hamster-time-tracker master - en to hu translation catalogue (167 entries)

en: Add Earlier Activity
hu: Korábbi tevékenység hozzáadása

en: to
hu: eddig:

en: in progress
hu: folyamatban

en: Description:
hu: Leírás:

en: Time:
hu: Idő:

en: Activity:
hu: Tevékenység:

en: Tags:
hu: Címkék:

en: Stop tracking on idle
hu: Nyilvántartás befejezése üresjáratban

en: Stop tracking current activity when computer becomes idle
hu: Az aktuális tevékenység nyilvántartásának befejezése a számítógép üresjáratában

en: Stop tracking on shutdown
hu: Nyilvántartás befejezése leállításkor

en: Stop tracking current activity on shutdown
hu: Az aktuális tevékenység nyilvántartásának befejezése leállításkor

en: Remind of current task every x minutes
hu: Emlékeztető az aktuális feladatra ennyi percenként

en: Remind of current task every specified amount of minutes. Set to 0 or greater than 120 to disable reminder.
hu: Emlékeztessen az adott feladatra a megadott percenként. Az emlékeztető letiltásához állítsa 0-ra vagy 120-nál nagyobb értékűre.

en: Also remind when no activity is set
hu: Emlékeztessen akkor is, ha nincs beállítva tevékenység

en: Also remind every notify_interval minutes if no activity has been started.
hu: Emlékeztessen notify_interval percenként akkor is, ha nincs elkezdve tevékenység.

en: At what time does the day start (defaults to 5:30AM)
hu: Mikor kezdődik a nap (az alapértelmezett érték DE 5.30)

en: Activities will be counted as to belong to yesterday if the current time is less than the specified day start; and today, if it is over the time. Activities that span two days, will tip over to the side where the largest part of the activity is.
hu: A tevékenységek a tegnapi naphoz lesznek elszámolva, ha az aktuális idő kisebb a megadott napkezdő időnél, ellenkező esetben a maihoz. A két napra nyúló tevékenységek arra a napra fognak kerülni, amelyre a nagyobb részük esik.

en: Should workspace switch trigger activity switch
hu: A munkaterület-váltás együtt jár-e tevékenységváltással

en: List of enabled tracking methods. "name" will enable switching activities by name defined in workspace_mapping. "memory" will enable switching to the last activity when returning to a previous workspace.
hu: Az elérhető nyilvántartási módok listája. A „name” (név) engedélyezi a tevékenységek közötti név szerinti váltást a workspace_mapping kulcsban megadott módon. A „memory” (memória) engedélyezi az utolsó tevékenységre váltást, amikor visszatér az előző munkaterületre.

en: Switch activity on workspace change
hu: Tevékenységváltás munkaterület-váltáskor

en: If switching by name is enabled, this list sets the activity names that should be switched to, workspaces represented by the index of item.
hu: Ha a váltás név szerint lehetőség engedélyezve van, ez a lista beállítja azon tevékenységneveket, amelyekre váltani kell. A munkaterületeket az elemek indexe jelzi.

en: Show / hide Time Tracker Window
hu: Időnyilvántartó ablakának megjelenítése/elrejtése.

en: Keyboard shortcut for showing / hiding the Time Tracker window.
hu: Gyorsbillentyű az Időnyilvántartó ablakának megjelenítéséhez/elrejtéséhez.

en: Toggle hamster application window action
hu: A Hamster alkalmazás ablakának átváltása művelet

en: Command for toggling visibility of the hamster application window.
hu: A Hamster alkalmazásablak láthatóságának átváltására szolgáló parancs.

en: Toggle hamster application window
hu: A Hamster alkalmazás ablakának átváltása

en: Toggle visibility of the hamster application window.
hu: A Hamster alkalmazás ablakának láthatóságának átváltása.

en: Time Tracker
hu: Időnyilvántartó

en: Project Hamster - track your time
hu: Hamster projekt – időnyilvántartó

en: Time Tracking Overview
hu: Időnyilvántartás áttekintése

en: The overview window of hamster time tracker
hu: A Hamster időnyilvántartó áttekintés ablaka

en: Show Statistics
hu: Statisztikák megjelenítése

en: Categories
hu: Kategóriák

en: Activities
hu: Tevékenységek

en: Tags
hu: Címkék

en: No data for this interval
hu: Nincsenek adatok ebben az időszakban

en: Save report...
hu: Jelentés mentése…

en: Day
hu: Nap

en: Week
hu: Hét

en: Month
hu: Hónap

en: Overview — Hamster
hu: Áttekintés – Hamster

en: _Overview
hu: Á_ttekintés

en: Activity
hu: Tevékenység

en: _View
hu: _Nézet

en: Totals
hu: Összesítés

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Add new
hu: Új hozzáadása

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Time Tracker Preferences
hu: Időnyilvántartó tulajdonságai

en: Stop tracking when computer becomes idle
hu: Nyilvántartás befejezése a számítógép üresjáratában

en: Remind of current activity every:
hu: Emlékeztessen az aktuális tevékenységre minden:

en: New day starts at
hu: Az új nap ekkor kezdődik

en: Use following todo list if available:
hu: A következő teendőlista használata, ha elérhető:

en: Integration
hu: Integráció

en: Tracking
hu: Nyilvántartás

en: _Categories
hu: _Kategóriák

en: Category list
hu: Kategórialista

en: Add category
hu: Új kategória

en: Remove category
hu: Kategória eltávolítása

en: Edit category
hu: Kategória szerkesztése

en: _Activities
hu: _Tevékenységek

en: Activity list
hu: Tevékenységlista

en: Add activity
hu: Tevékenység hozzáadása

en: Remove activity
hu: Tevékenység eltávolítása

en: Edit activity
hu: Tevékenység szerkesztése

en: Tags that should appear in autocomplete
hu: Az automatikus kiegészítésben megjelenítendő címkék

en: Categories and Tags
hu: Kategóriák és címkék

en: Resume the last activity when returning to a workspace
hu: Az utolsó tevékenység folytatása a munkaterületre visszatéréskor

en: Start new activity when switching workspaces:
hu: Új tevékenység megkezdése a munkaterületek közötti váltáskor:

en: Workspaces
hu: Munkaterületek

en: Day:
hu: Nap:

en: Week:
hu: Hét:

en: Month:
hu: Hónap:

en: Range:
hu: Időszak:

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: _Tracking
hu: _Nyilvántartás

en: Add earlier activity
hu: Korábbi tevékenység hozzáadása

en: Overview
hu: Áttekintés

en: Statistics
hu: Statisztikák

en: _Edit
hu: S_zerkesztés

en: _Help
hu: _Súgó

en: Contents
hu: Tartalom

en: Sto_p tracking
hu: Nyilvántartás _befejezése

en: S_witch
hu: _Váltás

en: Start _Tracking
hu: Nyilvántartás _megkezdése

en: Start new activity
hu: Új tevékenység

en: Today
hu: Ma

en: totals
hu: összesítés

en: Show Overview
hu: Áttekintés megjelenítése

en: No activity
hu: Nincs tevékenység

en: Category
hu: Kategória

en: Description
hu: Leírás

en: Start
hu: Kezdés

en: End
hu: Befejezés

en: Duration
hu: Időtartam

en: Project Hamster — track your time
hu: Hamster projekt – időnyilvántartó

en: Copyright © 2007–2010 Toms Bauģis and others
hu: Copyright © 2007–2010 Toms Bauģis és mások

en: Project Hamster Website
hu: A Hamster projekt weboldala

en: About Time Tracker
hu: Az Időnyilvántartó névjegye

en: Unsorted
hu: Rendezetlen

note: defaults
en: Work
hu: Munka

en: Reading news
hu: Hírek olvasása

en: Checking stocks
hu: Árfolyamok ellenőrzése

en: Super secret project X
hu: A szupertitkos X projekt

en: World domination
hu: Világuralom

en: Day-to-day
hu: Mindennapi

en: Lunch
hu: Ebéd

en: Watering flowers
hu: Virágok meglocsolása

en: Doing handstands
hu: Kézenállás

en: Update activity
hu: Tevékenység frissítése

note: duration in round hours
en: %dh
hu: %dó

note: duration less than hour
en: %dmin
hu: %dp

note: x hours, y minutes
en: %dh %dmin
hu: %dó %dp

note: label of date range if looking on single day date format for overview label when only single day is visible Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %B %d, %Y
hu: %Y. %B %e.

note: label of date range if start and end years don't match letter after prefixes (start_, end_) is the one of standard python date formatting ones- you can use all of them see http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %(start_B)s %(start_d)s, %(start_Y)s – %(end_B)s %(end_d)s, %(end_Y)s
hu: %(start_Y)s. %(start_B)s %(start_d)s. – %(end_Y)s. %(end_B)s %(end_d)s.

note: label of date range if start and end month do not match letter after prefixes (start_, end_) is the one of standard python date formatting ones- you can use all of them see http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %(start_B)s %(start_d)s – %(end_B)s %(end_d)s, %(end_Y)s
hu: %(start_B)s %(start_d)s. – %(end_B)s %(end_d)s. %(end_Y)s.

note: label of date range for interval in same month letter after prefixes (start_, end_) is the one of standard python date formatting ones- you can use all of them see http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %(start_B)s %(start_d)s – %(end_d)s, %(end_Y)s
hu: %(start_B)s %(start_d)s. – %(end_d)s. %(end_Y)s.

[ctx: overview list]
en: %A, %b %d
hu: %A, %b %e.

en: %s hours tracked total
hu: Az összesen nyilvántartott órák száma: %s

note: Translators: 'None' refers here to the Todo list choice in Hamster preferences (Tracking tab)
en: None
hu: Nincs

en: Name
hu: Név

en: New category
hu: Új kategória

en: New activity
hu: Új tevékenység

note: notify interval slider value label
en: %(interval_minutes)d minute | %(interval_minutes)d minutes
hu[0]: %(interval_minutes)d perc
hu[1]: %(interval_minutes)d perc

note: notify interval slider value label
en: Never
hu: Soha

note: column title in the TSV export format
en: activity
hu: tevékenység

note: column title in the TSV export format
en: start time
hu: kezdési idő

note: column title in the TSV export format
en: end time
hu: befejezési idő

note: column title in the TSV export format
en: duration minutes
hu: időtartam percekben

note: column title in the TSV export format
en: category
hu: kategória

note: column title in the TSV export format
en: description
hu: leírás

note: column title in the TSV export format
en: tags
hu: címkék

en: Activity report for %(start_B)s %(start_d)s, %(start_Y)s – %(end_B)s %(end_d)s, %(end_Y)s
hu: Tevékenységjelentés: %(start_Y)s. %(start_B)s %(start_d)s. – %(end_Y)s. %(end_B)s %(end_d)s.

en: Activity report for %(start_B)s %(start_d)s – %(end_B)s %(end_d)s, %(end_Y)s
hu: Tevékenységjelentés: %(start_B)s %(start_d)s. –  %(end_Y)s. %(end_B)s %(end_d)s.

en: Activity report for %(start_B)s %(start_d)s, %(start_Y)s
hu: Tevékenységjelentés: %(start_Y)s. %(start_B)s %(start_d)s.

en: Activity report for %(start_B)s %(start_d)s – %(end_d)s, %(end_Y)s
hu: Tevékenységjelentés: %(start_B)s %(start_d)s. –  %(end_Y)s. %(end_d)s.

[ctx: html report]
note: date column format for each row in HTML report Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %b %d, %Y
hu: %Y. %b %e.

note: grand_total = _("%s hours") % ("%.1f" % (total_duration.seconds / 60.0 / 60 + total_duration.days * 24)),
en: Totals by Day
hu: Napi összesítés

en: Activity Log
hu: Tevékenységnapló

en: activities
hu: tevékenységek

en: categories
hu: kategóriák

en: Distinguish:
hu: Megkülönböztetés:

en: Date
hu: Dátum

en: Show template
hu: Sablon megjelenítése

en: You can override it by storing your version in %(home_folder)s
hu: Ezt felülbírálhatja saját verziójának %(home_folder)s alá mentésével

[ctx: years]
en: All
hu: Összes

en: There is no data to generate statistics yet.
    A week of usage would be nice!
hu: Még nincs elegendő adat a statisztikák előállításához.
    Legalább egy heti használat kellene.

en: Collecting data — check back after a week has passed!
hu: Még folyik az adatgyűjtés – egy hét múlva nézze meg újra!

[ctx: first record]
note: date format for the first record if the year has not been selected Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %b %d, %Y
hu: %Y. %b %e.

[ctx: first record]
note: date of first record when year has been selected Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %b %d
hu: %b %e

en: First activity was recorded on %s.
hu: Az első tevékenység ekkor lett rögzítve: %s.

en: %(num)s year | %(num)s years
hu[0]: %(num)s év
hu[1]: %(num)s év

note: FIXME: difficult string to properly pluralize
en: Time tracked so far is %(human_days)s human days (%(human_years)s) or %(working_days)s working days (%(working_years)s).
hu: Eddig rögzített idő: %(human_days)s emberi nap (%(human_years)s) vagy %(working_days)s munkanap (%(working_years)s).

[ctx: date of the longest activity]
note: How the date of the longest activity should be displayed in statistics Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %b %d, %Y
hu: %Y. %b %e.

en: Longest continuous work happened on %(date)s and was %(hours)s hour. | Longest continuous work happened on %(date)s and was %(hours)s hours.
hu[0]: A leghosszabb folyamatos munka ekkor történt: %(date)s és %(hours)s órán át tartott.
hu[1]: A leghosszabb folyamatos munka ekkor történt: %(date)s és %(hours)s órán át tartott.

note: total records (in selected scope)
en: There is %s record. | There are %s records.
hu[0]: %s rekord van.
hu[1]: %s rekord van.

en: Hamster would like to observe you some more!
hu: A Hamster szeretné Önt jobban megismerni.

en: With %s percent of all activities starting before 9am, you seem to be an early bird.
hu: Mivel az összes tevékenységeinek %s százaléka reggel 9 óra előtt kezdődik, ezért Ön valószínűleg koránkelő.

en: With %s percent of all activities starting after 11pm, you seem to be a night owl.
hu: Mivel az összes tevékenységeinek %s százaléka este 11 óra után kezdődik, ezért Ön valószínűleg egy éjjeli bagoly.

en: With %s percent of all activities being shorter than 15 minutes, you seem to be a busy bee.
hu: Mivel az összes tevékenységeinek %s százaléka 15 percnél rövidebb, ezért Ön valószínűleg hangyaszorgalmú.

en: No records today
hu: Ma nincsenek bejegyzések

note: duration in main drop-down per category in hours
en: %sh
hu: %só

en: Just started
hu: Épp megkezdődött

en: Save Report — Time Tracker
hu: Jelentés mentése – Időnyilvántartó

en: HTML Report
hu: HTML jelentés

en: Tab-Separated Values (TSV)
hu: Tab-bal elválasztott értékek (TSV)

note: title in the report file name
en: Time track
hu: Időnyilvántartás
