Gwyddion - en to ja translation catalogue (3502 entries)

en: Invalid token
ja: 無効なトークン

en: Empty expression
ja: 空の式

note: TRANSLATORS: %c is replaced with +, -, *, /, etc.
en: Missing operator %c argument
ja: 演算子%c引数がありません

note: TRANSLATORS: %c is replaced with +, -, *, /, etc.
en: Invalid operator %c argument
ja: 無効な演算子%c引数

note: TRANSLATORS: %s is replaced with sin, cos, sqrt, etc.
en: Missing argument of %s
ja: %sの引数がありません

note: TRANSLATORS: %s is replaced with sin, cos, sqrt, etc.
en: Invalid argument of %s
ja: %sの引数が無効です

en: Missing opening parenthesis
ja: 左かっこが見つかりません

en: Missing closing parenthesis
ja: 右かっこが見つかりません

en: Empty parentheses
ja: 空のかっこ

en: Stray comma
ja: 不適切なコンマ

en: Stray symbol %d
ja: 不適切なシンボル%d

en: Trailing garbage
ja: トレーリングガベージ

en: Stack is not executable
ja: スタックは実行可能ではありません

en: Unresolved identifiers
ja: 未解決の識別子

en: vdW: semisphere
ja: vdW: 半球

en: vdW: pyramide
ja: vdW: ピラミッド

en: vdW: truncated pyramid
ja: vdW: 錐台

en: vdW: sphere
ja: vdW: 球

en: vdW: offset sphere
ja: vdW: オフセット球

en: vdW: two spheres
ja: vdW: 2 つの球

en: vdW: cone
ja: vdW: 円錐

en: vdW: cylinder
ja: vdW: 円柱

en: vdW: paraboloid
ja: vdW: 放物線

en: Untitled
ja: 無題

en: Fitting...
ja: フィッティング…

en: Gaussian
ja: ガウス

en: Gaussian (PSDF)
ja: ガウス (PSDF)

en: Gaussian (ACF)
ja: ガウス (ACF)

en: Gaussian (HHCF)
ja: ガウス (HHCF)

en: Gaussian (RPSDF)
ja: ガウス (RPSDF)

en: Two Gaussians (PSDF)
ja: 2つのガウス(PSDF)

en: Exponential
ja: 指数

en: Exponential (PSDF)
ja: 指数 (PSDF)

en: Exponential (ACF)
ja: 指数 (ACF)

en: Exponential (HHCF)
ja: 指数 (HHCF)

en: Exponential (RPSDF)
ja: 指数 (RPSDF)

en: K-correlated (PSDF)
ja: K相関 (PSDF)

en: Power-exponential (ACF)
ja: パワー指数(ACF)

en: Polynomial (order 0)
ja: 多項式 (0次)

en: Polynomial (order 1)
ja: 多項式 (1次)

en: Polynomial (order 2)
ja: 多項式 (2次)

en: Polynomial (order 3)
ja: 多項式 (3次)

en: Polynomial (order 4)
ja: 多項式 (4次)

en: Polynomial (order 5)
ja: 多項式 (5次)

en: Square wave
ja: 矩形波

en: Parabolic step
ja: 放物線ステップ

en: Smooth slanted step
ja: 滑らかな傾斜ステップ

en: Smooth bent step
ja: 滑らかな曲がったステップ

en: Boltzmann bent step
ja: ボルツマン曲げステップ

en: Power
ja: 電力

en: Lorentzian
ja: ローレンツ

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: (fixed)
ja: (固定)

en: deg
ja: 度

en: Edge height (right)
ja: エッジの高さ (右)

en: Edge
ja: エッジ

en: Edge height (left)
ja: エッジの高さ(左)

en: Step height (positive)
ja: ステップの高さ(正)

en: Line
ja: ライン

en: Step height (negative)
ja: ステップの高さ (負)

en: Circle (down)
ja: 円 (下)

en: Circle
ja: 円形

en: Circle (up)
ja: 円(上)

en: Grain number
ja: 粒子数

en: Center x position
ja: 中心 x 位置

en: Center y position
ja: 中央 y 位置

en: Minimum value
ja: 最小値

en: Maximum value
ja: 最大値

en: Mean value
ja: 平均値

en: Median value
ja: 中央値

en: RMS value
ja: RMS 値

en: Minimum value on boundary
ja: 境界の最小値

en: Maximum value on boundary
ja: 境界の最大値

en: Pixel area
ja: ピクセル領域

en: Projected area
ja: 投影エリア

en: Surface area
ja: 表面積

en: Equivalent square side
ja: 等価正方形側

en: Equivalent disc radius
ja: 等価円半径

en: Area above half-height
ja: 半高さを上回る面積

en: Area of convex hull
ja: 凸包の面積

note: TRANSLATORS: Grain volume calculated using basis (foot) set to * zero.
en: Zero basis volume
ja: ゼロベース体積

note: TRANSLATORS: Grain volume calculated using basis (foot) set to the * grain minimum.
en: Grain minimum basis volume
ja: 粒子最小ベーシス体積

note: TRANSLATORS: Grain volume calculated using basis (foot) set to the * Laplacian background.
en: Laplacian background basis volume
ja: ラプラシアン背景基礎容積

en: Projected boundary length
ja: 投影境界長

en: Minimum bounding size
ja: 最小境界サイズ

en: Minimum bounding direction
ja: 最小境界方向

en: Maximum bounding size
ja: 最大境界サイズ

en: Maximum bounding direction
ja: 最大境界方向

en: Maximum inscribed disc radius
ja: 最大刻み込みディスク半径

en: Maximum inscribed disc center x position
ja: 最大刻まれたディスクの中心x位置

en: Maximum inscribed disc center y position
ja: 最大刻まれたディスク中央y位置

en: Minimum circumcircle radius
ja: 最小円周半径

en: Minimum circumcircle center x position
ja: 最小円周中心 x 位置

en: Minimum circumcircle center y position
ja: 最小円周中心 y 位置

en: Mean radius
ja: 平均半径

en: Minimum Martin diameter
ja: 最小マーティン径

en: Direction of minimum Martin diameter
ja: 最小マーティン径の方向

en: Maximum Martin diameter
ja: 最大マーティン径

en: Direction of maximum Martin diameter
ja: 最大マーティン径の方向

en: Inclination θ
ja: 傾斜θ

en: Inclination φ
ja: 傾斜φ

en: Curvature center x position
ja: 曲率中心 X 位置

en: Curvature center y position
ja: 曲率中心 y 位置

en: Curvature center z value
ja: 曲率中心 Z 値

en: Curvature 1
ja: 曲率 1

en: Curvature 2
ja: 曲率 2

en: Curvature angle 1
ja: 曲率角 1

en: Curvature angle 2
ja: 曲率角度 2

en: Major semiaxis of equivalent ellipse
ja: 等価楕円の主半軸

en: Minor semiaxis of equivalent ellipse
ja: 等価楕円の短半軸

en: Orientation of equivalent ellipse
ja: 等価楕円の向き

en: Id
ja: ID

en: Position
ja: 位置

en: Value
ja: 値

en: Area
ja: エリア

en: Volume
ja: 体積

en: Boundary
ja: 境界

en: Curvature
ja: 曲率

en: Moment
ja: モーメント

en: User
ja: ユーザー

en: Union
ja: 結合

en: Intersection
ja: 異なるベクター図形の交差点

en: Detected
ja: 検出されました

en: Parallel
ja: 平行

en: Triangular
ja: タブ

en: symmetry|Square
ja: 正方形

en: Rhombic
ja: ひし形

en: Hexagonal
ja: 六角形

en: Hat
ja: 職位

en: Horizontal
ja: 水平

en: Vertical
ja: 垂直

en: Haar
ja: ハール

en: Daubechies 4
ja: ダウベッヒ4

en: Daubechies 6
ja: ダウベッヒ6

en: Daubechies 8
ja: ダウベッヒ8

en: Daubechies 12
ja: ダウベッヒ12

en: Daubechies 20
ja: ダウベッヒ20

en: Universal
ja: ユニバーサル

en: Scale adaptive
ja: スケールアダプティブ

en: Scale and space adaptive
ja: スケール・スペースアダプティブ

note: TRANSLATORS: Interpolation type (AKA nearest neighbour)
en: Round
ja: まるめ

en: Linear
ja: リニア

en: Key
ja: キー

en: BSpline
ja: Bスプライン

en: Schaum
ja: シャウム

en: windowing|None
ja: なし

en: correlation|Normal
ja: 通常

en: Phase only
ja: 位相のみ

en: Exclude masked region
ja: マスク領域を除外する

en: Include only masked region
ja: マスク領域のみを含める

en: Use entire image (ignore mask)
ja: イメージ全体を使用する (マスクを無視)

en: distance|City-block
ja: マンハッタン距離

en: distance|Chess
ja: チェス盤距離

en: distance|Octagonal 4,8
ja: 八角形距離 4,8

en: distance|Octagonal 8,4
ja: 八角形距離 8,4

en: distance|Octagonal
ja: 八角形

en: distance|Euclidean
ja: ユークリッド

en: Orientation
ja: 方向

en: Plane
ja: 平面

en: Step (one-sided)
ja: ステップ(片側)

en: Step (two-sided)
ja: ステップ(両面)

en: Grating (simple)
ja: グレーチング(シンプル)

en: Grating (3-level)
ja: グレーティング(3レベル)

en: Holes
ja: 穴

en: Sphere
ja: 球

en: Half-sphere
ja: 半球

en: Cylinder (lying)
ja: 円柱 (横だおし)

en: Pyramid (diamond)
ja: ピラミッド(ダイヤモンド)

en: Pyramid (3-sided)
ja: ピラミッド(3面)

en: Parabolic bump
ja: 放物線

en: Cone
ja: 円錐

en: Smooth cone
ja: 滑らかな円錐

en: Smooth pyramid
ja: スムーズなピラミッド

en: Smooth pyramid (3-sided)
ja: 滑らかなピラミッド(3面)

en: Cylinder
ja: シリンダー

en: Ring
ja: リング

en: Dilation...
ja: 膨張…

en: Erosion...
ja: 浸食...

en: Certainty map...
ja: 確実性マップ…

en: One image location produced refinement | %d image locations produced refinement
ja[0]: 画像位置が調整されました
    %d 枚の画像位置が調整されました

en: Iterating estimate (iteration %d)...
ja: 計算の繰り返し (回数 %d)

en: Searching for local maxima...
ja: 極大値を探しています...

en: Found one internal local maximum | Found %d internal local maxima
ja[0]: 内部極大値が見つかりました
    %d 個の内部極大値が見つかりました

en: Pyramid
ja: ピラミッド

en: Pyramidal
ja: 錐体

en: Contact
ja: 接触

en: Noncontact
ja: 非接触

en: Delta function
ja: デルタ関数

en: Analytical
ja: 分析

en: Parabola
ja: 放物線

en: Symmetric
ja: 対称

en: Elliptical parabola
ja: 楕円放物線

en: Asymmetric
ja: 非対称

en: Starting partial estimation
ja: 部分的な計算開始

en: Starting full estimation...
ja: 完全な計算開始…

en: Triangulating...
ja: 三角測量…

en: Rotate view (R)
ja: 回転 (R)

en: Scale view as a whole (S)
ja: 全体を表示 (S)

en: Scale value range (V)
ja: スケール値の範囲 (V)

en: Move light source (L)
ja: 光源の移動(L)

en: Show full controls
ja: コントロールをすべて表示

en: Hide full controls
ja: コントロールをすべて非表示

en: adjective|Basic
ja: 基本の

en: Light & Material
ja: 光源と材質

en: Labels
ja: ラベル

en: Colorbar
ja: カラーバー

en: _Scale:
ja: スケール:

en: _Value scale:
ja: 値スケール:

en: Ph_ysical scale:
ja: 物理スケール:

en: verb|Set
ja: 設定する

en: Line _width:
ja: ライン幅:

en: Show _axes
ja: 軸表示

en: Show _labels
ja: ラベル表示

en: _Orthographic projection
ja: 正射影プロジェクション

en: _Hide masked
ja: マスクを隠す

en: _Lighting
ja: 光源

en: _Gradient
ja: グラジエント

en: _Overlay
ja: オーバーレイ

en: _Overlay - no light
ja: オーバーレイ - 光なし

en: _Material:
ja: 材質:

en: _Light φ:
ja: 光源 φ:

en: L_ight θ:
ja: 光源 θ:

en: _Reset
ja: リセット

en: X-axis
ja: X 軸

en: Y-axis
ja: Y 軸

en: Minimum z value
ja: 最小 z 値

en: Maximum z value
ja: 最大 z 値

en: _Label:
ja: ラベル:

en: _Text:
ja: テキスト:

en: Move label
ja: ラベルを移動

en: _Horizontally:
ja: 水平:

en: _Vertically:
ja: 垂直:

en: A_ll labels have the same size
ja: すべてのラベルを同じにする

en: Scale size _automatically
ja: サイズを自動スケールする

en: Si_ze:
ja: サイズ:

en: Show false _colorbar
ja: カラーバーを表示

en: Reserve space for _colorbar
ja: カラーバーのスペースを確保する

en: _Size:
ja: サイズ:

en: _Vertical alignment:
ja: 垂直配置:

en: S_witch to Lighting Mode
ja: 光源モードへ

en: S_witch to Overlay Mode
ja: オーバーレイモードへ

en: S_witch to Color Gradient Mode
ja: カラーグラジエントモードへ

en: T_oggle light
ja: 光源切り替え

en: Axis Properties
ja: 軸のプロパティ

en: Label Text
ja: ラベル テキスト

en: _Unset Color Gradient
ja: カラーグラデーションを解除

note: TRANSLATORS: Countable (more false colour gradients).
en: _More...
ja: More…

en: Choose Color Gradient
ja: カラーグラデーションの選択

en: Hidden
ja: 非表示

en: Points
ja: ポイント

en: Line + points
ja: ライン + ポイント

en: Change Mask Color
ja: マスクの色を変更する

en: Quantity
ja: 数量

en: Symbol
ja: シンボル

en: Enabled
ja: 有効

en: Curve Properties
ja: 曲線のプロパティ

en: Pre_v
ja: 前

en: _Next
ja: 次

en: Plot _style:
ja: プロットスタイル:

en: Pl_ot color:
ja: プロット色:

en: Point _type:
ja: ポイントタイプ:

en: _Point size:
ja: ポイントサイズ:

en: _Line type:
ja: ラインタイプ:

en: Line t_hickness:
ja: ライン幅:

en: <b>Label Te_xt</b>
ja: <b>ラベルText</b>

en: Set Curve Color
ja: 曲線の色を設定する

en: Square
ja: 正方形

en: Diamond
ja: ダイヤモンド

en: Cross
ja: 十字形

en: Diagonal cross
ja: 斜め十字

en: Asterisk
ja: アスタリスク

en: Star
ja: 星

en: Triangle left
ja: 左三角形

en: Full square
ja: 正方形

en: Disc
ja: 円板

en: line-style|Solid
ja: 実線

en: line-style|Dash
ja: 点線

en: Description
ja: 説明

en: Mode
ja: モード

en: Color
ja: 色

en: Point Type
ja: ポイントタイプ

en: Line Style
ja: ラインスタイル

en: Label Properties
ja: ラベルプロパティ

en: _Frame thickness:
ja: フレーム厚さ:

en: _Reversed layout
ja: 反転レイアウト

en: Abscissa
ja: 横軸

en: Graph
ja: グラフ

en: Data
ja: データ

en: Curves
ja: 曲線

en: Measure distances in graph
ja: グラフ内の距離を測定する

en: Zoom in by mouse selection
ja: マウスの選択による拡大

en: Zoom out to full curve
ja: 曲線全体にズームアウト

en: Toggle logarithmic x axis
ja: X軸の対数切り替え

en: Toggle logarithmic y axis
ja: Y軸の対数切り替え

en: Intersections
ja: 交差点

en: Points anywhere
ja: ポイント

en: Length
ja: 長さ

en: Height
ja: 高さ

en: Measure Distances
ja: 距離を計測する

en: Curve:
ja: 曲線：

en: Method:
ja: 方式:

en: Angle
ja: 角度

note: TRANSLATORS: Preferred resource.
en: Preferred
ja: お好み

en: Name
ja: 名前

en: Color Gradient
ja: カラーグラデーション

en: _Bold
ja: 太字

en: _Italic
ja: 斜体

en: _Subscript
ja: 下付き

en: Su_perscript
ja: 上付き

en: A_dd symbol
ja: シンボルの追加

en: Preview
ja: プレビュー

en: Cannot open file for reading: %s.
ja: 読み取り用のファイルを開くことができません: %s。

en: No module can load this file type.
ja: このファイルタイプを読み込むモジュールはありません。

en: No module can save to this file type.
ja: このファイルの種類に保存できるモジュールはありません。

en: Module Browser
ja: モジュール ブラウザ

en: Module
ja: モジュール

en: Version
ja: バージョン

en: Author
ja: 投稿者

en: Name-Version:
ja: 名前-バージョン:

en: File:
ja: ファイル：

en: Registered functions:
ja: 登録された関数:

en: Authors:
ja: 投稿者:

en: Copyright:
ja: コピーライト:

en: Date:
ja: 日付:

en: Description:
ja: 説明:

en: Name:
ja: 名前：

en: Failure:
ja: 失敗：

en: Some data are unsaved:
    %s
    Really quit?
ja: 保存されていないデータがあります。
    %s
    本当に終了しますか?

en: Mask _Color...
ja: 色マスク…

en: Zoom _1:1
ja: ズーム 1:1

en: Metadata _Browser...
ja: メタデータブラウザ…

en: View _Log...
ja: ログを表示…

en: Pi_xelwise Square
ja: ピクセル的に正方形

en: _Physically Square
ja: 物理的に正方形

en: Set as Default
ja: デフォルトとして設定

en: Set the current view setup as the default
ja: 現在のビュー設定を既定として設定する

en: verb|Save
ja: 保存

en: Save 3D view to an image
ja: 3D ビューをイメージに保存する

en: _Autocrop
ja: 自動切り抜き

en: Remove white borders from exported image
ja: エクスポートしたイメージから白い枠線を削除する

en: _Transparent
ja: 透明

en: Export PNG images with transparent background
ja: 透明な背景を持つ PNG 画像をエクスポートする

en: _Show mask
ja: マスクを表示

en: Saving of 3D view to `%s' failed
ja: 「%s」への3Dビューの保存に失敗しました

en: Export 3D View
ja: 3D ビューをエクスポート

en: _Change Preview
ja: プレビュー変更

en: Mean
ja: 平均

en: Minimum
ja: 最小

en: Maximum
ja: 最大

en: Min. position
ja: 最小位置

en: Max. position
ja: 最大位置

en: Section:
ja: セクション：

en: Change Volume Data Preview
ja: ボリュームデータプレビューの変更

en: _Update Preview
ja: プレビュー更新

en: _Density Map
ja: 密度マップ

en: Preview quantity:
ja: プレビュー数:

en: Unknown channel %d
ja: 不明なチャネル %d

en: Unknown volume %d
ja: 不明なボリューム %d

en: Unknown XYZ %d
ja: 不明 XYZ %d

en: Z levels: %d, Z unit: %s
ja: Zレベル:%d、Z単位:%s

en: Points: %d
ja: ポイント: %d

en: Extract to a new file
ja: 新しいファイルへの抽出

en: Duplicate
ja: 複製

en: Delete
ja: 削除

en: Data Browser
ja: データ ブラウザ

en: Show file messages
ja: ファイル メッセージの表示

en: Close file
ja: ファイルを閉じる

en: Images
ja: 画像

en: Graphs
ja: グラフ

en: Spectra
ja: スペクトル

en: Messages for %s
ja: %sのメッセージ

en: Messages for Untitled
ja: 無題のメッセージ

en: channel|None
ja: なし

en: _Update
ja: 更新

en: Imported data are likely incorrect.
ja: インポートされたデータは正しくない可能性があります。

en: Opening of `%s' failed
ja: 「%s」の開封に失敗しました

en: Full file path: %s.
ja: 完全なファイル パス: %s。

en: Loaded using: %s.
ja: 次の方法で読み込まれました: %s。

en: Merge File
ja: ファイルのマージ

en: Open File
ja: ファイルを開く

en: Saving of `%s' failed
ja: 「%s」の保存に失敗しました

en: Saved using: %s.
ja: %sを使用して保存。

en: File `%s' already exists.  Replace?
ja: ファイル '%s' は既に存在します。 置き換えますか？

en: The file already exists in `%s'.  Replacing it will overwrite its contents.
ja: ファイルは既に '%s' に存在します。 置き換えると内容が上書きされます。

en: Replace File?
ja: ファイルを置き換えますか?

en: Document History
ja: ドキュメント履歴

en: Clean U_p
ja: クリーンアップ

en: Remove entries of files that no longer exist
ja: 存在しないファイルのエントリを削除する

en: Close file list
ja: ファイルリストを閉じる

en: Open selected file
ja: 選択したファイルを開く

en: _Filter:
ja: フィルター:

en: Case _sensitive
ja: 大小文字を区別

en: GL Material Editor
ja: GL マテリアル エディタ

en: GL Material  `%s'
ja: GLマテリアル'%s'

en: _Ambient
ja: 環境光

en: _Diffuse
ja: 拡散光

en: Spe_cular
ja: 反射

en: Sh_ininess:
ja: 明るさ:

en: Color Gradient Editor
ja: カラーグラデーションエディタ

en: Color Gradient `%s'
ja: カラーグラデーション '%s'

en: _Points
ja: ポイント

en: _Curve
ja: カーブ

en: _Snap to control points
ja: コントロール ポイントにスナップ

en: Save File
ja: ファイルの保存

en: File _type: %s
ja: ファイルタイプ: %s

en: Only loadable shown
ja: 読込可能なもののみ表示

en: Filter: %s
ja: フィルタ: %s

en: Automatic by extension
ja: 拡張子による自動検出

en: Automatically detected
ja: 自動的検出

en: Show only loadable files
ja: 読み込み可能なファイルのみを表示

en: Plane-level previewed data
ja: 平面レベリングのプレビューデータ

en: Row-level previewed data
ja: 行レベルリングのプレビューデータ

en: File too large for preview
ja: ファイルが大きすぎてプレビューできません

en: Cannot preview
ja: プレビューできません

en: Section %s ended at line %u but it has never started.
ja: セクション%s行%uで終了しましたが、開始されたことはありません。

en: Empty section name at header line %u.
ja: ヘッダー行の%uに空のセクション名。

en: Header line %u lacks prefix %s.
ja: ヘッダー行%uは、プレフィックス %sを欠いています。

en: Header line %u lacks key-value separator.
ja: ヘッダー行%uキー値の区切り記号がありません。

en: Key at header line %u is empty.
ja: ヘッダー行のキー%u空です。

en: Header suddenly ended at line %u; end of header marker is missing
ja: ヘッダーは突然行%uで終了しました。ヘッダー マーカーの末尾がありません

en: Horizontal size
ja: 水平サイズ

en: Vertical size
ja: 垂直サイズ

en: S_quare image
ja: Square画像

en: _Width
ja: 幅

en: _Height
ja: 高さ

en: _Replace the current image
ja: 現在のイメージを置換

en: _Start from the current image
ja: 現在のイメージから開始

en: Resolution
ja: 解像度

en: Physical Dimensions
ja: 物理寸法

en: Units
ja: 単位

en: Current Image
ja: 現在のイメージ

en: _Take Dimensions from Current Image
ja: 現在の画像から次元を取得

en: Generated
ja: 生成画像

en: Cannot write to file: %s.
ja: ファイルに書き込めません: %s。

en: %s: Lateral dimensions and value must be the same physical quantity.
ja: %s: 横寸法と値は、同じ現物数量である必要があります。

en: %s: Data must be square.
ja: %s: データは正方形である必要があります。

en: <big><b>Missing layer module.</b></big>
ja: <big><b>レイヤーモジュールがありません。</b></big>

en: This tool requires layer of type %s to work, which does not seem to be installed.  Please check your installation.
ja: このツールは、インストールされていないように見える、動作する%sの種類のレイヤーを必要とします。 インストールを確認してください。

en: Clear selected objects
ja: 選択したオブジェクトをクリア

en: Size
ja: サイズ

en: Width
ja: 幅

en: Save Results to File
ja: 結果をファイルに保存

en: Save results to a file
ja: 結果をファイルに保存する

en: Copy results to clipboard
ja: 結果をクリップボードにコピー

en: Colon:
ja: コロン：

en: TAB
ja: タブ

en: Result formatting
ja: 結果の書式設定

en: Machine-readable format
ja: 可読形式

en: verb|Hide
ja: 隠す

en: Hide tool dialog (Esc)
ja: ツール ダイアログを非表示にする (Esc キー)

en: Cannot display the help.
ja: ヘルプを表示できません。

note: TRANSLATORS: %s will be replaced with an URL.
en: No working method to show
    %s
    in a web browser was found. Details about the attempts can be found in the console or gwyddion.log.
ja: 表示する作業方法がありません
    %s
    Web ブラウザで見つかりました。試みに関する詳細は、コンソールまたは gwyddion .log で確認できます。

note: TRANSLATORS: For user guide location.  Translate this to fr, ru, cs, de, ...  even if the corresponding guide * does not exist.
en: current-language-code|en
ja: ja

en: Log of %s (%s)
ja: %sのログ (%s)

en: _Export
ja: エクスポート

en: Clea_r
ja: クリア

en: _Close
ja: 閉じる

en: Type
ja: タイプ

en: Function
ja: 関数

en: Parameters
ja: パラメータ

en: Time
ja: 時間

en: Export Log
ja: ログのエクスポート

en: _Data Process
ja: データ処理

en: _Graph
ja: グラフ

en: _Volume Data
ja: Volumeデータ

en: _XYZ Data
ja: XYZデータ

en: Re-show Last
ja: 最後を再表示

en: Repeat
ja: 繰り返し

en: Re-show
ja: 再表示

en: _Document History...
ja: ドキュメント履歴…

en: _New
ja: 新規

en: _Delete
ja: 削除

en: Metadata of %s (%s)
ja: %sのメタデータ (%s)

en: New item
ja: 新規アイテム

en: Save Metadata
ja: メタデータを保存

en: _Masking
ja: マスク

en: _Interpolation type
ja: 内挿タイプ

en: _Direction
ja: 方向

en: Combine with existing mask
ja: 既存のマスクと組み合わせる

en: _Windowing type
ja: ウィンドウタイプ

en: _Distance type
ja: 距離タイプ

en: Plot _style
ja: プロットスタイル

en: I_nstant updates
ja: すぐに更新

en: Randomi_ze
ja: 乱数化

en: _Mask color
ja: マスク色

en: Target _graph
ja: ターゲットグラフ

en: R_andom seed
ja: 乱数の根

en: New graph
ja: 新しいグラフ

en: range|to
ja: 終端

en: verb|Change
ja: 変更

en: seed|_New
ja: 新規

en: Change Units
ja: 単位の変更

en: New _units:
ja: 新しい単位:

en: Select Color
ja: 色を選択

en: Edit selected item
ja: 選択した項目の編集

en: Create a new item
ja: 新しいアイテムを作成する

en: Create a new item based on selected one
ja: 選択したアイテムに基づいて新しいアイテムを作成する

en: Delete selected item
ja: 選択した項目の削除

en: Set selected item as default
ja: 選択した項目を既定として設定

en: Cannot open file for writing: %s.
ja: 書き込み用のファイルを開くことができません: %s。

en: Cannot read file contents: %s
ja: ファイルの内容を読み取れません: %s

en: File is empty.
ja: ファイルが空です。

en: File is corrupted, magic header does not match.
ja: ファイルが壊れている、マジックヘッダーが一致しません。

en: File is corrupted, deserialization failed.
ja: ファイルが壊れています。

en: Cannot create user config directory %s: %s
ja: ユーザー構成ディレクトリ%s作成できません: %s

en: Cannot create user ui directory %s: %s
ja: ユーザー UI ディレクトリ %sを作成できません: %s

en: Cannot create user module directory %s: %s
ja: ユーザー モジュール ディレクトリ %sを作成できません: %s

en: byte at position %d
ja: 位置%dのバイト

en: %s instead of %s
ja: %sの代わりに%s

en: no channel %d exists for %s
ja: チャネル%dが%sに存在しません

en: no graph %d exists for %s
ja: グラフ%dが%sに存在しません

en: no spectra %d exists for %s
ja: スペクトル%dが%sに存在しません

en: no brick %d exists for %s
ja: 3D-brick%dが%sに存在しません

en: no surface %d exists for %s
ja: 表面%dが%sに存在しません

en: ref_count is %d for %s
ja: 参照カウントは%d(%s)

en: Invalid item key format
ja: 無効な項目キー形式

en: Item key contains invalid characters
ja: 項目キーに無効な文字が含まれています

en: Item key does not belong to any known data
ja: 項目キーが既知のデータに属していない

en: Wrong data item id
ja: データ項目 ID が正しくありません

en: Unexpected data item type
ja: 予期しないデータ項目の種類

en: String value is not valid UTF-8
ja: 文字列値が有効な UTF-8 ではありません

en: Object has several references
ja: オブジェクトに複数の参照があります

en: Secondary data item has no primary data
ja: セカンダリ データ 項目にプライマリ データがありません

en: Please wait
ja: お待ちください

en: not available
ja: 利用できません

en: About %s
ja: %s　について

en: An SPM data visualization and analysis tool.
ja: SPMデータの視覚化と分析ツール。

en: Report bugs to:
ja: バグの報告:

en: Credits
ja: クレジット

en: License
ja: ライセンス

en: Features
ja: 特徴

en: Developers
ja: 開発者

en: Translators
ja: 翻訳者

note: TRANSLATORS: %s is replaced with date in ISO format YYYY-MM-DD.
en: Released %s
ja: リリース%s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with date in ISO format YYYY-MM-DD.
en: Development version, built %s
ja: 開発バージョン、ビルド%s

en: Loading document history
ja: ドキュメント履歴の読み込み

en: Registering
ja: 登録

en: stock items
ja: ストック項目

en: color gradients
ja: カラーグラデーション

en: grain quantities
ja: 粒子量

en: calibrations
ja: キャリブレーション

en: Loading settings
ja: 読み込み設定

en: Registering modules
ja: モジュール登録

en: Could not read settings.
ja: 設定を読み取ることができませんでした。

en: Settings file `%s' cannot be read: %s
    
    To prevent loss of saved settings no attempt to update it will be made until it is repaired or removed.
ja: 設定ファイル '%s' を読み取ることができません: %s
    
    保存された設定の損失を防ぐために、更新は修復または削除されるまで行われなくなります。

en: Many modules (%u) failed to register.
ja: 多くのモジュール (%u) は登録に失敗しました。

en: Most likely Gwyddion was not upgraded correctly.  Instead, one installation was just overwritten with another, and now it is a mess.
    
    Please remove completely the module directory
    
    %s
    
    and reinstall Gwyddion.
    
    See Info → Module Browser for specific errors.
ja: Gwyddion が正しくアップグレードされていない可能性が高い。 代わりに、1つのインストールが別のインストールで上書きされ、今では混乱しています。
    
    モジュールディレクトリを完全に削除してください
    
    %s
    
    Gwyddion を再インストールします。
    
    特定のエラーについては、「モジュール ブラウザー→情報」を参照してください。

en: Starting
ja: 開始

en: Holding Shift restricts directions of selected lines to multiples of 15°.
ja: Shift キーを押しながら、選択したラインの方向を 15°ごとに制限します。

en: Holding Shift restricts shapes of selected rectangles to perfect squares.
ja: Shift キーを押しながら選択した長方形の形状を完全な正方形に制限します。

en: Holding Shift restricts shapes of selected ellipses to perfect circles.
ja: Shift キーを押しながら、選択した楕円の形状を完全な円に制限します。

en: If multiple regions are selected on a graph, e.g. in 1D FFT Filtering, individual regions can be deleted by clicking on them with the right mouse button.
ja: 1D FFT フィルタリングなど、グラフ上で複数の領域が選択されている場合、マウスの右ボタンでクリックすると、個々の領域を削除できます。

en: Data presentations created by functions in Data Process → Presentation do not change the underlying data.  All subsequent operations still apply to the underlying data.
ja: データ処理→画像処理ツールよって作成された画像処理では、基になるデータは変更されません。 後続のすべての操作は、引き続き基になるデータに適用されます。

en: Pressing Ctrl-F runs the last used data processing function with with the same parameters on the current data.
ja: Ctrl-F を押すと、最後に使用されたデータ処理関数が、現在のデータに同じパラメーターを使用して実行されます。

en: Pressing Ctrl-Shift-F re-shows the parameter dialog of the last used data processing function (or executes it immediately if it has no parameters).
ja: Ctrl-Shift+F を押すと、最後に使用したデータ処理関数のパラメータダイアログが再表示されます (または、パラメータがない場合は直ちに実行されます)。

en: When Gwyddion is run with a directory argument it opens a file open dialog showing this directory.
ja: Gwyddion をディレクトリ引数で実行すると、このディレクトリを示すファイルを開くダイアログが開きます。

en: File → Open Recent → Document History opens a browser of recently loaded files with the possibility to search them by name.
ja: ファイル→最近の→ドキュメント履歴を開くと、最近ロードされたファイルのブラウザが開き、名前で検索できます。

en: Automatic import of unrecognized files as raw data can be enabled/disabled in the Raw file import dialog.
ja: 未認識のファイルを未加工データとして自動インポートする場合は、[RAW ファイルのインポート]ダイアログで有効/無効にできます。

en: To export the image of a channel to a pixmap graphic format (PNG, TIFF, JPEG, ...) just save it as this format with File → Save As.
ja: チャンネルの画像を pixmap グラフィック形式(PNG、TIFF、JPEG、..)にエクスポートするには、ファイル→名前を付けて保存してこの形式で保存するだけです。

en: File → Merge imports all data from selected file to the current file.
ja: ファイル → Merge では、選択したファイルから現在のファイルにすべてのデータがインポートされます。

en: Previews in the file open dialog can be shown with plane and/or line leveling applied.  Use the switches at the bottom of the preview list.
ja: ファイルを開くダイアログのプレビューは、平面や線分の平準化を適用して表示できます。 プレビューリストの下部にあるスイッチを使用します。

en: Your favorite false color gradient can be set as default in the gradient editor: Edit → Color Gradients.  The default gradient is shown in bold face.
ja: お気に入りの偽色グラデーションは、グラデーションエディタでデフォルトとして設定することができます: カラーグラデーション→編集します。 既定のグラデーションは太字で表示されます。

en: Your favorite GL material can be set as default in the material editor: Edit → GL Materials.  The default material is shown in bold face.
ja: お気に入りの GL マテリアルは、マテリアル エディタでデフォルトとして設定できます: [GL マテリアル→編集] をクリックします。 既定のマテリアルは太字で表示されます。

en: Edit → Default Mask Color sets the default mask color.  This color is used when a mask is created on data that have not had a mask before.
ja: [既定→マスク色を編集]は、デフォルトのマスクカラーを設定します。 この色は、マスクが設定されていないデータにマスクが作成されたときに使用されます。

en: Each channel has its own metadata.  Display them by clicking with the right mouse button and choosing Metadata Browser.
ja: 各チャネルには、独自のメタデータがあります。 マウスの右ボタンでクリックし、メタデータブラウザーを選択して、それらを表示します。

en: Each volume data have their own metadata.  Display them by clicking with the right mouse button and choosing Metadata Browser.
ja: 各ボリューム データには、独自のメタデータがあります。 マウスの右ボタンでクリックし、メタデータブラウザーを選択して、それらを表示します。

en: A record of applied data processing operations can be browsed using View Log in the channel or volume data right-click menu.
ja: 適用されたデータ処理操作のレコードは、チャネルまたはボリュームデータの右クリックメニューの[ログの表示]を使用して参照できます。

en: Curves can be copied to other (compatible) graphs by dragging them from Curves tab to the graph window.
ja: カーブは、カーブタブからグラフウィンドウにドラッグすることで、他の(互換性のある)グラフにコピーできます。

en: Graph curve properties can be edited by clicking on the curve.
ja: グラフカーブのプロパティは、カーブをクリックして編集できます。

en: Graph axis labels can be edited after by clicking on the label.
ja: グラフ軸ラベルは、ラベルをクリックすると後で編集できます。

en: Graph key (legend) properties can be edited by double-clicking on the legend.
ja: グラフキー(凡例)プロパティは、凡例をダブルクリックして編集できます。

en: Curves can be deleted from graphs by selecting the curve in Curves tab and pressing Delete.
ja: カーブをグラフから削除するには、[カーブ]タブでカーブを選択し、[Delete]を押します。

en: Key ‛+’ or ‛=’ zooms in a data window.
ja: キー '+' または '=' は、データ ウィンドウをズームします。

en: Key ‛-’ (minus) zooms out a data window.
ja: キー '-' (マイナス) は、データ ウィンドウを縮小します。

en: Key ‛Z’ resets data window zoom to 1:1.
ja: キー 'Z' は、データ ウィンドウのズームを 1:1 にリセットします。

en: Data with different <i>x</i> and <i>y</i> measures can be displayed either with pixel-wise or realistic aspect ratio.  The menu in data window top left corner enables switching between these two modes.
ja: 異なる <i>x</i> および <i>y</i> メジャーを持つデータは、ピクセル単位またはリアリスティック縦横比で表示できます。 データ ウィンドウの左上隅のメニューを使用すると、これら 2 つのモードを切り替えることができます。

en: Clicking on a false color scale with the right mouse button brings a false color gradient selector.
ja: マウスの右ボタンで偽のカラースケールをクリックすると、誤ったカラーグラデーションセレクターが表示されます。

en: Mask color can be changed by right-clicking on a data view and selecting Mask Color from the menu.
ja: マスクの色は、データビューを右クリックしてメニューから「マスクカラー」を選択することで変更できます。

en: Clicking on a 3D view with the right mouse button brings a GL material or false color gradient selector.
ja: 3D ビューをマウスの右ボタンでクリックすると、GL マテリアルまたは偽色グラデーション セレクターが表示されます。

en: 3D view transformation modes can be selected with keys: R (rotate), S (scale), V (value scale) and L (light source).
ja: 3D ビュー変換モードは、R (回転)、S (スケール)、V (値スケール)、L(光源)のキーで選択できます。

en: You can make a specific 3D view setup the default using the Set as Default button.
ja: [既定に設定]ボタンを使用して、特定の 3D ビュー設定を既定に設定できます。

en: Pressing Ctrl-C copies the image of a channel, graph or 3D view to the clipboard.
ja: Ctrl-C キーを押すと、チャンネル、グラフ、または 3D ビューのイメージがクリップボードにコピーされます。

en: Dragging channels or graphs from Data Browser to a window copies them to the corresponding file.
ja: データブラウザからウィンドウにチャンネルまたはグラフをドラッグすると、対応するファイルにそれらのチャンネルまたはグラフがコピーされます。

en: Info → Show Data Browser brings back a closed Data Browser.
ja: データ ブラウザー→表示は、閉じたデータ ブラウザーを戻します。

en: Channels and graphs can be renamed by double-clicking on their name in Data Browser.
ja: チャネルとグラフの名前は、データ ブラウザで名前をダブルクリックすることで変更できます。

en: Facet Level offers to use/exclude the masked area if a mask is present on the data.
ja: マスクがデータに存在する場合、ファセットレベルはマスク領域を使用/除外します。

en: Plane Level offers to use/exclude the masked area if a mask is present on the data.
ja: マスクがデータに存在する場合、平面レベルはマスク領域を使用/除外します。

en: Align Rows offers to use/exclude the masked area if a mask is present on the data.
ja: [行の整列] では、マスクがデータに存在する場合にマスク領域を使用/除外できます。

en: Data Arithmetic works as a scientific calculator: just type an arithmetic expression.
ja: データ演算は、科学電卓として機能します: 単に算術式を入力します。

en: Data Arithmetic expressions can include values (d), mask values (m), derivatives (bx, by) and coordinates (x, y).
ja: データ演算式には、値 (d)、マスク値 (m)、微分 (bx、by) および座標 (x, y) を含めることができます。

en: Facet Level can often level data with large features that make impossible to use standard plane leveling.  It levels the surface by making normals of flat areas point upwards.
ja: ファセット レベルでは、多くの場合、標準平面の平準化を使用できない大きなフィーチャを使用してデータを平準化できます。 平坦な領域の法線を上向きにすることで、表面を水平にします。

en: Flatten Base performs automated leveling of base flat surface with positive features.
ja: [ベースを平坦化]は、正のフィーチャを持つベース フラット 表面の自動平準化を実行します。

en: Too small grains can be filtered out with Data Process → Grains → Filter.
ja: データ処理 → 粒子→ フィルタを使用すると、小さすぎる粒度をフィルタで除外できます。

en: Data Process → Presentation → Edge Detection → Step is a fine step detector with a good dynamic range
ja: データ処理→画像処理→エッジ検出→ステップは、良好なダイナミックレンジを備えた微細なステップ検出器です

en: Data Process → Basic Operations → Dimensions and Units changes scales, offsets and even lateral and value units.
ja: データ処理→寸法と単位→基本的な操作によって、スケール、オフセット、横方向および値単位が変更されます。

en: Grains or other areas of interest are marked with masks.  Many functions then can do something interesting with the masked areas.
ja: 粒子や他の関心領域はマスクでマークされます。 多くの関数は、マスクされた領域で何か面白いことをすることができます。

en: Remove Scars in the toolbox runs with the settings last used in Mark Scars.
ja: マーク・スカーズで最後に使用された設定で実行されるツールボックスの傷跡を削除します。

en: Data synthesis modules can be also used to modify existing images.
ja: データ合成モジュールは、既存の画像を変更するためにも使用できます。

en: Data Process → Mask → Mark With can set the image mask based on another data, mask or presentation.
ja: データ処理→マスク→マーク付けは、別のデータ、マスクまたは画像処理に基づいてイメージマスクを設定することができます。

en: Graph → Critical Dimension measures steps on extracted profile graphs.
ja: グラフ → 重要なディメンションは、抽出されたプロファイル グラフのステップを測定します。

en: All Graph functions are available also in the graph right-click menu.
ja: グラフの右クリックメニューでは、すべてのグラフ機能も使用できます。

en: Pressing Esc hides tool windows.
ja: Esc キーを押すと、ツール ウィンドウが非表示になります。

en: Read Value tool displays also the local facet normal.
ja: 値を読み取りツールには、ローカルファセット法線も表示されます。

en: Read Value tool can shift data to make <i>z</i>=0 plane pass through the selected point.
ja: 読み込み値ツールは、選択した点を <i>z</i>=0 平面に通るようにデータをシフトできます。

en: Individual lines can be deleted in Distance tool by selecting them in the list and pressing Delete.
ja: [距離] ツールで個々の線分を削除するには、リストから線分を選択し、[削除] を押します。

en: Individual lines can be deleted in Profiles tool by selecting them in the list and pressing Delete.
ja: プロファイルツールで個々の行を削除するには、リストから行を選択し、Delete キーを押します。

en: Spectroscopy tool displays point spectroscopy data and extracts them to standalone graphs that can be subsequently analysed for instance with Graph → Fit FD Curve.
ja: 分光法ツールは、点分光法データを表示し、グラフ→フィットFD曲線を使用して後で分析することができるスタンドアロングラフに抽出します。

en: Statistical Quantities tool allows limiting the area of interest by a mask, rectangular selection or the intersection of both.
ja: 統計量ツールは、マスク、長方形の選択、または両方の交点によって対象領域を制限することができます。

en: Beside height and angle distributions, Statistical Functions tool calculates also correlation functions, power spectrum density (PSDF) and some more exotic functions.
ja: 高さと角度の分布のほかに、統計関数ツールは相関関数、パワースペクトル密度(PSDF)およびその他の関数を計算します。

en: Path Level tool levels misaligned rows by lining them up along manually selected lines.  If there are no large features automatic Align Rows usually works well.
ja: [パス レベリング] ツールは、手動で選択したラインに沿ってスキャンラインを揃えてレベリングします。 大きな形状がない場合は、通常、行を自動的に整列します。

en: Grain Measure tool is great for examining individual grains.  Overall grain statistics are available in Data Processing → Grains.
ja: 粒子測定ツールは、個々の粒子を調べるのに最適です。 全粒粒子統計は、データ処理→粒子で利用できます。

en: Mask Editor tool can create, edit, invert, grow and shrink masks.
ja: マスクエディタツールは、マスクの作成、編集、反転、拡大、縮小ができます。

en: Color Range tool offers several false color scale mapping modes and can make any of them the default mode.
ja: カラーレンジツールは、いくつかの偽色スケールのマッピングモードを提供し、それらのいずれかのモードをデフォルトモードにすることができます。

en: Dragging selections from Selections Manager tool to a data window copies the selection to the target data.
ja: 選択マネージャ ツールから選択をデータ ウィンドウにドラッグすると、選択内容がターゲット データにコピーされます。

en: Pressing F1 or the Help buttons in most windows shows a relevant part of the user guide in a web browser.
ja: ほとんどのウィンドウで F1 キーまたはヘルプ ボタンを押すと、Web ブラウザでユーザー ガイドの関連部分が表示されます。

en: Gwyddion User Guide explains in detail many of the methods and algorithms implemented in Gwyddion.
ja: Gwyddionユーザーガイドでは、Gwyddionに実装されている多くのメソッドとアルゴリズムについて詳しく説明しています。

en: Gwyddion is a son of Math.
ja: Gwyddionは数学の申し子です。

en: Gwyddion Tip of the Day
ja: Gwyddion 今日のヒント

en: _Previous Tip
ja: 前のヒント

en: _Next Tip
ja: 次のヒント

en: _Show tips at startup
ja: 起動時にヒントを表示

en: Toolbox Editor
ja: ツールボックス エディター

en: _New Item
ja: 新規項目

en: _New Group
ja: 新規グループ

en: _Edit
ja: 編集

en: _Remove
ja: 削除する

en: Move _Up
ja: 上に移動

en: Move _Down
ja: 下に移動

en: _Width:
ja: 幅:

en: Toolbox Group
ja: ツールボックス グループ

en: _Title:
ja: タイトル:

en: _Id:
ja: ID：

en: _Suggest
ja: 提案

en: Trans_latable title
ja: Translatable title

en: Group id is not a valid identifier
ja: グループ ID は有効な識別子ではありません

en: Group id is not unique
ja: グループ ID が一意ではありません

en: Toolbox Item
ja: ツールボックス項目

en: _Type:
ja: タイプ:

en: Placeholder
ja: プレースホルダ

en: Builtin
ja: 組み込み

en: Data Process
ja: データ処理

en: Volume Data
ja: ボリュームデータ

en: XYZ Data
ja: XYZ データ

en: Tool
ja: ツール

en: _Mode:
ja: モード:

en: Default
ja: デフォルト

en: Interactive
ja: 対話型

en: Non-interactive
ja: 非インタラクティブ

en: Use _icon from:
ja: アイコン一覧:

en: placeholder
ja: プレースホルダー

en: remaining tools
ja: 残りのツール

en: View
ja: 表示

en: Tools
ja: ツール

en: _File
ja: ファイル(F)

en: _Info
ja: 情報

en: Display a 3D view of data
ja: データを3Dビューで表示する

en: Undo
ja: 取り消し

en: Undo last action
ja: アクションを複製

en: Redo
ja: やり直す

en: Redo again last undone action
ja: 最後に元に戻した操作をやり直す

en: Zoom in
ja: ズームイン

en: Zoom out
ja: ズームアウト

en: Zoom 1:1
ja: ズーム 1:1

en: /Show _Data Browser
ja: /データブラウザーを表示

en: /Module _Browser
ja: /モジュールブラウザー

en: /Program _Messages
ja: /プログラムメッセージ

en: /_User Guide
ja: /ユーザーガイド

en: /_Tip of the Day
ja: /今日のヒント

en: /_About Gwyddion
ja: /Gwyddionについて

en: /_Open...
ja: /開く…

en: /_Merge...
ja: /結合…

en: /Open _Recent
ja: /最近のファイルを開く

en: /_Save
ja: /保存

en: /Save _As...
ja: /名前をつけて保存…

en: /_Close
ja: /閉じる

en: /Remo_ve All Logs
ja: /すべてのログを削除

en: /_Quit
ja: /終了

en: /_Undo
ja: /取り消し

en: /_Redo
ja: /繰り返し

en: /Default Mask _Color...
ja: /既定のマスク色…

en: /Color _Gradients...
ja: /カラーグラーデーション…

en: /G_L Materials...
ja: /GL材質...

en: /_Toolbox...
ja: /ツールボックス…

en: /_Keyboard Shortcuts
ja: /ショートカット

en: /_Logging Enabled
ja: /ログ有効

en: Program Messages
ja: プログラムメッセージ

en: Change Default Mask Color
ja: 既定のマスクの色を変更する

en: OpenGL 3D graphics not available
ja: OpenGL 3D グラフィックスは使用できません

en: OpenGL was disabled with a command-line option.
ja: OpenGL はコマンド ライン オプションで無効にされました。

en: Initialization of OpenGL failed.  Check output of <tt>glxinfo</tt> and warning messages printed to console during Gwyddion startup.
ja: OpenGL の初期化に失敗しました。 Gwyddion の起動時にコンソールに出力される <tt>glxinfo</tt> および警告メッセージの出力を確認してください。

en: This version of Gwyddion was built without OpenGL support.
ja: このバージョンの Gwyddion は、OpenGL のサポートなしで構築されました。

en: Align curves
ja: カーブを整列

en: Method
ja: 方式

en: Output _type
ja: 出力タイプ

en: Topography
ja: トポグラフィー

en: /_Basic Operations/Flip _Horizontally
ja: /基本操作/水平フリップ

en: Flip data horizontally
ja: データを水平方向に反転する

en: /_Basic Operations/Flip _Vertically
ja: /基本操作/垂直フリップ

en: Flip data vertically
ja: データを縦に反転する

en: /_Basic Operations/Flip _Both
ja: /基本操作/両方フリップ

en: Flip data both horizontally and vertically
ja: データを水平および垂直に反転

en: /_Basic Operations/Flip Dia_gonally
ja: /基本操作/斜めフリップ

en: Flip data diagonally
ja: データを斜めに反転

en: /_Basic Operations/Rotate C_lockwise
ja: /基本操作/時計回りに回転

en: Rotate data 90 degrees clockwise
ja: データを時計回りに 90 度回転する

en: /_Basic Operations/Rotate _Counterclockwise
ja: /基本操作/反時計回りに回転

en: Rotate data 90 degrees counterclockwise
ja: データを反時計回りに 90 度回転

en: /_Basic Operations/_Null Offsets
ja: /基本操作/オフセットをリセット

en: Null horizontal offsets, moving the origin to the upper left corner
ja: 原点を左上隅に移動し、水平方向のオフセットを無効にする

en: Crop data
ja: 切り抜きデータ

en: Keep lateral offsets
ja: 横方向オフセットを保持する

en: Detail
ja: 詳細

en: Crop
ja: 切り抜き

en: Options
ja: オプション

en: Fitting in progress...
ja: フィッティング進行中…

en: Fix
ja: 修正

en: Parameter
ja: パラメーター

en: Error
ja: エラー

en: Range
ja: 範囲

en: Skew
ja: 傾斜

en: Excess kurtosis
ja: 過剰な尖度

en: _Extract image
ja: 画像抽出

en: Set _preview
ja: プレビュー設定

en: _Quantity
ja: 量

en: Output type
ja: 出力タイプ

en: Amplitude
ja: 振幅

en: Remove Polynomial Background
ja: 多項式背景を削除

en: Direction
ja: 方向

en: Threshold
ja: しきい値

en: Deformation
ja: 変形

en: _Tip radius
ja: 先端の曲率半径

en: verb|_Fit
ja: フィッティング

en: Fit Results
ja: フィッティング結果

en: Results
ja: 結果

en: Imports Accurex II text files.
ja: Accurex II テキスト ファイルをインポートします。

en: Accurex II text files (.txt)
ja: Accurex II テキスト ファイル (.txt)

en: File header cannot be converted from ISO-8859-1 character set: %s
ja: ファイル ヘッダーは ISO-8859-1 文字セットから変換できません: %s

en: Imports AFM Workshop spectrum files.
ja: AFM Workshopのスペクトラムファイルをインポートします。

en: AFM Workshop spectrum files (.csv)
ja: AFM Workshopのスペクトラム ファイル (.csv)

en: Imports AIST-NT data files.
ja: AIST-NT データ ファイルをインポートします。

en: AIST-NT files (.aist)
ja: AIST-NT ファイル (.aist)

en: Imports Alicona Imaging AL3D files.
ja: Alicona Imaging AL3D ファイルをインポートします。

en: Invalid plane number %u in tag ‘%s’.
ja: 不正な平面番号%uがタグ '%s' にあります。

en: Header tag key is not nul-terminated.
ja: ヘッダー タグ キーは、nul 終端ではありません。

en: Header tag key is empty.
ja: ヘッダー タグ キーが空です。

en: Header tag ‘%s’ key is not nul-padded.
ja: ヘッダータグ '%s' キーは、nul に埋め込まれません。

en: Header tag ‘%s’ lacks CRLF terminator.
ja: ヘッダー タグ '%s' には CRLF ターミネータがありません。

en: Header tag ‘%s’ value is not nul-terminated.
ja: ヘッダータグ '%s' 値は nul で終了しません。

en: Header tag ‘%s’ value is not nul-padded.
ja: ヘッダー タグ '%s' の値は、nul に埋め込まれません。

en: Comment lacks CRLF termination.
ja: コメントにCRLF の終了コードがありません。

en: Comment is not nul-terminated.
ja: コメントは NUL で終了しません。

en: Imports Ambios AMB data files.
ja: Ambios AMB データ ファイルをインポートします。

en: Imports Ambios 1D profilometry data files.
ja: Ambios 1D profilometryデータ ファイルをインポートします。

en: XML parsing failed: %s
ja: XML 解析に失敗しました: %s

en: Different number of X and Z values
ja: X 値と Z 値の数が異なります

en: Top-level element is not ‘%s’.
ja: 最上位の要素は '%s' ではありません。

en: Imports Analysis Studio XML (.axz & .axd) files.
ja: Analysis Studio XML (.axz & .axd) ファイルをインポートします。

en: Imports Anfatec data files (two-part .txt + .int).
ja: Infatec データ ファイル (2 つの部分.txt + .int) をインポートします。

en: The parameter file cannot be loaded.
ja: パラメーター ファイルを読み込めません。

en: Cannot find the corresponding parameter file.
ja: 対応するパラメータ ファイルが見つかりません。

en: FileDescBegin cannot be inside another FileDesc.
ja: FileDescBeginをFileDescの中に入れることはできません。

en: Imports A.P.E. Research DAX data files.
ja: A.P.E. Research DAX データ ファイルをインポートします。

en: Imports APE (Applied Physics and Engineering) data files.
ja: APE (Applied Physics and Engineering) データをインポートします。

en: APE files (.dat)
ja: APE ファイル (.dat)

en: ASCII data matrix (.txt)
ja: ASCII データ行列 (.txt)

en: Add _informational comment header
ja: コメントヘッダーに情報追加

en: Use _dot as decimal separator
ja: 小数点記号としてピリオドを使用する

en: Conca_tenate exports of all images
ja: すべての画像をつなげてエクスポート

en: _Precision
ja: Precision

en: Export Text
ja: テキストのエクスポート

en: Channel:
ja: チャネル：

en: Width:
ja: 幅:

en: Height:
ja: 高さ：

en: Value units:
ja: 値の単位:

en: Imports Assing AFM data files.
ja: Assing AFM データファイルをインポートします。

en: Assing AFM files (.afm)
ja: Assing AFM ファイル (.afm)

en: Imports Attocube Systems ASC files.
ja: Attocube Systems ASC ファイルをインポートします。files.

en: Imports Image Metrology BCR data files.
ja: Image Metrology BCR データファイルをインポートします。

en: Unknown file type header: `%s'.
ja: 不明なファイルタイプヘッダー: ‘%s’。

en: Imports Burleigh IMG data files version 2.1.
ja: Burleigh IMG data files version 2.1　をインポートします。

en: File format version %.1f is not supported.
ja: ファイル形式のバージョン %.1fはサポートされていません。

en: Imports Burleigh BII binary data files.
ja: Burleigh BII binary データをインポートします。

en: Imports Burleigh text/bin exported images.
ja: Burleigh text/bin をインポートします。

en: Missing colon in header line.
ja: ヘッダー行にコロンがありません。

en: Imports Code V interferogram files.
ja: Code V interferogram ファイルをインポートします。

en: Imports Createc data files.
ja: Createc データ ファイルをインポートします。

en: Neither `%s' nor `%s' header field found.
ja: '%s' と '%s' のヘッダー フィールドが見つかりません。

en: Imports Benyuan CSM data files.
ja: Benyuan CSM データをインポートします。

en: Imports Dektak OPDx data files.
ja: Dektak OPDx データをインポートします。

en: Item `%s' has unexpected type %u instead of %u.
ja: 項目 '%s' が%uではなく、予期しない型%u。

en: Imports Dektak XML data files.
ja: Dektak XML データ ファイルをインポートします。

en: Imports old Veeco Dimension 3100D files.
ja: 旧Veeco Dimension 3100D ファイルをインポートします。

en: Reads Digital Micrograph DM3 and DM4 files.
ja: Digital Micrograph DM3 and DM4 ファイルをインポートします。

en: Invalid tag type definition in entry ‘%s’.
ja: エントリ '%s' に無効なタグ型定義があります。

en: Tag entry type is neither group nor data.
ja: タグエントリの種類は、グループでもデータでもありません。

en: Tag type does not start with marker ‘%s’.
ja: タグタイプは、マーカー'%s'で始まりません。

en: Invalid or unsupported tag type %u.
ja: 無効またはサポートされていないタグの種類%u。

en: Imports Danish Micro Engineering (DME) data files.
ja: Danish Micro Engineering (DME) データをインポートします。

en: Header is too short (only %d bytes).
ja: ヘッダーが短すぎます (%d バイトのみ)。

en: Data size %u does not match data dimensions (%u×%u).
ja: データ サイズ%uデータ ディメンション (%u×%u) と一致しません。

en: Reads and exports Gwyddion dumb dump files.
ja: Gwyddion dumb dump ファイルの読込や出力をします。

en: End of file reached when value was expected.
ja: 値が予期された時点でファイルの終わりに達しました。

en: Missing data field width.
ja: データフィールド幅がありません。

en: Missing data field height.
ja: データフィールド高さがありません。

en: Data field dimensions are not positive numbers.
ja: データ フィールドのディメンションは正の数ではありません。

en: End of file reached inside a data field.
ja: データ フィールド内でファイルの末尾に到達しました。

en: Missing end of data field marker.
ja: データ フィールド マーカーの終わりがありません。

en: Imports ECS IMG files.
ja: ECS IMG ファイルをインポートします。

en: ECS files (.img)
ja: ECSファイル (.img)

en: Scan size header field overlaps with data.
ja: スキャン サイズ のヘッダー フィールドはデータと重複します。

en: Cannot read from file: %s.
ja: ファイルから読み取れません: %s。

en: No data file corresponding to `%s' was found.
ja: 「%s」に対応するデータ ファイルが見つかりませんでした。

en: File is too short to be of the assumed file type.
ja: ファイルが短すぎるので、想定されるファイルの種類にできません。

en: File is not a %s file, it is seriously damaged, or it is of an unknown format version.
ja: ファイルは%sファイルではない、深刻な破損している、または未知のフォーマットのバージョンです。

en: Expected data size calculated from file headers is %u bytes, but the real size is %u bytes.
ja: ファイル ヘッダーから計算される予期されるデータ サイズは %u バイトですが、実際のサイズは %u バイトです。

note: TRANSLATORS: %s is replaced by some item, struct or file part id.
en: File component/item ‘%s’ is truncated.
ja: ファイルコンポーネント/アイテム '%s' が切り捨てられます。

en: File header is truncated.
ja: ファイル ヘッダーが切り捨てられます。

en: Invalid field dimension: %d.
ja: 無効なフィールド次元: %d。

en: The number of bits per sample %d is invalid or unsupported for this file type.
ja: サンプルごとのビット数 %dは、このファイルの種類に対して無効またはサポートされていません。

en: Data type %d is invalid or unsupported.
ja: %dデータ型が無効か、サポートされていません。

en: Header field `%s' is missing.
ja: ヘッダー フィールド '%s' がありません。

en: The value of parameter `%s' is invalid or unsupported.
ja: パラメータ '%s' の値が無効またはサポートされていません。

en: Parameter `%s' is missing or invalid.
ja: パラメータ '%s' がないか、または無効です。

en: File contains no (importable) data.
ja: ファイルに (インポート可能な) データが含まれています。

en: File contains no exportable channel.
ja: ファイルにエクスポート可能なチャネルがありません。

en: File import was canceled by user.
ja: ユーザーがファイルのインポートをキャンセルしました。

en: Missing header.
ja: ヘッダーがありません。

en: Imports Evovis XML data files.
ja: Evovis XML データをインポートします。

en: Imports Nanosurf EZD and NID data files.
ja: Nanosurf EZD and NID データをインポートします。

en: Garbage before first header section.
ja: 最初のヘッダー部分より前は捨てる。

en: Malformed header line (missing =).
ja: ヘッダー行の形式が正しくありません (=)。

en: First section isn't DataSet
ja: 最初のセクションはデータセットではありません

en: GroupCount in [DataSet]
ja: グループカウント [データセット]

en: Imports FemtoScan TXT files.
ja: FemtoScan TXT ファイルをインポートします。

en: Data line does not start with a Y abscissa.
ja: データ行がYの横座標で始まりません。

en: Data line length %u does not correspond to the number of X abscissas %u.
ja: データ行の長さ(%u)がX座標の数に対応しません。%u。

en: Imports FemtoScan SPM data files.
ja: FemtoScan SPM データをインポートします。

en: Image data are outside the file.
ja: 画像データはファイルの外部にあります。

en: Reads Flexible Image Transport System (FITS) files.
ja: Flexible Image Transport System (FITS) データをインポートします。

en: CFITSIO error while reading the FITS file: %s.
ja: FITS ファイルの読み取り中に CFITSIO エラー: %s。

en: Only two-dimensional images are supported.
ja: 2 次元イメージのみがサポートされます。

en: XYZ data files (.xyz)
ja: XYZ データ ファイル (.xyz)

en: Exports images as miscellaneous 3D data formats and imports XYZ points from 3D formats.
ja: 画像をその他の 3D データ形式として書き出し、3D 形式から XYZ ポイントを読み込みます。

en: _Automatic Z-scale
ja: 自動Zスケール

en: _Physical 1:1
ja: 物理 1:1

en: Other _scale:
ja: 他のスケール:

en: None (only points)
ja: なし (ポイントのみ)

en: Plain along main diagonals
ja: 主な対角線に沿った平面

en: With pixel midpoints
ja: ピクセル中点

en: Random orientation
ja: ランダムな方向

en: Following features
ja: 以下の機能

en: Z scale
ja: Zスケール

en: Swap X and Y axes
ja: X 軸と Y 軸を入れ替える

en: Flip Z axis
ja: Z 軸を反転

en: _Lateral units
ja: 水平単位

en: _Value units
ja: 値の単位

en: Create image _directly from regular points
ja: 通常のポイントからイメージディレクトリを作成する

note: TRANSLATORS: Dialog title; %s is PNG, TIFF, ...
en: Export %s
ja: %s をエクスポート

en: File is truncated.
ja: ファイルが欠けています。

en: File contains NaNs or infinities.
ja: ファイルに NaN または無限大が含まれています。

note: TRANSLATORS: Dialog title; %s is PNG, TIFF, ...
en: Import %s
ja: インポート %s

note: TRANSLATORS: %{n}i and %{total}i are ids, do NOT translate them.
en: Number of points
ja: ポイントの数

en: X-range
ja: X範囲

en: Y-range
ja: Y範囲

en: Z-range
ja: Z範囲

en: Imports DME GDEF data files.
ja: DME GDEF データをインポートします。

en: File version %u.%u is not supported.
ja: ファイル バージョン %u.%u はサポートされていません。

en: Control block mark is not CB, file is damaged.
ja: 制御ブロックマークがCBではない、ファイルが破損している。

en: Unknown variable type %u.
ja: 不明な変数型%u。

en: Reads and exports Gwyddion Simple Field files.
ja: Gwyddion シンプルフィールドファイルを読み取り、エクスポートします。

en: Loads and saves Gwyddion native data files (serialized objects).
ja: Gwyddion ネイティブ データ ファイル (シリアル化されたオブジェクト) を読み込んで保存します。

en: Data deserialization failed.
ja: データの逆シリアル化に失敗しました。

en: Data deserialization succeeded, but resulted in an unexpected object %s.
ja: データの逆シリアル化は成功しましたが、予期しないオブジェクト%s。

en: Required tag %u was not found.
ja: 必須のタグ %uが見つかりませんでした。

en: TIFF directory %lu ended unexpectedly.
ja: TIFF ディレクトリ%luが予期せず終了しました。

en: BigTIFF data type %u was found in a classic TIFF.
ja: BigTIFF データ型%uは、従来の TIFF で見つかりました。

en: Invalid tag data positions were found.
ja: 無効なタグ データ位置が見つかりました。

en: BigTIFF reserved fields are %u and %u instead of 8 and 0.
ja: BigTIFF 予約フィールドは、8 と 0 ではなく%uされ、%uされます。

en: Compression type %u is not supported.
ja: 圧縮タイプ%uはサポートされていません。

en: Non-uniform bits per sample are unsupported.
ja: サンプルごとの不均一ビットはサポートされていません。

en: Planar configuration %u is not supported.
ja: 平面構成%uはサポートされていません。

en: Unsupported sample format
ja: サポートされていないサンプル形式

en: Unknown error
ja: 不明なエラー

en: End of file
ja: ファイルの終わり

en: End of list of files
ja: ファイルのリストの末尾

en: Parameter error
ja: パラメータ エラー

en: Internal error
ja: 内部エラー

en: CRC error
ja: CRC エラー

en: Cannot obtain the uncompressed file size.
ja: 圧縮されていないファイル サイズを取得できません。

en: Cannot read file contents.
ja: ファイルの内容を読み取れません。

en: zlib initialization failed with error %d, cannot decompress data.
ja: zlib初期化はエラー %dで失敗しました。

en: Decompression of compressed data failed with error %d.
ja: 圧縮データの解凍に失敗し、エラー%d。

en: Cannot decompress compressed data.  Zlib support was not built in.
ja: 圧縮データを解凍できません。 Zlib サポートは組み込まれていませんでした。

en: Imports Gwyddion XYZ field files.
ja: Gwyddion XYZ フィールドファイルをインポートします。

en: GwyXYZ data files
ja: GwyXYZ データファイル

en: Multi-channel file with all compatible data
ja: すべての互換性のあるデータを含むマルチチャンネルファイル

en: Data size %lu is not a multiple of point size %u.
ja: データ サイズ%luは、ポイント サイズ%uの倍数ではありません。

en: Export GXYZF
ja: GXYZF のエクスポート

en: XYZ data
ja: XYZ データ

en: Imports Hierarchical Data Format (HDF) files, version 4.
ja: Hierarchical Data Format (HDF) files, version 4データをインポートします。

en: PSI binary header is too short.
ja: PSI バイナリ ヘッダーが短すぎます。

en: HDF data with `native' type is not supported.
ja: ネイティブ型の HDF データはサポートされていません。

en: Imports files based on Hierarchical Data Format (HDF), version 5.
ja: Hierarchical Data Format (HDF), version 5 データをインポートします。

en: Imports 16bit grayscale PPM, PNG and TIFF images, imports and exports OpenEXR images (if available).
ja: 16ビットグレースケールPPM、PNGおよびTIFF画像をインポートし、OpenEXRイメージをインポートし、エクスポートします(可能な場合)。

en: _Horizontal size
ja: 水平サイズ

en: _Vertical size
ja: 垂直サイズ

en: _Z-scale (per sample unit)
ja: Zスケール(サンプルごと)

en: Data range
ja: データ範囲

en: libpng initialization error (in %s)
ja: libpng 初期化エラー (%s)

en: libpng error occurred
ja: libpng エラーが発生しました

en: Failed to read image data.
ja: イメージ データの読み取りに失敗しました。

en: Channels
ja: チャンネル

en: Pages
ja: ページ

en: Image Information
ja: 画像情報

en: Imports Hitachi AFM files.
ja: Hitachi AFM データをインポートします。

en: Imports Hitachi S-3700 and S-4800 SEM files.
ja: Hitachi S-3700 and S-4800 SEM filesデータをインポートします。

en: No corresponding data file was found for header file.
ja: ヘッダー ファイルに対応するデータ ファイルが見つかりませんでした。

en: Cannot load image: %s
ja: イメージを読み込めません: %s

en: Field DataSize %ux%u does not match image dimensions %ux%u.
ja: フィールド データ サイズ %ux%u はイメージのサイズ %ux%u と一致しません。

en: Imports Igor binary waves (.ibw).
ja: Igorのバイナリ波形(.ibw)をインポートします。

en: Format version is %d.  Only version 5 is supported.
ja: フォーマットバージョンが%d。 バージョン 5 のみがサポートされます。

en: Data size %u does not match the number of data points %u×%u.
ja: データ サイズ%uは、%u×%uデータ ポイントの数と一致しません。

en: Cannot read channel labels.
ja: チャンネルラベルを読み取れません。

en: Horiz./vert. lines
ja: 水平/垂直ライン

en: Crosses
ja: 交差

en: Ellipses
ja: 楕円

en: Lines
ja: 直線

en: Rectangles
ja: 四角形

en: Path
ja: パス

en: ruler|_None
ja: なし

en: _Rulers
ja: 定規

en: _Inset scale bar
ja: 内部スケールバー

en: _False color ruler
ja: カラーバー

en: title|None
ja: なし

en: At the top
ja: 一番上

en: Along the right edge
ja: 右端に沿って

en: Renders data into vector (SVG, PDF, EPS) and pixmap (PNG, JPEG, TIFF, WebP, PPM, BMP, TARGA) images. Export to some formats relies on GDK and other libraries thus may be installation-dependent.
ja: ベクター(SVG、PDF、EPS)とピックスマップ(PNG、JPEG、TIFF、WebP、PPM、BMP、TARGA)の画像にデータをレンダリングします。一部のフォーマットへのエクスポートは、GDK に依存しており、その他のライブラリはインストールに依存する場合があります。

en: Tie sizes to _data pixels
ja: サイズをデータのピクセルサイズに合わせる

en: _Decimal separator is comma
ja: 数値区切り記号はカンマです

en: _Transparent background
ja: 透明背景

en: _Type
ja: タイプ

en: _Length
ja: 長さ

en: Placement
ja: 配置

en: Draw _ticks
ja: Tickを描画

en: Draw _label
ja: ラベルを描画

en: Draw text _above scale bar
ja: 文字をスケールバーの上に描画

en: Draw _frame
ja: フレームを描画

en: Draw _mask
ja: マスクを描画

en: Draw mask _legend
ja: マスクのラベルを描画

en: Mask
ja: マスク

en: Put _units to title
ja: タイトルに単位を追加

en: Draw _selection
ja: 選択範囲を描画

en: Draw _numbers
ja: 数を描画

en: Black
ja: 黒

en: White
ja: 白

en: _Font:
ja: フォント:

en: Colors
ja: 色

en: left
ja: 左

en: center
ja: 中心

en: right
ja: 右

en: top
ja: 上

en: bottom
ja: 下

en: Lateral Scale
ja: 横目盛

en: Image
ja: 画像

en: Value Scale
ja: 値のスケール

en: Title
ja: タイトル

en: Objects
ja: オブジェクト

en: verb|_Load
ja: 読込

en: verb|_Store
ja: 格納

en: _Rename
ja: 名称変更

en: Lateral
ja: 水平

en: Preset _name:
ja: プリセット名:

en: Export as 1_6 bit grayscale
ja: 16 ビットのグレースケールとしてエクスポート

en: Values
ja: 値

en: Selection
ja: 選択

en: Presets
ja: プリセット

en: Cairo error occurred: %s
ja: Cairoでエラーが発生しました: %s

en: Pixbuf save failed: %s.
ja: Pixbuf 保存に失敗: %s.

en: Image is too large to be stored as TARGA.
ja: イメージが大きすぎて TARGA として格納できません。

en: Imports IntelliWave interferometric ESD data.
ja: IntelliWave interferometric ESD データをインポートします。

en: Invalid data address 0x%0x found.  File is in some unknown format version.
ja: 無効なデータ アドレス 0x%0xが見つかりました。 ファイルは、いくつかの未知の形式のバージョンです。

en: Imports Intematix SDF data files.
ja: Intematix SDF データをインポートします。

en: Parameter tag set is incomplete.
ja: パラメータタグセットが不完全です。

en: image depth
ja: 画像の深さ

en: Imports and exports ISO 28600:2011 SPM data transfer format.
ja: ISO 28600:2011 SPM フォーマットのインポート・エクスポート。

en: Only regular and irregular mappings are implemented but the file has mapping type ‘%s’.
ja: 標準および不規則なマッピングのみが実装されますが、ファイルにはマッピングタイプ '%s' があります。

en: End of file reached when reading sample #%u of %u
ja: サンプル #%u の %u を読み取る際に、ファイルの終わりに達しました

en: Malformed data encountered when reading sample #%u
ja: サンプル #%u を読み取る際に不正な形式のデータが検出されました

en: Missing end-of-data marker.
ja: データの終わりマーカーがありません。

en: End of file reached when reading sample #%d of %d
ja: サンプル #%d の %d を読み取る際に、ファイルの終わりに達しました

en: Malformed data encountered when reading sample #%d of %d
ja: サンプル #%d の %d を読み取る際に、不正な形式のデータが検出されました

en: Line %u does not contain mandatory label ‘%s’.
ja: 行%uには、必須ラベル '%s' は含まれません。

en: Imports JEOL data files.
ja: JEOL データファイルをインポート.

en: The type of data is unknown.  Please report it to the developers.
ja: データの種類が不明です。 開発者に報告してください。

en: Imports JPK image scans.
ja: JPK 画像データをインポート.

en: JPK image scans (.jpk, .jpk-qi-image)
ja: JPK画像データ(.jpk、.jpk-qi-image)

en: JPK force curves (.jpk-force, .jpk-force-map, .jpk-qi-data)
ja: JPKフォースカーブ(.jpk-force, .jpk-force-map, .jpk-qi-data)

en: File does not contain grid dimensions.
ja: ファイルにグリッド寸法が含まれていません。

en: Scanning file (%u curves)...
ja: ファイルをスキャン (%uカーブ).

en: Reading files...
ja: ファイルの読み取り中…

en: Creating volume data...
ja: ボリュームデータの作成…

en: Non-uniform point and/or segment numbering is not supported.
ja: 不均等なポイントやセグメントの番号付けはサポートされていません。

en: Non-uniform channel lists are not supported.
ja: 非一様チャネル リストはサポートされていません。

en: Data file %s was found instead of expected %s.
ja: 予期される%sではなく、データ ファイル %sが見つかりました。

en: Header properties file for index %u is missing.
ja: インデックス%uのヘッダー プロパティ ファイルがありません。

en: Cannot find any height channel.
ja: 高さチャネルが見つかりません。

en: Imports JEOL JSPM data files.
ja: JEOL JSPM データファイルをインポート.

en: Header block %u has invalid position or size.
ja: ヘッダー ブロック%uの位置またはサイズが無効です。

en: Cannot find image header block.
ja: イメージ ヘッダー ブロックが見つかりません。

en: Cannot find piezo header block.
ja: ピエゾヘッダーブロックが見つかりません。

en: Imports Leica CLSM image files (LIF).
ja: Leica CLSM image files (LIF) データをインポートします。

en: Imports LEXT data files.
ja: LEXT データをインポートします。

en: Imports FEI Magellan SEM images.
ja: FEI Magellan SEM データをインポートします。

en: Imports MapVue data files (.map).
ja: MapVue data files (.map) データをインポートします。

en: Required tag %u or %u was not found.
ja: 必須タグ %uまたは%uが見つかりませんでした。

en: File end was reached while scanning tags.
ja: タグのスキャン中にファイルの末尾に到達しました。

en: Expected tag %u size is %u bytes, but the actual size is %u bytes.
ja: 想定されるタグ %u サイズは %u バイトですが、実際のサイズは %u バイトです。

en: Tag %u size is %u bytes, which is not enough to hold the tag marker.
ja: タグ%uサイズは%uバイトで、タグマーカーを保持するには十分ではありません。

en: Tag %u size is %u bytes, which is not enough to hold the tag marker and size.
ja: タグ%uサイズは%uバイトで、タグマーカーとサイズを保持するには十分ではありません。

en: Tag marker is missing on an unknown tag %u.
ja: 不明なタグ%uにタグ マーカーがありません。

en: Character array does not fit into the file.
ja: 文字配列はファイルに収まりません。

en: Fiducial record does not fit into the file.
ja: 基準レコードがファイルに収まりません。

en: Tag %u size is %u which is not sufficient to hold its content.
ja: タグ%uサイズは%uで、コンテンツを保持するには不十分です。

en: Imports Matlab MAT files v5.
ja: Matlab MAT files v5 データをインポートします。

en: Compressed data inside compressed data found.
ja: 圧縮データ内の圧縮データが見つかりました。

en: Invalid short tag of type %u claims to consists of %u bytes.
ja: %uバイトで構成される型%uクレームの無効な short タグ。

en: Imports binary MetroPro (Zygo) data files.
ja: MetroPro (Zygo) データをインポートします。

en: File header is larger than file.
ja: ファイル ヘッダーがファイルより大きいです。

en: Imports MicroProf FRT profilometer data files.
ja: MicroProf FRT profilometer データをインポートします。

en: Duplicate block %02x.
ja: 重複ブロック%02x。

en: File contains fewer than XSize*YSize data points.
ja: ファイルに含まれるデータ ポイントが XSize*YSize 未満です。

en: Imports DME MIF data files.
ja: DME MIF データをインポートします。

en: Image header record is too short.
ja: イメージ ヘッダー レコードが短すぎます。

en: Axis display info record is too short.
ja: 軸の表示情報が短すぎます。

en: Loading of file version %u.%u is not implemented.
ja: ファイルバージョン%u.%uのロードは実装されていません。

en: File information block is outside the file.
ja: ファイル情報ブロックはファイルの外部にあります。

en: File information block size is invalid.
ja: ファイル情報のブロック サイズが無効です。

en: Unique id record is too short.
ja: 一意の ID レコードが短すぎます。

en: Imports Molecular Imaging MI data files.
ja: Molecular Imaging MI データをインポートします。

en: Spectroscopy Graph
ja: スペクトロスコピー

en: Imports Aarhus MUL files.
ja: Aarhus MUL データをインポートします。

en: Image number in the label %u does not match the number %u in the index.
ja: ラベル%uの画像番号がインデックス内の%uの数と一致しません。

en: Label string length %u is larger than 20.
ja: ラベル文字列の長さは%u20より大きい。

en: Imports Nanoeducator data files.
ja: Nanoeducator データをインポートします。

en: format version
ja: フォーマットバージョン

en: Image data starts past the end of file.
ja: 画像データはファイルの終わりを越えて開始されます。

en: Spectra data starts past the end of file.
ja: スペクトルデータはファイルの終わりを越えて開始されます。

en: Profile %u
ja: プロファイル%u

en: F-D spectra
ja: F-Dスペクトル

en: I-V spectra
ja: I-Vスペクトル

en: I-Z spectra
ja: I-Zスペクトル

en: Imports Nanomagnetics' NMI file format version 3 and 5
ja: Nanomagnetics' NMI file format version 3 and 5 データをインポートします

en: Imports Nanonics NAN data files.
ja: Nanonics NAN データをインポートします。

en: Expected header end marker ‘%s’ was not found.
ja: 予期されるヘッダー終了マーカー '%s' が見つかりませんでした。

en: HeaderLength %u differs from actual header length %u
ja: ヘッダー長%u実際のヘッダー長%uとは異なります

en: Expected header start marker ‘%s’ but found ‘%s’.
ja: 予期されるヘッダー開始マーカー '%s' が見つかりましたが、'%s' が見つかりました。

en: Imports Nanonis DAT spectrum files.
ja: Nanonis DAT spectrum データをインポートします。

en: Data block is truncated
ja: データブロックが切り捨てられます

en: Imports Nanonis SXM data files.
ja: Nanonis SXM データをインポートします。

en: File header ended unexpectedly.
ja: ファイル ヘッダーが予期せず終了しました。

en: Garbage was found in place of tag header line.
ja: タグ ヘッダー行の代わりにガベージが見つかりました。

en: DATA_INFO does not contain the expected columns: %s.
ja: DATA_INFOには、%s列が含まれていません。

en: DATA_INFO line contains fewer than %d fields.
ja: DATA_INFO行に含まれるフィールドは%d未満です。

en: Missing data start marker \x1a\x04.
ja: データ開始マーカー \x1a\x04 が見つかりません。

en: Reads Nano-Solution/NanoObserver .nao files.
ja: Nano-Solution/NanoObserver .nao データをインポートします。

en: Imports NanoScan XML files.
ja: NanoScan XML データをインポートします。

en: Wrong size of Base64 encoded data.
ja: Base64 エンコードデータのサイズが間違っています。

en: Imports NanoScanTech .nstdat files.
ja: NanoScanTech .nstdat データをインポートします。

en: Imports Digital Instruments Nanoscope II data files.
ja: Digital Instruments Nanoscope II データをインポートします。

en: File is not a Nanoscope file, or it is a unknown subtype.
ja: ファイルがNanoscopeファイルではないか、または不明なサブタイプです。

en: File has been damaged by change of line endings, resulting in corruption of the binary part of the file.
    
    Typically, this occurs if the file is treated as text when sent by e-mail uncompressed, sent by FTP in ascii mode (use binary), compressed by ‘Send to compressed folder’ in some versions of MS Windows, or any other file transfer that attempts to store text platform-independently.
ja: ファイルは行末の変更によって破損し、ファイルのバイナリ部分が破損しました。
    
    通常、このエラーは、圧縮されていない電子メールで送信された場合、FTP で ASCII モードで送信 (バイナリを使用)、MS Windows の一部のバージョンで [圧縮フォルダに送信] によって圧縮された場合、またはプラットフォームに依存せずにテキストを格納しようとするその他のファイル転送によって、ファイルがテキストとして扱われる場合に発生します。

en: Reading channels...
ja: チャンネルを読む…

en: Cannot parse `Scan size' field.
ja: 'スキャンサイズ' フィールドを解析できません。

en: Garbage after data sample #%u.
ja: データ サンプル #%u の後にガベージを実行します。

en: Truncated header line.
ja: 切り捨てられたヘッダー行。

en: Imports NanoSystem profilometry data files.
ja: NanoSystem profilometry データをインポートします。

en: Imports NANOTOP AFM files
ja: NANOTOP AFM データをインポートします

en: Imports network Common Data Form (netCDF) files created by GXSM.
ja: GXSMで作成された network Common Data Form (netCDF) データをインポートします。

en: Variable `%s' refers to invalid or nonexistent data.
ja: 変数 '%s' は、無効なデータまたは存在しないデータを参照します。

en: NetCDF records are not supported.
ja: NetCDF レコードはサポートされていません。

en: Value series values must be of type FLOAT.
ja: 値系列値は、FLOAT タイプでなければなりません。

en: Time values must be of type DOUBLE.
ja: 時間の値は、DOUBLE 型にする必要があります。

en: Reading of fast scan files is not implemented - yet.
ja: 高速スキャンファイルの読み取りはまだ実装されていません。

en: Time series order is wrong.
ja: 時系列の順序が間違っています。

en: File ended unexpectedly inside `%s'.
ja: ファイルが予期せず '%s' の中で終了しました。

en: Expected `%s' array or `ABSENT'.
ja: 予期される '%s' 配列または 'ABSENT' です。

en: Array `%s' has non-zero number of elements in spite of being absent.
ja: 配列 '%s' は、存在しないにもかかわらず、ゼロ以外の数の要素を持ちます。

en: More than one record dimension found.
ja: 複数のレコード ディメンションが見つかりました。

en: Imports Nano Measuring Machine profile files.
ja: Nano Measuring Machine profile データをインポートします。

en: Plot point density map
ja: ポイント密度マップをプロット

en: Align scan lines with X axis
ja: スキャン ラインを X 軸に合わせる

en: Rendering surface...
ja: 表面のレンダリング…

en: Import NMM Profile Set
ja: NMM Profile Setデータをインポートします

en: Information
ja: インフォメーション

en: _Auto
ja: 自動

en: Imported Channels
ja: インポートされたチャンネル

en: Point density map
ja: ポイント密度マップ

en: Something is changing the data files on disk.
ja: ディスク上のデータファイルを変更しています。

en: Imports and exports nearly raw raster data (NRRD) files.
ja: Nearly raw raster data (NRRD) データをインポートします。

en: Detached header does not refer to any data file.
ja: デタッチされたヘッダーは、データ ファイルを参照しません。

en: Only two- and three-dimensional data are supported.
ja: 2 次元データと 3 次元データのみがサポートされます。

en: Non-zero lineskip is supported only for uncompressed files.
ja: 非ゼロ行スキップは、非圧縮ファイルに対してのみサポートされます。

en: Compression is supported only for detached files.
ja: 圧縮は、デタッチされたファイルに対してのみサポートされます。

en: Split detached data files are not supported.
ja: 分割されたデタッチされたデータ ファイルはサポートされていません。

en: Cannot decompress gzip-encoded data.  Zlib support was not built in.
ja: Gzipエンコードされたデータを解凍できません。 Zlib サポートは組み込まれていませんでした。

en: Cannot decompress bzip2-encoded data.  Bzip2 support was not built in.
ja: Bzip2 でエンコードされたデータを解凍できません。 Bzip2 サポートは組み込まれていませんでした。

en: Hex data contain fewer values (%u) than corresponds to the sizes (%u).
ja: 16 進データの値 (%u) は、サイズ (%u) に対応する値よりも少なくなります。

en: Text data contain fewer values (%u) than corresponds to the sizes (%u).
ja: テキスト データの値 (%u) が、サイズ (%u) に対応する値より少ない数です。

en: Field byteskip cannot be -1 for text encodings.
ja: テキスト エンコーディングの場合、フィールドバイトスキップを -1 にすることはできません。

en: Field lineskip specifies more lines than there are in the file.
ja: フィールド行スキップは、ファイル内の行数よりも多い行を指定します。

en: Field byteskip specifies more bytes than there are in the file.
ja: フィールドバイトスキップは、ファイル内のバイト数よりも多くを指定します。

en: Items of per-axis header field %s are not quoted.
ja: 軸ごとのヘッダー フィールド%sの項目は、引用符で囲まれません。

en: Per-axis header field %s contains too many items.
ja: 軸ごとのヘッダー フィールド%sに含まれる項目が多すぎます。

en: Per-axis header field %s contains too few items.
ja: 軸ごとのヘッダー フィールド%sに含まれる項目が少なすぎます。

en: Imports NT-MDT data files.
ja: NT-MDT データをインポートします。

en: Frame is too short for Frame Mode.
ja: フレームモードに対してフレームが短すぎます。

en: Frame is too short for dots or data.
ja: ドットまたはデータに対してフレームが短すぎます。

en: End of file reached in frame header #%u.
ja: フレーム ヘッダー #%u でファイルの末尾に到達しました。

en: End of file reached in frame data #%u.
ja: フレーム データ #%u でファイルの末尾に到達しました。

en: Frame #%u is too short for scanned data header.
ja: フレーム #%u は、スキャンされたデータ ヘッダーに対して短すぎます。

en: Frame #%u is too short for spectroscopy data header.
ja: フレーム #%u は、分光法データ ヘッダーには短すぎます。

en: Imports EM4SYS data files.
ja: EM4SYS データをインポートします。

en: Imports Olympus OIR data files.
ja: Olympus OIR データをインポートします。

en: Chunk type %u occured multiple times.
ja: チャンクタイプ%u複数回発生しました。

en: Imports old NTMDT MDA Spectra files.
ja: 古い NTMDT MDA Spectra データをインポートします。

en: Incorrect number of axes in parameter file.
ja: パラメータ ファイルの軸の数が正しくありません。

en: Cannot load data file: %s
ja: データ ファイルを読み込めません: %s

en: Data file is too short.
ja: データ ファイルが短すぎます。

en: Imports OLS data files.
ja: OLS データをインポートします。

en: Imports OME-TIFF data files.
ja: OME-TIFF データをインポートします。

en: ZTC coordinates (%u,%u,%u) fall outside the given ranges.
ja: ZTC 座標 (%u,%u,%u) は、指定された範囲の範囲外です。

en: The OME TIFF header specifies more TIFF directories than there are in the file.
ja: OME TIFF ヘッダーは、ファイル内の TIFF ディレクトリよりも多くの TIFF ディレクトリを指定します。

en: TIFF directory %u is assigned to multiple conflicting ZTC coordinates.
ja: TIFF ディレクトリ %uは、複数の競合する ZTC 座標に割り当てられます。

en: Imports Omicron data files (two-part .par + .tf*, .tb*, .sf*, .sb*).
ja: Omicron (two-part .par + .tf*, .tb*, .sf*, .sb*)データをインポートします。

en: Header line starts with a colon.
ja: ヘッダー行はコロンで始まります。

en: Channel information ended unexpectedly.
ja: チャネル情報が予期せず終了しました。

en: Imports Omicron flat files.
ja: Omicron flat データをインポートします。

en: Omicron flat files (*.*_flat)
ja: Omicron flat files (*.*_flat) データをインポートします。

en: File name does not have the expected form for Omicron Flat files.
ja: ファイル名は、Omicron フラット ファイルの想定される形式ではありません。

en: Cannot understand the axis hierarchy.
ja: 軸の階層を理解できません。

note: TRANSLATORS: %s is replaced with an expression of the data shape.
en: Cannot figure out how to load data in the following form: %s.
ja: データの読み込み方法を次の形式で理解できません: %s。

en: Omicron MATRIX (param.mtrx & data.mtrx)
ja: Omicron MATRIX (param.mtrx & data.mtrx)データをインポートします。

en: Imports Wyko OPD and ASC files.
ja: Wyko OPD and ASC filesデータをインポートします。

en: Item `%s' is beyond the end of the file.
ja: 項目 '%s' がファイルの終わりを越えています。

en: Nested directories found
ja: ネストされたディレクトリが見つかりました

en: Reads ISO 5436-2 OpenGPS .x3p files.
ja: ISO 5436-2 OpenGPS .x3p データをインポートします。

en: Too many DataList items for given matrix dimensions.
ja: 指定されたマトリックス ディメンションの DataList アイテムが多すぎます。

en: File main.xml contains multiple data elements.
ja: ファイルのメイン.xmlには複数のデータ要素が含まれています。

note: TRANSLATORS: type and axis are symbols such as I, CX, ...
en: Only type %s is supported for axis %s.
ja: 軸%sでは、タイプ %sのみがサポートされます。

en: Imports AFM data files from NASA Phoenix Mars mission.
ja: NASA Phoenix Mars missionデータをインポートします。

en: No previous record to continue at line %u.
ja: 行%uで継続する前のレコードはありません。

en: Invalid object nesting at line %u.
ja: 行%uでオブジェクトのネストが無効です。

en: Data block is truncated.
ja: データ ブロックは切り捨てられます。

en: Cannot parse AFM HEADER_TABLE values.
ja: AFM HEADER_TABLE値を解析できません。

en: All channels
ja: すべてのチャンネル

en: Red
ja: 赤

en: Green
ja: 緑

en: Blue
ja: 青

en: Value (max)
ja: 値 (最大)

en: RGB sum
ja: RGB合計

en: Hue
ja: 色相

en: Alpha
ja: アルファ値

en: Imports data from low-depth pixmap images (PNG, TIFF, JPEG, ...).  The set of available formats depends on available GDK pixbuf loaders.
ja: 低深度のピクセルデータ (PNG, TIFF, JPEG, …)からインポートします。読込可能な形式はGDK pixbufに依存します。

en: _Hue offset
ja: Hueオフセット

en: Pixmap has not registered file type `%s'.
ja: Pixmap はファイルタイプ '%s' を登録していません。

en: Pixbuf loader refused data: %s.
ja: Pixbuf ローダーはデータを拒否しました: %s。

en: as data
ja: データとして

en: Imports Nanosurf PLT files.
ja: Nanosurf PLTファイルをインポート.

en: Imports Pacific Nanotechnology PNI data files.
ja: Pacific Nanotechnology PNI データをインポートします。

en: XML footer overlaps with data.
ja: XML フッターはデータと重なっています。

en: Imports Park Systems data files.
ja: Park Systems データをインポートします。

en: Data tag is missing.
ja: データ タグがありません。

en: Header is too short (only %lu bytes).
ja: ヘッダーが短すぎます (%lu バイトのみ)。

en: Spectroscopy header is too short (only %lu bytes).
ja: スペクトロスコピーのヘッダーが短すぎます (%lu バイトのみ)。

en: Imports SymPhoTime data files, version 2.0.
ja: SymPhoTime data files, version 2.0 データをインポートします。

en: T2 measurement mode is not implemented.
ja: T2測定モードは実装されていません。

en: Only PI E710 and KDT180-100-Im imaging formats are implemented.
ja: PI E710 および KDT180-100-Im イメージングフォーマットのみが実装されています。

en: Measurement mode must be 2 or 3; %u is invalid.
ja: 測定モードは 2 または 3 でなければなりません。%uが無効です。

en: Only area imaging files are supported.
ja: エリア イメージング ファイルのみがサポートされます。

en: Unknown instrument number %u.
ja: 不明な機器番号%u。

en: Wrong imaging header size: %u instead of %u.
ja: イメージヘッダーのサイズが正しくありません:%uではなく%u。

en: Number of line triggers %u is smaller than the number of scan lines %u.
ja: %u行の数が%uスキャン行数より少ない行トリガー数。

en: Imports Quesant file format.
ja: Quesant データをインポートします。

en: User-specified
ja: ユーザー指定

en: Signed byte
ja: 符号付きバイト

en: Unsigned byte
ja: 符号なしバイト

en: Signed 16bit word
ja: 符号あり16 ビットワード

en: Unsigned 16bit word
ja: 符号なし 16 ビットワード

en: Signed 32bit word
ja: 符号あり32 ビット ワード

en: Unsigned 32bit word
ja: 符号なし 32 ビットワード

en: Signed 64bit word
ja: 符号あり64 ビット ワード

en: Unsigned 64bit word
ja: 符号なし 64 ビットワード

en: Imports raw data files, both ASCII and binary, according to user-specified format.
ja: ユーザー指定の形式に従って、ASCII とバイナリの両方の生データ ファイルをインポートします。

en: Raw data files
ja: 生データ ファイル

en: Any whitespace
ja: 任意の空白

en: TAB character
ja: TAB文字

en: Other character
ja: その他の文字

en: _Field delimiter
ja: フィールド区切り文字

en: _Automatically offer raw data import of unknown files
ja: 自動的に未知のファイルの生データインポートを提供

en: _Text data
ja: テキストデータ

en: _Binary data
ja: バイナリデータ

en: Missin_g value substitute
ja: 不明な値の代用

en: Start from _line
ja: 開始行

en: _Other delimiter
ja: 他の区切り文字

en: Byte s_wap pattern
ja: バイトスワップパターン

en: Start at _offset
ja: 開始オフセット

en: _Sample size
ja: サンプルサイズ

en: After each sample s_kip
ja: 各サンプルスキップ後

en: After each _row skip
ja: 各行スキップ後

en: _Reverse bits in bytes
ja: バイト単位でビットを反転

en: Reverse bi_ts in samples
ja: サンプル内のビットを反転する

en: Samples are si_gned
ja: Samples are signed

en: Raw data import must be run as interactive.
ja: 生データのインポートは対話形式で実行する必要があります。

en: Read Raw File
ja: 未加工ファイルの読み取り

en: Data Format
ja: データ形式

en: File
ja: ファイル

en: fields
ja: フィールド

en: bytes
ja: バイト

en: bits
ja: ビット

en: Binary
ja: バイナリ

en: Text
ja: テキスト

en: Delimiter: whitespace
ja: 区切り文字: 空白

en: Delimiter: 0x%02x
ja: 区切り文字: 0x%02x

en: Delimiter: %s
ja: 区切り文字: %s

en: Info
ja: 情報

en: <b>Parsing failed</b>
    The contents of `%s' does not match format: %s.
ja: <b>解析に失敗しました</b>
    ' ' の内容 %s が形式と一致しません %s : 。

en: Not enough lines (%d) for offset (%d)
ja: オフセット (%d) に十分なライン (%d) がありません

en: Expected `%c' to skip more fields in row %u, got `%.16s'
ja: 「%c」が行%uでより多くのフィールドをスキップすることが期待され、「%.16s」を得ました

en: Expected `%s' to skip more fields in row %u, got `%.16s'
ja: 「%s」が行%uでより多くのフィールドをスキップすることが期待され、「%.16s」を得ました

en: Imports simple text files as graph curves.
ja: 単純なテキスト ファイルをグラフ カーブとして読み込みます。

en: ASCII graph curve files
ja: ASCII グラフ曲線ファイル

en: _Title
ja: タイトル

en: Curve
ja: カーブ

en: _X label
ja: _Xラベル

en: _Y label
ja: _Yラベル

en: X _units
ja: X単位

en: ASCII graph import must be run as interactive.
ja: ASCII グラフのインポートは、対話形式で実行する必要があります。

en: Import Graph Data
ja: グラフデータのインポート

en: Imports Renishaw WiRE data files (WDF).
ja: Renishaw WiRE data files (WDF) データをインポートします。

en: Random points order unsupported
ja: ランダムポイントの順序がサポートされていません

en: Imports RHK Technology SM3 data files.
ja: RHK Technology SM3 データをインポートします。

en: End of file reached in page header.
ja: ページ ヘッダーでファイルの末尾に到達しました。

en: magic page header
ja: マジックページヘッダー

en: End of file reached in string #%u.
ja: 文字列 #%u でファイルの末尾に達しました。

en: End of file reached in color data header.
ja: カラー データ ヘッダーでファイルの末尾に到達しました。

en: End of file reached in color data.
ja: ファイルの終わりがカラー データに到達しました。

en: Unknown line %d
ja: 不明な行%d

en: Imports RHK Technology SM4 data files.
ja: RHK Technology SM4 データをインポートします。

en: Object list in %s is truncated.
ja: %sのオブジェクトリストは切り捨てられます。

en: Object of type %s is truncated.
ja: %s型のオブジェクトは切り捨てられます。

en: Cannot find object %s in %s.
ja: %sにオブジェクト %sが見つかりません。

en: Imports RHK Technology SPM32 data files.
ja: RHK Technology SPM32 データをインポートします。

en: Invalid file header.
ja: ファイル ヘッダーが無効です。

en: Only image and line files are supported.
ja: イメージ ファイルとライン ファイルのみがサポートされます。

en: Invalid data type %d for image data.
ja: イメージ データに対して無効なデータ型%d。

en: Invalid data type %d for line data.
ja: 行データに対して無効なデータ型%d。

en: data ranges
ja: データ範囲

en: data offset
ja: データ オフセット

en: Imports S94 STM data files.
ja: S94 STMデータをインポートします。

en: Imports Surfstand group SDF (Surface Data File) files.
ja: Surfstand group SDF (Surface Data File) データをインポートします。

en: Invalid `%s' value: %d.
ja: 無効な '%s' 値: %d。

en: Invalid `%s' value: %g.
ja: 無効な '%s' 値: %g。

en: Missing data start marker (*).
ja: データ開始マーカー (*) がありません。

en: End of file reached when looking for `%s' field.
ja: 「%s」フィールドを探すときに、ファイルの終わりに達しました。

en: Invalid line found when looking for `%s' field.
ja: 「%s」フィールドを検索するときに無効な行が見つかりました。

en: Imports Seiko XQB, XQD, XQT and XQP files.
ja: Seiko XQB, XQD, XQT and XQP データをインポートします。

en: Imports Sensofar PLu file format, version 2000 or newer.
ja: Sensofar PLu file format, version 2000以降 データをインポートします。

en: Profile
ja: プロフィール

en: Reads Sensofar PLUx files.
ja: Sensofar PLUx データをインポートします。

en: Imports Sensolytics text files.
ja: Sensolytics text データをインポートします。

en: Imports Shimadzu SPM data files.
ja: Shimadzu SPM データをインポートします。

en: Cannot parse data values after %d of %d.
ja: %dの%d後にデータ値を解析できません。

en: Imports IonScope SICM data files.
ja: IonScope SICM データをインポートします。

en: Imports SIS (Surface Imaging Systems) data files.
ja: SIS (Surface Imaging Systems) データをインポートします。

en: Too short document info.
ja: ドキュメント情報が短すぎます。

en: Too short parameter info.
ja: パラメーター情報が短すぎます。

en: Unexpected image block.
ja: 予期しないイメージ ブロック。

en: End of file reached in image block.
ja: ファイルの終わりがイメージ ブロックに到達しました。

en: End of file reached in channel block.
ja: チャネル ブロックでファイルの終わりに達しました。

en: End of file reached when another channel was expected.
ja: 別のチャネルが予期されたときにファイルの終わりに達しました。

en: Loads SPML (Scanning Probe Microscopy Markup Language) data files.
ja: SPML (Scanning Probe Microscopy Markup Language) データをインポートします。

en: Imports Thermicroscopes SpmLab R3 to R7 data files.
ja: Thermicroscopes SpmLab R3 to R7 データをインポートします。

en: Unknown format version %c.
ja: 不明な形式のバージョン%c。

en: Imports SPMLab floating-point files.
ja: SPMLab floating-point データをインポートします。

en: Missing data start marker [Data].
ja: データ開始マーカー [データ] がありません。

en: Reads ATC SPMxFormat files.
ja: ATC SPMxFormat データをインポートします。

en: Imports Omicron STMPRG data files (tp ta).
ja: Omicron STMPRG (tp ta) データをインポートします。

en: Parameter file is too short.
ja: パラメータ ファイルが短すぎます。

en: First channel is switched off.
ja: 最初のチャンネルはオフになります。

en: Current or Deflection or Amplitude
ja: 電流・反り・振幅

en: Electrochemical Voltage (Vec)
ja: 電気化学電圧(Vec)

en: Topography and SPS
ja: トポグラフィーとSPS

en: Topography and SPS (scripted)
ja: トポグラフィーとSPS (スクリプト)

en: Electrochemical Current (Iec)
ja: 電気化学電流 (Iec)

en: Friction or Phase
ja: 摩擦または位相

en: AUX in 3 (Sum)
ja: AUX in 3 (SUM)

en: AUX in 4 (Raw Deflection)
ja: AUX in 4 (反りシグナル)

en: Topography and Flexgrid
ja: トポグラフィとFlexgird

en: External
ja: 外部

en: Imports Molecular Imaging STP data files.
ja: Molecular Imaging STP データをインポートします。

en: Imports Surf data files.
ja: Surf データをインポートします。

en: Imports Tescan SEM images.
ja: Tescan SEM データをインポートします。

en: Imports FEI Tecnai imaging and analysis (former Emispec) files.
ja: FEI Tecnai imaging and analysis (former Emispec) データをインポートします。

en: Imports Corning Tropel UltraSort files.
ja: Corning Tropel UltraSortデータをインポートします。

en: Imports Unisoku data files (two-part .hdr + .dat).
ja: Unisoku data files (two-part .hdr + .dat)データをインポートします。

en: format flags
ja: フォーマット フラグ

en: resolution
ja: 解像度

en: Missing or invalid some integers heaven knows what they mean but that should be here.
ja: いくつかの整数が無いか不正です。天国は何を意味するか知っているでしょうけど。

en: x scale parameters
ja: x スケール パラメータ

en: y scale parameters
ja: y スケールパラメータ

en: z scale parameters
ja: z スケール パラメータ

en: data type parameters
ja: データ型パラメーター

en: Imports WItec Project data files.
ja: WItec Projectデータをインポートします。

en: Imports WITec ASCII export files.
ja: WITec ASCII export データをインポートします。

en: Imports WITec WIT data files.
ja: WITec WIT データをインポートします。

en: Imports WSF ASCII files.
ja: WSF ASCII データをインポートします。

en: File header does not end with an empty line.
ja: ファイル ヘッダーの末尾が空行ではありません。

en: Imports Nanotec WSxM data files.
ja: Nanotec WSxM データをインポートします。

en: Unknown data type `%s'.
ja: 不明なデータ型 '%s' です。

en: Exports data as simple XYZ text file.
ja: データをシンプル XYZ テキスト ファイルとしてエクスポートします。

en: XYZ data:
ja: XYZ データ:

en: Lateral units:
ja: 水平単位:

en: Export XYZ
ja: XYZ のエクスポート

en: Imports Carl Zeiss SEM images.
ja: Carl Zeiss SEM データをインポートします。

en: Imports Carl Zeiss CLSM images.
ja: Carl Zeiss CLSM データをインポートします。

en: Imports Zemax grid sag data files.
ja: Zemax グリッドサグデータファイルをインポートします。

en: Data line %u does not contain four items.
ja: データ行%uには 4 つの項目が含まれていません。

en: Unit code %d is invalid or unsupported.
ja: ユニット コード %dが無効か、サポートされていません。

en: The first line contains too many items.
ja: 最初の行に含まれる項目が多すぎます。

en: Aligns graph curves.
ja: グラフを整列。

en: Critical dimension measurements
ja: 臨界寸法測定

en: Fit critical dimension
ja: 臨界寸法にフィッティング

en: Fit Graph
ja: グラフにフィッティング

en: _Graph curve:
ja: 曲線グラフ:

en: F_unction:
ja: 関数:

en: Range:
ja: 範囲:

en: _Draw whole circle
ja: 円を描画

en: Save Fit Report
ja: フィッティングレポートを保存

en: Fit
ja: フィッティング

en: It is necessary to select more data points than free fit parameters
ja: 自由フィットパラメータよりも多くのデータポイントを選択する必要があります

en: ===== Fit Results =====
ja: =====フィッティング結果=====

en: Data:             %s
ja: データ: %s

en: Number of points: %d of %d
ja: ポイント数:%dの%d

en: X range:          %.*f to %.*f %s
ja: X 範囲: %.*fから%.*f %s

en: Fitted function:  %s
ja: フィッティング関数:%s

en: Results
ja: 結果

en: Cut graph
ja: グラフの切り取り

en: Extract part of graph into new one
ja: グラフの一部から新規に作成

en: Cut _all curves
ja: すべてのカーブを切り取り

en: Cut Graph
ja: グラフを切り取り

en: DOS Spectrum
ja: DOSスペクトル

en: Calculate DOS spectrum from I-V tunneling spectroscopy
ja: I-Vトンネル電流スペクトルからDOS spectrumを計算

en: %s: Graph should be I-V spectroscopy.
ja: %s:グラフはI-V分光法である必要があります。

en: DOS Spectrum for "%s"
ja: 「%s」のためのDOSスペクトラム

en: Exports graph data to text files.
ja: グラフ データをテキスト ファイルにエクスポートします。

en: Export graph data to a text file
ja: グラフデータをテキストファイルにエクスポートする

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Gnuplot friendly
ja: Gnuplotに合う

en: Comma separated values
ja: コンマ区切り値

en: Origin friendly
ja: 元データに合う

en: Export _units
ja: 単位エクスポート

en: Export _labels
ja: ラベルエクスポート

en: Export _metadata
ja: メタデータエクスポート

en: POSIX _number format
ja: POSIX _number形式

en: Single _merged abscissa
ja: Single merged abscissa

en: Export to Text File
ja: テキストファイルエクスポート

en: Export graph into bitmap
ja: グラフをビットマップにエクスポート

en: Export graph to a raster image
ja: グラフをラスターイメージにエクスポートする

en: Exports graphs to PostScript
ja: グラフをPostScriptにエクスポート

en: Export graph to PostScript
ja: グラフをPostScriptへエクスポート

en: Export to PostScript
ja: PostScriptにエクスポート

en: Fit force-distance data
ja: フォースカーブのフィッティング

en: Fit a force-distance curve
ja: フォースカーブをフィッティングする

en: Fit FD Curve
ja: フォースカーブをフィッティング

en: verb|_Estimate
ja: 算出

en: _Plot Inits
ja: Plot Inits

en: Initial
ja: 初期値

en: χ<sup>2</sup> result:
ja: χ<sup>2</sup> 結果:

en: Correlation Matrix
ja: 相関行列

en: Instant:
ja: インスタント：

en: esti_mate
ja: 見積もり

en: p_lot
ja: プロット

en: Estimate
ja: 見積もり

en: Residual sum:   %g
ja: 残渣: %g

en: Correlation matrix
ja: 相関行列

en: Remove graph noise by filtering.
ja: フィルタリングでグラフノイズを除去します。

en: Remove noise from graph curves
ja: グラフカーブからノイズを除去

en: Fit graph with function
ja: 関数に合わせてグラフを調整

en: Fit a function on graph data
ja: グラフデータに関数を合わせる

en: Copy all fitted values to estimates
ja: すべての適合値を見積もりにコピー

en: Plot full range
ja: 全範囲をプロット

en: Create a difference graph
ja: 変位グラフを作成する

en: _All curves
ja: すべてのカーブ

en: Level graph by line.
ja: 折れ線グラフをレベリング。

en: Level graph curves
ja: カーブをレベリング

en: Physically transforms graph data to logarithmic scale.
ja: グラフデータを対数スケールに変換します。

en: Transform graph axes to logarithmic scale
ja: グラフ軸を対数スケールに変換する

en: Abscissa _X
ja: 横軸X

en: Ordinate _Y
ja: 縦軸Y

en: _Both
ja: 両方

en: O_mit
ja: 省略

en: _Take absolute value
ja: 絶対値を取る

en: Natural (e)
ja: 自然対数 (e)

en: Axes to transform
ja: 変換する軸

en: Negative abscissa handling
ja: 負の横軸処理

en: Negative ordinate handling
ja: 負の縦軸処理

en: Logscale Transform
ja: 対数スケール変換

en: Save Parameters
ja: パラメータの保存

note: TRANSLATORS: %{from}v and %{to}v are ids, do NOT translate them.
en: %{from}v to %{to}v
ja: %{from}v から %{to}v

en: Finds peaks on graph curves.
ja: グラフ曲線上のピークを検索します。

en: Find graph curve peaks
ja: グラフ曲線のピークを検索する

en: Prominence
ja: 隆起

en: Zero
ja: ゼロ

en: Bilateral minimum
ja: Bilateral最小値

en: _Background type
ja: バックグラウンドタイプ

en: Order peaks _by
ja: ピークの順序

en: Invert (find valleys)
ja: 反転(谷を見つける)

en: Number of _peaks
ja: ピーク数

en: Save Peak Parameters
ja: ピークパラメータの保存

en: Graph Peaks
ja: グラフピーク

en: Data + fit
ja: データ + フィット

en: Leveled data
ja: レベリングされたデータ

en: Remove polynomial background
ja: 多項式で背景を削除する

en: Height distribution
ja: 高さ分布

en: Cum. height distribution
ja: 高さ分布

en: Distribution of angles
ja: 角度の分布

en: Cum. distribution of angles
ja: 角度の累積分布

en: Calculates one-dimensional statistical functions (height distribution, correlations, PSDF).
ja: 1 次元統計関数 (高さ分布、相関、PSDF) を計算します。

en: Calculate 1D statistical functions
ja: 1D統計関数の計算

en: O_versampling
ja: オーバーサンプリング

en: _Fixed resolution
ja: 固定解像度

en: Statistical Functions
ja: 統計関数

en: Calculates simple graph curve statistics.
ja: グラフ曲線の単純な統計情報。

en: Calculate graph curve statistics
ja: グラフ曲線の統計情報を計算

en: Statistical Quantities
ja: 統計量

en: Simple Parameters
ja: 単純なパラメータ

en: Integrals
ja: 積分

en: Graph Statistics
ja: グラフ統計

en: Projected length
ja: 予想長

en: Area under curve
ja: 曲線下の領域

en: Positive area
ja: 正領域

en: Negative area
ja: 負領域

en: Root mean square
ja: 二乗平均平方根

en: Data + polynomials
ja: データ + 多項式

en: Difference
ja: 差

en: Terraces (ideal)
ja: テラス(理想的)

en: Leveled surface
ja: 表面のレベリング

en: Polynomial background
ja: 多項式バックグラウンド

en: Fits terraces with polynomial background.
ja: 多項式バックグラウンドを持つテラスにフィットします。

en: /Measure _Features/_Terraces...
ja: /特徴抽出/テラス…

en: Fit terraces with polynomial background
ja: 多項式バックグラウンドを持つテラスを合わせる

en: Step detection
ja: ステップ検出

en: _Step detection kernel
ja: _Step検出カーネル

en: Step detection _threshold
ja: ステップ検出しきい値

en: Step _broadening
ja: ステップ拡大

en: _Polynomial degree
ja: 多項式の次数

en: _Independent heights
ja: 高さ

en: Select regions _manually
ja: 領域の手動選択

en: Save Terrace Table
ja: テラステーブルを保存

en: Output
ja: 出力

en: M_inimum polynomial degree
ja: 最小次数

en: _Maximum polynomial degree
ja: 最大次数

en: Minimum broadening
ja: 最小拡大

en: Maximum broadening
ja: 最大拡大

en: Fit Terraces
ja: フィットテラス

en: Terrace List
ja: テラスリスト

en: Survey
ja: アンケート

en: Result
ja: 結果

en: _Execute
ja: 実行

en: Fitted step height
ja: フィッテイングされたステップ高

en: Mean square difference
ja: 平均平方差

en: Terrace discrepancy
ja: テラスの不一致

en: Number of terraces
ja: テラスの数

en: No free parameters are selected.
ja: 空きパラメータは選択されていません。

en: Number of combinations: %u.
ja: 組み合わせの数: %u。

en: Segment %u
ja: セグメント%u

en: Level %d
ja: レベル %d

en: Fit failed
ja: フィッティングに失敗

en: No suitable terrace steps found
ja: 適切なテラスステップが見つかりません

en: No terraces were found
ja: テラスが見つかりませんでした

en: Save Terrace Fit Survey
ja: テラスフィット調査を保存

en: Layer allowing selection of horizontal or vertical lines.
ja: 水平線または垂直線の選択を可能にするレイヤー。

en: Layer allowing selection of combined horizontal and vertical lines.
ja: 結合された水平線と垂直線の選択を可能にするレイヤー。

en: Layer allowing selection of elliptic areas.
ja: 楕円領域の選択を可能にするレイヤー。

en: Layer allowing selection of a two-dimensional lattice.
ja: 2 次元の格子の選択を可能にするレイヤー。

en: Layer allowing selection of arbitrary straight lines.
ja: 任意の直線の選択を可能にするレイヤー。

en: Layer allowing selection of a single long curve.
ja: 単一の長い曲線の選択を可能にするレイヤー。

en: Layer allowing selection of several points, displayed as crosses or invisible.
ja: 十字または非表示として表示される複数のポイントの選択を可能にするレイヤー。

en: Layer allowing selection of a projective plane.
ja: 投影面の選択を可能にするレイヤー。

en: Layer allowing selection of rectangular areas.
ja: 長方形の領域の選択を可能にするレイヤー。

en: Plug-in proxy is a module capable of querying, registering, and running external programs (plug-ins) on data pretending they are data processing or file loading/saving modules.
ja: プラグインプロキシは、データ処理やファイルの読み込み/保存モジュールを装って、データに対して外部プログラム(プラグイン)を照会、登録、実行できるモジュールです。

en: /_Plug-Ins
ja: /プラグイン

en: Run plug-in %s
ja: プラグイン %sの実行

en: Plugin-proxy must be run as interactive.
ja: プラグインプロキシはインタラクティブとして実行する必要があります。

en: Plug-in `%s' does not implement file loading.
ja: プラグイン '%s' はファイルの読み込みを実装しません。

en: Cannot read temporary file: %s.
ja: 一時ファイルを読み取れません: %s。

en: Cannot execute plug-in `%s': %s.
ja: プラグイン '%s' を実行できません: %s。

en: Plug-in `%s' returned non-zero exit status: %d.
ja: プラグイン '%s' はゼロ以外の終了状況を返しました: %d。

en: Plug-in `%s' did not return any meaningful data.
ja: プラグイン '%s' は意味のあるデータを返しませんでした。

en: Plug-in `%s' does not implement file saving.
ja: プラグイン '%s' はファイル保存を実装しません。

en: Cannot create a temporary file: %s.
ja: 一時ファイルを作成できません: %s。

en: Cannot fdopen() already open file: %s.
ja: Fdopen() できません。既にファイルが開かれています: %s。

en: Calculates and analyzes two-dimensional autocorrelation function.
ja: 2 次元自己相関関数を計算して分析します。

en: /_Statistics/2D Auto_correlation...
ja: /統計処理/2D自動相関…

en: Calculate 2D autocorrelation function
ja: 2D自己相関関数の計算

en: data-adjustment|None
ja: なし

en: Mean value subtraction
ja: 平均値減算

en: Plane leveling
ja: 平面レベリング

en: Zoom
ja: ズーム

en: Data adjustment
ja: データ調整

en: Create ACF image
ja: ACF イメージの作成

en: Only zoomed part
ja: ズームされたパーツのみ

en: _Thickness
ja: 厚み

en: _Separate curves
ja: 分離曲線

en: _Threshold
ja: しきい値

en: Autocorrelation Function
ja: 自己相関関数

en: ACF Section
ja: ACFセクション

en: Mask in use
ja: 使用中のマスク

en: Autocorrelation length
ja: 自己相関の長さ

en: Slowest decay length
ja: 最も遅い減衰の長さ

en: Fastest decay direction
ja: 最速の減衰方向

en: Slowest decay direction
ja: 最も遅い減衰方向

en: Texture aspect ratio
ja: テクスチャアスペクト比

en: Calculates two-dimensional distribution of angles, that is projections of slopes to all directions.
ja: すべての方向への勾配の投影である角度の 2 次元分布を計算します。

en: /_Statistics/An_gle Distribution...
ja: /統計処理/角度分布…

en: Calculate two-dimensional angle distribution
ja: 2 次元角度分布の計算

en: _Logarithmic value scale
ja: 対数スケール

en: Use local plane _fitting
ja: 局所平面フィッティングを使用

en: Angle distribution
ja: 角度分布

en: Angle Distribution
ja: 角度分布

en: Computing angle distribution...
ja: 角度分布の計算.

en: Generates images by annealing a lattice gas model.
ja: 格子ガスモデルをアニーリングして画像を生成します。

en: /S_ynthetic/_Anneal...
ja: /合成・生成/アニーリング…

en: Generate image by annealing a lattice gas
ja: 格子ガスをアニーリングして画像を生成する

en: _Number of iterations
ja: 回数

en: _Initial temperature
ja: 初期温度

en: Final _temperature
ja: 最終温度

en: Component _fraction
ja: Component fraction

en: Enable three components
ja: 3コンポーネントを有効にする

en: F_raction of B
ja: Fraction of B

en: Mixing energy AB
ja: エネルギー AB を混合する

en: Mixing energy BC
ja: エネルギーBCを混合

note: TRANSLATORS: Average is verb here, `perform averaging'.
en: _Average iterations
ja: 平均反復

en: Anneal
ja: アニール

en: Dimensions
ja: 大きさ

en: Generator
ja: ジェネレータ

en: Simulation Parameters
ja: シミュレーションパラメータ

en: Three Component Model
ja: 3コンポーネント モデル

en: _Like Current Image
ja: Like Current Image

en: Initializing...
ja: 初期化しています…

en: Running computation...
ja: 計算を実行しています…

en: /_Level/Revolve _Arc...
ja: /レベリング/円の転がり…

en: Level data by arc revolution
ja: 仮想的な円弧を転がしてレベリング

en: _Horizontal direction
ja: 水平方向

en: _Vertical direction
ja: 垂直方向

en: _Both directions
ja: 両方向

en: _Radius
ja: 半径

en: _Invert height
ja: 高さ逆数

en: E_xtract background
ja: 背景抽出

en: Background
ja: 背景

en: Revolve Arc
ja: 回転円弧

en: Simple arithmetic operations with data fields.
ja: データ フィールドを使用した単純な算術演算。

en: /M_ultidata/_Arithmetic...
ja: /複数のデータ処理/数値計算…

en: Arithmetic operations on data
ja: データに対する算術演算

en: _Expression
ja: 数式

en: Specify un_its
ja: 単位を指定

en: _Fixed filler value
ja: 固定フィラー値

en: Calculated
ja: 計算

en: Arithmetic
ja: 数学

en: _Expression:
ja: 数式:

en: Operands
ja: 演算子

en: Take result units from data d%d
ja: データ d から結果単位を取得します%d

en: Specify un_its:
ja: 単位を指定:

en: Specify result units explicitly
ja: 結果単位を明示的に指定する

en: Expression contains unknown identifiers
ja: 式に不明な識別子が含まれています

en: Pixel dimensions differ
ja: ピクセル寸法が異なる

en: Lateral dimensions are different physical quantities
ja: 水平の次元が物理量と異なります

en: Physical dimensions differ
ja: 物理的な寸法が異なる

en: Similar structures averaging using autocorrelation
ja: 自己相関を用いた類似の構造の平均化

en: /_Correct Data/_Correlation Averaging...
ja: /データ補正/相関平均化…

en: Averaging of similar structures
ja: 類似構造の平均化

en: Averaged
ja: 平均

en: Averaging of Similar Structures
ja: 類似構造の平均化

en: Select the sample area below
ja: 下のサンプル領域を選択

en: Basic operations like flipping, value inversion, and rotation by multiples of 90 degrees.
ja: 反転、値反転、回転などの基本的な操作を 90 度の倍数で行います。

en: /_Basic Operations/_Invert Value
ja: /基本操作/値反転

en: Invert values about mean
ja: 平均に関する値を反転する

en: /_Basic Operations/S_quare Samples
ja: /基本操作/正方形にする

en: Resample data with non-1:1 aspect ratio to square samples
ja: 正方形のサンプルに対する非 1:1 アスペクト比を持つデータのリサンプル

en: Generates surfaces by ballistic deposition.
ja: 弾道堆積によって表面を生成。

en: /S_ynthetic/_Deposition/_Ballistic...
ja: /合成・生成/堆積/弾道…

en: Generate surface by ballistic deposition
ja: 弾道堆積による表面の生成

en: Co_verage
ja: 被覆

en: Mean deposited thickness
ja: 平均堆積厚

en: Ballistic Deposition
ja: 弾道堆積

en: Evolution
ja: 進行プロット

en: Depositing particles...
ja: 粒子を堆積させる…

en: Creates a smaller image using binning.
ja: ビニングで小さいイメージを作成。

en: /_Basic Operations/_Binning...
ja: /基本操作/ビニング…

en: Reduce size by binning
ja: ビニングによるサイズの縮小

en: _Square bin
ja: 正方形ビニング

en: Trim _lowest
ja: トリム最小値

en: Trim hi_ghest
ja: トリム最大値

en: _Trim symmetrically
ja: 対称的なトリム

en: _X offset
ja: Xオフセット

en: _Y offset
ja: Yオフセット

en: _Sum instead of averaging
ja: 平均化の代わりに合計値

en: Binned Data
ja: ビン分割されたデータ

en: Binning
ja: ビニング

en: Bin Dimensions
ja: Binの次元

en: New dimensions
ja: 新しい寸法

en: Load calibration data from text file
ja: テキストファイルからキャリブレーションデータを読み込む

en: /Cali_bration/_Load From Text File...
ja: /キャリブレーション/テキストファイルから読み込む…

en: Load calibration data from text file.
ja: テキストファイルからキャリブレーションデータをロードします。

en: Error loading file: %s
ja: ファイルの読み込み中にエラーが発生しました: %s

en: Cannot save preset: %s
ja: プリセットを保存できません: %s

en: Load Calibration Data
ja: キャリブレーションデータの読み込み

en: Calibration name:
ja: キャリブレーション名:

en: No data loaded
ja: 読み込まれたデータがありません

en: Calibration '%s' already exists
ja: キャリブレーション'%s'はすでに存在します

en: Overwrite
ja: 上書き

en: Append
ja: 追加

en: Load calibration data
ja: キャリブレーションデータの読み込み

en: Error loading file '%s'
ja: ファイル '%s' の読み込み中にエラーが発生しました

en: Error: not enough points.
ja: エラー: ポイントが不足しています。

en: Loaded %d data points
ja: 読み込まれた%dデータ ポイント

en: Create simple calibration data
ja: 簡単なキャリブレーションデータを作成する

en: /Cali_bration/_Create...
ja: /キャリブレーション/作成…

en: Specify simple calibration data.
ja: 単純なキャリブレーションデータを指定します。

en: Simple Calibration Data
ja: シンプルなキャリブレーションデータ

en: _X from:
ja: Xの取得方法:

en: _X to:
ja: X:

en: _Y from:
ja: Y from:

en: _Y to:
ja: Y:

en: _Z from:
ja: Z from:

en: _Z to:
ja: Z:

en: _X uncertainty:
ja: X不確実性:

en: _Y uncertainty:
ja: Y不確実性:

en: _Z uncertainty:
ja: Z不確実性:

en: _X correction factor:
ja: X補正係数:

en: _Y correction factor:
ja: Y補正係数:

en: _Z correction factor:
ja: Z補正係数:

en: Simple error map based on grating measurements
ja: グレーティング測定に基づく単純なエラーマップ

en: /Cali_bration/_Get Simple Errop Map...
ja: /キャリブレーション/シンプルなエラーマップ…

en: Simple error mapping
ja: 単純なエラーマッピング

en: Simple Error Map
ja: 単純なエラー マップ

en: Operands:
ja: 演算子:

en: Grating image
ja: グレーティング画像

en: _X offset:
ja: Xオフセット:

en: _Y offset:
ja: Yオフセット:

en: X _period:
ja: X周期:

en: Y p_eriod:
ja: Y周期:

en: _Z offset:
ja: Zオフセット:

en: No suggestion
ja: 提案なし

en: Data same as detail?
ja: 詳細と同じデータ?

en: Data larger than detail?
ja: 詳細よりも大きなデータですか?

en: one object found | %d objects found
ja[0]: 1 つのオブジェクトが見つかりました
    %d 個のオブジェクトが見つかりました

en: Search canceled
ja: 検索が取り消されました

en: Correlating...
ja: 相関...

en: 3D calibration/uncertainty
ja: 3Dキャリブレーション/不確実性

en: /Cali_bration/_Apply to Data...
ja: /キャリブレーション/データに適用…

en: 3D calibration and uncertainty
ja: 3Dキャリブレーションと不確実性

en: 3D Calibration
ja: 3Dキャリブレーション

en: No data used.
ja: データは使用されません。

en: Used calibration data:
ja: 使用されたキャリブレーションデータ:

en: Shown planes:
ja: 表示される平面:

en: View:
ja: 眺望:

en: Plane:
ja: 平面：

en: X position:
ja: X位置:

en: Y position:
ja: Y位置:

en: Z position:
ja: Z位置:

en: _Interpolation type:
ja: 内挿タイプ:

en: Crop to actual data
ja: 切り取ってデータにする

en: Shown part has zero range.
ja: 表示された部分の範囲はゼロです。

en: Shown range (%.*f - %.*f) %s
ja: 表示範囲 (%.*f - %.*f) %s

en: %d calibration data
ja: キャリブレーションデータ%d

en: X span: (%.*f - %.*f) %s
ja: X スパン: (%.*f - %.*f) %s

en: Y span: (%.*f - %.*f) %s
ja: Y スパン: (%.*f - %.*f) %s

en: Z span: (%.*f - %.*f) %s
ja: Z スパン: (%.*f - %.*f) %s

en: Error: out of range.
ja: エラー: 範囲外です。

en: Building mesh...
ja: メッシュを構築…

en: X correction
ja: X補正

en: Y correction
ja: Y補正

en: Z correction
ja: Z補正

en: X uncertainty
ja: X不確実性

en: Y uncertainty
ja: Y不確実性

en: Z uncertainty
ja: Z不確実性

en: Constant X
ja: 定数 X

en: Constant Y
ja: 定数 Y

en: Constant Z
ja: 定数 Z

en: Snap to planes
ja: 平面にスナップ

en: Recalibrates scan lateral dimensions or value range.
ja: スキャンの横軸または値の範囲を再調整します。

en: /_Basic Operations/_Dimensions and Units...
ja: /基本操作/次元と単位…

en: Change physical dimensions, units or value scale
ja: 物理寸法、単位、または値のスケールを変更する

en: /_Dimensions and Units...
ja: /次元と単位…

en: _X correction factor
ja: X補正係数

en: _Y correction factor
ja: Y補正係数

en: Z _range
ja: Z範囲

en: Z shi_ft
ja: Z シフト

en: _Z correction factor
ja: Z補正係数

en: _Template
ja: テンプレート

en: Create new image
ja: 新しいイメージを作成する

en: Recalibrated Data
ja: 再調整されたデータ

en: Dimensions and Units
ja: 寸法と単位

en: Offsets
ja: オフセット

en: Classify data sets using multiple data fields.
ja: 複数のデータ フィールドを使用してデータ セットを分類する。

en: /M_ultidata/_Classify...
ja: /複数のデータ処理/分類…

en: Classify data sets
ja: データ・セットの分類

en: Classify
ja: 分類

en: Mask A
ja: マスクA

en: Mask B
ja: マスクB

en: Mask A is in data d%d
ja: マスク A はデータ d にあります%d

en: Mask B is in data d%d
ja: マスク B はデータ d 内にあります%d

en: Criterion
ja: 条件

en: Scale
ja: スケール

en: Preview:
ja: プレビュー：

en: Display mask:
ja: 表示マスク:

en: Result A
ja: 結果 A

en: Result B
ja: 結果 B

en: No data are selected for any criterion (all IDs are 0).
ja: どの基準にもデータが選択されません(すべての ID は 0 です)。

en: Image A has no mask.
ja: イメージ A にはマスクがありません。

en: Image B has no mask.
ja: イメージ B にはマスクがありません。

en: Training classifier...
ja: トレーニング分類器…

en: Transforms surfaces to have prescribed statistical properties.
ja: 表面を指定された統計的特性に変換します。

en: /_Distortion/Co_erce...
ja: /歪み/Coerce…

en: Enforce prescribed statistical properties
ja: 規定された統計的プロパティを適用する

en: distribution|Uniform
ja: 均一

en: distribution|Gaussian
ja: ガウス

en: distribution|Skew-normal
ja: Skew Normal

en: As another data
ja: 別のデータとして

en: Discrete levels
ja: 離散レベル

en: Entire image
ja: 画像全体

en: By row (identically)
ja: 行別 (同一)

en: Same area
ja: 同じエリア

en: Number of _levels
ja: レベル数

en: Data processing
ja: データ処理

en: _Skew
ja: スキュー

en: Coerced
ja: 強制

en: Number of maxima
ja: 極大値の数

en: Generates columnar surfaces by a simple growth algorithm.
ja: 単純な成長アルゴリズムによって、柱状表面を生成します。

en: /S_ynthetic/_Deposition/_Columnar...
ja: /合成・生成/堆積/柱状…

en: Generate columnar surface
ja: 柱状表面を生成する

en: Weak
ja: 脆弱

en: Strong
ja: 強い

en: Relaxation type
ja: 緩和タイプ

en: _Melting
ja: 溶解

en: Grow Columnar Surface
ja: 柱状表面を拡大する

en: Particle Size
ja: 粒子サイズ

en: Incidence
ja: 発生

en: symmetry|None
ja: なし

en: symmetry|Even
ja: 偶数

en: symmetry|Odd
ja: 奇数

en: Generic convolution filter with a user-defined matrix.
ja: ユーザー定義の行列を持つ汎用畳み込みフィルタ。

en: /_Integral Transforms/Con_volution Filter...
ja: /積分変換/コンボリューションフィルタ…

en: General convolution filter
ja: 一般畳み込みフィルタ

en: Convolution Filter
ja: 畳み込みフィルタ

en: Filter
ja: フィルター

en: Coefficient Matrix
ja: 係数行列

en: _Divisor:
ja: Divisor:

en: _automatic
ja: 自動

en: Symmetry
ja: 多重対称

en: Convolves two images.
ja: 2つの画像を畳み込みます。

en: /M_ultidata/_Convolve...
ja: /複数のデータ処理/コンボリューション…

en: Convolve two images
ja: 2つの画像を畳み込む

en: exterior|Border
ja: Border

en: exterior|Mirror
ja: Mirror

en: exterior|Periodic
ja: Periodic

en: exterior|Laplace
ja: Laplace

en: Crop to interior
ja: 内部にトリミング

en: Keep size
ja: サイズを維持する

en: Extend to convolved
ja: 畳み込みまで拡張

en: _Exterior type
ja: Exteriorタイプ

en: Output _size
ja: 出力サイズ

en: Convolution _kernel
ja: 畳み込みカーネル

en: Convolved
ja: 畳み込み

en: Convolve
ja: コンボリューション

en: Corrects affine distortion of images by matching image Bravais lattice to the true one.
ja: 元の像をブラべー格子像に適合させ、アフィン変換で補正します。

en: /_Distortion/_Affine...
ja: /歪み/アフィン変換…

en: Correct affine distortion
ja: アフィン歪みを補正

en: Corrected
ja: 補正

en: Affine Correction
ja: アフィン補正

en: _Refine
ja: 微調整

en: Preview Options
ja: プレビューオプション

en: Display:
ja: 表示:

en: _Data
ja: データ

en: 2D _ACF
ja: 2D ACF

en: Correc_ted data
ja: 補正データ

en: ACF zoom:
ja: ACF ズーム:

en: Interpolate _horizontal ACF
ja: ACF水平補間

en: Lattice Vectors
ja: 格子ベクトル

note: TRANSLATORS: Correct is an adjective here.
en: Correct Lattice
ja: 格子補正

en: _Lattice type:
ja: 格子タイプ:

en: User defined
ja: ユーザー定義

en: _Different lengths
ja: 長さの差

en: Image for _ACF:
ja: ACFの画像:

en: _Scaling:
ja: スケール:

en: Exactly as specified
ja: 指定された通りに

en: Preserve area
ja: 保存領域

en: Preserve X scale
ja: X スケールを保持

en: _Apply to all compatible images
ja: 互換性のあるすべての画像に適用

en: length
ja: 長さ

en: angle
ja: 角度

en: Corrects or applies perspective distortion of images.
ja: 画像の遠近歪を修正または適用します。

en: /_Distortion/_Perspective...
ja: /歪み/遠近法…

en: Correct perspective distortion
ja: 遠近法の歪みを補正

en: _X resolution
ja: X解像度

en: _Y resolution
ja: Y解像度

en: Projective Correction
ja: 射出補正

en: Turing pattern
ja: チューリングパターン

en: Generates images by assorted coupled partial differential equation models.
ja: 結合された偏微分方程式モデルの順に画像を生成します。

en: /S_ynthetic/Coupled PD_Es...
ja: /合成・生成/Coupled PDEs…

en: _Pattern
ja: パターン

en: Si_ze
ja: サイズ

en: Degree of _chaos
ja: カオス度

en: Absolute difference
ja: 絶対値差

en: X difference
ja: X差

en: Y difference
ja: Y 差

en: Score
ja: スコア

en: Calculates cross-correlation of two data fields.
ja: 2 つのデータ フィールドの相互相関を計算します。

en: /M_ultidata/_Cross-Correlation...
ja: /複数のデータ処理/相互相関…

en: Cross-correlate two data fields
ja: 2 つのデータ フィールドを相互に関連付ける

en: Co_rrelate with
ja: 相関づけ先

en: Add _low score results mask
ja: 低いスコアにマスクを追加

en: T_hreshold
ja: しきい値

en: Apply Ga_ussian filter of width
ja: 適用Gaussian幅

en: Extend results to borders
ja: 結果を罫線に拡張する

en: Multichannel cross-corelation
ja: マルチチャネル相互相関

en: Second _source data
ja: 2 番目の_sourceデータ

en: Cross-Correlation
ja: 相互相関

en: Correlation
ja: 相関

en: _Guess
ja: 推定

en: Postprocessing
ja: ポスト処理

en: Correlating first set...
ja: 第1セットの相関...

en: Correlating second set...
ja: 第2セットを相関付ける…

en: Calculates overall curvature.
ja: 全体の曲率を計算します。

en: /Measure _Features/_Curvature...
ja: /特徴抽出/曲率…

en: Calculate overall curvature
ja: 全体の曲率を計算する

en: _Set selection
ja: 選択

en: _Plot graph
ja: グラフプロット

en: Curvature Sections
ja: 曲率断面

en: Profile %d
ja: プロファイル%d

en: Output type:
ja: 出力タイプ:

en: Center value
ja: 中心値

en: Curvature radius 1
ja: 曲率半径 1

en: Curvature radius 2
ja: 曲率半径 2

en: Direction 1
ja: 方向 1

en: Direction 2
ja: 方向 2

en: Axes are outside the image.
ja: 軸はイメージの外側にあります。

en: Two-dimensional CWT (Continuous Wavelet Transform).
ja: 2 次元 CWT (連続ウェーブレット変換)。

en: /_Integral Transforms/2D _CWT...
ja: /積分変換/2D CWT…

en: Compute continuous wavelet transform
ja: 連続ウェーブレット変換の計算

en: _Wavelet type
ja: Waveletタイプ

en: _Scale
ja: スケール

en: Regularized image deconvolution.
ja: 規則化された画像デコンボリューション。

en: /M_ultidata/_Deconvolve...
ja: /複数のデータ処理/デコンボリューション…

en: Deconvolve image
ja: デコンボリューション画像

en: Deconvolved
ja: デコンボリューション

en: _L-curve display
ja: L-curve表示

en: _Sigma
ja: シグマ

en: Deconvolve
ja: デコンボリューション

en: Sigma
ja: シグマ

en: Computing L-curve data...
ja: L-curve データ計算中…

en: Generates particles using simple dynamical model
ja: 単純な動的モデルを使用して粒子を生成

en: /S_ynthetic/_Deposition/_Particles...
ja: /合成・生成/堆積/粒子…

en: Generate particles using dynamical model
ja: 動的モデルを使用して粒子を生成する

en: _Relax steps
ja: 緩和ステップ

en: Particle r_adius
ja: 粒子半径

en: Distribution _width
ja: 分布幅

en: Particle Generation
ja: 粒子生成

en: Initial particle set...
ja: 初期粒子設定…

en: Error: too many particles.
ja: エラー: 粒子が多すぎます。

en: Error: no particles.
ja: エラー: 粒子がありません。

en: Error: particles too large.
ja: エラー: 粒子が大きすぎます。

en: Error: particles too small.
ja: エラー: 粒子が小さすぎます。

en: Number of islands
ja: 島の数

en: Generates surfaces by diffusion limited aggregation.
ja: 拡散限定凝集によって表面を生成します。

en: /S_ynthetic/_Deposition/_Diffusion...
ja: /合成・生成/堆積/拡散…

en: Generate surface by diffusion limited aggregation
ja: 拡散限定凝集による表面の生成

en: _Flux
ja: Flux

en: _Sticking
ja: Sticking

en: _Activation
ja: Activation

en: Passing Sch_woebel
ja: Passing Schwoebel

en: Diffusion Limited Aggregation
ja: 拡散限定アグリゲーション

en: Probabilities
ja: 確率

en: _Horizontal size:
ja: 水平サイズ:

en: _Vertical size:
ja: 垂直サイズ:

en: H_eight:
ja: 高さ:

en: _Dimension units:
ja: 次元単位:

en: _Value units:
ja: 値の単位:

en: Generates random more or less touching discs.
ja: ランダムな接触円板を生成します。

en: /S_ynthetic/D_iscs...
ja: /合成・生成/円板…

en: Generate surface of random discs
ja: ランダム円板の表面を生成

en: Starting _radius
ja: 開始半径

en: _Minimum radius
ja: 最小半径

en: _Separation
ja: 分離

en: _Transform to tiles
ja: タイルに変形

en: _Gap thickness
ja: ギャップ厚み

en: Apply opening _filter
ja: オープニングフィルターの適用

en: Random Discs
ja: ランダム円板

en: Discs
ja: 円板

en: Tiles
ja: タイル

en: Distorts image or individual scan lines in plane using a displacement field.
ja: 変位フィールドを使用して、平面内のイメージまたは個々のスキャン ラインを変形させます。

en: /_Distortion/Displacement _Field...
ja: /歪み/変位フィールド…

en: Deform image or scan lines in plane
ja: 平面のイメージまたはスキャン ラインを変形する

en: Gaussian (scan lines)
ja: Gaussian (ライン)

en: Gaussian (two-dimensional)
ja: Gaussian (2次元)

en: Tear scan lines
ja: スキャンラインごと

en: Image (scan lines)
ja: 画像(スキャンライン)

en: Images (two-dimensional)
ja: 画像(2次元)

en: Densi_ty
ja: 密度

en: _Method
ja: 方法

en: _Amplitude
ja: 振幅

en: _Lateral scale
ja: 水平スケール

en: _X displacement
ja: X変位

en: _Y displacement
ja: Y変位

en: Distorted
ja: 歪んだ

en: Displacement Field
ja: 変位フィールド

en: Discrete state
ja: 離散状態

en: Continuous inhibitor
ja: 連続性阻害

en: Generates domain images using a hybrid Ising model.
ja: ハイブリッドイジングモデルを使用してドメインイメージを生成します。

en: /S_ynthetic/_Domains...
ja: /合成・生成/ドメイン…

en: Generate image with domains
ja: ドメインを含むイメージを生成する

en: _Temperature
ja: 温度

en: _Inhibitor strength
ja: Inhibitor強度

en: In_hibitor coupling
ja: Inhibitorカップリング

en: _Bias
ja: バイアス

en: _Monte Carlo time step
ja: モンテカルロ時間ステップ

en: Domains
ja: ドメイン

en: Evaluates and/or correct thermal drift in fast scan axis.
ja: 高速スキャン軸の熱ドリフトを評価・補正します。

en: /_Distortion/Compensate _Drift...
ja: /歪み/ドリフトを補償する…

en: Evaluate/correct thermal drift in fast scan axis
ja: 高速スキャン軸の熱ドリフトを評価・補正

en: Drift _lines
ja: ドリフト線

en: _Search range
ja: 検索範囲

en: Correct _data
ja: データ補正

en: Plot drift _graph
ja: ドリフトグラフをプロット

en: _Exclude linear skew
ja: 線形スキューの排除

en: Drift
ja: ドリフト

en: drift
ja: ドリフト

en: x-axis drift
ja: x 軸ドリフト

en: Drift-corrected
ja: ドリフト補正

en: Compensate Drift
ja: ドリフトを補正

en: rows
ja: ライン

en: Two-dimensional DWT (Discrete Wavelet Transform).
ja: 2 次元 DWT (離散ウェーブレット変換)

en: /_Integral Transforms/2D _DWT...
ja: /積分変換/2D DWT…

en: Compute Discrete Wavelet Transform
ja: 離散ウェーブレット変換の計算

en: _Inverse transform
ja: 逆変換

en: 2D DWT anisotropy detection based on X/Y components ratio.
ja: X/Y成分比に基づく2D DWT異方性検出。

en: /_Integral Transforms/DWT _Anisotropy...
ja: /積分変換/DWT異方性…

en: DWT anisotropy detection
ja: DWT異方性検出

en: X/Y ratio threshold
ja: X/Y比のしきい値

en: DWT Anisotropy
ja: DWT異方性

en: 2D DWT Anisotropy
ja: 2D DWT異方性

en: Several edge detection methods (Laplacian of Gaussian, Canny, and some experimental), creates presentation.
ja: いくつかのエッジ検出法(LoG、キャニー、およびいくつかの実験的なもの)でが画像を作成します。

en: /_Presentation/_Edge Detection/_Laplacian of Gaussian
ja: /画像処理ツール/輪郭検出/ガウスのラプラシアン法(LoG)

en: Laplacian of Gaussian step detection presentation
ja: ガウスのラプラシアンのステップ検出画像処理

en: /_Presentation/_Edge Detection/_Canny
ja: /画像処理ツール/輪郭検出/キャニー

en: Canny edge detection presentation
ja: キャニーエッジ検出画像処理

en: /_Presentation/_Edge Detection/_RMS
ja: /画像処理ツール/輪郭検出/RMS

en: Local RMS value based step detection presentation
ja: ローカル RMS 値ベースのステップ検出画像処理

en: /_Presentation/_Edge Detection/RMS _Edge
ja: /画像処理ツール/輪郭検出/RMS 輪郭

en: Local RMS value based step detection with postprocessing
ja: 後処理によるローカル RMS 値ベースのステップ検出

en: /_Presentation/_Edge Detection/Local _Nonlinearity
ja: /画像処理ツール/輪郭検出/局所非線形性

en: Local nonlinearity based edge detection presentation
ja: 局所非線形性ベースのエッジ検出画像処理

en: /_Presentation/_Edge Detection/_Hough Lines
ja: /画像処理ツール/輪郭検出/Houghライン

en: Hough lines presentation
ja: Houghライン画像処理

en: /_Presentation/_Edge Detection/_Harris Corner
ja: /画像処理ツール/輪郭検出/Harrisコーナー

en: Harris corner presentation
ja: Harrisコーナー画像処理

en: /_Presentation/_Edge Detection/_Inclination
ja: /画像処理ツール/輪郭検出/勾配検出

en: Local inclination visualization presentation
ja: 勾配検出の視覚化画像処理

en: /_Presentation/_Edge Detection/_Step
ja: /画像処理ツール/輪郭検出/ステップ

en: Fine step detection presentation
ja: 細かいステップ検出表示

en: /_Presentation/_Edge Detection/_Sobel
ja: /画像処理ツール/輪郭検出/Sobel

en: Sobel edge presentation
ja: Sobel輪郭画像処理

en: /_Presentation/_Edge Detection/_Prewitt
ja: /画像処理ツール/輪郭検出/Prewitt

en: Prewitt edge presentation
ja: Prewittエッジ画像処理

en: /_Integral Transforms/Local Slope
ja: /積分変換/局所傾斜

en: First derivative slope transformation
ja: 第1微分勾配変換

en: Slope map
ja: 傾斜図

en: Visualizes entropy calculation for value and slope distribution.
ja: 値と傾斜分布のエントロピー計算を視覚化します。

en: /_Statistics/_Entropy...
ja: /統計処理/エントロピー…

en: Calculate entropy of value and slope distributions
ja: 値分布と傾斜分布のエントロピーを計算する

en: Value distribution
ja: 値の分布

en: Slope derivative distribution
ja: スロープ導出分布

en: Slope angle distribution
ja: 勾配角度分布

en: _Plane size
ja: 平面サイズ

en: _Zoom graph around estimate
ja: 算出付近のグラフを拡大

en: Entropy
ja: エントロピー

en: Best estimate
ja: 最良の見積もり

en: Extends image by adding borders.
ja: 枠線を追加して画像を拡張します。

en: /_Basic Operations/E_xtend...
ja: /基本操作/拡張…

en: Extend by adding borders
ja: 罫線を追加して拡張する

en: _Up
ja: 上

en: _Down
ja: 下

en: _Left
ja: 左

en: _Right
ja: 右

en: Extended
ja: 拡張

en: Extend
ja: 拡張

en: Borders
ja: ボーダー

en: Extracts coordinates and tangents along a path selection.
ja: パス選択に沿って座標と接線を抽出します。

en: /_Distortion/Extract _Path Selection...
ja: /歪み/選択パスを抽出…

en: Extract path selection data
ja: パス選択データの抽出

en: X position
ja: X 位置

en: Y position
ja: Y位置

en: X tangent
ja: X 接線

en: Y tangent
ja: Y 接線

en: Extract Path Selection
ja: パス選択の抽出

en: Number of path points
ja: パス ポイントの数

en: There is no path selection.
ja: パス選択はありません。

en: Distance
ja: 距離

en: Automatic facet-orientation based leveling. Levels data to make facets point up.
ja: 自動面方向に基づくレベリング。面が上を指すようにレベリングします。

en: /_Level/_Facet Level
ja: /レベリング/多平面レベリング

en: Level data to make facets point upward
ja: 各面が上向きになるようにレベリング

en: Facet Level
ja: 多平面レベリング

en: Facet-leveling...
ja: 多平面レベリング…

en: Visualizes, marks and measures facet orientation.
ja: 面の向きを視覚化、マーク、測定します。

en: /Measure _Features/Facet _Analysis...
ja: /特徴抽出/面分析…

en: Mark areas by 2D slope
ja: 2D 勾配でエリアをマークする

en: lattice|Cubic
ja: 立方

en: lattice|Hexagonal
ja: 六角形

en: lattice|Tetragonal
ja: 正方晶系

en: lattice|Orthorhombic
ja: 直方晶系

en: lattice|Monoclinic
ja: 単斜晶系

en: lattice|Triclinic
ja: 三斜晶系

en: _Tolerance
ja: 許容範囲

en: Selected φ
ja: 選択したφ

en: Selected ϑ
ja: 選択されたθ

note: TRANSLATORS: Number is verb here.
en: _Number points
ja: ポイント数

en: Save Facet Vectors
ja: 面ベクトルを保存

en: Facet Analysis
ja: 面分析

en: Facets
ja: 面

en: Rotation
ja: 回転

en: _Clear
ja: クリア

en: _Mark
ja: マーク

en: Rotate all points
ja: すべてのポイントを回転する

en: Re_set Rotation
ja: 回転をリセット

en: Create _Points
ja: ポイントの作成

en: /Measure _Features/Facet _Measurement...
ja: /特徴抽出/面の解析…

en: Measure facet angles
ja: 面角度を測定する

en: Measure Facets
ja: 面を測定する

en: Mea_sure
ja: 測定

en: points
ja: ポイント

en: Generates random surfaces similar to fractional Brownian motion.
ja: 非整数ブラウン運動に似たランダムな表面を生成します。

en: /S_ynthetic/_Brownian...
ja: /合成・生成/ブラウン運動…

en: Generate fractional Brownian motion-like surface
ja: 非整数ブラウン運動のような表面を生成する

en: distribution|Exponential
ja: 指数

en: distribution|Power
ja: べき乗数

en: _Hurst exponent
ja: Hurst指数

en: _Stationarity scale
ja: Stationarityスケール

en: _Distribution
ja: 分布

en: Po_wer
ja: パワー

en: _RMS
ja: RMS

en: Fractional Brownian Motion
ja: 非整数ブラウン運動

en: Two-dimensional FFT (Fast Fourier Transform).
ja: 2 次元 FFT (高速フーリエ変換)。

en: /_Integral Transforms/2D _FFT...
ja: /積分変換/2D FFT…

en: Compute Fast Fourier Transform
ja: 高速フーリエ変換の計算

en: Real
ja: 実部

en: Imaginary
ja: 虚部

en: _Preserve RMS
ja: RMSを保存

en: Ra_w transform
ja: Raw transform

en: Subtract mean _value beforehand
ja: 事前に平均値を差し引く

en: I_maginary part
ja: Imaginary part

en: FFT Real
ja: FFT 実部

en: FFT Imaginary
ja: FFT 虚部

en: FFT filtering
ja: FFT フィルタリング

en: /_Correct Data/1D _FFT Filtering...
ja: /データ補正/1D FFTフィルタリング…

en: 1D FFT Filtering
ja: 1D FFTフィルタリング

en: Marked
ja: マーク

en: Unmarked
ja: 非マーク

en: Suppress
ja: 抑制

en: _Suppress type
ja: 低減方法

en: _Filter type
ja: フィルタータイプ

en: 1D FFT Filtered Data
ja: 1D FFT フィルターデータ

en: 1D FFT filter
ja: 1D FFT フィルタ

en: 2D FFT Filtering
ja: 2D FFT フィルタリング

en: /_Correct Data/_2D FFT Filtering...
ja: /データ補正/2D FFT フィルタリング…

en: Two-dimensional FFT filtering
ja: 2次元FFTフィルタリング

en: Filtered Data
ja: フィルタされたデータ

en: Filtered FFT
ja: フィルタリングされた FFT

en: Add an ellipse to the FFT mask
ja: FFT マスクに楕円を追加する

en: Add a rectangle to the FFT mask
ja: FFT マスクに長方形を追加する

en: Subtract an ellipse from the FFT mask
ja: FFT マスクから楕円を引く

en: Subtract a rectangle from the FFT mask
ja: FFT マスクから四角形を減算する

en: _FFT mask editor
ja: FFTマスクエディタ

en: Original _image
ja: 元画像

en: Fi_ltered image
ja: フィルタリング画像

en: Image _difference
ja: 画像の差

en: Filtered i_mage
ja: フィルタ画像

en: Ima_ge difference
ja: 画像の差

en: Filtered FFT mo_dulus
ja: フィルタリングしたFFT係数

en: Filter Mask
ja: フィルタマスク

en: _Undo
ja: 取り消し

en: Undo the last change to the filter mask
ja: フィルタ マスクへの最後の変更を元に戻す

en: Clear the entire filter mask
ja: フィルタマスク全体をクリアする

en: _Fill
ja: フィル

en: Fill the entire filter mask
ja: フィルタマスク全体を塗りつぶす

en: _Snap to origin
ja: 原点にスナップ

en: Force shapes to center around the origin
ja: 原点を中心に図形を強制的に配置する

en: Zoom:
ja: ズーム：

en: Output Options
ja: 出力オプション

en: Generates random surfaces using spectral synthesis.
ja: スペクトル合成を使用してランダム表面を生成します。

en: /S_ynthetic/_Spectral...
ja: /合成・生成/スペクトル…

en: Generate surface using spectral synthesis
ja: スペクトル合成を用いて表面を生成する

en: M_inimum frequency
ja: 最小周波数

en: Ma_ximum frequency
ja: 最大周波数

en: Enable _Gaussian multiplier
ja: Gaussian乗数を有効にする

en: Enable _Lorentz multiplier
ja: ローレンツ乗算を有効にする

en: Enable _power multiplier
ja: べき乗を有効にする

en: Spectral Synthesis
ja: スペクトル合成

en: Generates surfaces composed from randomly placed fibers.
ja: ランダムに配置された繊維から構成される表面を生成します。

en: /S_ynthetic/_Deposition/_Fibers...
ja: /合成・生成/堆積/繊維状…

en: Generate surface of randomly placed fibers
ja: ランダムに配置された繊維の表面を生成

en: Semi-circle
ja: 半円

en: Triangle
ja: 三角

en: Rectangle
ja: 四角

en: Quadratic spline
ja: 二次スプライン

en: _Shape
ja: 形状

en: Along fiber
ja: 線に沿って

en: Scales _with width
ja: 幅でスケーリング

en: _Truncate
ja: 切り落とし

en: Orien_tation
ja: 方向

en: _Lateral
ja: 水平

en: Le_ngthwise
ja: 長さによって

en: Random Fibers
ja: ランダム繊維

en: Shape
ja: 形状

en: Generating fibers...
ja: 線の生成中…

en: Fits predefined geometrical shapes to data.
ja: 定義済みの幾何学的形状をデータにフィッティングします。

en: /Measure _Features/_Fit Shape...
ja: /特徴抽出/形状フィッティング…

en: Fit geometrical shapes
ja: 幾何学的形状にフィッティング

en: /_Fit Shape...
ja: /形状フィッティング…

en: Fitted shape
ja: フィット形状

en: Both
ja: どちらも

en: Show differences with _adapted color map
ja: 適応カラーマップで差を表示

en: Calculate differences for e_xcluded pixels
ja: 排除ピクセルの差を計算

en: Fit Shape
ja: 形状フィッティング

en: verb|_Quick Fit
ja: クイックフィッティング

en: Derived Quantities
ja: 派生数量

en: Mean square difference:
ja: 平均平方差:

en: _Recalculate Image
ja: 再計算イメージ

en: Revert to _Previous Values
ja: 前の値に戻す

en: Parameter estimation failed
ja: パラメータ推定に失敗しました

en: Fit was interrupted
ja: フィッティングが中断されました

note: TRANSLATORS: %{n}i and %{total}i are ids, do NOT translate them.
en: %{n}i of %{ntotal}i
ja: %{n}%{ntotal}のi

en: Fitted function
ja: フィッティング関数

en: Levels the flat base of a surface with positive features.
ja: 正の形状持つ表面の平坦な底面を水平にします。

en: /_Level/Flatten _Base
ja: /レベリング/平面化(フラットニング)

en: Flatten base of surface with positive features
ja: 正の形状を持つ表面の底面を平坦化する

en: Polynomial leveling...
ja: 多項式レベリング…

en: Removes data under mask using fractal interpolation.
ja: フラクタル補間を使用してマスクの下のデータを削除します。

en: /_Correct Data/_Fractal Correction
ja: /データ補正/フラクタル補正

en: Interpolate data under mask with fractal interpolation
ja: フラクタル補間を使用してマスクの下でデータを補間する

en: Partitioning
ja: パーティション分割

en: Cube counting
ja: キューブカウント

en: Power spectrum
ja: パワースペクトル

en: Calculates fractal dimension using several methods (partitioning, box counting, triangulation, power spectrum).
ja: フラクタル寸法を計算するには、いくつかの方法(分割、ボックスカウント、三角測量、電力スペクトル)を使用します。

en: /_Statistics/_Fractal Dimension...
ja: /統計処理/フラクタル次元…

en: Calculate fractal dimension
ja: フラクタル寸法の計算

en: Save Fractal Dimension
ja: フラクタル寸法を保存

en: Fractal Dimension
ja: フラクタル次元

en: Fit Area
ja: フィットエリア

en: From:
ja: ここから:

en: To:
ja: ここまで:

en: Linear fit
ja: リニアフィット

en: minimum
ja: 最小

en: maximum
ja: 最大

en: Splits image into low and high frequency components.
ja: 画像を低周波数と高周波のコンポーネントに分割します。

en: /_Level/_Frequency Split...
ja: /レベリング/周波数でスプリット…

en: Split into low and high frequencies
ja: 低周波数と高周波数に分割

en: boundary-handling|None
ja: なし

en: Laplace
ja: ラプラス

en: Smooth connect
ja: スムーズな接続

en: Mirror
ja: 鏡像反転

en: High-pass
ja: ハイパス

en: Low-pass
ja: ローパス

en: Low-pass image
ja: ローパス画像

en: High-pass image
ja: ハイパス画像

en: C_ut-off
ja: カットオフ

en: _Edge width
ja: エッジ幅

en: _Boundary treatment
ja: 境界処理

en: Frequency Split
ja: 周波数分割

en: Edge detection using a Gaussian step filter.
ja: ガウスステップフィルタを使用したエッジ検出。

en: /_Presentation/_Edge Detection/_Gaussian Step...
ja: /画像処理ツール/輪郭検出/ガウスステップ…

en: Detect edges using Gaussian step filter
ja: ガウスステップフィルタを使用して輪郭を検出する

en: _Gaussian FWHM
ja: ガウス FWHM

en: Gaussian Step Detection
ja: ガウスステップ検出

en: Calculates good average row from one or multiple images of repeated scanning of the same feature.
ja: 1つまたは複数の画像で繰り返される同じ形状から良い平均的なライン形状を計算します。

en: /_Correct Data/_Good Mean Profile...
ja: /データ補正/平均的なライン形状…

en: Calculate good mean profile
ja: 良い平均的なライン形状を計算する

en: _Single image
ja: 一つの画像

en: _Multiple images
ja: 複数の画像

en: Create _mask
ja: マスクの作成

en: _Trim fraction
ja: Trim fraction

en: Second _image
ja: 第2画像

en: Good Mean Profile
ja: 良い平均プロファイル

en: Mean profile
ja: 平均形状

en: Creates presentations with various gradients (Sobel, Prewitt).
ja: さまざまな勾配 (Sobel、 Prewitt) を使用して処理画像を作成します。

en: /_Presentation/_Gradient/_Sobel (horizontal)
ja: /画像処理ツール/勾配/Sobel(水平)

en: Horizontal Sobel gradient presentation
ja: 水平Sobelグラデーション画像処理

en: /_Presentation/_Gradient/_Sobel (vertical)
ja: /画像処理ツール/勾配/Sobel(垂直)

en: Vertical Sobel gradient presentation
ja: 垂直Sobelグラデーション画像処理

en: /_Presentation/_Gradient/_Prewitt (horizontal)
ja: /画像処理ツール/勾配/Prewitt (水平)

en: Horizontal Prewitt gradient presentation
ja: 水平Prewittグラデーション画像処理

en: /_Presentation/_Gradient/_Prewitt (vertical)
ja: /画像処理ツール/勾配/Prewitt(垂直)

en: Vertical Prewitt gradient presentation
ja: 垂直Prewittグラデーション画像処理

en: /_Presentation/_Gradient/_Azimuth
ja: /画像処理ツール/勾配/Azimuth

en: Local slope azimuth presentation
ja: 局所スロープAzimuth画像処理

en: Plots one grain quantity as a function of another.
ja: ある粒度を別の関数としてプロットします。

en: /_Grains/_Correlate...
ja: /粒子/相関…

en: Correlate grain characteristics
ja: 粒子特性の相関

en: _Abscissa
ja: 横座標

en: O_rdinate
ja: 縦座標

en: Ordinate data calculated from different image
ja: 異なる画像から計算された縦座標データ

en: Ordinate _image
ja: 縦座標画像

en: Grain Correlations
ja: 粒度相関

en: Evaluates distribution of grains (continuous parts of mask).
ja: 粒の分布を評価します (マスクの連続部分)。

en: /_Grains/_Distributions...
ja: /粒子/分布…

en: Distributions of various grain characteristics
ja: 各種粒特性分布

en: _Export raw data
ja: 生データのエクスポート

en: Plot _graphs
ja: グラフプロット

en: Grain Distributions
ja: 粒子分布

en: count
ja: 数

en: Export Raw Grain Values
ja: 元の粒子値をエクスポート

en: Marks grains by edge detection method.
ja: エッジ検出方法で粒子をマークします。

en: /_Grains/Mark by _Edge Detection...
ja: /粒子/輪郭検出で粒子をマークする…

en: Mark grains with edge detection mechanism
ja: エッジ検出機構を使用して粒子をマークする

en: _Laplacian
ja: ラプラシアン

en: Mark Grains by Edge Detection
ja: エッジ検出による粒子のマーク

en: Filters grains by their properties, using logical expressions and thresholds.
ja: 論理式としきい値を使用して、プロパティ別に粒子をフィルタリングします。

en: /_Grains/_Filter...
ja: /粒子/フィルタリング…

en: Filter grains by their properties
ja: プロパティによって粒子をフィルタリング

en: There are no grains to filter.
ja: フィルタリングする粒子はありません。

en: Filter Grains
ja: 粒子フィルター

en: _Mask color:
ja: マスク色:

en: Set selected as:
ja: 次のように選択を設定します:

en: Lower threshold:
ja: 下限しきい値:

en: Upper threshold:
ja: 上限しきい値:

note: TRANSLATORS: %c is replaced with quantity label A, B or C.
en: Condition %c: %s
ja: 条件%c: %s

en: /_Grains/Select _Inscribed Discs
ja: /粒子/内接円を選択

en: Create a selection visualizing discs inscribed into grains
ja: 粒子の内接円の選択範囲を作成する

en: /_Grains/Select _Circumscribed Circles
ja: /粒子/外接円を選択

en: Create a selection visualizing grain circumcircles
ja: 粒子の外接円の選択範囲を作成する

en: /_Grains/Select Inscribed _Rectangles
ja: /粒子/内接四角形を選択

en: Create a selection visualizing rectangles inscribed into grains
ja: 粒子に内接する四角形の選択範囲を作成する

en: /_Grains/Select _Bounding Boxes
ja: /粒子/粒子の外接四角形

en: Create a selection visualizing grain bounding boxes
ja: 粒子の外接四角形の選択範囲を作成する

en: Marks grains by thresholding (height, slope, curvature).
ja: しきい値(高さ、勾配、曲率)で粒子をマークします。

en: /_Grains/_Mark by Threshold...
ja: /粒子/しきい値でマーク…

en: Mark grains by threshold
ja: しきい値で粒子をマークする

en: _Slope
ja: 傾き

en: _Curvature
ja: 曲率

en: Criteria combination
ja: 基準の組み合わせ

en: Mark Grains by Threshold
ja: しきい値で粒子をマーク

en: Threshold by
ja: しきい値

en: /_Grains/S_tatistics...
ja: /粒子/統計…

en: Grain property statistics
ja: 粒子特性統計

en: Save Grain Statistics
ja: 粒子統計量の保存

en: Grain Statistics
ja: 粒子統計

en: Displays overall grain statistics.
ja: 全体の粒子統計量を表示します。

en: /_Grains/S_ummary...
ja: /粒子/要約…

en: Grain summary information
ja: 粒子の要約情報

en: Save Grain Summary
ja: 粒子情報の保存

en: Grain Summary
ja: 粒子の要約

en: Number of grains
ja: 粒子の数

en: Total projected area (abs.)
ja: 総投影面積 (絶対値)

en: Total projected area (rel.)
ja: 総投影面積 (相対値)

en: Mean grain area
ja: 平均粒面積

en: Mean grain size
ja: 平均粒径

en: Total grain volume (zero)
ja: 総粒子体積 (ゼロ)

en: Total grain volume (minimum)
ja: 総粒子体積 (最小)

en: Total grain volume (Laplace)
ja: 総粒子体積 (ラプラス)

en: Total projected boundary length
ja: 総投影境界長さ

en: Marks grains by watershed algorithm.
ja: Watershedアルゴリズムで粒子をマークします。

en: /_Grains/Mark by _Watershed...
ja: /粒子/Watershedでマークする…

en: Mark grains by watershed
ja: Watershedで粒子をマーク

en: _Number of steps
ja: ステップ数

en: _Drop size
ja: しずくサイズ

en: Num_ber of steps
ja: 手順数

en: Dr_op size
ja: しずくサイズ

en: Mark Grains by Watershed
ja: Watershedで粒子をマーク

en: Grain Location
ja: 粒子位置

en: Segmentation
ja: セグメンテーション

en: Finding minima...
ja: 極小値を検索中…

en: Simulating watershed...
ja: Watershedをシミュレート…

en: Marking boundaries...
ja: 境界をマーキング…

en: /SPM M_odes/_Force and Indentation/_Hertz contact...
ja: /SPMモード/フォースインデンテーション/Hertzコンタクトモデル…

en: Mean _curvature
ja: 平均曲率

en: Gaussian c_urvature
ja: ガウス曲率

en: Contact _modulus
ja: 接触弾性率

en: _Deformation
ja: 変形

en: Excluded _points
ja: 除外点

en: _Contact modulus
ja: 接触弾性率

en: _Load applied
ja: 印加負荷

en: Mean curvature
ja: 平均曲率

en: Gaussian curvature
ja: ガウス曲率

en: Hertzian contact modulus
ja: ヘルツの弾性率

en: Hertzian theory deformation
ja: ヘルツの変形モデル

en: Hertzian Contact Modulus
ja: ヘルツの弾性率

en: Values should be height (meters).
    The following results do not make much sense.
ja: 値は高さ (メートル) にする必要があります。
    次の結果はあまり意味がありません。

en: Hough transform.
ja: Hough変換。

en: /_Integral Transforms/_Hough...
ja: /積分変換/Hough…

en: Compute Hough transform
ja: Hough変換の計算

en: _Circle size
ja: 円サイズ

en: _Transform type
ja: 変換タイプ

en: Hough line
ja: Houghライン

en: Hough circle r=%d
ja: Houghサークル r=%d

en: Hough Transform
ja: Hough変換

en: Immerse high resolution detail into overall image.
ja: 全体像の中に詳細な高分解の画像をはめ込みます。

en: /M_ultidata/_Immerse Detail...
ja: /複数のデータ処理/詳細画像のはめ込み…

en: Immerse a detail into image
ja: 詳細画像を全体画像にはめ込み

en: _Upsample large image
ja: 大きな画像をアップサンプリング

en: _Downsample detail
ja: 詳細画像をダウンサンプリング

en: levelling|_None
ja: なし

en: _Mean value
ja: 中央地値

en: _Detail image
ja: 詳細画像

en: Show _frame
ja: 枠を表示

en: Immersed detail
ja: はめ込んだ詳細画像

en: Immerse Detail
ja: 詳細画像のはめ込み

en: _Locate
ja: Locate

en: /SPM M_odes/_Force and Indentation/_Analyze Imprint...
ja: /SPMモード/フォースインデンテーション/インプリント分析…

en: Nothing
ja: なし

en: Exterior
ja: 外部

en: Faces border
ja: 面境界線

en: Ref. plane _tolerance
ja: 参照平面較差

en: Removes data under mask, interpolating them with Laplace equation solution.
ja: マスクの下のデータを削除し、ラプラス方程式解で補間します。

en: /_Correct Data/_Interpolate Data Under Mask
ja: /データ補正/Interpolate Data Under Mask

en: Interpolate data under mask by solution of Laplace equation
ja: ラプラス方程式の解法によるマスク下のデータの補間

en: /_Correct Data/_Zero Data Under Mask
ja: /データ補正/Zero Data Under Mask

en: Fill data under mask with zeros
ja: マスクの下のデータをゼロで埋める

en: Random constant
ja: ランダム定数

en: Random linear
ja: ランダム線形

en: Random bumpy
ja: ランダムでこぼこ

en: Radial distance
ja: 放射距離

en: Segmented distance
ja: セグメント化された距離

en: Segmented random
ja: セグメント化されたランダム

en: Border distance
ja: 境界線距離

en: Border random
ja: ボーダーランダム

en: Second nearest distance
ja: 2 番目に近い距離

en: Generates surfaces based on regular or random lattices.
ja: 規則的またはランダムな格子に基づいて表面を生成します。

en: /S_ynthetic/_Lattice...
ja: /合成・生成/格子…

en: Generate lattice based surface
ja: 格子ベースの表面を生成する

en: lattice|Random
ja: ランダム

en: lattice|Square
ja: 正方形

en: lattice|Triangular
ja: 三角形

en: lattice|Cairo
ja: Cairo(五角形)

en: lattice|Snub square
ja: Snub square(三角形x3 + 正方形x2)

en: lattice|Truncated square
ja: Truncated square(正方形+八角形)

en: Silicon 7x7
ja: シリコン 7x7

en: lattice|Penrose (vertices)
ja: ペンローズ(頂点)

en: lattice|Penrose (centers)
ja: ペンローズ (中央)

en: _Lattice
ja: 格子

en: Lattice rela_xation
ja: 格子緩和

en: _Height relaxation
ja: 高さ緩和

en: _Weight
ja: 重さ

en: Lower threshold
ja: 下限しきい値

en: Upper threshold
ja: 上限しきい値

en: Surface
ja: 表面

en: Constructing lattice...
ja: 格子を構築中…

en: Relaxing lattice...
ja: 格子を緩和中…

en: Relaxing heights...
ja: 高さを緩和中…

en: Lateral force simulator
ja: 水平力シミュレーター

en: /SPM M_odes/_Force and Indentation/_Lateral Force...
ja: /SPMモード/フォースインデンテーション/水平力…

en: Simulate topography artifacts in lateral force channels
ja: 水平力チャンネルの形状アーチファクトをシミュレート

en: _Adhesion force
ja: 接着力

en: _Normal force
ja: 垂直力

en: Fw lateral force
ja: Fw水平力

en: Rev lateral force
ja: Rev水平力

en: Levels data by simple plane subtraction or by rotation, and fixes minimal or mean value to zero.
ja: 単純な平面減算または回転によってデータをレベリング氏、最小値または平均値を 0 に修正します。

en: /_Level/Plane _Level
ja: /レベリング/平面レベリング

en: Level data by mean plane subtraction
ja: 平均平面減算によるレベリング

en: /_Level/Level _Rotate
ja: /レベリング/回転レベリングｚ

en: Automatically level data by plane rotation
ja: 平面の回転によってデータを自動的に平準化する

en: /_Level/Fix _Zero
ja: /レベリング/固定値をゼロに

en: Shift minimum data value to zero
ja: 最小データ値をゼロにシフトする

en: /_Level/Zero _Mean Value
ja: /レベリング/平均値をゼロに

en: Shift mean data value to zero
ja: 平均データ値をゼロにシフト

en: /_Level/Zero Ma_ximum Value
ja: /レベリング/最大値をゼロに

en: Shift maximum data value to zero
ja: 最大データ値をゼロにシフト

en: Plane Level
ja: 平面レベル

en: Level Rotate
ja: 回転レベリング

en: Zero Mean Value
ja: 平均値をゼロに

en: Levels individual grains, interpolating the shifts between using Laplacian interpolation.
ja: 個々の粒子をレベルし、ラプラシアン補間法を使用する間のシフトを補間する。

en: /_Grains/_Level Grains...
ja: /粒子/レベリング粒子.

en: Level individual grains, interpolating the shifts between using Laplacian interpolation
ja: 個々の粒子をレベル化し、ラプラシアン補間法を使用する間のシフトを補間する

en: Quantity to level
ja: レベリング数

en: Level Grains
ja: 粒子のレベリング

en: Corrects line defects (mostly experimental algorithms).
ja: ライン欠陥(主に実験的アルゴリズム)を修正します。

en: /_Correct Data/Ste_p Line Correction
ja: /データ補正/ステップライン補正

en: Correct steps in lines
ja: ライン内のステップを修正する

en: /_Correct Data/Mark _Inverted Rows
ja: /データ補正/反転ラインをマーク

en: Mark lines with inverted sign
ja: 線に反転記号を付けます

en: linematch|Polynomial
ja: 多項式

en: Median of differences
ja: 変位の中央値

en: Modus
ja: モーダス

en: linematch|Matching
ja: マッチング

en: Trimmed mean
ja: トリム平均

en: Trimmed mean of differences
ja: 範囲指定された変位平均

en: Facet-level tilt
ja: 面レベルの傾き

en: Aligns rows by various methods.
ja: さまざまな方法でスキャンラインをレベリングします。

en: /_Correct Data/_Align Rows...
ja: /データ補正/ラインレベリング…

en: Align rows using various methods
ja: 種々の方法によるラインレベリング

en: Plot background _graph
ja: 背景グラフをプロット

en: Row background
ja: ライン背景

en: Vertical position
ja: 垂直位置

en: Corrected offset
ja: 補正されたオフセット

en: Align Rows
ja: スキャンライン揃え

en: distribution|Triangular
ja: 三角形

en: Steps
ja: ステップ

en: Scars
ja: 傷跡

en: Ridges
ja: 尾根

en: Tilt
ja: チルト

en: Generates various kinds of line noise.
ja: 各種ラインノイズを発生させます。

en: /S_ynthetic/_Line Noise...
ja: /合成・生成/ラインノイズ…

en: Generate line noise
ja: ライン ノイズを生成する

en: S_ymmetrical
ja: 対称

en: One-sided _positive
ja: 片側(正)

en: One-sided _negative
ja: 片側(負)

en: _Noise type
ja: ノイズタイプ

en: Line Noise
ja: ラインノイズ

en: Distribution
ja: 分布

en: _Within line
ja: ライン内

en: C_umulative
ja: 積算

en: Wi_dth
ja: 幅

en: Offset _dispersion
ja: 分散オフセット

en: Maximizes local contrast.
ja: 局所部分コントラストを最大化します。

en: /_Presentation/Local _Contrast...
ja: /画像処理ツール/局所部分のコントラスト…

en: Presentation with maximized local contrast
ja: 局所部分のコントラストを最大化

en: Kernel _size
ja: カーネルサイズ

en: Blending _depth
ja: ブレンド深さ

en: Increase Local Contrast
ja: 局所部分のコントラストを上げる

en: Trains logistic regression to mark grains.
ja: 粒子をマークするロジスティック回帰を訓練します。

en: /_Grains/Logistic _Regression...
ja: /粒子/ロジスティック回帰…

en: Mark grains with logistic regression
ja: ロジスティック回帰で粒子をマークする

en: _Use trained regression
ja: 訓練された回帰を使用

en: _Train logistic regression
ja: ロジスティック回帰を訓練

en: _Gaussian blur
ja: ガウシアンぼかし

en: _Number of Gaussians
ja: ガウシアン数

en: _Sobel derivatives
ja: Sobelデリバティブ

en: _Hessian
ja: Hessian

en: _Regularization parameter
ja: 正則化パラメータ

en: Logistic Regression
ja: ロジスティック回帰

en: Training...
ja: 訓練中…

en: Creates mask of values disconnected to the rest.
ja: 残りの部分と繋がっていない値の部分のマスクを作成します。

en: /_Correct Data/Mask of _Disconnected...
ja: /データ補正/非接続部分のマスク…

en: Mark data disconnected from other values
ja: 他の部分と繋がっていない値の部分をマーク

en: Positive
ja: 正

en: Negative
ja: ネガ反転

en: Defect type
ja: 欠陥の種類

en: Defect _radius
ja: 欠陥半径

en: Mark Disconnected
ja: 非接続部分をマーク

en: Filtering...
ja: フィルタリング中…

en: Marking outliers...
ja: 外れ値をマーク…

en: Creates or modifies a mask using other channels.
ja: 他のチャネルを使用してマスクを作成または変更します。

en: /_Mask/Mark _With...
ja: /マスク/他のチェンネルでマーク…

en: Mask combining and modification
ja: マスクの組み合わせと修正

en: Se_t mask
ja: セットマスク

en: _Add mask
ja: 追加マスク

en: _Subtract mask
ja: 減算マスク

en: _Intersect masks
ja: 交差マスク

en: Mark with
ja: 次でマーク

en: _Minimum
ja: 最小

en: M_aximum
ja: 最大

en: Mark With
ja: 次でマーク

en: Operand
ja: オペランド

en: Marked data range
ja: マークされたデータ範囲

en: Distributes masks to other channels.
ja: マスクを他のチャンネルに分配します。

en: /_Mask/_Distribute...
ja: /マスク/分配…

en: Distribute mask to other channels
ja: マスクを他のチャンネルに分配する

en: Channels within the file
ja: ファイル内のチャネル

en: Channels in all files
ja: すべてのファイルのチャンネル

en: Preserve existing masks
ja: 既存のマスクを保持する

en: Distribute to
ja: 次に分配

en: Distribute Mask
ja: マスクを分配する

en: Performs simple and true Euclidean distance transforms of masks.
ja: マスクの単純で真のユークリッド距離変換を実行します。

en: /_Mask/Distanc_e Transform...
ja: /マスク/ユークリッド距離変換…

en: Distance transform of mask
ja: マスクのユークリッド距離変換

en: Interior
ja: 内部

en: Two-sided
ja: 両面

en: Shrink from _border
ja: 境界から縮小

en: Distance Transform
ja: 距離変換

en: Performs basic morphological operations with masks.
ja: マスクを使用して基本的な形状操作を実行します。

en: /_Mask/Morpho_logical Operation...
ja: /マスク/形状操作…

en: Morphological operation with mask
ja: マスクによる形状操作

en: Erosion
ja: 浸食

en: Dilation
ja: 膨張

en: filter|Opening
ja: 開く

en: filter|Closing
ja: 終了

en: ASF Opening
ja: ASFオープニング

en: ASF Closing
ja: ASFクロージング

en: Octagon
ja: 八角形

en: Another mask
ja: 別のマスク

en: Structuring element
ja: 要素の構造化

en: _Trim empty borders
ja: 空の罫線を切り捨て

en: _Mask
ja: マスク

en: Morphological Operation
ja: 形態学的操作

en: Adds salt and/or pepper noise to mask.
ja: マスクにごま塩ノイズを追加します。

en: /_Mask/_Noisify...
ja: /マスク/ノイズ追加…

en: Add noise to mask
ja: マスクにノイズを追加する

en: Noise type
ja: ノイズタイプ

en: _Alter only boundaries
ja: 境界のみを変更する

en: Noisify Mask
ja: ノイズ発生マスク

en: Shift mask with respect to the image.
ja: 画像に対してマスクを移動させる。

en: /_Mask/_Shift...
ja: /マスク/移動…

en: Shift mask
ja: マスク移動

en: exterior|Empty
ja: 空

en: exterior|Filled
ja: 値埋め

en: _Horizontal shift
ja: 水平移動

en: _Vertical shift
ja: 垂直移動

en: Shift Mask
ja: マスク移動

en: Searches for a detail in another image using correlation.
ja: 相関関係を使用して、別の画像の詳細を検索します。

en: /M_ultidata/Correlation _Search...
ja: /複数のデータ処理/相関探索…

en: Search for a detail using correlation
ja: 相関を使用した詳細の検索

en: Correlation, raw
ja: 相関、生

en: Correlation, leveled
ja: 相関、平準化

en: Correlation score
ja: 相関スコア

en: Height difference, raw
ja: 高さ差、生

en: Height difference, leveled
ja: 高さ差、平準化済み

en: Height difference score
ja: 高さ差スコア

en: Objects marked
ja: マークされたオブジェクト

en: Correlation maxima
ja: 相関最大

en: Correlation _method
ja: 相関メソッド

en: Use _mask
ja: マスクを使用

en: _Plot mask
ja: マスクをプロット

en: _Detail to search
ja: 検索の詳細

en: Correlation Search
ja: 相関検索

en: Basic operations with mask: inversion, removal, extraction.
ja: マスクによる基本的な操作:反転、除去、抽出。

en: /_Mask/_Remove Mask
ja: /マスク/マスクを削除

en: Remove mask from data
ja: データからマスクを削除する

en: /_Mask/_Invert Mask
ja: /マスク/マスクを反転

en: Invert mask
ja: マスクを反転

en: /_Mask/_Extract Mask
ja: /マスク/マスクを抽出

en: Extract mask to a new image
ja: 新しいイメージにマスクを抽出する

en: /_Grains/_Remove Edge-Touching
ja: /粒子/端にあるもの削除

en: Remove grains touching image edges
ja: 画像の枠に接している粒子を削除する

en: /_Mask/Thi_n
ja: /マスク/細くする

en: Thin mask
ja: マスクを細くする

en: Crops non-intersecting regions of two images.
ja: 2つのイメージの交差する領域を切り取ります。

en: /M_ultidata/Mutual C_rop...
ja: /複数のデータ処理/交差部分を切り取り…

en: Crop non-intersecting regions of two images
ja: 2つの画像の交差部分を切り取る

en: Mutual Crop
ja: 交差切り取り

en: Measures parameters of two-dimensional lattices.
ja: 2次元格子のパラメータを測定します。

en: /Measure _Features/_Lattice...
ja: /特徴抽出/格子…

en: Measure lattice
ja: 格子を測定する

en: _ACF
ja: ACF

en: _PSDF
ja: PSDF

en: _Vectors
ja: ベクター

en: Display
ja: 表示

en: Show lattice as
ja: 格子の表示方法

en: Measure Lattice
ja: 格子を測定する

en: First vector
ja: 最初のベクトル

en: X-component
ja: Xコンポーネント

en: Y-component
ja: Y成分

en: Second vector
ja: 2 番目のベクトル

en: Primitive cell
ja: プリミティブセル

en: Subtracts background using a rank-based algorithm.
ja: 順序ベースのアルゴリズムを使用して背景を減算します。

en: /_Level/_Median Level...
ja: /レベリング/中央値…

en: Level data by local median subtraction
ja: 中央値減算によるレベリング

en: Median Level
ja: 中央値レベリング

en: Median-leveling...
ja: 中央値レベリング…

en: Merges two images.
ja: 2つのイメージを結合します。

en: /M_ultidata/_Merge...
ja: /複数のデータ処理/結合…

en: Merge two images
ja: 2つの画像を結合する

en: Up
ja: 上

en: Down
ja: 下

en: adverb|Right
ja: 右

en: adverb|Left
ja: 左

en: merge-mode|Join
ja: 結合

en: merge-mode|None
ja: なし

en: First image
ja: 最初の画像

en: Second image
ja: 2 番目の画像

en: Average
ja: 平均

en: Interpolation
ja: 補間

en: _Merge with
ja: 次と結合

en: Crop result to _avoid outside pixels
ja: 外側のピクセルを避けて結果を切り取る

en: Create _mask over exterior
ja: 外部にマスクを作成する

en: Merged images
ja: 結合画像

en: Merge Data
ja: データ結合

en: Simulation of current line magnetic field
ja: 電流線磁場のシミュレーション

en: /SPM M_odes/_Magnetic/_Current Line Field...
ja: /SPMモード/磁気力/Current Line Field…

en: Bar
ja: バー

en: P_robe type
ja: プローブタイプ

en: _Output plane height
ja: 出力平面の高さ

en: Stripe _current
ja: Stripe current

en: _Stripe width
ja: Stripe幅

en: _Position
ja: 位置

en: Tip _magnetization
ja: Tip magnetization

en: Bar width _x
ja: バー幅 x

en: Bar width _y
ja: バー幅 y

en: Bar length (_z)
ja: バー長 z

en: Probe
ja: プローブ

en: Simulation of magnetic field above perpendicular media
ja: 垂直媒体上の磁場のシミュレーション

en: /SPM M_odes/_Magnetic/_Perpendicular Media Field...
ja: /SPMモード/磁気力/Perpendicular Media Field…

en: Compute stray field above perpendicular magnetic medium
ja: 垂直磁気媒体の上の迷磁場を計算する

en: _Probe type
ja: プローブタイプ

en: Include domain _walls
ja: Include domain walls

en: _Film thickness
ja: Film厚さ

en: _Magnetic charge
ja: Magnetic charge

en: _Exchange constant
ja: Exchange constant

en: _Uniaxial anisotropy
ja: Uniaxial anisotropy

en: Cantilever _angle
ja: カンチレバー角度

en: /SPM M_odes/_Magnetic/_Estimate Shift in Z...
ja: /SPMモード/磁気力/Estimate Shift in Z…

en: Search _from
ja: 検索 (開始)

en: Search _to
ja: 検索 (終了)

en: Data to compare
ja: 比較するデータ

en: Estimated shift:
ja: 推定シフト:

en: Simulation of parallel magnetic media
ja: 並列磁気メディアのシミュレーション

en: /SPM M_odes/_Magnetic/Para_llel Media Field...
ja: /SPMモード/磁気力/Parallel Media Field…

en: Simulate stray field above parallel magnetic medium
ja: 平行磁気媒体の上の磁場をシミュレートする

en: _Remanent magnetization
ja: Remanent magnetization

en: _Gap size
ja: Gapサイズ

en: Converts the MFM data to force gradient.
ja: MFM データを強制的にグラデーションに変換します。

en: /SPM M_odes/_Magnetic/_Recalculate to Force Gradient...
ja: /SPMモード/磁気力/力の勾配に再計算…

en: Recalculate to force gradient
ja: 力勾配を再計算する

en: Phase (radians)
ja: 位相(ラジアン)

en: Phase (degrees)
ja: 位相(度)

en: Frequency shift
ja: 周波数シフト

en: Amplitude (V)
ja: 振幅 (V)

en: Amplitude (m)
ja: 振幅 (m)

en: Force gradient
ja: 力勾配

en: MFM force gradient
ja: MFM 力勾配

en: Pixel area MFM force gradient
ja: ピクセル領域 MFM フォース グラデーション

en: _Spring constant
ja: バネ定数

en: _Quality factor
ja: Q値

en: _Base frequency
ja: ベース周波数

en: _Base amplitude
ja: ベース振幅

en: Result _type
ja: 結果タイプ

en: Data value units must be deg, rad, m, Hz or V for the recalculation
ja: 再計算のためにデータ値の単位は、deg、rad、m、Hz または V である必要があります

en: Recalculated MFM data
ja: 再計算された MFM データ

en: MFM Recalculate Data
ja: MFM データの再計算

en: Simulation of magnetic field z component change for another level
ja: 別のレベルの磁場z成分変化のシミュレーション

en: /SPM M_odes/_Magnetic/_Field Shift in Z...
ja: /SPMモード/磁気力/Field Shift in Z…

en: Compute stray field shift for another z level
ja: 別の z レベルの迷子場シフトを計算する

en: _Z shift by
ja: Z shift by

en: Displays and extracts scan line graphs from multiple images simultaneously.
ja: 複数の画像から同時にスキャン線グラフを表示および抽出します。

en: /M_ultidata/_Multiprofile...
ja: /複数のデータ処理/複数チャンネルのプロファイル…

en: Read lines from multiple images simultaneously
ja: 複数の画像から同時にラインを読み取る

en: All profiles
ja: すべてのプロファイル

en: Mean and deviation
ja: 平均と偏差

en: Minimum and maximum
ja: 最小および最大

en: _Scan line
ja: スキャンライン

en: Use _first mask for all images
ja: すべての画像の1番目のマスクを使用

en: _Mode
ja: モード

en: Multiprofile
ja: マルチプロファイル

en: Show
ja: 表示

en: Lower
ja: 背面に移動

en: Upper
ja: 上側

en: Neural network SPM data processing
ja: ニューラルネットワークSPMデータ処理

en: /M_ultidata/Neural Network _Training...
ja: /複数のデータ処理/ニューラルネットワークの訓練…

en: Train a neural network for image processing
ja: 画像処理のためのNN訓練

en: /M_ultidata/Apply _Neural Network...
ja: /複数のデータ処理/ニューラルネットワークを適用…

en: Process data using a trained neural network
ja: 訓練されたニューラルネットワークを使用したデータ処理

note: TRANSLATORS: Unnamed neural network that is/was in training.
en: In training
ja: トレーニング中

en: Neural Network Training
ja: ニューラルネットワークトレーニング

en: Training error
ja: トレーニングエラー

en: error
ja: エラー

en: NN training error
ja: NN トレーニング エラー

en: Training
ja: トレーニング

en: _Model:
ja: モデル:

en: _Signal:
ja: シグナル:

en: Training ste_ps:
ja: トレーニングステップ:

en: Model
ja: モデル

en: Signal
ja: シグナル

en: verb|_Train
ja: 訓練する

en: Re_initialize
ja: 再初期化

en: Masking Mode
ja: マスクモード

en: Network
ja: ネットワーク

en: Window _width:
ja: ウィンドウ幅:

en: Window h_eight:
ja: ウィンドウ高さ:

en: _Hidden nodes:
ja: 隠れノード:

en: Result Units
ja: 結果の単位

en: Power of source _XY:
ja: XYの重み付け:

en: Power of source _Z:
ja: Zの重み付け:

en: _Fixed units:
ja: Fixed units:

en: Networks
ja: ネットワーク

en: Network _name:
ja: ネットワーク名:

en: Apply Neural Network
ja: ニューラルネットワークの適用

en: _Scale proportionally to input
ja: 入力に比例してスケーリング

en: Model and signal are not compatible.
ja: モデルと信号は互換性がありません。

en: A field dimension is too small for chosen window size.
ja: フィールド ディメンションが小さすぎて、選択したウィンドウ サイズに対して小さすぎます。

en: Evaluating...
ja: 評価中...

en: Training was canceled.
ja: トレーニングはキャンセルされました。

en: Mean difference: %.*f %s
ja: 平均差: %.*f %s

en: Evaluated signal
ja: 評価された信号

en: The name `%s' is invalid.
ja: 名前 '%s' が無効です。

en: Generates uncorrelated random noise.
ja: 相関のないランダムノイズを生成します。

en: /S_ynthetic/_Noise...
ja: /合成・生成/ノイズ…

en: Generate surface of uncorrelated noise
ja: 無相関ノイズ表面の生成

en: Random Noise
ja: ランダムノイズ

en: Half-spheres
ja: 半球

en: Pyramids
ja: ピラミッド

en: Half-nuggets
ja: 半俵型

en: Thatches
ja: かやぶき屋根

en: Doughnuts
ja: ドーナツ

en: Tetrahedrons
ja: 四面体

en: Boxes
ja: 直方体

en: Cones
ja: 円錐

en: Tents
ja: テント

en: Diamonds
ja: ダイヤモンド

en: Gaussians
ja: ガウス

en: Parabolic bumps
ja: 放物線バンプ

en: Full spheres
ja: 全球

en: Full nuggets
ja: 俵型

en: Hexagonal pyramids
ja: 六角形のピラミッド

en: Generates randomly patterned surfaces by placing objects.
ja: ランダムにオブジェクトを配置して表面を生成します。

en: /S_ynthetic/_Deposition/_Objects...
ja: /合成・生成/堆積/オブジェクト...

en: Generate surface of randomly placed objects
ja: ランダムにオブジェクトを配置して表面を生成

en: _Feature sign
ja: Feature記号

en: Colum_narity
ja: 柱状性

en: _Avoid stacking
ja: 積み重なりを回避

en: _Aspect ratio
ja: アスペクト比

en: Scales _with size
ja: サイズでスケーリング

en: Random Objects
ja: ランダムオブジェクト

en: Aspect Ratio
ja: アスペクト比

en: Automated threshold using Otsu's method on heights.
ja: 高さにOtsuの方法を使用した自動しきい値。

en: /_Grains/_Mark by Otsu's
ja: /粒子/Otsuでマーク

en: Creates mask of outliers.
ja: 外れ値のマスクを作成します。

en: /_Correct Data/Mask of _Outliers
ja: /データ補正/はずれ値のマスク

en: Mark data farther than 3σ from mean value
ja: 平均値から 3σ より遠いデータをマークする

en: /S_ynthetic/_Pattern...
ja: /合成・生成/パターン…

en: Generate patterned surface
ja: パターン表面を生成する

en: Pattern
ja: パターン

en: _Top fraction
ja: Top fraction

en: _Parabolicity
ja: 放物型性

en: _X center
ja: X中心

en: _Y center
ja: Y中心

en: _Edge shift
ja: エッジシフト

en: _Slope width
ja: スロープ幅

en: Roundn_ess
ja: 真円度

en: Roundness
ja: 真円度

en: Generates phase-separated structures.
ja: 位相分離構造を生成します。

en: /S_ynthetic/P_hases...
ja: /合成・生成/位相…

en: Generate surface with separated phases
ja: 分離された位相を使用して表面を生成する

en: Separated Phases
ja: 分離位相

en: A simple PID simulator
ja: シンプルなPIDシミュレータ

en: /SPM M_odes/_Force and Indentation/_PID Simulation...
ja: /SPMモード/フォースインデンテーション/PIDシミュレーション…

en: Simulate PID effects on measurement
ja: 計測に対するPID効果のシミュレーション

en: _Proportional
ja: 比例(P)

en: _Integral
ja: 積分(I)

en: _Derivative
ja: 微分(D)

en: PID/scan speed _ratio
ja: PID/スキャン速度比

en: _Integration steps
ja: 積分ステップ

en: Force strength
ja: 力の強さ

en: Force setpoint
ja: 力のセットポイント

en: Scanning...
ja: スキャン中…

en: Ellipsoids
ja: 楕円体

en: Bars
ja: バー

en: Cylinders
ja: 円柱

en: Nuggets
ja: 俵型

en: Hexagonal rods
ja: 六角柱

en: Generates randomly patterned surfaces by piling up geometrical shapes.
ja: 幾何学的な形状をランダムに積み重ねて表面を生成します。

en: /S_ynthetic/_Deposition/_Pile Up...
ja: /合成・生成/堆積/積み上げ...

en: Generate surface of randomly piled up shapes
ja: ランダムに積み重ねられた形状の表面を生成

en: Pile Up Shapes
ja: 図形を積み重ねる

en: Applies polynomial distortion in the horizontal plane.
ja: 水平面に多項式歪みを適用.

en: /_Distortion/Pol_ynomial...
ja: /歪み/多項式…

en: Applies polynomial distortion in the horizontal plane
ja: 水平面に多項式歪みを適用

en: Distort by Polynomial
ja: 多項式による歪み

en: _Exterior type:
ja: Exteriorタイプ:

en: Ori_ginal
ja: 元データ

en: _Transformed
ja: 変形後

en: X Coefficients
ja: X係数

en: Y Coefficients
ja: Y 係数

en: Independent degrees
ja: 別々の次数

en: Limited total degree
ja: 次数を制限

en: Subtracts polynomial background.
ja: 多項式で背景を減算してレベリングします。

en: /_Level/_Polynomial Background...
ja: /レベリング/多項式…

en: _Horizontal polynomial degree
ja: 水平方向の多項式次数

en: _Vertical polynomial degree
ja: 垂直方向の多項式次数

en: _Same degrees
ja: 同じ次数

en: Polynomial Coefficients
ja: 多項式係数

en: Save table to a file
ja: テーブルをファイルに保存する

en: Copy table to clipboard
ja: テーブルをクリップボードにコピー

en: Save Table
ja: テーブルの保存

en: Basic operations with presentation: extraction, removal.
ja: 画像処理との基本的な操作:抽出、除去。

en: _Data to attach
ja: 追加先データ

en: /_Presentation/_Remove Presentation
ja: /画像処理ツール/画像処理データの削除

en: Remove presentation from data
ja: 画像処理データをデータから削除する

en: /_Presentation/E_xtract Presentation
ja: /画像処理ツール/画像処理データの抽出

en: Extract presentation to a new image
ja: 画像処理データを新しいイメージに抽出する

en: /_Presentation/_Attach Presentation...
ja: /画像処理ツール/画像処理データを追加

en: Attach another data field as presentation
ja: 別のデータフィールドを画像処理データとして追加する

en: /_Presentation/_Logscale
ja: /画像処理ツール/対数スケール

en: Creates a presentation with logarithmic color scale
ja: 対数カラースケールで画像処理データを作成

en: Attach Presentation
ja: 画像処理データの添付

en: Calculates two-dimensional power spectrum density function and extracts its linear profiles.
ja: 2 次元のパワースペクトル密度関数を計算し、その線形プロファイルを抽出します。

en: /_Statistics/2D _PSDF...
ja: /統計処理/2D PSDF…

en: Calculate 2D power spectrum density
ja: 2D パワースペクトル密度の計算

en: Create PSDF image
ja: PSDF イメージの作成

en: Power Spectrum Density
ja: パワースペクトル密度

en: PSDF Section
ja: PSDF セクション

en: Power Spectral Density
ja: パワースペクトル密度

en: Texture direction
ja: テクスチャの方向

en: Texture direction index
ja: テクスチャ方向インデックス

en: Two-dimensional FFT (Fast Fourier Transform) transformed to coordinates (log-frequency, angle).
ja: 2 次元 FFT (高速フーリエ変換) 座標 (対数周波数、角度) に変換されます。

en: /_Statistics/_Log-Phi PSDF...
ja: /統計処理/Log-Phi PSDF…

en: Compute PSDF in Log-Phi coordinates
ja: Log-Phi座標で PSDF を計算する

en: Gaussian _smoothing
ja: ガウススムージング

en: Gaussian (asymmetric)
ja: ガウス (非対称)

en: Frequency-space exponential
ja: 周波数空間指数関数

en: Transfer function estimation by fitting explicit function form.
ja: 明示的な関数形式でフィッティングし伝達関数を推定します。

en: /_Statistics/Transfer _Function Fit...
ja: /統計処理/伝達関数フィッティング…

en: Fit transfer function from known data and image
ja: 既知のデータおよび画像からの伝達関数をフィッティング

en: Transfer function
ja: 伝達関数

en: _Function type
ja: 関数タイプ

en: _Ideal response
ja: 理想的な応答

en: Fit Transfer Function
ja: 伝達関数フィッティング

en: Transfer function estimation
ja: 伝達関数推定

en: /_Statistics/_Transfer Function Guess...
ja: /統計処理/伝達関数推定…

en: Estimate transfer function from known data and ideal image
ja: 既知のデータと理想的な画像から伝達関数を推定する

en: Regularized filter
ja: 正規化されたフィルタ

en: Least squares
ja: 最小二乗数

en: Wiener filter
ja: Wienerフィルター

en: _Border
ja: Border

en: Image is too small.
ja: イメージが小さすぎます。

en: Estimate Transfer Function
ja: 伝達関数推定

en: _Fit Sigma
ja: Fit シグマ

en: Transfer Function Size
ja: 伝達関数サイズ

en: TF width
ja: TF幅

en: TF height
ja: TFの高さ

en: General k-th rank filter replacing data with k-th rank values from the neighborhood.
ja: 一般的な k ランク フィルターは、近傍からの k 番目のランク値でデータを置き換えます。

en: /_Integral Transforms/_Rank Filter...
ja: /積分変換/ランクフィルタ…

en: K-th rank filter
ja: K-ランクフィルタ

en: _Pixel radius
ja: ピクセル半径

en: _Percentile
ja: パーセンテージ

en: Ra_nk
ja: ランク

en: _Second filter
ja: 第2フィルター

en: Calculate _difference
ja: 差を計算

en: Rank difference
ja: ランク差

en: Rank filtered (%.1f %%)
ja: ランクフィルター (%.1f %%)

en: Rank Filter
ja: ランクフィルタ

en: Kernel Size
ja: カーネルサイズ

en: Rank
ja: ランク

en: Enhances local contrast using a rank transform.
ja: ランク変換を使用して、ローカルのコントラストを強化します。

en: /_Presentation/_Rank...
ja: /画像処理ツール/ランク…

en: Presentation with local contrast ehnanced using a rank transform
ja: ランク変換を使用したローカル コントラストによる画像処理

en: Rank transform
ja: ランク変換

en: Local normalization
ja: ローカル正規化

en: Value range
ja: 値の範囲

en: Rank Transform
ja: ランク変換

en: Rank transform...
ja: ランク変換…

en: Smooths images in polar coordinates.
ja: 極座標でイメージを滑らかにします。

en: /_Distortion/_Radial Smoothing...
ja: /歪み/放射状に平滑化…

en: Smooth image in polar coordinates
ja: 極座標での平滑化

en: _Angle
ja: 角度

en: Radially smoothed
ja: 放射状に平滑化

en: Radial Smoothing
ja: 放射状平滑化

en: Proportion
ja: 割合

en: Offset
ja: オフセット

en: Parabolic
ja: 放物線

en: Logarithm
ja: 対数

en: Plots one image data as a function of another and finds relations.
ja: ある画像データを別の画像データの関数としてプロットし、関係を検索します。

en: /_Multidata/_Relation...
ja: /複数のデータ/相関…

en: Find simple relations between data
ja: データ間の単純な関係を見つける

en: Relate
ja: 関係

en: Resamples data to specified pixel size.
ja: 指定したピクセル サイズにデータをリサンプリングします。

en: /_Basic Operations/_Resample...
ja: /基本操作/リサンプリング…

en: Resample to pixel size
ja: ピクセルサイズへのリサンプリング

en: _X pixel size
ja: Xピクセルサイズ

en: _Y pixel size
ja: Yピクセルサイズ

en: _Match pixel size
ja: ピクセルサイズを揃える

en: Resampled Data
ja: リサンプリングされたデータ

en: Resample
ja: リサンプリング

en: Generates rod-like particles using simple dynamical model
ja: 単純な動的モデルを使用してロッド状の微小構造を生成

en: /S_ynthetic/_Deposition/_Rods...
ja: /合成・生成/堆積/ロッド…

en: Generate rod-like particles using dynamical model
ja: 動的モデルを使用してロッド状の微小構造を生成する

en: Not all the particles could be deposited (%u),
    try more revise steps.
ja: すべての粒子が堆積する(%u)
    より多くの修正手順を試してください。

en: Particle r_adius:
ja: 粒子半径:

en: Distribution _width:
ja: 分布幅:

en: _Aspect ratio:
ja: アスペクト比:

en: A_spect ratio variance:
ja: アスペクト比分散:

en: LJ _particle strength:
ja: LJ 粒子強度:

en: LJ _surface strength:
ja: LJ 粒子強度:

en: _Surface mobility:
ja: 表面モビリティ:

en: _Gravity:
ja: 重力:

en: Co_verage:
ja: 被覆:

en: _Relax steps:
ja: 緩和ステップ:

en: Output statistics
ja: 統計出力

en: Particle length
ja: 粒子長

en: Counts
ja: カウント

en: Particle width
ja: 粒子幅

en: Aspect ratio
ja: アスペクト比

en: %d particles were deposited
ja: %d粒子が堆積されました

en: Running revise (%d active particles)...
ja: 修正しています (%d アクティブな粒子)…

en: /_Basic Operations/Rotate by _Angle...
ja: /基本操作/角度を指定して回転…

en: Rotate by arbitrary angle
ja: 任意の角度で回転

en: /_Correct Data/_Unrotate...
ja: /データ補正/自動回転補正…

en: Automatically correct rotation in horizontal plane
ja: 水平面の回転を自動的に修正する

en: _Same as original
ja: 元画像と同じサイズに

en: _Expanded to complete data
ja: 元画像をすべて含むように

en: C_ut to valid data
ja: 有効なデータだけが含まれるように

en: Result size
ja: 結果サイズ

en: Show _grid
ja: グリッド表示

en: Rotate by _angle
ja: 角度で回転

en: Rotated Data
ja: データの回転

en: Correct Rotation
ja: 回転補正

en: Rotate
ja: 回転

en: Structure
ja: 構造

en: Correction
ja: 補正

en: Scales data by arbitrary factor.
ja: 任意の係数でデータをスケーリングします。

en: /_Basic Operations/_Scale...
ja: /基本操作/スケール…

en: Scale data
ja: データのスケーリング

en: Scale by _ratio
ja: 比でスケーリング

en: New _width
ja: 新しい幅

en: New _height
ja: 新しい高さ

en: Scaled Data
ja: スケーリングされたデータ

en: verb|Scale
ja: スケーリング

en: Marks and/or removes scars (horizontal linear artifacts).
ja: 傷跡(水平線形アーティファクト)をマークまたは削除します。

en: /_Correct Data/M_ark Scars...
ja: /データ補正/スカー(傷跡)をマーク…

en: Mark horizontal scars (strokes)
ja: 水平傷跡をマークする (ストローク)

en: /_Correct Data/Remove _Scars
ja: /データ補正/スカーの削除

en: Correct horizontal scars (strokes)
ja: 水平傷跡(ストローク)を修正する

en: Scars type
ja: 傷跡の種類

en: _Hard threshold
ja: Hardしきい値

en: _Soft threshold
ja: Softしきい値

en: Minimum _length
ja: 最小幅

en: Maximum _width
ja: 最大幅

en: Mark Scars
ja: スカーをマーク

en: Simple SEM image simulation from topography.
ja: 高さ像から簡単なSEM画像シミュレーション。

en: /_Presentation/_SEM Image...
ja: /画像処理ツール/SEM画像…

en: Simple SEM simulation from topography
ja: 高さ像から簡単なSEMシミュレーション

en: Monte Carlo
ja: モンテカルロ

en: _Quality
ja: Quality

en: _Integration radius
ja: Integration radius

en: SEM Image
ja: SEMイメージ

en: SEM image simulation...
ja: SEM画像シミュレーション…

en: Creates a shaded presentation of data.
ja: 陰影をつけた画像処理データを作成します。

en: /_Presentation/_Shading...
ja: /画像処理ツール/陰影をつける…

en: Shade data
ja: データの陰影作成

en: _Mix
ja: Mix

en: Shading
ja: 陰影作成

en: Calculates one- or two-dimensional distribution of slopes or graph of their angular distribution.
ja: グラフや画像の勾配を1Dあるいは2Dで計算したり、角度分布をグラフにします。

en: /_Statistics/_Slope Distribution...
ja: /統計処理/勾配分布…

en: Calculate angular slope distribution
ja: 角勾配分布の計算

en: _Two-dimensional distribution
ja: 2次元分布

en: Directional (φ) _graph
ja: 方向 (φ) グラフ

en: _Inclination (θ) graph
ja: 勾配(θ)グラフ

en: Inclination (gra_dient) graph
ja: 傾斜(勾配)グラフ

en: Slope distribution
ja: 傾斜分布

en: Slope Distribution
ja: 傾斜分布

en: Angular Slope Distribution
ja: 角傾斜分布

en: Slopes
ja: 斜面

en: Inclination Distribution
ja: 傾斜分布

en: Inclinations
ja: 傾斜

en: /_Level/Revolve _Sphere...
ja: /レベリング/球の回転…

en: Level data by sphere revolution
ja: 仮想的な球を転がしてレベリング

en: Revolve Sphere
ja: 回転球

en: Revolving sphere...
ja: 球を回転中…

en: Stitch multiple images based on offsets of origins.
ja: 原点からのオフセットに基づいて複数の画像を貼り合わせます。

en: /M_ultidata/_Stitch...
ja: /複数のデータ処理/スティッチング…

en: Stitch images using offsets
ja: オフセットを使用してスティッチング

en: Stitch
ja: スティッチング

en: Restore
ja: 復元

en: _Instant updates
ja: すぐに更新

en: Extracts a straightened part of image along a curve.
ja: 曲線に沿って、画像のまっすぐな部分を抽出します。

en: /_Distortion/Straighten _Path...
ja: /歪み/パスを直線に…

en: Straighten along a path
ja: パスに沿ってまっすぐにする

en: C_losed curve
ja: 閉じたカーブ

en: _Slackness
ja: たるみ

en: Straightened
ja: 直線になった

en: Straighten Path
ja: パスを直線に

en: Res_tore
ja: 復元

en: Re_verse
ja: 反転

en: Simple supres operations with two data fields (or a data field and a scalar).
ja: 2 つのデータ フィールド (またはデータ フィールドとスカラー) を使用した単純な操作。

en: /M_ultidata/_Super-resolution...
ja: /複数のデータ処理/超解像…

en: Super resolution of multiple images of same object
ja: 同一オブジェクトの複数の画像の超解像

en: Correlating to determine mean shift...
ja: 平均シフトを決定するために関連付け…

en: Cross-correlation...
ja: 相互相関…

en: Interpolating...
ja: 補間...

en: R_andom seed:
ja: 乱数の根:

en: Marked terraces
ja: マーク付きテラス

en: Minimum terrace _area
ja: 最小テラス面積

en: Do not _segment, use only mask
ja: 分割せずマスクのみを使用する

en: Limit the data range using a lower/upper threshold.
ja: 下限/上限しきい値を使用してデータ範囲を制限

en: /_Basic Operations/Li_mit Range...
ja: /基本操作/範囲…

en: Limit data range
ja: データ範囲の制限

en: Specify _thresholds
ja: しきい値を指定

en: Use _display range
ja: 表示範囲を使用

en: Cut off outlier_s
ja: はずれ値を除外

en: Limit to _percentiles
ja: パーセンテージに制限

en: _Lower
ja: 下限

en: _Upper
ja: 上限

en: F_arther than
ja: Farther than

en: Limit Range
ja: 制限範囲

en: Set to _Full Range
ja: 全範囲に設定

note: TRANSLATORS: This is a range: 123 to 456.
en: %.*f to %.*f
ja: %.*fに%.*f

en: Tilts image by specified amount.
ja: 指定した量だけ画像を傾けます。

en: /_Basic Operations/_Tilt...
ja: /基本操作/傾き…

en: Tilt by specified amount
ja: 指定した量で傾ける

en: Angles
ja: 角度

en: Blind estimation of SPM tip using Villarubia's algorithm.
ja: Villarubiaのアルゴリズムを用いたSPMティップのブラインド推定。

en: /SPM M_odes/_Tip/_Blind Estimation...
ja: /SPMモード/ティップ/ブラインド推定…

en: Blind tip estimation
ja: ブラインドティップ推定

en: Related _data
ja: 関連データ

en: Noise suppression t_hreshold
ja: ノイズ抑制しきい値

en: _Same resolution
ja: 同じ解像度

en: Use _boundaries
ja: 境界を使用する

en: _Split to stripes
ja: ストライプへ分割

en: _Preview stripe
ja: ストライプをプレビュー

en: Create tip i_mages
ja: ティップ画像の作成

en: Plot size _graph
ja: サイズグラフをプロット

en: Estimated tip
ja: 算出されたティップ

en: Blind Tip Estimation
ja: ブラインド推定

en: Run _Partial
ja: 部分実行

en: Run _Full
ja: 全実行

en: _Reset Tip
ja: ティップのリセット

en: Stripes
ja: ストライプ

note: TRANSLATORS: Prefix for the progressbar message.
en: Stripe %u:
ja: ストライプ%u:

en: Tip radius evolution
ja: 先端半径の変化

en: Models SPM tip.
ja: SPMティップモデル

en: /SPM M_odes/_Tip/_Model Tip...
ja: /SPMモード/ティップ/ティップのモデル…

en: Model AFM tip
ja: AFMティップモデル

en: _Number of sides
ja: 側面の数

en: Tip _slope
ja: ティップ傾斜

en: Tip _rotation
ja: ティップ回転

en: Tip _apex radius
ja: ティップ先端半径

en: Tip _anisotropy
ja: ティップ異方性

en: Model Tip
ja: ティップモデル

en: Modeled tip
ja: モデル化された先端

en: Tip operations: dilation (convolution), erosion (reconstruction) and certainty map.
ja: ヒント操作:拡張(畳み込み)、浸食(再構成)および確実性マップ。

en: /SPM M_odes/_Tip/_Dilation...
ja: /SPMモード/ティップ/拡張…

en: Surface dilation by defined tip
ja: 定義された先端による表面拡張

en: /SPM M_odes/_Tip/_Surface Reconstruction...
ja: /SPMモード/ティップ/表面の再構成…

en: Surface reconstruction by defined tip
ja: 定義された先端による表面の再構成

en: /SPM M_odes/_Tip/_Certainty Map...
ja: /SPMモード/ティップ/確実性マップ…

en: Tip certainty map
ja: チップ確実性マップ

en: _Tip morphology
ja: ティップ形状

en: Dilated data
ja: 膨張データ

en: Surface reconstruction
ja: 表面再構成

en: Tip Dilation
ja: チップ拡張

en: Surface Reconstruction
ja: 表面再構成

en: Certainty Map Analysis
ja: 確実性マップ分析

en: Calculates the tip area function.
ja: ティップ領域関数を計算します。

en: /SPM M_odes/_Force and Indentation/_Area function...
ja: /SPMモード/フォースインデンテーション/領域関数…

en: Calculate tip area function.
ja: ティップ領域関数を計算

en: _Resolution
ja: 分解能

en: Range minimum
ja: 範囲の最小値

en: Range maximum
ja: 範囲の最大値

en: Calculate uncertainties
ja: 不確実性の計算

en: _X pixel size uncertainty
ja: Xピクセルサイズの不確実性

en: _Y pixel size uncertainty
ja: Yピクセルサイズの不確実性

en: Uncertainty _z
ja: 不確実性 z

en: Tip Area Function
ja: ティップ領域関数

en: Trimmed mean filtering and leveling.
ja: トリムした平均フィルタリングとレベリング。

en: /_Level/_Trimmed Mean...
ja: /レベリング/トリム平均値...

en: Trimmed mean leveling and filter
ja: トリムしたレベリングとフィルタリング

en: _Number of values
ja: 値の個数

en: Trimmed Mean
ja: トリム後の平均

en: Trim Lowest
ja: 最低値をトリム

en: Trim Highest
ja: 最大値をトリム

en: Converts datafield to 3D volume data.
ja: データフィールドを3Dボリュームデータに変換します。

en: /_Basic Operations/Volumize
ja: /基本操作/3Dデータへ

en: Convert datafield to 3D data
ja: データフィールドを3Dデータに変換する

en: Converts all datafields to 3D volume data.
ja: すべてのデータフィールドを 3D ボリュームデータに変換します。

en: /_Basic Operations/Volumize Layers...
ja: /基本操作/レイヤーを3Dデータへ…

en: Convert all datafields to 3D data
ja: すべてのデータフィールドを 3D データに変換する

en: _Z resolution
ja: Z解像度

en: All datafields must have same resolution to make a volume from them.
ja: すべてのデータフィールドからボリュームを作成するには、すべてのデータフィールドの解像度が同じである必要があります。

en: Volumize layers
ja: レイヤーを3Dデータ化する

en: Generates various kinds of waves.
ja: 様々な波を発生させます。

en: /S_ynthetic/_Waves...
ja: /合成・生成/波形…

en: Generate waves
ja: 波を生成

en: Displacement
ja: 変位

en: _Number of waves
ja: 波形の数

en: _Wave form
ja: 波形

en: _Decay
ja: 遅延

en: _Spatial frequency
ja: 空間周波数

en: Waves
ja: 波

en: Frequency
ja: 頻度

en: Segments image using watershed with pre- and postprocessing.
ja: Watershedで分割したセグメント

en: /_Grains/_Mark by Segmentation...
ja: /粒子/分割してマークする…

en: Segment using watershed
ja: Watershedで領域分割

en: Original image
ja: 元の画像

en: Preprocessed image
ja: 前処理された画像

en: No mask
ja: マスクなし

en: _Image preview
ja: プレビュー

en: _Mask preview
ja: マスクプレビュー

en: _Barrier level
ja: 境界高さレベル

en: Prefill _level
ja: 埋めるレベルl

en: Pre_fill from minima
ja: 最小値で埋める

en: Add _gradient
ja: 勾配を追加

en: Add _curvature
ja: 曲率を追加

en: Segment by Watershed
ja: Watershedによる領域

en: Preprocessing
ja: 前処理

en: Wraps periodic values to a different range.
ja: 角度などの周期値を別の範囲にラップします。

en: /_Basic Operations/_Wrap Value...
ja: /基本操作/値のラップ…

en: Rewrap periodic values
ja: 周期値を再ラップする

en: 360 deg
ja: 360°

en: 180 deg
ja: 180度

en: Specify _range
ja: 範囲指定

en: O_ffset
ja: オフセット

en: Wrap Value
ja: 値のラップ

en: Denoises measurement on basis of two orthogonal scans.
ja: 直交するスキャン方向の2つの画像データに基づいてノイズ除去します。

en: /M_ultidata/_XY Denoise...
ja: /複数のデータ処理/XYノイズ除去…

en: Denoises horizontal/vertical measurement.
ja: 水平/垂直スキャン結果からノイズ除去

en: Second direction
ja: 第二方向

en: Denoised
ja: ノイズ除去

en: XY Denoising
ja: XYデノイズ

en: Converts three channels to XYZ data.
ja: 3 つのチャネルを XYZ データに変換します。

en: /_Basic Operations/XYZ from C_hannels...
ja: /基本操作/3チャンネルからXYZ作成…

en: Convert three channels to XYZ data
ja: 3 つのチャネルを XYZ データに変換

en: _X data
ja: Xデータ

en: _Y data
ja: Yデータ

en: _Z data
ja: Zデータ

en: XYZ Channels
ja: XYZ チャネル

en: Converts data fields to XYZ data.
ja: データ フィールドを XYZ データに変換します。

en: Convert to XYZ data
ja: XYZ データに変換

en: Zero crossing edge detection.
ja: ゼロ交差エッジ検出。

en: /_Presentation/_Edge Detection/_Zero Crossing...
ja: /画像処理ツール/輪郭検出/ゼロ交差…

en: Zero crossing step detection presentation
ja: ゼロ交差ステップ検出画像処理

en: _LoG convolved
ja: LoG畳み込み

en: Detected st_ep
ja: 検出されたステップ

en: Zero Crossing Step Detection
ja: ゼロ交差ステップ検出

en: /Pygwy Console
ja: /Pygwyコンソール

en: Python wrapper console
ja: Python ラッパー コンソール

en: Pygwy Console
ja: Pygwyコンソール

en: Open script in Python language (Ctrl-O)
ja: Python 言語でスクリプトを開く (Ctrl-O)

en: Save script (Ctrl-S)
ja: スクリプトの保存 (Ctrl-S)

en: Save script as (Ctrl-Shift-S)
ja: スクリプトを名前で保存 (Ctrl-Shift-S)

en: Execute script (Ctrl-E)
ja: スクリプトの実行 (Ctrl-E)

en: Clear Log
ja: ログを消去する

en: Command
ja: コマンド

en: >>> Running the script above
ja: >>> 上のスクリプトを実行しています

en: Save Python Script as
ja: Python スクリプトの保存方法

en: Open Python Script
ja: Python スクリプトを開く

en: Pygwy, the Gwyddion Python wrapper.
ja: Pygwy, GwyddionのPythonラッパー。

en: Python Interpreter Errors
ja: Python インタプリタエラー

en: Python interpreter error occurred.
ja: Python インタプリタエラーが発生しました。

en: Function written in Python
ja: Pythonで書かれた関数

en: Correlation length tool.
ja: 相関長ツール。

en: line-leveling|None
ja: なし

en: Line leveling
ja: ラインレベリング

en: Save Statistical Quantities
ja: 統計量の保存

en: Correlation Length
ja: 相関長

en: Correlation Length T
ja: 相関長 T

en: Relation to Image Size
ja: イメージ サイズとの関係

en: Selected area
ja: 選択した領域

en: Naïve ACF decay to 1/e
ja: ナイーブ ACF は 1/e に減衰

en: Extrapolated ACF decay to 1/e
ja: 外挿 ACF 減衰が 1/e

en: ACF decay to zero
ja: ACF がゼロに減衰

en: PSDF Gaussian fit
ja: PSDF ガウシアン フィット

en: PSDF exponential fit
ja: PSDF指数適合

en: Ratio α = T/L
ja: 比率α = T/L

en: Image size measured in T
ja: Tで測定された画像サイズ

en: Profile tool which reads horizontal and/or vertical scan lines.
ja: 水平および/または垂直スキャンラインを読み取るプロファイルツール。

en: Cross at _zero
ja: ゼロで交差

en: Profiles Along Axes
ja: 軸に沿ったプロファイル

en: Read horizontal and/or vertical profiles
ja: 水平および垂直プロファイルの読み取り

en: Profiles
ja: プロファイル

en: <b>Options</b>
ja: <b>オプション</b>

en: Vertical profile %d
ja: 垂直プロファイル%d

en: Horizontal profile %d
ja: 水平プロファイル%d

en: Crop tool, crops data to smaller size.
ja: 切り抜きツールは、データを小さいサイズに切り抜きます。

en: Distance measurement tool, measures distances and angles.
ja: 距離測定ツールは、距離と角度を測定します。

en: Save Distance Table
ja: 距離テーブルの保存

note: TRANSLATORS: Number is verb here.
en: _Number lines
ja: 行数

en: Measure distances and directions between points
ja: ポイント間の距離と方向を測定する

en: Conservative denoise
ja: 保守的なノイズ除去

en: filter|Gaussian
ja: ガウシアン

en: Sharpen
ja: シャープ

en: Basic filters: mean, median, denoise, …
ja: 基本的なフィルタ:平均、中央値、ノイズ除去、…

en: Grain measurement tool, calculates characteristics of selected continuous parts of mask.
ja: 粒状測定ツールは、選択されたマスクの連続部分の特性を計算します。

en: Grain Measure
ja: 粒子測定

en: Measure individual grains (continuous parts of mask)
ja: 個々の粒を測定する(マスクの連続部分)

en: Grain removal tool, removes continuous parts of mask and/or underlying data.
ja: 粒子除去ツールは、マスクや基礎データの連続部分を削除します。

en: Laplace solver
ja: ラプラス ソルバー

en: Fractal correction
ja: フラクタル補正

en: Fractal-Laplace blend
ja: フラクタル・ラプラスブレンド

en: Remove
ja: 削除

en: _Interpolation method
ja: 内挿方法

en: Grain Remove
ja: 粒子除去

en: Remove individual grains (continuous parts of mask)
ja: 個々の粒を除去する(マスクの連続部分)

en: Interactive color range tool, allows selecting the data range false color scale should map to, either on data or on height distribution histogram.
ja: インタラクティブなカラーレンジツールは、データまたは高さ分布ヒストグラムのいずれかで、偽のカラースケールにマップする必要があるデータ範囲を選択することができます。

en: Color Range
ja: カラー範囲

en: Stretch color range to part of data
ja: 色範囲をデータの一部分に合わせる

en: Full color range from minimum to maximum
ja: 最小値から最大値までの範囲で色をつける

en: Explicitly set fixed color range
ja: 指定範囲で色を設定

en: Automatic color range with tails cut off
ja: 自動色範囲（末尾カット）

en: Adaptive nonlinear color mapping
ja: 適応非線形カラーマッピング

en: _default
ja: デフォルト

en: Height histogram
ja: 高さヒストグラム

en: Set to _Masked
ja: マスク適用

en: Set to _Unmasked
ja: マスク解除

en: _Invert Mapping
ja: 反転マッピング

en: Three-point level tool, levels data by subtracting a plane fitted through three selected points.
ja: 3つの選択した点を通して合った平面を差し引くことによってデータをレベリングします。

en: _Averaging radius
ja: 平均半径

en: _Instant apply
ja: すぐに適用

en: Set plane to _zero
ja: 平面をゼロに設定する

en: Three Point Level
ja: 3 点レベル

en: Level data by fitting a plane through three points
ja: 平面を 3 つの点に合わせデータをレベリング

en: Row/column statistical function tool, mean values, medians, maxima, minima, RMS, ..., of rows or columns.
ja: 行/列統計関数ツール、平均値、中央値、最大値、最小値、RMSなど

en: Ro_ws
ja: 行

en: Co_lumns
ja: 列

en: Row/Column Statistics
ja: 行/列統計

en: Calculate row/column statistical functions
ja: 行/列統計関数の計算

en: Mask editor tool, allows interactive modification of parts of the mask.
ja: マスクエディタツールは、マスクの部分のインタラクティブな変更を可能にします。

en: _Shapes
ja: 形状

en: _Drawing Tools
ja: 描画ツール

en: Set mask to selection
ja: マスクを選択に設定する

en: Add selection to mask
ja: マスクに選択範囲を追加する

en: Subtract selection from mask
ja: マスクから選択範囲を引く

en: Intersect selection with mask
ja: マスクと選択範囲を交差させる

en: Rectangular shapes
ja: 長方形

en: Elliptic shapes
ja: 楕円形状

en: Thin lines
ja: 細い線

en: Freehand mask drawing
ja: フリーハンドでマスク描画

en: Freehand mask erasing
ja: フリーハンドでマスク削除

en: Fill continuous empty areas with mask
ja: 連続した空の領域をマスクで塗りつぶす

en: Erase continuous parts of mask
ja: マスクの連続部分を消去する

en: _Amount
ja: 量

en: Fill non-simple-connected
ja: 単純接続されていない部分を塗りつぶし

en: _Prevent grain merging by growing
ja: 成長による粒子の融合を防ぐ

en: Mask Editor
ja: マスクエディタ

en: Edit mask
ja: マスクの編集

en: Editor
ja: エディタ

en: Actions
ja: アクション

en: Grow/Shrink
ja: 成長/縮小

en: _Invert
ja: 反転

en: Fill _Voids
ja: 空白塗りつぶし

en: _Grow
ja: 成長

en: Shrin_k
ja: 縮小

en: Path level tool, performs row leveling along on user-set lines.
ja: パスレベリングツールは、ユーザが設定したパスに沿ってスキャンラインを揃えてレベリングします。

en: Path Level
ja: パスレベリング

en: Level rows using intersections with given lines
ja: 指定された線と交差を使用して行をレベリング

en: Profile tool, creates profile graphs from selected lines.
ja: プロファイルツールは、選択した線からプロファイルグラフを作成します。

en: calib-data|None
ja: なし

en: _Separate profiles
ja: プロファイルを分離

en: _Show profile
ja: プロファイルを表示

en: _Calibration data
ja: キャリブレーションデータ

en: Extract profiles along arbitrary lines
ja: 任意の線に沿ったプロファイルの抽出

en: Improve _Direction
ja: 方向を改善

en: Improve _All
ja: すべて改善

en: X error %d
ja: X エラー %d

en: Y error %d
ja: Y エラー %d

en: Z error %d
ja: Z エラー %d

en: X uncertainty %d
ja: X不確実性 %d

en: Y uncertainty %d
ja: Y不確実性 %d

en: Z uncertainty %d
ja: Z不確実性 %d

en: Pointer tool, reads value under pointer.
ja: ポインタツールは、ポインタの下の値を読み取ります。

en: Show _selection
ja: 選択を表示する

en: Read Value
ja: 値を読み取る

en: Read value under mouse cursor
ja: マウス カーソルの下の値を読み取る

en: Set _Zero
ja: ゼロ設定

en: Facet
ja: 面

en: Curvatures
ja: 曲率

en: Calculate surface profile parameters.
ja: 表面プロファイル パラメータを計算します。

en: Texture
ja: テクスチャ

en: Waviness
ja: うねり

en: Roughness
ja: 粗さ

en: Peak Count
ja: ピーク数

en: Save Roughness Parameters
ja: 粗さのパラメータを保存

en: Calculate roughness parameters
ja: 粗さパラメータの計算

en: Roughness Parameters
ja: 粗さパラメータ

en: Selected line
ja: 選択されたライン

en: Cut-off
ja: カットオフ

en: Roughness average
ja: 平均粗さ

en: Root mean square roughness
ja: RMS粗さ

en: Maximum height of the roughness
ja: 粗さの最大高さ

en: Maximum roughness valley depth
ja: 粗さの最大谷深さ

en: Maximum roughness peak height
ja: 粗さの最大ピーク高さ

en: Average maximum height of the roughness
ja: 粗さの平均最大高さ

en: Average maximum roughness valley depth
ja: 粗さの平均最大谷深さ

en: Average maximum roughness peak height
ja: 粗さの平均最大ピーク高さ

en: Average third highest peak to third lowest valley height
ja: 3番目に低い谷と3番目に高い谷ピークの平均高さ

en: Average maximum height of the profile
ja: 平均最大高さ

en: Maximum peak to valley roughness
ja: 粗さのピークから谷までの最大高さ

en: Skewness
ja: 歪み

en: Kurtosis
ja: 尖度

en: Waviness average
ja: うねり平均

en: Root mean square waviness
ja: RMSうねり

en: Waviness maximum height
ja: うねり最大高さ

en: Maximum height of the profile
ja: プロファイルの最大高さ

en: Spatial
ja: 空間

en: Mean spacing of profile irregularities
ja: プロファイルの不規則性の平均間隔

en: Average wavelength of the profile
ja: プロファイルの平均波長

en: Root mean square (RMS) wavelength of the profile
ja: プロファイルの二乗平均平方根 (RMS) 波長

en: parameters|Hybrid
ja: ハイブリッド

en: Average absolute slope
ja: 平均絶対傾斜角

en: Root mean square (RMS) slope
ja: ルート平均平方根 (RMS) 勾配

en: Developed profile length
ja: 展開したプロファイル長さ

en: Profile length ratio
ja: プロファイル長さ比

en: Amplitude Distribution Function
ja: 振幅分布関数

en: The Bearing Ratio Curve
ja: ベアリング比曲線

en: Surface Profiles
ja: 表面プロファイル

en: Creates angularly averaged profile graphs.
ja: 角度平均プロファイル グラフを作成します。

en: Radial Profiles
ja: 放射状プロファイル

en: Extract angularly averaged profiles
ja: 角度平均プロファイルを抽出する

en: Radial profiles
ja: 放射状プロファイル

en: S_ymmetrize
ja: 対称に

en: Symmetrize _All
ja: すべて対称に

en: Radial profile %d
ja: 放射状プロファイル %d

en: to _all files
ja: すべてのファイルに

en: Selection Manager
ja: 選択範囲マネージャー

en: Display, copy and export selections
ja: 選択内容の表示、コピー、エクスポート

en: Spline path
ja: スプラインパス

en: Projective rectangles
ja: 射影長方形

en: Manage chosen selection
ja: 選択した選択を管理する

en: _Distribute
ja: Distribute

en: _Copy
ja: コピー

en: Statistical function tool, calculates one-dimensional statistical functions (height distribution, correlations, PSDF, Minkowski functionals) of selected part of data.
ja: 統計関数ツールは、データの選択された部分の1次元統計関数(高さ分布、相関、PSDF、ミンコウスキー機能)を計算する。

en: Radial PSDF
ja: ラジアルPSDF

en: Angular spectrum
ja: 角度スペクトル

en: Radial ACF
ja: ラジアルACF

en: Area scale graph
ja: エリアスケールグラフ

en: _Separate uncertainty
ja: Separate uncertainty

en: Point Spectrum, extracts point spectra to a graph.
ja: ポイントスペクトロスコピーは、グラフに点スペクトルを抽出します。

en: _Separate spectra
ja: Separateスペクトル

en: _Average spectra
ja: 平均スペクトル

en: Point Spectroscopy
ja: ポイントスペクトロスコピー

en: Extract and view point spectroscopy data
ja: ポイントスペクトロスコピーの抽出および表示

en: Spectroscopy
ja: スペクトロスコピー

en: Spot removal tool, interpolates small parts of data (displayed on a zoomed view) using selected algorithm.
ja: スポット削除ツールは、選択したアルゴリズムを使用して、データの小さな部分 (ズームされたビューに表示) を補間します。

en: Hyperbolic flatten
ja: 双曲線平坦化

en: Pseudo-Laplace
ja: 擬似ラプラス

en: Fractal interpolation
ja: フラクタル補間

en: Ellipse
ja: 楕円

en: Remove Spots
ja: スポットを削除する

en: Interpolate small defects, manually selected
ja: 小さな欠陥を補間(手動で選択)

en: No point in the image selected.
ja: 画像内のポイントが選択されていません。

en: No area in the zoom selected.
ja: ズーム領域が選択されていません。

en: Statistics tool.
ja: 統計ツール。

en: Statistical quantities
ja: 統計量

en: Moment-Based
ja: モーメントベース

en: Order-Based
ja: 次数ベース

en: Other
ja: その他

en: Average value
ja: 平均値

en: RMS roughness
ja: RMS の粗さ

en: RMS (grain-wise)
ja: RMS(粒状)

en: Mean roughness
ja: 平均粗さ

en: Maximum peak height
ja: 最大ピーク高さ

en: Maximum pit depth
ja: 最大ピット深さ

en: Maximum height
ja: 高さ上限

en: Surface slope
ja: 表面勾配

en: Scan line discrepancy
ja: スキャンラインの不一致

en: Simple arithmetic operations with volume data.
ja: ボリュームデータを使用した単純な算術演算。

en: Arithmetic operations on volume data
ja: ボリューム・データに対する算術演算

en: Z-axis calibrations differ
ja: Z軸キャリブレーションが異なる

en: Exports volume data in simple ASCII formats.
ja: ボリューム データを単純な ASCII 形式でエクスポートします。

en: Export volume data to a text file
ja: ボリューム データをテキスト ファイルにエクスポートする

en: One Z-profile per line
ja: 1ラインに1つのZプロファイル

en: One XY-layer per line
ja: 1ラインに1つのXYレイヤー

en: Blank-line separated matrices
ja: 空白行で区切られた行列

en: Volume data
ja: ボリュームデータ

en: Recalibrate volume data dimensions or value range.
ja: ボリューム データのディメンションまたは値の範囲をキャリブレーションします。

en: _Z range
ja: Z範囲

en: Value shi_ft
ja: 値シフト

en: Create new volume data
ja: 新しいボリューム データの作成

en: y-axis drift
ja: y 軸ドリフト

en: Z drift
ja: Zドリフト

en: z-axis drift
ja: z 軸ドリフト

en: Extracts z-coordinates of isosurfaces from volume data to an image.
ja: ボリューム データからイメージに等値面の Z 座標を抽出します。

en: Extract z-coordinates of isosurface
ja: 等値面の Z 座標を抽出する

en: _Result
ja: 結果

en: Extract Z Isosurfaces
ja: Z 等値面を抽出する

en: Shows 3D representations of volume data
ja: ボリューム データの 3D像を表示

en: Show a 3D view for the volume data
ja: ボリューム データの 3D ビューを表示する

en: _Render
ja: レンダリング

en: _Save image
ja: 画像の保存

en: Wireframe threshold
ja: ワイヤフレームのしきい値

en: Opacity scale
ja: 不透明度スケール

en: Apply perspective
ja: パースペクティブの適用

en: Instant 3D render
ja: インスタント3Dレンダリング

en: X view
ja: X ビュー

en: Y view
ja: Y ビュー

en: Z view
ja: Z ビュー

en: No image was rendered so far
ja: レンダリングされたイメージはありません

en: Export 3D view
ja: 3D ビューをエクスポート

en: Cairo error while saving image
ja: 画像の保存中にCairoからエラーが発生しました

en: Building wireframe model...
ja: ワイヤフレームモデルの構築…

en: Evaluate volume force-distance data
ja: フォースボリュームカーブの評価

en: Evaluate force-distance volume data
ja: フォースボリュームを評価する

en: Curve _X position:
ja: X位置:

en: Curve _Y position:
ja: Y位置:

en: e_stimate
ja: 算出

en: Inverts value in volume data
ja: ボリュームデータの値を反転

en: Invert value in volume data
ja: ボリュームデータの値を反転する

en: Calculates K-means clustering on volume data.
ja: ボリューム データの K-平均法によるクラスタリングを計算します。

en: Calculate K-means clustering on volume data
ja: ボリュームデータ上のk平均法クラスタリング

en: _Normalize
ja: 正規化

en: _Remove outliers
ja: 外れ値を削除

en: K-means cluster of %s
ja: k平均 %s のクラスター

en: K-means error of %s
ja: k平均 %s 誤差

en: Pre-normalized intensity of %s
ja: %sの正規化された強度

en: K-means
ja: k平均法

en: K-means iteration...
ja: k平均法計算中...

en: K-means center %d
ja: K平均中心値 %d

en: Calculates K-medians clustering on volume data.
ja: ボリューム データの k中央値のクラスタリングを計算します。

en: Calculate K-medians clustering on volume data
ja: ボリューム データの k中央値法でクラスタリング

en: K-medians cluster of %s
ja: %s のk中央値クラスター

en: K-medians error of %s
ja: %s のk中央値誤差

en: K-medians iteration...
ja: k中央値計算中…

en: K-medians center %d
ja: k中央値中心%d

en: Summarizes profiles of volume data to a channel.
ja: ボリューム データのプロファイルをチャネルに要約します。

en: Summarize profiles
ja: プロファイル要約

en: Summarize Volume Profiles
ja: ボリュームプロファイルの要約

en: Recalculated Data
ja: 再計算されたデータ

en: Removes outliers from all XY planes
ja: すべての XY 平面から外れ値を削除

en: Remove outliers from XY planes
ja: XY 平面から外れ値を削除する

en: Levels all XY planes
ja: すべての XY 平面をレベリングする

en: Level all XY planes
ja: すべての XY 平面をレベリング

en: Summarizes volume data planes to a graph.
ja: ボリュームデータ平面を プレーンをグラフにまとめます。

en: Summarize planes
ja: 平面の要約

en: Summarize Volume Planes
ja: ボリュームデータ平面の要約

en: Calculates the volume PSF.
ja: ボリューム PSF を計算します。

en: Estimate transfer function from known data and ideal images
ja: 既知のデータと理想的な画像から伝達関数を推定する

en: _Estimate sigma for each level
ja: 各レベルのシグマを見積もり

en: _Estimate size for each level
ja: 各レベルの見積もりサイズ

en: Calculating volume transfer function...
ja: 伝達関数の計算中…

en: z level
ja: z レベル

en: Swaps phase in continuous data based on user's selection
ja: ユーザーの選択に基づいて連続データのフェーズを入れ替える

en: Change phase in continuous data
ja: 連続データ内の位相の変更

en: Place second curve to the _right
ja: 2 番目のカーブを右に配置する

en: _Invert second curve
ja: 2 番目カーブを反転

en: Adjust Phase in Volume Data
ja: ボリュームデータのフェーズを調整

en: Phase adjusted result A
ja: 位相調整結果A

en: Phase adjusted result B
ja: 位相調整結果B

en: Volume Z graphs
ja: ボリューム Z グラフ

en: Extracts image planes and line graphs from volume data.
ja: ボリューム データからイメージ プレーンと線グラフを抽出します。

en: Extract image planes and line graphs
ja: イメージ プレーンと線グラフを抽出する

en: Image slice
ja: イメージスライス

en: Line graph
ja: ライングラフ

en: Slice Volume Data
ja: スライスボリュームデータ

en: Positions
ja: ポジション

en: Z graph at x: %d y: %d
ja: X の Z グラフ: y %d: %d

en: X graph at y: %d z: %d
ja: X グラフ y: %d z: %d

en: Y graph at x: %d z: %d
ja: X: %d z: %dでの Y グラフ

en: Volume X graphs
ja: ボリューム X グラフ

en: Volume Y graphs
ja: ボリューム Y グラフ

en: Plane variance
ja: 平面分散

en: Swaps axes of volume data.
ja: ボリュームデータの軸を入れ替えます。

en: Swap axes
ja: 軸の入れ替え

en: X, reversed
ja: X(反転)

en: Y, reversed
ja: Y(反転)

en: Z, reversed
ja: Z(反転)

en: Swap Volume Axes
ja: ボリューム軸の入れ替え

en: Z axis calibration will be lost.
ja: Z軸のキャリブレーションは失われます。

en: Attaches, extracts and removes volume data z-axis calibration.
ja: ボリュームデータのZ軸キャリブレーションを付与、抽出、削除します。

en: Manage z-axis calibration
ja: Z軸キャリブレーションの管理

en: _Extract to a graph
ja: グラフに抽出

en: Attach from _file
ja: ファイルから付与

en: Copy from _another
ja: 他からコピー

en: Volume Z Calibration
ja: ボリューム Z キャリブレーション

en: Calibration from file
ja: ファイルからのキャリブレーション

en: Z-calibration curve
ja: Zキャリブレーション曲線

en: Index
ja: インデックス

en: Z axis value
ja: Z 軸の値

en: Shifts values in z curves to be zero at defined position.
ja: Z カーブの値を、定義された位置で 0 にシフトします。

en: Shift value at some z plane to zero
ja: Z 平面の値をゼロにシフトする

en: Shifted to zero for z level = %d
ja: Zレベル = %dの場合は 0 にシフト

en: Extract volume data preview to an image
ja: ボリュームデータプレビューをイメージに抽出する

en: Analyzes drift in XYZ data.
ja: XYZデータのドリフトを分析します。

en: /Analyze _Drift...
ja: /ドリフト分析…

en: Analyze and/or remove drift
ja: ドリフトの分析および/または削除

en: X drift
ja: Xドリフト

en: Y drift
ja: Yドリフト

en: Analyze XYZ Drift
ja: XYZドリフトの解析

en: Reset Ran_ges
ja: 範囲をリセット

en: _Guess parameters
ja: 推定パラメータ

en: _X-range:
ja: X範囲:

en: _Y-range:
ja: Y範囲:

en: 2nd order polynom
ja: 2次多項式

en: Initial values
ja: 初期値

en: _X drift:
ja: Xドリフト:

en: _fit
ja: フィッティング

en: _Y drift:
ja: Yドリフト:

en: Z fit _type:
ja: Zフィッティング:

en: Search parameters
ja: 詳細検索

en: _Neighbors used:
ja: 使用隣接線:

en: _Length threshold:
ja: 長さしきい値:

en: _Time threshold:
ja: 時間しきい値:

en: _Max iterations:
ja: 最大繰り返し数:

en: _Graph:
ja: グラフ:

en: X drift:
ja: Xドリフト:

en: to inits
ja: 初期値に

en: Y drift:
ja: Yドリフト:

en: Z drift:
ja: Zドリフト:

en: No neighbors found
ja: 隣接するものが見つかりません

en: Physical dimensions are invalid.
ja: 物理寸法が無効です。

en: Simple XYZ data leveling.
ja: シンプルなXYZデータレベリング…

en: /Fix _Zero
ja: /固定値をゼロに

en: /Zero _Mean Value
ja: /平均値をゼロに

en: /Plane _Level...
ja: /平面レベリング…

en: Level data by mean plane correction
ja: 平均平面補正によるレベリング

en: Plane subtraction
ja: 平面減算

en: Update X and Y of _all compatible data
ja: 互換性のあるデータの X と Y すべて更新

en: Level XYZ Data
ja: XYZ データレベリング

en: Rasterizes XYZ data to images.
ja: XYZ データを画像にラスタライズします。

en: /_Rasterize...
ja: /ラスタライズ…

en: Rasterize to image
ja: 画像にラスタライズ

en: Field
ja: フィールド

en: _Mask empty regions
ja: 空の領域をマスク

en: Rasterize XYZ Data
ja: XYZ データのラスタライズ

en: Create Image _Directly
ja: イメージディレクトリの作成

en: XY points form a regular grid so interpolation is not necessary.
ja: XY ポイントは通常のグリッドを形成するため、補間は必要ありません。

en: Make Pixels S_quare
ja: ピクセルを正方形にする

en: XYZ data split based on direction.
ja: 方向に基づいて XYZ データが分割されます。

en: Split XYZ data based on direction
ja: 方向に基づいて XYZ データを分割

en: Split XYZ Data
ja: XYZ データの分割

en: Elementary XYZ data operations.
ja: 基本 XYZ データ操作。

en: Merge two XYZ point sets
ja: 2 つの XYZ ポイント セットをマージする

en: Merge XYZ Data
ja: XYZ データのマージ

en: Second _XYZ data:
ja: 2 番目のXYZデータ:

en: _Average coincident points
ja: 平均一致ポイント

en: Merged
ja: マージ
