hlavičku souboru nelze převést ze znakové sady ISO-8859-1: %s

en: Imports AFM Workshop spectrum files.
cs: Načítá soubory s AFM Workshop spektry.

en: AFM Workshop spectrum files (.csv)
cs: AFM Workshop soubory se spektry (.csv)

en: Imports AIST-NT data files.
cs: Načítá datové soubory AIST-NT.

en: AIST-NT files (.aist)
cs: AIST-NT soubory (.aist)

en: Imports Alicona Imaging AL3D files.
cs: Načítá datové soubory AL3D Alicona Imaging.

en: Alicona Imaging AL3D files (.al3d)
cs: AL3D soubory Alicona Imaging (.al3d)

en: Invalid plane number %u in tag ‘%s’.
cs: Neplatné číslo roviny %u v tagu ‚%s‘.

en: Header tag key is not nul-terminated.
cs: Klíč tagu v hlavičce není ukončen nulovým znakem.

en: Header tag key is empty.
cs: Klíč tagu v hlavičce je prázdný.

en: Header tag ‘%s’ key is not nul-padded.
cs: Klíč tagu ‚%s‘ v hlavičce není doplněn nulami.

en: Header tag ‘%s’ lacks CRLF terminator.
cs: Klíči tagu ‚%s‘ v hlavičce schází ukončení CRLF.

en: Header tag ‘%s’ value is not nul-terminated.
cs: Hodnota tagu ‚%s‘ v hlavičce není ukončena nulovým znakem.

en: Header tag ‘%s’ value is not nul-padded.
cs: Hodnota tagu ‚%s‘ v hlavičce není doplněna nulami.

en: Comment lacks CRLF termination.
cs: Komentáři schází ukončení CRLF.

en: Comment is not nul-terminated.
cs: Komentář není ukončen nulovým znakem.

en: Imports Ambios AMB data files.
cs: Načítá datové soubory Ambios AMB.

en: Ambios amb files (.amb)
cs: Ambios AMB soubory (.amb)

en: Imports Ambios 1D profilometry data files.
cs: Načítá 1D datové soubory Ambios profilometru.

en: Ambios 1D profilometry data files (.xml)
cs: Ambios 1D profilometrická data (.xml)

en: Ambios 1D profilometry data files (.dat)
cs: Ambios 1D profilometrická data (.dat)

en: XML parsing failed: %s
cs: Parsování XML selhalo: %s

en: Different number of X and Z values
cs: Různý počet X a Z hodnot

en: Top-level element is not ‘%s’.
cs: Kořenový element není ‚%s‘.

en: Imports Analysis Studio XML (.axz & .axd) files.
cs: Načítá datové soubory Analysis Studio XML (.axz & .axd).

en: Imports Anfatec data files (two-part .txt + .int).
cs: Načítá datové soubory Anfatec (dvoudílné: .txt + .int)

en: Anfatec files (.par + .int)
cs: Anfatec soubory (.txt + .int)

en: The parameter file cannot be loaded.
cs: Nelze načíst soubor s parametry.

en: Cannot find the corresponding parameter file.
cs: Nelze najít odpovídající soubor s parametry.

en: FileDescBegin cannot be inside another FileDesc.
cs: FileDescBegin nemůže být uvnitř jiného FileDesc

en: FileDescEnd has no corresponding FileDescBegin.
cs: FileDescEnd nemá odpovídající FileDescBegin

en: FileDescBegin has no corresponding FileDescEnd.
cs: FileDescBegin nemá odpovídající FileDescEnd

en: Wrong number of header rows or columns.
cs: Špatný počet řádků nebo sloupců hlavičky.

en: Cannot parse data values at line %d.
cs: Nelze přečíst datové hodnoty na řádku %d.

en: Coordinates do not form a regular grid.
cs: Souřadnice netvoří pravidelnou mřížku.

en: Imports A.P.E. Research DAX data files.
cs: Načítá datové soubory A.P.E. Research DAX.

en: A.P.E. Research DAX Files (.dax) and APDT File (.apdt)
cs: A.P.E. Research DAX soubory (.dax) a APDT soubory (.apdt)

en: Imports APE (Applied Physics and Engineering) data files.
cs: Načítá datové soubory APE (Applied Physics and Engineering).

en: APE files (.dat)
cs: APE soubory (.dat)

en: Imports Asylum Research ARDF files.
cs: Načítá datové soubory Asylum Research ARDF.

en: ARDF file (.ARDF)
cs: ARDF soubor (.ARDF)

en: Reading images and metadata...
cs: Načítám obrázky a metadata...

en: Reading volume data...
cs: Načítám objemová data...

en: Found data header %s instead of expected %s.
cs: Nalezena datová hlavička %s namísto očekávané %s.

en: Exports data as simple ASCII matrix and reads back this format.
cs: Exportuje data jako jednoduchou textovou matici a načítá tento formát zpět.

en: ASCII data matrix (.txt)
cs: Textová matice dat (.txt)

en: Add _informational comment header
cs: Přidat na začátek _informativní komentář

en: Keep comment in English
cs: Ponechat komentář v angličtině

en: Use _dot as decimal separator
cs: Použít tečku namísto _desetinné čárky

en: Conca_tenate exports of all images
cs: _Zřetězit exporty všech obrázků

en: _Precision
cs: _Přesnost

en: Export Text
cs: Export jako text

en: Channel:
cs: Kanál:

en: Width:
cs: Šířka:

en: Height:
cs: Výška:

en: Value units:
cs: Jednotky hodnot:

en: Imports Assing AFM data files.
cs: Načítá datové soubory Assing AFM.

en: Assing AFM files (.afm)
cs: Assing AFM soubory (.afm)

en: Imports Attocube Systems ASC files.
cs: Načítá ASC soubory Attocube Systems.

en: Attocube ASCII files (.asc)
cs: Attocube ASCII soubory (.asc)

en: Imports Image Metrology BCR data files.
cs: Načítá datové soubory BCR Image Metrology.

en: BCR files (.bcr, .bcrf)
cs: BCR soubory (.bcr, .bcrf)

en: Cannot convert string from UTF-16.
cs: Nepodařilo se převést řetězec z UTF-16.

en: Unknown file type header: `%s'.
cs: Neznámá hlavička souboru: ‚%s‘.

en: Imports Burleigh IMG data files version 2.1.
cs: Načítá datové soubory Burleigh IMG verze 2.1.

en: Burleigh 2.1 files (.img)
cs: Burleigh 2.1 soubory (.img)

en: File format version %.1f is not supported.
cs: Formát souboru verze %.1f není podporován.

en: Imports Burleigh BII binary data files.
cs: Načítá datové soubory Burleigh BII.

en: Burleigh Image Studio files (.bii)
cs: Burleigh Image Studio soubory (.bii)

en: Imports Burleigh text/bin exported images.
cs: Načítá textové/binární exporty Burleigh

en: Burleigh exported data (.txt, .bin)
cs: Burleigh exportovaná data (.txt, .bin)

en: Missing colon in header line.
cs: V řádku hlavičky schází dvojtečka.

en: Imports Code V interferogram files.
cs: Načítá Code V soubory s interferogramy.

en: Code V interferogram files (.int)
cs: Soubory s Code V interferogramy (.int)

en: Imports Createc data files.
cs: Načítá datové soubory Createc.

en: Createc files (.dat)
cs: Createc soubory (.dat)

en: Neither `%s' nor `%s' header field found.
cs: Nebyla nalezena hlavička ‚%s‘ ani ‚%s‘.

en: Imports Benyuan CSM data files.
cs: Načítá datové soubory Benyuan CSM.

en: Benyuan CSM files (.csm)
cs: Benyuan CSM soubory (.csm)

en: Imports Dektak OPDx data files.
cs: Načítá datové soubory Dektak OPDx.

en: Dektak OPDx data files (.OPDx)
cs: Dektak OPDx soubory (.OPDx)

en: Item `%s' has unexpected type %u instead of %u.
cs: Položka ‚%s‘ má neočekávaný typ %u namísto %u.

en: Imports Dektak XML data files.
cs: Načítá datové soubory Dektak XML.

en: Dektak XML data files (.xml)
cs: Dektak XML soubory (.xml)

en: Imports old Veeco Dimension 3100D files.
cs: Načítá staré datové soubory Veeco Dimension 3100D.

en: Dimension 3100D files (.001, .002, ...)
cs: Dimension 3100D soubory (.001, .002, ...)

en: Reads Digital Micrograph DM3 and DM4 files.
cs: Načítá datové soubory Digital Micrograph DM3 a DM4.

en: Invalid tag type definition in entry ‘%s’.
cs: Neplatná definice typu tagu v položce ‚%s‘.

en: Tag entry type is neither group nor data.
cs: Typ tagu položky není ani skupina ani data.

en: Tag type does not start with marker ‘%s’.
cs: Typ tagu nezačíná povinnou značkou ‚%s‘.

en: Invalid or unsupported tag type %u.
cs: Neznámý nebo nepodporovaný typ tagu %u.

en: Imports Danish Micro Engineering (DME) data files.
cs: Načítá datové soubory Danish Micro Engineering (DME).

en: DME files (.img)
cs: DME soubory (.img)

en: Header is too short (only %d bytes).
cs: Hlavička je příliš krátká (jen %d bajtů).

en: Data size %u does not match data dimensions (%u×%u).
cs: Velikost dat %u neodpovídá rozměrům dat (%u×%u).

en: Reads and exports Gwyddion dumb dump files.
cs: Načítá a exportuje soubory typu Gwyddion dump.

en: Gwyddion dumb dump files (.dump)
cs: Gwyddion dump soubory (.dump)

en: End of file reached when value was expected.
cs: Soubor skončil v místě, kde by měla být hodnota.

en: Missing data field width.
cs: Chybí šířka datového pole.

en: Missing data field height.
cs: Chybí výška datového pole.

en: Data field dimensions are not positive numbers.
cs: Rozměry datového pole nejsou kladná čísla.

en: End of file reached inside a data field.
cs: Soubor skončil v datovém poli.

en: Missing end of data field marker.
cs: Chybí značka konce datového pole.

en: Imports ECS IMG files.
cs: Načítá IMG soubory ECS.

en: ECS files (.img)
cs: ECS soubory (.img)

en: Scan size header field overlaps with data.
cs: Hlavička velikosti skenu se překrývá s daty.

en: Cannot read from file: %s.
cs: Soubor nelze číst: %s.

en: No data file corresponding to `%s' was found.
cs: Nebyl nalezen datový soubor příslušící k `%s'.

en: File is too short to be of the assumed file type.
cs: Soubor je příliš krátký, aby mohl být daného typu.

en: File is not a %s file, it is seriously damaged, or it is of an unknown format version.
cs: Soubor není typu %s, je vážně poškozen nebo je to nějaká neznámá verze formátu.

en: Expected data size calculated from file headers is %u bytes, but the real size is %u bytes.
cs: Očekávaná velikost dat vypočtená z hlaviček souboru je %u bajtů, avšak skutečná velikost je %u bajtů.

note: TRANSLATORS: %s is replaced by some item, struct or file part id.
en: File component/item ‘%s’ is truncated.
cs: Komponenta/položka ‚%s‘ souboru je uříznutá.

en: File header is truncated.
cs: Hlavička souboru je uříznutá.

en: Invalid field dimension: %d.
cs: Neplatný rozměr pole: %d.

en: The number of bits per sample %d is invalid or unsupported for this file type.
cs: Počet bitů na vzorek %d je neplatný nebo není pro tento formát souboru podporován.

en: Data type %d is invalid or unsupported.
cs: Datový typ %d je neplatný či nepodporovaný.

en: Header field `%s' is missing.
cs: Chybí položka hlavičky `%s'.

en: The value of parameter `%s' is invalid or unsupported.
cs: Hodnota parametru `%s' je neplatná nebo nepodporovaná.

en: Parameter `%s' is missing or invalid.
cs: Parametr `%s' schází nebo je neplatný.

en: File contains no (importable) data.
cs: Soubor neobsahuje importovatelná data.

en: Inconsistent structure of individual spectra.
cs: Nekonzistentní struktura jednotlivých spekter.

en: File contains no exportable channel.
cs: Soubor neobsahuje exportovatelný kanál.

en: File import was canceled by user.
cs: Načtení souboru bylo zrušeno uživatelem.

en: Missing header.
cs: Chybějící hlavička.

en: Imports Evovis XML data files.
cs: Načítá XML datové soubory Evovis.

en: Evovis XML data files (.xml)
cs: Evovis XML datové soubory (.xml)

en: Imports Nanosurf EZD and NID data files.
cs: Načítá EZD a NID datové soubory Nanosurfu.

en: Nanosurf files (.ezd, .nid)
cs: Nanosurf soubory (.ezd, .nid)

en: Garbage before first header section.
cs: Nesmysly před začátkem hlavičky první sekce.

en: Malformed header line (missing =).
cs: Vadný řádek hlavičky (chybí =).

en: First section isn't DataSet
cs: První sekce není DataSet

en: GroupCount in [DataSet]
cs: GroupCount v [DataSet]

en: Imports FemtoScan TXT files.
cs: Načítá TXT datové soubory NanoScan.

en: FemtoScan text files (.txt)
cs: FemtoScan textové soubory (.txt)

en: Data line does not start with a Y abscissa.
cs: Datový řádek nezačíná hodnotou Y souřadnice.

en: Data line length %u does not correspond to the number of X abscissas %u.
cs: Délka %u datového řádku neodpovídá počtu %u souřadnic X.

en: Imports FemtoScan SPM data files.
cs: Načítá SPM datové soubory FemtoScan.

en: FemtoScan SPM files
cs: FemtoScan SPM soubory

en: Image data are outside the file.
cs: Data obrázku jsou mimo soubor.

en: Reads Flexible Image Transport System (FITS) files.
cs: Načítá soubory Flexible Image Transport System (FITS).

en: CFITSIO error while reading the FITS file: %s.
cs: Chyba CFITSIO při načítání FITS souboru: %s.

en: Only two-dimensional images are supported.
cs: Jsou podporovány pouze dvourozměrné obrázky.

en: VTK structured grid (.vtk)
cs: VTK strukturovaná mřížka (.vtk)

en: Wavefront geometry definition (.obj)
cs: Wavefront definice geometrie (.obj)

en: Stereolitography STL (.stl)
cs: Stereolitografie STL (.stl)

en: XYZ data files (.xyz)
cs: XYZ datové soubory (.xyz)

en: Exports images as miscellaneous 3D data formats and imports XYZ points from 3D formats.
cs: Exportuje obrázky jako různé 3D datové formáty a importuje XYZ body z 3D formátů.

en: _Automatic Z-scale
cs: _Automatická škála Z

en: _Physical 1:1
cs: _Fyzické 1:1

en: Other _scale:
cs: _Jiná škála:

en: None (only points)
cs: Žádná (pouze body)

en: Plain along main diagonals
cs: Prostá podél hlavní diagonály

en: With pixel midpoints
cs: Se středovými body pixelů

en: Random orientation
cs: Náhodně orientovaná

en: Following features
cs: Sledující povrch

en: Z scale
cs: Š_kála Z

en: Triangulation type
cs: Typ triangulace

en: Swap X and Y axes
cs: Prohodit osy X a Y

en: Flip Z axis
cs: Převrátit osu Z

en: _Lateral units
cs: _Jednotky rozměrů

en: _Value units
cs: Jednotky _hodnot

en: Create image _directly from regular points
cs: Vytvořit obrázek _přímo z pravidelných bodů

en: File is truncated.
cs: Soubor je uříznutý.

en: File contains NaNs or infinities.
cs: Soubor obsahuje nedefinované hodnoty (NaN) nebo nekonečna.

note: TRANSLATORS: Dialog title; %s is PNG, TIFF, ...
en: Import %s
cs: Načtení %s

note: TRANSLATORS: %{n}i and %{total}i are ids, do NOT translate them.
en: Number of points
cs: Počet bodů

en: X-range
cs: X-ový rozsah

en: Y-range
cs: Y-ový rozsah

en: Z-range
cs: Z-ový rozsah

en: Imports DME GDEF data files.
cs: Načítá datové soubory DME GDEF.

en: DME GDEF files (.gdf)
cs: DME GDEF soubory (.gdf)

en: File version %u.%u is not supported.
cs: Verze souboru %u.%u není podporována.

en: Control block mark is not CB, file is damaged.
cs: Značka kontrolního bloku není CB, soubor je poškozen.

en: Unknown variable type %u.
cs: Neznámý typ proměnné %u.

en: Reads and exports Gwyddion Simple Field files.
cs: Načítá a exportuje soubory typu Gwyddion Simple Field

en: Loads and saves Gwyddion native data files (serialized objects).
cs: Načítá a ukládá přirozený datový formát Gwyddionu (serializované objekty).

en: Gwyddion native format (.gwy)
cs: Přirozený formát Gwyddionu (.gwy)

en: Data deserialization failed.
cs: Deserializace dat se nezdařila.

en: Data deserialization succeeded, but resulted in an unexpected object %s.
cs: Deserializace dat se podařila, ale výsledkem je neočekávaný objekt %s.

en: Required tag %u was not found.
cs: Nebyl nalezen nezbytný tag %u.

en: TIFF directory %lu ended unexpectedly.
cs: Adresář TIFFu č. %lu neočekávaně skončil.

en: BigTIFF data type %u was found in a classic TIFF.
cs: Datový typ %u BigTIFFu byl nalezen v klasickém TIFFu

en: Invalid tag data positions were found.
cs: Vyskytly se neplatné posice dat tagů.

en: BigTIFF reserved fields are %u and %u instead of 8 and 0.
cs: Reservovaná pole BigTIFFu jsou %u a %u namísto 8 a 0.

en: Compression type %u is not supported.
cs: Komprese typu %u není podporována.

en: Non-uniform bits per sample are unsupported.
cs: Nestejné počty bitů na vzorek nejsou podporovány.

en: Planar configuration %u is not supported.
cs: Planární konfigurace %u není podporována.

en: Unsupported sample format
cs: Nepodporovaný formát vzorku

en: %s cannot open the file as a ZIP file.
cs: %s nedokáže otevřít soubor coby soubor ZIP.

en: Unknown error
cs: Neznámá chyba

en: End of file
cs: Konec souboru

en: End of list of files
cs: Konec seznamu souborů

en: Parameter error
cs: Chyba parametru

en: Bad zip file
cs: Špatný zip soubor

en: Internal error
cs: Vnitřní chyba

en: CRC error
cs: Chyba CRC

en: %s error while reading the zip file: %s (%d).
cs: Chyba knihovny %s při načítání zip souboru: %s (%d).

en: File %s is missing in the zip file.
cs: V zip souboru schází soubor %s.

en: %s error while reading the zip file: %s.
cs: Chyba knihovny %s při načítání zip souboru: %s.

en: Cannot obtain the uncompressed file size.
cs: Nelze zjistit velikost nekomprimovaného souboru.

en: Cannot read file contents.
cs: Obsah souboru nelze přečíst.

en: zlib initialization failed with error %d, cannot decompress data.
cs: Selhala inicializace zlib (s chybovým kódem %d), nelze rozbalit data.

en: Decompression of compressed data failed with error %d.
cs: Rozbalení komprimovaných dat selhalo s chybovým kódem %d.

en: Decompressed data size (%lu bytes) does not match expected size (%lu bytes).
cs: Velikost dekomprimovaných dat (%lu bajtů) neodpovídá očekávané velikosti (%lu bajtů).

en: Cannot decompress compressed data.  Zlib support was not built in.
cs: Nelze rozbalit komprimovaná data.  Podpora zlib není zakompilována.

en: Imports Gwyddion XYZ field files.
cs: Načítá surové datové soubory typu Gwyddion XYZ Field.

en: GwyXYZ data files
cs: GwyXYZ datové soubory

en: Multi-channel file with all compatible data
cs: Vícekanálový soubor se všemi kompatibilními daty

en: Data size %lu is not a multiple of point size %u.
cs: Velikost dat %lu není násobek velikosti bodu %u.

en: Export GXYZF
cs: Export jako GXYZF

en: Channel
cs: Kanál

en: Imports Hierarchical Data Format (HDF) files, version 4.
cs: Načítá soubory v hierarchickém datovém formátu (HDF) verze 4.

en: Psi HDF4 files (.hdf)
cs: Psi HDF4 soubory (.hdf)

en: PSI binary header is too short.
cs: Binární hlavička PSI je příliš krátká.

en: HDF data with `native' type is not supported.
cs: HDF data s ‚nativním‘ typem nejsou podporována.

en: Imports files based on Hierarchical Data Format (HDF), version 5.
cs: Načítá soubory založené na hierarchickém datovém formátu (HDF) verze 5.

en: Generic HDF5 files (.h5)
cs: Generické HDF5 soubory (.h5)

en: Matlab 7.x HDF5 MAT files (.mat)
cs: Matlabí HDF5 MAT 7.x soubory (.mat)

en: Asylum Research Ergo HDF5 files (.h5)
cs: Asylum Research Ergo HDF5 soubory (.h5)

en: Shilps Sciences Lucent HDF5 files (.h5)
cs: Shilps Sciences Lucent HDF5 soubory (.h5)

en: Dataset %s has %d dimensions instead of expected %d.
cs: Datová sada %s má %d rozměrů namísto očekávaných %d.

en: Dataset %s dimension #%d is %ld, which does not match image resolution %d.
cs: Datová sada %s má rozměr č. %d roven %ld, což neodpovídá rozměru obrázku %d.

en: HDF5 library error %ld in function %s.
cs: Chyba HDF5 knihovny %ld ve funkci %s.

en: Imports 16bit grayscale PPM, PNG and TIFF images, imports and exports OpenEXR images (if available).
cs: Načítá 16bitové obrázky PPM, PNG a TIFF, načítá a exportuje obrázky OpenEXR (je-li dostupné).

en: OpenEXR images (.exr)
cs: OpenEXR obrázky (.exr)

en: PNG images with 16bit depth (.png)
cs: PNG obrázky s 16bitovou hloubkou (.png)

en: PGM images with 16bit depth (.pgm)
cs: PGM obrázky s 16bitovou hloubkou (.pgm)

en: TIFF and BigTIFF images with high depth (.tiff)
cs: TIFF a BigTIFF obrázky s 16bitovou hloubkou (.tiff)

en: _Horizontal size
cs: _Vodorovný rozměr

en: _Vertical size
cs: _Svislý rozměr

en: _Z-scale (per sample unit)
cs: _Z-škála (na jednotku)

en: Just use _pixels
cs: Prostě použít pixely

en: Import as _volume data
cs: Načíst jako _objemová data

en: Half (16bit float)
cs: Half (16bitové číslo s plovoucí čárkou)

en: Float (32bit)
cs: Float (32bitové číslo s plovoucí čárkou)

en: Integer (32bit)
cs: Cele číslo (32bit)

en: _Data format
cs: Formát _dat

en: _Z-scale
cs: Škála _Z

en: EXR image writing failed with libImf error: %s
cs: Zápis EXR obrázku selhal s chybou libImf: %s

en: Data range
cs: Rozsah dat

en: Representable range
cs: Representovatelný rozsah

en: Suggested Z-scale
cs: Navrhovaný rozsah Z

en: _Use Suggested
cs: _Použít navrhovaný

en: EXR image loading failed with libImf error: %s
cs: Načtení EXR obrázku selhalo s chybou libImf: %s

en: OpenEXR data type %u is invalid or unsupported.
cs: OpenEXR datový typ %u je neplatný či nepodporovaný.

en: libpng initialization error (in %s)
cs: Chyba při inicializaci knihovny libpng (v %s)

en: libpng error occurred
cs: Chyba při použití knihovny libpng

en: Failed to read image data.
cs: Nepodařilo se načíst data obrázku

en: Channels
cs: Kanály

en: Pages
cs: Strany

en: Image Information
cs: Informace o obrázku

en: Value Mapping
cs: Mapování hodnot

en: Image Stack
cs: Stoh obrázků

en: Imports Hitachi AFM files.
cs: Načítá AFM datové soubory Hitachi.

en: Hitachi AFM files (.afm)
cs: Hitachi AFM soubory (.afm)

en: Hitachi AFM files, old (.afm)
cs: Hitachi AFM soubory, staré (.afm)

en: Hitachi-AFM has not registered file type `%s'.
cs: Hitachi-AFM neregistroval typ souboru `%s'.

en: Imports Hitachi S-3700 and S-4800 SEM files.
cs: Načítá SEM datové soubory Hitachi S-3700 a S-4800.

en: Hitachi SEM files (.txt + image)
cs: Hitachi SEM soubory (.txt + obrázek)

en: No corresponding data file was found for header file.
cs: K hlavičkovému souboru nebyl nalezen odpovídající datový soubor.

en: Cannot load image: %s
cs: Nelze načíst obrázek: %s.

en: Field DataSize %ux%u does not match image dimensions %ux%u.
cs: Položka DataSize %ux%u neodpovídá rozměrům obrázku %u×%u.

en: Imports Igor binary waves (.ibw).
cs: Načítá binární vlny programu Igor (.ibw)

en: Igor binary waves (.ibw)
cs: Igor binární vlny (.ibw)

en: Format version is %d.  Only version 5 is supported.
cs: Verze formátu souboru je %d.  Pouze verze 5 je podporována.

en: Number of data points %u does not match resolutions %s.
cs: Počet datových bodů %u neodpovídá rozlišení %s.

en: Data size %u does not match the number of data points %u×%u.
cs: Velikost dat %u neodpovídá počtu datových bodů %u×%u.

en: Cannot read channel labels.
cs: Nelze přečíst popisky kanálů.

en: Portable Network Graphics (.png)
cs: PNG obrázek (.png)

en: JPEG (.jpeg,.jpg)
cs: JPEG obrázek (.jpeg,.jpg)

en: TIFF (.tiff,.tif)
cs: TIFF obrázek (.tiff,.tif)

en: Windows or OS2 Bitmap (.bmp)
cs: Bitmapa Windows či OS2 (.bmp)

en: TARGA (.tga,.targa)
cs: TARGA obrázek (.tga,.targa)

en: JPEG XL (.jxl)
cs: JPEG XL obrázek (.jxl)

en: Horiz./vert. lines
cs: Vodorov./svis. čáry

en: Crosses
cs: Kříže

en: Ellipses
cs: Elipsy

en: Lines
cs: Čáry

en: Rectangles
cs: Obdélníky

en: Lattice
cs: Mřížka

en: Path
cs: Cesta

en: ruler|_None
cs: Žád_né

en: _Rulers
cs: _Pravítka

en: _Inset scale bar
cs: _Vložené měřítko

en: _False color ruler
cs: Škála _falešných barev

en: title|None
cs: Žádný

en: At the top
cs: Nahoře

en: Along the right edge
cs: Podél pravé hrany

en: Renders data into vector (SVG, PDF, EPS) and pixmap (PNG, JPEG, TIFF, WebP, PPM, BMP, TARGA) images. Export to some formats relies on GDK and other libraries thus may be installation-dependent.
cs: Exportuje data do vektorových (SVG, PDF, ESP) a rastrových (PNG, JPEG, TIFF, WebP, PPM, TARGA, GIF) obrázků. Export do některých formátů se spoléhá na GDK a další knihovny, tudíž se může u různých instalací lišit.

en: Pixels per _inch
cs: Pixelů na pa_lec

en: O_pacity
cs: O_pacita

en: _Zoom
cs: _Zvětšení

en: Pi_xel size
cs: Velikost pi_xelu

en: _Font
cs: _Písmo

en: _Font size
cs: Ve_likost písma

en: Line t_hickness
cs: T_loušťka čáry

en: _Border width
cs: Šířka okra_je

en: _Tick length
cs: _Délka značek

en: Tie sizes to _data pixels
cs: Svázat _velikosti s rozměrem pixelu

en: _Decimal separator is comma
cs: _Desetinný oddělovač je čárka

en: _Line and text color
cs: Barva čar a te_xtu

en: _Background color
cs: Barva _pozadí

en: _Transparent background
cs: _Transparentní pozadí

en: _Type
cs: _Typ

en: _Length
cs: _Délka

en: Placement
cs: Umístění

en: Hori_zontal gap
cs: _Vodorovná mezera

en: _Vertical gap
cs: _Svislá mezera

en: Out_line color
cs: Barva obr_ysu

en: O_utline thickness
cs: Tloušťka obr_ysu

en: Draw _ticks
cs: Kreslit čárk_y

en: Draw _label
cs: Kreslit _popisek

en: Draw text _above scale bar
cs: Kreslit text _nad měřítko

en: Draw _frame
cs: Kreslit orá_mování

en: Draw _mask
cs: Nakreslit _masku

en: Draw mask _legend
cs: Kreslit _legendu masky

en: _Label
cs: Pop_isek

en: Mask
cs: Maska

en: Fi_xed precision
cs: Pe_vná přesnost

en: Fixed _kilo threshold
cs: Pevný práh pro _kilo

en: Posi_tion
cs: Polo_ha

en: _Gap
cs: _Mezera

en: Put _units to title
cs: Umístit _jednotky do názvu

en: Draw _selection
cs: Nakreslit _výběr

en: Draw _numbers
cs: Kr_eslit čísla

en: Marker _radius
cs: _Poloměr značky

en: _End marker length
cs: Délka koncových _značek

en: Black
cs: Černá

en: White
cs: Bílá

en: _Font:
cs: _Písmo:

en: Colors
cs: Barvy

en: left
cs: vlevo

en: center
cs: uprostřed

en: right
cs: vpravo

en: top
cs: nahoře

en: bottom
cs: dole

en: Lateral Scale
cs: Délková škála

en: Choose Length _Automatically
cs: Zvolit délku _automaticky

en: Image
cs: Obraz

en: Value Scale
cs: Škála hodnot

en: Title
cs: Název

en: Objects
cs: Objekty

en: Invalid preset name.
cs: Neplatný název předvolby.

en: verb|_Load
cs: _Načíst

en: verb|_Store
cs: _Uložit

en: _Rename
cs: _Přejmenovat

en: Lateral
cs: Délkové měřítko

en: Preset _name:
cs: _Jméno předvolby:

en: Export as 1_6 bit grayscale
cs: Exportovat s 16bitovou hloubkou

en: Values
cs: Hodnoty

en: Selection
cs: Výběr

en: Presets
cs: Předvolby

en: Cairo error occurred: %s
cs: Chyba při použití knihovny cairo: %s

en: Pixbuf save failed: %s.
cs: Uložení pixbufu se nezdařilo: %s.

en: Image is too large to be stored as TARGA.
cs: Obrázek je příliš velký, než aby šel uložit jako TARGA.

en: libjxl error occurred (%s)
cs: Chyba při použití knihovny libjxl (%s)

en: Imports IntelliWave interferometric ESD data.
cs: Načítá interferometrická data ESD IntelliWave.

en: IntelliWave interferometric data (.esd)
cs: IntelliWave interferometrická data (.esd)

en: Invalid data address 0x%0x found.  File is in some unknown format version.
cs: Neplatná data nalezena na adrese 0x%0x.  Soubor je v nějaké neznámé verzi formátu.

en: Imports Intematix SDF data files.
cs: Načítá datové soubory SDF Intematixu.

en: Intematix SDF data files (.sdf)
cs: Intematix SDF soubory (.sdf)

en: Parameter tag set is incomplete.
cs: Množina parametrových tagů je neúplná.

en: image depth
cs: hloubka obrázku

en: Imports and exports ISO 28600:2011 SPM data transfer format.
cs: Načítá a exportuje soubory ISO 28600:2011 SPM data transfer format.

en: ISO 28600:2011 SPM data transfer files (.spm)
cs: ISO 28600:2011 SPM data transfer soubory (.spm)

en: Only regular and irregular mappings are implemented but the file has mapping type ‘%s’.
cs: Jsou implementována pouze pravidelná a nepravidelná mapování, ale soubor má mapování typu ‚%s‘.

en: List ‘%s’ has %u items which differs from the number %u given by ‘%s’.
cs: Seznam ‚%s‘ má %u položek, což se liší od počtu %u daného ‚%s‘.

en: End of file reached when reading sample #%u of %u
cs: Soubor skončil při čtení vzorku č. %u z %u.

en: Malformed data encountered when reading sample #%u
cs: Při čtení vzorku č. %u se narazilo na vadná data.

en: Missing end-of-data marker.
cs: Chybí značka konce dat.

en: End of file reached when reading sample #%d of %d
cs: Soubor skončil při čtení vzorku č. %d z %d.

en: Malformed data encountered when reading sample #%d of %d
cs: Při čtení vzorku č. %d z %d se narazilo na vadná data.

en: Line %u does not contain mandatory label ‘%s’.
cs: Řádek %u neobsahuje povinný popisek ‚%s‘.

en: Imports JEOL data files.
cs: Načítá datové soubory JEOL.

en: JEOL data files (.tif)
cs: JEOL datové soubory (.tif)

en: The type of data is unknown.  Please report it to the developers.
cs: Typ dat je neznámý.  Nahlaš ho prosím vývojářům.

en: Imports JEOL TEM images.
cs: Načítá TEM obrázky JEOL.

en: JEOL TIF TEM image (.tif)
cs: JEOL TIF TEM obrázky (.tif)

en: Imports JPK image scans.
cs: Načítá skeny ve formátu JPK.

en: JPK image scans (.jpk, .jpk-qi-image)
cs: JPK obrázkový sken (.jpk, .jpk-qi-image)

en: JPK force curves (.jpk-force, .jpk-force-map, .jpk-qi-data)
cs: JPK silové křivky (.jpk-force, .jpk-force-map, .jpk-qi-data)

en: File does not contain grid dimensions.
cs: Soubor neobsahuje rozměry mřížky.

en: Scanning file (%u curves)...
cs: Prohledávám soubor (%u křivek)...

en: Reading files...
cs: Načítám soubory...

en: Creating volume data...
cs: Vytvářím objemová data...

en: Non-uniform point and/or segment numbering is not supported.
cs: Neuniformní číslování bodů a/nebo segmentů není podporováno.

en: Non-uniform channel lists are not supported.
cs: Neuniformní seznamy kanálů nejsou podporovány.

en: Data file %s was found instead of expected %s.
cs: Datový soubor %s byl nalezen namísto očekávaného %s.

en: Header properties file for index %u is missing.
cs: Chybí hlavičkový soubor s nastaveními pro index %u.

en: Cannot find any height channel.
cs: Nemohu najít žádný výškový kanál.

en: Imports JEOL JSPM data files.
cs: Načítá datové soubory JEOL JSPM.

en: JEOL JSPM data files (.tif)
cs: JEOL JSPM datové soubory (.tif)

en: Header block %u has invalid position or size.
cs: Blok hlavičky %u má neplatnou posici nebo velikost.

en: Cannot find image header block.
cs: Nelze najít blok hlavičky souboru.

en: Cannot find piezo header block.
cs: Nelze najít piezo blok hlavičky.

en: Imports Keyence VK3, VK4, VK6 and VK7 files.
cs: Načítá datové soubory Keyence VK3, VK4, VK6 a VK7.

en: Keyence VK3 data files (.vk3)
cs: Keyence VK3 datové soubory (.vk3).

en: Keyence VK4 data files (.vk4)
cs: Keyence VK4 datové soubory (.vk4).

en: Keyence VK6 data files (.vk6)
cs: Keyence VK6 datové soubory (.vk6).

en: Keyence VK7 data files (.vk7)
cs: Keyence VK7 datové soubory (.vk7).

en: Imports Leica CLSM image files (LIF).
cs: Načítá Leica CLSM obrázky (LIF).

en: Leica LIF image files (.lif)
cs: Leica LIF obrázky (.lif)

en: Imports LEXT data files.
cs: Načítá datové soubory LEXT.

en: Imports FEI Magellan SEM images.
cs: Načítá SEM obrázky FEI Magellan.

en: FEI Magellan SEM image (.tif)
cs: FEI Magellan SEM obrázky (.tif)

en: Imports MapVue data files (.map).
cs: Načítá datové soubory MapVue (.map).

en: MapVue files (.map)
cs: MapVue soubory (.map)

en: Required tag %u or %u was not found.
cs: Nebyl nalezen nezbytný tag %u nebo %u.

en: File end was reached while scanning tags.
cs: Soubor skončil při prohledávání tagů.

en: Expected tag %u size is %u bytes, but the actual size is %u bytes.
cs: Očekávaná velikost tagu %u je %u bajtů, avšak skutečná velikost je %u bajtů.

en: Tag %u size is %u bytes, which is not enough to hold the tag marker.
cs: Velikost tagu %u je %u bajtů, což nestačí ani na značku tagu.

en: Tag %u size is %u bytes, which is not enough to hold the tag marker and size.
cs: Velikost tagu %u je %u bajtů, což nestačí ani na značku tagu a velikost.

en: Tag marker is missing on an unknown tag %u.
cs: Neznámý tag %u nemá značku tagu.

en: Character array does not fit into the file.
cs: Znakové pole přesahuje konec souboru.

en: Fiducial record does not fit into the file.
cs: Záznam základní značky přesahuje konec souboru.

en: Tag %u size is %u which is not sufficient to hold its content.
cs: Velikost tagu %u je %u bajtů, což nestačí pro jeho obsah.

en: Imports Matlab MAT files v5.
cs: Načítá datové soubory Matlabu MAT v5.

en: Matlab MAT 5 file (.mat)
cs: Matlab MAT 5 soubory (.mat)

en: Compressed data inside compressed data found.
cs: Komprimovaná data se nacházejí uvnitř komprimovaných dat.

en: Invalid short tag of type %u claims to consists of %u bytes.
cs: Neplatný short-tag typu %u tvrdí, že zabírá %u bajtů.

en: Imports binary MetroPro (Zygo) data files.
cs: Načítá binární datové soubory MetroPro (Zygo).

en: MetroPro files (.dat)
cs: MetroPro soubory (.dat)

en: File header is larger than file.
cs: Hlavička souboru je větší než soubor.

en: Imports MicroProf FRT profilometer data files.
cs: Načítá datové soubory profilometru MicroProf FRT.

en: MicroProf FRT files (.frt)
cs: MicroProf FRT soubory (.frt)

en: MicroProf FRT text files (.txt)
cs: MicroProf FRT textové soubory (.txt)

en: Duplicate block %02x.
cs: Blok %02x se opakuje.

en: File contains fewer than XSize*YSize data points.
cs: Soubor obsahuje méně než XSize*YSize datových bodů.

en: Imports DME MIF data files.
cs: Načítá datové soubory DME MIF.

en: DME MIF files (.mif)
cs: DME MIF soubory (.mif)

en: Image header record is too short.
cs: Záznam s hlavičkou souboru je příliš krátký.

en: Axis display info record is too short.
cs: Záznam o zobrazení osy je příliš krátký.

en: Loading of file version %u.%u is not implemented.
cs: Načítání souboru verze %u.%u není implementováno.

en: File information block is outside the file.
cs: Blok informací o souboru se nachází mimo soubor.

en: File information block size is invalid.
cs: Blok informací o souboru má neplatnou velikost.

en: Unique id record is too short.
cs: Záznam unikátního identifikátoru je příliš krátký.

en: Imports Molecular Imaging MI data files.
cs: Načítá datové soubory MI Molecular Imaging.

en: PicoView Data Files (.mi)
cs: PicoView soubory (.mi)

en: Spectroscopy Graph
cs: Graf spektroskopie

en: Imports Aarhus MUL files.
cs: Načítá datové soubory Aarhus MUL.

en: Aarhus MUL files (.mul)
cs: Aarhus MUL soubory (.mul)

en: Image number in the label %u does not match the number %u in the index.
cs: Číslo obrázku v popisku %u nesouhlasí s číslem %u v indexu.

en: Label string length %u is larger than 20.
cs: Délka popisku %u je větší než 20.

en: Imports Nanoeducator data files.
cs: Načítá datové soubory Nanoeducator.

en: Nanoeducator files (.mspm, .spm, .stm)
cs: Nanoeducator soubory (.mspm, .spm, .stm)

en: format version
cs: verze formátu

en: Image data starts past the end of file.
cs: Data obrázku začínají za koncem souboru.

en: Spectra data starts past the end of file.
cs: Data spekter začínají za koncem souboru.

en: Profile %u
cs: Profil %u

en: F-D spectra
cs: F-D spektra

en: I-V spectra
cs: I-V spektra

en: I-Z spectra
cs: I-Z spektra

en: Imports Nanomagnetics' NMI file format version 3 and 5
cs: Načítá soubory Nanomagnetics NMI, formát verze 3 a 5.

en: Nanomagnetics File (.nmi)
cs: Nanomagnetics soubory (.nmi)

en: Imports Nanonics NAN data files.
cs: Načítá datové soubory Nanonics NAN.

en: Nanonics files (.nan)
cs: Nanonics soubory (.nan)

en: Expected header end marker ‘%s’ was not found.
cs: Nebyl nalezen očekávaný konec hlavičky ‚%s‘.

en: HeaderLength %u differs from actual header length %u
cs: Hodnota HeaderLength %u se liší od skutečné délky hlavičky %u

en: Expected header start marker ‘%s’ but found ‘%s’.
cs: Namísto očekávané značky začátku hlavičky ‚%s‘ bylo nalezeno ‚%s‘.

en: Imports Nanonis DAT spectrum files.
cs: Načítá datové soubory s Nanonis DAT spektry.

en: Nanonis spectrum files (.dat)
cs: Nanonics soubory se spektry (.dat)

en: Data block is truncated
cs: Blok dat je předčasně ukončený.

en: Imports Nanonis SXM data files.
cs: Načítá datové soubory SXM Nanonis.

en: Nanonis SXM files (.sxm)
cs: Nanonis SXM soubory (.sxm)

en: File header ended unexpectedly.
cs: Hlavička souboru neočekávaně skončila.

en: Garbage was found in place of tag header line.
cs: Na místě řádku hlavičky se značkou jsou nesmysly.

en: DATA_INFO does not contain the expected columns: %s.
cs: DATA_INFO neobsahuje očekávané sloupce: %s.

en: DATA_INFO line contains fewer than %d fields.
cs: Řádek DATA_INFO obsahuje méně než %d položek.

en: Missing data start marker \x1a\x04.
cs: Schází značka začátku dat \x1a\x04.

en: Reads Nano-Solution/NanoObserver .nao files.
cs: Načítá datové soubory .nao Nano-Solution/NanoObserveru.

en: Imports NanoScan XML files.
cs: Načítá XML datové soubory NanoScan.

en: NanoScan XML files (.xml)
cs: NanoScan XML soubory (.xml)

en: Wrong size of Base64 encoded data.
cs: Chybná velikost Base64-zakódovaných dat.

en: Imports NanoScanTech .nstdat files.
cs: Načítá datové soubory NanoScanTech .nstdat.

en: Imports Digital Instruments Nanoscope II data files.
cs: Načítá datové soubory Digital Instruments Nanoscope II.

en: Nanoscope II files
cs: Nanoscope II soubory.

en: Imports Bruker Nanoscope data files, version 3 or newer.
cs: Načítá datové soubory Bruker Nanoscope, verze 3 a novější.

en: Nanoscope III files
cs: Nanoscope III soubory

en: File is not a Nanoscope file, or it is a unknown subtype.
cs: Soubor není typu Nanoscope nebo je to neznámý podtyp.

en: File has been damaged by change of line endings, resulting in corruption of the binary part of the file.
    
    Typically, this occurs if the file is treated as text when sent by e-mail uncompressed, sent by FTP in ascii mode (use binary), compressed by ‘Send to compressed folder’ in some versions of MS Windows, or any other file transfer that attempts to store text platform-independently.
cs: Soubor byl poškozen změnou konců řádků vedoucí k pokažení binární části souboru.
    
    Toto typicky nastává, je-li soubor vložen jako textový do e-mailu, poslán pomocí FTP v ASCII módu (použij binární), komprimován pomocí ‚Odeslat do komprimované složky‘ v některých verzích MS Windows, případně jiným přenosem souboru, který se pokouší ukládat textové soubory nezávisle na systému.

en: Reading channels...
cs: Načítám kanály...

en: Cannot parse `Scan size' field.
cs: Nedaří se analyzovat položku ‚Scan size‘.

en: Garbage after data sample #%u.
cs: Po datovém vzorku č. %u následují nesmysly.

en: Truncated header line.
cs: Předčasně ukončený řádek hlavičky.

en: Imports NanoSystem profilometry data files.
cs: Načítá datové soubory NanoSystem profilometru.

en: NanoSystem profilometry files (.spm)
cs: NanoSystem profilometrická data (.spm)

en: Imports NANOTOP AFM files
cs: Načítá AFM soubory NANOTOPu.

en: Nanotop files (.spm)
cs: Nanotop soubory (.spm)

en: Imports network Common Data Form (netCDF) files created by GXSM.
cs: Načítá soubory network Common Data Form (netCDF) vytvářené programem GXSM.

en: GSXM netCDF files (.nc)
cs: GXSM netCDF soubory (.nc)

en: Variable `%s' refers to invalid or nonexistent data.
cs: Proměnná ‚%s‘ ukazuje na neplatná či neexistující data.

en: NetCDF records are not supported.
cs: NetCDF záznamy nejsou podporovány.

en: Value series values must be of type FLOAT.
cs: Hodnoty datové řady musejí být typu FLOAT.

en: Time values must be of type DOUBLE.
cs: Časové hodnoty musejí být typu DOUBLE.

en: Reading of fast scan files is not implemented - yet.
cs: Načítání souborů rychlých skenů není implementováno (zatím).

en: Time series order is wrong.
cs: Pořadí časové řady je chybné.

en: File ended unexpectedly inside `%s'.
cs: Soubor neočekávaně skončil uvnitř ‚%s‘.

en: Expected `%s' array or `ABSENT'.
cs: Čekal bych pole ‚%s‘ nebo ‚ABSENT‘.

en: Array `%s' has non-zero number of elements in spite of being absent.
cs: Pole ‚%s‘ má nenulový počet prvků, ačkoli není přítomno.

en: More than one record dimension found.
cs: Více než jedna dimenze je ‚record‘.

en: Imports Nano Measuring Machine profile files.
cs: Načítá profily Nano Measuring Machine.

en: Nano Measuring Machine files (*.dsc)
cs: Nano Measuring Machine soubory (*.dsc)

en: Non-square pixels
cs: Nečtvercové pixely

en: Specify X resolution
cs: Zadat X-ové rozlišení

en: Specify Y resolution
cs: Zadat Y-ové rozlišení

en: Plot point density map
cs: Vykreslit mapu hustoty bodů

en: Align scan lines with X axis
cs: Zarovnat řádky skenu s osou X.

en: Identical _measures
cs: Stejná _měřítka

en: Pixel resolution mode
cs: Režim pixelového rozlišení

en: _Display with physical aspect ratio
cs: _Zobrazit s fyzickým poměrem stran

en: _Filter out data using error channel
cs: _Filtrovat data pomocí chybového kanálu

en: _Error channel
cs: C_hybový kanál

en: Nano Measuring Machine data import must be run as interactive.
cs: Načítání dat Nano Measuring Machine musí být spuštěno interaktivně.

en: Rendering surface...
cs: Vykresluji povrch...

en: Import NMM Profile Set
cs: Načtení sady NMM profilů

en: Information
cs: Informace

en: Number of data files
cs: Počet datových souborů

en: Total number of points
cs: Počet datových bodů

en: Points per profile
cs: Bodů v jednom profilu

en: Imported Channels
cs: Načítané kanály

en: Point density map
cs: Mapa hustoty bodů

en: Something is changing the data files on disk.
cs: Něco průběžně mění datové soubory na disku.

en: Imports Nova ASC files.
cs: Načítá ASC datové soubory Nova

en: Nova ASCII files (.txt)
cs: Nova ASC soubory (.txt)

en: Imports and exports binary serialized numpy arrays (NPY, NPZ).
cs: Načítá a exportuje binární serializovaná numpy pole (NPY, NPZ).

en: Serialized numpy array (.npy)
cs: Serializované numpy pole (.npy)

en: Multiple serialized numpy arrays (.npz)
cs: Vícenásobné serializované numpy pole (.npy)

en: Cannot parse NPY ASCII header.
cs: Nemohu rozebrat textovou hlavičku NPY.

en: Imports and exports nearly raw raster data (NRRD) files.
cs: Načítá a exportuje datové soubory NRRD (nearly raw raster data).

en: Nearly raw raster data (NRRD) files (.nrrd)
cs: NRRD soubory (nearly raw raster data, .nrrd)

en: Detached header does not refer to any data file.
cs: Oddělená hlavička souboru neodkazuje na žádný datový soubor.

en: Only two- and three-dimensional data are supported.
cs: Jsou podporována pouze dvourozměrná a trojrozměrná data.

en: Non-zero lineskip is supported only for uncompressed files.
cs: Nenulový parametr lineskip je podporován pouze pro nekomprimované soubory.

en: Compression is supported only for detached files.
cs: Komprese je podporována pouze pro oddělené datové soubory.

en: Split detached data files are not supported.
cs: Rozkouskované oddělené datové soubory nejsou podporovány.

en: Cannot decompress gzip-encoded data.  Zlib support was not built in.
cs: Nelze rozbalit data komprimovaná gzipem.  Podpora zlib není zakompilována.

en: Cannot decompress bzip2-encoded data.  Bzip2 support was not built in.
cs: Nelze rozbalit data komprimovaná bzipem.  Podpora bzip2 není zakompilována.

en: Hex data contain fewer values (%u) than corresponds to the sizes (%u).
cs: Hexadecimální data obsahují méně hodnot (%u) než odpovídá velikosti (%u).

en: Text data contain fewer values (%u) than corresponds to the sizes (%u).
cs: Textová data obsahují méně hodnot (%u) než odpovídá velikosti (%u).

en: Field byteskip cannot be -1 for text encodings.
cs: Položka hlavičky byteskip nemůže pro textová kódování být -1.

en: Field lineskip specifies more lines than there are in the file.
cs: Položka hlavičky lineskip požaduje více řádků, než je v souboru.

en: Field byteskip specifies more bytes than there are in the file.
cs: Položka hlavičky lineskip požaduje více bajtů, než je v souboru.

en: Items of per-axis header field %s are not quoted.
cs: Části položky hlavičky %s pro jednotlivé osy nejsou v uvozovkách.

en: Per-axis header field %s contains too many items.
cs: Položka hlavičky %s pro jednotlivé osy má příliš mnoho částí.

en: Per-axis header field %s contains too few items.
cs: Položka hlavičky %s pro jednotlivé osy má příliš málo částí.

en: Imports NT-MDT data files.
cs: Načítá datové soubory NT-MDT.

en: NT-MDT files (.mdt)
cs: NT-MDT soubory (.mdt)

en: Frame is too short for Frame Mode.
cs: Rám je příliš krátký pro daný Frame Mode.

en: Frame is too short for dots or data.
cs: Rám je příliš krátký pro body či data.

en: End of file reached in frame header #%u.
cs: Soubor skončil v hlavičce rámu č. %u.

en: End of file reached in frame data #%u.
cs: Soubor skončil v datech rámu č. %u.

en: Frame #%u is too short for scanned data header.
cs: Rám č. %u je příliš krátký pro hlavičku dat skenu.

en: Frame #%u is too short for spectroscopy data header.
cs: Rám č. %u je příliš krátký pro hlavičku spektroskopických dat.

en: Imports EM4SYS data files.
cs: Načítá datové soubory EM4SYS.

en: EM4SYS NX II files (.bmp)
cs: EM4SYS NX II soubory (.bmp)

en: Imports Olympus OIR data files.
cs: Načítá datové soubory Olympus OIR.

en: Olympus OIR data files (.oir)
cs: Olympus OIR datové soubory (.oir)

en: Olympus packed OIR data files (.poir)
cs: Pakované Olympus OIR datové soubory (.poir).

en: Chunk type %u occured multiple times.
cs: Oddíl typu %u se vyskytl opakovaně.

en: Imports old NTMDT MDA Spectra files.
cs: Načítá staré NTMDT MDA soubory se spektry.

en: NTMDT old MDA Spectra data (.sxml .dat)
cs: NTMDT stará MDA spektra (.sxml .dat)

en: Incorrect number of axes in parameter file.
cs: Špatný počet os v souboru s parametry.

en: Cannot load data file: %s
cs: Nelze načíst datový soubor: %s.

en: Data file is too short.
cs: Datový soubor je příliš krátký.

en: Imports OLS data files.
cs: Načítá datové soubory OLS.

en: Imports OME-TIFF data files.
cs: Načítá datové soubory OME-TIFF.

en: ZTC coordinates (%u,%u,%u) fall outside the given ranges.
cs: ZTC souřadnice (%u,%u,%u) leží mimo dané rozsahy.

en: The OME TIFF header specifies more TIFF directories than there are in the file.
cs: OME TIFF hlavička udává více TIFF adresářů, než kolik jich je v souboru.

en: TIFF directory %u is assigned to multiple conflicting ZTC coordinates.
cs: TIFF adresář č. %u je přiřazen několika rozporným ZTC souřadnicím.

en: Imports Omicron data files (two-part .par + .tf*, .tb*, .sf*, .sb*).
cs: Načítá datové soubory Omicron (dvoudílné .par + .tf*, .tb*, .sf*, .sb*).

en: Omicron files (.par + data)
cs: Omicron soubory (.par + data)

en: Header line starts with a colon.
cs: Řádek hlavičky začíná dvojtečkou.

en: Channel information ended unexpectedly.
cs: Informace o kanálu neočekávaně skončily.

en: Imports Omicron flat files.
cs: Načítá ploché datové soubory Omicron.

en: Omicron flat files (*.*_flat)
cs: Omicron ploché soubory (*.*_flat)

en: File name does not have the expected form for Omicron Flat files.
cs: Jméno souboru nemá tvar očekávaný pro soubory Omicron Flat.

en: Cannot understand the axis hierarchy.
cs: Nejde se vyznat v hierarchii os.

note: TRANSLATORS: %s is replaced with an expression of the data shape.
en: Cannot figure out how to load data in the following form: %s.
cs: Nedokážu zjistit, jak načíst data v následujícím tvaru: %s.

en: Omicron MATRIX (.mtrx & .mtrx)
cs: Omicron MATRIX (.mtrx)

en: Imports Wyko OPD and ASC files.
cs: Načítá Wyko OPD a ASC soubory.

en: Wyko OPD files (.opd)
cs: Wyko OPD soubory (.opd)

en: Wyko ASCII export files (.asc)
cs: Wyko exportované ASCII soubory (.asc)

en: Item `%s' is beyond the end of the file.
cs: Položka ‚%s‘ zasahuje za konec souboru.

en: Nested directories found
cs: Struktura obsahuje vnořené adresáře

en: Reads ISO 5436-2 OpenGPS .x3p files.
cs: Načítá datové soubory ISO 5436-2 OpenGPS .x3p.

en: Too many DataList items for given matrix dimensions.
cs: Příliš mnoho položek DataList pro dané rozměry matice.

en: File main.xml contains multiple data elements.
cs: Soubor main.xml obsahuje několik elementů ‚data‘.

note: TRANSLATORS: type and axis are symbols such as I, CX, ...
en: Only type %s is supported for axis %s.
cs: Pro osu %2$s je podporován pouze typ %1$s.

en: Imports AFM data files from NASA Phoenix Mars mission.
cs: Načítá AFM datové soubory z marsovské NASA mise Phoenix.

en: AFM data from NASA Phoenix mission (.dat, .lbl + .tab)
cs: AFM datové soubory z marsovské NASA mise Phoenix (.dal, .lbl + .tab)

en: No previous record to continue at line %u.
cs: Není žádný předchozí záznam, který by měl pokračovat na řádku %u.

en: Invalid object nesting at line %u.
cs: Neplatné zanoření objektů na řádku %u.

en: Data block is truncated.
cs: Blok dat je předčasně ukončený.

en: Cannot parse AFM HEADER_TABLE values.
cs: Nemohu rozebrat hodnoty AFM HEADER_TABLE.

en: All channels
cs: Všechny kanály

en: Red
cs: Červená

en: Green
cs: Zelená

en: Blue
cs: Modrá

en: Gray
cs: Šedá

en: Value (max)
cs: Hodnota (max)

en: RGB sum
cs: RGB součet

en: Hue
cs: Odstín

en: Alpha
cs: Alfa

en: JPEG 2000 (.jpx)
cs: JPEG 2000 obrázek (.jpx)

en: PCX (.pcx)
cs: PCX obrázek (.pcx)

en: X Pixmap (.xpm)
cs: X Pixmap obrázek (.xpm)

en: Sun raster image (.ras)
cs: Rastrový obrázek Sun (.ras)

en: Apple icon (.icns)
cs: Apple ikona (.icns)

en: Imports data from low-depth pixmap images (PNG, TIFF, JPEG, ...).  The set of available formats depends on available GDK pixbuf loaders.
cs: Načítá data z rastrových obrázků s nízkou bitovou hloubkou (PNG, TIFF, JPEG ...).  Množina dostupných formátů závisí na dostupných GDK pixbuf loaderech.

en: Use
cs: Použít

en: _Hue offset
cs: _Posun odstínu

en: Pixmap has not registered file type `%s'.
cs: Pixmap si nezaregistroval typ souboru ‚%s‘.

en: Cannot get pixbuf loader: %s.
cs: Nelze získat pixbuf loader: %s.

en: Pixbuf loader refused data: %s.
cs: Pixbuf loader odmítl data: %s.

en: as data
cs: jako data

en: Warning: Colorful images cannot be reliably mapped to meaningful values.
cs: Varování: Barevné obrázky nemohou být bezpečně převedeny na smysluplné hodnoty.

en: Imports Nanosurf PLT files.
cs: Načítá datové soubory PLT Nanosurf.

en: Nanosurf PLT files (.plt)
cs: Nanosurf PLT soubory (.plt)

en: Imports Pacific Nanotechnology PNI data files.
cs: Načítá datové soubory PNI Pacific Nanotechnology.

en: PNI files (.pni)
cs: PNI soubory (.pni)

en: Princeton Instruments camera SPE files.
cs: Princeton Instruments SPE obrázky z kamery

en: Princeton Instruments SPE files
cs: Princeton Instruments SPE soubory

en: XML footer overlaps with data.
cs: XML patička se překrývá s daty.

en: Imports Park Systems data files.
cs: Načítá datové soubory Park Systems.

en: Park Systems data files (.tiff, .tif)
cs: Park Systems soubory (.tiff, .tif)

en: Data tag is missing.
cs: Chybí datová značka (tag).

en: Header is too short (only %lu bytes).
cs: Hlavička je příliš krátká (jen %lu bajtů).

en: Spectroscopy header is too short (only %lu bytes).
cs: Hlavička spektroskopických dat je příliš krátká (jen %lu bajtů).

en: Imports Park Systems PS-PPT data files.
cs: Načítá datové soubory PS-PPT Park Systems.

en: Park Systems PS-PPT data files (.ps-ppt)
cs: Park Systems PS-PPT soubory (.ps-ppt)

en: Frame offsets do not increase monotonically.
cs: Offsety rámců nerostou monotónně.

en: Unexpected frame with data type %d.
cs: Neočekávaný rámec s typem dat %d.

en: Unexpected JSON structure: %s should be %s.
cs: Neočekávaná JSON struktura: %s by mělo být %s.

en: JSON parsing error: %s
cs: Parsování JSON selhalo: %s

en: Reading frame table...
cs: Načítám tabulku rámců...

en: Reading curve data...
cs: Načítám data křivek...

en: Imports SymPhoTime data files, version 2.0.
cs: Načítá datové soubory SymPhoTime verze 2.0.

en: PicoHarp files (.pt3)
cs: PicoHarp soubory (.pt3)

en: T2 measurement mode is not implemented.
cs: Měřicí mód T2 není implementován

en: Only PI E710 and KDT180-100-Im imaging formats are implemented.
cs: Pouze zobrazovací formáty PI E710 a KDT180-100-Im jsou implementovány.

en: Measurement mode must be 2 or 3; %u is invalid.
cs: Mód měření musí být 2 nebo 3; %u je neplatné.

en: Only area imaging files are supported.
cs: Pouze soubory s plošným zobrazením jsou podporovány.

en: Unknown instrument number %u.
cs: Neznámé číslo přístroje: %u.

en: Wrong imaging header size: %u instead of %u.
cs: Chybná velikost zobrazovací hlavičky: %u namísto %u.

en: Number of line triggers %u is smaller than the number of scan lines %u.
cs: Počet řádkových signálů %u je menší než počet řádků rastru %u.

en: Imports Quazar data files stored as Python pickles v4.
cs: Načítá datové soubory Quazar uložené jako Python pickle v4.

en: Quazar Python-pickled data (.npic)
cs: Quazar data ve formátu Python pickle (.npic)

en: Invalid stack state for opcode %02x.
cs: Neplatný stav zásobníku pro kód %02x.

en: Uknown opcode 0x%02x encountered
cs: Neznámý operační kód 0x%02x

en: Imports Quesant file format.
cs: Načítá datové soubory Quesant.

en: Quesant files (.afm)
cs: Quesant soubory (.afm)

en: User-specified
cs: Předepsán uživatelem

en: Signed byte
cs: Bajt se znaménkem

en: Unsigned byte
cs: Bajt bez znaménka

en: Signed 16bit word
cs: 16bitové slovo se znaménkem

en: Unsigned 16bit word
cs: 16bitové slovo bez znaménka

en: Signed 32bit word
cs: 32bitové slovo se znaménkem

en: Unsigned 32bit word
cs: 32bitové slovo bez znaménka

en: Signed 64bit word
cs: 64bitové slovo se znaménkem

en: Unsigned 64bit word
cs: 64bitové slovo bez znaménka

en: IEEE single
cs: Reálné číslo IEEE single

en: IEEE double
cs: Reálné číslo IEEE double

en: IEEE half
cs: Reálné číslo IEEE half

en: Pascal real
cs: Reálné číslo Pascalu

en: Imports raw data files, both ASCII and binary, according to user-specified format.
cs: Načítá surové datové soubory, textové i binární, ve formátu specifikovaném uživatelem.

en: Raw data files
cs: Surová data

en: Any whitespace
cs: Libovolné bílé znaky

en: TAB character
cs: Tabelátor

en: Other character
cs: Jiný znak

en: _Field delimiter
cs: _Oddělovač polí

en: _Automatically offer raw data import of unknown files
cs: Pro neznámé soubory _automaticky nabízet načtení surových dat

en: _Text data
cs: _Textová data

en: _Binary data
cs: _Binární data

en: Missin_g value substitute
cs: Chybějící hodnotu _zastupuje

en: Start from _line
cs: Začít od řá_dku

en: _Each row skip
cs: Na každém řádku _přeskočit

en: _Other delimiter
cs: _Oddělovač polí

en: Data t_ype
cs: T_yp dat

en: Byte s_wap pattern
cs: Vzor pře_házení bajtů

en: Start at _offset
cs: _Začít na pozici

en: _Sample size
cs: _Velikost vzorku

en: After each sample s_kip
cs: Po každém vzorku přes_kočit

en: After each _row skip
cs: Po každém řádk_u přeskočit

en: _Reverse bits in bytes
cs: Převrátit b_ity v bajtech

en: Reverse bi_ts in samples
cs: Převrátit bity ve vzo_rcích

en: Samples are si_gned
cs: Vzorky mají z_naménko

en: Raw data import must be run as interactive.
cs: Načítání surových dat musí být spuštěno interaktivně.

en: Read Raw File
cs: Načtení surových dat

en: Data Format
cs: Formát dat

en: File
cs: Soubor

en: fields
cs: polí

en: bytes
cs: bajtů

en: bits
cs: bitů

en: Binary
cs: Binární

en: Delimiter: whitespace
cs: Oddělovač: bílé znaky

en: Delimiter: 0x%02x
cs: Oddělovač: 0x%02x

en: Delimiter: %s
cs: Oddělovač: %s

en: <b>Too short file</b>
    The format would require %lu bytes long file (at least), but the length of `%s' is only %u bytes.
cs: <b>Příliš krátký soubor</b>
    Formát by vyžadoval soubor dlouhý alespoň %lu bajtů, ale délka ‚%s‘ je jen %u bajtů.

en: <b>Parsing failed</b>
    The contents of `%s' does not match format: %s.
cs: <b>Čtení selhalo</b>
    Obsah souboru `%s' neodpovídá formátu: %s.

en: Not enough lines (%d) for offset (%d)
cs: Příliš málo řádků (%d), než aby šlo začít od pozice %d

en: Expected whitespace to skip more fields in row %u, got `%.16s'
cs: Čekal jsem bílé znaky, abych mohl přeskočit další pole v řádku %u, ale narazil jsem na ‚%.16s‘

en: Expected `%c' to skip more fields in row %u, got `%.16s'
cs: Čekal jsem ‚%c‘, abych mohl přeskočit další pole v řádku %u, ale narazil jsem na ‚%.16s‘

en: Expected `%s' to skip more fields in row %u, got `%.16s'
cs: Čekal jsem ‚%s‘, abych mohl přeskočit další pole v řádku %u, ale narazil jsem na ‚%.16s‘

en: Garbage `%.16s' in row %u, column %u
cs: Nesmysly ‚%.16s‘ v řádku %u, sloupci %u

en: Expected delimiter `%c' after data in row %u, column %u, got `%c'
cs: Čekal bych oddělovač ‚%c‘ po datech v řádku %u, sloupci %u, ale narazil jsem na ‚%c‘

en: Expected delimiter `%s' after data in row %u, column %u, got `%.16s'
cs: Čekal bych oddělovač ‚%s‘ po datech v řádku %u, sloupci %u, ale narazil jsem na ‚%.16s‘

en: Imports simple text files as graph curves.
cs: Načítá jednoduché textové soubory jako křivky grafy.

en: ASCII graph curve files
cs: ASCII soubory s křivkami

en: _Title
cs: _Název

en: Curve
cs: Křivka

en: _X label
cs: Popisek _x

en: _Y label
cs: Popisek _y

en: X _units
cs: _Jednotky x

en: Y u_nits
cs: _Jednotky x

en: ASCII graph import must be run as interactive.
cs: Import ASCII souborů s křivkami musí být spuštěno interaktivně.

en: Import Graph Data
cs: Importovat grafová data

en: Imports Renishaw WiRE data files (WDF).
cs: Načítá datové soubory Renishaw WiRE (WDF).

en: Renishaw WiRE data files (.wdf)
cs: Renishaw WiRE datové soubory (.wdf)

en: Random points order unsupported
cs: Náhodné pořadí bodů není podporováno.

en: Imports RHK Technology SM3 data files.
cs: Načítá datové soubory RHK Technology typu SM3.

en: RHK SM3 files (.sm3)
cs: RHK SM3 soubory (.sm3)

en: End of file reached in page header.
cs: Soubor skončil v hlavičce stránky.

en: magic page header
cs: magická hlavička stránky

en: End of file reached in string #%u.
cs: Soubor skončil v řetězci č. %u.

en: End of file reached in color data header.
cs: Soubor skončil v hlavičce dat barev.

en: End of file reached in color data.
cs: Soubor skončil v datech barev.

en: Unknown line %d
cs: Neznámá čára %d

en: Imports RHK Technology SM4 data files.
cs: Načítá datové soubory RHK Technology typu SM4.

en: RHK SM4 files (.sm4)
cs: RHK SM4 soubory (.sm4)

en: Object list in %s is truncated.
cs: Seznam objektů v %s je uříznutý.

en: Object of type %s is truncated.
cs: Objekt typu %s je uříznutý.

en: Cannot find object %s in %s.
cs: Nelze nalézt objekt %s v %s.

en: Imports RHK Technology SPM32 data files.
cs: Načítá datové soubory RHK Technology SPM32.

en: RHK SPM32 files (.sm2)
cs: RHK SPM32 soubory (.sm2)

en: Invalid file header.
cs: Neplatná hlavička souboru.

en: Only image and line files are supported.
cs: Pouze obrázková a čárová data jsou podporována.

en: Invalid data type %d for image data.
cs: Typ dat %d je neplatný pro dvourozměrná data.

en: Invalid data type %d for line data.
cs: Neplatný typ dat %d čárových dat.

en: data ranges
cs: rozsahy dat

en: data offset
cs: posun dat

en: Imports Automation & Robotics Dual Lensmapper data files
cs: Načítá datové soubory Automation & Robotics Dual Lensmapper

en: Dual Lensmapper files
cs: Dual Lensmapper soubory

en: Imports S94 STM data files.
cs: Načítá STM datové soubory S94.

en: S94 STM files (.s94)
cs: S94 STM soubory (.s94)

en: Imports Surfstand group SDF (Surface Data File) files.
cs: Načítá soubory SDF (Surface Data File) skupiny Surfstand.

en: Surfstand SDF files, binary (.sdf)
cs: Surfstand SDF soubory, binární (.sdf)

en: Surfstand SDF files, text (.sdf)
cs: Surfstand SDF soubory, textové (.sdf)

en: Micromap SDF files (.sdfa)
cs: Micromap SDF soubory (.sdfa)

en: Invalid `%s' value: %d.
cs: Neplatná hodnota položky ‚%s‘: %d.

en: Invalid `%s' value: %g.
cs: Neplatná hodnota položky ‚%s‘: %g.

en: Missing data start marker (*).
cs: Chybí značka začátku dat (*).

en: End of file reached when looking for `%s' field.
cs: Soubor skončil v místě očekávané položky ‚%s‘.

en: Invalid line found when looking for `%s' field.
cs: V místě očekávané položky ‚%s‘ byl nalezen neplatný řádek.

en: Imports Seiko XQB, XQD, XQT and XQP files.
cs: Načítá XQB, XQD, XQT a XQP soubory Seiko.

en: Seiko files (.xqb, .xqd, .xqt, .xqp)
cs: Seiko soubory (.xqb, .xqd, .xqt, .xqp)

en: Imports Sensofar PLu file format, version 2000 or newer.
cs: Načítá formát souboru Sensofar PLu, verze 2000 nebo novější.

en: Sensofar PLu files (.plu, .apx)
cs: Sensofar PLu soubory (.plu, .apx)

en: Profile
cs: Profil

en: Reads Sensofar PLUx files.
cs: Sensofar PLUx soubory (.plux)

en: Sensofar PLUx files (.plux)
cs: Sensofar PLUx soubory (.plux)

en: Imports Sensolytics text files.
cs: Načítá textové datové soubory Sensolytics.

en: Sensolytics text files (.dat)
cs: Sensolytics textové soubory (.dat)

en: Wrong number of initial data columns.
cs: Špatný počet počátečních sloupců dat.

en: Imports Shimadzu SPM data files.
cs: Načítá SPM datové soubory Shimadzu.

en: Shimadzu files
cs: Shimadzu soubory

en: Cannot parse data values after %d of %d.
cs: Nelze přečíst datové hodnoty po %d (z %d).

en: Imports IonScope SICM data files.
cs: Načítá datové soubory IonScope SICM.

en: IonScope SICM files (.img)
cs: IonScope SICM soubory (.img)

en: Imports SIS (Surface Imaging Systems) data files.
cs: Načítá datové soubory SIS (Surface Imaging Systems).

en: SIS files (.sis)
cs: SIS soubory (.sis)

en: Block not a document block.
cs: Blok není blok dokumentu.

en: Too short document info.
cs: Informace o dokumentu jsou příliš krátké.

en: Too short parameter info.
cs: Informace o parametrech jsou příliš krátké.

en: Unexpected image block.
cs: Neočekávaný blok obrázku.

en: End of file reached in image block.
cs: Soubor skončil v bloku obrázku.

en: End of file reached in channel block.
cs: Soubor skončil v bloku kanálu.

en: End of file reached when another channel was expected.
cs: Soubor skončil v místě, kde by měl být další kanál.

en: Imports Thermo Fisher SPC files.
cs: Načítá SPC soubory Themo Fisher.

en: Thermo Fisher SPC files
cs: Thermo Fisher SPC soubory

en: Imports and exports SPIP ASC files.
cs: Načítá a exportuje ASCII datové soubory SPIP.

en: SPIP ASCII files (.asc)
cs: SPIP ASCII soubory (.asc)

en: Loads SPML (Scanning Probe Microscopy Markup Language) data files.
cs: Načítá datové soubory SPML (Scanning Probe Microscopy Markup Language)

en: SPML files (.xml)
cs: SPML soubory (.xml)

en: Imports Thermicroscopes SpmLab R3 to R7 data files.
cs: Načítá datové soubory Thermicroscopes SpmLab R3 až R7.

en: Thermicroscopes SpmLab files
cs: Thermicroscopes SpmLab soubory

en: Unknown format version %c.
cs: Neznámá verze formátu: %c.

en: Imports SPMLab floating-point files.
cs: Načítá datové soubory SPMLab ve formátu s plovoucí čárkou.

en: SPMLab floating-point files (.flt)
cs: SPMLab soubory s plovoucí čárkou (.flt)

en: Missing data start marker [Data].
cs: Chybí značka začátku dat [Data].

en: Reads ATC SPMxFormat files.
cs: Načítá ATC SPMxFormat soubory.

en: Imports Omicron STMPRG data files (tp ta).
cs: Načítá datové soubory Omicron STMPRG (tp ta).

en: Omicron STMPRG files (tp ta)
cs: Omicron STMPRG soubory (tp ta)

en: Parameter file is too short.
cs: Soubor s parametry je příliš krátký.

en: First channel is switched off.
cs: První kanál je vypnutý.

en: Current or Deflection or Amplitude
cs: Proud nebo výchylka nebo amplituda

en: Electrochemical Voltage (Vec)
cs: Elektrochemické napětí (Vec)

en: Topography and SPS
cs: Topografie a SPS

en: Topography and SPS (scripted)
cs: Topografie a skriptované SPS

en: Electrochemical Current (Iec)
cs: Elektrochemický proud (Iec)

en: Friction or Phase
cs: Tření nebo fáze

en: AUX in BNC
cs: AUX v BNC

en: AUX in 3 (Sum)
cs: AUX v 3 (suma)

en: AUX in 4 (Raw Deflection)
cs: AUX v 4 (hrubá výchylka)

en: AUX in 5 (PicoPlus Aux BNC)
cs: AUX v 5 (PicoPlus Aux BNC)

en: AUX in 6 (Surface Potential)
cs: AUX v 6 (povrchový potenciál)

en: AUX in 7
cs: AUX v 7

en: AUX in 8
cs: AUX v 8

en: AUX in 9
cs: AUX v 9

en: AUX in 10
cs: AUX v 10

en: Topography and Flexgrid
cs: Topografie a Flexgrid

en: External
cs: Vnější

en: Imports Molecular Imaging STP data files.
cs: Načítá datové soubory STP Molecular Imaging.

en: STP files (.stp)
cs: STP soubory (.stp)

en: Imports Surf data files.
cs: Načítá datové soubory Surf.

en: Surf files (.sur)
cs: Surf soubory (.sur)

en: Imports Tescan SEM images.
cs: Načítá SEM obrázky Tescan.

en: Tescan TIF SEM image (.tif)
cs: Tescan TIF SEM obrázky (.tif)

en: Tescan two-part SEM image (.hdr + .png)
cs: Tescan SEM obrázky ze dvou částí (.hdr + .png)

en: Imports FEI Tecnai imaging and analysis (former Emispec) files.
cs: Načítá soubory FEI Tecnai imaging and analysis (dříve Emispec).

en: Imports Corning Tropel UltraSort files.
cs: Načítá Corning Tropel UltraSort soubory.

en: Imports Unisoku data files (two-part .hdr + .dat).
cs: Načítá datové soubory Unisoku (dvoudílné: .hdr + .dat)

en: Unisoku files (.hdr + .dat)
cs: Unisoku soubory (.hdr + .dat)

en: format flags
cs: příznaky formátu

en: resolution
cs: rozlišení

en: Missing or invalid some integers heaven knows what they mean but that should be here.
cs: Scházejí jakási celá čísla, která bůhví, co znamenají, ale mají zde být.

en: x scale parameters
cs: parametry škály x

en: y scale parameters
cs: parametry škály y

en: z scale parameters
cs: parametry škály z

en: data type parameters
cs: parametry typu dat

en: Imports WinSTM (.stm) files.
cs: Načítá datové soubory WinSTM (.stm).

en: WinSTM files (.stm)
cs: WinSTM soubory (.stm)

en: Imports WItec Project data files.
cs: Načítá datové soubory WItec Project.

en: WItec Project files (.wip)
cs: WItec Project soubory (.wip)

en: Imports WITec ASCII export files.
cs: Načítá exportovaná ASCII data WITecu.

en: WITec ASCII files (.dat)
cs: WITec exportovaná ASCII data (.dat)

en: Imports WITec WIT data files.
cs: Načítá datové soubory WIT WITecu.

en: WITec files (.wit)
cs: WITec soubory (.wit)

en: Imports AFM files from Department of Nanometrology, WRUST.
cs: Načítá AFM soubory z Oddělení nanometrologie, WRUST.

en: WRUST Department of Nanometrology AFM data (.dat)
cs: WRUST AFM data z Oddělení nanometrologie (.dat)

en: Imports WSF ASCII files.
cs: Načítá ASCII datové soubory WSF.

en: WSF ASCII files (.wsf)
cs: WSF ASCII soubory (.wsf)

en: File header does not end with an empty line.
cs: Hlavička souboru nekončí prázdným řádkem.

en: Imports Nanotec WSxM data files.
cs: Načítá datové soubory Nanotec WSxM.

en: WSxM files (.tom, .top, .stp)
cs: WSXM soubory (.tom, .top, .stp)

en: WSxM curve files (.cur)
cs: WSxM soubory křivek (.cur)

en: Unknown data type `%s'.
cs: Neznámý typ dat: ‚%s‘.

en: Exports data as simple XYZ text file.
cs: Exportuje data jako jednoduchý textový XYZ soubor.

en: XYZ text data (.xyz)
cs: XYZ textová data (.xyz)

en: Lateral units:
cs: Jednotky rozměrů:

en: Export XYZ
cs: Export jako XYZ

en: Imports Carl Zeiss SEM images.
cs: Načítá SEM obrázky Carl Zeiss.

en: Carl Zeiss SEM scans (.tif)
cs: Carl Zeiss SEM obrázky (.tif)

en: Imports Carl Zeiss CZI images.
cs: Načítá CZI obrázky Carl Zeiss.

en: Carl Zeiss CZI images (.czi)
cs: Carl Zeiss CZI obrázky (.czi)

en: Imports Carl Zeiss CLSM images.
cs: Načítá CLSM obrázky Carl Zeiss.

en: Carl Zeiss CLSM images (.lsm)
cs: Carl Zeiss CLSM obrázky (.lsm)

en: Imports Zemax grid sag data files.
cs: Načítá datové soubory Zemax grid sag.

en: Data line %u does not contain four items.
cs: Řádek %u neobsahuje čtyři položky.

en: Unit code %d is invalid or unsupported.
cs: Kód jednotek %d je neplatný či nepodporovaný.

en: The first line contains too many items.
cs: První řádek obsahuje příliš mnoho položek.

en: Reads Keyence ZON files.
cs: Načítá datové soubory Keyence ZON.

en: Keyence ZON data (.zon)
cs: Keyence ZON data (.zon).

en: Rows stride %u does not match length and bytes per item (%u×%u).
cs: Řádkový krok %u neodpovídá délce a počtu bajtů na položku (%u×%u).

en: Aligns graph curves.
cs: Zarovnává křivky grafu.

en: /_Correct Data/_Align
cs: /_Korekce dat/_Srovnat

en: Critical dimension measurements
cs: Měření kritické dimenze

en: /Measure _Features/_Critical Dimension...
cs: /Měření ú_tvarů/_Kritická dimenze...

en: Fit critical dimension
cs: Proložení kritické dimenze

en: Fit Graph
cs: Proložení funkce grafem

en: _Graph curve:
cs: _Křivka grafu:

en: F_unction:
cs: _Funkce:

en: Range:
cs: Rozsah:

en: _Draw whole circle
cs: Kreslit _celou kružnici

en: Save Fit Report
cs: Uložit výsledky

en: Fit
cs: Proložení

en: It is necessary to select more data points than free fit parameters
cs: Je třeba vybrat více datových bodů, než je volných parametrů funkce.

en: ===== Fit Results =====
cs: ===== Výsledek proložení =====

en: Number of points: %d of %d
cs: Počet bodů:       %d z %d

en: X range:          %.*f to %.*f %s
cs: Rozsah x:         %.*f až %.*f %s

en: Fitted function:  %s
cs: Proložená funkce: %s

en: Results
cs: Výsledky

en: Cut graph
cs: Oříznutí grafu

en: /_Basic Operations/_Cut...
cs: /_Jednoduché operace/_Oříznout...

en: Extract part of graph into new one
cs: Extrahovat část grafu do nového

en: Cut _all curves
cs: Oříznout _všechny křivky

en: Cut Graph
cs: Oříznutí grafu

en: DOS Spectrum
cs: DOS spektra

en: /Measure _Features/_DOS Spectrum
cs: /Měření ú_tvarů/DOS spektra

en: Calculate DOS spectrum from I-V tunneling spectroscopy
cs: Spočítat DOS spektra z I-V tunelovací spektroskopie

en: %s: Graph should be I-V spectroscopy.
cs: %s: Graf musí být I-V spektroskopie.

en: DOS Spectrum for "%s"
cs: DOS spektrum pro "%s"

en: Exports graph data to text files.
cs: Exportuje data grafu do textových souborů.

en: Export graph data to a text file
cs: Export dat grafu do textového souboru

en: Plain text
cs: Obyčejný text

en: Gnuplot friendly
cs: Vhodný pro Gnuplot

en: Comma separated values
cs: Hodnoty oddělené čárkami

en: Origin friendly
cs: Vhodný pro Origin

en: Igor Pro text wave
cs: Textová vlna Igor Pro

en: Style
cs: Styl

en: Export _units
cs: Exportovat _jednotky

en: Export _labels
cs: Exportovat _popisky

en: Export _metadata
cs: Exportovat _metadata

en: POSIX _number format
cs: POSIXový _formát čísel

en: Single _merged abscissa
cs: Jediná _sloučená vodorovná osa

en: Export to Text File
cs: Export do textového souboru

en: Export graph into bitmap
cs: Export grafu do rastrového obrázku

en: /_Export/_Bitmap
cs: /_Export/_Bitmapa

en: Export graph to a raster image
cs: Export grafu do rastrového obrázku

en: Export to Image
cs: Exportovat obrázek

en: Exports graphs to PostScript
cs: Exportuje grafy do PostScriptu

en: Export graph to PostScript
cs: Export grafu do PostScriptu

en: Export to PostScript
cs: Exportovat do PostScriptu

en: Fit force-distance data
cs: Proložit FD data

en: /_Force Distance/_Fit FD Curve...
cs: /_Silové křivky/Proložit _FD křivku...

en: Fit a force-distance curve
cs: Proložit FD křivku

en: Fit FD Curve
cs: Proložení FD křivky

en: verb|_Estimate
cs: Od_hadnout

en: _Plot Inits
cs: Vy_kreslit odhad

en: Initial
cs: Poč.

en: χ<sup>2</sup> result:
cs: Výsledné χ<sup>2</sup>:

en: Correlation Matrix
cs: Korelační matice

en: Instant:
cs: Okamžitě:

en: esti_mate
cs: od_hadovat

en: p_lot
cs: _kreslit

en: Estimate
cs: Odhad

en: Residual sum:   %g
cs: Suma čtverců:   %g

en: Correlation matrix
cs: Korelační matice

en: Remove graph noise by filtering.
cs: Odstraňuje šum grafu pomocí filtrování.

en: /_Correct Data/_Filter
cs: /_Korekce dat/_Filtr

en: Remove noise from graph curves
cs: Odstranit šum z křivek grafu

en: Fit graph with function
cs: Proložení funkce grafem

en: /Measure _Features/_Fit Function...
cs: /Měření ú_tvarů/Proložit _funkci...

en: Fit a function on graph data
cs: Proložení funkce daty grafu

en: Copy all fitted values to estimates
cs: Zkopírovat všechny nafitované hodnoty do odhadů

en: Plot full range
cs: Kreslit plný rozsah

en: Create a difference graph
cs: Vytvořit graf rozdílu

en: Flip graph along the y axis.
cs: Překlápí graf kolem osy y.

en: /_Basic Operations/_Flip
cs: /_Jednoduché operace/_Překlopit

en: Flip graph along the y axis
cs: Překlopit graf okolo osy y

en: Min. distance
cs: Min. vzdálenost

en: Max. distance
cs: Max. vzdálenost

en: Min. force
cs: Min. síla

en: Max. force
cs: Max. síla

en: Pick from graph
cs: Vybrat z grafu

en: Convert FZ to FD curve
cs: Převést FZ křivku na FD

en: /_Force Distance/_FZ to FD Curve...
cs: /_Silové křivky/Převést _FZ křivku na FD...

en: _All curves
cs: _Všechny křivky

en: Z_ero point
cs: N_ulovat bod

en: Zero position
cs: Nulovat polohu

en: FD curve
cs: FD křivka

en: Invert graph.
cs: Invertuje graf.

en: /_Basic Operations/_Invert
cs: /_Jednoduché operace/_Invertovat

en: Invert graph curves
cs: Invertování křivek grafu

en: Level graph by line.
cs: Vyrovnává křivky grafu.

en: /_Correct Data/_Level
cs: /_Korekce dat/_Vyrovnat

en: Level graph curves
cs: Vyrovnání křivek grafu

en: Physically transforms graph data to logarithmic scale.
cs: Fyzicky transformuje data grafu do logaritmické škály.

en: /_Correct Data/_Logscale Transform...
cs: /_Korekce dat/_Logaritmická transformace...

en: Transform graph axes to logarithmic scale
cs: Transformovat osy grafu do logaritmické škály

en: Abscissa _X
cs: Vodorovná osa _X

en: Ordinate _Y
cs: Svislá osa _Y

en: _Both
cs: _Obojí

en: O_mit
cs: _Vynechat

en: _Take absolute value
cs: Použít _absolutní hodnotu

en: Natural (e)
cs: Přirozený (e)

en: Axes to transform
cs: Transformovat osy

en: Negative abscissa handling
cs: Zacházení se zápornými hodnotami X

en: Negative ordinate handling
cs: Zacházení se zápornými hodnotami Y

en: Base
cs: Základ

en: Logscale Transform
cs: Logaritmická transformace

en: Evaluates the period of a one-dimensional periodic structure.
cs: Vyhodnocuje periodu jednodimenzionálních periodických struktur.

en: /Measure _Features/_Period...
cs: /Měření ú_tvarů/_Perioda...

en: Measure grating period
cs: Měřit periodu mřížky

en: Save Parameters
cs: Uložit parametry

en: _Subtract background
cs: O_dečíst pozadí

en: Show _leveled curve
cs: Zobrazit _vyrovnanou křivku

en: Measure Period
cs: Měření Periody

en: Fourier Transform
cs: Fourierova transformace

en: Autocorrelation
cs: Autokorelace

en: Direct Methods
cs: Přímé metody

en: Grating Period
cs: Perioda mřížky

note: TRANSLATORS: %{from}v and %{to}v are ids, do NOT translate them.
en: %{from}v to %{to}v
cs: %{from}v do %{to}v

en: Simple FFT
cs: Jednoduchá FFT

en: Refined FFT
cs: Zjemněná FFT

en: Simple ACF
cs: Jednoduchá ACF

en: Multi-peak ACF
cs: Vícepíková ACF

en: Gravity centers
cs: Těžiště

en: Zero crossings
cs: Průsečíky s nulou

en: Leveled profile
cs: Vyrovnaný profil

en: Merges and averages graph curves.
cs: Spojuje a průměruje křivky grafu.

en: /_Correct Data/_Merge Curves
cs: /_Korekce dat/_Spojit křivky

en: Merge data of all curves
cs: Spojit data všech křivek

en: /_Correct Data/_Average Curves
cs: /_Korekce dat/Z_průměrovat křivky

en: Average all curves
cs: Zprůměrovat všechny křivky

en: Average curve
cs: Průměrná křivka

en: Merged curves
cs: Spojené křivky

en: Finds peaks on graph curves.
cs: Hledá píky na křivkách grafu.

en: /Measure _Features/Find _Peaks...
cs: /Měření ú_tvarů/Najít _píky...

en: Find graph curve peaks
cs: Najít píky na křivce

en: Prominence
cs: Význačnost

en: Zero
cs: Nula

en: Bilateral minimum
cs: Dvojstranné minimum

en: _Background type
cs: Typ _pozadí

en: Order peaks _by
cs: Řa_dit píky podle

en: Invert (find valleys)
cs: Invertovat (najít údolí)

en: Number of _peaks
cs: Počet píků

en: Save Peak Parameters
cs: Uložit parametry píků

en: Graph Peaks
cs: Píky na grafu

en: Data + fit
cs: Data + proložení

en: Leveled data
cs: Vyrovnaná data

en: Remove polynomial background
cs: Odečíst polynomiální pozadí

en: /_Force Distance/Remove _Polynomial Background...
cs: /_Silové křivky/Odstranit _polynomiální pozadí...

en: Remove polynomial background from FZ curve
cs: Odečítá polynomiální pozadí z FZ křivky

en: Curve to fit
cs: Proložit křivku

en: _Output
cs: _Výstup

en: Fit results
cs: Výsledky proložení

en: Height distribution
cs: Rozdělení výšek

en: Cum. height distribution
cs: Kumul. rozdělení výšek

en: Distribution of angles
cs: Rozdělení úhlů

en: Cum. distribution of angles
cs: Kumul. rozdělení úhlů

en: Calculates one-dimensional statistical functions (height distribution, correlations, PSDF).
cs: Počítá jednorozměrné statistické funkce (rozdělení výšek, korelace, spektrální hustotu).

en: /_Statistics/Statistical _Functions...
cs: /_Statistika/Statistické _funkce...

en: Calculate 1D statistical functions
cs: Výpočet jednorozměrných statistických funkcí

en: O_versampling
cs: Pře_vzorkování

en: _Fixed resolution
cs: Pevné ro_zlišení

en: Statistical Functions
cs: Statistické funkce

en: /_Force Distance/_Nanomechanical Fit...
cs: /_Silové křivky/_Nanomechanické proložení...

en: Approach curve
cs: Zatěžovací křivka

en: Retract curve
cs: Odtěžovací křivka

en: pick points
cs: význačné body

en: Remove sine background
cs: Odečíst sinusoidální pozadí

en: /_Force Distance/_Remove Sine Background...
cs: /_Silové křivky/Odstranit _sinusoidální pozadí...

en: Remove interference effects from FZ curve
cs: Odstranit inteferenční efekty z FZ křivky

en: Period
cs: Perioda

en: Y offset
cs: Posun v Y

en: Calculates simple graph curve statistics.
cs: Počítá jednoduché statistické charakteristiky křivek grafu.

en: /_Statistics/_Statistical Quantities...
cs: /_Statistika/Statistické _veličiny...

en: Calculate graph curve statistics
cs: Spočítat statistiky křivek grafu

en: Statistical Quantities
cs: Statistické veličiny

en: Simple Parameters
cs: Jednoduché parametry

en: Integrals
cs: Integrály

en: Graph Statistics
cs: Statistika grafu

en: Projected length
cs: Projektovaná délka

en: Developed length
cs: Rozvinutá délka

en: Variation
cs: Variace

en: Area under curve
cs: Plocha pod křivkou

en: Positive area
cs: Kladná plocha

en: Negative area
cs: Záporná plocha

en: Root mean square
cs: Střední kvadrát

en: Data + polynomials
cs: Data + polynomy

en: Difference
cs: Rozdíl

en: Terraces (ideal)
cs: Terasy (ideální)

en: Leveled surface
cs: Vyrovnaný povrch

en: Polynomial background
cs: Polynomiální pozadí

en: Fits terraces with polynomial background.
cs: Prokládá terasy s polynomiálním pozadím.

en: /Measure _Features/_Terraces...
cs: /Měření ú_tvarů/_Terasy...

en: Fit terraces with polynomial background
cs: Proložit terasy s polynomiálním pozadím

en: Step detection
cs: Detekce nespojitostí

en: _Step detection kernel
cs: _Jádro detekce nespojitostí

en: Step detection _threshold
cs: _Práh detekce nespojitostí

en: Step _broadening
cs: _Rozšíření schodku

en: Minimum terrace _length
cs: Minimální _délka terasy

en: _Polynomial degree
cs: _Stupeň polynomu

en: _Independent heights
cs: _Nezávislé výšky

en: Select regions _manually
cs: Vybrat oblas_ti ručně

en: Save Terrace Table
cs: Uložit tabulku teras

en: Output
cs: Výstup

en: M_inimum polynomial degree
cs: M_inimální stupeň polynomu

en: _Maximum polynomial degree
cs: _Maximální stupeň polynomu

en: Minimum broadening
cs: Minimální rozšíření

en: Maximum broadening
cs: Maximální rozšíření

en: Fit Terraces
cs: Proložit terasy

en: Terrace List
cs: Seznam teras

en: Survey
cs: Průzkum

en: Result
cs: Výsledek

en: _Execute
cs: _Spustit

en: Fitted step height
cs: Nafitovaná výška schodku

en: Mean square difference
cs: Střední kvadratická odchylka

en: Terrace discrepancy
cs: Neshoda mezi terasami

en: Number of terraces
cs: Počet teras

en: Survey cannot be run with independent heights.
cs: Průzkum nelze provést s nezávislými výškami.

en: No free parameters are selected.
cs: Není vybrán žádný volný parametr.

en: Number of combinations: %u.
cs: Počet kombinací: %u.

en: Level %d
cs: Úroveň %d

en: Fit failed
cs: Prokládání se nezdařilo

en: No suitable terrace steps found
cs: Nebyly nalezeny žádné vhodné schodky

en: No terraces were found
cs: Nebyly nalezeny žádné terasy

en: Save Terrace Fit Survey
cs: Uložit průzkum fitování teras

en: Layer allowing selection of horizontal or vertical lines.
cs: Vrstva umožňující výběr vodorovných nebo svislých čar.

en: Layer allowing selection of combined horizontal and vertical lines.
cs: Vrstva umožňující výběr kombinovaných vodorovných a svislých čar.

en: Layer allowing selection of elliptic areas.
cs: Vrstva umožňující výběr eliptických oblastí.

en: Layer allowing selection of a two-dimensional lattice.
cs: Vrstva umožňující výběr dvojrozměrné mřížky.

en: Layer allowing selection of arbitrary straight lines.
cs: Vrstva umožňující výběr libovolných přímých čar.

en: Layer allowing selection of a single long curve.
cs: Vrstva umožňující výběr jedné dlouhé křivky.

en: Layer allowing selection of several points, displayed as crosses or invisible.
cs: Vrstva umožňující výběr několika bodů, zobrazených jako křížky nebo neviditelných.

en: Layer allowing selection of a projective plane.
cs: Vrstva umožňující výběr projektivní roviny.

en: Layer allowing selection of rectangular areas.
cs: Vrstva umožňující výběr pravoúhlých oblastí.

en: Plug-in proxy is a module capable of querying, registering, and running external programs (plug-ins) on data pretending they are data processing or file loading/saving modules.
cs: Plug-in proxy je modul, který dokáže dotazovat se, registrovat a spouštět jiné programů (pluginů) na data, předstíraje přitom, že jsou to moduly zpracovávajícími data či načítajícími/ukládajícími soubory.

en: /_Plug-Ins
cs: /_Pluginy

en: Run plug-in %s
cs: Spustit plug-in %s

en: Plugin-proxy must be run as interactive.
cs: Plugin-proxy musí být spuštěna interaktivně.

en: Plug-in `%s' does not implement file loading.
cs: Plug-in ‚%s‘ neumí načítat soubory.

en: Cannot read temporary file: %s.
cs: Nelze přečíst dočasný soubor: %s.

en: Cannot execute plug-in `%s': %s.
cs: Nelze spustit plug-in ‚%s‘: %s.

en: Plug-in `%s' returned non-zero exit status: %d.
cs: Plug-in ‚%s‘ vrátil nenulový návratový kód %d.

en: Plug-in `%s' did not return any meaningful data.
cs: Plug-in ‚%s‘ nevrátil smysluplná data.

en: Plug-in `%s' does not implement file saving.
cs: Plug-in ‚%s‘ neumí zapisovat soubory.

en: Cannot create a temporary file: %s.
cs: Nelze vytvořit dočasný soubor: %s.

en: Cannot fdopen() already open file: %s.
cs: Selhalo fdopen() na již otevřený soubor: %s.

en: Calculates and analyzes two-dimensional autocorrelation function.
cs: Počítá a analyzuje dvourozměrnou autokorelační funkci.

en: /_Statistics/2D Auto_correlation...
cs: /_Statistika/2D auto_korelace...

en: Calculate 2D autocorrelation function
cs: Spočítat 2D autokorelační funkci

en: data-adjustment|None
cs: Žádné

en: Mean value subtraction
cs: Odečtení střední hodnoty

en: Plane leveling
cs: Vyrovnání rovinou

en: Zoom
cs: Zvětšení

en: Data adjustment
cs: Srovnání dat

en: Create ACF image
cs: Vytvořit ACF obrázek

en: Only zoomed part
cs: Jen zvětšenou oblast

en: _Thickness
cs: _Tloušťka

en: _Separate curves
cs: _Oddělit křivky

en: _Threshold
cs: _Práh

en: Autocorrelation Function
cs: Autokorelační funkce

en: ACF Section
cs: ACF řez

en: Mask in use
cs: Používá se maska

en: Autocorrelation length
cs: Autokorelační délka

en: Slowest decay length
cs: Délka nejpomalejšího poklesu

en: Fastest decay direction
cs: Délka nejrychlejšího poklesu

en: Slowest decay direction
cs: Směr nejpomalejšího poklesu

en: Texture aspect ratio
cs: Protažení textury

en: Calculates two-dimensional distribution of angles, that is projections of slopes to all directions.
cs: Počítá dvourozměrné rozdělení úhlů, tj. projekci sklonů do všech možných směrů.

en: /_Statistics/An_gle Distribution...
cs: /_Statistika/Rozdělení ú_hlů...

en: Calculate two-dimensional angle distribution
cs: Spočítat dvourozměrné rozdělení úhlů

en: Output size
cs: Velikost výstupu

en: Number of steps
cs: Počet kroků

en: _Logarithmic value scale
cs: _Logaritmická škála hodnot

en: Use local plane _fitting
cs: Používat lokální _prokládání rovinou

en: Plane size
cs: Velikost roviny

en: Angle distribution
cs: Rozdělení úhlů

en: Angle Distribution
cs: Rozdělení úhlů

en: Computing angle distribution...
cs: Počítám rozdělení úhlů...

en: Generates images by annealing a lattice gas model.
cs: Generuje obrázky pomocí žíhání celulárního mřížkového plynu.

en: /S_ynthetic/_Anneal...
cs: /S_yntetická/Ží_hání...

en: Generate image by annealing a lattice gas
cs: Generovat obrázek žíháním celulárního mřížkového plynu

en: _Number of iterations
cs: _Počet iterací

en: _Initial temperature
cs: _Počáteční teplota

en: Final _temperature
cs: Konečná _teplota

en: Component _fraction
cs: Podíl _složky

en: Enable three components
cs: Umožnit tři složky

en: F_raction of B
cs: Podíl s_ložky B

en: Mixing energy AB
cs: Energie míchání AB

en: Mixing energy AC
cs: Energie míchání AC

en: Mixing energy BC
cs: Energie míchání BC

note: TRANSLATORS: Average is verb here, `perform averaging'.
en: _Average iterations
cs: Průměrovat _iterace

en: Progressive preview
cs: Postupné náhledy

en: Anneal
cs: Žíhání

en: Dimensions
cs: Rozměry

en: Generator
cs: Generátor

en: Simulation Parameters
cs: Parametry simulace

en: Three Component Model
cs: Trojsložkový model

en: _Like Current Image
cs: _Jako současný obrázek

en: Initializing...
cs: Inicializuje se...

en: Running computation...
cs: Běží výpočet...

en: Subtracts background by arc revolution.
cs: Odečítá pozadí pomocí valení oblouku.

en: /_Level/Revolve _Arc...
cs: /_Vyrovnání/Valení _oblouku...

en: Level data by arc revolution
cs: Vyrovnat data valením oblouku

en: _Horizontal direction
cs: _Vodorovný směr

en: _Vertical direction
cs: _Svislý směr

en: _Both directions
cs: O_ba směry

en: _Radius
cs: _Poloměr

en: _Invert height
cs: _Invertovat výšku

en: E_xtract background
cs: _Extrahovat pozadí

en: Background
cs: Pozadí

en: Revolve Arc
cs: Valení oblouku

en: Simple arithmetic operations with data fields.
cs: Jednoduché aritmetické operace s datovými poli.

en: /M_ultidata/_Arithmetic...
cs: /M_ultidata/_Aritmetika...

en: Arithmetic operations on data
cs: Aritmetické operace s daty

en: _Expression
cs: _Výraz

en: Specify un_its
cs: Zadat _jednotky

en: _Fixed filler value
cs: _Pevná náhradní hodnota

en: Calculated
cs: Vypočtený

en: Arithmetic
cs: Aritmetika

en: _Expression:
cs: _Výraz:

en: Operands
cs: Operandy

en: Take result units from data d%d
cs: Převzít jednotky výsledku z dat d%d

en: Specify un_its:
cs: Zadat _jednotky:

en: Specify result units explicitly
cs: Zadat jednotky výsledku explicitně

en: Expression contains unknown identifiers
cs: Výraz obsahuje neznámé identifikátory

en: Pixel dimensions differ
cs: Nekompatibilní rozlišení

en: Lateral dimensions are different physical quantities
cs: Rozměry jsou nekompatibilní fyzikální veličiny

en: Physical dimensions differ
cs: Nekompatibilní fyzické rozměry

en: Similar structures averaging using autocorrelation
cs: Průměrování podobných struktur pomocí autokorelace

en: /_Correct Data/_Correlation Averaging...
cs: /_Korekce dat/Korelační _průměrování...

en: Averaging of similar structures
cs: Průměrování podobných struktur

en: Averaged
cs: Zprůměrovaný

en: Averaging of Similar Structures
cs: Průměrování podobných struktur

en: Select the sample area below
cs: Označ v obrázku plochu k průměrování

en: Basic operations like flipping, value inversion, and rotation by multiples of 90 degrees.
cs: Základní operace, jako překlápěni, inverze hodnot a rotace o násobky 90 stupňů.

en: /_Basic Operations/_Invert Value
cs: /_Jednoduché operace/_Inverze hodnoty

en: Invert values about mean
cs: Převrátit hodnoty kolem průměru

en: /_Basic Operations/S_quare Samples
cs: /_Jednoduché operace/Přeškálovat _vzorky 1:1

en: Resample data with non-1:1 aspect ratio to square samples
cs: Přeškálovat data s nečtvercovými vzorky na čtvercové

en: Generates surfaces by ballistic deposition.
cs: Generuje povrchy pomocí balistické depozice.

en: /S_ynthetic/_Deposition/_Ballistic...
cs: /S_yntetická/_Depozice/_Balistická...

en: Generate surface by ballistic deposition
cs: Vytvořit povrch balistickou depozicí

en: Co_verage
cs: _Pokrytí

en: Spread
cs: Rozptyl

en: Plot evolution graphs
cs: Vykreslit grafy vývoje

en: Mean deposited thickness
cs: Střední deponovaná tloušťka

en: Ballistic Deposition
cs: Balistická depozice

en: Evolution
cs: Vývoj

en: Depositing particles...
cs: Deponuji částice...

en: Creates a smaller image using binning.
cs: Vytváří menší obrázek pomocí slučování pixelů.

en: /_Basic Operations/_Binning...
cs: /_Jednoduché operace/_Sloučit pixely...

en: Reduce size by binning
cs: Redukce velikosti sloučením pixelů

en: _Square bin
cs: Č_tvercová oblast

en: Trim _lowest
cs: Oříznout nej_menších

en: Trim hi_ghest
cs: Oříznout ne_jvětších

en: _Trim symmetrically
cs: Oříznout s_ymetricky

en: _X offset
cs: Posun v _X

en: _Y offset
cs: Posun v _Y

en: _Sum instead of averaging
cs: _Sčítat namísto průměrování

en: Binned Data
cs: Redukovaná data

en: Binning
cs: Slučování pixelů

en: Bin Dimensions
cs: Rozměry sloučené oblasti

en: New dimensions
cs: Nové rozměry

en: Load calibration data from text file
cs: Import kalibračních dat z textového souboru

en: /Cali_bration/_Load From Text File...
cs: /Kali_brace/V_ložit ze souboru...

en: Load calibration data from text file.
cs: Importuje kalibrační data z textového souboru

en: Error loading file: %s
cs: Chyba při čtení souboru: %s

en: Cannot save preset: %s
cs: Obsah souboru nelze uložit: %s

en: Load Calibration Data
cs: Nahrát kalibrační data

en: Calibration name:
cs: Název kalibrace

en: No data loaded
cs: Nebyla vložena žádná data

en: Calibration '%s' already exists
cs: Kalibrace ‚%s‘ již existuje

en: Overwrite
cs: Přepsat

en: Append
cs: Přidat

en: Load calibration data
cs: Nahrát kalibrační data.

en: Error loading file '%s'
cs: Chyba při čtení souboru '%s'

en: Error: not enough points.
cs: Chyba: příliš málo bodů v souboru

en: Loaded %d data points
cs: Načteno %d bodů

en: Create simple calibration data
cs: Vytvořit jednoduchá kalibrační data.

en: /Cali_bration/_Create...
cs: /Kali_brace/_Vytvořit...

en: Specify simple calibration data.
cs: Vytvořit jednoduchá kalibrační data.

en: Simple Calibration Data
cs: Jednoduchá kalibrační data

en: _X from:
cs: _X od:

en: _X to:
cs: _X do:

en: _Y from:
cs: _Y od:

en: _Y to:
cs: _Y do:

en: _Z from:
cs: _Z od:

en: _Z to:
cs: _Z do:

en: _X uncertainty:
cs: Nejistota _X:

en: _Y uncertainty:
cs: Nejistota _Y:

en: _Z uncertainty:
cs: Nejistota _Z:

en: _X correction factor:
cs: Korekční faktor v ose _X:

en: _Y correction factor:
cs: Korekční faktor v ose _Y:

en: _Z correction factor:
cs: Korekční faktor v ose _Z:

en: Simple error map based on grating measurements
cs: Jednoduchá mapa chyb založená na měření mřížky

en: /Cali_bration/_Get Simple Errop Map...
cs: /Kali_brace/_Vytvořit jednoduchou mapu chyb...

en: Simple error mapping
cs: Vytváří jednoduchou mapu chyb

en: Simple Error Map
cs: Jednoduchá mapa chyb

en: Operands:
cs: O_perandy:

en: Grating image
cs: _Snímek mřížky

en: _X offset:
cs: Posun v _X:

en: _Y offset:
cs: Posun v _Y:

en: X _period:
cs: _Perioda v X:

en: Y p_eriod:
cs: P_erioda v Y:

en: _Z offset:
cs: Posun v _Z:

en: Data same as detail?
cs: Data se shodují s detailem?

en: Data larger than detail?
cs: Data větší než detail?

en: one object found | %d objects found
cs[0]: Nalezeno %d objekt
cs[1]: Nalezeno %d objekty
cs[2]: Nalezeno %d objektů

en: Search canceled
cs: Hledání zrušeno

en: Correlating...
cs: Koreluji...

en: 3D calibration/uncertainty
cs: 3D kalibrace/nejistota

en: /Cali_bration/_Apply to Data...
cs: /Kali_brace/Použít na d_ata...

en: 3D calibration and uncertainty
cs: 3D kalibrace a nejistoty

en: 3D Calibration
cs: 3D kalibrace

en: No data used.
cs: Nebyla použita žádná data

en: Used calibration data:
cs: Použitá data:

en: Shown planes:
cs: Zobrazená _rovina

en: View:
cs: Zobrazení:

en: Plane:
cs: Rovina:

en: X position:
cs: X-ová poloha:

en: Y position:
cs: Y-ová poloha:

en: Z position:
cs: Z-ová poloha:

en: _Interpolation type:
cs: Typ _interpolace:

en: Crop to actual data
cs: Oříznout na skutečná data

en: Shown part has zero range.
cs: Zobrazen nulový rozsah.

en: Shown range (%.*f - %.*f) %s
cs: Rozsah:  ( %.*f až %.*f) %s

en: %d calibration data
cs: Počet dat: %d

en: X span: (%.*f - %.*f) %s
cs: Rozsah x:  (%.*f až %.*f) %s

en: Y span: (%.*f - %.*f) %s
cs: Rozsah y: (%.*f až %.*f ) %s

en: Z span: (%.*f - %.*f) %s
cs: Rozsah z:  (%.*f až %.*f) %s

en: Error: out of range.
cs: Chyba: mimo rozsah.

en: Building mesh...
cs: Vytváření sítě...

en: X correction
cs: X korekce

en: Y correction
cs: Y korekce

en: Z correction
cs: Z korekce

en: X uncertainty
cs: X nejistota

en: Y uncertainty
cs: Y nejistota

en: Z uncertainty
cs: Z nejistota

en: Constant X
cs: Konstantní X

en: Constant Y
cs: Konstantní Y

en: Constant Z
cs: Konstantní Z

en: Snap to planes
cs: Při_chytit k rovině

en: Recalibrates scan lateral dimensions or value range.
cs: Kalibruje podélné rozměry vzorku nebo rozsah hodnot.

en: /_Basic Operations/_Dimensions and Units...
cs: /_Jednoduché operace/_Rozsah a jednotky...

en: Change physical dimensions, units or value scale
cs: Kalibruje podélné rozměry vzorku nebo rozsah hodnot.

en: /_Dimensions and Units...
cs: /_Rozsah a jednotky...

en: Change physical dimensions or units
cs: Mění skutečné rozměry a jednotky.

en: Do not change
cs: Neměnit

en: Match pixel size
cs: Přizpůsobit velikost pixelu

en: Set dimensions
cs: Nastavit rozměry

en: Correct by factor
cs: Opravit faktorem

en: Scale with dimensions
cs: Škálovat s rozměry

en: Set offsets
cs: Nastavit posuny

en: Clear offsets
cs: Vynulovat posuny

en: _X correction factor
cs: Korekční faktor v ose _X

en: _Y correction factor
cs: Korekční faktor v ose _Y

en: X offset
cs: Posun v X

en: Set range
cs: Nastavit rozsah

en: Z _range
cs: Z-ový _rozsah

en: Z shi_ft
cs: Posun v _Z

en: _Z correction factor
cs: Korekční faktor v ose _Z

en: _Template
cs: V_zor

en: Create new image
cs: Vytvořit nový obrázek

en: _Equal XY factors
cs: _Stejné faktory X a Y

en: Create new XYZ data
cs: Vytvořit nová XYZ data

en: Create new curve map
cs: Vytvořit novou mapu křivek

en: Recalibrated Data
cs: Překalibrovaná data

en: Dimensions and Units
cs: Rozsah a jednotky

note: TRANSLATORS: Current is an adjective here (as in the current value).
en: Current
cs: Současná data

en: Offsets
cs: Posuny

en: Value Range
cs: Rozsah hodnot

en: Classify data sets using multiple data fields.
cs: Klasifikuje množiny dat použitím více datových polí.

en: /M_ultidata/_Classify...
cs: /M_ultidata/_Klasifikace...

en: Classify data sets
cs: Klasifikovat datové množiny

en: Classify
cs: Klasifikace

en: Mask A
cs: Maska A

en: Mask B
cs: Maska B

en: Mask A is in data d%d
cs: Maska A je na datech d%d

en: Mask B is in data d%d
cs: Maska B je na datech d%d

en: Criterion
cs: Kritérium

en: Scale
cs: Škála

en: Preview:
cs: Náhled:

en: Display mask:
cs: Zobrazovat masku:

en: Result A
cs: Výsledek A

en: Result B
cs: Výsledek B

en: No data are selected for any criterion (all IDs are 0).
cs: Nejsou vybrána data pro žádné kritérium (všecha ID jsou 0).

en: Image A has no mask.
cs: Obrázek A nemá masku.

en: Image B has no mask.
cs: Obrázek B nemá masku.

en: Training classifier...
cs: Trénuji klasifikátor...

en: Transforms surfaces to have prescribed statistical properties.
cs: Transformuje povrchy, aby měly předepsané statistické vlastnosti.

en: /_Distortion/Co_erce...
cs: /P_okřivení/V_ynutit...

en: Enforce prescribed statistical properties
cs: Vynutit předepsané statistické vlastnosti

en: distribution|Uniform
cs: Uniformní

en: distribution|Gaussian
cs: Gaussovské

en: distribution|Skew-normal
cs: Šikmé normální

en: As another data
cs: Jako jiná data

en: Discrete levels
cs: Diskrétní úrovně

en: Entire image
cs: Celý obrázek

en: By row (identically)
cs: Po řádcích (identicky)

en: Same area
cs: Stejná plocha

en: Coerce value distribution to
cs: Vynutit rozdělení hodnot

en: Level _type
cs: _Typ úrovní

en: Number of _levels
cs: Počet ú_rovní

en: Data processing
cs: Zpracování dat

en: _Skew
cs: Ši_kmost

en: Coerced
cs: Vynucený

en: Coerce Statistics
cs: Vynutit statistiku

en: Number of maxima
cs: Počet maxim

en: Generates columnar surfaces by a simple growth algorithm.
cs: Generuje sloupcovité povrchy pomocí jednoduchého algoritmu růstu

en: /S_ynthetic/_Deposition/_Columnar...
cs: /S_yntetická/_Depozice/_Sloupcová...

en: Generate columnar surface
cs: Generovat sloupcový povrch

en: Weak
cs: Slabá

en: Strong
cs: Silná

en: _Height scale
cs: Škála _výšek

en: Size spread
cs: Rozptyl velikostí

en: _Inclination
cs: _Sklon

en: Relaxation type
cs: Typ relaxace

en: _Melting
cs: _Tání

en: Grow Columnar Surface
cs: Růst sloupcového povrchu

en: Particle Size
cs: Velikost částic

en: Incidence
cs: Dopad

en: symmetry|None
cs: Žádná

en: symmetry|Even
cs: Sudá

en: symmetry|Odd
cs: Lichá

en: Generic convolution filter with a user-defined matrix.
cs: Obecný konvoluční filtr s uživatelem definovanou maticí.

en: /_Integral Transforms/Con_volution Filter...
cs: /_Integrální transformace/_Konvoluční filtr...

en: General convolution filter
cs: Obecný konvoluční filtr

en: Convolution Filter
cs: Konvoluční filtr

en: Filter
cs: Filtr

en: Coefficient Matrix
cs: Matice koeficientů

en: _Divisor:
cs: _Dělitel:

en: _automatic
cs: _automatický

en: Symmetry
cs: Symetrie

en: Convolves two images.
cs: Provádí konvoluci dvou obrázků.

en: /M_ultidata/_Convolve...
cs: /M_ultidata/_Konvoluce...

en: Convolve two images
cs: Konvoluce dvou obrázků

en: exterior|Border
cs: Hranice

en: exterior|Mirror
cs: Zrcadlení

en: exterior|Periodic
cs: Periodický

en: exterior|Laplace
cs: Laplaceovský

en: Crop to interior
cs: Oříznout na vnitřek

en: Keep size
cs: Zachovat velikost

en: Extend to convolved
cs: Rozšířit na výsledek konvoluce

en: _Exterior type
cs: _Vnějšek

en: Output _size
cs: _Velikost výstupu

en: Convolution _kernel
cs: Jádro _konvoluce

en: Normalize as _integral
cs: Normalizovat jako _integrál

en: Convolved
cs: Konvoluce

en: Convolve
cs: Konvoluce

en: Corrects affine distortion of images by matching image Bravais lattice to the true one.
cs: Opravuje afinní pokřivení obrazů pomocí srovnání Bravaisovy mříže obrazu a skutečné mříže.

en: /_Distortion/_Affine...
cs: /P_okřivení/_Afinní...

en: Correct affine distortion
cs: Opravit afinní pokřivení

en: Corrected
cs: Opravená

en: Affine Correction
cs: Afinní pokřivení

en: _Refine
cs: _Zpřesnit

en: Preview Options
cs: Volby náhledu

en: Display:
cs: Zobrazovat:

en: Correc_ted data
cs: Opravená da_ta

en: ACF zoom:
cs: Zvětšení ACF:

en: Interpolate _horizontal ACF
cs: Interpolovat _vodorovnou ACF

en: Lattice Vectors
cs: Vektory mříže

note: TRANSLATORS: Correct is an adjective here.
en: Correct Lattice
cs: Správná mřížka

en: _Lattice type:
cs: Typ _mřížky:

en: User defined
cs: Zadaná uživatelem

en: _Different lengths
cs: Ro_zdílné délky

en: Image for _ACF:
cs: Obrázek pro _ACF:

en: _Scaling:
cs: Š_kálování:

en: Exactly as specified
cs: Přesně jak je zadáno

en: Preserve area
cs: Zachovat plochu

en: Preserve X scale
cs: Zachovat škálu X

en: _Apply to all compatible images
cs: _Použít na všechny kompatibilní obrázky

en: length
cs: délka

en: angle
cs: úhel

en: Corrects or applies perspective distortion of images.
cs: Opravuje perspektivní pokřivení obrázků, případně ho vytváří.

en: /_Distortion/_Perspective...
cs: /P_okřivení/_Perspektivní...

en: Correct perspective distortion
cs: Opravit perspektivní pokřivení

en: Specify output _dimensions
cs: Specifikovat _rozměry výsledku

en: _X resolution
cs: _X-ové rozlišení

en: _Y resolution
cs: _Y-ové rozlišení

en: Projective Correction
cs: Perspektivní pokřivení

en: Turing pattern
cs: Turningův vzor

en: Generates images by assorted coupled partial differential equation models.
cs: Generuje obrázky pomocí vybraných modelů založených na spřažených parciálních diferenciálních rovnicích.

en: /S_ynthetic/Coupled PD_Es...
cs: /S_yntetická/Spřažené PD_R...

en: Generate image by coupled PDEs
cs: Generovat obrázek pomocí spřažených PDR

en: _Pattern
cs: _Vzor

en: Si_ze
cs: Veli_kost

en: Degree of _chaos
cs: Stupeň _chaosu

en: Coupled PDEs
cs: Spřažené PDR

en: Absolute difference
cs: Absolutní rozdíl

en: X difference
cs: Rozdíl v X

en: Y difference
cs: Rozdíl v Y

en: Score
cs: Skóre

en: Corrected second image
cs: Opravený druhý obrázek

en: Calculates cross-correlation of two data fields.
cs: Počítá vzájemnou korelaci dvou datových polí.

en: /M_ultidata/_Cross-Correlation...
cs: /M_ultidata/_Vzájemná korelace...

en: Cross-correlate two data fields
cs: Spočítat vzájemnou korelaci dvou datových polí

en: Co_rrelate with
cs: Ko_relovat s

en: Add _low score results mask
cs: Přidat _masku s nízkým skóre

en: T_hreshold
cs: Prá_h

en: Apply Ga_ussian filter of width
cs: Použít ga_ussovský filtr o šířce

en: Extend results to borders
cs: Rozšířit výsledek k okrajům

en: Multichannel cross-corelation
cs: Vícekanálová vzájemná korelace

en: Second _source data
cs: _Druhá zdrojová data

en: Cross-Correlation
cs: Vzájemná korelace

en: Correlation
cs: Korelace

en: Multichannel
cs: Vícekanálová

en: Search Region
cs: Oblast hledání

en: _Guess
cs: Od_hadnout

en: Global offset of second image
cs: Globální posun druhého obrázku

en: Search Detail
cs: Hledaný detail

en: Correlating first set...
cs: Koreluje se první sada...

en: Correlating second set...
cs: Koreluje se druhá sada...

en: Calculates overall curvature.
cs: Počítá celkovou křivost.

en: /Measure _Features/_Curvature...
cs: /Měření ú_tvarů/_Křivost...

en: Calculate overall curvature
cs: Spočítat celkovou křivost

en: _Set selection
cs: Nastavit _výběr

en: _Plot graph
cs: Vykreslit _graf

en: Curvature Sections
cs: Řezy křivosti

en: Profile %d
cs: Profil %d

en: Output type:
cs: Typ výstupu:

en: Center value
cs: Hodnota ve středu

en: Curvature radius 1
cs: Poloměr křivosti 1

en: Curvature radius 2
cs: Poloměr křivosti 2

en: Direction 1
cs: Směr 1

en: Direction 2
cs: Směr 2

en: Axes are outside the image.
cs: Osy jsou mimo obrázek

en: Two-dimensional CWT (Continuous Wavelet Transform).
cs: Dvourozměrná CWT (spojitá waveletová transformace).

en: /_Integral Transforms/2D _CWT...
cs: /_Integrální transformace/2D _CWT...

en: Compute continuous wavelet transform
cs: Spočítat spojitou waveletovou transformaci

en: _Wavelet type
cs: Typ _waveletu

en: _Scale
cs: Š_kála

en: L-curve
cs: L-křivka

en: Regularized image deconvolution.
cs: Regularizovaná dekonvoluce obrazu.

en: /M_ultidata/_Deconvolve...
cs: /M_ultidata/_Dekonvoluce...

en: Deconvolve image
cs: Deonvoluce obrázku

en: Deconvolved
cs: Dekonvolvovaný

en: verb|_Display
cs: _Zobrazovat

en: _L-curve display
cs: Zobrazení _L-křivky

en: _Sigma range
cs: Rozsah _hledání _sigmy

en: Deconvolve
cs: Dekonvoluce

en: L-Curve
cs: L-křivka

en: Best estimate sigma
cs: Nejlepší odhad sigmy

en: _Update L-Curve
cs: _Aktualizovat L-křivku

en: _Use Estimate
cs: _Použít odhad

en: unknown
cs: neznámá

en: Computing L-curve data...
cs: Počítám data data L-křivky...

en: Generates particles using simple dynamical model
cs: Generuje částice pomocí jednoduchého dynamického modelu

en: /S_ynthetic/_Deposition/_Particles...
cs: /S_yntetická/_Depozice/Část_ice...

en: Generate particles using dynamical model
cs: Generovat částice pomocí dynamického modelu

en: _Relax steps
cs: Rela_xační kroky

en: Particle r_adius
cs: Poloměr čás_tice

en: Distribution _width
cs: Šířka _rozdělení

en: Particle Generation
cs: Generování částic

en: Number of objects
cs: Počet objektů

en: Only %d particles were deposited. Try more revise steps.
cs: Nadeponovalo se jen %d částic. Zkus více relaxačních kroků.

en: Initial particle set...
cs: Počáteční množina částic...

en: Error: too many particles.
cs: Chyba: příliš mnoho částic.

en: Error: no particles.
cs: Chyba: žádné částice.

en: Error: particles too large.
cs: Chyba: částice jsou příliš velké.

en: Error: particles too small.
cs: Chyba: částice jsou příliš malé.

en: Number of islands
cs: Počet ostrovů

en: Generates surfaces by diffusion limited aggregation.
cs: Generuje povrchy pomocí agregace omezené difúzí (DLA).

en: /S_ynthetic/_Deposition/_Diffusion...
cs: /S_yntetická/_Depozice/_Difúze...

en: Generate surface by diffusion limited aggregation
cs: Vytvořit povrch agregací omezenou difúzí

en: _Flux
cs: _Tok

en: _Sticking
cs: _Uváznutí

en: _Activation
cs: Aktivace

en: Passing Sch_woebel
cs: Překonání Sch_woebela

en: Diffusion Limited Aggregation
cs: Agregace omezená difúzí

en: Probabilities
cs: Pravděpodobnosti

en: _Horizontal size:
cs: _Vodorovný rozměr:

en: _Vertical size:
cs: _Svislý rozměr:

en: H_eight:
cs: _Výška:

en: _Dimension units:
cs: Jednotky roz_měrů:

en: _Value units:
cs: Jednotky _hodnot:

en: Generates random more or less touching discs.
cs: Vytváří náhodné více či méně se dotkající kruhy.

en: /S_ynthetic/D_iscs...
cs: /S_yntetická/_Kruhy...

en: Generate surface of random discs
cs: Vytvořit povrch z náhodně umístěných kruhů

en: Starting _radius
cs: Počáteční _poloměr

en: _Minimum radius
cs: _Minimální poloměr

en: _Separation
cs: _Separace

en: _Transform to tiles
cs: _Transformovat na dlaždice:

en: _Gap thickness
cs: Velikost _mezery

en: Apply opening _filter
cs: Použít _filtr otevření

en: Random Discs
cs: Náhodné kruhy

en: Discs
cs: Kruhy

en: Tiles
cs: Dlaždice

en: Distorts image or individual scan lines in plane using a displacement field.
cs: Deformuje obrázek nebo jednotlivé řádky skenu v rovině pomocí pole posunutí.

en: /_Distortion/Displacement _Field...
cs: /P_okřivení/_Pole posunutí...

en: Deform image or scan lines in plane
cs: Deformovat obrázek nebo řádky skenu v rovině

en: Gaussian (scan lines)
cs: Gaussovka (řádky skenu)

en: Gaussian (two-dimensional)
cs: Gaussovka (dvourozměrná)

en: Tear scan lines
cs: Roztržení řádků skenu

en: Image (scan lines)
cs: Obrázek (řádky skenu)

en: Images (two-dimensional)
cs: Obrázky (dvourozměrná)

en: Densi_ty
cs: _Hustota

en: _Method
cs: _Metoda

en: _Amplitude
cs: _Amplituda

en: _Lateral scale
cs: _Délková škála

en: _X displacement
cs: Posunutí v _X

en: _Y displacement
cs: Posunutí v _Y

en: Distorted
cs: Deformovaný

en: Displacement Field
cs: Pole posunutí

en: Discrete state
cs: Disktrétní stav

en: Continuous inhibitor
cs: Spojitý inhibitor

en: Generates domain images using a hybrid Ising model.
cs: Generovat doménové obrazy pomocí hybridního Isingova modelu.

en: /S_ynthetic/_Domains...
cs: /S_yntetická/_Domény...

en: Generate image with domains
cs: Generovat obrázek s doménami

en: _Temperature
cs: _Teplota

en: _Inhibitor strength
cs: Síla _inhibitoru

en: In_hibitor coupling
cs: Síla _vazby inhibitoru

en: _Bias
cs: Pře_dpětí

en: _Monte Carlo time step
cs: Časový krok _Monte Carlo

en: Preset
cs: Předvolba

en: Domains
cs: Domény

en: Use Selected _Preset
cs: _Použít vybranou předvolbu

en: Evaluates and/or correct thermal drift in fast scan axis.
cs: Vyhodnocuje a/nebo opravuje termální drift v rychlé ose skenu.

en: /_Distortion/Compensate _Drift...
cs: /P_okřivení/Kompenzace _driftu...

en: Evaluate/correct thermal drift in fast scan axis
cs: Vyhodnotit/opravit termální drift v rychlé ose skenu

en: Drift _lines
cs: _Linie driftu

en: _Search range
cs: Rozsah _hledání

en: Correct _data
cs: Opravit _data

en: Plot drift _graph
cs: Nakreslit _graf driftu

en: _Exclude linear skew
cs: _Vynechat lineární zkosení

en: x-axis drift
cs: drift podél x

en: Drift-corrected
cs: Drift opraven

en: Compensate Drift
cs: Kompenzace driftu

en: rows
cs: řádků

en: Generates images by simulating formation of sand dunes.
cs: Generuje obrázky pomocí simulace tvorby písečných dun.

en: /S_ynthetic/_Deposition/_Dunes...
cs: /S_yntetická/_Depozice/_Duny...

en: Generate image by transporting sand
cs: Generovat obrázek transportem písku

en: _Minimum step
cs: _Nejmenší krok

en: Step range
cs: Rozsah kroků

en: Sticking probability on _rock
cs: Pravděpodobnost _ulpění na podkladu

en: Sticking _probability on sand
cs: _Pravděpodobnost ulpění na písku

en: Maximum s_lope
cs: Největší možný sklon

en: Dunes
cs: Duny

en: Two-dimensional DWT (Discrete Wavelet Transform).
cs: Dvourozměrná DWT (diskrétní waveletová transformace).

en: /_Integral Transforms/2D _DWT...
cs: /_Integrální transformace/2D _DWT...

en: Compute Discrete Wavelet Transform
cs: Spočítat diskrétní waveletovou transformaci

en: _Inverse transform
cs: _Inverzní transformace

en: Size %d is not a power of 2.
cs: Velikost %d není mocnina 2.

en: Image will be resampled to %d×%d for DWT.
cs: Pro DWT bude obrázek přeškálován na %d×%d.

en: 2D DWT anisotropy detection based on X/Y components ratio.
cs: Detekce anisotropie založená na poměru X/Y komponentů

en: /_Integral Transforms/DWT _Anisotropy...
cs: /_Integrální transformace/DWT _anisotropie

en: DWT anisotropy detection
cs: Detekce anisotropie pomocí DWT

en: X/Y ratio threshold
cs: práh poměru X/Y

en: Low level exclude limit
cs: Spodní limit rozkladu

en: DWT Anisotropy
cs: DWT anisotropie

en: 2D DWT Anisotropy
cs: 2D DWT detekce anisotropie

en: Several edge detection methods (Laplacian of Gaussian, Canny, and some experimental), creates presentation.
cs: Několik metod detekce hran (Laplacián gaussiánů, Canny a další, experimentální), vytváří presentaci.

en: /_Presentation/_Edge Detection/_Laplacian of Gaussian
cs: /_Presentace/Detekce _hran/_Laplacián gaussiánu

en: Laplacian of Gaussian step detection presentation
cs: Presentace nespojitostí detekovaných laplaciánem gaussiánů

en: /_Presentation/_Edge Detection/_Canny
cs: /_Presentace/Detekce _hran/_Canny

en: Canny edge detection presentation
cs: Presentace hran detekovaných Cannyho algoritmem

en: /_Presentation/_Edge Detection/_RMS
cs: /_Presentace/Detekce _hran/_RMS

en: Local RMS value based step detection presentation
cs: Presentace nespojitostí detekovaných lokální hodnotou RMS

en: /_Presentation/_Edge Detection/RMS _Edge
cs: /_Presentace/Detekce _hran/RMS _hrany

en: Local RMS value based step detection with postprocessing
cs: Presentace nespojitostí detekovaných lokální hodnotou RMS s postprocessingem

en: /_Presentation/_Edge Detection/Local _Nonlinearity
cs: /_Presentace/Detekce _hran/Lokální _nelinearita

en: Local nonlinearity based edge detection presentation
cs: Presentace hran detekovaných lokální nelinearitou

en: /_Presentation/_Edge Detection/_Hough Lines
cs: /_Presentace/Detekce _hran/_Houghovy linie

en: Hough lines presentation
cs: Presentace Houghových linií

en: /_Presentation/_Edge Detection/_Harris Corner
cs: /_Presentace/Detekce _hran/_Harrisova detekce rohů

en: Harris corner presentation
cs: Harrisova detekce rohů

en: /_Presentation/_Edge Detection/_Inclination
cs: /_Presentace/Detekce _hran/_Inklinace

en: Local inclination visualization presentation
cs: Presentace lokálního sklonu

en: /_Presentation/_Edge Detection/_Step
cs: /_Presentace/Detekce _hran/_Schod

en: Fine step detection presentation
cs: Ostrá presentace nespojitostí

en: /_Presentation/_Edge Detection/_Sobel
cs: /_Presentace/Detekce _hran/_Sobel

en: Sobel edge presentation
cs: Presentace Sobelovy detekce hran

en: /_Presentation/_Edge Detection/_Prewitt
cs: /_Presentace/Detekce _hran/_Prewitt

en: Prewitt edge presentation
cs: Presentace Prewittovy detekce hran

en: /_Integral Transforms/Local Slope
cs: /_Integrální transformace/Lokální sklon

en: First derivative slope transformation
cs: Transformace na sklon (první derivaci)

en: Slope map
cs: Mapa sklonu

en: Visualizes entropy calculation for value and slope distribution.
cs: Vizualizuje výpočet entropie pro rozdělení hodnot a sklonů.

en: /_Statistics/_Entropy...
cs: /_Statistika/_Entropie...

en: Calculate entropy of value and slope distributions
cs: Výpočet entropie rozdělení hodnot a sklonů

en: Value distribution
cs: Rozdělení hodnot

en: Slope derivative distribution
cs: Rozdělení sklonů (gradientu)

en: Slope angle distribution
cs: Úhlové rozdělení sklonů

en: _Plane size
cs: Velikost _roviny

en: _Zoom graph around estimate
cs: _Zvětšit graf okolo odhadu

en: Entropy
cs: Entropie

en: Entropy deficit
cs: Deficit entropie

en: Entropy at scales
cs: Entropie na škálách

en: Best estimate
cs: Nejlepší odhad

en: Extends image by adding borders.
cs: Rozšiřuje obrázek přidáním okrajů.

en: /_Basic Operations/E_xtend...
cs: /_Jednoduché operace/Ro_zšíření...

en: Extend by adding borders
cs: Rozšířit přidáním okrajů

en: _Up
cs: Na_horu

en: _Down
cs: _Dolů

en: _Left
cs: Do_leva

en: _Right
cs: Do_prava

en: Extend _symmetrically
cs: Rozšířit _symetricky

en: Extended
cs: Rozšířený

en: Extend
cs: Rozšířit

en: Borders
cs: Okraje

en: Extracts coordinates and tangents along a path selection.
cs: Extrahuje polohy a tečny podél vybrané cesty.

en: /_Distortion/Extract _Path Selection...
cs: /P_okřivení/Extrahovat vybranou _cestu...

en: Extract path selection data
cs: Extrahovat data vybrané cesty

en: X position
cs: X poloha

en: Y position
cs: Y poloha

en: X tangent
cs: _X-ová složka tečny

en: Y tangent
cs: _Y-ová složka tečny

en: Extract Path Selection
cs: Extrahovat cestu

en: Number of path points
cs: Počet bodů cesty

en: There is no path selection.
cs: Není vybrána žádná cesta.

en: Distance
cs: Vzdálenosti

en: Automatic facet-orientation based leveling. Levels data to make facets point up.
cs: Automatické vyrovnání podle plošek. Vyrovná data tak, aby byly plošky orientovány vzhůru.

en: /_Level/_Facet Level
cs: /_Vyrovnání/Vyrovnání podle p_lošek

en: Level data to make facets point upward
cs: Vyrovnat data, aby byly plošky orientovány vzhůru

en: Facet Level
cs: Vyrovnání podle plošek

en: Facet-leveling...
cs: Vyrovnávání podle plošek...

en: Visualizes, marks and measures facet orientation.
cs: Zobrazuje, označuje a měří orientaci plošek.

en: /Measure _Features/Facet _Analysis...
cs: /Měření ú_tvarů/Analýza plošek...

en: Mark areas by 2D slope
cs: Označení plošek podle 2D sklonu

en: lattice|Cubic
cs: Kubická

en: lattice|Rhombohedral
cs: Klencová

en: lattice|Hexagonal
cs: Šesterečná

en: lattice|Tetragonal
cs: Čtverečná

en: lattice|Orthorhombic
cs: Kosočtverečná

en: lattice|Monoclinic
cs: Jednoklonná

en: lattice|Triclinic
cs: Trojklonná

en: _Facet plane size
cs: Velikost _plošky fasety

en: Selected φ
cs: Vybrané φ

en: Selected ϑ
cs: Vybraná ϑ

note: TRANSLATORS: Number is verb here.
en: _Number points
cs: Číslovat _body

en: Save Facet Vectors
cs: Uložit vektory plošek

en: _Lattice type
cs: Typ _mřížky

en: Facet Analysis
cs: Analýza Plošek

en: Mean normal
cs: Střední normála

en: Facets
cs: Plošky

en: Rotation
cs: Rotace

en: _Clear
cs: Vy_mazat

en: _Mark
cs: O_značit

en: Rotate all points
cs: Rotovat všechny body

en: Re_set Rotation
cs: Vy_nulovat rotaci

en: Create _Points
cs: Vytvořit _body

en: /Measure _Features/Facet _Measurement...
cs: /Měření ú_tvarů/_Měření plošek...

en: Measure facet angles
cs: Měření úhlů faset

en: I_nstant facet marking
cs: Okamžitě o_značovat fasety

en: Measure Facets
cs: Měření faset

en: Mea_sure
cs: _Změřit

en: points
cs: body

en: Generates random surfaces similar to fractional Brownian motion.
cs: Generuje náhodné povrchy podobné zlomkovému Brownově pohybu.

en: /S_ynthetic/_Brownian...
cs: /S_yntetická/_Brownův pohyb...

en: Generate fractional Brownian motion-like surface
cs: Generovat povrch podobný zlomkovému Brownově pohybu

en: distribution|Exponential
cs: Exponenciální

en: distribution|Power
cs: Uniformní

en: _Hurst exponent
cs: _Hurstův exponent

en: _Stationarity scale
cs: Škála _stacionarity

en: _Distribution
cs: _Rozdělení

en: Po_wer
cs: M_ocnina

en: Fractional Brownian Motion
cs: Zlomový Brownův pohyb

en: Two-dimensional FFT (Fast Fourier Transform).
cs: Dvourozměrná FFT (rychlá Fourierova transformace).

en: /_Integral Transforms/2D _FFT...
cs: /_Integrální transformace/2D _FFT...

en: Compute Fast Fourier Transform
cs: Spočítat rychlou Fourierovu transformaci (FFT)

en: Real
cs: Reálný

en: Imaginary
cs: Imaginární

en: Modulus
cs: Modul FFT

en: _Preserve RMS
cs: _Zachovat RMS

en: Ra_w transform
cs: _Surová transformace

en: Subtract mean _value beforehand
cs: Nejprve odečíst _střední hodnotu

en: I_maginary part
cs: I_maginární část

en: FFT Real
cs: Reálná část FFT

en: FFT Imaginary
cs: Imaginární část FFT

en: FFT Modulus
cs: Modul FFT

en: FFT Phase
cs: Fáze FFT

en: FFT filtering
cs: Filtrování pomocí FFT

en: /_Correct Data/1D _FFT Filtering...
cs: /_Korekce dat/1D _FFT filtrování...

en: 1D FFT Filtering
cs: 1D FFT filtrování

en: Marked
cs: Označené

en: Unmarked
cs: Neoznačené

en: Null
cs: Nulovat

en: Suppress
cs: Potlačit

en: _Suppress type
cs: Typ _potlačení

en: _Filter type
cs: Typ _filtru

en: 1D FFT Filtered Data
cs: 1D FFT filtrovaná data

en: 1D FFT filter
cs: 1D FFT filtr

en: 2D FFT Filtering
cs: Dvourozměrné FFT filtrování

en: /_Correct Data/_2D FFT Filtering...
cs: /_Korekce dat/_2D FFT filtrování...

en: Two-dimensional FFT filtering
cs: Dvourozměrné FFT filtrování

en: Filtered Data
cs: Filtrovaná data

en: Filtered FFT
cs: Filtrované FFT

en: Add an ellipse to the FFT mask
cs: Přidat k FFT masce elipsu

en: Add a rectangle to the FFT mask
cs: Přidat k FFT masce obdélník

en: Subtract an ellipse from the FFT mask
cs: Odstranit z FFT masky elipsu

en: Subtract a rectangle from the FFT mask
cs: Odstranit z FFT masky obdélník

en: _FFT mask editor
cs: Editor _FFT masky

en: Original _image
cs: _Původní obrázek

en: Fi_ltered image
cs: F_iltrovaný obrázek

en: Image _difference
cs: _Rozdíl obrazů

en: Filtered i_mage
cs: Filtrovaný obra_z

en: Ima_ge difference
cs: Rozdíl o_brazů

en: Filtered FFT mo_dulus
cs: Filtrovaný mod_ul FFT

en: Filter Mask
cs: Maska filtru

en: _Undo
cs: _Zpět

en: Undo the last change to the filter mask
cs: Vrátit zpět poslední změnu masky filtru

en: Clear the entire filter mask
cs: Vymazat celou masku filtru

en: _Fill
cs: _Vyplnění

en: Fill the entire filter mask
cs: Vyplnit celou masku filtru

en: _Snap to origin
cs: Při_chytit k počátku

en: Force shapes to center around the origin
cs: Upevnit středy nových oblastí do počátku

en: Zoom:
cs: Zvětšení:

en: Output Options
cs: Možnosti výstupu

en: Generates random surfaces using spectral synthesis.
cs: Vytvoření náhodného povrchu spektrální syntézou

en: /S_ynthetic/_Spectral...
cs: /S_yntetická/_Spektrální...

en: Generate surface using spectral synthesis
cs: Vytvořit povrch spektrální syntézou

en: M_inimum frequency
cs: M_inimální frekvence

en: Ma_ximum frequency
cs: Ma_ximální frekvence

en: Enable _Gaussian multiplier
cs: Aplikovat _gaussovský multiplikátor

en: General power
cs: Obecná mocnina

en: Enable _Lorentz multiplier
cs: Aplikovat _lorentzovský multiplikátor

en: Enable _power multiplier
cs: Aplikovat mocninný multi_plikátor

en: Spectral Synthesis
cs: Spektrální syntéza

en: Generates surfaces composed from randomly placed fibers.
cs: Vytváří povrch z náhodně umístěných vláken.

en: /S_ynthetic/_Deposition/_Fibers...
cs: /S_yntetická/_Depozice/_Vlákna...

en: Generate surface of randomly placed fibers
cs: Vytvořit povrch z náhodně umístěných vláken

en: Semi-circle
cs: Půlkružnice

en: Triangle
cs: Trojúhelník

en: Rectangle
cs: Obdélník

en: Quadratic spline
cs: Kvadratický spline

en: _Shape
cs: _Tvar

en: Along fiber
cs: Podél vlákna

en: Scales _with width
cs: Škálova_t s šířkou

en: _Truncate
cs: _Uříznout

en: Orien_tation
cs: Or_ientace

en: _Lateral
cs: _Příčná

en: Le_ngthwise
cs: _Délková

en: Random Fibers
cs: Náhodná vlákna

en: Shape
cs: Tvar

en: Generating fibers...
cs: Generuji vlákna...

en: Fits predefined geometrical shapes to data.
cs: Fituje definované geometrické tvary na data.

en: /Measure _Features/_Fit Shape...
cs: /Měření ú_tvarů/Proložit _tvar...

en: Fit geometrical shapes
cs: Fitovat geometrické tvary

en: /_Fit Shape...
cs: /Proložit _tvar...

en: Fitted shape
cs: Proložený tvar

en: Both
cs: Oba

en: Show differences with _adapted color map
cs: Zobrazovat rozdíly s přizpůsobenou barevnou mapou

en: Calculate differences for e_xcluded pixels
cs: Počítat rozdíly i pro vynechané pixely

en: Fit Shape
cs: Proložení tvaru

en: verb|_Quick Fit
cs: Proložit _narychlo

en: Derived Quantities
cs: Odvozené veličiny

en: Mean square difference:
cs: Střední kvadratická odchylka:

en: _Recalculate Image
cs: _Přepočítat obrázek

en: Revert to _Previous Values
cs: _Vrátit předchozí hodnoty

en: Parameter estimation failed
cs: Odhad parametrů se nezdařil

en: Fit was interrupted
cs: Prokládání bylo přerušeno

note: TRANSLATORS: %{n}i and %{total}i are ids, do NOT translate them.
en: %{n}i of %{ntotal}i
cs: %{n}i z %{ntotal}i

en: Fitted function
cs: Proložená funkce

en: Levels the flat base of a surface with positive features.
cs: Vyrovnává plochou základu povrchu s vyvýšeninami.

en: /_Level/Flatten _Base
cs: /_Vyrovnání/Vyrovnat _základnu

en: Flatten base of surface with positive features
cs: Vyrovnat plochou základu povrchu s vyvýšeninami

en: Polynomial leveling...
cs: Polynomiální vyrovnávání...

en: Removes data under mask using fractal interpolation.
cs: Odstraňuje data pod maskou pomocí fraktální interpolace.

en: /_Correct Data/_Fractal Correction
cs: /_Korekce dat/_Fraktální korekce

en: Interpolate data under mask with fractal interpolation
cs: Interpolovat data pod maskou fraktální interpolací

en: Cube counting
cs: Počítání krychlí

en: Triangulation
cs: Triangulace

en: Power spectrum
cs: Spektrální hustota

en: Calculates fractal dimension using several methods (partitioning, box counting, triangulation, power spectrum).
cs: Počítá fraktální dimenzi několika metodami (rozdělování, počítání boxů, triangulace, ze spektrální hustoty).

en: /_Statistics/_Fractal Dimension...
cs: /_Statistika/_Fraktální dimenze...

en: Calculate fractal dimension
cs: Výpočet fraktální dimenze

en: Save Fractal Dimension
cs: Uložit fraktální dimenzi

en: Fractal Dimension
cs: Fraktální dimenze

en: Fit Area
cs: Oblast prokládání

en: From:
cs: Od:

en: To:
cs: Do:

en: Linear fit
cs: Proložená přímka

en: Splits image into low and high frequency components.
cs: Rozděluje obrázek na vysoké a nízké prostorové frekvence.

en: /_Level/_Frequency Split...
cs: /_Vyrovnání/Rozložení _Frekvencí...

en: Split into low and high frequencies
cs: Rozložit na nízké a vysoké prostorové frekvence

en: boundary-handling|None
cs: Žádné

en: Laplace
cs: Laplacovské

en: Smooth connect
cs: Hladké propojení

en: Mirror
cs: Zrcadlení

en: High-pass
cs: Vysoké frekvence

en: Low-pass
cs: Nízké frekvence

en: Low-pass image
cs: Nízkofrekvenční obrázek

en: High-pass image
cs: Vysokofrekvenční obrázek

en: C_ut-off
cs: _Uříznutí

en: _Edge width
cs: Šířka _hrany

en: _Boundary treatment
cs: Ošetření _hranice

en: Frequency Split
cs: Rozdělení frekvencí

en: Wavelength
cs: Vlnová délka

en: Edge detection using a Gaussian step filter.
cs: Detekce hran gaussovským schodovým filtrem.

en: /_Presentation/_Edge Detection/_Gaussian Step...
cs: /_Presentace/Detekce _hran/_Gaussovský schod...

en: Detect edges using Gaussian step filter
cs: Detekovat hrany gaussovským schodovým filtrem

en: _Gaussian FWHM
cs: FWHM _gausiánu

en: Gaussian Step Detection
cs: Detekce hran gaussovským schodem

en: Calculates good average row from one or multiple images of repeated scanning of the same feature.
cs: Počítá dobrý průměrný řádek z jednoho či více obrázků vzniklých opakovaným skenováním jednoho útvaru.

en: /_Correct Data/_Good Mean Profile...
cs: /_Korekce dat/_Dobrý průměrný profil...

en: Calculate good mean profile
cs: Spočítat dobrý průměrný profil

en: _Single image
cs: _Jeden obrázek

en: _Multiple images
cs: _Více obrázků

en: Create _mask
cs: Vytvořit _masku

en: _Trim fraction
cs: _Useknout podíl

en: Second _image
cs: _Druhý obrázek

en: Good Mean Profile
cs: Dobrý průměrný profil

en: Mean profile
cs: Průměrný profil

en: Creates presentations with various gradients (Sobel, Prewitt).
cs: Vytváří presentace s různými gradienty (Sobel, Prewitt).

en: /_Presentation/_Gradient/_Sobel (horizontal)
cs: /_Presentace/_Gradient/_Sobel (vodorovný)

en: Horizontal Sobel gradient presentation
cs: Presentace Sobelova vodorovného gradientu

en: /_Presentation/_Gradient/_Sobel (vertical)
cs: /_Presentace/_Gradient/_Sobel (svislý)

en: Vertical Sobel gradient presentation
cs: Presentace Sobelova svislého gradientu

en: /_Presentation/_Gradient/_Prewitt (horizontal)
cs: /_Presentace/_Gradient/_Prewitt (vodorovný)

en: Horizontal Prewitt gradient presentation
cs: Presentace Prewittova vodorovného gradientu

en: /_Presentation/_Gradient/_Prewitt (vertical)
cs: /_Presentace/_Gradient/_Prewitt (svislý)

en: Vertical Prewitt gradient presentation
cs: Presentace Prewittova svislého gradientu

en: /_Presentation/_Gradient/_Azimuth
cs: /_Presentace/_Gradient/_Azimut

en: Local slope azimuth presentation
cs: Presentace lokálního azimutu

en: Plots one grain quantity as a function of another.
cs: Vynáší jednu zrnovou veličinu jako funkci druhé.

en: /_Grains/_Correlate...
cs: /_Zrna/_Korelace...

en: Correlate grain characteristics
cs: Korelace parametrů zrn

en: _Abscissa
cs: _Vodorovná osa

en: O_rdinate
cs: _Svislá osa

en: Ordinate data calculated from different image
cs: Hodnoty nezávisle proměnné brát z jiného obrázku

en: Ordinate _image
cs: Obrázek _nezávisle proměnné

en: Grain Correlations
cs: Zrnové Korelace

en: Evaluates distribution of grains (continuous parts of mask).
cs: Počítá rozdělení zrn (spojitých částí masky).

en: /_Grains/_Distributions...
cs: /_Zrna/_Rozdělení...

en: Distributions of various grain characteristics
cs: Výpočet rozdělení různých vlastností zrn

en: _Export raw data
cs: Exportovat s_urová data

en: Plot _graphs
cs: Vykreslit _grafy

en: Grain Distributions
cs: Rozdělení zrn

en: count
cs: počet

en: Export Raw Grain Values
cs: Exportovat surové hodnoty zrn

en: Marks grains by edge detection method.
cs: Označuje zrna pomocí detekce hran.

en: /_Grains/Mark by _Edge Detection...
cs: /_Zrna/Označit _detekcí hran...

en: Mark grains with edge detection mechanism
cs: Označit zrna pomocí detekce hran

en: _Laplacian
cs: _Laplacián

en: Mark Grains by Edge Detection
cs: Vyznačení zrn detekcí hran

en: Filters grains by their properties, using logical expressions and thresholds.
cs: Filtruje zrna na základě jejich vlastnosti s využitím prahů a logických výrazů.

en: /_Grains/_Filter...
cs: /_Zrna/_Filtr...

en: Filter grains by their properties
cs: Filtrovat zrna na základě jejich vlastností

en: There are no grains to filter.
cs: Kanál neobsahuje žádná zrna, která by šlo filtrovat.

en: Filter Grains
cs: Filtrování zrn

en: _Mask color:
cs: Barva _masky

en: Set selected as:
cs: Nastavit vybranou veličinu jako:

en: Keep grains satisfying:
cs: Ponechat zrna splňující:

en: Lower threshold:
cs: Spodní práh:

en: Upper threshold:
cs: Horní práh:

note: TRANSLATORS: %c is replaced with quantity label A, B or C.
en: Condition %c: %s
cs: Podmínka %c: %s

en: Creates selections visualizing grains.
cs: Vytváří výběry vizualizující zrna.

en: /_Grains/Select _Inscribed Discs
cs: /_Zrna/Vyber _vepsané kruhy

en: Create a selection visualizing discs inscribed into grains
cs: Vytvoř výběr vizualizující kruhy vepsané do zrn

en: /_Grains/Select _Circumscribed Circles
cs: /_Zrna/Vyber _opsané kružnice

en: Create a selection visualizing grain circumcircles
cs: Vytvoř výběr vizualizující kružnice opsané zrnům

en: /_Grains/Select Inscribed _Rectangles
cs: /_Zrna/Vyber _vepsané obdélníky

en: Create a selection visualizing rectangles inscribed into grains
cs: Vytvoř výběr vizualizující obdélníky vepsané do zrn

en: /_Grains/Select _Bounding Boxes
cs: /_Zrna/Vyber _ohraničující obdélníky

en: Create a selection visualizing grain bounding boxes
cs: Vytvoř výběr vizualizující ohraničující obdélníky zrn

en: Marks grains by thresholding (height, slope, curvature).
cs: Označuje zrna podle prahu (výšky, sklonu, křivosti).

en: /_Grains/_Mark by Threshold...
cs: /_Zrna/_Označit zrna...

en: Mark grains by threshold
cs: Vyznačení zrn podle prahu

en: _Slope
cs: _Sklon

en: _Curvature
cs: _Křivost

en: Criteria combination
cs: Kombinace kritérií

en: Mark Grains by Threshold
cs: Vyznačení zrn podle prahu

en: Threshold by
cs: Označit podle prahu:

en: Calculates statistics for all grain quantities.
cs: Počítá statisticky pro všechny parametry zrn.

en: /_Grains/S_tatistics...
cs: /_Zrna/S_tatistika...

en: Grain property statistics
cs: Statistika vlastností zrn

en: Save Grain Statistics
cs: Uložit statistiku zrn

en: IQR
cs: Mezikvartilové rozpětí

en: Grain Statistics
cs: Statistika zrn

en: Displays overall grain statistics.
cs: Zobrazuje celkové statistiky zrn

en: /_Grains/S_ummary...
cs: /_Zrna/_Souhrn...

en: Grain summary information
cs: Souhrnné informace o zrnech

en: Save Grain Summary
cs: Uložit zrnový přehled

en: Grain Summary
cs: Souhrnné informace o zrnech

en: Number of grains
cs: Počet zrn

en: Density
cs: Hustota

en: Total projected area (abs.)
cs: Celková kolmá plocha (abs.)

en: Total projected area (rel.)
cs: Celková kolmá plocha (rel.)

en: Mean grain area
cs: Střední plocha zrna

en: Mean grain size
cs: Střední velikost zrna

en: Total grain volume (zero)
cs: Celkový objem zrn (nula)

en: Total grain volume (minimum)
cs: Celkový objem zrn (minimum)

en: Total grain volume (Laplace)
cs: Celkový objem zrn (laplaceovský)

en: Total projected boundary length
cs: Celková délka projektované hranice

en: Marks grains by watershed algorithm.
cs: Označuje zrna metodou stékání.

en: /_Grains/Mark by _Watershed...
cs: /_Zrna/Označit metodou _stékání...

en: Mark grains by watershed
cs: Vyznačení zrn stékáním

en: _Number of steps
cs: Počet _kroků

en: _Drop size
cs: Velikost ka_pky

en: Num_ber of steps
cs: Počet _kroků

en: Dr_op size
cs: Velikost k_apky

en: Mark Grains by Watershed
cs: Vyznačení zrn stékáním

en: Grain Location
cs: Hledání pozic zrn

en: Segmentation
cs: Segmentace

en: Finding minima...
cs: Hledám minima...

en: Locating...
cs: Lokalizuji...

en: Simulating watershed...
cs: Simuluji stékání kapek...

en: Marking boundaries...
cs: Označuji hranice...

en: /SPM M_odes/_Force and Indentation/_Hertz contact...
cs: /SPM mód_y/_Síly a indentace/_Hertzův kontakt...

en: Hertzian contact theory
cs: Hertzova teorie kontaktu

en: Mean _curvature
cs: Střední _křivost:

en: Gaussian c_urvature
cs: _Gaussovská křivost

en: Contact _modulus
cs: Redukovaný _modul kontaktu

en: _Deformation
cs: _Deformace

en: Excluded _points
cs: Vynechané _body

en: _Contact modulus
cs: _Redukovaný modul kontaktu

en: _Load applied
cs: Použitá _zátěž

en: Mean curvature
cs: Střední křivost

en: Gaussian curvature
cs: Gaussovská křivost

en: Hertzian contact modulus
cs: Redukovaný modul kontaktu (Hertzův model)

en: Hertzian theory deformation
cs: Deformace (Hertzův model)

en: Hertzian Contact Modulus
cs: Hertzova teorie kontaktu

en: Values should be height (meters).
    The following results do not make much sense.
cs: Hodnoty musí mít rozměr délky.
    Následující výsledky nemají fyzikální smysl.

en: Hough transform.
cs: Houghova transformace.

en: /_Integral Transforms/_Hough...
cs: /_Integrální transformace/_Hough...

en: Compute Hough transform
cs: Spočítat Houghovu transformaci

en: _Circle size
cs: Velikost _kružnice

en: _Transform type
cs: _Typ transformace

en: Hough line
cs: Houghova čára

en: Hough circle r=%d
cs: Houghova kružnice r=%d

en: Hough Transform
cs: Houghova transformace

en: Immerse high resolution detail into overall image.
cs: Zapustí detailní obrázek s vyšším rozlišením do hrubšího obrázku.

en: /M_ultidata/_Immerse Detail...
cs: /M_ultidata/_Zapustit detail...

en: Immerse a detail into image
cs: Zapustit detail do obrázku

en: _Upsample large image
cs: Z_většit velký obrázek

en: _Downsample detail
cs: Z_menšit detail

en: levelling|_None
cs: Žád_né

en: _Mean value
cs: _Střední hodnota

en: _Detail image
cs: _Detailní obrázek

en: Result sampling
cs: Škálování výsledku

en: Detail leveling
cs: Vyrovnání detailu

en: Show _frame
cs: _Ukázat rámeček

en: Show _detail
cs: Zobrazovat _detail

en: Immersed detail
cs: Zapuštěný detail

en: Immerse Detail
cs: Zapustit detail

en: _Locate
cs: Na_lézt

en: Analyses nanoindentation structure (volumes, surfaces, ...).
cs: Analýza struktur vzniklých nanoindentací (objemy, povrchy, ...).

en: /SPM M_odes/_Force and Indentation/_Analyze Imprint...
cs: /SPM mód_y/_Síly a indentace/_Analyzovat vtisk...

en: Analyze indentation imprint
cs: Analyzovat vtisk nanoindentoru

en: Nothing
cs: Nic

en: Exterior
cs: Vnějšek

en: Imprint
cs: Vtisk

en: Imprint faces
cs: Stěny vtisku

en: Contact area
cs: Kontaktní plocha

en: Pile-up
cs: Navršení

en: Inner pile-up
cs: Vnitřní navršení

en: Outer pile-up
cs: Vnější navršení

en: Faces border
cs: Okraje plošek

en: Level using imprint exterior
cs: Srovnat s použitím okolí vtisku

en: Exterior width
cs: Šířka vnějšku

en: Ref. plane _tolerance
cs: _Tolerance ref. roviny

en: _Angle tolerance
cs: _Tolerance úhlu

en: _Indenter shape
cs: Tvar _indentoru

en: Analyze imprint
cs: Analyzovat vtisk nanoindentoru

en: Analyze Imprint
cs: Analýza vtisku

en: Leveling
cs: Vyrovnání

en: Marking
cs: Označení

en: Indentation
cs: Indentace

en: Imprint center x
cs: Střed vtisku X

en: Imprint center y
cs: Střed vtisku Y

en: Imprint surface area
cs: Plocha povrchu vtisku

en: Imprint projected area
cs: Projektovaná plocha vtisku

en: Imprint volume
cs: Objem vtisku

en: Pile-up volume
cs: Objem navršení

en: Pile-up surface area
cs: Plocha povrchu navršení

en: Pile-up projected area
cs: Projektovaná plocha navršení

en: Inner pile-up surface area
cs: Plocha povrchu vnitřního navršení

en: Inner pile-up projected area
cs: Projektovaná plocha vnitřního navršení

en: Outer pile-up surface area
cs: Plocha povrchu vnějšího navršení

en: Outer pile-up projected area
cs: Projektovaná plocha vnějšího navršení

en: Removes data under mask, interpolating them with Laplace equation solution.
cs: Odstraňuje data pod maskou, interpoluje je řešením Laplaceovy rovnice.

en: /_Correct Data/_Interpolate Data Under Mask
cs: /_Korekce dat/_Interpolovat data pod maskou

en: Interpolate data under mask by solution of Laplace equation
cs: Interpolace dat pod maskou řešením Laplaceovy rovnice

en: /_Correct Data/_Zero Data Under Mask
cs: /_Korekce dat/_Vynulovat data pod maskou

en: Fill data under mask with zeros
cs: Vyplnit data pod maskou nulami

en: Random constant
cs: Náhodná konstanta

en: Random linear
cs: Náhodné roviny

en: Random bumpy
cs: Náhodné hrboly

en: Radial distance
cs: Radiální vzdálenost

en: Segmented distance
cs: Segmentová vzdálenost

en: Segmented random
cs: Znáhodněná segmentová vzdálenost

en: Border distance
cs: Vzdálenost od hranice

en: Border random
cs: Znáhodněná vzdálenost od hranice

en: Second nearest distance
cs: Vzdálenost od druhého nejbližšího

en: Generates surfaces based on regular or random lattices.
cs: Vytváří povrch na základě pravidelných nebo náhodných mřížek.

en: /S_ynthetic/_Lattice...
cs: /S_yntetická/_Mřížka...

en: Generate lattice based surface
cs: Generovat povrch na základě mřížky

en: lattice|Random
cs: Náhodná

en: lattice|Square
cs: Čtvercová

en: lattice|Triangular
cs: Trojúhelníková

en: lattice|Cairo
cs: Káhirská

en: lattice|Snub square
cs: Čtvercový pahýl

en: lattice|Truncated square
cs: Oříznutý čtverec

en: Silicon 7x7
cs: Křemík 7x7

en: Skewed silicon 7x7
cs: Zkosený křemík 7x7

en: lattice|Penrose (vertices)
cs: Penrosova (vrcholy)

en: lattice|Penrose (centers)
cs: Penrosova (středy)

en: _Lattice
cs: _Mřížka:

en: Lattice rela_xation
cs: Rela_xace mřížky

en: _Height relaxation
cs: Relaxace _výšky

en: _Weight
cs: Vá_ha

en: Lower threshold
cs: Spodní práh

en: Upper threshold
cs: Horní práh

en: Surface
cs: Povrch

en: steps
cs: kroků

en: Constructing lattice...
cs: Vytvářím mřížku...

en: Relaxing lattice...
cs: Relaxuji mřížku...

en: Relaxing heights...
cs: Relaxuji mřížku...

en: Lateral force simulator
cs: Simulace laterálních sil

en: /SPM M_odes/_Force and Indentation/_Lateral Force...
cs: /SPM mód_y/_Síly a indentace/_Laterální síly...

en: Simulate topography artifacts in lateral force channels
cs: Simulace topografických artefaktů v kanálu laterální síly

en: _Friction coefficient
cs: Koe_ficient tření

en: _Adhesion force
cs: _Adheze

en: _Normal force
cs: _Normálová síla

en: Fw lateral force
cs: Laterální síla (FW)

en: Rev lateral force
cs: Laterální síla (REV)

en: Lateral Force Simulation
cs: Simulace laterálních sil

en: Levels data by simple plane subtraction or by rotation, and fixes minimal or mean value to zero.
cs: Vyrovnává data data jednoduchým odečtením roviny nebo rotací, srovnává minimální či střední hodnotu na nulu.

en: /_Level/Plane _Level
cs: /_Vyrovnání/_Vyrovnání rovinou

en: Level data by mean plane subtraction
cs: Vyrovnání dat odečtením střední roviny

en: /_Level/Level _Rotate
cs: /_Vyrovnání/Vyrovnání _rotací

en: Automatically level data by plane rotation
cs: Automatické vyrovnání rotací roviny dat

en: /_Level/Fix _Zero
cs: /_Vyrovnání/Oprava _nuly

en: Shift minimum data value to zero
cs: Posunout nejmenší hodnotu do nuly

en: /_Level/Zero _Mean Value
cs: /_Vyrovnání/Vynulování _střední hodnoty

en: Shift mean data value to zero
cs: Posunout střední hodnotu do nuly

en: /_Level/Zero Ma_ximum Value
cs: /_Vyrovnání/Vynulování _maximální hodnoty

en: Shift maximum data value to zero
cs: Posunout největší hodnotu do nuly

en: Plane Level
cs: Vyrovnání rovinou

en: Level Rotate
cs: Vyrovnání rotací

en: Fix Zero
cs: Oprava nuly

en: Zero Mean Value
cs: Vynulování střední hodnoty

en: Zero Maximum Value
cs: Vynulování maximální hodnoty

en: Levels individual grains, interpolating the shifts between using Laplacian interpolation.
cs: Vyrovnává jednotlivá zrna, interpolujíc mezi nimi řešením Laplaceovy rovnice.

en: /_Grains/_Level Grains...
cs: /_Zrna/_Vyrovnat zrna...

en: Level individual grains, interpolating the shifts between using Laplacian interpolation
cs: Vyrovnat jednotlivá zrna s laplaceovskou interpolací mezi nimi

en: Quantity to level
cs: Vyrovnat podle

en: Level Grains
cs: Vyrovnat zrna

en: Corrects line defects (mostly experimental algorithms).
cs: Opravuje řádkové defekty (převážně experimentální algoritmy).

en: /_Correct Data/Ste_p Line Correction
cs: /_Korekce dat/Srovnání s_chodů v řádcích

en: Correct steps in lines
cs: Opravuje schody v řádcích

en: /_Correct Data/Mark _Inverted Rows
cs: /_Korekce dat/Označit _invertované řádky

en: Mark lines with inverted sign
cs: Označit řádky s otočeným znaménkem

en: linematch|Polynomial
cs: Polynom

en: Median of differences
cs: Medián rozdílů

en: linematch|Matching
cs: Lícování

en: Trimmed mean
cs: Useknutý průměr

en: Trimmed mean of differences
cs: Useknutý průměr rozdílů

en: Facet-level tilt
cs: Vyrovnávání sklonu podle plošek

en: Aligns rows by various methods.
cs: Vyrovnává řádky pomocí různých metod.

en: /_Correct Data/_Align Rows...
cs: /_Korekce dat/_Srovnat řádky...

en: Align rows using various methods
cs: Srovnat řádky pomocí různých metod

en: Plot background _graph
cs: Nakreslit _graf pozadí

en: Row background
cs: Řádkové pozadí

en: Vertical position
cs: Svislá poloha

en: Corrected offset
cs: Opravený posun

en: Align Rows
cs: Srovnání řádků

en: distribution|Triangular
cs: Trojúhelníkové

en: Steps
cs: Schody

en: Scars
cs: Šrámy

en: Ridges
cs: Hřebeny

en: Tilt
cs: Naklonění

en: Hum
cs: Brum

en: Generates various kinds of line noise.
cs: Generuje různé druhy řádkového šumu

en: /S_ynthetic/_Line Noise...
cs: /S_yntetická/Řád_kový šum...

en: Generate line noise
cs: Generovat řádkový šum

en: S_ymmetrical
cs: S_ymetrický

en: One-sided _positive
cs: Jednostranný _kladný

en: One-sided _negative
cs: Jednostranný _záporný

en: _Noise type
cs: _Druh šumu

en: _Noise sign
cs: _Znaménko šumu

en: Line Noise
cs: Řádkový šum

en: Distribution
cs: Rozdělení

en: _Within line
cs: _Uvnitř řádku

en: C_umulative
cs: Ku_mulativní

en: Wi_dth
cs: Šíř_ka

en: Offset _dispersion
cs: Rozptyl _posunu

en: _Wavelength
cs: _Vlnová délka

en: _Spread
cs: _Rozptyl

en: Co_mponents
cs: Ko_mponenty

en: Maximizes local contrast.
cs: Maximalizuje lokální kontrast.

en: /_Presentation/Local _Contrast...
cs: /_Presentace/Lokální _kontrast...

en: Presentation with maximized local contrast
cs: Presentace s maximalizovaným lokálním kontrastem

en: Kernel _size
cs: _Velikost jádra

en: Blending _depth
cs: Rozsah _mísení

en: Increase Local Contrast
cs: Zvětšení lokálního kontrastu

en: Trains logistic regression to mark grains.
cs: Trénuje logistickou regresi pro označování zrn.

en: /_Grains/Logistic _Regression...
cs: /_Zrna/Logistická _regrese...

en: Mark grains with logistic regression
cs: Označit zrna pomocí logistické regrese

en: _Use trained regression
cs: _Použít natrénovanou regresi

en: _Train logistic regression
cs: _Trénovat logistickou regresi

en: _Gaussian blur
cs: _Gaussovské rozmazání

en: _Number of Gaussians
cs: _Počet gaussiánů

en: _Sobel derivatives
cs: _Sobelova derivace

en: _Hessian
cs: Hessián

en: _Regularization parameter
cs: _Regularizační parametr

en: Logistic Regression
cs: Logistická regrese

en: Training...
cs: Trénování...

en: Creates mask of values disconnected to the rest.
cs: Vytváří masku z hodnot oddělených od ostatních.

en: /_Correct Data/Mask of _Disconnected...
cs: /_Korekce dat/Maska oddělených hodnot...

en: Mark data disconnected from other values
cs: Označit data oddělená od ostatních hodnot

en: Positive
cs: Positivní

en: Negative
cs: Negativní

en: Defect type
cs: Typ defektu

en: Defect _radius
cs: _Poloměr defektu

en: Mark Disconnected
cs: Označit oddělená

en: Filtering...
cs: Filtruji...

en: Marking outliers...
cs: Označuji vybočující...

en: Creates or modifies a mask using other channels.
cs: Vytváří nebo mění masku s použitím jiných kanálů.

en: /_Mask/Mark _With...
cs: /_Zrna/Označit _pomocí...

en: Mask combining and modification
cs: Kombinování a modifikace masek

en: Se_t mask
cs: Nas_tavit masku

en: _Add mask
cs: Přid_at masku

en: _Subtract mask
cs: Odečí_st masku

en: _Intersect masks
cs: Průn_ik masek

en: Mark with
cs: Označit pomocí

en: Operation
cs: Operace

en: Mark With
cs: Označit Pomocí

en: Marked data range
cs: Rozsah označených dat

en: Distributes masks to other channels.
cs: Kopíruje masku do ostatních kanálů.

en: /_Mask/_Distribute...
cs: /_Maska/_Rozkopírovat...

en: Distribute mask to other channels
cs: Rozkopírovat masku do ostatních kanálů

en: Channels within the file
cs: Kanály v rámci jednoho souboru

en: Channels in all files
cs: Kanály ve všech souborech

en: Preserve existing masks
cs: Zachovat existující masky

en: Distribute to
cs: Rozkopírovat do

en: Distribute Mask
cs: Rozkopírovat masku

en: Performs simple and true Euclidean distance transforms of masks.
cs: Provádí transformaci masky na jednoduché vzdálenosti a pravou euklidovskou vzdálenost.

en: /_Mask/Distanc_e Transform...
cs: /_Maska/Transformace na _vzdálenost...

en: Distance transform of mask
cs: Transformace masky na vzdálenost

en: Interior
cs: Vnitřek

en: Two-sided
cs: Oboustranná

en: Shrink from _border
cs: Zužovat i od _krajů

en: Distance Transform
cs: Transformace na vzdálenost

en: Performs basic morphological operations with masks.
cs: Provádí základní morfologické operace s maskami.

en: /_Mask/Morpho_logical Operation...
cs: /_Maska/_Morfologická operace...

en: Morphological operation with mask
cs: Morfologická operace s maskou

en: Erosion
cs: Eroze

en: Dilation
cs: Dilatace

en: filter|Opening
cs: Otevření

en: filter|Closing
cs: Uzavření

en: ASF Opening
cs: ASF otevření

en: ASF Closing
cs: ASF uzavření

en: Octagon
cs: Osmiúhelník

en: Another mask
cs: Jiná maska

en: Structuring element
cs: Strukturní element

en: _Trim empty borders
cs: Oříznout prázdné o_kraje

en: _Mask
cs: _Masku

en: Morphological Operation
cs: Morfologická operace

en: Adds salt and/or pepper noise to mask.
cs: Přidává náhodný šum do masky.

en: /_Mask/_Noisify...
cs: /_Maska/_Zašumět...

en: Add noise to mask
cs: Přidat šum do masky

en: Noise type
cs: Druh šumu

en: _Alter only boundaries
cs: _Pozměnit pouze hranice

en: Noisify Mask
cs: Zašumět masku

en: Shift mask with respect to the image.
cs: Posouvá masku oproti obrázku.

en: /_Mask/_Shift...
cs: /_Maska/_Posunout...

en: Shift mask
cs: Posunout masku

en: exterior|Empty
cs: Prázdný

en: exterior|Filled
cs: Vyplněný

en: _Horizontal shift
cs: _Vodorovný posun

en: _Vertical shift
cs: _Svislý posun

en: Shift Mask
cs: Posunout masku

en: Searches for a detail in another image using correlation.
cs: Hledá detail v jiném obrázku pomocí korelace.

en: /M_ultidata/Correlation _Search...
cs: /M_ultidata/_Korelační hledání...

en: Search for a detail using correlation
cs: Hledat detail pomocí korelace

en: Correlation, raw
cs: Korelace, surová

en: Correlation, leveled
cs: Korelace, srovnaná

en: Correlation score
cs: Korelační skóre

en: Height difference, raw
cs: Rozdíl hodnot, surový

en: Height difference, leveled
cs: Rozdíl hodnot, srovnaný

en: Height difference score
cs: Rozdíl hodnot, skóre

en: Phase-only score
cs: Jen fáze, skóre

en: Objects marked
cs: Vyznačené objekty

en: Correlation maxima
cs: Maxima korelace

en: Correlation _method
cs: Korelační _metoda

en: Use _mask
cs: Použít _masku

en: _Plot mask
cs: _Vykreslit masku

en: _Detail to search
cs: _Hledat detail

en: Correlation Search
cs: Korelační hledání

en: Basic operations with mask: inversion, removal, extraction.
cs: Základní operace s maskou: inverze, odstranění, extrakce.

en: /_Mask/_Remove Mask
cs: /_Maska/_Odstranit masku

en: Remove mask from data
cs: Odstranit masku z dat

en: /_Mask/_Invert Mask
cs: /_Maska/_Invertovat masku

en: Invert mask
cs: Invertovat masku

en: /_Mask/_Extract Mask
cs: /_Maska/_Extrahovat masku

en: Extract mask to a new image
cs: Extrahovat masku do nového obrázku

en: /_Grains/_Extract Numbers
cs: /_Zrna/_Extrahovat čísla

en: Extract grain numbers to a new image
cs: Extrahovat čísla zrn do nového obrázku

en: /_Grains/_Remove Edge-Touching
cs: /_Zrna/Odstranit dotýkající se _hran

en: Remove grains touching image edges
cs: Odstranit zrna dotýkající se hran obrázku

en: /_Mask/Thi_n
cs: /_Maska/Z_tenčit

en: Thin mask
cs: Ztenčit masku

en: Grain Numbers
cs: Čísla zrn

en: Crops non-intersecting regions of two images.
cs: Ořízne neprotínající se oblasti dvou obrázků.

en: /M_ultidata/Mutual C_rop...
cs: /M_ultidata/_Vzájemné oříznutí...

en: Crop non-intersecting regions of two images
cs: Oříznout neprotínající se oblasti dvou obrázků.

en: Mutual Crop
cs: Vzájemné oříznutí

en: Measures parameters of two-dimensional lattices.
cs: Měří parametry dvourozměrných mřížek.

en: /Measure _Features/_Lattice...
cs: /Měření ú_tvarů/Analýza _mřížky...

en: Measure lattice
cs: Měření mřížky

en: _Vectors
cs: _Vektory:

en: Display
cs: Zobrazovat

en: Show lattice as
cs: Zobrazit mřížku jako

en: Measure single vector
cs: Měřit jen jeden vektor

en: Show vector numbers
cs: Zobrazovat čísla vektorů

en: Measure Lattice
cs: Měření mřížky

en: First vector
cs: První vektor

en: X-component
cs: Složka X

en: Y-component
cs: Složka Y

en: Second vector
cs: Druhý vektor

en: Primitive cell
cs: Primitivní buňka

en: Subtracts background using a rank-based algorithm.
cs: Odečítá pozadí kvantilovou metodou.

en: /_Level/_Median Level...
cs: /_Vyrovnání/_Mediánové vyrovnání...

en: Level data by local median subtraction
cs: Vyrovnání dat odečtením lokálního mediánu

en: Median Level
cs: Mediánové vyrovnání

en: Median-leveling...
cs: Mediánové vyrovnání...

en: Merges two images.
cs: Sloučení dvou obrázků

en: /M_ultidata/_Merge...
cs: /M_ultidata/_Sloučení...

en: Merge two images
cs: Sloučit dva obrázky

en: Up
cs: Nahoru

en: Down
cs: Dolů

en: adverb|Right
cs: Doprava

en: adverb|Left
cs: Doleva

en: merge-mode|Join
cs: Připojení

en: merge-mode|None
cs: Žádný

en: First image
cs: První obrázek

en: Second image
cs: Druhý obrázek

en: Average
cs: Průměr

en: Interpolation
cs: Interpolace

en: _Merge with
cs: _Sloučit s

en: _Put second image
cs: Druhý obrázek

en: _Align second image
cs: _Zarovnání druhého obrázku

en: Crop result to _avoid outside pixels
cs: Oříznout výsledek, _aby neobsahoval pixely mimo

en: Create _mask over exterior
cs: Vytvořit _masku přes vnějšek

en: Merged images
cs: Sloučené obrázky

en: Merge Data
cs: Sloučit data

en: Simulation of current line magnetic field
cs: Simulace magnetického pole planárního vodiče

en: /SPM M_odes/_Magnetic/_Current Line Field...
cs: /SPM mód_y/_Magnetické/Pole planárního _vodiče...

en: Simulate stray field above current line
cs: Simulace rozptylového pole nad planárním vodiče

en: Point charge
cs: Bodový náboj

en: Bar
cs: Tyč

en: P_robe type
cs: _Druh sondy

en: _Output plane height
cs: _Výška výstupní roviny

en: Stripe _current
cs: Pro_ud pruhem

en: _Stripe width
cs: Šířka pru_hu

en: _Position
cs: _Poloha

en: Tip _magnetization
cs: _Magnetizace hrotu

en: Bar width _x
cs: Šířka tyče v _x

en: Bar width _y
cs: Šířka tyče v _y

en: Bar length (_z)
cs: Délka tyče (_z)

en: Current Line Stray Field
cs: Rozptylové pole planárního vodiče

en: Probe
cs: Sonda

en: Simulation of magnetic field above perpendicular media
cs: Simulace magnetického pole nad médiem s příčnou magnetizací

en: /SPM M_odes/_Magnetic/_Perpendicular Media Field...
cs: /SPM mód_y/_Magnetické/Pole média s _příčnou magnetizací...

en: Compute stray field above perpendicular magnetic medium
cs: Počítá rozptylové pole nad médiem s příčnou magnetizací

en: _Probe type
cs: _Druh sondy

en: Include domain _walls
cs: _Zahrnout stěny domén

en: _Film thickness
cs: Tloušťka _vrstvy

en: _Magnetic charge
cs: _Magnetický náboj

en: _Exchange constant
cs: _Výměnná konstanta

en: _Uniaxial anisotropy
cs: _Jednoosá anizotropie

en: Cantilever _angle
cs: Ú_hel raménka

en: Perpendicular Media Stray Field
cs: Rozptylové pole média s příčnou magnetizací

en: Lift height difference estimation from data blur
cs: Odhad rozdílu výšek z rozmazání dat

en: /SPM M_odes/_Magnetic/_Estimate Shift in Z...
cs: /SPM mód_y/_Magnetické/_Odhad posunu v z...

en: Estimate lift height difference in MFM data
cs: Odhad rozdílu výšek nad povrchem z MFM dat

en: Search _from
cs: Hledat o_d

en: Search _to
cs: Hledat _po

en: Data to compare
cs: Porovnat s daty

en: Estimated shift:
cs: Odhadnutý posun:

en: Shifted field difference
cs: Rozdíl posunutých polí

en: Estimate Lift Height Shift
cs: Odhad rozdílu výšek na povrchem

en: Simulation of parallel magnetic media
cs: Simulace pole nad médiem s podélnou magnetizací

en: /SPM M_odes/_Magnetic/Para_llel Media Field...
cs: /SPM mód_y/_Magnetické/Pole média s po_délnou magnetizací...

en: Simulate stray field above parallel magnetic medium
cs: Simulace rozptylového pole nad médiem s podélnou magnetizací

en: _Remanent magnetization
cs: _Zbytková magnetizace

en: Size _A (dir. left)
cs: Rozměr _A (vlevo)

en: Size _B (dir. right)
cs: Rozměr _B (vpravo)

en: _Gap size
cs: _Velikost mezery

en: Parallel Media Stray Field
cs: Rozptylové pole média s podélnou magnetizací

en: Converts the MFM data to force gradient.
cs: Konvertuje MFM data na gradient síly.

en: /SPM M_odes/_Magnetic/_Recalculate to Force Gradient...
cs: /SPM mód_y/_Magnetické/Přepočítat na _gradient síly...

en: Recalculate to force gradient
cs: Přepočítat na gradient síly

en: Phase (radians)
cs: Fáze (radiány)

en: Phase (degrees)
cs: Fáze (stupně)

en: Frequency shift
cs: Posun frekvence

en: Amplitude (V)
cs: Amplituda (V)

en: Amplitude (m)
cs: Amplituda (m)

en: Force gradient
cs: Gradient síly

en: MFM force gradient
cs: MFM gradient síly

en: Pixel area MFM force gradient
cs: MFM gradient síly s plochou pixelu

en: _Spring constant
cs: _Tuhost

en: _Quality factor
cs: _Kvalita rezonátoru

en: _Base frequency
cs: Základní _frekvence

en: _Base amplitude
cs: Základní _amplituda

en: _Create new image
cs: _Vytvořit nový obrázek

en: Result _type
cs: _Typ výsledku

en: Data value units must be deg, rad, m, Hz or V for the recalculation
cs: Jednotky dat musejí být deg, rad, m, Hz nebo V, aby data šla přepočítat.

en: Recalculated MFM data
cs: Přepočítaná MFM data

en: MFM Recalculate Data
cs: Přepočítat MFM data

en: Simulation of magnetic field z component change for another level
cs: Simulace změny Z komponenty magnetického pole pro jinou výšku

en: /SPM M_odes/_Magnetic/_Field Shift in Z...
cs: /SPM mód_y/_Magnetické/Posun pole v _z...

en: Compute stray field shift for another z level
cs: Spočítat rozptylové pole v jiné úrovni Z

en: _Z shift by
cs: Posun v _Z

en: Shifted field
cs: Posunuté pole

en: Stray Field Plane Shift
cs: Posun rozptylového pole v Z

en: Displays and extracts scan line graphs from multiple images simultaneously.
cs: Zobrazuje a extrahuje simultánně grafy řádků skenu z více obrázků.

en: /M_ultidata/_Multiprofile...
cs: /M_ultidata/_Multiprofil...

en: Read lines from multiple images simultaneously
cs: Číst řádky simultánně z více obrázků

en: All profiles
cs: Všechny profily

en: Mean and deviation
cs: Průměr a odchylka

en: Minimum and maximum
cs: Minimum a maximum

en: _Scan line
cs: Řádek _skenu

en: Use _first mask for all images
cs: Použít _první masku pro všechny obrázky

en: _Mode
cs: _Mód

en: Multiprofile
cs: Multiprofil

en: Show
cs: Ukázat

en: Lower
cs: Spodní

en: Upper
cs: Horní

en: Neural network SPM data processing
cs: Zpracování dat pomocí neuronové sítě

en: /M_ultidata/Neural Network _Training...
cs: /M_ultidata/_Trénování _neuronové sítě...

en: Train a neural network for image processing
cs: Trénovat neuronovou síť pro zpracování obrazu

en: /M_ultidata/Apply _Neural Network...
cs: /M_ultidata/_Použít neuronovou síť...

en: Process data using a trained neural network
cs: Zpracovat data pomocí natrénované neuronové sítě

note: TRANSLATORS: Unnamed neural network that is/was in training.
en: In training
cs: V tréninku

en: Neural Network Training
cs: Trénování neuronové sítě

en: Training error
cs: Chyba při tréninku

en: error
cs: Chyba

en: NN training error
cs: Chyba při tréninku NN

en: Training
cs: Trénování

en: _Signal:
cs: _Signál:

en: Training ste_ps:
cs: _Kroků tréninku:

en: Signal
cs: Signál

en: verb|_Train
cs: _Trénuj

en: Re_initialize
cs: Re_inicializuj

en: Masking Mode
cs: Maska

en: Network
cs: Síť

en: Window _width:
cs: Šířka ok_na:

en: Window h_eight:
cs: _Výška okna:

en: _Hidden nodes:
cs: Skryté _uzly:

en: Result Units
cs: Jednotky výsledku

en: Power of source _XY:
cs: Mocnina zdrojové _XY:

en: Power of source _Z:
cs: Mocnina zdrojové _Z:

en: _Fixed units:
cs: _Pevné jednotky:

en: Networks
cs: Sítě

en: Network _name:
cs: _Jméno sítě:

en: Apply Neural Network
cs: Použít neuronovou síť

en: _Scale proportionally to input
cs: Škálovat _proporcionálně ke vstupu

en: Model and signal are not compatible.
cs: Model a signál nejsou kompatibilní.

en: A field dimension is too small for chosen window size.
cs: Rozměr pole je příliš malý pro zvolenou velikost okna.

en: Evaluating...
cs: Vyhodnocení...

en: Training was canceled.
cs: _Signál pro trénink:

en: Mean difference: %.*f %s
cs: Průměrný rozdíl: %.*f %s

en: Evaluated signal
cs: Vyhodnocený signál

en: The name `%s' is invalid.
cs: Jméno ‚%s‘ je neplatné.

en: distribution|Salt and pepper
cs: Sůl a pepř

en: Generates uncorrelated random noise.
cs: Generuje nekorelovaný náhodný šum.

en: /S_ynthetic/_Noise...
cs: /S_yntetická/Šu_m...

en: Generate surface of uncorrelated noise
cs: Vytvořit povrch z nekorelovaného šumu

en: Random Noise
cs: Náhodný šum

en: Half-spheres
cs: Polokoule

en: Pyramids
cs: Pyramidy

en: Half-nuggets
cs: Poloviční valouny

en: Thatches
cs: Došky

en: Doughnuts
cs: Prstence

en: Tetrahedrons
cs: Čtyřstěny

en: Boxes
cs: Kvádry

en: Cones
cs: Kužely

en: Tents
cs: Stany

en: Diamonds
cs: Diamanty

en: Gaussians
cs: Gaussovky

en: Parabolic bumps
cs: Parabolické hrboly

en: Full spheres
cs: Celé koule

en: Full nuggets
cs: Celé valouny

en: Hexagonal pyramids
cs: Šestiúhelníkové pyramidy

en: Generates randomly patterned surfaces by placing objects.
cs: Vytváří náhodně vzorovaný povrch umísťováním objektů.

en: /S_ynthetic/_Deposition/_Objects...
cs: /S_yntetická/_Depozice/_Objekty...

en: Generate surface of randomly placed objects
cs: Vytvořit povrch z náhodně umístěných objektů

en: _Feature sign
cs: _Znaménko tvarů

en: Colum_narity
cs: _Sloupcovitost

en: _Avoid stacking
cs: Zabránit _hromadění

en: _Aspect ratio
cs: Poměr _stran

en: Scales _with size
cs: Škálova_t s velikostí:

en: Random Objects
cs: Náhodné objekty

en: Aspect Ratio
cs: Poměr stran

en: Automated threshold using Otsu's method on heights.
cs: Automatický práh pomocí Otsuovy metody pro výšky.

en: /_Grains/_Mark by Otsu's
cs: /_Zrna/Označit _Otsuho metodou...

en: Creates mask of outliers.
cs: Vytváří masku z vybočujících hodnot.

en: /_Correct Data/Mask of _Outliers
cs: /_Korekce dat/Maska v_ybočujících hodnot

en: Mark data farther than 3σ from mean value
cs: Označení dat vzdálenějších než 3σ od střední hodnoty

en: Staircase
cs: Schodiště

en: Double staircase
cs: Dvojité schodiště

en: Grating
cs: Mřížka

en: Amphitheater
cs: Amfiteátr

en: Concentric rings
cs: Soustředné kruhy

en: Siemens star
cs: Siemens hvězda

en: Holes (rectangular)
cs: Díry (obdélníkové)

en: Pillars
cs: Sloupy

en: Generates surfaces representing simple patterns (staircase, amphitheater, grating, holes and pillars, ...).
cs: Vytváří povrchy představující jednoduché vzory (schodiště, amfiteátr, mřížka, díry a sloupy, ...).

en: /S_ynthetic/_Pattern...
cs: /S_yntetická/_Vzory...

en: Generate patterned surface
cs: Generovat povrch představující jednoduchý vzor

en: Pattern
cs: Vzor

en: _Terrace width
cs: Šířka _terasy

en: Position spread
cs: Rozptyl polohy

en: _Slope fraction
cs: Podíl ši_kmé části

en: Terrace
cs: Terasa

en: Terrace _X width
cs: Šířka terasy v _X

en: Terrace _Y width
cs: Šířka terasy v _Y

en: _Period
cs: _Perioda

en: _Top fraction
cs: Podíl _horního povrchu

en: _Asymmetry
cs: _Asymetrie

en: Scale features with _width
cs: Šká_lovat prvky s šířkou

en: Duty Cycle
cs: Střída

en: Super_ellipse parameter
cs: Parametr super_elipsy

en: _Parabolicity
cs: _Paraboličnost

en: _X center
cs: Střed v _X

en: _Y center
cs: Střed v _Y

en: _Number of sectors
cs: Počet _výsečí

en: _Edge shift
cs: Posun _hrany

en: _Slope width
cs: Šířka ši_kmé části

en: _X Period
cs: Perioda v _X

en: _Y Period
cs: Perioda v _Y

en: X top fraction
cs: Podíl horního povrchu v X

en: Y top fraction
cs: Podíl horního povrchu v Y

en: Roundn_ess
cs: _Zaoblenost

en: Roundness
cs: Zaoblenost

en: Hexagon
cs: Šestiúhelník

en: S_hape
cs: T_var

en: Si_ze fraction
cs: Relativní _velikost

en: Generates phase-separated structures.
cs: Generovat povrch s oddělenými fázemi.

en: /S_ynthetic/P_hases...
cs: /S_yntetická/_Fáze...

en: Generate surface with separated phases
cs: Vytvořit povrch s oddělenými fázemi

en: Separated Phases
cs: Oddělené fáze

en: PID Fwd result
cs: Výsledek PID (Fwd)

en: PID Fwd max. force
cs: PID Max. síla (Fwd)

en: PID Rev result
cs: Výsledek PID (Rev)

en: PID Rev max. force
cs: PID Max. síla (Rev)

en: A simple PID simulator
cs: Simulace PID smyčky

en: /SPM M_odes/_Force and Indentation/_PID Simulation...
cs: /SPM mód_y/_Síly a indentace/Simulace _PID smyčky...

en: Simulate PID effects on measurement
cs: Simuluje vliv PID smyčky na měření

en: _Proportional
cs: _proporcionální

en: _Integral
cs: _Integrální

en: _Derivative
cs: _Derivační

en: PID/scan speed _ratio
cs: Pomě_r smyčka/rychlost

en: _Integration steps
cs: Kroků _integrace

en: Force strength
cs: Síla

en: Force setpoint
cs: Pracovní bod síly

en: Computation diverged.
cs: Výpočet divergoval.

en: Try different parameters.
cs: Zkus upravit parametry.

en: PID Simulation
cs: Simulace PID smyčky

en: Computation canceled.
cs: Výpočet byl přerušen.

en: Scanning...
cs: Skenuji...

en: Ellipsoids
cs: Elipsoidy

en: Bars
cs: Kvádry

en: Cylinders
cs: Válce

en: Nuggets
cs: Valouny

en: Hexagonal rods
cs: Šestiúhelníkové tyče

en: Generates randomly patterned surfaces by piling up geometrical shapes.
cs: Vytváří náhodně vzorovaný povrch hromaděním geometrických těles.

en: /S_ynthetic/_Deposition/_Pile Up...
cs: /S_yntetická/_Depozice/_Hromadění...

en: Generate surface of randomly piled up shapes
cs: Vytvořit povrch z náhodně nahromaděných tvarů

en: Pile Up Shapes
cs: Hromadit tvary

en: Generates images with stacked plateau-like structures.
cs: Generuje obrázky s navrstvenými plošinami.

en: /S_ynthetic/_Deposition/_Plateaus...
cs: /S_yntetická/_Depozice/_Plošiny...

en: Generate image with random plateaus
cs: Generovat obrázek s náhodnými plošinami

en: Ma_ximum size
cs: Ma_ximální velikost

en: M_inimum size
cs: M_inimální velikost

en: Size power _law
cs: _Mocnina škálování velikosti

en: Shape _irregularity
cs: _Nepravidelnost tvaru

en: O_verlap fraction
cs: Podíl pře_krývajících se

en: Scale with _power of size
cs: Škálova_t s mocninou velikosti

en: Height _spread
cs: _Rozptyl výšek

en: Random Plateaus
cs: Náhodné plošiny

en: Generating objects...
cs: Generuji objekty...

en: Applies polynomial distortion in the horizontal plane.
cs: Provede polynomiální deformaci ve vodorovné rovině.

en: /_Distortion/Pol_ynomial...
cs: /P_okřivení/Pol_ynomiální...

en: Applies polynomial distortion in the horizontal plane
cs: Provede polynomiální deformaci ve vodorovné rovině

en: Distort by Polynomial
cs: Polynomiální deformace

en: _Exterior type:
cs: _Vnějšek:

en: Ori_ginal
cs: Ori_ginál:

en: _Transformed
cs: _Transformovaný

en: X Coefficients
cs: Koeficienty X

en: Y Coefficients
cs: Koeficienty Y

en: Independent degrees
cs: Nezávislé stupně

en: Limited total degree
cs: Omezený celkový stupeň

en: Subtracts polynomial background.
cs: Odečítá polynomiální pozadí.

en: /_Level/_Polynomial Background...
cs: /_Vyrovnání/_Polynomiální pozadí...

en: _Horizontal polynomial degree
cs: Stupeň _vodorovného polynomu

en: _Vertical polynomial degree
cs: Stupeň _svislého polynomu

en: _Same degrees
cs: S_tejné stupně

en: Polynomial Coefficients
cs: Polynomiální koeficienty

en: Save table to a file
cs: Uložit tabulku do souboru

en: Copy table to clipboard
cs: Zkopírovat tabulku do schránky

en: Save Table
cs: Uložit tabulku

en: Basic operations with presentation: extraction, removal.
cs: Základní operace s presentacemi: extrakce, odstranění.

en: _Data to attach
cs: Připojit _data

en: /_Presentation/_Remove Presentation
cs: /_Presentace/_Odstranit presentaci

en: Remove presentation from data
cs: Odstranit z dat presentaci

en: /_Presentation/E_xtract Presentation
cs: /_Presentace/_Extrahovat presentaci

en: Extract presentation to a new image
cs: Extrahovat presentaci do nového obrázku

en: /_Presentation/_Attach Presentation...
cs: /_Presentace/Připo_jit presentaci

en: Attach another data field as presentation
cs: Připojit jiné datové pole jako presentaci

en: /_Presentation/_Logscale
cs: /_Presentace/_Logaritmická škála

en: Creates a presentation with logarithmic color scale
cs: Vytvoření presentace s logaritmickou barevnou škálou

en: Attach Presentation
cs: Připojit presentaci

en: Calculates two-dimensional power spectrum density function and extracts its linear profiles.
cs: Počítá dvourozměrnou spektrální hustotu a odečítá její lineární řezy.

en: /_Statistics/2D _PSDF...
cs: /_Statistika/2D _PSDF...

en: Calculate 2D power spectrum density
cs: Výpočet 2D spektrální hustoty

en: Create PSDF image
cs: Vytvořit PSDF obrázek

en: Power Spectrum Density
cs: Spektrální hustota

en: PSDF Section
cs: PSDF řez

en: Power Spectral Density
cs: Spektrální hustota

en: Texture direction
cs: Směr textury

en: Texture direction index
cs: Protažení textury

en: Two-dimensional FFT (Fast Fourier Transform) transformed to coordinates (log-frequency, angle).
cs: Dvourozměrná FFT (rychlá Fourierova transformace) transformovaná do souřadnic (log-frekvence, úhel).

en: /_Statistics/_Log-Phi PSDF...
cs: /_Statistika/Log-úhel _PSDF...

en: Compute PSDF in Log-Phi coordinates
cs: Spočítat PSDF v log-úhel souřadnicích

en: Gaussian _smoothing
cs: Gaussovské v_yhlazení

en: Log-Phi PSDF
cs: Log-úhel PSDF

en: Gaussian (asymmetric)
cs: Gaussovka (asymetrická)

en: Frequency-space exponential
cs: Exponenciála ve frekvenčním prostoru

en: Transfer function estimation by fitting explicit function form.
cs: Odhad přenosové funkce proložením explicitního tvaru.

en: /_Statistics/Transfer _Function Fit...
cs: /_Statistika/Proložit přenosovou _funkci...

en: Fit transfer function from known data and image
cs: Proložit přenosovou funkci ze známých dat a obrazu

en: Transfer function
cs: Přenosová funkce

en: _Function type
cs: Typ _funkce

en: _Ideal response
cs: _Ideální odezva

en: Fit Transfer Function
cs: Proložit přenosovou funkci

en: Transfer function estimation
cs: Odhad přenosové funkce

en: /_Statistics/_Transfer Function Guess...
cs: /_Statistika/Odhadnout _přenosovou fukci...

en: Estimate transfer function from known data and ideal image
cs: Odhadnout přenosovou funkci ze známých dat a ideálního obrazu

en: Regularized filter
cs: Regularizovaný filtr

en: Least squares
cs: Nejmenší čtverce

en: Wiener filter
cs: Wienerův filtr

en: _Border
cs: Okra_j

en: Image is too small.
cs: Obrázek je jsou příliš malý.

en: Estimate Transfer Function
cs: Odhadnout přenosovou funkci

en: _Fit Sigma
cs: _Fitovat sigmu

en: Transfer Function Size
cs: Velikost přenosové funkce

en: _Full Size
cs: _Plná velikost

en: _Estimate Size
cs: Odhadnout _velikost

en: Transfer Function
cs: Přenosová funkce

en: TF width
cs: Šířka přenosové funkce

en: TF height
cs: Výška přenosové funkce

en: TF norm
cs: Norma přenosové funkce

en: Difference norm
cs: Norma rozdílu

en: General k-th rank filter replacing data with k-th rank values from the neighborhood.
cs: Obecný filtr k-tého pořadí, který nahrazuje data k-tou hodnotou v pořadí podle velikosti z okolí pixelu.

en: /_Integral Transforms/_Rank Filter...
cs: /_Integrální transformace/Filtr _pořadí...

en: K-th rank filter
cs: Filtr k-tého pořadí

en: _Pixel radius
cs: Poloměr v _pixelech

en: _Percentile
cs: _Percentil

en: Ra_nk
cs: _Pořadí

en: _Second filter
cs: _Druhý filtr

en: Calculate _difference
cs: Spočítat _rozdíl

en: Rank difference
cs: Rozdíl pořadí

en: Rank filtered (%.1f %%)
cs: Přefiltrovaný pořadím (%.1f %%)

en: Rank Filter
cs: Filtr pořadí

en: Kernel Size
cs: Velikost jádra

en: Rank
cs: Pořadí

en: Enhances local contrast using a rank transform.
cs: Zlepšuje lokální kontrast pomocí řadicí transformace.

en: /_Presentation/_Rank...
cs: /_Presentace/_Pořadí...

en: Presentation with local contrast ehnanced using a rank transform
cs: Presentace s maximalizovaným lokálním kontrastem pomocí řadicí transformace

en: Rank transform
cs: Řadicí transformace

en: Local normalization
cs: Lokální normalizace

en: Value range
cs: Rozsah hodnot

en: Rank Transform
cs: Řadicí transformace

en: Rank transform...
cs: Houghova transformace.

en: Smooths images in polar coordinates.
cs: Vyhlazuje obrázky v polárních souřadnicích.

en: /_Distortion/_Radial Smoothing...
cs: /P_okřivení/_Radiální vyhlazení...

en: Smooth image in polar coordinates
cs: Vyhladit obrázek v polárních souřadnicích

en: _Angle
cs: Ú_hel

en: Radially smoothed
cs: Radiálně vyhlazený

en: Radial Smoothing
cs: Radiální vyhlazení

en: Proportion
cs: Přímá úměra

en: Offset
cs: Posun

en: Parabolic
cs: Parabolická

en: Logarithm
cs: Logaritmus

en: Plots one image data as a function of another and finds relations.
cs: Vynáší data jednoho obrázku jako funkci druhého a hledá vztahy.

en: /_Multidata/_Relation...
cs: /M_ultidata/_Relace...

en: Find simple relations between data
cs: Hledat jednoduché relace mezi daty

en: Relate
cs: Relace

en: Resamples data to specified pixel size.
cs: Přeškáluje data na konkrétní velikost pixelu.

en: /_Basic Operations/_Resample...
cs: /_Jednoduché operace/_Přeškálovat...

en: Resample to pixel size
cs: Přeškálovat na velikost pixelu

en: _X pixel size
cs: Velikost pixelu v _X

en: _Y pixel size
cs: Velikost pixelu v _Y

en: _Match pixel size
cs: _Přizpůsobit velikost pixelu

en: Resampled Data
cs: Škálovaná data

en: Resample
cs: Přeškálovat

en: Generates rod-like particles using simple dynamical model
cs: Generuje tyčovité částice pomocí jednoduchého dynamického modelu

en: /S_ynthetic/_Deposition/_Rods...
cs: /S_yntetická/_Depozice/_Tyčovité částice...

en: Generate rod-like particles using dynamical model
cs: Generuje tyčovité částice pomocí jednoduchého dynamického modelu

en: Not all the particles could be deposited (%u),
    try more revise steps.
cs: Nebyly deponovány všechny částice (%u),
    zkus větší počet relaxačních kroků.

en: Particle r_adius:
cs: Poloměr čás_tice:

en: Distribution _width:
cs: Šířka _rozdělení:

en: _Aspect ratio:
cs: Poměr _stran:

en: A_spect ratio variance:
cs: Rozptyl poměrů _stran:

en: LJ _particle strength:
cs: LJ síla čá_stice:

en: LJ _surface strength:
cs: LJ síla _povrchu:

en: _Surface mobility:
cs: _Povrchová pohyblivost:

en: _Gravity:
cs: _Gravitace:

en: Co_verage:
cs: _Pokrytí:

en: _Relax steps:
cs: Rela_xační kroky:

en: Output statistics
cs: Vytvořit statistiky

en: Particle length
cs: Délka částice

en: Counts
cs: Počty

en: Particle width
cs: Šířka částice

en: Aspect ratio
cs: Poměr stran

en: %d particles were deposited
cs: %d částic bylo deponováno

en: Running revise (%d active particles)...
cs: Běží relaxace (%d aktivních částic)...

en: Rotates data by arbitrary angle or to make characteristic directions parallel with x or y axis.
cs: Rotuje data o libovolný úhel, nebo aby srovnal charakteristické směry s osou x či y.

en: /_Basic Operations/Rotate by _Angle...
cs: /_Jednoduché operace/Rot_ace o úhel...

en: Rotate by arbitrary angle
cs: Rotace o libovolný úhel

en: /_Correct Data/_Unrotate...
cs: /_Korekce dat/Korekce _Rotace...

en: Automatically correct rotation in horizontal plane
cs: Automaticky opravit rotaci ve vodorovné rovině

en: _Same as original
cs: _Stejná jako originál

en: _Expanded to complete data
cs: _Rozšířit na kompletní data

en: C_ut to valid data
cs: Oříznout na platná data

en: Result size
cs: Velikost výsledku

en: Show _grid
cs: _Zobrazit mřížku

en: Rotate by _angle
cs: Otočit o ú_hel

en: _Assume symmetry
cs: Uvažovat _asymetrii

en: Rotated Data
cs: Otočená data

en: Correct Rotation
cs: Oprava rotace

en: Rotate
cs: Rotace

en: Structure
cs: Struktura

en: Correction
cs: Korekce

en: Scales data by arbitrary factor.
cs: Škáluje data o libovolný faktor.

en: /_Basic Operations/_Scale...
cs: /_Jednoduché operace/_Změna velikosti...

en: Scale data
cs: Zvětšení/zmenšení dat

en: Scale by _ratio
cs: Zvětšit/zmenšit v _poměru

en: _Proportional scaling
cs: _Proporcionální škálování

en: New _width
cs: Nová šířk_a

en: New _height
cs: Nová _výška

en: Scaled Data
cs: Škálovaná data

en: verb|Scale
cs: Změnit velikost

en: Marks and/or removes scars (horizontal linear artifacts).
cs: Označuje a/nebo odstraňuje šrámy (vodorovné lineární defekty).

en: /_Correct Data/M_ark Scars...
cs: /_Korekce dat/O_značení šrámů...

en: Mark horizontal scars (strokes)
cs: Označit horizontální šrámy

en: /_Correct Data/Remove _Scars
cs: /_Korekce dat/_Odstranění šrámů

en: Correct horizontal scars (strokes)
cs: Opravit horizontální šrámy

en: Scars type
cs: Typ šrámů

en: _Hard threshold
cs: _Tvrdý práh

en: _Soft threshold
cs: _Měkký práh

en: Minimum _length
cs: Minimální _délka

en: Maximum _width
cs: Maximální šířk_a

en: Mark Scars
cs: Označení šrámů

en: Simple SEM image simulation from topography.
cs: Jednoduchá simulace SEM obrázku z topografie.

en: /_Presentation/_SEM Image...
cs: /_Presentace/_SEM obrázek...

en: Simple SEM simulation from topography
cs: Jednoduchá simulace SEM obrázku z topografie

en: Integration
cs: Integrace

en: _Quality
cs: _Kvalita

en: _Integration radius
cs: _Integrační poloměr

en: SEM Image
cs: SEM obrázek

en: SEM image simulation...
cs: Simulace SEM obrázku...

en: Creates a shaded presentation of data.
cs: Vytváří vystínovanou presentaci dat.

en: /_Presentation/_Shading...
cs: /_Presentace/_Stínování...

en: Shade data
cs: Vystínování dat

en: _Mix
cs: _Míchat

en: Shading
cs: Stínování

en: Calculates one- or two-dimensional distribution of slopes or graph of their angular distribution.
cs: Počítá jedno- a dvourozměrné rozdělení sklonů, případně graf jejich úhlového rozdělení.

en: /_Statistics/_Slope Distribution...
cs: /_Statistika/Rozdělení _sklonu...

en: Calculate angular slope distribution
cs: Výpočet úhlového rozdělení sklonů

en: _Two-dimensional distribution
cs: _Dvojrozměrné rozdělení

en: Directional (φ) _graph
cs: Směrový (φ) _graf

en: _Inclination (θ) graph
cs: _Sklonový (θ) graf

en: Inclination (gra_dient) graph
cs: _Sklonový graf (gradient)

en: Slope distribution
cs: Rozdělení sklonů

en: Slope Distribution
cs: Rozdělení sklonu

en: Angular Slope Distribution
cs: Úhlové rozdělení sklonů

en: Slopes
cs: Sklony

en: Inclination Distribution
cs: Rozdělení sklonů

en: Inclinations
cs: Sklony

en: Subtracts background by sphere revolution.
cs: Odečítá pozadí pomocí valení koule.

en: /_Level/Revolve _Sphere...
cs: /_Vyrovnání/Valení _koule...

en: Level data by sphere revolution
cs: Vyrovnat data valením koule

en: Revolve Sphere
cs: Valení koule

en: Revolving sphere...
cs: Valím kouli...

en: Stitch multiple images based on offsets of origins.
cs: Sešití více obrázků na základě posunů počátku.

en: /M_ultidata/_Stitch...
cs: /M_ultidata/_Sešití...

en: Stitch images using offsets
cs: Sešít obrázky pomocí posunů počátků

en: Stitch
cs: Sešití

en: Stitch data
cs: Sešít data

en: Restore
cs: Obnovit

en: _Instant updates
cs: Okamžité aktuali_zace

en: Extracts a straightened part of image along a curve.
cs: Extrahuje narovnanou část obrázku vybranou podél zakřivené cesty.

en: /_Distortion/Straighten _Path...
cs: /P_okřivení/Na_rovnat podél cesty...

en: Straighten along a path
cs: Narovnat podél cesty

en: C_losed curve
cs: _Uzavřená křivka

en: Out_put orientation
cs: Orientace výstu_pu

en: _Slackness
cs: _Průvěs

en: Straightened
cs: Narovnaný

en: Straighten Path
cs: Narovnat podél cesty

en: Res_tore
cs: Ob_novit

en: Re_verse
cs: Obrátit _směr

en: Simple supres operations with two data fields (or a data field and a scalar).
cs: Jednoduchá operace superrozlišení s dvěma datovými poli (nebo datovým polem a skalárem).

en: /M_ultidata/_Super-resolution...
cs: /M_ultidata/_Superrozlišení...

en: Super resolution of multiple images of same object
cs: Superrozlišení z více obrázků téhož útvaru.

en: Supres
cs: Superrozlišení

en: Correlating to determine mean shift...
cs: Koreluji k určení středního posunu...

en: Cross-correlation...
cs: Počítám křížovou korelaci...

en: Interpolating...
cs: Interpoluji...

en: R_andom seed:
cs: _Hnízdo náhodných čísel:

en: Marked terraces
cs: Označené terasy

en: Minimum terrace _area
cs: Nejmenší _plocha terasy

en: Do not _segment, use only mask
cs: Nesegmentovat, použít přímo masku

en: Limit the data range using a lower/upper threshold.
cs: Omezuje rozsah dat pomocí horního/dolního prahu

en: /_Basic Operations/Li_mit Range...
cs: /_Jednoduché operace/_Omezit rozsah...

en: Limit data range
cs: Omezit rozsah dat

en: Specify _thresholds
cs: Zadat _rozsah

en: Use _display range
cs: Použít _zobrazovaný rozsah

en: Cut off outlier_s
cs: Odříznout v_ybočující hodnoty

en: Limit to _percentiles
cs: Omezit na _percentily

en: _Lower
cs: _Dolní

en: _Upper
cs: _Horní

en: F_arther than
cs: Vzdálenější _než

en: Limit Range
cs: Omezit rozsah dat

en: Set to _Full Range
cs: Plný rozsah

note: TRANSLATORS: This is a range: 123 to 456.
en: %.*f to %.*f
cs: %.*f až %.*f

en: Tilts image by specified amount.
cs: Naklání data o zadaný úhel

en: /_Basic Operations/_Tilt...
cs: /_Jednoduché operace/_Naklonění...

en: Tilt by specified amount
cs: Naklonit o zadaný úhel

en: Angles
cs: Úhly

en: Blind estimation of SPM tip using Villarubia's algorithm.
cs: Slepý odhad tvaru SPM hrotu Villarubiovou metodou.

en: /SPM M_odes/_Tip/_Blind Estimation...
cs: /SPM mód_y/_Hrot/_Slepý odhad tvaru hrotu...

en: Blind tip estimation
cs: Slepý odhad hrotu

en: Related _data
cs: Související _data

en: Noise suppression t_hreshold
cs: Prá_h potlačení šumu

en: _Same resolution
cs: S_tejná rozlišení

en: Use _boundaries
cs: Použít _okraje

en: _Split to stripes
cs: _Rozdělit na pruhy

en: _Preview stripe
cs: _Náhled pruhu

en: Create tip i_mages
cs: Vytvořit obráz_ky hrotů

en: Plot size _graph
cs: Nakreslit _graf velikosti

en: Estimated tip
cs: Odhadnutý hrot

en: Blind Tip Estimation
cs: Slepý odhad tvaru hrotu

en: Run _Partial
cs: Čás_t. odhad

en: Run _Full
cs: Pl_ný odhad

en: _Reset Tip
cs: _Obnovit hrot

en: Tip Size
cs: Velikost hrotu

en: Stripes
cs: Pruhy

note: TRANSLATORS: Prefix for the progressbar message.
en: Stripe %u:
cs: Pruh %u:

en: Tip radius evolution
cs: Vývoj poloměru hrotu

en: Models SPM tip.
cs: Modeluje SPM hrot.

en: /SPM M_odes/_Tip/_Model Tip...
cs: /SPM mód_y/_Hrot/_Modelovat hrot...

en: Model AFM tip
cs: Modelování hrotu AFM

en: _Tip type
cs: _Typ hrotu

en: _Number of sides
cs: _Počet stěn

en: Tip _slope
cs: _Sklon hrotu

en: Tip _rotation
cs: _Rotace hrotu

en: Tip _apex radius
cs: Poloměr _vrcholku

en: Tip _anisotropy
cs: _Anisotropie hrotu

en: Make tip image square
cs: Čtvercový obrázek hrotu

en: Model Tip
cs: Modelování hrotu

en: Modeled tip
cs: Modelovaný hrot

en: Tip resolution
cs: Rozlišení hrotu

en: Tip operations: dilation (convolution), erosion (reconstruction) and certainty map.
cs: Operace s hrotem SPM: konvoluce, rekonstrukce, mapa spolehlivosti.

en: /SPM M_odes/_Tip/_Dilation...
cs: /SPM mód_y/_Hrot/_Konvoluce hrotu...

en: Surface dilation by defined tip
cs: Konvoluce povrchu zadaným hrotem

en: /SPM M_odes/_Tip/_Surface Reconstruction...
cs: /SPM mód_y/_Hrot/_Rekonstrukce povrchu...

en: Surface reconstruction by defined tip
cs: Rekonstrukce povrchu se zadaným hrotem

en: /SPM M_odes/_Tip/_Certainty Map...
cs: /SPM mód_y/_Hrot/_Mapa spolehlivosti...

en: Tip certainty map
cs: Mapa spolehlivosti hrotu

en: _Tip morphology
cs: _Morfologie hrotu

en: Dilated data
cs: Konvolvovaná data

en: Surface reconstruction
cs: Rekonstruovaný povrch

en: Tip Dilation
cs: Konvoluce hrotu

en: Surface Reconstruction
cs: Rekonstrukce povrchu

en: Certainty Map Analysis
cs: Analýza mapy spolehlivosti

en: Tip pixel size does not match data.
    It will be resampled from %d×%d to %d×%d.
cs: Velikost pixelu hrotu neodpovídá datům.
    Hrot bude přeškálován z %d×%d na %d×%d.

en: Calculates the tip area function.
cs: Počítá funkci plochy vnikacího tělesa.

en: /SPM M_odes/_Force and Indentation/_Area function...
cs: /SPM mód_y/_Síly a indentace/Funkce _plochy...

en: Calculate tip area function.
cs: Spočítat funkci plochy

en: _Resolution
cs: _Rozlišení

en: Range minimum
cs: Minimum rozsahu

en: Range maximum
cs: Maximum rozsahu

en: Calculate uncertainties
cs: Spočítat nejistoty

en: _X pixel size uncertainty
cs: Nejistota velikosti pixelu v _X

en: _Y pixel size uncertainty
cs: Nejistota velikosti pixelu v _Y

en: Uncertainty _z
cs: Nejistota _z

en: Tip Area Function
cs: Funkce plochy vnikacího tělesa

en: Recommended maximum
cs: Doporučené maximum

en: Uncertainties
cs: Nejistoty

en: Area function
cs: Funkce plochy

en: Trimmed mean filtering and leveling.
cs: Filtrování a vyrovnání pomocí useknutého průměru

en: /_Level/_Trimmed Mean...
cs: /_Vyrovnání/_Useknutý průměr...

en: Trimmed mean leveling and filter
cs: Vyrovnání a filtrování pomocí useknutého průměru

en: _Number of values
cs: _Počet hodnot

en: Trimmed Mean
cs: Useknutý průměr

en: Trim Lowest
cs: Oříznout nejmenší

en: Trim Highest
cs: Oříznout největší

en: Converts datafield to 3D volume data.
cs: Převádí datové pole na trojrozměrná objemová data.

en: /_Basic Operations/Volumize
cs: /_Jednoduché operace/Převést na o_bjemová...

en: Convert datafield to 3D data
cs: Převést datové pole na 3D data

en: Converts all datafields to 3D volume data.
cs: Převádí všechna datová pole na trojrozměrná objemová data.

en: /_Basic Operations/Volumize Layers...
cs: /_Jednoduché operace/Převést vrstvy na objem...

en: Convert all datafields to 3D data
cs: Převést všechna datová pole na 3D data

en: _Z resolution
cs: _Z-ové rozlišení

en: Z _unit
cs: _Jednotky z

en: All datafields must have same resolution to make a volume from them.
cs: Všechna datová pole musejí mít stejné rozměry, aby z nich šlo vytvořit objemová data.

en: Volumize layers
cs: Převést vrstvy na objemová data

en: Generates various kinds of waves.
cs: Generuje různé druhy vln.

en: /S_ynthetic/_Waves...
cs: /S_yntetická/_Vlny...

en: Generate waves
cs: Generovat vlny

en: Cosine
cs: Kosinus

en: Inverse cosh
cs: Inverzní cosh

en: Flat top
cs: Plochý vršek

en: Displacement
cs: Posunutí

en: _Number of waves
cs: _Počet vln

en: _Wave form
cs: Forma _vlny

en: _Decay
cs: Ú_bytek

en: _Spatial frequency
cs: Prostorová _frekvence

en: Waves
cs: Vlny

en: Frequency
cs: Frekvence

en: Generates images by simulating a propagating wetting front.
cs: Generuje obrázky pomocí simulace šíření čela vlny smáčení.

en: /S_ynthetic/_Wetting...
cs: /S_yntetická/_Smáčení...

en: Generate image by propagating wetting front
cs: Generovat obrázek šířením čela vlny smáčení

en: _Diffusion
cs: _Difúze

en: Wetting Front
cs: Čelo vlny smáčení

en: Segments image using watershed with pre- and postprocessing.
cs: Segmentuje obrázek pomocí stékání s pre- a postprocessingu.

en: /_Grains/_Mark by Segmentation...
cs: /_Zrna/Označit _segmentací...

en: Segment using watershed
cs: Segmentace pomocí stékání

en: Original image
cs: Původní obrázek

en: Preprocessed image
cs: Sloučené obrázky

en: No mask
cs: Zobrazuj _masku

en: _Image preview
cs: _Náhled obrázku

en: _Mask preview
cs: Způsob vytvoření masky

en: _Barrier level
cs: Úroveň _bariéry

en: Prefill _level
cs: Úroveň _předvyplnění

en: Pre_fill from minima
cs: Předvyplnění z _minim

en: Add _gradient
cs: Přičíst _gradient

en: Add _curvature
cs: Přičíst _křivost

en: Segment by Watershed
cs: Segmentace stékáním

en: Wraps periodic values to a different range.
cs: Převíjí periodické hodnoty do jiného rozsahu.

en: /_Basic Operations/_Wrap Value...
cs: /_Jednoduché operace/_Převinout hodnoty...

en: Rewrap periodic values
cs: Převinout periodické hodnoty

en: _Keep unchanged
cs: _Neměnit

en: Specify _range
cs: Zadat _rozsah

en: O_ffset
cs: _Posun

en: Wrap Value
cs: Převinout hodnoty

en: Denoises measurement on basis of two orthogonal scans.
cs: Odšumuje měření na základě dvou kolmých skenů.

en: /M_ultidata/_XY Denoise...
cs: /M_ultidata/_XY odšumění...

en: Denoises horizontal/vertical measurement.
cs: Odšumí data z horizontálního a vertikálního snímku

en: Second direction
cs: Druhý směr

en: Average denoising directions
cs: Průměrovat oba směry odšumění

en: Denoised
cs: Odšuměná data

en: XY Denoising
cs: XY odšumění

en: Converts three channels to XYZ data.
cs: Převádí tři datová pole na XYZ data.

en: /_Basic Operations/XYZ from C_hannels...
cs: /_Jednoduché operace/Převést _kanály na XYZ...

en: Convert three channels to XYZ data
cs: Převést tři datová pole na XYZ data

en: XYZ Channels
cs: XYZ kanály

en: Converts data fields to XYZ data.
cs: Převádí datová pole na XYZ data.

en: /_Basic Operations/_XYZize
cs: /_Jednoduché operace/Převést na _XYZ

en: Convert to XYZ data
cs: Převést datové pole na XYZ data

en: Zero crossing edge detection.
cs: Detekce nespojitostí pomocí průsečíků nuly.

en: /_Presentation/_Edge Detection/_Zero Crossing...
cs: /_Presentace/Detekce _hran/_Průsečíky nuly...

en: Zero crossing step detection presentation
cs: Presentace nespojitostí detekovaných metodou průsečíků nuly

en: _LoG convolved
cs: _Konvolvovaný s LoG

en: Detected st_ep
cs: Detekované _nespojitosti

en: Zero Crossing Step Detection
cs: Detekce nespojitostí pomocí průsečíků nuly

en: /Pygwy Console
cs: /Konsola pygwy

en: Python wrapper console
cs: Konzola rozhraní Pythonu

en: Pygwy Console
cs: Konsola pygwy

en: Open script in Python language (Ctrl-O)
cs: Otevřít skript v jazyce Python (Ctrl-O)

en: Save script (Ctrl-S)
cs: Uložit skript (Ctrl-S)

en: Save script as (Ctrl-Shift-S)
cs: Uložit skript jako (Ctrl-Shift-S)

en: Execute script (Ctrl-E)
cs: Spustit skript (Ctrl-E)

en: Clear Log
cs: Vyprázdnit log

en: Command
cs: Příkaz

en: >>> Running the script above
cs: >>> Spouštím skript výše

en: Save Python Script as
cs: Uložit skript v Pythonu jako

en: Open Python Script
cs: Otevřít skript v Pythonu

en: Pygwy, the Gwyddion Python wrapper.
cs: Pygwy, pythoní rozhraní ke Gwyddionu.

en: Python Interpreter Errors
cs: Chyby interptetu Pythonu

en: Python interpreter error occurred.
cs: Došlo k chybě interpretu Pythonu.

en: Function written in Python
cs: Funkce napsaná v Pythonu

en: Correlation length tool.
cs: Nástroj odhadu autokorelační délky.

en: line-leveling|None
cs: Žádné

en: Line leveling
cs: Vyrovnání řádků

en: Save Statistical Quantities
cs: Uložení statistických hodnot

en: Correlation Length
cs: Autokorelační délka

en: Correlation Length T
cs: Autokorelační délka T

en: Relation to Image Size
cs: Vztah k velikosti obrázku

en: Selected area
cs: Vybraná plocha

en: %{w}i × %{h}i at (%{x}i, %{y}i)
cs: %{w}i × %{h}i na (%{x}i, %{y}i)

en: %{w}v × %{h}v at (%{x}v, %{y}v)
cs: %{w}v × %{h}v na (%{x}v, %{y}v)

en: Naïve ACF decay to 1/e
cs: Naivní pokles ACF na 1/e

en: Extrapolated ACF decay to 1/e
cs: Extrapolovaný pokles ACF na 1/e

en: ACF decay to zero
cs: Pokles ACF na nulu

en: PSDF Gaussian fit
cs: Fit PSDF gaussovským modelem

en: PSDF exponential fit
cs: Fit PSDF exponenciálním modelem

en: Ratio α = T/L
cs: Poměr α = T/L

en: Image size measured in T
cs: Velikost obrázku měřená v T

en: Profile tool which reads horizontal and/or vertical scan lines.
cs: Nástroj pro odečítání profilů ve vodorovném a/nebo svislém směru.

en: Cross at _zero
cs: Překřížení je v _nule

en: Profiles Along Axes
cs: Profily podél os

en: Read horizontal and/or vertical profiles
cs: Odečítat vodorovné a/nebo svislé profily

en: Profiles
cs: Profily

en: <b>Options</b>
cs: <b>Volby</b>

en: Vertical profile %d
cs: Svislý profile %d

en: Horizontal profile %d
cs: Vodorovný profil %d

en: Crop tool, crops data to smaller size.
cs: Nástroj ořez, ořezává data na menší velikost.

en: Crop all compatible images
cs: Oříznou všechny kompatibilní obrázky

en: Distance measurement tool, measures distances and angles.
cs: Nástroj měření vzdálenosti, měří vzdálenosti a úhly.

en: Save Distance Table
cs: Uložit tabulku vzdáleností

note: TRANSLATORS: Number is verb here.
en: _Number lines
cs: Čís_lovat čáry:

en: Measure distances and directions between points
cs: Měření vzdáleností a směrů mezi body

en: Filter tool, processes selected part of data with a filter (conservative denoise, mean, median, Kuwahara, minimum, maximum).
cs: Nástroj filtr, zpracovává vybranou část dat filtrem (konzervativní odšumění, střední hodnota, medián, Kuwahara, minimum, maximum).

en: Conservative denoise
cs: Konzervativní odšumění

en: Dechecker
cs: Potlačení šachovnice

en: filter|Gaussian
cs: Gaussovský

en: Sharpen
cs: Zostření

en: Basic filters: mean, median, denoise, …
cs: Základní filtry: střední hodnota, medián, odšumování, …

en: Grain measurement tool, calculates characteristics of selected continuous parts of mask.
cs: Nástroj měření zrn, počítá vlastnosti vybraných souvislých částí masky.

en: Grain Measure
cs: Měření zrn

en: Measure individual grains (continuous parts of mask)
cs: Měření jednotlivých zrn (spojitých částí masky)

en: Grain removal tool, removes continuous parts of mask and/or underlying data.
cs: Nástroj odstraňování zrn, odstraňuje souvislé části masky a/nebo data ležící pod ní.

en: Laplace solver
cs: Řešení Laplaceovy rovnice

en: Fractal correction
cs: Fraktální korekce

en: Fractal-Laplace blend
cs: Směs Laplaceovy a fraktální

en: Remove
cs: Odstranit

en: _Interpolation method
cs: Metoda _interpolace

en: Grain Remove
cs: Odstranění zrn

en: Remove individual grains (continuous parts of mask)
cs: Odstranění jednotlivých zrn (spojitých částí masky)

en: Interactive color range tool, allows selecting the data range false color scale should map to, either on data or on height distribution histogram.
cs: Nástroj interaktivní nastavení barevného rozsahu, umožňuje vybrat rozsah, na nějž se mapuje barevná škála, na datech či histogramu rozdělení výšky.

en: _Start
cs: _Počátek

en: _End
cs: _Konec

en: _Adapt color range to selection
cs: _Přizpůsobovat rozsah barev výběru

en: Color Range
cs: Barevný rozsah

en: Stretch color range to part of data
cs: Natažení rozsahu barev na část dat

en: Full color range from minimum to maximum
cs: Plný barevný rozsah od minima po maximum

en: Explicitly set fixed color range
cs: Explicitně nastavený barevný rozsah

en: Automatic color range with tails cut off
cs: Automatický barevný rozsah s useknutými konci

en: Adaptive nonlinear color mapping
cs: Adaptivní nelineární mapování barev

en: _default
cs: _výchozí

en: Height histogram
cs: Rozdělení výšek

en: Color Mapping
cs: Mapování barev

en: Set to _Masked
cs: Podle _maskovaných

en: Set to _Unmasked
cs: Podle _nemaskovaných

en: _Invert Mapping
cs: _Invertovat mapu

en: Data Range
cs: Rozsah dat

en: Set Zero to Color Map Minimum
cs: Nasatavit nulu na minimum mapy barev

en: Three-point level tool, levels data by subtracting a plane fitted through three selected points.
cs: Nástroj tříbodové vyrovnání, vyrovnává data odečtením roviny proložené třemi vybranými body.

en: _Averaging radius
cs: _Poloměr oblasti průměrování

en: _Instant apply
cs: _Aplikovat okamžitě

en: Set plane to _zero
cs: Položit rovinu do nuly

en: Three Point Level
cs: Tříbodové vyrovnání

en: Level data by fitting a plane through three points
cs: Vyrovnání dat proložením roviny třemi zadanými body

en: Row/column statistical function tool, mean values, medians, maxima, minima, RMS, ..., of rows or columns.
cs: Nástroj řádkových/sloupcových statistických funkcí: počítá střední hodnoty, mediány, maxima, minima, RMS, ..., řádků čí sloupců.

en: tan β<sub>0</sub>
cs: tg β<sub>0</sub>

en: Ro_ws
cs: Řá_dky

en: Co_lumns
cs: S_loupce

en: Row/Column Statistics
cs: Řádková/sloupcová statistika

en: Calculate row/column statistical functions
cs: Spočítat řádkové/sloupcové statistické funkce

en: Mask editor tool, allows interactive modification of parts of the mask.
cs: Nástroj editor masky, umožňuje interaktivně přidávat či odstraňovat části masky.

en: _Shapes
cs: _Tvary

en: _Drawing Tools
cs: _Kreslicí nástroje

en: Set mask to selection
cs: Nastavení masky na výběr

en: Add selection to mask
cs: Přidávání výběru k masce

en: Subtract selection from mask
cs: Odebírání výběru od masky

en: Intersect selection with mask
cs: Průnik výběru s maskou

en: Rectangular shapes
cs: Obdélníkové tvary

en: Elliptic shapes
cs: Eliptické tvary

en: Thin lines
cs: Tenké čáry

en: Freehand mask drawing
cs: Volné kreslení masky

en: Freehand mask erasing
cs: Volné mazání masky

en: Fill continuous empty areas with mask
cs: Vyplnění souvislých prázdných oblastí maskou

en: Erase continuous parts of mask
cs: Odstranění souvislých částí masky

en: _Amount
cs: _Míra

en: Fill non-simple-connected
cs: Vyplnit nejen jednoduše souvislé

en: _Prevent grain merging by growing
cs: _Zabránit spojení zrn při rozšíření

en: Thin lines are 4-connected
cs: Tenké čáry jsou čtyřčlenně souvislé

en: Mask Editor
cs: Editor masky

en: Edit mask
cs: Upravit masku

en: Actions
cs: Akce

en: Grow/Shrink
cs: Rozšíření/zúžení

en: _Invert
cs: _Inverze

en: Fill _Voids
cs: Vyplnit _Díry

en: _Grow
cs: Rozšíři_t

en: Shrin_k
cs: _Zúžit

en: Path level tool, performs row leveling along on user-set lines.
cs: Nástroj vyrovnání podle čar, vyrovnává řádky podél uživatelem zvolených čar.

en: Path Level
cs: Vyrovnání podle čar

en: Level rows using intersections with given lines
cs: Vyrovnat řádky podle průsečíků se zvolenými čárami

en: Profile tool, creates profile graphs from selected lines.
cs: Nástroj profil, vytváří grafy profilů z vybraných úseček.

en: calib-data|None
cs: Žádná

en: _Separate profiles
cs: _Oddělit profily

en: _Show profile
cs: _Zobrazit profil

en: _Calibration data
cs: _Kalibrační data

en: Extract profiles along arbitrary lines
cs: Odečítat profily podél libovolných čar

en: Improve _Direction
cs: Zlepšit směr

en: Improve _All
cs: Zlepšit všechny

en: X error %d
cs: Chyba X %d

en: Y error %d
cs: Chyba Y %d

en: Z error %d
cs: Chyba Z %d

en: X uncertainty %d
cs: Nejistota X %d

en: Y uncertainty %d
cs: Nejistota Y %d

en: Z uncertainty %d
cs: Nejistota z %d

en: Zunc up bound %d
cs: Nejistota z do %d

en: Zunc low bound %d
cs: Nejistota z od %d

en: Pointer tool, reads value under pointer.
cs: Nástroj ukazatel, čte hodnotu pod ukazatelem myši.

en: Show _selection
cs: Zobrazovat _výběr

en: Adapt color range to detail
cs: Přizpůsobovat rozsah barev detailu

en: Read Value
cs: Čtení hodnot

en: Read value under mouse cursor
cs: Čtení hodnot pod kursorem myši

en: Set _Zero
cs: Nastavit _nulu

en: Facet
cs: Ploška

en: Curvatures
cs: Křivosti

en: Calculate surface profile parameters.
cs: Počítá parametry drsnosti profilu.

en: Texture
cs: Textura

en: Waviness
cs: Zvlnění

en: Roughness
cs: Drsnost

en: Peak Count
cs: Počet peaků

en: Save Roughness Parameters
cs: Uložit parametry drsnosti

en: Calculate roughness parameters
cs: Spočítat parametry drsnosti

en: Roughness Parameters
cs: Parametry drsnosti

en: Selected line
cs: Vybraná čára

en: (%{x1}i, %{y1}i) to (%{x2}i, %{y2}i)
cs: (%{x1}i, %{y1}i) do (%{x2}i, %{y2}i)

en: (%{x1}v, %{y1}v) to (%{x2}v, %{y2}v)
cs: (%{x1}v, %{y1}v) do (%{x2}v, %{y2}v)

en: Cut-off
cs: Uříznutí

en: Roughness average
cs: Střední drsnost

en: Root mean square roughness
cs: Střední kvadratická drsnost

en: Maximum height of the roughness
cs: Největší výška drsnosti

en: Maximum roughness valley depth
cs: Největší hloubka drsnosti

en: Maximum roughness peak height
cs: Největší výchylka drsnosti

en: Average maximum height of the roughness
cs: Střední největší výška drsnosti

en: Average maximum roughness valley depth
cs: Střední největší hloubka drsnosti

en: Average maximum roughness peak height
cs: Střední největší výchylka drsnosti

en: Average third highest peak to third lowest valley height
cs: Střední výška třetí největší výchylky oproti třetí největší hloubce

en: Average maximum height of the profile
cs: Střední největší výška profilu

en: Maximum peak to valley roughness
cs: Největší hloubka plus výška drsnosti

en: Skewness
cs: Šikmost

en: Kurtosis
cs: Špičatost

en: Waviness average
cs: Střední zvlněnost

en: Root mean square waviness
cs: Střední kvadratická zvlněnost

en: Waviness maximum height
cs: Největší výška zvlněnosti

en: Maximum height of the profile
cs: Největší výška profilu

en: Spatial
cs: Prostorové

en: Mean spacing of profile irregularities
cs: Střední rozestup nerovností profilu

en: Average wavelength of the profile
cs: Střední vlnová délka profilu

en: Root mean square (RMS) wavelength of the profile
cs: Střední kvadratická vlnová délka profilu

en: parameters|Hybrid
cs: Hybridní

en: Average absolute slope
cs: Střední absolutní sklon

en: Root mean square (RMS) slope
cs: Střední kvadratický sklon

en: Developed profile length
cs: Rozvinutá délka profilu

en: Profile length ratio
cs: Délkový poměr profilu

en: parameters|Functional
cs: Funkční

en: Swedish height
cs: Švédská výška

en: No profile in the image selected.
cs: V obrázku není vybrán žádný profil.

en: Amplitude Distribution Function
cs: Funkce rozdělení amplitudy

en: The Bearing Ratio Curve
cs: Materiálová poměrná křivka

en: Surface Profiles
cs: Profily

en: Creates angularly averaged profile graphs.
cs: Vytváří grafy úhlově zprůměrovaných profilů.

en: Radial Profiles
cs: Radiální profily

en: Extract angularly averaged profiles
cs: Odečítat úhlově zprůměrované profily

en: Radial profiles
cs: Radiální profily

en: S_ymmetrize
cs: S_ymetrizovat

en: Symmetrize _All
cs: Symetrizovat _vše

en: Radial profile %d
cs: Radiální profil %d

en: to _all files
cs: do _všech souborů

en: Selection Manager
cs: Správce výběrů

en: Display, copy and export selections
cs: Zobrazuje, kopíruje a exportuje výběry

en: Spline path
cs: Splajnová cesta

en: Projective rectangles
cs: Projektivní obdélníky

en: Manage chosen selection
cs: Operace se zvoleným výběrem

en: _Distribute
cs: _Rozdistribuovat

en: _Copy
cs: _Kopírovat

en: Statistical function tool, calculates one-dimensional statistical functions (height distribution, correlations, PSDF, Minkowski functionals) of selected part of data.
cs: Nástroj statistické funkce, počítá jednorozměrné statistické funkce (rozdělení výšek, korelace, spektrální hustotu, Minkowského funkcionály) vybrané části dat.

en: Radial PSDF
cs: Radiální PSDF

en: Angular spectrum
cs: Úhlové spektrum

en: Radial ACF
cs: Radiální ACF

en: Minkowski volume
cs: Minkovského objem

en: Minkowski boundary
cs: Minkovského hranice

en: Minkowski connectivity
cs: Minkovského spojitost

en: Area scale graph
cs: Graf škálování plochy

en: Radial IDF
cs: Radiální IDF

en: _Separate uncertainty
cs: _Oddělit nejistotu

en: Point Spectrum, extracts point spectra to a graph.
cs: Bodové spektrum, extrahuje bodová spektra do grafu.

en: _Separate spectra
cs: _Oddělit spektra

en: _Average spectra
cs: _Průměrovat spektra

en: Point Spectroscopy
cs: Bodová spektroskopie

en: Extract and view point spectroscopy data
cs: Extrahuje a zobrazuje data bodové spektroskopie

en: Spectroscopy
cs: Spektroskopie

en: Spot removal tool, interpolates small parts of data (displayed on a zoomed view) using selected algorithm.
cs: Nástroj odstranění skvrn, interpoluje malé části dat (zobrazené na zvětšeném pohledu) vybraným algoritmem.

en: Hyperbolic flatten
cs: Hyperbolické zploštění

en: Pseudo-Laplace
cs: Psudolaplaceova interpolace

en: Fractal interpolation
cs: Fraktální interpolace

en: Ellipse
cs: Elipsa

en: Remove Spots
cs: Odstranění skvrn

en: Interpolate small defects, manually selected
cs: Interpoluje malé, ručně označené vady

en: No point in the image selected.
cs: Není vybrán žádný bod obrázku.

en: No area in the zoom selected.
cs: Není vybrána žádná oblast ve výřezu.

en: Statistics tool.
cs: Statistický nástroj.

en: Statistical quantities
cs: Statistické veličiny

en: Moment-Based
cs: Momentové

en: Order-Based
cs: Kvantilové

en: Hybrid
cs: Hybridní

en: Other
cs: Ostatní

en: Average value
cs: Střední hodnota

en: RMS roughness
cs: Rms drsnost

en: RMS (grain-wise)
cs: Rms (po zrnech)

en: Mean roughness
cs: Průměrná drsnost

en: Maximum peak height
cs: Největší výška drsnosti

en: Maximum pit depth
cs: Největší hloubka drsnosti

en: Maximum height
cs: Největší výška plus hloubka

en: Surface slope
cs: Sklon povrchu

en: Scan line discrepancy
cs: Neshoda mezi řádky skenu

en: Performs 1D FFT filtering for all the volume data levels.
cs: Provádí 1D FFT filtrování všech úrovní objemových dat.

en: 1D FFT filtering of all levels
cs: 1D FFT filtrování všech úrovní

en: spectra|Individual
cs: Jednotlivá

en: spectra|Average
cs: Průměrné

en: _Shown spectrum
cs: _Zobrazit spektra

en: 1D FFT Filtered
cs: 1D FFT filtrovaná data

en: 1D FFT Filter
cs: 1D FFT filtr

en: Add one frame to volume data stack
cs: Vložit jednu rovinu do objemových dat

en: /_Basic Operations/I_nsert XY Plane...
cs: /_Jednoduché operace/V_ložit XY rovinu...

en: Insert single XY plane to some level.
cs: Vložit jednu XY rovinu na danou úroveň.

en: Data to insert
cs: Vložit data

en: Frame added
cs: Přidána rovina

en: Add XY Plane
cs: Přidat XY roviny

en: Insert _Before Current Level
cs: Přidat pře_d současnou rovinu

en: _Replace Current Level
cs: Nahra_dit současnou rovinu

en: Insert _After Current Level
cs: Vložit _po současné rovině

en: Simple arithmetic operations with volume data.
cs: Jednoduché aritmetické operace s objemovými daty.

en: /_Basic Operations/_Arithmetic...
cs: /_Jednoduché operace/_Aritmetika...

en: Arithmetic operations on volume data
cs: Aritmetické operace s objemovými daty

en: Z-axis calibrations differ
cs: Kalibrace os Z se liší

en: Exports volume data in simple ASCII formats.
cs: Exportuje objemová do jednotuchých textových formátů.

en: /_Basic Operations/Export _Text...
cs: /_Jednoduché operace/Export jako _text...

en: Export volume data to a text file
cs: Export objemových dat do textového souboru

en: VTK structured grid
cs: VTK strukturovaná mřížka

en: One Z-profile per line
cs: Jeden profil podél Z na řádek

en: One XY-layer per line
cs: Jedna XY vrstva na řádek

en: Blank-line separated matrices
cs: Matice oddělené prázdnými řádky

en: Volume data
cs: Objemová data

en: Recalibrate volume data dimensions or value range.
cs: Překalibruje rozměry nebo rozsah hodnot objemových dat.

en: Match voxel size
cs: Přizpůsobit velikost voxelu

en: _Z range
cs: _Z-ový rozsah

en: Z offset
cs: Posun v z

en: Value _range
cs: _Rozsah hodnot

en: Value _minimum
cs: _Minimální hodnota

en: Value shi_ft
cs: _Posun hodnot

en: _Value correction factor
cs: Korekční faktor _hodnot

en: Create new volume data
cs: Vytvořit nová objemová data

en: XY Dimensions
cs: XY rozměry

en: Z Dimension
cs: Z rozměr

en: Performs XY plane cropping of all the levels.
cs: Ořezává všechny XY roviny objemových dat.

en: /_Basic Operations/_Crop...
cs: /_Jednoduché operace/_Oříznutí...

en: Crop volume data as stack of images
cs: Oříznout objemová data jako sadu obrázků

en: _Keep offsets
cs: _Zachovat vodorovný posun

en: Cropped
cs: Oříznutý

en: Estimates drift across stacked high-speed SPM frames.
cs: Odhaduje drift napříč vrstvou vysokorychlostních SPM obrázků.

en: /_Correct Data/Estimate _Drift...
cs: /_Korekce dat/Odhad _driftu...

en: Estimates drift
cs: Odhadnutý drift

en: _Rotation
cs: _Rotace

en: _One by one
cs: Po _jednom

en: _Average
cs: _Průměr

en: Show direction
cs: Zobrazit směr

en: XY search method
cs: Metoda hledání XY

en: Plot graphs
cs: Vykreslit grafy

en: _Rotation range
cs: _Rozsah rotace

en: Lateral drift
cs: Vodorovný drift

en: y-axis drift
cs: drift podél y

en: Z drift
cs: Z-ový drift

en: z-axis drift
cs: drift podél z

en: Drift corrected
cs: Drift opraven

en: Estimate Drift
cs: Odhadnout drift

en: _Calculate drift
cs: Vypočítat _drift

en: _Apply correction
cs: _Použít korekci

en: Updating z drift data...
cs: Přepočítávání dat Z driftu...

en: Updating lateral drift data...
cs: Přepočítávání dat driftu v rovině...

en: x drift [px]
cs: x-ový drift [px]

en: y drift [px]
cs: y-ový drift [px]

en: z drift
cs: z-ový drift

en: rotation [deg]
cs: rotace [deg]

en: Cropping data...
cs: Ořezávám data...

en: Extracts z-coordinates of isosurfaces from volume data to an image.
cs: Extrahuje Z souřadnice izoplochy objemových dat do obrázku.

en: /SPM M_odes/_Isosurface Image...
cs: /SPM mód_y/Obrázek _Izoploch...

en: Extract z-coordinates of isosurface
cs: Extrahovat Z souřadnice izoploch

en: Upwards
cs: Nahoru

en: Downwards
cs: Dolů

en: Both directions
cs: Oběma směry

en: _Z value
cs: Hodnota _Z

en: _Search direction
cs: _Směr hledání

en: Preserve _intersection sign
cs: _Zachovat znaménko protnutí

en: Isosurface z for %.*f %s
cs: Izoplocha Z pro %.*f %s

en: Extract Z Isosurfaces
cs: Extrahovat Z izoplochy

en: Constant value
cs: Pevná hodnota

en: Shows 3D representations of volume data
cs: Zobrazuje 3D representaci objemových dat

en: /_Basic Operations/3D View...
cs: /_Jednoduché operace/3D zobrazení...

en: Show a 3D view for the volume data
cs: Zobrazit objemová data ve 3D

en: _Render
cs: _Vykreslit

en: _Save image
cs: _Uložit obrázek

en: Wireframe threshold
cs: _Práh drátového modelu

en: Opacity scale
cs: Škála o_pacity

en: Apply perspective
cs: Perspektivní zobrazení

en: Instant 3D render
cs: Okamžité vykreslení 3D

en: X view
cs: X pohled

en: Y view
cs: Y pohled

en: Z view
cs: Z pohled

en: No image was rendered so far
cs: Zatím nebyl vykreslen žádný obrázek

en: Export 3D view
cs: Exportovat 3D pohled

en: Cairo error while saving image
cs: Chyba Cairo během ukládání obrázku

en: Building wireframe model...
cs: Vytváření drátového modelu...

en: Performs facet leveling on all XY planes
cs: Vyrovnává všechny XY roginy objemových dat podle plošek.

en: /_Correct Data/_XY Facet Level
cs: /_Korekce dat/Vyrovnání XY rovin podle p_lošek

en: Facet leveling of all XY planes
cs: Vyrovnat všechny XY roviny podle plošek

en: Facet leveled
cs: Vyrovnaný podle plošek

en: Evaluate volume force-distance data
cs: Vyhodnocuje objemová F-D data.

en: /SPM M_odes/_Evaluate FD Data...
cs: /SPM mód_y/_Vyhodnotit FD data...

en: Evaluate force-distance volume data
cs: Vyhodnotit objemová F-D data

en: Curve _X position:
cs: X-souřadnice křivky

en: Curve _Y position:
cs: Y-souřadnice křivky

en: e_stimate
cs: od_hadovat

en: Flattens base on all XY planes
cs: Vyrovnává základnu ve všech XY rovinách

en: /_Correct Data/_XY Flatten Base
cs: /_Korekce dat/Vyrovnat _základny v XY

en: Flatten base on all XY planes
cs: Vyrovnat základnu ve všech XY rovinách

en: Base flattened
cs: Vyrovnané základny

en: Flattening bases...
cs: Vyrovnávám základny...

en: Inverts value in volume data
cs: Převrací hodnoty v objemových datech

en: Invert value in volume data
cs: Převrátit hodnoty kolem průměru

en: Inverted
cs: Invertovaný

en: Calculates K-means clustering on volume data.
cs: Počítá K-průměrové shlukování objemových dat.

en: /_Statistics/_K-Means Clustering...
cs: /_Statistika/_K-průměrové shlukování...

en: Calculate K-means clustering on volume data
cs: Spočítat K-průměrové shlukování objemových dat

en: _Number of clusters
cs: Počet _shluků

en: _Max. iterations
cs: _Počet iterací

en: Convergence _precision digits
cs: _Přesnost konvergence (číslice)

en: _Normalize
cs: _Normálizovat

en: _Remove outliers
cs: O_dstranit vybočující hodnoty

en: Outliers _threshold
cs: _Práh pro vybočující hodnoty

en: K-means cluster of %s
cs: Shluk K-průměrů z %s

en: K-means error of %s
cs: Chyba K-průměrů z %s

en: Pre-normalized intensity of %s
cs: Před-normalizovaná intenzita %s

en: K-means
cs: K-průměry

en: K-means iteration...
cs: Iterace K-průměrů...

en: K-means center %d
cs: Střed K-průměrů %d

en: Calculates K-medians clustering on volume data.
cs: Počítá K-mediánové shlukování objemových dat.

en: /_Statistics/_K-Medians Clustering...
cs: /_Statistika/_K-mediánové shlukování...

en: Calculate K-medians clustering on volume data
cs: Spočítat K-mediánové shlukování objemových dat

en: K-medians cluster of %s
cs: Shluk k-mediánů z %s

en: K-medians error of %s
cs: Chyba K-mediánů z %s

en: K-medians
cs: K-mediány

en: K-medians iteration...
cs: Iterace K-mediánů...

en: K-medians center %d
cs: Střed k-mediánů z %d

en: Creates curve map data from volume data.
cs: Vytváří mapu křivek z objemových dat.

en: /_Basic Operations/Convert to _Curve Map...
cs: /_Jednoduché operace/Převést na _mapu křivek...

en: Convert to curve map
cs: Převést na mapu křivek

en: _Z calibration
cs: Kalibrace _Z

en: _All compatible data
cs: _Všechna kompatibilní data

en: Convert to Curve Map
cs: Převést na mapu křivek

en: Combine with other data:
cs: Zkombinovat s jinými daty

en: Z calibration
cs: Kalibrace Z

en: Performe line leveling for all the volume data levels.
cs: Srovnává řádky ve všech úrovních objemových dat.

en: /_Correct Data/XY _Align Rows...
cs: /_Korekce dat/_Srovnat řádky v XY rovinách...

en: Performs line leveling of all levels
cs: Srovnat řádky ve všech úrovních.

en: Line leveled
cs: Srovnané řádky

en: Line level
cs: Syrovnání řádků

en: Summarizes profiles of volume data to a channel.
cs: Souhrnně charakterizuje profily objemových dat do kanálu.

en: /_Statistics/Summarize _Profiles...
cs: /_Statistika/Sumarizovat _profily...

en: Summarize profiles
cs: Sumarizovat profily

en: Z _from
cs: Z _od

en: Z _to
cs: Z _do

en: Summarize Volume Profiles
cs: Sumarizovat profily objemových dat

en: Performs localization merge of all the levels
cs: Slučuje lokalizovaná data ze všech úrovní objemových dat

en: /SPM M_odes/_Localization Merge...
cs: /SPM mód_y/Sloučení _lokalizovaných dat...

en: Perform localization merge
cs: Sloučit lokalizovaná data

en: _sub-pixel
cs: _subpixel

en: Local maxima search
cs: Hledání lokálních maxim

en: _Upsampling factor
cs: _Faktor zvětšení

en: Keep upsampled
cs: Nechat data zvětšená

en: _Peak width
cs: Šírka _píku

en: _Height threshold
cs: _Výškový práh

en: Noise _filter width
cs: Šířka _filtru šumu

en: Localization result
cs: Výsledek lokalizace

en: Localization Merge
cs: Sloučení loklaizovaných dat

en: Running localization...
cs: Provádím lokalizaci...

en: Levels all XY planes by their mean plane
cs: Vyrovnává všechny XY roviny jejich společnou střední rovinou.

en: /_Correct Data/_XY Mean Plane Level
cs: /_Korekce dat/Vyrovnat _průměrnou XY rovinu

en: Level all XY planes by their mean plane
cs: Vyrovnat všechny XY roviny společnou střední rovinou

en: Leveled
cs: Vyrovnaný

en: /SPM M_odes/_Magnetic Data to Force Gradient...
cs: /SPM Mód_y/_Magnetická data na gradient síly...

en: Recalculated Data
cs: Přepočítaná data

en: Removes outliers from all XY planes
cs: Odstraňuje vybočující hodnoty ze všech XY rovin

en: /_Correct Data/_XY Plane Outliers
cs: /_Korekce dat/V_ybočující hodnoty v XY rovinách

en: Remove outliers from XY planes
cs: Odstranit vybočující hodnoty z XY rovin

en: Levels all XY planes
cs: Vyrovnává všechny XY roviny.

en: /_Correct Data/_XY Plane Level
cs: /_Korekce dat/_Vyrovnat XY roviny

en: Level all XY planes
cs: Vyrovnat všechny XY roviny

en: Summarizes volume data planes to a graph.
cs: Souhrnně charakterizuje roviny objemových dat do grafu.

en: /_Statistics/Summarize P_lanes...
cs: /_Statistika/Sumarizovat ro_viny...

en: Summarize planes
cs: Sumarizovat roviny

en: Preview _level
cs: Zobrazit ú_roveň

en: Summarize Volume Planes
cs: Sumarizovat roviny objemových dat

en: Calculates the volume PSF.
cs: Počítá objemovou PSF.

en: Estimate transfer function from known data and ideal images
cs: Odhadnout přenosovou funkci ze známých dat a ideálního obrazu

en: _Z level
cs: Úroveň _Z

en: _Estimate sigma for each level
cs: Od_hadnout sigma pro každou úroveň

en: _Estimate size for each level
cs: Od_hadnout velikost pro každou úroveň

en: Sigma was fitted at Z level
cs: Sigma nafitována na úrovni Z

en: Calculating volume transfer function...
cs: Počítám objemovou přenosovou funkci...

en: Volume TF
cs: Objemová přenosová funkce

en: z level
cs: Úroveň z

en: Remove one frame from volume data stack
cs: Odstranit jednu rovinu z objemových dat

en: /_Basic Operations/_Remove XY Plane...
cs: /_Jednoduché operace/O_dstranit XY rovinu...

en: Remove single XY plane
cs: Odstranit jednu XY rovinu

en: _Extract the plane
cs: Vytvořit o_brázek roviny

en: Frame removed
cs: Odstraněna rovina

en: Extracted frame (%d)
cs: Extrahovaná rovina (%d)

en: Remove XY Plane
cs: Odstranit XY rovinu

en: _Remove Current Level
cs: Odstranit současnou _rovinu

en: Swaps phase in continuous data based on user's selection
cs: Přehazuje fázi v souvislých datech podle vyběru uživatele

en: /SPM M_odes/_Adjust Phase...
cs: /SPM mód_y/_Upravit fázi...

en: Change phase in continuous data
cs: Změnit fázi v souvislých datech

en: Related dataset
cs: Související sada dat

en: Place second curve to the _right
cs: Umístit druhou křivku v_pravo

en: _Invert second curve
cs: _Invertovat druhou křivku

en: Adjust Phase in Volume Data
cs: Upravit fázi objemových dat

en: Phase adjusted result A
cs: Fázově srovnaný výsledek A

en: Phase adjusted result B
cs: Fázove srovnaný výsledek B

en: Merged graph at x: %d y: %d
cs: Sloučený graf v poloze x: %d y: %d

en: Volume Z graphs
cs: Z-grafy z objemových dat

en: Performs scars removal for all the volume data levels.
cs: Odstraňuje šrámy ve všech XY rovinách objemových dat

en: /_Correct Data/_Scars...
cs: /_Korekce dat/O_značení šrámů...

en: Remove scars in all levels
cs: Odstranit šrámy ve všech XY rovinách

en: Scars corrected
cs: Odstraněné šrámy

en: Removing scars...
cs: Odstraňování šrámů...

en: Extracts image planes and line graphs from volume data.
cs: Extrahuje obrazové roviny a grafy podél os z objemových dat.

en: /_Basic Operations/Cut and _Slice...
cs: /_Jednoduché operace/Řezat a _krájet...

en: Extract image planes and line graphs
cs: Extrahovat obrazové roviny a grafy podél os

en: Image slice
cs: Obrazový řez

en: Line graph
cs: Graf podél osy

en: _Base plane
cs: _Základní rovina

en: Slice Volume Data
cs: Řez objemových dat

en: Positions
cs: Polohy

en: Z slice at %.*f%s%s (#%d)
cs: Z-řez v %.*f%s%s (#%d)

en: Y slice at %.*f%s%s (#%d)
cs: Y-řez v %.*f%s%s (#%d)

en: X slice at %.*f%s%s (#%d)
cs: X-řez v %.*f%s%s (#%d)

en: Z graph at x: %d y: %d
cs: Z graf v poloze x: %d y: %d

en: X graph at y: %d z: %d
cs: X graf v poloze: y: %d z: %d

en: Y graph at x: %d z: %d
cs: Y graf v poloze x: %d z: %d

en: Volume X graphs
cs: X-grafy z objemových dat

en: Volume Y graphs
cs: Y-grafy z objemových dat

en: Performs step line correction
cs: Srovnává schodky v řádcích ve všech rovinách objemových dat

en: Step line correction in all XY planes
cs: Srovnat schodky ve všech XY rovinách

en: Step line correction...
cs: Srovnávám schodky...

en: Step line corrected
cs: Srovnané schody v řádcích

en: Checks the stray field dependence consistency.
cs: Kontroluje konsistenci závislosti rozptylového pole.

en: /SPM M_odes/_Stray Field Consistency...
cs: /SPM Mód_y/_Konzistence rozptylového pole...

en: MSM stray field consistency
cs: Kontrola konsistence rozptylového pole v MFM

en: Single value evolution
cs: Vývoj jedné hodnoty

en: Plane variance
cs: Variance v rovině

en: Z shift difference
cs: Rozdíl posunů v Z

en: _Z base
cs: Základní rovina _Z

en: Stray Field Consistency Check
cs: Kontrola konsistence rozptylového pole

en: Extracted
cs: Extrahovaný

en: Building stray field dependence...
cs: Počtám závislost rozptylového pole...

en: Swaps axes of volume data.
cs: Prohazuje osy v objemových datech

en: /_Basic Operations/S_wap Axes...
cs: /_Jednoduché operace/Změnit _osy...

en: Swap axes
cs: Změnit osy

en: X, reversed
cs: X, obrácená

en: Y, reversed
cs: Y, obrácená

en: Z, reversed
cs: Z, obrácená

en: Current _X axis will become
cs: Současná osa _X se stane

en: Current _Y axis will become
cs: Současná osa _Y se stane

en: Current _Z axis will become
cs: Současná osa _Z se stane

en: Swap Volume Axes
cs: Vyměnit osy objemových dat

en: Z axis calibration will be lost.
cs: Kalibrace osy Z bude ztracena.

en: Simple arithmetic operations with volume and plane data.
cs: Jednoduché aritmetické operace s rovinami objemových dat.

en: /_Basic Operations/_XY Arithmetic...
cs: /_Jednoduché operace/_XY Aritmetika...

en: Arithmetic operations on volume and plane data
cs: Aritmetické operace rovinami objemových dat

en: Volume - Plane Arithmetic
cs: Objemová–rovinová aritmetika

en: Volume data:
cs: Objemová data:

en: Images:
cs: Obrázky:

en: No volume data in the expression
cs: Výraz neobsahuje objemová data

en: Merges all XY planes into XYZ data
cs: Slučuje všechny XY roviny na XYZ data

en: /SPM M_odes/_XY Stitch...
cs: /SPM mód_y/_XY sešití...

en: Merge all the XY planes to XYZ data
cs: Sloučit všechny XY roviny na XYZ data

en: X _offsets graph
cs: _Graf posunů v X

en: X o_ffsets curve
cs: _Křivka posunů v Y

en: Y off_sets graph
cs: _Graf posunů v Y

en: Y offs_ets curve
cs: _Křivka posunů v Y

en: _Flip X axis
cs: _Převrátit osu X

en: F_lip Y axis
cs: _Převrátit osu Y

en: Adjust _X shifts
cs: Upravit posuny v _X

en: Adjust _Y shifts
cs: Upravit posuny v _Y

en: Adjust _Z shifts
cs: Upravit posuny v _Z

en: Stitched
cs: Sešito

en: X shift
cs: Posun v X

en: x shift
cs: Posun v x

en: x-axis shift
cs: posun v ose x

en: Y shift
cs: Posun v Y

en: y shift
cs: Posun v y

en: y-axis shift
cs: posun v ose y

en: Z shift
cs: Posun v Z

en: z shift
cs: Posun v z

en: z-axis shift
cs: posun v ose z

en: XY Stitch
cs: XY sešití

en: verb|_Stitch
cs: _Sešít

en: Stitching...
cs: Sešívám...

en: Attaches, extracts and removes volume data z-axis calibration.
cs: Připojuje, extrahuje a odstraňuje kalibraci osy z objemových dat.

en: /_Basic Operations/_Z-Calibration...
cs: /_Jednoduché operace/_Z-kalibrace...

en: Manage z-axis calibration
cs: Spravovat kalibraci osy z

en: _Extract to a graph
cs: _Extrahovat do grafu

en: Attach from _file
cs: _Připojit ze souboru

en: Copy from _another
cs: Zkopírovat z _jiných dat

en: Z-calibration action
cs: Akce s kalibrací osy z

en: Volume Z Calibration
cs: Kalibrace osy Z objemových dat

en: Calibration from file
cs: Kalibrace ze souboru

en: Z-calibration curve
cs: Kalibrační křivka osy Z

en: Z axis value
cs: Hodnota osy Z

en: The number of data file values %d differs from the number of planes %d.
cs: Počet hodnot v souboru %d se liší od počtu rovin %d.

en: Shifts values in z curves to be zero at defined position.
cs: Posouvá hodnoty profilech podél Z, aby byly v definované poloze nula.

en: /_Correct Data/S_hift Value To Zero...
cs: /_Korekce dat/Posunout hodnoty do _nuly...

en: Shift value at some z plane to zero
cs: Posunout hodnoty v určité rovině Z do nuly

en: Shifted to zero for z level = %d
cs: Posunuté do nuly pro Z úroveň %d

en: Shift Z to Zero
cs: Posunout rovinu do nuly

en: /_Basic Operations/Extract _Preview
cs: /_Jednoduché operace/Extrahovat _náhled

en: Extract volume data preview to an image
cs: Extrahovat náhled objemových dat do obrázku

en: Simple XYZ automated crop.
cs: Jednoduché automatické oříznutí XYZ dat.

en: /Crop Automatically
cs: /_Automaticky oříznout

en: Crop data automatically to cover scanned areas
cs: Automaticky oříznout data na skenovanou oblast

en: XYZ data crop.
cs: Ořezává XYZ data.

en: /Crop...
cs: /Ořez...

en: Analyzes drift in XYZ data.
cs: Analyzuje drift v XYZ datech.

en: /Analyze _Drift...
cs: /Analyzovat _drift...

en: Analyze and/or remove drift
cs: Analyzovat anebo odstranit drift

en: X drift
cs: X-ový drift

en: Y drift
cs: Y-ový drift

en: Analyze XYZ Drift
cs: Analyzovat XYZ drift

en: Reset Ran_ges
cs: Resetovat roz_sahy

en: _Guess parameters
cs: O_dhadnout parametry

en: _X-range:
cs: _X-ový rozsah:

en: _Y-range:
cs: _Y-ový rozsah:

en: 2nd order polynom
cs: Polynom druhého řádu

en: Initial values
cs: Počáteční hodnoty

en: _fit
cs: _fitovat

en: Z fit _type:
cs: _Typ fitu Z:

en: Search parameters
cs: Parametry hledání

en: _Neighbors used:
cs: Použití _sousedé:

en: _Length threshold:
cs: _Délkový práh:

en: _Time threshold:
cs: Ča_sový práh:

en: _Max iterations:
cs: _Počet iterací:

en: _Graph:
cs: _Graf:

en: to inits
cs: do odhadů

en: No neighbors found
cs: Nebyli nalezeni žádní sousedé

en: Physical dimensions are invalid.
cs: Fyzické rozměry jsou neplatné.

en: Simple XYZ data leveling.
cs: Jednoduché vyrovnání XYZ dat.

en: /Fix _Zero
cs: /Oprava _nuly

en: /Zero _Mean Value
cs: /Vynulování _střední hodnoty

en: /Plane _Level...
cs: /_Vyrovnání rovinou...

en: Level data by mean plane correction
cs: Vyrovnává data opravou střední roviny.

en: Plane subtraction
cs: Odečtení roviny

en: Update X and Y of _all compatible data
cs: Opravit X a Y _všech kompatibilních dat

en: Level XYZ Data
cs: Vyrovnat _XYZ data

en: Rasterizes XYZ data to images.
cs: Rasterizuje XYZ data do obrázků.

en: /_Rasterize...
cs: /_Rasterizovat...

en: Rasterize to image
cs: Rasterizovat do obrázku

en: Field
cs: Polní

en: _Mask empty regions
cs: Za_maskovat prázdné oblasti

en: _Power
cs: _Mocnina

en: _X-range
cs: _X-ový rozsah

en: _Y-range
cs: _Y-ový rozsah

en: Rasterize XYZ Data
cs: Rasterizovat XYZ data

en: Create Image _Directly
cs: Vytvořit obrázek přímo

en: XY points form a regular grid so interpolation is not necessary.
cs: XY body tvoří pravidelnou mřížku, takže interpolace není nutná.

en: Make Pixels S_quare
cs: Čtvercové pi_xely

en: Reset _Area
cs: Resetovat ob_last

en: _Previous Area
cs: _Předchozí oblast

en: Merged as too close
cs: Spojeny jako příliš blízké

en: Added on boundaries
cs: Přidané na hranicích

en: XYZ data regularization failed due to
    numerical instability or was interrupted.
cs: Regularizace XYZ dat selhala kvůli
    numerické nestabilitě nebo byla přerušena.

en: XYZ data split based on direction.
cs: Rozdělení XYZ dat podle směru.

en: /Split by Direction...
cs: /_Rozdělit podle směru...

en: Split XYZ data based on direction
cs: Rozělit XYZ data na základě směru

en: Left-right
cs: Doleva-doprava

en: Upward-downward
cs: Nahoru-dolů

en: Split direction
cs: Směr určující rozdělení

en: Split right direction
cs: Rozdělená (směr vpravo)

en: Split down direction
cs: Rozdělená (směr dolů)

en: Split left direction
cs: Rozdělená (směr vlevo)

en: Split up direction
cs: Rozdělená (směr nahoru)

en: Split XYZ Data
cs: Rozdělit XYZ data

en: XYZ data crop as time series.
cs: Ořezává XYZ data jako časovou řadu.

en: /Crop as _Time Series...
cs: /Oříznout jako č_asovou řadu...

en: Crop XYZ data as time series
cs: Oříznout XYZ data jako časovou řadu

en: X value
cs: Hodnota X

en: Y value
cs: Hodnota Y

en: Z value
cs: Hodnota Z

en: From index
cs: Od indexu

en: To index
cs: Po index

en: Time cropped
cs: Oříznutý podle času

en: Crop XYZ Data as Time Series
cs: Oříznout XYZ data jako časovou řadu

en: XYZ data z-drift correction.
cs: Oprava z-driftu v XYZ datech.

en: /Correct Z _Drift...
cs: /Oprava _driftu v z...

en: Correct z drift
cs: Opravit drift v z

en: Full data
cs: Plná data

en: XY neighbors
cs: XY sousedé

en: Z drift corrected
cs: Drift v z opraven

en: Searching for neighbors...
cs: Hledám sousedy...

en: Elementary XYZ data operations.
cs: Elementární operace s XYZ daty.

en: Merge two XYZ point sets
cs: Sloučit dvě sady XYZ bodů

en: /_Average Identical Positions
cs: /Průměrovat splýv_ající body

en: Average points with identical XY positions
cs: Průměrovat body s identickými XY polohami

en: Merge XYZ Data
cs: Sloučit XYZ data

en: Second _XYZ data:
cs: Druhá _XYZ data:

en: _Average coincident points
cs: _Průměrovat splývající body

en: Merged
cs: Sloučený

en: Points averaged
cs: Zprůměrované body
