hamster-time-tracker - en to sv translation catalogue (160 entries)

en: Add Earlier Activity
sv: Lägg till tidigare aktivitet

en: to
sv: till

en: in progress
sv: pågående

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Time:
sv: Tid:

en: Activity:
sv: Aktivitet:

en: Tags:
sv: Taggar:

en: Stop tracking on idle
sv: Stoppa tidmätning vid inaktivitet

en: Stop tracking current activity when computer becomes idle
sv: Stoppa tidmätning av aktuell aktivitet när datorn blir overksam

en: Stop tracking on shutdown
sv: Stoppa tidmätning vid avstängning

en: Stop tracking current activity on shutdown
sv: Stoppa tidmätning av aktuell aktivitet vid avstängning

en: Remind of current task every x minutes
sv: Påminn om aktuell uppgift var x minuter

en: Remind of current task every specified amount of minutes. Set to 0 or greater than 120 to disable reminder.
sv: Påminn om aktuell uppgift varje angivet antal minuter. Ställ in till 0 eller större än 120 för att inaktivera påminnelser.

en: Also remind when no activity is set
sv: Påminn även när ingen aktivitet är inställd

en: Also remind every notify_interval minutes if no activity has been started.
sv: Påminn även varje notify_interval minuter om ingen aktivitet har startats.

en: At what time does the day start (defaults to 5:30AM)
sv: Vid vilken tidpunkt som dagen börjar (standard är 05.30)

en: Activities will be counted as to belong to yesterday if the current time is less than the specified day start; and today, if it is over the time. Activities that span two days, will tip over to the side where the largest part of the activity is.
sv: Aktiviteter kommer att räknas som gårdagens om den aktuella tiden är mindre än den angivna dagens start, och idag, om den går över tiden. Aktiviteter som spänner över två dagar kommer att tippa över till den sida där den största delen av aktiviteten är.

en: Should workspace switch trigger activity switch
sv: Ska växling av arbetsyta generera aktivitetsväxling

en: List of enabled tracking methods. "name" will enable switching activities by name defined in workspace_mapping. "memory" will enable switching to the last activity when returning to a previous workspace.
sv: Lista över aktiverade mätmetoder. "name" kommer att aktivera växling av aktivitet efter namn i workspace_mapping. "memory" kommer att aktivera växling till senaste aktivitet vid när man återvänder till en tidigare arbetsyta.

en: Switch activity on workspace change
sv: Växla aktivitet vid byte av arbetsyta

en: If switching by name is enabled, this list sets the activity names that should be switched to, workspaces represented by the index of item.
sv: Om växling efter namn är aktiverat kommer denna lista att ställa in aktivitetsnamnen som ska växlas till, arbetsytor representeras av indexet för objektet.

en: Show / hide Time Tracker Window
sv: Visa / dölj Tidmätare-fönstret

en: Keyboard shortcut for showing / hiding the Time Tracker window.
sv: Tangentbordsgenväg för att visa /dölja Tidmätare-fönstret.

en: Toggle hamster application window action
sv: Växla fönsteråtgärd för hamster-programmet

en: Command for toggling visibility of the hamster application window.
sv: Kommando för att växla fönstersynlighet för hamster-programmet.

en: Toggle hamster application window
sv: Växla programfönstret för hamster

en: Toggle visibility of the hamster application window.
sv: Växla fönstersynlighet för hamster-programmet.

en: Time Tracker
sv: Tidmätare

en: Project Hamster - track your time
sv: Hamster-projektet - mät din tid

en: Time Tracking Overview
sv: Översikt för Tidmätare

en: The overview window of hamster time tracker
sv: Översiktsfönstret för tidmätaren Hamster

en: Show Statistics
sv: Visa statistik

en: Categories
sv: Kategorier

en: Activities
sv: Aktiviteter

en: Tags
sv: Taggar

en: No data for this interval
sv: Inget data för detta intervall

en: Save report...
sv: Spara rapport...

en: Day
sv: Dag

en: Week
sv: Vecka

en: Month
sv: Månad

en: Overview — Hamster
sv: Översikt — Hamster

en: _Overview
sv: _Översikt

en: Activity
sv: Aktivitet

en: _View
sv: _Visa

en: Totals
sv: Totalt

en: Remove
sv: Ta bort

en: Add new
sv: Lägg till ny

en: Edit
sv: Redigera

en: Time Tracker Preferences
sv: Inställningar för Tidmätare

en: Stop tracking when computer becomes idle
sv: Stoppa tidmätning när datorn är inaktiv

en: Remind of current activity every:
sv: Påminn om aktuell aktivitet var:

en: New day starts at
sv: Ny dag startar klockan

en: Use following todo list if available:
sv: Använd följande attgöra-lista om tillgänglig:

en: Tracking
sv: Tidmätning

en: _Categories
sv: _Kategorier

en: Category list
sv: Kategorilista

en: Add category
sv: Lägg till kategori

en: Remove category
sv: Ta bort kategori

en: Edit category
sv: Redigera kategori

en: _Activities
sv: _Aktiviteter

en: Activity list
sv: Aktivitetslista

en: Add activity
sv: Lägg till aktivitet

en: Remove activity
sv: Ta bort aktivitet

en: Edit activity
sv: Redigera aktivitet

en: Tags that should appear in autocomplete
sv: Taggar som ska visas i automatisk komplettering

en: Categories and Tags
sv: Kategorier och taggar

en: Resume the last activity when returning to a workspace
sv: Återuppta senaste aktivitet vid återvändande till en arbetsyta

en: Start new activity when switching workspaces:
sv: Starta ny aktivitet när arbetsytor växlas:

en: Workspaces
sv: Arbetsytor

en: Day:
sv: Dag:

en: Week:
sv: Vecka:

en: Month:
sv: Månad:

en: Range:
sv: Intervall:

en: Apply
sv: Verkställ

en: _Tracking
sv: _Tidmätning

en: Add earlier activity
sv: Lägg till tidigare aktivitet

en: Overview
sv: Översikt

en: Statistics
sv: Statistik

en: _Edit
sv: R_edigera

en: _Help
sv: _Hjälp

en: Contents
sv: Innehåll

en: Sto_p tracking
sv: Sto_ppa tidmätning

en: S_witch
sv: Vä_xla

en: Start _Tracking
sv: Starta _tidmätning

en: Start new activity
sv: Starta ny aktivitet

en: Today
sv: Idag

en: totals
sv: totalt

en: Show Overview
sv: Visa översikt

en: No activity
sv: Ingen aktivitet

en: Category
sv: Kategori

en: Description
sv: Beskrivning

en: End
sv: Slut

en: Duration
sv: Längd

en: Project Hamster — track your time
sv: Hamster-projektet - mät din tid

en: Copyright © 2007–2010 Toms Bauģis and others
sv: Copyright © 2007–2010 Toms Bauģis och andra

en: Project Hamster Website
sv: Webbplatsen för Projekt Hamster

en: About Time Tracker
sv: Om Tidmätare

en: Unsorted
sv: Osorterat

note: defaults
en: Work
sv: Arbete

en: Reading news
sv: Läser nyheter

en: Checking stocks
sv: Kontrollerar aktier

en: Super secret project X
sv: Superhemligt projekt X

en: World domination
sv: Världsherravälde

en: Day-to-day
sv: Dag för dag

en: Watering flowers
sv: Vattna blommorna

en: Doing handstands
sv: Stå på händerna

en: Update activity
sv: Uppdatera aktivitet

note: label of date range if looking on single day date format for overview label when only single day is visible Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %B %d, %Y
sv: %d %B, %Y

note: label of date range if start and end years don't match letter after prefixes (start_, end_) is the one of standard python date formatting ones- you can use all of them see http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %(start_B)s %(start_d)s, %(start_Y)s – %(end_B)s %(end_d)s, %(end_Y)s
sv: %(start_d)s %(start_B)s, %(start_Y)s – %(end_d)s %(end_B)s, %(end_Y)s

note: label of date range if start and end month do not match letter after prefixes (start_, end_) is the one of standard python date formatting ones- you can use all of them see http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %(start_B)s %(start_d)s – %(end_B)s %(end_d)s, %(end_Y)s
sv: %(start_d)s %(start_B)s – %(end_d)s %(end_B)s, %(end_Y)s

note: label of date range for interval in same month letter after prefixes (start_, end_) is the one of standard python date formatting ones- you can use all of them see http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %(start_B)s %(start_d)s – %(end_d)s, %(end_Y)s
sv: %(start_d)s %(start_B)s – %(end_d)s, %(end_Y)s

[ctx: overview list]
en: %A, %b %d
sv: %A, %d %b

en: %s hours tracked total
sv: %s timmar har mäts totalt

note: Translators: 'None' refers here to the Todo list choice in Hamster preferences (Tracking tab)
en: None
sv: Ingen

en: Name
sv: Namn

en: New category
sv: Ny kategori

en: New activity
sv: Ny aktivitet

note: notify interval slider value label
en: %(interval_minutes)d minute | %(interval_minutes)d minutes
sv[0]: %(interval_minutes)d minut
sv[1]: %(interval_minutes)d minuter

note: notify interval slider value label
en: Never
sv: Aldrig

note: column title in the TSV export format
en: activity
sv: aktivitet

note: column title in the TSV export format
en: start time
sv: starttid

note: column title in the TSV export format
en: end time
sv: sluttid

note: column title in the TSV export format
en: duration minutes
sv: längd i minuter

note: column title in the TSV export format
en: category
sv: kategori

note: column title in the TSV export format
en: description
sv: beskrivning

note: column title in the TSV export format
en: tags
sv: taggar

en: Activity report for %(start_B)s %(start_d)s, %(start_Y)s – %(end_B)s %(end_d)s, %(end_Y)s
sv: Aktivitetsrapport för %(start_Y)s %(start_B)s %(start_d)s – %(end_Y)s %(end_B)s %(end_d)s

en: Activity report for %(start_B)s %(start_d)s – %(end_B)s %(end_d)s, %(end_Y)s
sv: Aktivitetsrapport för %(start_d)s %(start_B)s – %(end_d)s %(end_B)s, %(end_Y)s

en: Activity report for %(start_B)s %(start_d)s, %(start_Y)s
sv: Aktivitetsrapport för %(start_d)s %(start_B)s, %(start_Y)s

en: Activity report for %(start_B)s %(start_d)s – %(end_d)s, %(end_Y)s
sv: Aktivitetsrapport för %(start_d)s %(start_B)s – %(end_d)s, %(end_Y)s

[ctx: html report]
note: date column format for each row in HTML report Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %b %d, %Y
sv: %d %b, %Y

note: grand_total = _("%s hours") % ("%.1f" % (total_duration.seconds / 60.0 / 60 + total_duration.days * 24)),
en: Totals by Day
sv: Totalt per dag

en: Activity Log
sv: Aktivitetslogg

en: activities
sv: aktiviteter

en: categories
sv: kategorier

en: Distinguish:
sv: Kommentar:

en: Date
sv: Datum

en: Show template
sv: Visa mall

en: You can override it by storing your version in %(home_folder)s
sv: Du kan åsidosätta det genom att lagra din version i %(home_folder)s

[ctx: years]
en: All
sv: Alla

en: There is no data to generate statistics yet.
    A week of usage would be nice!
sv: Det finns ingen data för att generera statistik än.
    En veckas användning hade varit trevligt!

en: Collecting data — check back after a week has passed!
sv: Samlar in data — kontrollera igen efter en vecka!

[ctx: first record]
note: date format for the first record if the year has not been selected Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %b %d, %Y
sv: %d %b, %Y

[ctx: first record]
note: date of first record when year has been selected Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %b %d
sv: %d %b

en: First activity was recorded on %s.
sv: Första aktiviteten registrerades den %s.

en: %(num)s year | %(num)s years
sv[0]: %(num)s år
sv[1]: %(num)s år

note: FIXME: difficult string to properly pluralize
en: Time tracked so far is %(human_days)s human days (%(human_years)s) or %(working_days)s working days (%(working_years)s).
sv: Tidmätningen än så länge är %(human_days)s dagar (%(human_years)s år) eller %(working_days)s arbetsdagar (%(working_years)s).

[ctx: date of the longest activity]
note: How the date of the longest activity should be displayed in statistics Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %b %d, %Y
sv: %d %b, %Y

en: Longest continuous work happened on %(date)s and was %(hours)s hour. | Longest continuous work happened on %(date)s and was %(hours)s hours.
sv[0]: Längsta oavbrutna arbete skedde den %(date)s och var %(hours)s timme.
sv[1]: Längsta oavbrutna arbete skedde den %(date)s och var %(hours)s timmar.

note: total records (in selected scope)
en: There is %s record. | There are %s records.
sv[0]: Det finns %s post.
sv[1]: Det finns %s poster.

en: Hamster would like to observe you some more!
sv: Hamster vill observera dig mer!

en: With %s percent of all activities starting before 9am, you seem to be an early bird.
sv: Eftersom %s procent av alla aktiviteter börjar före klockan 09.00 så verkar det som du är morgonpigg.

en: With %s percent of all activities starting after 11pm, you seem to be a night owl.
sv: Eftersom %s procent av alla aktiviteter börjar efter 23.00 så verkar det som om du är en nattuggla.

en: With %s percent of all activities being shorter than 15 minutes, you seem to be a busy bee.
sv: Eftersom %s procent av alla aktiviteter är kortare än 15 minuter så verkar det som om du är en arbetsmyra.

en: No records today
sv: Inga poster idag

en: Just started
sv: Precis startad

en: Save Report — Time Tracker
sv: Spara rapport — Tidmätare

en: HTML Report
sv: HTML-rapport

en: Tab-Separated Values (TSV)
sv: Tabulatorseparerade värden (TSV)

note: title in the report file name
en: Time track
sv: Tidmätare
