hamster-time-tracker master - en to ja translation catalogue (165 entries)

en: Add Earlier Activity
ja: 以前の活動を追加

en: to
ja: 〜

en: in progress
ja: 進行中...

en: Description:
ja: 説明:

en: Time:
ja: 時間:

en: Activity:
ja: 活動:

en: Tags:
ja: タグ:

en: Stop tracking on idle
ja: アイドル時に記録を停止する

en: Stop tracking current activity when computer becomes idle
ja: コンピューターがアイドル状態になったら活動の記録を停止する

en: Stop tracking on shutdown
ja: シャットダウン時は記録を停止する

en: Stop tracking current activity on shutdown
ja: シャットダウン時に記録を停止する

en: Remind of current task every x minutes
ja: 現在のタスクを x 分ごとに通知します

en: Remind of current task every specified amount of minutes. Set to 0 or greater than 120 to disable reminder.
ja: 現在のタスクを、指定した時間(分)ごとに通知します。0または120を超える値に設定すると通知しません。

en: Also remind when no activity is set
ja: 活動が設定されていない時にも通知する

en: Also remind every notify_interval minutes if no activity has been started.
ja: 活動が何も開始されていない場合にも、notify_interval 分毎に通知する。

en: At what time does the day start (defaults to 5:30AM)
ja: 一日の開始時間(デフォルトは午前5:30)

en: Activities will be counted as to belong to yesterday if the current time is less than the specified day start; and today, if it is over the time. Activities that span two days, will tip over to the side where the largest part of the activity is.
ja: 現在の時間が一日の開始時間より前の場合、活動は昨日の集計に計上され、時間を超えたものが今日に集計されます。2日にまたがる活動は、活動の最大部分がある側から、反転します。

en: Should workspace switch trigger activity switch
ja: ワークスペース切り替え時に動作を切り替えます

en: List of enabled tracking methods. "name" will enable switching activities by name defined in workspace_mapping. "memory" will enable switching to the last activity when returning to a previous workspace.
ja: 利用可能な記録手法のリストです。"name"は workspace_mapping で定義されている名前で活動を切り替え可能にします。"memory" は、前のワークスペースに戻るときに、そこで最後の活動に変更します。

en: Switch activity on workspace change
ja: ワークスペースの変更時に動作を切り替えます。

en: If switching by name is enabled, this list sets the activity names that should be switched to, workspaces represented by the index of item.
ja: 名前で切り替え可能にする場合、このリストは切り替える活動の名前に設定し、ワークスペースはアイテムのインデックスで再表示されます。

en: Show / hide Time Tracker Window
ja: タイムトラッカーのウィンドウの表示/非表示

en: Keyboard shortcut for showing / hiding the Time Tracker window.
ja: タイムトラッカーのウィンドウ表示・非表示を切り替えるキーボードショートカットです。

en: Toggle hamster application window action
ja: ハムスターアプリケーションウィンドウのアクションをOn/Offします。

en: Command for toggling visibility of the hamster application window.
ja: ハムスターアプリケーションウィンドウの表示を切り替えるコマンド。

en: Toggle hamster application window
ja: ハムスターアプリケーションウィンドウをOn/Offします。

en: Toggle visibility of the hamster application window.
ja: ハムスターアプリケーションウィンドウの表示をOn/Offします。

en: Time Tracker
ja: タイムトラッカー

en: Project Hamster - track your time
ja: プロジェクト・ハムスター - 時間を記録

en: Time Tracking Overview
ja: タイムトラッカーの概要

en: The overview window of hamster time tracker
ja: ハムスター・タイムトラッカーの概要ウィンドウ

en: Show Statistics
ja: 統計の表示

en: Categories
ja: カテゴリ

en: Activities
ja: 活動

en: Tags
ja: タグ

en: No data for this interval
ja: この期間のデータはありません

en: Save report...
ja: レポートの保存...

en: Day
ja: 日間

en: Week
ja: 週間

en: Month
ja: 月間

en: Overview — Hamster
ja: 概要 — ハムスター

en: _Overview
ja: 概要(_O)

en: Activity
ja: 活動

en: _View
ja: 表示(_V)

en: Totals
ja: 合計

en: Remove
ja: 削除

en: Add new
ja: 新規追加

en: Edit
ja: 編集

en: Time Tracker Preferences
ja: タイムトラッカーの設定

en: Stop tracking when computer becomes idle
ja: コンピューターがアイドル状態になったら記録を停止する

en: Remind of current activity every:
ja: 現在の活動を通知する間隔:

en: New day starts at
ja: 一日の開始時間

en: Use following todo list if available:
ja: 可能であれば、以下のTODOリストを使用する:

en: Integration
ja: 集計

en: Tracking
ja: 記録

en: _Categories
ja: カテゴリ(_C)

en: Category list
ja: カテゴリ一覧

en: Add category
ja: 新しいカテゴリを追加します

en: Remove category
ja: カテゴリを削除します

en: Edit category
ja: カテゴリを編集します

en: _Activities
ja: 活動(_A)

en: Activity list
ja: 活動一覧

en: Add activity
ja: 活動を追加します

en: Remove activity
ja: 活動を削除します

en: Edit activity
ja: 活動を編集します

en: Tags that should appear in autocomplete
ja: 自動的に完了するものに表示すべきタグ

en: Categories and Tags
ja: カテゴリとタグ

en: Resume the last activity when returning to a workspace
ja: ワークスペースに戻ると、そこでの直近の活動に戻す

en: Start new activity when switching workspaces:
ja: ワークスペース切り替え時に開始する新規活動を指定:

en: Workspaces
ja: ワークスペース

en: Day:
ja: 日間:

en: Week:
ja: 週間:

en: Month:
ja: 月間:

en: Range:
ja: 期間:

en: Apply
ja: 適用

en: _Tracking
ja: 記録(_T)

en: Add earlier activity
ja: 以前の活動を追加

en: Overview
ja: 概要

en: Statistics
ja: 統計

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: Contents
ja: 目次

en: Sto_p tracking
ja: 記録の停止(_P)

en: S_witch
ja: 切り替え(_W)

en: Start _Tracking
ja: 記録の開始(_T)

en: Start new activity
ja: 新しい活動の開始

en: Today
ja: 今日

en: No activity
ja: 活動なし

en: Category
ja: カテゴリ

en: Description
ja: 説明

en: Start
ja: 開始

en: End
ja: 終了

en: Duration
ja: 経過時間

en: Project Hamster — track your time
ja: プロジェクト・ハムスター - 時間を記録

en: Copyright © 2007–2010 Toms Bauģis and others
ja: Copyright © 2007–2010 Toms Bauģis とその他大勢の方々

en: Project Hamster Website
ja: プロジェクト・ハムスターのウェブサイト

en: About Time Tracker
ja: このアプリケーションについて

en: Unsorted
ja: 未分類のもの

note: defaults
en: Work
ja: 仕事

en: Reading news
ja: 新聞を読む

en: Checking stocks
ja: 株価をチェックする

en: Super secret project X
ja: 超極秘プロジェクトX

en: World domination
ja: 世界征服

en: Day-to-day
ja: 日課

en: Lunch
ja: 昼食

en: Watering flowers
ja: 花に水をやる

en: Doing handstands
ja: 逆立ちをする

en: Update activity
ja: 活動の更新

note: duration in round hours
en: %dh
ja: %d時間

note: duration less than hour
en: %dmin
ja: %d分間

note: x hours, y minutes
en: %dh %dmin
ja: %d時間 %d分

note: label of date range if looking on single day date format for overview label when only single day is visible Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %B %d, %Y
ja: %Y年%m月%d日

note: label of date range if start and end years don't match letter after prefixes (start_, end_) is the one of standard python date formatting ones- you can use all of them see http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %(start_B)s %(start_d)s, %(start_Y)s – %(end_B)s %(end_d)s, %(end_Y)s
ja: %(start_Y)s年%(start_B)s%(start_d)s日〜%(end_Y)s年%(end_B)s%(end_d)s日の集計結果

note: label of date range if start and end month do not match letter after prefixes (start_, end_) is the one of standard python date formatting ones- you can use all of them see http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %(start_B)s %(start_d)s – %(end_B)s %(end_d)s, %(end_Y)s
ja: %(end_Y)s年%(start_B)s%(start_d)s日〜%(end_B)s%(end_d)s日

note: label of date range for interval in same month letter after prefixes (start_, end_) is the one of standard python date formatting ones- you can use all of them see http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %(start_B)s %(start_d)s – %(end_d)s, %(end_Y)s
ja: %(end_Y)s年%(start_B)s%(start_d)s日〜%(end_d)s日

[ctx: overview list]
en: %A, %b %d
ja: %m月%d日 (%a)

en: %s hours tracked total
ja: %s 時間分を記録しました

note: Translators: 'None' refers here to the Todo list choice in Hamster preferences (Tracking tab)
en: None
ja: 何もしない

en: Name
ja: 名前

en: New category
ja: 新しいカテゴリ

en: New activity
ja: 新しい活動

note: notify interval slider value label
en: %(interval_minutes)d minute | %(interval_minutes)d minutes
ja[0]: %(interval_minutes)d 分

note: notify interval slider value label
en: Never
ja: しない

note: column title in the TSV export format
en: activity
ja: 活動

note: column title in the TSV export format
en: start time
ja: 開始時間

note: column title in the TSV export format
en: end time
ja: 終了時間

note: column title in the TSV export format
en: duration minutes
ja: 要した時間(分)

note: column title in the TSV export format
en: category
ja: カテゴリ

note: column title in the TSV export format
en: description
ja: 説明

note: column title in the TSV export format
en: tags
ja: タグ

en: Activity report for %(start_B)s %(start_d)s, %(start_Y)s – %(end_B)s %(end_d)s, %(end_Y)s
ja: %(start_Y)s年%(start_B)s%(start_d)s日〜%(end_Y)s年%(end_B)s%(end_d)s日の活動レポート

en: Activity report for %(start_B)s %(start_d)s – %(end_B)s %(end_d)s, %(end_Y)s
ja: %(end_Y)s年%(start_B)s%(start_d)s日〜%(end_B)s%(end_d)s日の活動レポート

en: Activity report for %(start_B)s %(start_d)s, %(start_Y)s
ja: %(start_Y)s年%(start_B)s%(start_d)s日の活動レポート

en: Activity report for %(start_B)s %(start_d)s – %(end_d)s, %(end_Y)s
ja: %(end_Y)s年%(start_B)s%(start_d)s日〜%(end_d)s日の活動レポート

[ctx: html report]
note: date column format for each row in HTML report Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %b %d, %Y
ja: %Y年%m月%d日

note: grand_total = _("%s hours") % ("%.1f" % (total_duration.seconds / 60.0 / 60 + total_duration.days * 24)),
en: Totals by Day
ja: 一日の集計

en: Activity Log
ja: 活動記録

en: activities
ja: 活動

en: categories
ja: カテゴリ

en: Distinguish:
ja: 区分:

en: Date
ja: 日付

en: Show template
ja: テンプレート表示

en: You can override it by storing your version in %(home_folder)s
ja: %(home_folder)sに保存しているものを優先させることが可能です

[ctx: years]
en: All
ja: すべて

en: There is no data to generate statistics yet.
    A week of usage would be nice!
ja: 統計情報を生成するデータがまだありません。
    1週間使ってみませんか!

en: Collecting data — check back after a week has passed!
ja: データを集めています — 一週間後に調査してください!

[ctx: first record]
note: date format for the first record if the year has not been selected Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %b %d, %Y
ja: %Y年%m月%d日

[ctx: first record]
note: date of first record when year has been selected Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %b %d
ja: %m月%d日

en: First activity was recorded on %s.
ja: 最初の活動は%sに記録されました。

en: %(num)s year | %(num)s years
ja[0]: %(num)s年間

note: FIXME: difficult string to properly pluralize
en: Time tracked so far is %(human_days)s human days (%(human_years)s) or %(working_days)s working days (%(working_years)s).
ja: これまでの記録時間は、%(human_days)s日(%(human_years)s)または%(working_days)s作業日(%(working_years)s)。

[ctx: date of the longest activity]
note: How the date of the longest activity should be displayed in statistics Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %b %d, %Y
ja: %Y年%m月%d日

en: Longest continuous work happened on %(date)s and was %(hours)s hour. | Longest continuous work happened on %(date)s and was %(hours)s hours.
ja[0]: %(date)s日の最長継続作業は、%(hours)s時間です。

note: total records (in selected scope)
en: There is %s record. | There are %s records.
ja[0]: %sレコードあります。

en: Hamster would like to observe you some more!
ja: ハムスターは、もう少し観察したがってます!

en: With %s percent of all activities starting before 9am, you seem to be an early bird.
ja: 午前9時以前に開始した活動は%sパーセントなので、早起きですね。

en: With %s percent of all activities starting after 11pm, you seem to be a night owl.
ja: 午後11時以降に開始した活動は%sパーセントなので、宵っ張りですね。

en: With %s percent of all activities being shorter than 15 minutes, you seem to be a busy bee.
ja: 15分未満の活動が%sパーセントなので、忙しそうですね。

en: No records today
ja: 今日の記録はありません

note: duration in main drop-down per category in hours
en: %sh
ja: %s時間

en: Just started
ja: 只今開始

en: Save Report — Time Tracker
ja: レポートを保存 — タイムトラッカー

en: HTML Report
ja: HTML レポート

en: Tab-Separated Values (TSV)
ja: タブ区切り値 (TSV)

note: title in the report file name
en: Time track
ja: タイムトラッカー
