hamster-time-tracker - en to sr translation catalogue (168 entries)

en: Add Earlier Activity
sr: Dodaj raniju aktivnost

en: to
sr: do

en: in progress
sr: u toku

en: Description:
sr: Opis:

en: Time:
sr: Vreme:

en: Activity:
sr: Aktivnost:

en: Tags:
sr: Oznake:

en: Stop tracking on idle
sr: Zaustavi praćenje kada nema aktivnosti

en: Stop tracking current activity when computer becomes idle
sr: Zaustavi praćenje tekuće aktivnosti, kada računar postane neuposlen

en: Stop tracking on shutdown
sr: Zaustavi praćenje pri gašenju

en: Stop tracking current activity on shutdown
sr: Zaustavi praćenje tekuće aktivnosti pri gašenju

en: Remind of current task every x minutes
sr: Podseti na trenutni posao svakih x minuta

en: Remind of current task every specified amount of minutes. Set to 0 or greater than 120 to disable reminder.
sr: Podseti na trenutni posao nakon vremenskog intervala zatdatog u minutama. Stavite na 0 ili na više od 120 minuta da onemogućite podsetnik.

en: Also remind when no activity is set
sr: Takođe me i podseti kada nema aktivnosti

en: Also remind every notify_interval minutes if no activity has been started.
sr: Ukoliko ni jedna aktivnost nije započeta podseti me nakon određenog boja minuta, koje određuje ključ notify_interval.

en: At what time does the day start (defaults to 5:30AM)
sr: Kada počinje novi dan (podrazumevano je 5:30)

en: Activities will be counted as to belong to yesterday if the current time is less than the specified day start; and today, if it is over the time. Activities that span two days, will tip over to the side where the largest part of the activity is.
sr: Aktivnosti se smatraju jučerašnjim ukoliko je trenutno vreme u prošlosti u odnosu na dan početka; današnjim ako je preko tog vremena. Ukoliko aktivnost obuhvata dva dana, ona će preći u onaj dan kada je izvršen veći deo te aktivnosti.

en: Should workspace switch trigger activity switch
sr: Da li prekidač radnog prostora treba da uključuje i aktivnost

en: List of enabled tracking methods. "name" will enable switching activities by name defined in workspace_mapping. "memory" will enable switching to the last activity when returning to a previous workspace.
sr: Spisak uključenih načina praćenja. „name“ (naziv) će omogućiti prebacivanje aktivnosti po imenima iz workspace_mapping. „memory“ (memorija) će omogućiti prebacivanje na poslednju aktivnosti pri povratku na prethodni radni prostor.

en: Switch activity on workspace change
sr: Promeni aktivnost pri promeni radnog prostora

en: If switching by name is enabled, this list sets the activity names that should be switched to, workspaces represented by the index of item.
sr: Ukoliko je uključeno prebacivanje po imenu, ovaj spisak postavlja imena aktivnosti na koje se treba prebaciti (radni prostori predstavljeni njihovim indeksima).

en: Show / hide Time Tracker Window
sr: Prikaži / sakrij prozor Pratioca vremena

en: Keyboard shortcut for showing / hiding the Time Tracker window.
sr: Prečica na tastaturi za prikazivanje / sakrivanje prozora Pratioca vremena

en: Toggle hamster application window action
sr: Akcija promene vidljivosti glavnog prozora Vrednog hrčka

en: Command for toggling visibility of the hamster application window.
sr: Naredba za promenu vidljivosti glavnog prozora Vrednog hrčka.

en: Toggle hamster application window
sr: Promena vidljivosti glavnog prozora Vrednog hrčka

en: Toggle visibility of the hamster application window.
sr: Promeni vidljivost glavnog prozora Vrednog hrčka

en: Time Tracker
sr: Pratilac vremena

en: Project Hamster - track your time
sr: Projekat Vredni hrčak - pratite vaše vreme

en: Time Tracking Overview
sr: Pregled praćenja vremena

en: The overview window of hamster time tracker
sr: Prozor pregleda praćenja vremena vrednog hrčka

en: Show Statistics
sr: Prikaži statistiku

en: Categories
sr: Kategorije

en: Activities
sr: Aktivnosti

en: Tags
sr: Oznake

en: No data for this interval
sr: Nema podataka za ovaj interval

en: Save report...
sr: Sačuvaj izveštaj...

en: Day
sr: Dan

en: Week
sr: Sedmica

en: Month
sr: Mesec

en: Overview — Hamster
sr: Pregled — Vredni hrčak

en: _Overview
sr: _Pregled

en: Activity
sr: Aktivnost

en: _View
sr: P_regled

en: Totals
sr: Ukupno

en: Remove
sr: Ukloni

en: Add new
sr: Dodaj novu

en: Edit
sr: Izmeni

en: Time Tracker Preferences
sr: Postavke praćenja vremena

en: Stop tracking when computer becomes idle
sr: Zaustavi praćenje kada računar lenčari

en: Remind of current activity every:
sr: Podseti me na trenutnu aktivnost svakih:

en: New day starts at
sr: Novi dan počinje u

en: Use following todo list if available:
sr: Koristi sledeći spisak zadataka ako je dostupan:

en: Integration
sr: Integracija

en: Tracking
sr: Praćenje

en: _Categories
sr: _Kategorije

en: Category list
sr: Spisak kategorija

en: Add category
sr: Dodaj kategoriju

en: Remove category
sr: Ukloni kategoriju

en: Edit category
sr: Izmeni kategoriju

en: _Activities
sr: _Aktivnosti

en: Activity list
sr: Spisak aktivnosti

en: Add activity
sr: Dodaj aktivnost

en: Remove activity
sr: Ukloni aktivnost

en: Edit activity
sr: Uredi aktivnost

en: Tags that should appear in autocomplete
sr: Oznake za prikaz u samodopunjavanju

en: Categories and Tags
sr: Kategorije i oznake

en: Resume the last activity when returning to a workspace
sr: Nastavi poslednju aktivnost po povratku u radni prostor

en: Start new activity when switching workspaces:
sr: Započni novu aktivnost pri promeni radnog prostora:

en: Workspaces
sr: Radni prostori

en: Day:
sr: Dan:

en: Week:
sr: Sedmica:

en: Month:
sr: Mesec:

en: Range:
sr: Vremenski interval:

en: Apply
sr: Primeni

en: _Tracking
sr: Prać_enje

en: Add earlier activity
sr: Dodaj raniju aktivnost

en: Overview
sr: Pregled

en: Statistics
sr: Statistike

en: _Edit
sr: _Uređivanje

en: _Help
sr: _Pomoć

en: Contents
sr: Sadržaj

en: Sto_p tracking
sr: _Zaustavi praćenje

en: S_witch
sr: Pre_baci

en: Start _Tracking
sr: Z_apočni praćenje

en: Start new activity
sr: Započni novu aktivnost

en: Today
sr: Danas

en: totals
sr: ukupno

en: Show Overview
sr: Prikaži pregled

en: No activity
sr: Bez aktivnosti

en: Category
sr: Kategorija

en: Description
sr: Opis

en: Start
sr: Početak

en: End
sr: Kraj

en: Duration
sr: Trajanje

en: Project Hamster — track your time
sr: Projekat Vredni hrčak — pratite vaše vreme

en: Copyright © 2007–2010 Toms Bauģis and others
sr: Autorska prava © 2007-2010 Toms Bauģis i ostali

en: Project Hamster Website
sr: Veb mesto Vrednog hrčka

en: About Time Tracker
sr: O pratiocu vremena

en: Unsorted
sr: Nepoređano

note: defaults
en: Work
sr: Posao

en: Reading news
sr: Čitanje vesti

en: Checking stocks
sr: Provera akcija

en: Super secret project X
sr: Super tajni projekat X

en: World domination
sr: Osvajanje sveta

en: Day-to-day
sr: Iz dana u dan

en: Lunch
sr: Ručak

en: Watering flowers
sr: Zalivanje cveća

en: Doing handstands
sr: Prevođenje Gnoma na srpski

en: Update activity
sr: Ažuriraj aktivnost

note: duration in round hours
en: %dh
sr: %ds

note: x hours, y minutes
en: %dh %dmin
sr: %ds %dmin

note: label of date range if looking on single day date format for overview label when only single day is visible Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %B %d, %Y
sr: %d. %B, %Y.

note: label of date range if start and end years don't match letter after prefixes (start_, end_) is the one of standard python date formatting ones- you can use all of them see http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %(start_B)s %(start_d)s, %(start_Y)s – %(end_B)s %(end_d)s, %(end_Y)s
sr: %(start_B)s %(start_d)s, %(start_Y)s. – %(end_B)s %(end_d)s, %(end_Y)s.

note: label of date range if start and end month do not match letter after prefixes (start_, end_) is the one of standard python date formatting ones- you can use all of them see http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %(start_B)s %(start_d)s – %(end_B)s %(end_d)s, %(end_Y)s
sr: %(start_B)s %(start_d)s – %(end_B)s %(end_d)s, %(end_Y)s.

note: label of date range for interval in same month letter after prefixes (start_, end_) is the one of standard python date formatting ones- you can use all of them see http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %(start_B)s %(start_d)s – %(end_d)s, %(end_Y)s
sr: %(start_B)s %(start_d)s – %(end_d)s, %(end_Y)s.

[ctx: overview list]
en: %A, %b %d
sr: %A, %d.%b

en: %s hours tracked total
sr: Ukupno je praćeno je %s sati

note: Translators: 'None' refers here to the Todo list choice in Hamster preferences (Tracking tab)
en: None
sr: Ništa

en: Name
sr: Ime

en: New category
sr: Nova kategorija

en: New activity
sr: Nova aktivnost

note: notify interval slider value label
en: %(interval_minutes)d minute | %(interval_minutes)d minutes
sr[0]: %(interval_minutes)d minut
sr[1]: %(interval_minutes)d minuta
sr[2]: %(interval_minutes)d minuta
sr[3]: %(interval_minutes)d minut

note: notify interval slider value label
en: Never
sr: Nikad

note: column title in the TSV export format
en: activity
sr: aktivnost

note: column title in the TSV export format
en: start time
sr: vreme početka

note: column title in the TSV export format
en: end time
sr: vreme završetka

note: column title in the TSV export format
en: duration minutes
sr: trajanje u minutima

note: column title in the TSV export format
en: category
sr: kategorija

note: column title in the TSV export format
en: description
sr: opis

note: column title in the TSV export format
en: tags
sr: oznake

en: Activity report for %(start_B)s %(start_d)s, %(start_Y)s – %(end_B)s %(end_d)s, %(end_Y)s
sr: Dnevnik aktivnosti za %(start_d)s.%(start_B)s.%(start_Y)s – %(end_d)s.%(end_B)s.%(end_Y)s

en: Activity report for %(start_B)s %(start_d)s – %(end_B)s %(end_d)s, %(end_Y)s
sr: Dnevnik aktivnosti za %(start_d)s.%(start_B)s – %(end_d)s.%(end_B)s.%(end_Y)s

en: Activity report for %(start_B)s %(start_d)s, %(start_Y)s
sr: Dnevnik aktivnosti za %(start_d)s.%(start_B)s.%(start_Y)s

en: Activity report for %(start_B)s %(start_d)s – %(end_d)s, %(end_Y)s
sr: Dnevnik aktivnosti za %(start_d)s - %(end_d)s.%(start_B)s.%(end_Y)s

[ctx: html report]
note: date column format for each row in HTML report Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %b %d, %Y
sr: %d.%b.%Y

note: grand_total = _("%s hours") % ("%.1f" % (total_duration.seconds / 60.0 / 60 + total_duration.days * 24)),
en: Totals by Day
sr: Ukupno po danima

en: Activity Log
sr: Dnevnik aktivnosti

en: activities
sr: aktivnosti

en: categories
sr: kategorije

en: Distinguish:
sr: Razlikuj:

en: Date
sr: Datum

en: Show template
sr: Prikaži šablon

en: You can override it by storing your version in %(home_folder)s
sr: Možete ga premostiti smeštanjem vašu verziju u %(home_folder)s

[ctx: years]
en: All
sr: Sve

en: There is no data to generate statistics yet.
    A week of usage would be nice!
sr: Još nema podataka za izradu statistike.
    Nedelju dana korišćenja bi pomoglo!

en: Collecting data — check back after a week has passed!
sr: Sakupljam podatke — proverite ponovo nakon nedelju dana!

[ctx: first record]
note: date format for the first record if the year has not been selected Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %b %d, %Y
sr: %d.%b.%Y

[ctx: first record]
note: date of first record when year has been selected Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %b %d
sr: %b. %d

en: First activity was recorded on %s.
sr: Prva aktivnost je zabeležena %s.

en: %(num)s year | %(num)s years
sr[0]: %(num)s godina
sr[1]: %(num)s godine
sr[2]: %(num)s godina
sr[3]: %(num)s godina

note: FIXME: difficult string to properly pluralize
en: Time tracked so far is %(human_days)s human days (%(human_years)s) or %(working_days)s working days (%(working_years)s).
sr: Do sada praćeno vreme iznosi %(human_days)s dana (%(human_years)s) ili %(working_days)s radnih dana (%(working_years)s).

[ctx: date of the longest activity]
note: How the date of the longest activity should be displayed in statistics Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %b %d, %Y
sr: %d.%b.%Y

en: Longest continuous work happened on %(date)s and was %(hours)s hour. | Longest continuous work happened on %(date)s and was %(hours)s hours.
sr[0]: Najduži neprekidni posao je bio %(date)s i trajao je %(hours)s sat.
sr[1]: Najduži neprekidni posao je bio %(date)s i trajao je %(hours)s sata.
sr[2]: Najduži neprekidni posao je bio %(date)s i trajao je %(hours)s sati.
sr[3]: Najduži neprekidni posao je bio %(date)s i trajao je %(hours)s sat.

note: total records (in selected scope)
en: There is %s record. | There are %s records.
sr[0]: Postoji %s zapis.
sr[1]: Postoji %s zapisa.
sr[2]: Postoji %s zapisa.
sr[3]: Postoji %s zapis.

en: Hamster would like to observe you some more!
sr: Vredni hrčak bi voleo da te još malo nadgleda!

en: With %s percent of all activities starting before 9am, you seem to be an early bird.
sr: Sa %s procenata svih stvari koje ste započeli pre 9 prepodne, izgleda da ste ranoranilac.

en: With %s percent of all activities starting after 11pm, you seem to be a night owl.
sr: Sa %s procenata svih stvari koje ste započeli posle 11 uveče, izgleda da ste noćna ptica.

en: With %s percent of all activities being shorter than 15 minutes, you seem to be a busy bee.
sr: Sa %s procenata svih stvari koje su trajale manje od 15 minuta, izgleda da ste pčelica Maja.

en: No records today
sr: Danas nema zapisa

note: duration in main drop-down per category in hours
en: %sh
sr: %ss

en: Just started
sr: Upravo započela

en: Save Report — Time Tracker
sr: Čuvanje izveštaja — Pratilac vremena

en: HTML Report
sr: HTML izveštaj

en: Tab-Separated Values (TSV)
sr: Vrednosti odvojene tabulatorom (TSV)

en: XML
sr: HML

en: iCal
sr: iKol

note: title in the report file name
en: Time track
sr: Praćenje vremena
