hamster-time-tracker - en to fi translation catalogue (140 entries)

en: Add Earlier Activity
fi: Lisää aikaisempi toimi

en: to
fi: –

en: in progress
fi: meneillään

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Time:
fi: Aika:

en: Activity:
fi: Toimi:

en: Tags:
fi: Tagit:

en: Stop tracking on idle
fi: Pysäytä seuranta joutenollessa

en: Stop tracking current activity when computer becomes idle
fi: Pysäytä nykyisen toimen seuranta, kun tietokone on jouten

en: Stop tracking on shutdown
fi: Pysäytä seuranta sammutettaessa

en: Stop tracking current activity on shutdown
fi: Pysäytä nykyisen toimen seuranta sammutettaessa

en: Remind of current task every x minutes
fi: Muistuta ajankohtaisista tapahtumista x minuutin välein

en: Remind of current task every specified amount of minutes. Set to 0 or greater than 120 to disable reminder.
fi: Muistuta nykyisestä tehtävästä annetun minuuttimäärän välein. Aseta arvoksi 0 tai suurempi kuin 120, jos et halua muistutuksia.

en: Also remind when no activity is set
fi: Muistuta myös kun toimea ei ole asetettu

en: Also remind every notify_interval minutes if no activity has been started.
fi: Muistuta myös joka notify_interval minuutin välein jos mitään toimea ei ole aloitettu.

en: At what time does the day start (defaults to 5:30AM)
fi: Mihin aikaan päivä alkaa (oletuksena 5.30 aamulla)

en: Should workspace switch trigger activity switch
fi: Pitäisikö työtilan vaihdon johtaa toimen vaihtoon

en: Switch activity on workspace change
fi: Vaihda toimea kun työtila vaihtuu

en: If switching by name is enabled, this list sets the activity names that should be switched to, workspaces represented by the index of item.
fi: Jos vaihtaminen nimellä on käytössä, tämä luettelo määritää toimien nimet, joihinka vaihdetaan ja työtilat edustavat kohdan indeksiä.

en: Time Tracker
fi: Ajankäytön seuranta

en: Show Statistics
fi: Näytä tilastot

en: Categories
fi: Luokat

en: Activities
fi: Toimet

en: Tags
fi: Tagit

en: No data for this interval
fi: Tältä väliltä ei ole tietoja

en: Save report...
fi: Tallenna raportti...

en: Day
fi: Päivä

en: Week
fi: Viikko

en: Month
fi: Kuukausi

en: Overview — Hamster
fi: Yleiskuva - Hamsteri

en: _Overview
fi: _Yleiskuva

en: Activity
fi: Toimi

en: _View
fi: _Näytä

en: Totals
fi: Yhteenveto

en: Remove
fi: Poista

en: Add new
fi: Lisää uusi

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Time Tracker Preferences
fi: Ajankäytön seurannan asetukset

en: Stop tracking when computer becomes idle
fi: Pysäytä seuranta, kun tietokone on jouten

en: Remind of current activity every:
fi: Muistuta ajankotaisista tapahtumista joka:

en: New day starts at
fi: Uusi päivä alkaa klo

en: Tracking
fi: Seuranta

en: _Categories
fi: _Luokat

en: Category list
fi: Luokkaluettelo

en: Add category
fi: Lisää luokka

en: Remove category
fi: Poista luokka

en: Edit category
fi: Muokkaa luokkaa

en: _Activities
fi: T_oimet

en: Activity list
fi: Toimiluettelo

en: Add activity
fi: Lisää toimi

en: Remove activity
fi: Poista toimi

en: Edit activity
fi: Muokkaa toimea

en: Tags that should appear in autocomplete
fi: Automaattitäydennyksessä näkyvät tagit

en: Categories and Tags
fi: Luokat ja tagit

en: Resume the last activity when returning to a workspace
fi: Palauta edellinen toimi kun palataan työtilaan

en: Start new activity when switching workspaces:
fi: Aloita uusi toimi kun vaihdetaan työtilaa:

en: Workspaces
fi: Työtilat

en: Day:
fi: Päivä:

en: Week:
fi: Viikko:

en: Month:
fi: Kuukausi:

en: Range:
fi: Ajanjakso:

en: Apply
fi: Toteuta

en: _Tracking
fi: _Seuranta

en: Add earlier activity
fi: Lisää aikaisempi toimi

en: Overview
fi: Yleiskuva

en: Statistics
fi: Tilastot

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Help
fi: O_hje

en: Contents
fi: Sisältö

en: Sto_p tracking
fi: _Pysäytä seuranta

en: S_witch
fi: _Vaihda

en: Start _Tracking
fi: _Aloita seuranta

en: Start new activity
fi: Aloita uusi toimi

en: Today
fi: Tänään

en: No activity
fi: Ei toimea

en: Category
fi: Luokka

en: Description
fi: Kuvaus

en: Start
fi: Alku

en: End
fi: Loppu

en: Duration
fi: Kesto

en: Project Hamster — track your time
fi: Hamsteriprojekti - seuraa aikaasi

en: Copyright © 2007–2010 Toms Bauģis and others
fi: Tekijänoikeus © 2007-2010 Toms Bauģis ja muut

en: Project Hamster Website
fi: Hamsteriprojektin WWW-sivut

en: About Time Tracker
fi: Tietoja ajankäytön seurannasta

en: Unsorted
fi: Lajittelematon

note: defaults
en: Work
fi: Työ

en: Reading news
fi: Uutisten luku

en: Checking stocks
fi: Osakekurssien tarkistus

en: Super secret project X
fi: Tosi salainen projekti X

en: World domination
fi: Maailman valloitus

en: Day-to-day
fi: Päivittäiset

en: Lunch
fi: Lounas

en: Watering flowers
fi: Kukkien kastelu

en: Doing handstands
fi: Käsilläseisonta

en: Update activity
fi: Päivitä toimea

note: duration in round hours
en: %dh
fi: %d h

note: duration less than hour
en: %dmin
fi: %d min

note: x hours, y minutes
en: %dh %dmin
fi: %d h %d min

note: label of date range if looking on single day date format for overview label when only single day is visible Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %B %d, %Y
fi: %-d. %Bta %Y

note: label of date range if start and end years don't match letter after prefixes (start_, end_) is the one of standard python date formatting ones- you can use all of them see http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %(start_B)s %(start_d)s, %(start_Y)s – %(end_B)s %(end_d)s, %(end_Y)s
fi: %(start_B)sn %(start_d)s., %(start_Y)s – %(end_B)sn %(end_d)s., %(end_Y)s

note: label of date range if start and end month do not match letter after prefixes (start_, end_) is the one of standard python date formatting ones- you can use all of them see http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %(start_B)s %(start_d)s – %(end_B)s %(end_d)s, %(end_Y)s
fi: %(start_B)sn %(start_d)s. – %(end_B)sn %(end_d)s., %(end_Y)s

note: label of date range for interval in same month letter after prefixes (start_, end_) is the one of standard python date formatting ones- you can use all of them see http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %(start_B)s %(start_d)s – %(end_d)s, %(end_Y)s
fi: %(start_B)sn %(start_d)s. – %(end_d)s., %(end_Y)s

[ctx: overview list]
en: %A, %b %d
fi: %Ana %-d. %Bta

en: %s hours tracked total
fi: %s tuntia yhteensä seurattu

note: Translators: 'None' refers here to the Todo list choice in Hamster preferences (Tracking tab)
en: None
fi: Ei mitään

en: Name
fi: Nimi

en: New category
fi: Uusi luokka

en: New activity
fi: Uusi toimi

note: notify interval slider value label
en: %(interval_minutes)d minute | %(interval_minutes)d minutes
fi[0]: %(interval_minutes)d minuutti
fi[1]: %(interval_minutes)d minuuttia

note: notify interval slider value label
en: Never
fi: Ei koskaan

note: column title in the TSV export format
en: activity
fi: toimi

note: column title in the TSV export format
en: start time
fi: aloitusaika

note: column title in the TSV export format
en: end time
fi: päättymisaika

note: column title in the TSV export format
en: duration minutes
fi: kesto minuutteina

note: column title in the TSV export format
en: category
fi: luokka

note: column title in the TSV export format
en: description
fi: kuvaus

note: column title in the TSV export format
en: tags
fi: tagit

[ctx: html report]
note: date column format for each row in HTML report Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %b %d, %Y
fi: %-d.%-m.%Y

en: activities
fi: toimet

en: categories
fi: luokat

en: Date
fi: Päiväys

[ctx: years]
en: All
fi: Kaikki

en: There is no data to generate statistics yet.
    A week of usage would be nice!
fi: Tilastojen tuottamiseen ei ole vielä dataa.
    Viikon käyttäminen olisi kiva!

en: Collecting data — check back after a week has passed!
fi: Kerätään dataa — tarkista uudelleen kun viikko on kulunut!

[ctx: first record]
note: date format for the first record if the year has not been selected Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %b %d, %Y
fi: %-d.%-m.%Y

[ctx: first record]
note: date of first record when year has been selected Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %b %d
fi: %-d.%-m.

en: First activity was recorded on %s.
fi: Ensimmäinen toimi kirjattiin %s.

en: %(num)s year | %(num)s years
fi[0]: %(num)s vuosi
fi[1]: %(num)s vuotta

note: FIXME: difficult string to properly pluralize
en: Time tracked so far is %(human_days)s human days (%(human_years)s) or %(working_days)s working days (%(working_years)s).
fi: Tähän mennessä on aikaa on seurattu %(human_days)s päivää (%(human_years)s) tai %(working_days)s työpäivää (%(working_years)s).

[ctx: date of the longest activity]
note: How the date of the longest activity should be displayed in statistics Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %b %d, %Y
fi: %-d.%-m.%Y

en: Longest continuous work happened on %(date)s and was %(hours)s hour. | Longest continuous work happened on %(date)s and was %(hours)s hours.
fi[0]: Pisin yhtäjaksoisnen työskentely tapahtui %(date)s ja kesti %(hours)s tunnin.
fi[1]: Pisin yhtäjaksoisnen työskentely tapahtui %(date)s ja kesti %(hours)s tuntia.

note: total records (in selected scope)
en: There is %s record. | There are %s records.
fi[0]: Tallessa on %s merkintä.
fi[1]: Tallessa on %s merkintää.

en: Hamster would like to observe you some more!
fi: Hamsteri haluaisi tarkkailla sinua vielä vähän!

en: No records today
fi: Ei kirjauksia tältä päivältä

note: duration in main drop-down per category in hours
en: %sh
fi: %s h

en: Just started
fi: Juuri aloitettu

en: Save Report — Time Tracker
fi: Tallenna raportti – Ajankäytön seuranta

en: HTML Report
fi: HTML-raportti

en: Tab-Separated Values (TSV)
fi: Sarkainerotellut arvot (TSV)

note: title in the report file name
en: Time track
fi: Ajankäytön seuranta
