gyrus master - en to da translation catalogue (109 entries)

en: Gyrus IMAP Cyrus Administrator
da: Gyrus - administrator til IMAP Cyrus

en: Administer the mailboxes of your IMAP Cyrus servers
da: Administrer postkasserne på dine IMAP Cyrus-servere

en: Name:
da: Navn:

en: Quota (MB):
da: Kvote (MB):

en: Assign quota
da: Tildel kvote

en: Search for:
da: Søg efter:

en: Match _entire word only
da: Find kun _hele ord

en: _Wrap around
da: _Ombryd linjer

en: Free space:
da: Ledig plads:

en: Assigned space:
da: Tildelt plads:

en: Owner:
da: Ejer:

en: New quota (MB)
da: Ny kvote (MB)

en: Modify quota
da: Ændr kvote

en: Access control list
da: Tilgangskontrolliste

en: Host:
da: Vært:

en: User:
da: Bruger:

en: Password
da: Adgangskode

en: Enter your password
da: Indtast din adgangskode

en: Report
da: Rapport

en: Open session
da: Åbn session

en: Session name:
da: Sessionsnavn:

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Session details
da: Sessionsdetaljer

en: Use a secure connection
da: Brug en sikker forbindelse

en: Mailbox hierarchy separator:
da: Adskillelsestegn for postkassehierarki:

en: <b>Options</b>
da: <b>Indstillinger</b>

en: Mailbox '%s' does not exist.
da: Postkasse '%s' findes ikke.

en: Invalid identifier.
da: Ugyldig identifikator.

en: Empty entry name.
da: Tomt punktnavn.

en: Empty mailbox name.
da: Tomt postkassenavn.

en: Missing required argument to Setacl
da: Påkrævet argument til Setacl mangler

en: Permission denied
da: Tilladelse nægtet

en: Empty access control list.
da: Tom adgangskontrolliste.

en: Quota does not exist
da: Kvote findes ikke

en: Quota overloaded
da: Kvote overskredet

en: Quota not valid. Please try again.
da: Kvote ugyldig. Forsøg venligst igen.

en: Unable to change quota. Are you sure do you have the appropriate permissions?
da: Kunne ikke ændre kvote. Er du sikker på, at du har de nødvendige rettigheder?

en: '%s' is not a valid mailbox name. Please try a different one.
da: '%s' er ikke et gyldigt postkassenavn. Forsøg venligst med et andet navn.

en: Parent mailbox '%s' does not exist. Please refresh the mailboxes list and try again.
da: Overpostkasse '%s' findes ikke. Opdater venligst postkasselisten og forsøg igen.

en: Mailbox '%s' already exists. Please try a different name.
da: Postkasse '%s' findes allerede. Forsøg venligst et andet navn.

en: Unable to create the mailbox. Are you sure do you have the appropriate permissions?
da: Kunne ikke oprette postkassen. Er du sikker på, at du har de nødvendige tilladelser?

en: Mailbox created, but could not set quota.
da: Postkasse oprettet, men kunne ikke angive kvote.

en: Unable to delete '%s'. Permission denied.
da: Kunne ikke slette '%s'. Tilladelse nægtet.

en: new entry
da: nyt punkt

en: Users (%d)
da: Brugere (%d)

en: Orphaned mailboxes (%d)
da: Forældreløse postkasser (%d)

en: Orphaned mailboxes
da: Forældreløse postkasser

en: Users
da: Brugere

en: lookup
da: opslag

en: read
da: læst

en: seen
da: set

en: write
da: skriv

en: insert
da: indsæt

en: create
da: opret

en: delete
da: slet

en: Identifier
da: Identifikator

en: Couldn't create the client socket.
da: Kunne ikke oprette klientsoklen.

en: Couldn't parse the server address.
da: Kunne ikke fortolke serveradressen.

en: Could not connect to %s, port %d.
da: Kunne ikke forbinde til %s, port %d.

en: Unable to connect with empty passwords. Please introduce your password.
da: Kan ikke forbinde med tomme adgangskoder. Angiv venligst din adgangskode.

en: Incorrect login/password
da: Forkert logind/adgangskode

en: Could not change permission. Server error:
da: Kunne ikke ændre tilladelse. Serverfejl:

en: An entry called '%s' already exists. Overwrite it?
da: Et punkt kaldt '%s' findes allerede. Overskriv det?

en: The text '%s' was not found in the mailbox list.
da: Teksten '%s' blev ikke fundet i postkasselisten.

en: Find mailbox
da: Find postkasse

en: Quota not valid
da: Kvote er ugyldig

en: New mailbox
da: Ny postkasse

en: Really delete mailbox '%s' and all of its submailboxes?
da: Vil du virkelig slette postkassen '%s' og alle dens underpostkasser?

en: Cyrus IMAP Administrator
da: Cyrus IMAP-administrator

en: %s - Cyrus IMAP Administrator
da: %s - Cyrus IMAP-administrator

en: _File
da: _Fil

en: _Edit
da: _Rediger

en: _View
da: _Vis

en: _Help
da: _Hjælp

en: Go to server...
da: Gå til server...

en: Show the list of servers
da: Vis listen over servere

en: Add mailbox
da: Tilføj postkasse

en: Add a mailbox under the one selected
da: Tilføj en postkasse under den valgte

en: Search for a mailbox in current server
da: Søg efter en postkasse på den aktuelle server

en: Refresh the mailbox list
da: Genopdater postkasselisten

en: Create report...
da: Opret rapport...

en: Create report of users with quota problems
da: Opret rapport over brugere med kvoteproblemer

en: New entry
da: Nyt punkt

en: Create a new ACL entry in current mailbox
da: Opret et nyt ACL-punkt i aktuel postkasse

en: Remove mailbox
da: Fjern postkasse

en: Remove current mailbox from the server
da: Fjern aktuel postkasse fra serveren

en: Rename entry
da: Omdøb punkt

en: Rename selected ACL entry
da: Omdøb valgt ACL-punkt

en: Delete entry
da: Slet punkt

en: Delete selected ACL entry
da: Slet valgt ACL-punkt

en: translators-credits
da: Joe Hansen, 2010, 2013.
    
    Dansk-gruppen <dansk@dansk-gruppen.dk>
    Mere info: http://www.dansk-gruppen.dk

en: GNOME Cyrus Administrator
da: GNOME Cyrus-administrator

en: Administration tool for Cyrus IMAP servers.
da: Administrationsværktøj til Cyrus IMAP-servere.

note: set title
en: Mailbox space usage report for %s
da: Rapport over forbrug af postkasseplads for %s

en: Quota (%)
da: Kvote (%)

en: Assigned (KB)
da: Tildelt (KB)

en: Used (KB)
da: Brugt (KB)

en: User
da: Bruger

en: Edit session
da: Rediger session

en: New session
da: Ny session

en: A session name is required.
da: Der kræves et sessionsnavn.

en: Session named "%s" already exists.
da: Sessionen ved navn "%s" findes allerede.

en: Autodetect
da: Find automatisk

en: No host specified.
da: Ingen vært angivet.

en: Talk - Echo client
da: Snak - Ekkoklient

en: _Connect
da: _Forbind

en: Connection
da: Forbindelse

en: Command:
da: Kommand:
