ghb 1.6.0-git-a6a111e86 - en to fi translation catalogue (683 entries)

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _Open Source
fi: Avaa _lähde

en: Open _Directory
fi: Avaa _kansio

en: Set _Destination
fi: Aseta ko_hde

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: _Queue
fi: _Jono

en: _Add
fi: L_isää

en: Add _Multiple
fi: Lisää _useampia

en: Add A_ll
fi: Lisää k_aikki

en: _Start Encoding
fi: Aloita _koodaus

en: _Pause Encoding
fi: K_eskeytä koodaus

en: S_ave Queue
fi: Tallenna _jono

en: _Load Queue File
fi: _Lataa jonotiedosto

en: _View
fi: _Näkymä

en: Presets _List
fi: Esiasetus_luettelo

en: _Preview
fi: _Esikatselu

en: _Activity Window
fi: T_oimintaikkuna

en: _Presets
fi: _Esiasetukset

en: Set De_fault
fi: Aseta _oletukseksi

en: _Save
fi: _Tallenna

en: Save _As
fi: Tallenna _nimellä

en: _Rename
fi: _Muuta nimeä

en: _Delete
fi: _Poista

en: _Import
fi: T_uo

en: _Export
fi: _Vie

en: Reset _Built-in Presets
fi: Tyhjennä _valmiit esiasetukset

en: _Help
fi: _Ohje

en: _About
fi: T_ietoa

en: _Guide
fi: _Opas

en: HandBrake For _Dummies
fi: Hand_Brake hölmöille

en: Render the subtitle over the video.
    
    The subtitle will be part of the video and can not be disabled.
fi: Hahmonna tekstitys videoon.
    
    Tekstityksestä tulee osa videota eikä sitä voi poistaa käytöstä.

en: <b>Burned In</b>
fi: <b>Kuvaan poltettu</b>

en: Set the default output subtitle track.
    
    Most players will automatically display this
    subtitle track whenever the video is played.
    
    This is useful for creating a "forced" track
    in your output.
fi: Aseta oletustekstitysraita.
    
    Useimmat toistimet näyttävät tämän tekstityksen
    automaattisesti aina videota toistettaessa.
    
    Tästä on hyötyä luotaessa tulokseen ”pakotettu”
    raita.

en: <b>Default</b>
fi: <b>Oletus</b>

en: Use only subtitles that have been flagged
    as forced in the source subtitle track
    
    "Forced" subtitles are usually used to show
    subtitles during scenes where someone is speaking
    a foreign language.
fi: Käytä ainoastaan lähdetekstitysraidalla
    pakotetuiksi merkittyjä tekstityksiä.
    
    ”Pakotettuja” tekstityksiä käytetään yleensä
    teksteinä kohtauksissa, joissa joku puhuu vierasta
    kieltä.

en: <b>Forced Only</b>
fi: <b>Vain pakotetut</b>

en: Add (or subtract) an offset (in milliseconds)
    to the start of the SRT subtitle track.
    
    Often, the start of an external SRT file
    does not coincide with the start of the video.
    This setting allows you to synchronize the files.
fi: Lisää SRT-tekstitysraidan alkuun (tai vähennä 
    alusta) siirtymä (millisekunteina).
    
    Ulkoisen SRT-tiedoston alku ei usein osu yhteen
    videon alun kanssa. Tällä asetuksella tiedostot voi
    tahdistaa.

en: <b>SRT Offset</b>
fi: <b>SRT-siirtymä</b>

en: The source subtitle track
    
    You can choose any of the subtitles
    recognized in your source file.
    
    In addition, there is a special track option
    "Foreign Audio Scan".  This option will add
    an extra pass to the encode that searches for
    subtitles that may correspond to a foreign
    language scene.  This option is best used in
    conjunction with the "Forced" option.
fi: Lähdetekstitysraita
    
    Voit valita mitkä tahansa lähdetiedostosta
    tunnistetut tekstitykset.
    
    Lisäksi on erikoisasetus ”Vieraskielisen äänen
    tutkiminen”. Tämä lisää koodaukseen lisävaiheen,
    jossa etsitään vieraskielistä kohtausta
    mahdollisesti vastaavaa tekstitystä. Asetus toimii
    parhaiten yhdessä ”Pakotettu”-valinnan kanssa.

en: <b>Track</b>
fi: <b>Raita</b>

en: Play File
fi: Toista tiedosto

en: Open Source Directory
fi: Avaa lähdekansio

en: Open Destination Directory
fi: Avaa kohdekansio

en: Open Encode Log Directory
fi: Avaa koodauslokikansio

en: Open Encode Log
fi: Avaa koodausloki

en: Reset Failed Jobs
fi: Tyhjennä epäonnistuneet työt

en: Reset All Jobs
fi: Tyhjennä kaikki työt

en: Clear Completed Jobs
fi: Tyhjennä valmiit työt

en: Clear All Jobs
fi: Tyhjennä kaikki työt

en: Import Queue
fi: Tuo jono

en: Export Queue
fi: Vie jono

en: HandBrake Presets
fi: HandBraken esiasetukset

en: Actions
fi: Toiminnot

en: HandBrake Queue
fi: HandBraken jono

en: _Play File
fi: T_oista tiedosto

en: Open _Source Directory
fi: Avaa _lähdekansio

en: Open _Destination Directory
fi: Avaa _kohdekansio

en: Move to _Top
fi: Siirrä _ylimmäs

en: Move to _Bottom
fi: Siirrä _alimmas

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Reset
fi: _Palauta

en: Re_move
fi: P_oista

en: <span size="x-large">Queue</span>
fi: <span size="x-large">Jono</span>

en: 0 jobs pending
fi: 0 odottavaa työtä

en: Start Encoding
fi: Aloita koodaus

en: Start
fi: Aloita

en: Pause Encoding
fi: Keskeytä koodaus

en: Pause
fi: Tauko

en: Options
fi: Valinnat

en: When Done:
fi: Kun valmista:

en: Reset
fi: Tyhjennä

en: Mark selected queue entry as pending.
    Resets the queue job to pending and ready to run again.
fi: Merkitse valittu kohde jonossa odottavaksi.
    Osoittaa jonotyön odottavaksi ja suoritusvalmiiksi.

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Preset:
fi: Esiasetus:

en: Source:
fi: Lähde:

en: Title:
fi: Nimeke:

en: Destination:
fi: Kohde:

en: Dimensions:
fi: Mitat:

en: Audio:
fi: Ääni:

en: Subtitles:
fi: Tekstitys:

en: Summary
fi: Yhteenveto

en: Pass:
fi: Vaihe:

en: Start Time:
fi: Alkuaika:

en: End Time:
fi: Loppuaika:

en: Paused Duration:
fi: Taukojen kesto:

en: Encode Time:
fi: Koodausaika:

en: File Size:
fi: Tiedostokoko:

en: Status:
fi: Tila:

en: Statistics
fi: Tilastot

en: Activity Log
fi: Toimintaloki

en: HandBrake Activity Log
fi: HandBraken toimintaloki

en: About HandBrake
fi: Tietoa HandBrakesta

en: Copyright © 2008 -  John Stebbins
    Copyright © 2004 - , HandBrake Devs
fi: Tekijänoikeudet © 2008– John Stebbins
    Tekijänoikeudet © 2004– HandBraken kehittäjät

en: HandBrake is a GPL-licensed, multiplatform, multithreaded video transcoder.
fi: HandBrake on GPG-lisensoitu, monialustainen ja monisäikeinen videokoodausohjelma.

en: HandBrake is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License version 2, as published by the Free Software Foundation.
    
    HandBrake is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with Glade; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
fi: HandBrake on vapaata ohjelmistoa: sitä voi jakaa tai muuttaa Free Software Foundationin julkaiseman GNU General Public Licensen version 2 mukaisesti.
    
    HandBrakea jaetaan toivoen, että siitä on hyötyä, mutta ILMAN MITÄÄN TAKUUTA, edes implikoitua takuuta MARKKINOITAVUUDESTA tai SOPIVUUDESTA TIETTYYN KÄYTTÖÖN. Lisätietoa löytyy GNU General Public Licensesta.
    
    Ohjelman mukana pitäisi tulla GNU General Public Licensen kopio. Ellei näin ole, pyydä sitä kirjeitse Free Software Foundation Inc:ltä, 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: Choose Video Source
fi: Valitse videolähde

en: Open Source
fi: Avaa lähde

en: Add to Queue
fi: Lisää jonoon

en: Add To Queue
fi: Lisää jonoon

en: Show Presets Window
fi: Näytä esiasetusikkuna

en: Presets
fi: Esiasetukset

en: Show Preview Window
fi: Näytä esikatseluikkuna

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Show Queue
fi: Näytä jono

en: Queue
fi: Jono

en: Show Activity Window
fi: Näytä toimintaikkuna

en: Activity
fi: Toiminta

en: <b>Source:</b>
fi: <b>Lähde:</b>

en: None
fi: Ei mitään

en: Scanning...
fi: Tutkitaan…

en: <b>Title:</b>
fi: <b>Nimeke:</b>

en: Set the title to encode.
    By default the longest title is chosen.
    This is often the feature title of a DVD.
fi: Aseta koodattava nimeke.
    Oletuksena valitaan pisin nimeke.
    Sillä on usein DVD:n varsinainen sisältö.

en: <b>Angle:</b>
fi: <b>Kulma:</b>

en: For multi-angle DVD's, select the desired angle to encode.
fi: Valitse useampikulmaisen DVD:n haluttu koodauskulma.

en: <b>Range:</b>
fi: <b>Alue:</b>

en: Range of title to encode. Can be chapters, seconds, or frames.
fi: Koodattavien nimekkeiden alue. Voi olla lukuja, sekunteja tai kuvia.

en: Set the first chapter to encode.
fi: Asettaa ensimmäisen koodattavan luvun.

en: Set the last chapter to encode.
fi: Asettaa viimeisen koodattavan luvun.

en: <b>Preset:</b>
fi: <b>Esiasetus:</b>

en: Choose Preset
fi: Valitse esiasetus

en: <u><i>Modified</i></u>
fi: <u><i>Muutettu</i></u>

en: Reload
fi: Lataa uudelleen

en: Reload the settings for the currently selected preset.
    Modifications will be discarded.
fi: Lataa valitun esiasetuksen asetukset uudelleen.
    Muutokset hylätään.

en: Save New Preset
fi: Tallenna uusi esiasetus

en: Save the current settings to a new Preset.
fi: Tallenna nykyiset asetukset uudeksi esiasetukseksi.

en: Format:
fi: Muoto:

en: Format to mux encoded tracks to.
fi: Muoto johon enkoodatut raidat työstetään.

en: Web Optimized
fi: Optimoi verkkoa varten

en: Optimize the layout of the MP4 file for progressive download.
    This allows a player to initiate playback before downloading the entire file.
fi: Tehosta MP4-tiedoston rakenne sen edistynyttä lataamista varten.
    Tämä mahdollistaa toistimen aloittaa varsinainen toisto ennen kuin koko tiedosto on ladattu.

en: Align A/V Start
fi: Tasaa äänen/videon alku

en: Aligns the initial timestamps of all audio and video streams by
    inserting blank frames or dropping frames. May improve audio/video
    sync for broken players that do not honor MP4 edit lists.
fi: Tasaa kaikkien ääni- ja videovirtojen alun aikaleimat lisäämällä tyhjiä
    kehyksiä tai jättämällä kehyksiä pois. Voi parantaa äänen ja kuvan
    tahdistusta toistimilla, jotka eivät kunnioita MP4-muokkausluetteloita.

en: iPod 5G Support
fi: iPod 5G -tuki

en: Add iPod Atom needed by some older iPods.
fi: Lisää joidenkin vanhempien iPodien vaatima iPod Atom.

en: Passthru Common Metadata
fi: Vie yleiset metatiedot läpi

en: Copy metadata from source to output.
fi: Kopioi metatiedot lähteestä tulokseen.

en: Duration:
fi: Kesto:

en: hh:mm:ss
fi: tt:mm:ss

en: Tracks:
fi: Raidat:

en: Filters:
fi: Suodattimet:

en: Size:
fi: Koko:

en: Storage Size:
fi: Talletuskoko:

en: Display Size:
fi: Näyttökoko:

en: Aspect Ratio:
fi: Kuvasuhde:

en: <b>Source Dimensions</b>
fi: <b>Lähteen mitat</b>

en: Flipping:
fi: Kierto:

en: Horizontal ⇌
fi: Vaakasuuntainen

en: Flip video horizontally.
fi: Kierrä videota vaakasuunnassa.

en: Rotation:
fi: Kääntö:

en: Rotate the video clockwise in 90 degree increments.
fi: Käännä videota myötäpäivään 90° askelin.

en: Cropping:
fi: Rajaus:

en: How to apply crop settings.
fi: Miten käyttää rajausasetuksia.

en: Left Crop
fi: Rajaus vasemmalta

en: Top Crop
fi: Rajaus ylhäältä

en: Bottom Crop
fi: Rajaus alhaalta

en: Right Crop
fi: Rajaus oikealta

en: <b>Orientation &amp; Cropping</b>
fi: <b>Suunta ja rajaus</b>

en: Resolution Limit:
fi: Tarkkuusrajoitus:

en: Resolution limits for common video formats.
fi: Yleisten videomuotojen tarkkuusrajoitukset.

en: Maximum Size:
fi: Enimmäiskoko:

en: This is the maximum width that the video will be stored at.
fi: Tämä on talletettavan videon enimmäisleveys.

en: x
fi: ×

en: This is the maximum height that the video will be stored at.
fi: Tämä on talletettavan videon enimmäiskorkeus.

en: Anamorphic:
fi: Anamorfinen:

en: <b>Anamorphic Modes:</b><small><tt>
        Automatic - Use a pixel aspect ratio that maximizes
            storage resolution while preserving the original
            display aspect ratio.
        None      - Force pixel aspect ratio to 1:1.
        Custom    - Enter a custom pixel aspect ratio.</tt></small>
fi: <b>Anamorfiset tilat:</b><small><tt>
    Automaattinen – käytä kuvapistesuhdetta, joka käyttää
        parhaiten kuva-alan säästäen kuitenkin kuvasuhteen.
    Ei mitään – pakota kuvapistesuhteeksi 1 : 1.
    Mukautettu – anna oma kuvapistesuhde.</tt></small>

en: Pixel Aspect:
fi: Kuvapistesuhde:

en: Pixel aspect defines the shape of the pixels.
    
    A 1:1 ratio defines a square pixel.  Other values define rectangular shapes.
    Players will scale the image in order to achieve the specified aspect.
fi: Kuvapistesuhde määrittää kuvapisteiden muodon.
    
    1:1-suhde tekee kuvapisteestä neliön, muut arvot nelikulmioita.
    Toistimet voivat skaalata kuvaa saavuttaakseen asetetun kuvasuhteen.

en: Pixel aspect defines the shape of the pixels.
    A 1:1 ratio defines a square pixel.  Other values define rectangular shapes.
    Players will scale the image in order to achieve the specified aspect.
fi: Pikselivaste määrittää pikseleiden muodon.
    
    1:1 kuvasuhde määrittää neliöpikselimallin. Muut arvot suosivat suorakulmaista laajaa kuvaa.
    Toistimet mitoittavat kuvan pyydetyn kuva-asetuksen saavuttamiseksi.

en: Scaled Size:
fi: Skaalattu koko:

en: This is the width that the video will be stored at.
    The actual display dimensions will differ if the pixel aspect ratio is not 1:1.
fi: Tämä on kuvaleveys, jolla video tallennetaan.
    Todelliset näyttömitat eroavat, ellei kuvapistesuhde ole 1:1.

en: This is the height that the video will be stored at.
    The actual display dimensions will differ if the pixel aspect ratio is not 1:1.
fi: Tämä on kuvakorkeus, jolla video tallennetaan.
    Todellinen näyttömitta eroaa, ellei kuvapistesuhde ole 1:1.

en: Optimal Size
fi: Optimaalinen koko

en: Use highest resolution permitted by above settings.
fi: Käytä suurinta yllä olevien asetusten sallimaa tarkkuutta.

en: Allow Upscaling
fi: Salli skaalaus ylöspäin

en: If not enabled, scaled dimensions will be limited to source dimensions.
fi: Ellei tätä ole valittu, lähteen mitat rajoittavat skaalattuja mittoja.

en: <b>Resolution &amp; Scaling</b>
fi: <b>Tarkkuus ja skaalaus</b>

en: Fill:
fi: Täyttö:

en: Add a border around the video.
fi: Lisää videon ympärille reunus.

en: Left Pad
fi: Vasen täyte

en: Top Pad
fi: Ylätäyte

en: Bottom Pad
fi: Alatäyte

en: Right Pad
fi: Oikea täyte

en: Color:
fi: Väri:

en: Color of border added around video.
fi: Videon ympärille lisätyn reunuksen väri.

en: <b>Borders</b>
fi: <b>Reunukset</b>

en: Changing the display size will stretch the video.
fi: Näytön koon muuttaminen venyttää videota.

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: <b>Final Dimensions</b>
fi: <b>Lopulliset mitat</b>

en: Dimensions
fi: Mitat

en: Detelecine:
fi: Vastatelekiini:

en: This filter removes 'combing' artifacts that are the result of telecining.
    
    Telecining is a process that adjusts film framerates that are 24fps to NTSC video frame rates which are 30fps.
fi: Tämä suodatin poistaa kuvasta muunnoksesta aiheutuneen ”kampamaisen” kuvavirheen.
    
    Muuntamisessa filmin 24 FPS kuvanopeus sovitetaan NTSC-videon 30 FPS kuvanopeuteen.

en: Custom detelecine filter string format
    
    JunkLeft:JunkRight:JunkTop:JunkBottom:StrictBreaks:MetricPlane:Parity
fi: Itsemääritetty suodatusmuoto vastatelekiinille
    
    RoskaVasemmalla:RoskaOikealla:RoskaYläosassa:Roskala-osassa:TiukatHajoitteet:MetrinenAla:Vastaavuus

en: Interlace Detection:
fi: Lomituksen tunnistus:

en: This filter detects interlaced frames.
    
    If a deinterlace filter is enabled, only frames that this filter finds
    to be interlaced will be deinterlaced.
fi: Tämä suodatin havaitsee lomittuneet kuvat.
    
    Jos lomituksenpoistosuodatin on käytössä, lomituksenpoistoa käytetään vain
    tämän suodattimen lomittuneiksi havaitsemiin kuviin.

en: Custom interlace detection filter string format
    
    Mode:Spatial Metric:Motion Thresh:Spatial Thresh:Mask Filter Mode:
    Block Thresh: Block Width: Block Height
fi: Itsemääritetty suodatusketju lomitukselle 
    
    Moodi:Spatiaalinen Metrisyys:Liike Puinti:Spatiaalinen Puinti:Naamio Suodatin Moodi:
    Sulku Puinti: Laatikon Leveys: Laatikon Korkeus

en: Deinterlace:
fi: Lomituksen poisto:

en: Choose decomb or deinterlace filter.
    
    The decomb filter supports a variety of interpolation algorithms.
    The deinterlace filter is a classic YADIF deinterlacer.
fi: Valitse kampauksenpoisto tai lomituksen poistava suodin.
    
    Kampapoistosuodin tukee useita interpolaation algoritmejä.
    Lomituspoiston suodin on perinteinen YADIF-lomituspoisto.

en: Choose decomb or deinterlace filter options.
    
        The decomb filter supports a variety of interpolation algorithms.
        The deinterlace filter is a classic YADIF deinterlacer.
fi: Valitse kamman- tai lomituksenpoistosuodattimen asetukset.
    
        Kammanpoistosuodatin tukee eri interpolointialgoritmeja.
        Lomituksenpoistosuodatin on perinteinen Yadif-lomituksenpoistaja.

en: Deblock Filter:
fi: Laatikoinninvähennyssuodin:

en: The deblocking filter removes a common type of compression artifact.
    If your source exhibits 'blockiness', this filter may help clean it up.
fi: Laatikointisuodatin poistaa tavanomaisia sivutuotteita joita kuvan pakkaaminen tuo mukanaan.
    Mikäli lähdevideossa on 'laatikkomaisuuksia', tämä suodatin voi auttaa niiden putsaamisessa.

en: Tune:
fi: Säätö:

en: The deblocking filter removes a common type of compression artifact.
        If your source exhibits 'blockiness', this filter may help clean it up.
fi: Mosaiikinpoistosuodatin poistaa yleisen pakkaushäiriön. Jos lähde
    aiheuttaa ”mosaiikkimaisuutta”, tämä suodatin voi vähentää sitä.

en: Custom deblock filter string format
    
        strength=weak|strong:thresh=0-100:blocksize=4-512
fi: Mukautettu mosaiikinpoistosuodatinjonon muoto
    
        strength=weak|strong:thresh=0-100:blocksize=4-512

en: Denoise Filter:
fi: Kohinanpoistosuodatin:

en: Denoise filtering reduces or removes the appearance of noise and grain.
    Film grain and other types of high frequency noise are difficult to compress.
    Using this filter on such sources can result in smaller file sizes.
fi: Kohinasuodin vähentää tai poistaa kuvasta kohinaa ja rakeisuutta.
    Filmin rakeisuus tai muut sen tapaiset korkean taajuuden harmit ovat vaikeita pakata.
    Tätä suodatinta käyttämällä kyseisissä tilantessa voit saavuttaa pienemmän tiedostokoon.

en: Denoise filtering reduces or removes the appearance of noise and grain.
        Film grain and other types of high frequency noise are difficult to compress.
        Using this filter on such sources can result in smaller file sizes.
fi: Kohinanpoistosuodatin vähentää tai poistaa kohinaa ja rakeisuutta.
        Filmin rakeisuutta ja muuta suurtaajuuskohinaa on vaikea pakata.
        Tällä suodattimella näiden lähteiden tulostiedostokoko pienenee.

en: Custom denoise filter string format
    
        SpatialLuma:SpatialChroma:TemporalLuma:TemporalChroma
fi: Mukautettu kohinanpoistosuodatinjonon muoto
    
        SpatialLuma:SpatialChroma:TemporalLuma:TemporalChroma

en: Chroma Smooth Filter:
fi: Chroma-pehmennyssuodatin:

en: The chroma smooth filter removes common color artifacts.
    Lower resolution analog source content may benefit from this filter.
fi: Chroma-pehmennyssuodatin poistaa yleisiä värivirheitä.
    Heikkotarkkuuksinen analoginen lähdesisältö voi hyötyä tästä suodattimesta.

en: The chroma smooth filter removes common color artifacts.
        Lower resolution analog source content may benefit from this filter.
fi: Chroma-pehmennyssuodatin poistaa yleisiä värivirheitä.
        Heikkotarkkuuksinen analoginen lähdesisältö voi hyötyä tästä suodattimesta.

en: Sharpen Filter:
fi: Terävöityssuodatin:

en: Sharpen filtering enhances edges and other
    high frequency components in the video.
fi: Terävöityssuodatin korostaa reunoja ja videon
    muita korkeataajuuksisia komponentteja.

en: Sharpen filtering enhances edges and other
        high frequency components in the video.
fi: Terävöityssuodatin korostaa reunoja ja videon
    muita suuritaajuuksisia osia.

en: Colorspace:
fi: Väriavaruus:

en: Translate the colorspace of the source.
fi: Muunna lähteen väriavaruus.

en: Grayscale
fi: Harmaasävy

en: If enabled, filter colour components out of video.
fi: Jos valittu, värit suodatetaan pois videosta.

en: Filters
fi: Suodattimet

en: Video Encoder:
fi: Videokoodaus:

en: Available video encoders.
fi: Saatavilla olevat videokoodaajat.

en: Framerate:
fi: Kuvanopeus:

en: Output framerate.
    
    'Same as source' is recommended. If your source video has
    a variable framerate, 'Same as source' will preserve it.
fi: Tuloskuvanopeus.
    
    ”Sama kuin lähteessä” on suositeltu. Jos lähdevideon kuvanopeus
    on vaihteleva, ”Sama kuin lähteessä” säilyttää sen.

en: Constant Framerate
fi: Vakiokuvanopeus

en: Enables constant framerate output.
fi: Asettaa vakiokuvanopeuksisen tuloksen.

en: Peak Framerate (VFR)
fi: Huippukuvanopeus (VFR)

en: Enables variable framerate output with a peak
    rate determined by the framerate setting.
    
    VFR is not compatible with some players.
fi: Käyttää vaihtelevan kuvanopeuden tulosmuotoa (VFR),
    jonka huippunopeuden määrittää kuvanopeusasetus.
    
    VFR ei toimi kaikissa soittimissa.

en: Variable Framerate
fi: Vaihteleva kuvanopeus

en: Enables variable framerate output.
    
    VFR is not compatible with some players.
fi: Käyttää vaihtelevan kuvanopeuden tulosmuotoa (VFR).
    
    VFR ei toimi kaikissa soittimissa.

en: Set the desired quality factor.
    The encoder targets a certain quality.
    The scale used by each video encoder is different.
    
    x264's scale is logarithmic and lower values correspond to higher quality.
    So small decreases in value will result in progressively larger increases
    in the resulting file size.  A value of 0 means lossless and will result
    in a file size that is larger than the original source, unless the source
    was also lossless.
    
    FFMpeg's and Theora's scale is more linear.
    These encoders do not have a lossless mode.
fi: Aseta haluttu laatukerroin.
    Koodaus tähtää tiettyyn laatuun.
    Kukin videokoodaajan käyttämä asteikko on erilainen.
    
    x264:n logaritmisessa asteikossa pienemmät arvot tarkoittavat parempaa
    laatua, jolloin pienet arvon muutokset johtavat enenevästi suurempaan
    tulostiedoston kokoon. Arvo 0 tarkoittaa häviötöntä koodausta, jolloin
    tulostiedosto on lähdetiedostoa suurempi, ellei lähdetiedostokin ole
    häviötön.
    
    FFMpegin ja Theoran asteikko on lineaarisempi, eikä näillä koodaajilla
    ole häviötöntä tilaa.

en: Constant Quality:
fi: Vakiolaatu:

en: Bitrate (kbps):
fi: Bittinopeus (kbps):

en: Set the average bitrate.
    
    The instantaneous bitrate can be much higher or lower at any point in time.
    But the average over a long duration will be the value set here.  If you need
    to limit instantaneous bitrate, look into x264's vbv-bufsize and vbv-maxrate settings.
fi: Asettaa keskimääräisen bittinopeuden.
    
    Välitön tietynhetkinen bittinopeus voi olla paljon tätä pienempi tai suurempi,
    mutta nopeuden pitkän ajan keskiarvo on tässä annettu arvo. Jos välitöntäkin
    bittinopeutta pitää rajoittaa, ks. x264:n asetuksia vbv-bufsize ja vbv-maxrate.

en: Multi-Pass Encoding
fi: Monivaiheinen koodaus

en: Perform Multi Pass Encoding.
    
    The 'Bitrate' option is prerequisite. During the analysis passes, statistics about
    the video are collected.  Then in the final pass, those statistics are used
    to make bitrate allocation decisions.
fi: Suorita koodaus useammassa vaiheessa.
    
    Ennakkoedellytys on ”bittinopeus”-valinta. Analyysivaiheissa kerätään tietoa
    videosta. Viimeisessä vaiheessa tilastoja käytetään tehtäessä päätöksiä
    bittinopeuden osoittamisesta.

en: Turbo Analysis Pass
fi: Turboanalyysivaihe

en: During the analysis pass of a multi pass encode, use settings that speed things along.
fi: Käytä monivaiheisen koodauksen analyysivaiheessa toimintaa nopeuttavia asetuksia.

en: Adjusts encoder settings to trade off compression efficiency against encoding speed.
    
    This establishes your default encoder settings.
    Tunes, profiles, levels and extra options string will be applied to this.
    You should generally set this option to the slowest you can bear since slower
    settings will result in better quality or smaller files.
fi: Säätää koodausasetukset korostamaan koodausnopeutta pakkaustehon kustannuksella.
    
    Tämä tulkitaan koodauksen oletusasetukseksi.
    Hienosäätöä, profiileja, tasoja ja lisävalintajonoja sovelletaan tähän pohjaan.
    Asetus kannattaa yleensä asentaa hitaimmaksi, mitä sietää, koska hitaat asetukset
    tuottavat yleensä parempilaatuisen videon ja pienemmän tiedoston.

en: Tune settings to optimize for common scenarios.
    
    This can improve efficiency for particular source characteristics or set
    characteristics of the output file.  Changes will be applied after the
    preset but before all other parameters.
fi: Säädä asetuksia tavallisiin tilanteisiin.
    
    Tämä voi parantaa suorituskykyä tietyillä lähteillä tai muuttaa
    tulostiedoston ominaisuuksia. Muutokset otetaan käyttöön esiasetuksen
    jälkeen mutta ennen muita parametreja.

en: Fast Decode
fi: Koodauksen pikapurku

en: Reduce decoder CPU usage.
    
    Set this if your device is struggling to play the output (dropped frames).
fi: Vähennä dekoodaajan suoritinkäyttöä.
    
    Käytä tätä, jos laitteella on toistovaikeuksia (kuvia jää välistä).

en: Zero Latency
fi: Nollalatenssi

en: Minimize latency between input to encoder and output of decoder.
    
    This is useful for broadcast of live streams.
    
    Since HandBrake is not suitable for live stream broadcast purposes,
    this setting is of little value here.
fi: Minimoi latenssi koodaussyötteen ja dekoodaustulosteen välillä.
    
    Tästä on hyötyä suoratoistolähetyksissä.
    
    Koska HandBrake ei sovellu suoratuostalähetyksiin, asetuksella ei ole
    todellista merkitystä.

en: Profile:
fi: Profiili:

en: Sets and ensures compliance with the specified profile.
    
    Overrides all other settings.
fi: Asettaa annetun profiilin ja varmistaa yhteensopivuuden sen kanssa.
    
    Ohittaa kaikki muut asetukset.

en: Level:
fi: Taso:

en: Sets and ensures compliance with the specified level.
    
    Overrides all other settings.
fi: Asettaa annetun tason ja varmistaa yhteensopivuuden sen kanssa.
    
    Ohittaa kaikki muut asetukset.

en: More Settings:
fi: Lisäasetukset:

en: Additional encoder settings.
    
    Colon separated list of encoder options.
fi: Koodauksen lisäasetukset.
    
    Puolipistein erotettu koodausvalitsinluettelo.

note: Add Button
en: Add
fi: Lisää

en: Add new audio settings to the list
fi: Lisää luetteloon uusi ääniasetus

en: Add All
fi: Lisää kaikki

en: Add all audio tracks to the list
fi: Lisää kaikki ääniraidat luetteloon

en: Reload all audio settings from defaults
fi: Lataa kaikki ääniasetukset oletuksista

en: Track List
fi: Raitaluettelo

en: Selection Behavior:
fi: Valinnan toiminta:

en: Choose which audio tracks of the source media are used.
fi: Valitse, mitä lähdetietovälineen ääniraitoja käytetään.

en: Create a list of languages you would like to select audio for.
    Tracks matching these languages will be selected using the chosen Selection Behavior.
fi: Luo luettelo kielistä, joiden äänen haluat valita.
    Kieliä vastaavat raidat valitaan halutun valintatoiminnan mukaisesti.

en: Remove
fi: Poista

en: Available Languages
fi: Käytettävissä olevat kielet

en: Selected Languages
fi: Valitut kielet

en: Use only first encoder for secondary audio
fi: Käytä toissijaiseen ääneen vain ensimmäistä koodausta

en: Only the primary audio track will be encoded with the full encoder list.
    All other secondary audio output tracks will be encoded with first encoder only.
fi: Koko koodausluetteloa käytetään vain ensisijaiseen ääniraitaan.
    Toissijaiset äänitulosraidat koodataan koodauksista ensimmäisellä.

en: Auto Passthru:
fi: Automaattinen läpivienti:

en: Enable this if your playback device supports MP2.
    This permits MP2 passthru to be selected when automatic passthru selection is enabled.
fi: Valitse tämä, jos toistolaite tukee MP2:ta.
    Tämä mahdollistaa MP2-läpiviennin valinnan automaattista läpivientiä käytettäessä.

en: Enable this if your playback device supports MP3.
    This permits MP3 passthru to be selected when automatic passthru selection is enabled.
fi: Valitse tämä, jos toistolaite tukee MP3:a.
    Tämä mahdollistaa MP3-läpiviennin valinnan automaattista läpivientiä käytettäessä.

en: Enable this if your playback device supports AC-3.
    This permits AC-3 passthru to be selected when automatic passthru selection is enabled.
fi: Valitse tämä, jos toistolaite tukee AC-3:a.
    Tämä mahdollistaa AC-3-läpiviennin valinnan automaattista läpivientiä käytettäessä.

en: Enable this if your playback device supports EAC-3.
    This permits EAC-3 passthru to be selected when automatic passthru selection is enabled.
fi: Valitse tämä, jos toistolaite tukee EAC-3:a.
    Tämä mahdollistaa EAC-3-läpiviennin valinnan automaattista läpivientiä käytettäessä.

en: Enable this if your playback device supports DTS.
    This permits DTS passthru to be selected when automatic passthru selection is enabled.
fi: Valitse tämä, jos toistolaite tukee DTS:ää.
    Tämä mahdollistaa DTS-läpiviennin valinnan automaattista läpivientiä käytettäessä.

en: Enable this if your playback device supports DTS-HD.
    This permits DTS-HD passthru to be selected when automatic passthru selection is enabled.
fi: Valitse tämä, jos toistolaite tukee DTS-HD:tä.
    Tämä mahdollistaa DTS-HD-läpiviennin valinnan automaattista läpivientiä käytettäessä.

en: Enable this if your playback device supports TrueHD.
    This permits TrueHD passthru to be selected when automatic passthru selection is enabled.
fi: Valitse tämä, jos toistolaite tukee TrueHD:tä.
    Tämä mahdollistaa TrueHD-läpiviennin valinnan automaattista läpivientiä käytettäessä.

en: Enable this if your playback device supports FLAC.
    This permits FLAC passthru to be selected when automatic passthru selection is enabled.
fi: Valitse tämä, jos toistolaite tukee FLACia.
    Tämä mahdollistaa FLAC-läpiviennin valinnan automaattista läpivientiä käytettäessä.

en: Enable this if your playback device supports AAC.
    This permits AAC passthru to be selected when automatic passthru selection is enabled.
fi: Valitse tämä, jos toistolaite tukee AAC:tä.
    Tämä mahdollistaa AAC-läpiviennin valinnan automaattista läpivientiä käytettäessä.

en: Enable this if your playback device supports Opus.
    This permits Opus passthru to be selected when automatic passthru selection is enabled.
fi: Valitse tämä, jos toistolaite tukee Opusta.
    Tämä mahdollistaa Opus-läpiviennin valinnan automaattista läpivientiä käytettäessä.

en: Passthru Fallback:
fi: Varaläpivienti:

en: Set the audio codec to encode with when a suitable track can not be found for audio passthru.
fi: Aseta, millä äänikoodekilla koodataan, kun ääniläpivientiä varten ei löydy sopivaa raitaa.

en: <b>Audio Encoder Settings:</b>
fi: <b>Äänikoodausasetukset:</b>

en: Each selected source track will be encoded with all selected encoders
fi: Kukin valittu lähderaita koodataan kaikilla valituilla koodauksilla.

en: Encoder
fi: Koodaaja

en: Bitrate/Quality
fi: Bittinopeus/laatu

en: Mixdown
fi: Alasmiksaus

en: Samplerate
fi: Näytteenottotaajuus

en: Gain
fi: Äänenvoimakkuuden tasaus

en: Track Selection
fi: Raidan valinta

en: Audio
fi: Ääni

en: Add new subtitle settings to the list
fi: Lisää luetteloon uusi tekstitysasetus

en: Add all subtitle tracks to the list
fi: Lisää luetteloon kaikki tekstitysraidat

en: Foreign Audio Scan
fi: Vieraskielisen äänen tunnistus

en: Add an extra pass to the encode which searches
    for subtitle candidates that provide subtitles for
    segments of the audio that are in a foreign language.
fi: Lisää koodaukseen ylimääräisen vaiheen, jossa etsitään
    ehdokkaita tekstityksiksi äänijaksoille, jotka sisältävät
    vieraskielistä puhetta.

en: Reload all subtitle settings from defaults
fi: Lataa kaikki tekstitysasetukset oletuksista uudelleen

en: Choose which subtitle tracks of the source media are used.
fi: Valitse, mitä lähteen tekstitysraidoista käytetään.

en: Create a list of languages you would like to select subtitles for.
    Tracks matching these languages will be selected using the chosen Selection Behavior.
    
    The first language in this list is your "preferred" language and will be used
    for determining subtitle selection settings when there is foreign audio.
fi: Luo luettelo kielistä, joille haluat valita tekstitykset.
    Näitä kieliä vastaavat raidat valitaan asetetulla valintatoiminnolla.
    
    Luettelon ensimmäinen kieli on ”suosimasi” kieli, ja sitä käytetään
    määrittämään tekstitysvalinta-asetukset, kun ääni sisältää vierasta kieltä.

en: Preferred Language: None
fi: Suosittu kieli: Ei mitään

en: Add Foreign Audio Scan Pass
fi: Lisää vieraskielisenä äänen tunnistusvaihe

en: Add "Foreign Audio Scan" when the default audio track is your preferred language.
    This search pass finds short sequences of foreign audio and provides subtitles for them.
    
    This option requires a language to be set in the Selected Languages list.
fi: Lisää ”vieraskielisen äänen tunnistus”, kun oletusääniraita on jo suositulla kielellä.
    Tässä haussa etsitään lyhyitä vieraskielisen äänen jaksoja ja tarjotaan niille tekstitystä.
    
    Valinta vaatii, että valittujen kielten luettelossa on asetettu kieli.

en: Add subtitle track if default audio is foreign
fi: Lisää tekstitysraita, kun oletusäänen kieli on vieras

en: When the default audio track is not your preferred language, add a subtitle track.
    
    This option requires a language to be set in the Selected Languages list.
fi: Kun oletusääniraita ei ole suositulla kielellä, lisää tekstitysraita.
    
    Valinta vaatii, että valittujen kielten luettelossa on asetettu kieli.

en: Add Closed Captions when available
fi: Lisää valittavissa oleva tekstitys, kun saatavilla

en: Closed captions are text subtitles that can be added to any container as a soft subtitle track
fi: Valittavissa oleva tekstitys on tekstimuotoinen tekstitys, joka voidaan lisätä mihin tahansa säilöön ohjelmallisena tekstitysraitana.

en: Burn-In Behavior*:
fi: Toiminta kuvaan poltettaessa*:

en: Set the behavior of subtitle "Burn-In".
    
    Burned-In subtitles are part of the video and can not be disabled during playback.
    Only one subtitle track can be burned! Since conflicts can occur, the first chosen wins.
fi: Aseta, milloin tekstitykset poltetaan kuvaan.
    
    Kuvaan poltetut tekstitykset ovat osa videota eikä niitä voi toistettaessa poistaa käytöstä.
    Vain yksi tekstitysraita voidaan polttaa kuvaan! Ristiriitatilanteissa ensimmäinen valittu voittaa.

en: Burn-In for deficient players*:
fi: Kuvaan poltto puutteellisia toistimia varten*:

en: DVD Subtitles
fi: DVD-tekstitykset

en: Burn the first selected DVD subtitle track. All other DVD subtitle tracks will be discarded.
    Use this option if your player software or device does not support DVD subtitles.
    
    Only one subtitle track can be burned! Since conflicts can occur, the first chosen wins.
fi: Polta ensimmäinen valittu DVD-tekstitysraita, kaikki muut hylätään.
    Käytä tätä asetusta, jos soitto-ohjelma tai -laite ei tue DVD-tekstityksiä.
    
    Vain yhden tekstitysraidan voi polttaa! Ristiriitatapauksissa ensimmäinen valittu voittaa.

en: Blu-ray Subtitles
fi: Bluray-tekstitykset

en: Burn the first selected Blu-ray subtitle track. All other Blu-ray subtitle tracks will be discarded.
    Use this option if your player software or device does not support Blu-ray subtitles.
    
    Only one subtitle track can be burned! Since conflicts can occur, the first chosen wins.
fi: Polta ensimmäinen valittu bluray-tekstitysraita, kaikki muut hylätään.
    
    Käytä tätä, jos soitto-ohjelma tai -laite ei tue blu-ray-tekstityksiä.
    
    Vain yhden tekstitysraidan voi polttaa! Ristiriitatapauksissa ensimmäinen valittu voittaa.

en: <small>* Only one of the above subtitle burn options will be applied, starting with the top.</small>
fi: <small>* Käytetään vain yhteen yllä olevista tekstitysvalinnoista ylhäältä alkaen.</small>

en: Only one subtitle track can be burned! Since conflicts can occur, the first chosen wins.
fi: Vain yksi tekstitysraita poltetaan! Ristiriitatilanteissa voittaa ensimmäinen valittu.

en: Subtitles
fi: Tekstitykset

en: Chapter Markers
fi: Lukumerkit

en: Add chapter markers to output file.
fi: Lisää tulostiedostoon lukumerkit.

en: Import Chapters
fi: Tuo luvut

en: Import chapter list from an XML file
fi: Tuo XML-tiedostosta lukujen luettelo

en: Export Chapters
fi: Vie luvut

en: Export chapter list as an XML file
fi: Vie lukujen luettelo XML-tiedostoon

en: Index
fi: Hakemisto

en: Duration
fi: Kesto

en: Title
fi: Nimeke

en: Chapters
fi: Luvut

en: Actors:
fi: Näyttelijät:

en: Director:
fi: Ohjaaja:

en: Release Date:
fi: Julkaisupäivä:

en: Comment:
fi: Huomautus:

en: Genre:
fi: Tyylilaji:

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Plot:
fi: Juoni:

en: Tags
fi: Luokitukset

en: <b>Save As:</b>
fi: <b>Tallenna nimellä:</b>

en: Destination filename for your encode.
fi: Koodauksen kohdetiedostonimi.

en: <b>To:</b>
fi: <b>Kansioon:</b>

en: Destination directory for your encode.
fi: Koodauksen kohdekansio.

en: Destination Directory
fi: Kohdekansio

en: Add Multiple Titles
fi: Lisää useita nimekkeitä

en: Cancel
fi: Peru

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Mark all titles for adding to the queue
fi: Merkitse kaikki nimekkeet lisättäviksi jonoon

en: Clear All
fi: Tyhjennä kaikki

en: Unmark all titles
fi: Poista kaikkien nimekkeiden valinta

en: Destination files OK.  No duplicates detected.
fi: Kohdetiedostot ovat kunnossa. Kaksoiskappaleita ei havaittu.

en: Preferences
fi: Valinnat

en: Default action when all encodes are complete
fi: Oletustoiminta, kun kaikki koodaukset ovat valmistuneet

en: Use automatic naming (uses modified source name)
fi: Aseta nimet automaattisesti (käyttää muokattuja lähdenimiä)

en: Create destination filename from source filename or volume label
fi: Luo kohdetiedostonimi lähdetiedostonimestä tai taltion nimestä

en: Auto-Name Template
fi: Automaattisen nimen malli

en: Available Options: {source-path} {source} {title} {preset} {chapters} {date} {time} {creation-date} {creation-time} {modification-date} {modification-time} {codec} {bit-depth} {quality} {bitrate} {width} {height}
fi: Saatavilla olevat valinnat: {lähdesijainti} {lähde} {nimeke} {esiasetus} {luvut} {päiväys} {aika} {luontipäivä} {luontiaika} {muutospäivä} {muutosaika} {koodekki} {bittisyvyys} {laatu} {bittinopeus} {leveys} {korkeus}

en: Use iPod/iTunes friendly (.m4v) file extension for MP4
fi: Käytä MP4-tiedostoille iPod/iTunes-yhteensopivaa päätettä (.m4v)

en: Number of previews
fi: Esikatselujen määrä

en: Filter short DVD and Blu-ray titles (seconds)
fi: Suodata lyhyet DVD- ja Bluray-nimekkeet (sekunteina)

en: Clear completed queue items after an encode completes
fi: Poista valmistuneet työt jonosta koodauksen valmistuttua

en: By default, completed jobs remain in the queue and are marked as complete.
    Check this if you want the queue to clean itself up by deleting completed jobs.
fi: Valmistuneet työt säilytetään oletusarvoisesti jonossa ja merkitään valmiiksi.
    Valitse tämä, jos haluat poistaa jonosta valmistuneet työt automaattisesti.

en: Power Saving
fi: Virransäästö

en: Pause encoding when in Power Saver mode
fi: Keskeytä koodaus virransäästötilassa

en: If checked, encoding will be paused when the device
    enters Power Saver mode. Encoding will resume when
    Power Saver mode is disabled.
fi: Jos valittu, koodaus keskeytetään laitteen siirtyessä
    virransäästötilaan. Koodaus jatkuu virransäästötilasta
    poistuttaessa.

en: Pause encoding when on battery power
fi: Keskeytä koodaus akkukäytössä

en: If checked, encoding will be paused when charger is
    unplugged. Encoding will resume when reconnected to
    a mains power source.
fi: Jos valittu, koodaus keskeytetään, kun ei olla
    verkkovirrassa. Koodaus jatkuu, kun verkkovirta
    kytketään.

en: Pause encoding when battery is low
fi: Keskeytä koodaus akun ollessa vähissä

en: If checked, encoding will be paused when the battery
    level is low. Encoding will resume when the
    battery is charged.
fi: Jos valittu, koodaus keskeytetään akun ollessa vähissä.
    Koodaus jatkuu, kun akku vaihdetaan.

en: General
fi: Perusasetukset

en: Set a custom directory for Handbrake temporary files
fi: Käytä HandBraken väliaikaistiedostoille omaa kansiota

en: Temporary files that HandBrake creates will be placed under this directory.
    
    Changing this setting will require restarting HandBrake.
    
    This setting overrides the TEMP environment variable that is normally used to define this directory.
    
    Flatpak users may need to set this for certain workflows to work properly. The default size of the TEMP directory in a flatpak sandbox is 1/2 physical memory size and may be too small for things like the 2-pass stats file.
fi: HandBraken luomat väliaikaistiedostot sijoitetaan tämän kansion alle.
    
    Asetus tulee voimaan, kun HandBrake on käynnistetty uudelleen.
    
    Asetus sivuuttaa yleisesti tämän kansion määritykseen käytetyn TEMP-ympäristömuuttujan arvon.
    
    Flatpak-käyttäjien on yleensä asetettava tämä, jotta työnkulku toimisi. Flatpak-hiekkalaatikon TEMP-kansion oletuskoko on 1/2 fyysisen muistin koosta, mikä voi olla liian vähän esimerkiksi kakkosvaiheen tilastotiedostoille.

en: Temp Directory
fi: Väliaikaiskansio:

en: Constant Quality fractional granularity
fi: Vakiolaadun murto-osatarkkuus

en: Use dvdnav (instead of libdvdread)
fi: Käytä dvdnavia (libdvdreadin sijaan)

en: Monitor destination disk free space
fi: Valvo kohdekansion vapaata levytilaa

en: Pause encoding if free disk space drops below limit
fi: Keskeytä koodaus, jos vapaan levytilan määrä putoaa alle rajan

en: MB Limit
fi: Mt-rajoitus

en: Put individual encode logs in same location as movie
fi: Tallenna yksittäiset koodauslokit samaan kansioon kuin video

en: Activity Log Verbosity Level
fi: Toimintalokin yksityiskohtaisuus

en: Activity Log Longevity
fi: Toimintalokin elinikä

en: Scale down High Definition previews
fi: Skaalaa huippulaatuisia esikatseluja alaspäin

en: Automatically Scan DVD when loaded
fi: Tutki syötetty DVD automaattisesti

en: Scans the DVD whenever a new disc is loaded
fi: Tutkii DVD:n aina, kun uusi levy syötetään

en: Activity Window Font Size
fi: Toimintaikkunan fonttikoko

en: Use the same settings for all titles in a batch
fi: Käytä erän kaikkiin nimekkeisiin samoja asetuksia

en: When checked, every title will use the same settings when adding a
    batch of titles to the queue.
    
    Uncheck this if you want to allow changing each title's settings independently.
fi: Jos valittu, kukin nimeke käyttää samoja asetuksia, kun jonoon lisätän
    useita nimekkeitä.
    
    Poista valinta, jos haluat muuttaa yksitellen kunkin nimekkeen asetuksia.

en: Show preview image in Summary tab
fi: Näytä yhteenvetolehdellä esikatselukuva

en: Uncheck this if you want to hide the video preview image on the Summary tab for privacy reasons.
fi: Poista tämä valinta, jos yksityisyyssyistä haluat piilottaa videoesikatselukuvan yhteenvetovälilehdeltä.

en: Allow Tweaks
fi: Salli säädöt

en: Allow HandBrake For Dummies
fi: Salli HandBrake typeryksille

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: Rename Preset
fi: Muuta esiasetuksen nimeä

en: <span size="x-large">Rename Preset</span>
fi: <span size="x-large">Muuta esiasetuksen nimeä</span>

en: Name:
fi: Nimi:

en: <b>Description</b>
fi: <b>Kuvaus</b>

en: Save Preset
fi: Tallenna esiasetus

en: Category:
fi: Luokka:

en: Set the category that this preset will be shown under.
fi: Aseta, missä luokassa tämän esiasetuksen tulisi näkyä.

en: Category Name:
fi: Luokan nimi:

en: Preset Name:
fi: Esiasetuksen nimi:

en: Default Preset
fi: Oletusesiasetus

en: Make this the default Preset when HandBrake starts
fi: Tee tätä HandBraken käynnistyessä valittu oletusesiasetus

en: <b>Dimensions</b>
fi: <b>Mitat</b>

en: HandBrake Preview
fi: HandBraken esikatselu

en: Select preview frames.
fi: Valitse esikatselukuvat.

en: Encode and play a short sequence of video starting from the current preview position.
fi: Koodaa ja toista lyhyt videokatkelma alkaen esikatselun nykyisestä kohdasta.

en: Click to toggle full screen mode
fi: Vaihda koko näytön tilaa napsauttamalla

en: <b>Duration:</b>
fi: <b>Kesto:</b>

en: Set the duration of the live preview in seconds.
fi: Aseta sekunteina elävän esikatselun kesto.

en: Show Crop
fi: Näytä rajaus

en: Show Cropped area of the preview
fi: Näytä esikatselussa rajausalue

en: Source Resolution
fi: Lähteen tarkkuus

en: Reset preview window to the source video's resolution
fi: Palauta esikatseluikkuna lähdevideon tarkkuuteen

en: Edit Subtitles
fi: Muokkaa tekstityksiä

en: Import SRT
fi: Tuo SRT

en: Enable settings to import an SRT subtitle file
fi: Aseta SRT-tekstitystiedostojen tuonnin asetukset

en: Import SSA
fi: Tuo SSA

en: Enable settings to import an SSA subtitle file
fi: Aseta SSA-tekstitystiedoston tuontiasetukset

en: Embedded Subtitle List
fi: Upotettu tekstitysluettelo

en: Enable settings to select embedded subtitles
fi: Aseta upotettujen tekstitysten valinnan asetukset

en: Source Track
fi: Lähderaita

en: List of subtitle tracks available from your source.
fi: Lähteessä käytettävissä olevien tekstitysraitojen luettelo.

en: Track Name:
fi: Raidan nimi:

en: Set the subtitle track name.
    
    Players may use this in the subtitle selection list.
fi: Aseta tekstitysraidan nimi.
    
    Toistimet voivat käyttää tätä tekstitysvalintaluettelossaan.

en: Language
fi: Kieli

en: Character Code
fi: Merkkikoodi

en: File:
fi: Tiedosto:

en: Offset (ms)
fi: Siirtymä (ms)

en: Set the language of this subtitle.
    This value will be used by players in subtitle menus.
fi: Aseta tämän tekstityksen kieli.
    Toistimet käyttävät arvoa tekstitysvalikoissaan.

en: Set the character code used by the SRT file you are importing.
    
    SRTs come in all flavours of character sets.
    We translate the character set to UTF-8.
    The source's character code is needed in order to perform this translation.
fi: Aseta tuotavan SRT-tiedoston merkistökoodaus.
    
    SRT voi tulla monissa merkistökoodauksissa.
    HandBrake kääntää koodauksen UTF-8:ksi.
    Lähteen merkistökoodaus tarvitaan käännöksen onnistumiseksi.

en: Select the SRT file to import.
fi: Valitse tuotava SRT-tiedosto.

en: Import File
fi: Tuo tiedosto

en: Adjust the offset in milliseconds between video and SRT timestamps
fi: Säädä millisekunteina siirtymää videon ja SRT-aikaleimojen välillä.

en: Forced Subtitles Only
fi: Vain pakotetut tekstitykset

en: Burn into video
fi: Polta kuvaan

en: Render the subtitle over the video.
    The subtitle will be part of the video and can not be disabled.
fi: Polta eli hahmonna tekstitys videokuvaan.
    Tekstityksestä tulee osa videota eikä sitä voi poistaa käytöstä.

en: Set Default Track
fi: Aseta oletusraita

en: Edit Audio Track
fi: Muokkaa ääniraitaa

en: List of audio tracks available from your source.
fi: Lähteessä saatavilla olevien ääniraitojen luettelo

en: Set the audio track name.
    
    Players may use this in the audio selection list.
fi: Aseta ääniraidan nimi.
    
    Toistimet voivat käyttää tätä äänivalintaluettelossaan.

en: Mix
fi: Miksaa

en: Sample Rate
fi: Näytteenottotaajuus

en: <b>Dynamic Range Compression:</b> Adjust the dynamic range of the output audio track.
    
    For source audio that has a wide dynamic range (very loud and very soft sequences),
    DRC allows you to 'compress' the range by making loud sounds softer and soft sounds louder.
fi: <b>Dynaamisen alueen pakkaus:</b> Säädä tulosääniraidan dynaamista aluetta.
    
    Äänilähteille, joilla on laaja dynamiikka (sekä kovaäänisiä että hiljaisia jaksoja),
    DRC ”pakkaa” alueen niin, että kovaääniset jaksot heikkenevät ja hiljaiset kovenevat.

en: Set the audio codec to encode this track with.
fi: Aseta äänikoodekki, johon tämä raita koodataan.

en: Bitrate
fi: Bittinopeus

en: Enable bitrate setting
fi: Käytä bittinopeusvalintaa

en: Quality
fi: Laatu

en: Enable quality setting
fi: Käytä laatuvalintaa

en: Set the bitrate to encode this track with.
fi: Aseta bittinopeus, johon tämä raita koodataan.

en: <b>Quality:</b> For output codec's that support it, adjust the quality of the output.
fi: <b>Laatu:</b> Asettaa tuloksen laadun sitä tukeville tuloskoodekeille.

en: Set the mixdown of the output audio track.
fi: Aseta tulosääniraidan alamiksaus.

en: Set the sample rate of the output audio track.
fi: Aseta tulosääniraidan näytteenottotaajuus.

en: <b>Audio Gain:</b> Adjust the amplification or attenuation of the output audio track.
fi: <b>Äänenvoimakkuuden tasaus:</b> Säädä tulosääniraidan voimistusta tai heikennystä.

note: Audio Gain Label
en: 0dB
fi: 0 dB

note: Audio DRC Label
en: Off
fi: Ei käytössä

en: %ddB
fi: %d dB

en: Quality:
fi: Laatu:

en: Bitrate: %dkbps
fi: Bittinopeus: %d kbps

en: %.4gkHz
fi: %.4g kHZ

en: <small>%d - %s (%.4gkHz)</small>
fi: <small>%d – %s (%.4g kHz)</small>

en: Bitrate: %.4gkbps
fi: Bittinopeus: %.4g kbps

en: <small>Passthrough</small>
fi: <small>Läpivienti</small>

en: %sGain: %s
    DRC: %s
    Track Name: %s
fi: %sÄänenvoimakkuuden tasaus:%s
    DRC: %s
    Raidan nimi: %s

en: %sGain: %s
    DRC: %s
fi: %sÄänenvoimakkuuden tasaus:%s
    DRC: %s

en: Add Audio Track
fi: Lisää ääniraita

en: Add an audio encoder.
    Each selected source track will be encoded with all selected encoders.
fi: Lisää äänikoodausohjelma.
    Kukin valittu lähderaita koodataan kaikilla valituilla koodausohjelmilla.

en: <b>Audio Quality:</b>
    For encoders that support it, adjust the quality of the output.
fi: <b>Äänen laatu:</b>
    Aseta tuloslaatu sitä tukeville koodausohjelmille.

en: Remove this audio encoder
fi: Poista tämä äänikoodaus

en: Closing HandBrake will terminate encoding.
fi: HandBraken sulkeminen lopettaa koodauksen.

en: Not Selected
fi: Ei valittu

en: Detected DVD devices:
fi: Tunnistetut DVD-laitteet:

note: This needs to be in scanning and working since scanning happens fast enough that it can be missed
en: Scanning ...
fi: Tutkitaan…

en: Stop Scan
fi: Pysäytä haku

en: Single Title
fi: Yksittäinen nimeke

note: TRANSLATORS: This is the bit depth of the video
en: %d-bit
fi: %d-bittinen

en: Audio Track | Audio Tracks
fi[0]: ääniraita
fi[1]: ääniraitaa

en: Subtitle Track | Subtitle Tracks
fi[0]: tekstitysraita
fi[1]: tekstitysraitaa

en: + %d more audio track | + %d more audio tracks
fi[0]: +%dääniraita lisää
fi[1]: +%dääniraitaa lisää

en: , Forced Only
fi: , vain pakotettu

en: , Burned
fi: , poltettu

en: , Default
fi: , oletus

en: + %d more subtitle track | + %d more subtitle tracks
fi[0]: + %d tekstitysraita lisää
fi[1]: + %dtekstitysraitaa lisää

en: storage
fi: talletustila

en: display
fi: näyttö

en: Pixel Aspect Ratio
fi: Kuvapistesuhde

en: Display Aspect Ratio
fi: Näyttökuvasuhde

en: No Title Found
fi: Nimekkeitä ei löytynyt

en: New Video
fi: Uusi video

en: %s
    
    %s in %d seconds ...
fi: %s
    
    %s %d sekunnissa…

en: %sYour movie will be lost if you don't continue encoding.
fi: %sElokuvasi on mennyttä, ellet jatka koodausta.

en: Cancel Current and Stop
fi: Peru nykyinen ja lopeta

en: Cancel Current, Start Next
fi: Peru nykyinen ja aloita seuraava

en: Finish Current, then Stop
fi: Viimeistele nykyinen ja lopeta

en: Continue Encoding
fi: Jatka koodausta

en: %d encode pending
fi: %d koodaus odottaa

en: %d encodes pending
fi: %d koodausta odottaa

en: job %d of %d,
fi: työ %d/%d,

en: pass %d (subtitle scan) of %d,
fi: vaihe %d / %d (tekstityshaku),

en: pass %d of %d,
fi: vaihe %d/%d,

en: Encoding: %s%s%.2f %% (%.2f fps, avg %.2f fps, ETA %02dh%02dm%02ds)
fi: Koodataan: %s%s%.2f %% (%.2f FPS, keskim %.2f FPS, jäljellä %02d t %02d min %02d s)

en: Encoding: %s%s%.2f %% (ETA %02dh%02dm%02ds)
fi: Koodataan: %s%s%.2f %% (jäljellä %02d t %02d min %02d s)

en: Encoding: %s%s%.2f %%
fi: Koodataan: %s%s%.2f %%

en: Searching for start time,
fi: Etsitään alkuaikaa,

en: Scanning title %d of %d...
fi: Tutkitaan nimekettä %d / %d…

en: Scanning title %d of %d preview %d...
fi: Tutkitaan nimekettä %d / %d, esikatselu %d…

en: Paused
fi: Tauko

en: Encode Done!
fi: Koodaus valmis!

en: Encode Canceled.
fi: Koodaus peruttu.

en: Encode Failed.
fi: Koodaus epäonnistui.

en: Muxing: This may take a while...
fi: Multipleksataan: tämä voi kestää hetken…

en: Encode Complete
fi: Koodaus valmis

en: Put down that cocktail, Your HandBrake queue is done!
fi: Laske cocktailisi, HandBrake-jono on valmistunut!

en: Your encode is complete.
fi: Koodaus on valmistunut.

en: Quitting Handbrake
fi: Lopetetaan HandBrake

en: Putting computer to sleep
fi: Asetetaan tietokone valmiustilaan

en: Shutting down the computer
fi: Sammutetaan tietokonetta

note: Add filters
en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: Chapters (*.xml)
fi: Luvut (*.xml)

en: First Track Matching Selected Languages
fi: Ensimmäinen valittuja kieliä vastaava raita

en: All Tracks Matching Selected Languages
fi: Kaikki valittuja kieliä vastaavat raidat

en: Foreign Audio Subtitle Track
fi: Vieraskielisen äänen tekstitysraita

en: First Selected Track
fi: Ensimmäinen valittu raita

en: Foreign Audio, then First Selected Track
fi: Vieraskielinen ääni, sitten ensimmäinen valittu raita

en: Chapters:
fi: Luvut:

en: Seconds:
fi: Sekunnit:

en: Frames:
fi: Kuvat:

en: Do Nothing
fi: Älä tee mitään

en: Show Notification
fi: Näytä ilmoitus

en: Quit Handbrake
fi: Lopeta HandBrake

en: Put Computer To Sleep
fi: Aseta tietokone valmiustilaan

en: Shutdown Computer
fi: Sammuta tietokone

en: Custom
fi: Mukautettu

en: Week
fi: Viikko

en: Month
fi: Kuukausi

en: Year
fi: Vuosi

en: Immortal
fi: Kuolematon

en: Decomb
fi: Lohkoutumisenpoisto

en: Unsharp
fi: Epäterävöitys

en: Conservative
fi: Varovainen

en: 1440p 2.5K Quad HD
fi: 1440p 2,5K Quad HD

en: Height (Letterbox)
fi: Korkeus (Letterbox)

en: Width (Pillarbox)
fi: Leveys (Pillarbox)

en: Width &amp; Height
fi: Leveys ja korkeus

en: Black
fi: Musta

en: Dark Gray
fi: Tummanharmaa

en: Gray
fi: Harmaa

en: White
fi: Valkoinen

en: Spatial
fi: Spatiaalinen

en: Temporal
fi: Ajallinen

en: Fast
fi: Nopea

en: Optimal
fi: Optimaalinen

en: Strict
fi: Tiukka

en: Normal
fi: Tavallinen

en: Simple
fi: Yksinkertainen

en: Smart
fi: Älykäs

en: Diamond
fi: Timantti

en: Hexagon
fi: Kuusikulmio

en: Uneven Multi-Hexagon
fi: Epätasainen monikuusikulmio

en: Exhaustive
fi: Perusteellinen

en: Hadamard Exhaustive
fi: Kattava Hadamard

en: 0: SAD, no subpel
fi: 0: SAD, ei subpeliä

en: 4: SATD, qpel on all
fi: 4: SATD, qpel kaikissa

en: 5: SATD, multi-qpel on all
fi: 5: SATD, multi-qpel kaikissa

en: 6: RD in I/P-frames
fi: 6: RD I/P-kuvissa

en: 7: RD in all frames
fi: 7: RD kaikissa kuvissa

en: 8: RD refine in I/P-frames
fi: 8: RD-parannus I/P-kuvissa

en: 9: RD refine in all frames
fi: 9: RD-parannus kaikissa kuvissa

en: 10: QPRD in all frames
fi: 10: QPRD kaikissa kuvissa

en: 11: No early terminations in analysis
fi: 11: Ei aikaisia lopetuksia analyysissa

en: Most
fi: Useimmat

en: Some
fi: Jotkin

en: All
fi: Kaikki

en: Encode only
fi: Ainoastaan koodaa

en: Always
fi: Aina

en: Same as source
fi: Sama kuin lähteessä

en: (NTSC Film)
fi: (NTSC-filmi)

en: (PAL Film/Video)
fi: (PAL-filmi tai -video)

en: (NTSC Video)
fi: (NTSC-video)

en: %s - (%05d.MPLS)
fi: %s – (%05d. MPLS)

en: %3d - %02dh%02dm%02ds - %s
fi: %3d – %02d t %02d min %02d s – %s

en: %3d - %02dh%02dm%02ds - (%05d.MPLS)
fi: %3d – %02d t %02d min %02d s – (%05d. MPLS)

en: %3d - (%05d.MPLS)
fi: %3d – (%05d. MPLS)

en: %3d - %02dh%02dm%02ds
fi: %3d – %02d t %02d min %02d s

en: No Titles
fi: Ei nimekkeitä

note: No audio. set some default
en: No Audio
fi: Ei ääntä

en: Invalid Comb Detect Settings:
    
    Preset:	%s
    Custom:	%s
fi: Virheellisen kammantunnistusasetukset:
    
    Esiasetus:	%s
    Mukautettu:	%s

en: Invalid Comb Detect Settings:
    
    Preset:	%s
fi: Virheelliset kammantunnistusasetukset:
    
    Esiasetus:	%s

en: Invalid Deinterlace Settings:
    
    Filter:	%s
    Preset:	%s
    Custom:	%s
fi: Virheelliset lomituksenpoistoasetukset:
    
    Suodatin:	%s
    Esiasetus:	%s
    Mukautettu:	%s

en: Invalid Deinterlace Settings:
    
    Filter:	%s
    Preset:	%s
fi: Virheelliset lomituksenpoistoasetukset:
    
    Suodatin:	%s
    Esiasetus:	%s

en: Invalid Denoise Settings:
    
    Filter:	%s
    Preset:	%s
    Tune:	%s
    Custom:	%s
fi: Virheelliset kohinanpoistoasetukset:
    
    Suodatin:	%s
    Esiasetus:	%s
    Säätö:	%s
    Mukautettu:	%s

en: Invalid Sharpen Settings:
    
    Filter:	%s
    Preset:	%s
    Tune:	%s
    Custom:	%s
fi: Virheelliset terävöitysasetukset:
    
    Suodatin:	%s
    Esiasetus:	%s
    Säätö:	%s
    Mukautettu:	%s

en: Theora is not supported in the MP4 container.
    
    You should choose a different video codec or container.
    If you continue, FFMPEG will be chosen for you.
fi: MP4-säilö ei tue Theoraa.
    
    On valittava toinen videokoodekki tai toinen säilö.
    Jos jatkat, FFMPEG valitaan puolestasi.

en: Only VP8, VP9 and AV1 is supported in the WebM container.
    
    You should choose a different video codec or container.
    If you continue, one will be chosen for you.
fi: WebM-säilö tukee vain VP8:aa, VP9:ää ja AV1:tä.
    
    Joko videokoodekki tai säilö on vaihdettava.
    Jos jatkat, arvo valitaan puolestasi.

en: Continue
fi: Jatka

note: No valid title, stop right there
en: No title found.
fi: Nimekkeitä ei löytynyt.

en: Only one subtitle may be burned into the video.
    
    You should change your subtitle selections.
    If you continue, some subtitles will be lost.
fi: Vai yksi tekstitys voidaan polttaa kuvaan.
    
    Tekstitysvalintoja on muutettava.
    Jos jatkat, jotkin tekstitykset menetetään.

en: WebM in HandBrake only supports burned subtitles.
    
    You should change your subtitle selections.
    If you continue, some subtitles will be lost.
fi: WebM tukee HandBrakessa vain kuvaan poltettuja tekstityksiä.
    
    Tekstitysvalintoja on muutettava.
    Jos jatkat, jotkin tekstitykset menetetään.

en: SRT file does not exist or not a regular file.
    
    You should choose a valid file.
    If you continue, this subtitle will be ignored.
fi: SRT-tiedostoa ei ole tai se ei ole tavallinen tiedosto.
    
    On valittava kelvollinen tiedosto.
    Jos jatkat, tämä tekstitys sivuutetaan.

en: The source does not support Pass-Thru.
    
    You should choose a different audio codec.
    If you continue, one will be chosen for you.
fi: Lähde ei tue läpivientiä.
    
    On valittava toinen äänikoodekki.
    Jos jatkat, se valitaan puolestasi.

en: %s is not supported in the %s container.
    
    You should choose a different audio codec.
    If you continue, one will be chosen for you.
fi: %s-säilö ei tue muotoa %s.
    
    On valittava toinen äänikoodekki.
    Jos jatkat, se valitaan puolestasi.

en: Comb Detect
fi: Kampamaisuuden tunnistus

en: Deinterlace (Yadif)
fi: Lomituksenpoisto (Yadif)

en: Deinterlace (Bwdif)
fi: Lomituksenpoisto (Bwdif)

en: Deblock
fi: Mosaiikinpoisto

en: Denoise (NLMeans)
fi: Kohinanpoisto (NLMeans)

en: Denoise (HQDN3D)
fi: Kohinanpoisto (HQDN3D)

en: Chroma Smooth
fi: Chroma-pehmennys

en: Sharpen (Unsharp)
fi: Terävöitys (unsharp)

en: Rotate
fi: Kierto

en: Sharpen (lapsharp)
fi: Terävöitys (lapsharp)

en: Colorspace
fi: Väriavaruus

en: <b><big>Unable to create %s.</big></b>
    
    Internal error. Could not parse UI description.
    %s
fi: <b><big>Ei voida luoda: %s.</big></b>
    
    Sisäinen virhe. Käyttöliittymäkuvausta ei voida jäsentää.
    %s

en: Track Information
fi: Raidan tiedot

en: Preset Name
fi: Esiasetuksen nimi

en: The device or file to encode
fi: Koodattava laite tai tiedosto

en: The preset values to use for encoding
fi: Koodauksessa käytettävät esiasetusarvot

en: The path to override user config dir
fi: Käyttäjän asetuskansion syrjäyttävä sijainti

en: Open a console for debug output
fi: Avaa vianjäljitystulostetta varten konsoli

en: ghb_presets_menu_init: Failed to find presets folder.
fi: ghb_presets_menu_init: Esiasetuskansiota ei löytynyt.

en: Failed to find parent folder when adding child.
fi: Yläkansiota ei löytynyt alakansiota lisättäessä.

en: Presets found are newer than what is supported by this version of HandBrake!
    
    Would you like to continue?
fi: Löytyi esiasetuksia, jotka ovat uudempia kuin mitä tämä HandBraken versio tukee!
    
    Haluatko jatkaa?

en: Get me out of here!
fi: Haluan pois täältä!

en: Load backup presets
fi: Lataa esikopioiden varmuuskopiot

en: Presets (*.json)
fi: Esiasetukset (*.json)

en: Legacy Presets (*.plist)
fi: Vanhat esiasetukset (*.plist)

en: Export Preset
fi: Vie esiasetus

en: Confirm deletion of %s:
    
    %s
fi: Vahvista kohteen %spoisto:
    
    %s

en: folder
fi: kansio

en: preset
fi: esiasetus

en: Delete
fi: Poista

en: Missing GStreamer plugin
    Audio or Video may not play as expected
    
    %s
fi: Puuttuva GStreamer-liitännäinen
    Ääni tai video ei ehkä toistu odotetusti
    
    %s

en: %s (Modified)
fi: %s (muutettu)

en: Time:
fi: Aika:

en: Align A/V
fi: Tasaa ääni/video

en: %d:%d:%d:%d Crop
    %dx%d storage, %dx%d display
    %d:%d Pixel Aspect Ratio
    %s Display Aspect Ratio
fi: %d:%d:%d:%d rajaus
    %d×%d tallennus, %d×%d näyttö
    %d:%d kuvapistesuhde
    %s kuvasuhde

en: %s, Bitrate %dkbps
fi: %s, bittinopeus %d kbps

en: %s, Bitrate %dkbps (Multi Pass)
fi: %s, bittinopeus %d kbps (monivaiheinen)

en: %s, Constant Quality %.4g(%s)
fi: %s, vakiolaatu %.4g(%s)

en: %sPreset %s
fi: %sEsiasetus %s

en: %sTune %s
fi: %sSäätö %s

en: %sProfile %s
fi: %sProfiili %s

en: %sLevel %s
fi: %sTaso %s

en: 
    Constant Framerate %s fps
fi: 
    Vakiokuvanopeus %s FPS

en: 
    Peak Framerate %s fps (may be lower)
fi: 
    Huippukuvanopeus %s FPS (voi olla pienempi)

en: 
    Variable Framerate %s fps
fi: 
    Vaihteleva kuvanopeus %s FPS

en: Pending
fi: Odottaa

en: Completed
fi: Valmis

en: Canceled
fi: Peruttu

en: Failed
fi: Epäonnistunut

en: %d Day %02d:%02d:%02d
fi: %d päivä %02d:%02d:%02d

en: %d Days %02d:%02d:%02d
fi: %dpäivää %02d:%02d:%02d

en: B
fi: t

en: KB
fi: kt

en: MB
fi: Mt

en: GB
fi: Gt

en: Not Available
fi: Ei käytettävissä

en: Foreign Audio Search
fi: Vieraskielisen äänen tutkiminen

en: Encode
fi: Koodaa

en: Encode Analysis Pass
fi: Koodauksen analyysivaihe

en: Encode Final Pass
fi: Koodauksen viimeinen vaihe

note: Should never happen
en: Error
fi: Virhe

en: pass %d of %d
    %s
fi: vaihe %d/%d
    %s

en: Scanning Title
fi: Tutkitaan nimekettä

en: Encoding Paused
fi: Tauko koodauksessa

en: Encoding In Progress
fi: Koodaus meneillään

note: Should never happen
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: %sThe destination filesystem is almost full: %<PRId64> MB free.
    Destination: %s
    Encode may be incomplete if you proceed.
fi: %sKohdetiedostojärjestelmä on lähes täynnä: %<PRId64> Mt vapaana.
    Kohde: %s
    Koodaus voi jäädä vajaaksi, jos jatkat.

en: Resume, I've fixed the problem
fi: Jatka, ongelma on korjattu

en: Resume, Don't tell me again
fi: Jatka äläkä mainitse enää

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Stop Encoding
fi: Pysäytä koodaus

en: S_top Encoding
fi: P_ysäytä koodaus

en: Resume
fi: Jatka

en: Resume Encoding
fi: Jatka koodausta

en: _Resume Encoding
fi: _Jatka koodausta

en: You are currently encoding.  What would you like to do?
fi: Koodaus on meneillään. Mitä haluat tehdä?

en: Offset: %dms
fi: Siirtymä: %d ms

en: Burned Into Video
fi: Poltettu kuvaan

en: Passthrough
fi: Läpivienti

en: Default
fi: Oletus

en: Add Subtitles
fi: Lisää tekstityksiä

en: Preferred Language: %s
fi: Suosittu kieli: %s

en: Add %s subtitle track if default audio is not %s
fi: Lisää ”%s”-tekstitysraita, ellei oletusääni ole ”%s”

en: Add subtitle track if default audio is not your preferred language
fi: Lisää tekstitysraita, ellei oletusääni ole suositulla kielellä

en: Destination: %s
    
    Another queued job has specified the same destination.
    Do you want to overwrite?
fi: Kohde: %s
    
    Jonon toiselle työlle on asetettu sama kohde.
    Haluatko jatkaa?

en: Overwrite
fi: Korvaa

en: Destination: %s
    
    This is not a valid directory.
fi: Kohde: %s
    
    Kansio ei ole kelvollinen.

en: Destination: %s
    
    Can not read or write the directory.
fi: Kohde: %s
    
    Kansiota ei voi lukea eikä sinne kirjoittaa.

en: Destination: %s
    
    File already exists.
    Do you want to overwrite?
fi: Kohde: %s
    
    Tiedosto on jo olemassa.
    Haluatko korvata sen?

en: Select this title for adding to the queue.
fi: Valitse tämä nimeke lisättäväksi jonoon.

note: Title label
en: No Title
fi: Ei nimekettä

en: There is another title with the same destination file name.
    This title will not be added to the queue unless you change
    the output file name.
fi: Toisella nimekkeellä on sama kohdetiedostonimi.
    Nykyistä nimekettä ei lisätä jonoon, ellei tulostiedoston
    nimeä muuteta.

en: %s
    
    Expanded Options:
    "%s"
fi: %s
    
    Laajennetut valinnat:
    ”%s”

en: %s
    
    Expanded Options:
    ""
fi: %s
    
    Laajennetut valinnat:
    ””

en: %s: %.4g (Warning: lossless)
fi: %s: %.4g (varoitus: häviötön)
