hamster-time-tracker - en to nb translation catalogue (156 entries)

en: Add Earlier Activity
nb: Legg til tidligere aktivitet

en: to
nb: til

en: in progress
nb: under arbeid

en: Description:
nb: Beskrivelse:

en: Time:
nb: Tid:

en: Activity:
nb: Aktivitet:

en: Tags:
nb: Tagger:

en: Stop tracking on idle
nb: Stopp sporing når datamaskinen ikke er i bruk

en: Stop tracking current activity when computer becomes idle
nb: Stopp sporing av nåværende aktivitet når datamaskinen er inaktiv

en: Stop tracking on shutdown
nb: Stopp sporing når datamaskinen slås av

en: Stop tracking current activity on shutdown
nb: Stopp sporing av pågående aktivitet når datamaskinen slås av

en: Remind of current task every x minutes
nb: Vis påminnelse om aktiv oppgave hvert x minutt

en: Remind of current task every specified amount of minutes. Set to 0 or greater than 120 to disable reminder.
nb: Påminnelse om aktiv oppgave ved spesifiserte intervaller i minutter. Sett til 0 eller større enn 120 for å slå av påminnelse.

en: Also remind when no activity is set
nb: Vis påminnelser når ingen aktivitet er satt

en: At what time does the day start (defaults to 5:30AM)
nb: Tidspunkt for dagens start (forvalg er 05:30)

en: Should workspace switch trigger activity switch
nb: Hvorvidt bytte av arbeidsområde skal utløse bytte av aktivitet

en: Switch activity on workspace change
nb: Bytt aktivitet ved bytte av arbeidsområde

en: Show / hide Time Tracker Window
nb: Vis / skjul vindu for tidsporing

en: Toggle hamster application window
nb: Slå av/på programvindu for hamster

en: Toggle visibility of the hamster application window.
nb: Slå av/på synlighet for hamster programvinduet.

en: Time Tracker
nb: Tidsporing

en: Project Hamster - track your time
nb: Prosjekt Hamster - følg med på din tidsbruk

en: Time Tracking Overview
nb: Oversikt over tidsporing

en: The overview window of hamster time tracker
nb: Oversiktsvindu for hamster tidsporing

en: Show Statistics
nb: Vis statistikk

en: Categories
nb: Kategorier

en: Activities
nb: Aktiviteter

en: Tags
nb: Tagger

en: No data for this interval
nb: Ingen data for dette intervallet

en: Save report...
nb: Lagre rapport …

en: Day
nb: Dag

en: Week
nb: Uke

en: Month
nb: Måned

en: Overview — Hamster
nb: Oversikt – Hamster

en: _Overview
nb: _Oversikt

en: Activity
nb: Aktivitet

en: _View
nb: _Vis

en: Totals
nb: Totalt

en: Remove
nb: Fjern

en: Add new
nb: Legg til ny

en: Edit
nb: Rediger

en: Time Tracker Preferences
nb: Brukervalg for tidsporing

en: Stop tracking when computer becomes idle
nb: Stopp sporing når datamaskinen er inaktiv

en: Remind of current activity every:
nb: Vis påminnelse om nåværende aktivitet:

en: New day starts at
nb: Ny dag starter

en: Use following todo list if available:
nb: Bruk følgende oppgaveliste hvis tilgjengelig:

en: Integration
nb: Integrasjon

en: Tracking
nb: Sporing

en: _Categories
nb: _Kategorier

en: Category list
nb: Kategoriliste

en: Add category
nb: Legg til kategori

en: Remove category
nb: Fjern kategori

en: Edit category
nb: Rediger kategori

en: _Activities
nb: _Aktiviteter

en: Activity list
nb: Aktivitetsliste

en: Add activity
nb: Legg til aktivitet

en: Remove activity
nb: Fjern aktivitet

en: Edit activity
nb: Rediger aktivitet

en: Tags that should appear in autocomplete
nb: Tagger som skal vises ved automatisk fullføring

en: Categories and Tags
nb: Kategorier og tagger

en: Resume the last activity when returning to a workspace
nb: Gjenoppta tidligere aktivitet når du kommer tilbake til et arbeidsområde

en: Start new activity when switching workspaces:
nb: Start ny aktivitet når du bytter arbeidsområder:

en: Workspaces
nb: Arbeidsområder

en: Day:
nb: Dag:

en: Week:
nb: Uke:

en: Month:
nb: Måned:

en: Range:
nb: Område:

en: Apply
nb: Bruk

en: _Tracking
nb: S_poring

en: Add earlier activity
nb: Legg til tidligere aktivitet

en: Overview
nb: Oversikt

en: Statistics
nb: Statistikk

en: _Edit
nb: R_ediger

en: _Help
nb: _Hjelp

en: Contents
nb: Innhold

en: Sto_p tracking
nb: Sto_pp sporing

en: S_witch
nb: B_ytt

en: Start _Tracking
nb: Star_t sporing

en: Start new activity
nb: Start ny aktivitet

en: Today
nb: I dag

en: totals
nb: totalt

en: Show Overview
nb: Vis oversikt

en: No activity
nb: Ingen aktivitet

en: Category
nb: Kategori

en: Description
nb: Beskrivelse

en: End
nb: Slutt

en: Duration
nb: Varighet

en: Project Hamster — track your time
nb: Prosjekt hamster - følg med på din tidsbruk

en: Copyright © 2007–2010 Toms Bauģis and others
nb: Opphavsrett © 2007-2010 Toms Bauǵis og andre

en: Project Hamster Website
nb: Nettsted for prosjekt Hamster

en: About Time Tracker
nb: Om Tidsporing

en: Unsorted
nb: Usortert

note: defaults
en: Work
nb: Arbeid

en: Reading news
nb: Leser nyheter

en: Checking stocks
nb: Sjekker aksjer

en: Super secret project X
nb: Superhemmelig prosjekt X

en: World domination
nb: Verdensherredømme

en: Day-to-day
nb: Dag til dag

en: Lunch
nb: Lunsj

en: Watering flowers
nb: Vanner blomster

en: Doing handstands
nb: Står på hendene

en: Update activity
nb: Oppdater aktivitet

note: duration in round hours
en: %dh
nb: %dt

note: x hours, y minutes
en: %dh %dmin
nb: %dt %dmin

note: label of date range if looking on single day date format for overview label when only single day is visible Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %B %d, %Y
nb: %d %B, %Y

note: label of date range if start and end years don't match letter after prefixes (start_, end_) is the one of standard python date formatting ones- you can use all of them see http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %(start_B)s %(start_d)s, %(start_Y)s – %(end_B)s %(end_d)s, %(end_Y)s
nb: %(start_B)s %(start_d)s, %(start_Y)s - %(end_B)s %(end_d)s, %(end_Y)s

note: label of date range if start and end month do not match letter after prefixes (start_, end_) is the one of standard python date formatting ones- you can use all of them see http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %(start_B)s %(start_d)s – %(end_B)s %(end_d)s, %(end_Y)s
nb: %(start_B)s %(start_d)s - %(end_B)s %(end_d)s, %(end_Y)s

note: label of date range for interval in same month letter after prefixes (start_, end_) is the one of standard python date formatting ones- you can use all of them see http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %(start_B)s %(start_d)s – %(end_d)s, %(end_Y)s
nb: %(start_B)s %(start_d)s - %(end_d)s, %(end_Y)s

en: %s hours tracked total
nb: %s timer sporet totalt

note: Translators: 'None' refers here to the Todo list choice in Hamster preferences (Tracking tab)
en: None
nb: Ingen

en: Name
nb: Navn

en: New category
nb: Ny kategori

en: New activity
nb: Ny aktivitet

note: notify interval slider value label
en: %(interval_minutes)d minute | %(interval_minutes)d minutes
nb[0]: %(interval_minutes)d minutt
nb[1]: %(interval_minutes)d minutter

note: notify interval slider value label
en: Never
nb: Aldri

note: column title in the TSV export format
en: activity
nb: aktivitet

note: column title in the TSV export format
en: start time
nb: starttid

note: column title in the TSV export format
en: end time
nb: slutt-tid

note: column title in the TSV export format
en: duration minutes
nb: varighet minutter

note: column title in the TSV export format
en: category
nb: kategori

note: column title in the TSV export format
en: description
nb: beskrivelse

note: column title in the TSV export format
en: tags
nb: tagger

en: Activity report for %(start_B)s %(start_d)s, %(start_Y)s – %(end_B)s %(end_d)s, %(end_Y)s
nb: Aktivitetslogg for %(start_B)s %(start_d)s, %(start_Y)s - %(end_B)s %(end_d)s, %(end_Y)s

en: Activity report for %(start_B)s %(start_d)s – %(end_B)s %(end_d)s, %(end_Y)s
nb: Aktivitetslogg for %(start_B)s %(start_d)s - %(end_B)s %(end_d)s, %(end_Y)s

en: Activity report for %(start_B)s %(start_d)s, %(start_Y)s
nb: Aktivitetslogg for %(start_B)s %(start_d)s, %(start_Y)s

en: Activity report for %(start_B)s %(start_d)s – %(end_d)s, %(end_Y)s
nb: Aktivitetslogg for %(start_B)s %(start_d)s - %(end_d)s, %(end_Y)s

[ctx: html report]
note: date column format for each row in HTML report Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %b %d, %Y
nb: %d %b %Y

note: grand_total = _("%s hours") % ("%.1f" % (total_duration.seconds / 60.0 / 60 + total_duration.days * 24)),
en: Totals by Day
nb: Totalt per dag

en: Activity Log
nb: Aktivitetslogg

en: activities
nb: aktiviteter

en: categories
nb: kategorier

en: Distinguish:
nb: Bestem:

en: Date
nb: Dato

en: Show template
nb: Vis mal

en: You can override it by storing your version in %(home_folder)s
nb: Du kan overstyre dem ved å lagre din versjon i %(home_folder)s

[ctx: years]
en: All
nb: Alle

en: There is no data to generate statistics yet.
    A week of usage would be nice!
nb: Ingen data å lage statistikk for ennå.
    En ukes bruk hadde vært bra!

en: Collecting data — check back after a week has passed!
nb: Samler inn data - sjekk om en ukes tid!

[ctx: first record]
note: date format for the first record if the year has not been selected Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %b %d, %Y
nb: %d %b %Y

[ctx: first record]
note: date of first record when year has been selected Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %b %d
nb: %d %b

en: First activity was recorded on %s.
nb: Første aktivitet ble oppdaget på %s.

en: %(num)s year | %(num)s years
nb[0]: %(num)s år
nb[1]: %(num)s år

note: FIXME: difficult string to properly pluralize
en: Time tracked so far is %(human_days)s human days (%(human_years)s) or %(working_days)s working days (%(working_years)s).
nb: Overvåket tid så langt er %(human_days)s dager (%(human_years)s) eller %(working_days)s arbeidsdager (%(working_years)s).

[ctx: date of the longest activity]
note: How the date of the longest activity should be displayed in statistics Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %b %d, %Y
nb: %d %b %Y

en: Longest continuous work happened on %(date)s and was %(hours)s hour. | Longest continuous work happened on %(date)s and was %(hours)s hours.
nb[0]: Lengste sammenhengende arbeidsperiode var på %(date)s og var %(hours)s time.
nb[1]: Lengste sammenhengende arbeidsperiode var på %(date)s og var %(hours)s timer.

note: total records (in selected scope)
en: There is %s record. | There are %s records.
nb[0]: Det finnes %s oppføring.
nb[1]: Det finnes %s oppføringer.

en: Hamster would like to observe you some more!
nb: Hamster vil gjerne observere deg litt lenger!

en: With %s percent of all activities starting before 9am, you seem to be an early bird.
nb: Siden %s prosent av alle aktiviter starter før ni om morgenen ser det ut til at du er en morgenfugl.

en: With %s percent of all activities starting after 11pm, you seem to be a night owl.
nb: Siden %s prosent av alle aktiviteter starter etter elleve om kvelden ser det ut til at du er en nattugle.

en: With %s percent of all activities being shorter than 15 minutes, you seem to be a busy bee.
nb: Siden %s prosent av alle aktiviteter varer kortere enn 15 minutter ser det ut til at du er en flittig bie.

en: No records today
nb: Ingen oppføringer i dag

en: Just started
nb: Akkurat startet

en: Save Report — Time Tracker
nb: Lagre rapport – tidsporing

en: HTML Report
nb: HTML-rapport

en: Tab-Separated Values (TSV)
nb: Tabulator-separerte verdier (TSV)

note: title in the report file name
en: Time track
nb: Tidsporing
