hamster-time-tracker - en to pt_BR translation catalogue (163 entries)

en: Add Earlier Activity
pt_BR: Adicionar atividade anterior

en: to
pt_BR: para

en: in progress
pt_BR: em curso

en: Description:
pt_BR: Descrição:

en: Time:
pt_BR: Hora:

en: Activity:
pt_BR: Atividade:

en: Tags:
pt_BR: Etiquetas:

en: Stop tracking on idle
pt_BR: Para de registrar quando ocioso

en: Stop tracking current activity when computer becomes idle
pt_BR: Para o registro da atividade atual, quando o computador estiver ocioso

en: Stop tracking on shutdown
pt_BR: Para de registrar ao desligar

en: Stop tracking current activity on shutdown
pt_BR: Para o registro da atividade atual ao desligar

en: Remind of current task every x minutes
pt_BR: Lembra da tarefa atual a cada x minutos

en: Remind of current task every specified amount of minutes. Set to 0 or greater than 120 to disable reminder.
pt_BR: Lembra da tarefa atual em períodos especificados em minutos. Defina como 0 ou mais de 120 para desabilitar o notificador.

en: Also remind when no activity is set
pt_BR: Lembrar também quando não houver atividade definida

en: Also remind every notify_interval minutes if no activity has been started.
pt_BR: Lembrar também a cada notify_interval em minutos se não houver atividade iniciada.

en: At what time does the day start (defaults to 5:30AM)
pt_BR: A que hora o dia inicia (padrão para 5:30)

en: Activities will be counted as to belong to yesterday if the current time is less than the specified day start; and today, if it is over the time. Activities that span two days, will tip over to the side where the largest part of the activity is.
pt_BR: Atividades serão contadas como se pertencessem a ontem se o horário atual for anterior ao início do dia especificado; e a hoje, se for depois desse horário. Atividades que durem dois dias serão colocadas no lado onde a maior parte das atividades estiver.

en: Should workspace switch trigger activity switch
pt_BR: A troca do espaço de trabalho deve acionar troca de atividade

en: List of enabled tracking methods. "name" will enable switching activities by name defined in workspace_mapping. "memory" will enable switching to the last activity when returning to a previous workspace.
pt_BR: Lista dos métodos de registro habilitados. "name" habilitará a troca de atividades por nome definidas no workspace_mapping. "memory" habilitará a troca para a última atividade ao retornar para o espaço de trabalho anterior.

en: Switch activity on workspace change
pt_BR: Troca atividade ao alterar o espaço de trabalho

en: If switching by name is enabled, this list sets the activity names that should be switched to, workspaces represented by the index of item.
pt_BR: Se a troca por nomes estiver habilitada, esta lista define os nomes das atividades para as quais devem ser trocadas, com os espaços de trabalho representados pelo índice do item.

en: Show / hide Time Tracker Window
pt_BR: Mostra / oculta a janela do gestor de tempo

en: Keyboard shortcut for showing / hiding the Time Tracker window.
pt_BR: Atalho de teclado para mostrar / ocultar a janela do gestor de tempo.

en: Toggle hamster application window action
pt_BR: Alterna a ação da janela do aplicativo hamster

en: Command for toggling visibility of the hamster application window.
pt_BR: Comando para alternar a visibilidade da janela do aplicativo hamster.

en: Toggle hamster application window
pt_BR: Alterna a janela do aplicativo hamster

en: Toggle visibility of the hamster application window.
pt_BR: Alterna a visibilidade da janela do aplicativo hamster

en: Time Tracker
pt_BR: Gestor de tempo

en: Project Hamster - track your time
pt_BR: Projeto Hamster - gerencie seu tempo

en: Time Tracking Overview
pt_BR: Visão geral do gestor de tempo

en: The overview window of hamster time tracker
pt_BR: Janela da visão geral do gestor de tempo hamster

en: Show Statistics
pt_BR: Mostrar estatísticas

en: Categories
pt_BR: Categorias

en: Activities
pt_BR: Atividades

en: Tags
pt_BR: Etiquetas

en: No data for this interval
pt_BR: Nenhum dado para este intervalo

en: Save report...
pt_BR: Salvar relatório...

en: Day
pt_BR: Dia

en: Week
pt_BR: Semana

en: Month
pt_BR: Mês

en: Overview — Hamster
pt_BR: Visão geral — Hamster

en: _Overview
pt_BR: _Visão geral

en: Activity
pt_BR: Atividade

en: _View
pt_BR: _Ver

en: Totals
pt_BR: Totais

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Add new
pt_BR: Adicionar nova

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Time Tracker Preferences
pt_BR: Preferências do Gestor de tempo

en: Stop tracking when computer becomes idle
pt_BR: Parar de registrar quando o computador estiver ocioso

en: Remind of current activity every:
pt_BR: Lembrar da atividade atual a cada:

en: New day starts at
pt_BR: Novo dia inicia às

en: Use following todo list if available:
pt_BR: Usar a seguinte lista de afazeres se estiver disponível:

en: Integration
pt_BR: Integração

en: Tracking
pt_BR: Registrando

en: _Categories
pt_BR: _Categorias

en: Category list
pt_BR: Lista de categorias

en: Add category
pt_BR: Adicionar categoria

en: Remove category
pt_BR: Remover categoria

en: Edit category
pt_BR: Editar categoria

en: _Activities
pt_BR: _Atividades

en: Activity list
pt_BR: Lista de atividades

en: Add activity
pt_BR: Adicionar atividade

en: Remove activity
pt_BR: Remover atividade

en: Edit activity
pt_BR: Editar atividade

en: Tags that should appear in autocomplete
pt_BR: Etiquetas que devem aparecer em auto-completar

en: Categories and Tags
pt_BR: Categorias e etiquetas

en: Resume the last activity when returning to a workspace
pt_BR: Continuar a última atividade ao retornar para um espaço de trabalho

en: Start new activity when switching workspaces:
pt_BR: Iniciar nova atividade ao trocar o espaço de trabalho:

en: Workspaces
pt_BR: Espaços de trabalho

en: Day:
pt_BR: Dia:

en: Week:
pt_BR: Semana:

en: Month:
pt_BR: Mês:

en: Range:
pt_BR: Intervalo:

en: Apply
pt_BR: Aplicar

en: _Tracking
pt_BR: _Registrando

en: Add earlier activity
pt_BR: Adicionar atividade anterior

en: Overview
pt_BR: Visão geral

en: Statistics
pt_BR: Estatísticas

en: _Edit
pt_BR: _Editar

en: _Help
pt_BR: Aj_uda

en: Contents
pt_BR: Conteúdos

en: Sto_p tracking
pt_BR: Pa_rar registro

en: S_witch
pt_BR: _Trocar

en: Start _Tracking
pt_BR: Iniciar re_gistro

en: Start new activity
pt_BR: Iniciar nova atividade

en: Today
pt_BR: Hoje

en: totals
pt_BR: totais

en: Show Overview
pt_BR: Mostrar visão geral

en: No activity
pt_BR: Sem atividade

en: Category
pt_BR: Categoria

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Start
pt_BR: Início

en: End
pt_BR: Término

en: Duration
pt_BR: Duração

en: Project Hamster — track your time
pt_BR: Projeto Hamster — gerencie seu tempo

en: Copyright © 2007–2010 Toms Bauģis and others
pt_BR: Copyright © 2007-2010 Toms Bauģis e outros

en: Project Hamster Website
pt_BR: Site do projeto Hamster

en: About Time Tracker
pt_BR: Sobre o Gestor de tempo

en: Unsorted
pt_BR: Sem classificação

note: defaults
en: Work
pt_BR: Trabalho

en: Reading news
pt_BR: Ler as notícias

en: Checking stocks
pt_BR: Verificar ações

en: Super secret project X
pt_BR: Projeto super secreto X

en: World domination
pt_BR: Dominar o mundo

en: Day-to-day
pt_BR: Dia-a-dia

en: Lunch
pt_BR: Almoçar

en: Watering flowers
pt_BR: Regar as flores

en: Doing handstands
pt_BR: Fazer flexões

en: Update activity
pt_BR: Atualizar atividade

note: label of date range if looking on single day date format for overview label when only single day is visible Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %B %d, %Y
pt_BR: %d de %B de %Y

note: label of date range if start and end years don't match letter after prefixes (start_, end_) is the one of standard python date formatting ones- you can use all of them see http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %(start_B)s %(start_d)s, %(start_Y)s – %(end_B)s %(end_d)s, %(end_Y)s
pt_BR: %(start_d)s de %(start_B)s, %(start_Y)s - %(end_d)s de %(end_B)s, %(end_Y)s

note: label of date range if start and end month do not match letter after prefixes (start_, end_) is the one of standard python date formatting ones- you can use all of them see http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %(start_B)s %(start_d)s – %(end_B)s %(end_d)s, %(end_Y)s
pt_BR: %(start_d)s de %(start_B)s - %(end_d)s de %(end_B)s, %(end_Y)s

note: label of date range for interval in same month letter after prefixes (start_, end_) is the one of standard python date formatting ones- you can use all of them see http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %(start_B)s %(start_d)s – %(end_d)s, %(end_Y)s
pt_BR: %(start_d)s de %(start_B)s - %(end_d)s, %(end_Y)s

[ctx: overview list]
en: %A, %b %d
pt_BR: %A, %d de %b

en: %s hours tracked total
pt_BR: %s horas registradas no total

note: Translators: 'None' refers here to the Todo list choice in Hamster preferences (Tracking tab)
en: None
pt_BR: Nenhuma

en: Name
pt_BR: Nome

en: New category
pt_BR: Nova categoria

en: New activity
pt_BR: Nova atividade

note: notify interval slider value label
en: %(interval_minutes)d minute | %(interval_minutes)d minutes
pt_BR[0]: %(interval_minutes)d minuto
pt_BR[1]: %(interval_minutes)d minutos

note: notify interval slider value label
en: Never
pt_BR: Nunca

note: column title in the TSV export format
en: activity
pt_BR: atividade

note: column title in the TSV export format
en: start time
pt_BR: hora de início

note: column title in the TSV export format
en: end time
pt_BR: hora de término

note: column title in the TSV export format
en: duration minutes
pt_BR: minutos de duração

note: column title in the TSV export format
en: category
pt_BR: categoria

note: column title in the TSV export format
en: description
pt_BR: descrição

note: column title in the TSV export format
en: tags
pt_BR: etiquetas

en: Activity report for %(start_B)s %(start_d)s, %(start_Y)s – %(end_B)s %(end_d)s, %(end_Y)s
pt_BR: Registro de atividades para %(start_d)s de %(start_B)s, %(start_Y)s – %(end_d)s de %(end_B)s, %(end_Y)s

en: Activity report for %(start_B)s %(start_d)s – %(end_B)s %(end_d)s, %(end_Y)s
pt_BR: Registro de atividades para %(start_d)s de %(start_B)s - %(end_d)s de %(end_B)s, %(end_Y)s

en: Activity report for %(start_B)s %(start_d)s, %(start_Y)s
pt_BR: Registro de atividades para %(start_d)s de %(start_B)s, %(start_Y)s

en: Activity report for %(start_B)s %(start_d)s – %(end_d)s, %(end_Y)s
pt_BR: Registro de atividades para %(start_d)s – %(end_d)s de %(start_B)s, %(end_Y)s

[ctx: html report]
note: date column format for each row in HTML report Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %b %d, %Y
pt_BR: %d %b, %Y

note: grand_total = _("%s hours") % ("%.1f" % (total_duration.seconds / 60.0 / 60 + total_duration.days * 24)),
en: Totals by Day
pt_BR: Totais por dia

en: Activity Log
pt_BR: Registro de atividades

en: activities
pt_BR: atividades

en: categories
pt_BR: categorias

en: Distinguish:
pt_BR: Destinguir:

en: Date
pt_BR: Data

en: Show template
pt_BR: Mostrar modelo

en: You can override it by storing your version in %(home_folder)s
pt_BR: Vocẽ pode sobrescrevê-la armazenando sua versão em %(home_folder)s

[ctx: years]
en: All
pt_BR: Todos

en: There is no data to generate statistics yet.
    A week of usage would be nice!
pt_BR: Não há dados para gerar estatísticas ainda.
    Uma semana de uso seria razoável!

en: Collecting data — check back after a week has passed!
pt_BR: Coletando dados — verifique novamente daqui a uma semana!

[ctx: first record]
note: date format for the first record if the year has not been selected Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %b %d, %Y
pt_BR: %d %b, %Y

[ctx: first record]
note: date of first record when year has been selected Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %b %d
pt_BR: %d de %b

en: First activity was recorded on %s.
pt_BR: A primeira atividade foi registrada em %s.

en: %(num)s year | %(num)s years
pt_BR[0]: %(num)s ano
pt_BR[1]: %(num)s anos

note: FIXME: difficult string to properly pluralize
en: Time tracked so far is %(human_days)s human days (%(human_years)s) or %(working_days)s working days (%(working_years)s).
pt_BR: O tempo registrado distante equivale a %(human_days)s dias humanos (%(human_years)s) ou %(working_days)s dias úteis (%(working_years)s).

[ctx: date of the longest activity]
note: How the date of the longest activity should be displayed in statistics Using python datetime formatting syntax. See: http://docs.python.org/library/time.html#time.strftime
en: %b %d, %Y
pt_BR: %d %b, %Y

en: Longest continuous work happened on %(date)s and was %(hours)s hour. | Longest continuous work happened on %(date)s and was %(hours)s hours.
pt_BR[0]: O trabalho contínuo mais longo ocorreu em %(date)s e foi de %(hours)s hora.
pt_BR[1]: O trabalho contínuo mais longo ocorreu em %(date)s e foi de %(hours)s horas.

note: total records (in selected scope)
en: There is %s record. | There are %s records.
pt_BR[0]: Existe %s registro.
pt_BR[1]: Existem %s registros.

en: Hamster would like to observe you some more!
pt_BR: O Hamster gostaria de observá-lo um pouco mais!

en: With %s percent of all activities starting before 9am, you seem to be an early bird.
pt_BR: Com %s porcento de todos as atividades iniciadas antes das 9am, você parece ser um madrugador.

en: With %s percent of all activities starting after 11pm, you seem to be a night owl.
pt_BR: Com %s porcento de todas as atividades iniciadas após as 11pm, você parece uma coruja noturna.

en: With %s percent of all activities being shorter than 15 minutes, you seem to be a busy bee.
pt_BR: Com %s porcento de todas as atividades em menos de 15 minutos, você parece uma abelha ocupada.

en: No records today
pt_BR: Nenhum registro hoje

en: Just started
pt_BR: Já iniciada

en: Save Report — Time Tracker
pt_BR: Salvar relatório — Gestor de tempo

en: HTML Report
pt_BR: Relatório em HTML

en: Tab-Separated Values (TSV)
pt_BR: Valores separados por Tab (TSV)

note: title in the report file name
en: Time track
pt_BR: Gestor de tempo
