hamster-time-tracker - en to tr translation catalogue (131 entries)

en: Add Earlier Activity
tr: Önceki Etkinliği Ekle

en: in progress
tr: devam ediyor

en: Description:
tr: Tanım:

en: Time:
tr: Süre:

en: Activity:
tr: Etkinlik:

en: Tags:
tr: Etiketler:

en: Stop tracking on idle
tr: Beklemede takibi durdur

en: Stop tracking current activity when computer becomes idle
tr: Bilgisayar boşta olduğunda mevcut etkinliği takip etmeyi durdur

en: Stop tracking on shutdown
tr: Kapatıldığında takibi durdur

en: Stop tracking current activity on shutdown
tr: Bilgisayar kapatıldığında mevcut etkinliği takip etmeyi durdur

en: Remind of current task every x minutes
tr: Mevcut görevi her x dakikada hatırlat

en: Remind of current task every specified amount of minutes. Set to 0 or greater than 120 to disable reminder.
tr: Mevcut görevi belirtilen miktardaki dakikada hatırlat. 0 ya da 120'den daha büyük bir değer atayarak hatırlatıcıyı kapatabilirsiniz.

en: Also remind when no activity is set
tr: Hiçbir etkinlik ayarlanmadığında ayrıca hatırlat

en: Also remind every notify_interval minutes if no activity has been started.
tr: Ayrıca, hiçbir etkinlik başlatılmadığında her notify_interval dakikada bir hatırlat.

en: Show / hide Time Tracker Window
tr: Zaman Takipçisi Penceresini Göster / Gizle

en: Keyboard shortcut for showing / hiding the Time Tracker window.
tr: Zaman Takipçisi penceresini göstermek / gizlemek için klavye kısayolu.

en: Time Tracker
tr: Zaman Takipçisi

en: Project Hamster - track your time
tr: Proje Hamster - zamanınızı takip edin

en: Show Statistics
tr: İstatistikleri Göster

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Activities
tr: Etkinlikler

en: Tags
tr: Etiketler

en: No data for this interval
tr: Bu aralık için veri yok

en: Save report...
tr: Raporu kaydet...

en: Day
tr: Gün

en: Week
tr: Hafta

en: Month
tr: Ay

en: Overview — Hamster
tr: Genel Görünüm — Hamster

en: _Overview
tr: _Genel Görünüm

en: Activity
tr: Etkinlik

en: _View
tr: _Görüntüle

en: Totals
tr: Toplamlar

en: Remove
tr: Sil

en: Add new
tr: Yeni ekle

en: Edit
tr: Düzenle

en: Time Tracker Preferences
tr: Zaman Takipçisi Tercihleri

en: Stop tracking when computer becomes idle
tr: Bilgisayar beklemedeyken takibi durdur

en: Remind of current activity every:
tr: Mevcut etkinliği hatırlatma sıklığı:

en: Use following todo list if available:
tr: Eğer kullanılabilir durumdaysa şu yapılacaklar listesini kullan:

en: Integration
tr: Bütünleşme

en: Tracking
tr: Takip

en: _Categories
tr: _Kategoriler

en: Category list
tr: Kategori listesi

en: Add category
tr: Kategori ekle

en: Remove category
tr: Kategoriyi sil

en: Edit category
tr: Kategoriyi düzenle

en: _Activities
tr: _Etkinlikler

en: Activity list
tr: Etkinlik listesi

en: Add activity
tr: Etkinlik ekle

en: Remove activity
tr: Etkinliği sil

en: Edit activity
tr: Etkinliği düzenle

en: Categories and Tags
tr: Kategoriler ve Etiketler

en: Workspaces
tr: Çalışma Alanları

en: Day:
tr: Gün:

en: Week:
tr: Hafta:

en: Month:
tr: Ay:

en: Range:
tr: Aralık:

en: Apply
tr: Uygula

en: _Tracking
tr: _Takip

en: Add earlier activity
tr: Daha önceki etkinliği ekle

en: Overview
tr: Genel Görünüm

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: _Edit
tr: _Düzenle

en: _Help
tr: _Yardım

en: Contents
tr: İçerik

en: Sto_p tracking
tr: Taki_bi durdur

en: S_witch
tr: Ge_çiş Yap

en: Start _Tracking
tr: _Takibi Başlat

en: Start new activity
tr: Yeni etkinlik başlat

en: Today
tr: Bugün

en: No activity
tr: Etkinlik yok

en: Category
tr: Kategori

en: Description
tr: Tanım

en: Start
tr: Başlangıç

en: End
tr: Bitiş

en: Duration
tr: Süre

en: Project Hamster — track your time
tr: Proje Hamster — zamanınızı takip edin

en: Copyright © 2007–2010 Toms Bauģis and others
tr: Telif Hakkı © 2007-2010 Toms Bauģis ve diğerleri

en: Project Hamster Website
tr: Proje Hamster Web Sitesi

en: About Time Tracker
tr: Zaman Takipçisi Hakkında

en: Unsorted
tr: Sırasız

note: defaults
en: Work
tr: İş

en: Reading news
tr: Haberleri okuma

en: Checking stocks
tr: Borsayı kontrol

en: Super secret project X
tr: Çok gizli proje X

en: World domination
tr: Dünyayı ele geçirme

en: Day-to-day
tr: Günden güne

en: Lunch
tr: Öğle Yemeği

en: Watering flowers
tr: Çiçekleri sulama

en: Doing handstands
tr: Amuda kalkma

en: Update activity
tr: Etkinliği güncelle

note: duration in round hours
en: %dh
tr: %dsa

note: duration less than hour
en: %dmin
tr: %ddk

note: x hours, y minutes
en: %dh %dmin
tr: %dsa %ddk

note: label of date range if looking on single day date format for overview label when only single day is visible Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %B %d, %Y
tr: %d %B %Y

en: %s hours tracked total
tr: Toplam %s saat takip edildi

note: Translators: 'None' refers here to the Todo list choice in Hamster preferences (Tracking tab)
en: None
tr: Hiçbiri

en: Name
tr: İsim

en: New category
tr: Yeni kategori

en: New activity
tr: Yeni etkinlik

note: notify interval slider value label
en: Never
tr: Asla

note: column title in the TSV export format
en: activity
tr: etkinlik

note: column title in the TSV export format
en: start time
tr: başlama zamanı

note: column title in the TSV export format
en: end time
tr: bitiş zamanı

note: column title in the TSV export format
en: duration minutes
tr: süreç dakikaları

note: column title in the TSV export format
en: category
tr: kategori

note: column title in the TSV export format
en: description
tr: açıklama

note: column title in the TSV export format
en: tags
tr: etiketler

[ctx: html report]
note: date column format for each row in HTML report Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %b %d, %Y
tr: %d %b %Y

en: Activity Log
tr: Etkinlik Günlüğü

en: activities
tr: etkinlikler

en: categories
tr: kategoriler

en: Date
tr: Tarih

en: Show template
tr: Şablonu göster

[ctx: years]
en: All
tr: Hepsi

en: There is no data to generate statistics yet.
    A week of usage would be nice!
tr: İstatistikleri oluşturmak için henüz veri yok.
    Bir haftalık kullanım iyi olurdu!

en: Collecting data — check back after a week has passed!
tr: Veri toplanıyor — bir hafta geçtikten sonra tekrar bakın!

[ctx: first record]
note: date format for the first record if the year has not been selected Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %b %d, %Y
tr: %d %b %Y

en: First activity was recorded on %s.
tr: İlk etkinlik %s tarihinde kaydedildi.

en: %(num)s year | %(num)s years
tr[0]: %(num)s yıl

note: FIXME: difficult string to properly pluralize
en: Time tracked so far is %(human_days)s human days (%(human_years)s) or %(working_days)s working days (%(working_years)s).
tr: Şu ana kadar %(human_days)s normal gün (%(human_years)s) ya da %(working_days)s iş günü (%(working_years)s) takip edildi.

[ctx: date of the longest activity]
note: How the date of the longest activity should be displayed in statistics Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %b %d, %Y
tr: %d %b %Y

en: Longest continuous work happened on %(date)s and was %(hours)s hour. | Longest continuous work happened on %(date)s and was %(hours)s hours.
tr[0]: En uzun devam eden görev %(date)s tarihinde gerçekleşti ve %(hours)s saat sürdü.

note: total records (in selected scope)
en: There is %s record. | There are %s records.
tr[0]: %s adet kayıt var.

en: Hamster would like to observe you some more!
tr: Hamster sizi biraz daha gözlemlemek istiyor!

en: No records today
tr: Bugün hiçbir kayıt yok

note: duration in main drop-down per category in hours
en: %sh
tr: %ssa

en: Just started
tr: Yeni başladı

en: HTML Report
tr: HTML Raporu

en: Tab-Separated Values (TSV)
tr: Sekmeyle Ayrılmış Değerler (TSV)

note: title in the report file name
en: Time track
tr: Zaman takibi
