Gnome - en to ro translation catalogue (155 entries)

en: Add Earlier Activity
ro: Adăugare activitate anterioară

en: to
ro: pînă la

en: in progress
ro: în curs

en: Description:
ro: Descriere:

en: Time:
ro: Durată:

en: Activity:
ro: Activitate:

en: Tags:
ro: Etichete:

en: Stop tracking on idle
ro: Oprește pontarea în inactivitate

en: Stop tracking current activity when computer becomes idle
ro: Oprește pontarea activității curente când calculatorul devine inactiv

en: Stop tracking on shutdown
ro: Oprește pontarea când e oprit calculatorul

en: Stop tracking current activity on shutdown
ro: Oprește pontarea activității curente când calculatorul este oprit

en: Remind of current task every x minutes
ro: Amintește sarcina curentă la fiecare x minute

en: Remind of current task every specified amount of minutes. Set to 0 or greater than 120 to disable reminder.
ro: Amintește sarcina curentă la un interval de minute specificat. Pentru dezactivare, definiți ca 0 sau mai mare de 120.

en: Also remind when no activity is set
ro: Amintește atunci când nu există o activitate definită

en: Also remind every notify_interval minutes if no activity has been started.
ro: De asemenea, amintește la fiecare notify_interval minute dacă nu s-a pornit o activitate.

en: At what time does the day start (defaults to 5:30AM)
ro: La ce oră începe ziua (implicit 5:30AM)

en: Activities will be counted as to belong to yesterday if the current time is less than the specified day start; and today, if it is over the time. Activities that span two days, will tip over to the side where the largest part of the activity is.
ro: Activitățile vor fi contabilizate pentru ziua precedentă dacă timpul curent este mai mic decât startul zilei specificat și pentru astăzi dacă depășește timpul. Activitățile care se întind pe două zile vor fi contorizate pentru ziua în care este cea mai mare parte a activității.

en: Should workspace switch trigger activity switch
ro: Dacă comutarea spațiului de lucru declanșează o comutare a activității

en: List of enabled tracking methods. "name" will enable switching activities by name defined in workspace_mapping. "memory" will enable switching to the last activity when returning to a previous workspace.
ro: Listă de metode de urmărire activate. „name” va activa comutarea activităților după nume definit în workspace_mapping. „memory” va activa comutarea la ultima activitate la întoarcerea într-un spațiu de lucru anterior.

en: Switch activity on workspace change
ro: Comută activitatea la comutarea spațiului de lucru

en: If switching by name is enabled, this list sets the activity names that should be switched to, workspaces represented by the index of item.
ro: Dacă comutarea după nume este activată, această listă definește numele activităților la care se comută, spațiile de lucru reprezentate prin indexul elementului.

en: Show / hide Time Tracker Window
ro: Arată / ascunde fereastra de pontare

en: Keyboard shortcut for showing / hiding the Time Tracker window.
ro: Combinație de taste pentru afișarea / ascunderea ferestrei de pontare.

en: Toggle hamster application window action
ro: Acțiune comutare fereastră aplicație hamster

en: Command for toggling visibility of the hamster application window.
ro: Comandă pentru comutarea vizibilității ferestrei aplicației hamster.

en: Toggle hamster application window
ro: Comută fereastra aplicației hamster

en: Toggle visibility of the hamster application window.
ro: Comută vizibilitatea ferestrei aplicației hamster.

en: Time Tracker
ro: Pontaj activități

en: Project Hamster - track your time
ro: Proiectul Hamster - pontați-vă activitățile

en: Show Statistics
ro: Arată statistici

en: Categories
ro: Categorii

en: Activities
ro: Activități

en: Tags
ro: Etichete

en: No data for this interval
ro: Nicio dată pentru acest interval

en: Save report...
ro: Salvează raportul...

en: Day
ro: Zi

en: Week
ro: Săptămână

en: Month
ro: Lună

en: Overview — Hamster
ro: Sumar — Hamster

en: _Overview
ro: P_rivire generală

en: Activity
ro: Activitate

en: _View
ro: _Vizualizare

en: Totals
ro: Totaluri

en: Remove
ro: Elimină

en: Add new
ro: Adaugă activitate nouă

en: Edit
ro: Editare

en: Time Tracker Preferences
ro: Preferințe pontaj activități

en: Stop tracking when computer becomes idle
ro: Oprește pontarea când e inactiv calculatorul

en: Remind of current activity every:
ro: Amintește activitatea curentă la fiecare:

en: New day starts at
ro: Ziua începe la

en: Use following todo list if available:
ro: Utilizează următoarea listă de lucruri de făcut dacă este disponibilă:

en: Integration
ro: Integrare

en: Tracking
ro: Pontare

en: _Categories
ro: _Categorii

en: Category list
ro: Listă de categorii

en: Add category
ro: Adaugă o categorie

en: Remove category
ro: Elimină categoria

en: Edit category
ro: Editare categorie

en: _Activities
ro: _Activități

en: Activity list
ro: Listă de activități

en: Add activity
ro: Adaugă o activitate

en: Remove activity
ro: Elimină activitatea

en: Edit activity
ro: Editare activitate

en: Tags that should appear in autocomplete
ro: Etichete ce ar trebui să apară la autocompletare

en: Categories and Tags
ro: Categorii și etichete

en: Resume the last activity when returning to a workspace
ro: Reia ultima activitate la întoarcerea într-un spațiu de lucru

en: Start new activity when switching workspaces:
ro: Începe o nouă activitate la comutarea spațiilor de lucru:

en: Workspaces
ro: Spații de lucru

en: Day:
ro: Zi:

en: Week:
ro: Săptămână:

en: Month:
ro: Lună:

en: Range:
ro: Interval dată:

en: Apply
ro: Aplică

en: _Tracking
ro: Pon_tare

en: Add earlier activity
ro: Adăugă activitate anterioară

en: Overview
ro: Sumar

en: Statistics
ro: Statistici

en: _Edit
ro: _Editare

en: _Help
ro: _Ajutor

en: Contents
ro: Conținut

en: Sto_p tracking
ro: O_prește pontarea

en: S_witch
ro: Com_utare

en: Start _Tracking
ro: Porneș_te pontarea

en: Start new activity
ro: Începe o activitate nouă

en: Today
ro: Astăzi

en: No activity
ro: Fără activitate

en: Category
ro: Categorie

en: Description
ro: Descriere

en: Start
ro: Începere

en: End
ro: Terminare

en: Duration
ro: Durată

en: Project Hamster — track your time
ro: Proiectul Hamster – pontați-vă activitățile

en: Copyright © 2007–2010 Toms Bauģis and others
ro: Drepturi de autor © 2007-2010 Tomis Baugis și alții

en: Project Hamster Website
ro: Pagina web a proiectului Hamster

en: About Time Tracker
ro: Despre „Pontaj activități”

en: Unsorted
ro: Nesortate

note: defaults
en: Work
ro: Serviciu

en: Reading news
ro: Citit presa

en: Checking stocks
ro: Verificat stocuri

en: Super secret project X
ro: Proiectul ultrasecret X

en: World domination
ro: Cucerirea lumii

en: Day-to-day
ro: Zi de zi

en: Lunch
ro: Prânz

en: Watering flowers
ro: Udat flori

en: Doing handstands
ro: Genoflexiuni

en: Update activity
ro: Actualizare activitate

note: label of date range if looking on single day date format for overview label when only single day is visible Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %B %d, %Y
ro: %d %B %Y

note: label of date range if start and end years don't match letter after prefixes (start_, end_) is the one of standard python date formatting ones- you can use all of them see http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %(start_B)s %(start_d)s, %(start_Y)s – %(end_B)s %(end_d)s, %(end_Y)s
ro: %(start_d)s %(start_B)s %(start_Y)s – %(end_d)s %(end_B)s %(end_Y)s

note: label of date range if start and end month do not match letter after prefixes (start_, end_) is the one of standard python date formatting ones- you can use all of them see http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %(start_B)s %(start_d)s – %(end_B)s %(end_d)s, %(end_Y)s
ro: %(start_d)s %(start_B)s – %(end_d)s %(end_B)s %(end_Y)s

note: label of date range for interval in same month letter after prefixes (start_, end_) is the one of standard python date formatting ones- you can use all of them see http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %(start_B)s %(start_d)s – %(end_d)s, %(end_Y)s
ro: %(start_d)s – %(end_d)s %(start_B)s %(end_Y)s

[ctx: overview list]
en: %A, %b %d
ro: %A, %d %b

en: %s hours tracked total
ro: %s ore pontate în total

note: Translators: 'None' refers here to the Todo list choice in Hamster preferences (Tracking tab)
en: None
ro: Niciuna

en: Name
ro: Nume

en: New category
ro: Categorie nouă

en: New activity
ro: Activitate nouă

note: notify interval slider value label
en: Never
ro: Niciodată

note: column title in the TSV export format
en: activity
ro: activitate

note: column title in the TSV export format
en: start time
ro: timp de începere

note: column title in the TSV export format
en: end time
ro: timp de terminare

note: column title in the TSV export format
en: duration minutes
ro: durată în minute

note: column title in the TSV export format
en: category
ro: categorie

note: column title in the TSV export format
en: description
ro: descriere

note: column title in the TSV export format
en: tags
ro: etichete

en: Activity report for %(start_B)s %(start_d)s, %(start_Y)s – %(end_B)s %(end_d)s, %(end_Y)s
ro: Raport de activitate pentru %(start_B)s %(start_d)s, %(start_Y)s – %(end_B)s %(end_d)s, %(end_Y)s

en: Activity report for %(start_B)s %(start_d)s – %(end_B)s %(end_d)s, %(end_Y)s
ro: Raport de activitate pentru  %(start_d)s %(start_B)s – %(end_d)s %(end_B)s, %(end_Y)s

en: Activity report for %(start_B)s %(start_d)s, %(start_Y)s
ro: Raport de activitate pentru %(start_d)s %(start_B)s %(start_Y)s

en: Activity report for %(start_B)s %(start_d)s – %(end_d)s, %(end_Y)s
ro: Raport de activitate pentru %(start_d)s – %(end_d)s %(start_B)s %(end_Y)s

[ctx: html report]
note: date column format for each row in HTML report Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %b %d, %Y
ro: %d %b %Y

note: grand_total = _("%s hours") % ("%.1f" % (total_duration.seconds / 60.0 / 60 + total_duration.days * 24)),
en: Totals by Day
ro: Totaluri pe zi

en: Activity Log
ro: Sumar activitate

en: activities
ro: activități

en: categories
ro: categorii

en: Distinguish:
ro: Distinge:

en: Date
ro: Dată

en: Show template
ro: Afișează șablonul

en: You can override it by storing your version in %(home_folder)s
ro: O puteți înlocui, stocând versiunea proprie în %(home_folder)s

[ctx: years]
en: All
ro: Toți

en: There is no data to generate statistics yet.
    A week of usage would be nice!
ro: Nu există suficiente date pentru generarea statisticilor.
    Încercați după o săptămână de utilizare.

en: Collecting data — check back after a week has passed!
ro: Se colectează date – verificați după trecerea unei săptămâni de la începutul pontării!

[ctx: first record]
note: date format for the first record if the year has not been selected Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %b %d, %Y
ro: %b %d %Y

[ctx: first record]
note: date of first record when year has been selected Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %b %d
ro: %d %b

en: First activity was recorded on %s.
ro: Prima activitate a fost înregistrată pe %s.

en: %(num)s year | %(num)s years
ro[0]: %(num)s an
ro[1]: %(num)s ani
ro[2]: %(num)s de ani

note: FIXME: difficult string to properly pluralize
en: Time tracked so far is %(human_days)s human days (%(human_years)s) or %(working_days)s working days (%(working_years)s).
ro: Timpul pontat până acum %(human_days)s zile umane (%(human_years)s) sau %(working_days)s zile de muncă (%(working_years)s).

en: Longest continuous work happened on %(date)s and was %(hours)s hour. | Longest continuous work happened on %(date)s and was %(hours)s hours.
ro[0]: Cea mai lungă activitate continuă a avut loc în data de %(date)s și a durat %(hours)s oră.
ro[1]: Cea mai lungă activitate continuă a avut loc în data de %(date)s și a durat %(hours)s ore.
ro[2]: Cea mai lungă activitate continuă a avut loc în data de %(date)s și a durat %(hours)s de ore.

note: total records (in selected scope)
en: There is %s record. | There are %s records.
ro[0]: Există %s înregistrare.
ro[1]: Există %s înregistrări.
ro[2]: Există %s de înregistrări.

en: Hamster would like to observe you some more!
ro: Hamster ar dori să vă observe mai mult!

en: No records today
ro: Nu există înregistrări pentru astăzi

en: %(category)s: %(duration)s
ro: %(category)s: %(duration)s,

en: Just started
ro: Tocmai începută

en: Save Report — Time Tracker
ro: Salvare raport — Pontaj activități

en: HTML Report
ro: Raport HTML

en: Tab-Separated Values (TSV)
ro: Valori separate prin taburi (TSV)

note: title in the report file name
en: Time track
ro: Pontaj
