gnome 2-24 - en to ar translation catalogue (149 entries)

en: Add Earlier Activity
ar: أضف نشاطا سابقا

en: to
ar: إلى

en: in progress
ar: جارٍ

en: Description:
ar: الوصف:

en: Time:
ar: الوقت:

en: Activity:
ar: النّشاط:

en: Tags:
ar: الوسوم:

en: Stop tracking on idle
ar: أوقف التتبع عند الخمول

en: Stop tracking current activity when computer becomes idle
ar: أوقف تتبع النشاط الحالي عندما يصبح الحاسوب خاملًا

en: Stop tracking on shutdown
ar: أوقف التتبع عند إيقاف التشغيل

en: Stop tracking current activity on shutdown
ar: أوقف تتبع النشاط الحالي عند إيقاف التشغيل

en: Remind of current task every x minutes
ar: ذكّر بالمهمة الحالية كل س من الدقائق

en: Remind of current task every specified amount of minutes. Set to 0 or greater than 120 to disable reminder.
ar: ذكّر بالمهمة الحالية كلما مرت المدة المحددة بالدقائق. اجعلها 0 أو أكبر من 120 لتعطيل التذكير.

en: Also remind when no activity is set
ar: ذكر أيضا عند عدم ضبط أي نشاط

en: Also remind every notify_interval minutes if no activity has been started.
ar: ذكّر أيضا كل notify_interval دقائق إذا لم يُبدأ أي نشاط

en: Show / hide Time Tracker Window
ar: إظهار وإخفاء نافذة مقتفي الوقت

en: Keyboard shortcut for showing / hiding the Time Tracker window.
ar: اختصار لوحة المفاتيح لإظهار وإخفاء نافذة مقتفي الوقت

en: Time Tracker
ar: متتبع الوقت

en: Project Hamster - track your time
ar: مشروع هامستر - تتبع وقتك

en: Show Statistics
ar: اعرض الإحصائيّات

en: Categories
ar: الفئات

en: Activities
ar: الأنشطة

en: Tags
ar: الوسوم

en: No data for this interval
ar: لا بيانات عن هذه الفترة

en: Save report...
ar: احفظ التقرير...

en: Day
ar: يوم

en: Week
ar: أسبوع

en: Month
ar: شهر

en: Overview — Hamster
ar: نظرة عامة — هامستر

en: _Overview
ar: _نظرة عامة

en: Activity
ar: نشاط

en: _View
ar: _عرض

en: Totals
ar: المجموع

en: Remove
ar: أزِل

en: Add new
ar: أضِف جديدا

en: Edit
ar: حرّر

en: Time Tracker Preferences
ar: تفضيلات متتبع الوقت

en: Stop tracking when computer becomes idle
ar: أوقف التتبع عندما يصبح الحاسوب خاملًا

en: Remind of current activity every:
ar: ذكّر بالنشاط الحلي كل:

en: New day starts at
ar: يبدأ اليوم عند

en: Use following todo list if available:
ar: استخدم قائمة المهام التالية إن توفرت:

en: Integration
ar: التكامل

en: Tracking
ar: التتبع

en: _Categories
ar: ال_فئات

en: Category list
ar: قائمة الفئات

en: Add category
ar: أضف فئة

en: Remove category
ar: أزل الفئة

en: Edit category
ar: حرّر الفئة

en: _Activities
ar: الأ_نشطة

en: Activity list
ar: قائمة الأنشطة

en: Add activity
ar: أضف نشاطا

en: Remove activity
ar: أزل النشاط

en: Edit activity
ar: حرّر النّشاط

en: Tags that should appear in autocomplete
ar: الوسوم التي ستظهر في الإكمال التلقائي

en: Categories and Tags
ar: الفئات والوسوم

en: Resume the last activity when returning to a workspace
ar: استكمل آخر نشاط عند العودة إلى مساحة عمل

en: Start new activity when switching workspaces:
ar: ابدأ نشاطا جديدا عند التبديل بين مساحات العمل:

en: Workspaces
ar: مساحات العمل

en: Day:
ar: يوم:

en: Week:
ar: أسبوع:

en: Month:
ar: شهر:

en: Range:
ar: مدى:

en: Apply
ar: طبّق

en: _Tracking
ar: ال_تتبع

en: Add earlier activity
ar: أضف نشاطا سابقا

en: Overview
ar: نظرة عامة

en: Statistics
ar: الإحصائيّات

en: _Edit
ar: _حرّر

en: _Help
ar: م_ساعدة

en: Contents
ar: المحتويات

en: Sto_p tracking
ar: أو_قف التتبع

en: S_witch
ar: ب_دّل

en: Start _Tracking
ar: ا_بدأ التتبع

en: Start new activity
ar: ابدأ نشاطا جديدا

en: Today
ar: اليوم

en: No activity
ar: لا أنشطة

en: Category
ar: الفئة

en: Description
ar: الوصف

en: Start
ar: البداية

en: End
ar: النهاية

en: Duration
ar: المدّة

en: Project Hamster — track your time
ar: مشروع هامستر — تتبع وقتك

en: Copyright © 2007–2010 Toms Bauģis and others
ar: حقوق النشر © 2007–2010 توم باوغيس وآخرون

en: Project Hamster Website
ar: موقع مشروع هامستر

en: About Time Tracker
ar: عن متتبع الوقت

en: Unsorted
ar: غير مرتّب

note: defaults
en: Work
ar: عمل

en: Reading news
ar: قراءة الأخبار

en: Checking stocks
ar: مراقبة الأسهم

en: Super secret project X
ar: المشروع س السرّي للغاية

en: World domination
ar: السيطرة على العالم

en: Day-to-day
ar: الأعمال المعتادة

en: Lunch
ar: الغداء

en: Watering flowers
ar: سقي الأزهار

en: Doing handstands
ar: الوقوف على اليدين

en: Update activity
ar: حدّث النّشاط

note: duration in round hours
en: %dh
ar: %d ساعة

note: duration less than hour
en: %dmin
ar: %d دقيقة

note: x hours, y minutes
en: %dh %dmin
ar: %d ساعة %d دقيقة

note: label of date range if looking on single day date format for overview label when only single day is visible Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %B %d, %Y
ar: %d %B، %Y

note: label of date range if start and end years don't match letter after prefixes (start_, end_) is the one of standard python date formatting ones- you can use all of them see http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %(start_B)s %(start_d)s, %(start_Y)s – %(end_B)s %(end_d)s, %(end_Y)s
ar: %(start_d)s %(start_B)s، %(start_Y)s – %(end_d)s %(end_B)s، %(end_Y)s

note: label of date range if start and end month do not match letter after prefixes (start_, end_) is the one of standard python date formatting ones- you can use all of them see http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %(start_B)s %(start_d)s – %(end_B)s %(end_d)s, %(end_Y)s
ar: %(start_d)s %(start_B)s – %(end_d)s %(end_B)s، %(end_Y)s

note: label of date range for interval in same month letter after prefixes (start_, end_) is the one of standard python date formatting ones- you can use all of them see http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %(start_B)s %(start_d)s – %(end_d)s, %(end_Y)s
ar: %(start_d)s %(start_B)s – %(end_d)s، %(end_Y)s

[ctx: overview list]
en: %A, %b %d
ar: %A، %d %B

en: %s hours tracked total
ar: %s ساعات متتبعة إجمالا

note: Translators: 'None' refers here to the Todo list choice in Hamster preferences (Tracking tab)
en: None
ar: بدون

en: Name
ar: الاسم

en: New category
ar: فئة جديدة

en: New activity
ar: نشاط جديد

note: notify interval slider value label
en: Never
ar: أبدا

note: column title in the TSV export format
en: activity
ar: النشاط

note: column title in the TSV export format
en: start time
ar: وقت البدء

note: column title in the TSV export format
en: end time
ar: وقت الانتهاء

note: column title in the TSV export format
en: duration minutes
ar: المدة بالدقائق

note: column title in the TSV export format
en: category
ar: الفئة

note: column title in the TSV export format
en: description
ar: الوصف

note: column title in the TSV export format
en: tags
ar: وسوم

en: Activity report for %(start_B)s %(start_d)s, %(start_Y)s – %(end_B)s %(end_d)s, %(end_Y)s
ar: تقرير نشاط %(start_d)s %(start_B)s، %(start_Y)s – %(end_d)s %(end_B)s، %(end_Y)s

en: Activity report for %(start_B)s %(start_d)s – %(end_B)s %(end_d)s, %(end_Y)s
ar: تقرير نشاط %(start_d)s %(start_B)s – %(end_d)s %(end_B)s، %(end_Y)s

en: Activity report for %(start_B)s %(start_d)s, %(start_Y)s
ar: تقرير نشاط %(start_d)s %(start_B)s، %(start_Y)s

en: Activity report for %(start_B)s %(start_d)s – %(end_d)s, %(end_Y)s
ar: تقرير نشاط %(start_d)s %(start_B)s – %(end_d)s، %(end_Y)s

[ctx: html report]
note: date column format for each row in HTML report Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %b %d, %Y
ar: %d %B، %Y

note: grand_total = _("%s hours") % ("%.1f" % (total_duration.seconds / 60.0 / 60 + total_duration.days * 24)),
en: Totals by Day
ar: المجموع باليوم

en: Activity Log
ar: سجل النشاط

en: activities
ar: الأنشطة

en: categories
ar: الفئات

en: Distinguish:
ar: التمييز:

en: Date
ar: التاريخ

en: Show template
ar: أظهر القالب

en: You can override it by storing your version in %(home_folder)s
ar: يمكنك تخطيه بحفظ نسختك في ‪%(home_folder)s‬

[ctx: years]
en: All
ar: الكل

en: There is no data to generate statistics yet.
    A week of usage would be nice!
ar: لا توجد بيانات لتوليد الإحصائيات.
    أسبوع من الاستخدام سيكون مناسبا.

en: Collecting data — check back after a week has passed!
ar: يجمع البيانات — عد بعد أسبوع.

[ctx: first record]
note: date format for the first record if the year has not been selected Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %b %d, %Y
ar: %b %d، %Y

[ctx: first record]
note: date of first record when year has been selected Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %b %d
ar: %d %B

en: First activity was recorded on %s.
ar: سُجّل أول نشاط في %s.

en: %(num)s year | %(num)s years
ar[0]: ولا سنة
ar[1]: سنة واحدة
ar[2]: سنتين
ar[3]: %(num)s سنوات
ar[4]: %(num)s سنة
ar[5]: %(num)s سنة

note: FIXME: difficult string to properly pluralize
en: Time tracked so far is %(human_days)s human days (%(human_years)s) or %(working_days)s working days (%(working_years)s).
ar: الوقت المتتبع حتى الآن %(human_days)s من الأيام العادية (%(human_years)s) أو %(working_days)s من أيام العمل (%(working_years)s)

[ctx: date of the longest activity]
note: How the date of the longest activity should be displayed in statistics Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %b %d, %Y
ar: %B %d، %Y

en: Longest continuous work happened on %(date)s and was %(hours)s hour. | Longest continuous work happened on %(date)s and was %(hours)s hours.
ar[0]: أطول عمل متصل حدث في %(date)s وكان %(hours)s ساعة.
ar[1]: أطول عمل متصل حدث في %(date)s وكان ساعة واحدة.
ar[2]: أطول عمل متصل حدث في %(date)s وكان ساعتين.
ar[3]: أطول عمل متصل حدث في %(date)s وكان %(hours)s ساعات.
ar[4]: أطول عمل متصل حدث في %(date)s وكان %(hours)s ساعة.
ar[5]: أطول عمل متصل حدث في %(date)s وكان %(hours)s ساعة.

note: total records (in selected scope)
en: There is %s record. | There are %s records.
ar[0]: لا تسجيلات.
ar[1]: يوجد تسجيل واحد.
ar[2]: يوجد تسجيلين.
ar[3]: يوجد %s تسجيلات.
ar[4]: يوجد %s تسجيلا.
ar[5]: يوجد %s تسجيل.

en: Hamster would like to observe you some more!
ar: يريد هامستر مراقبتك لمدة أطول.

en: No records today
ar: لا سجلّات اليوم

note: duration in main drop-down per category in hours
en: %sh
ar: %sس

en: Just started
ar: بدأ للتو

en: Save Report — Time Tracker
ar: احفظ التقرير — متتبع الوقت

en: HTML Report
ar: تقرير HTML

en: Tab-Separated Values (TSV)
ar: قيم مفصولة بفاصلة (TSV)

note: title in the report file name
en: Time track
ar: مسار الوقت
