ghb 1.6.0-git-a6a111e86 - en to ja translation catalogue (666 entries)

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Open Source
ja: _ソースを開く

en: Open _Directory
ja: _ディレクトリを開く

en: Set _Destination
ja: 保存先の設定(_D)

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: _Queue
ja: キュー(_Q)

en: _Add
ja: 追加(_A)

en: Add _Multiple
ja: 複数追加(_M)

en: Add A_ll
ja: _すべて追加

en: _Start Encoding
ja: エンコードの開始(_S)

en: _Pause Encoding
ja: エンコードの一時停止(_P)

en: S_ave Queue
ja: キューを保存(_A)

en: _Load Queue File
ja: キューファイルの読み込み(_L)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: Presets _List
ja: プリセットリスト(_L)

en: _Preview
ja: プレビュー(_P)

en: _Activity Window
ja: アクティビティウィンドウ(_A)

en: _Presets
ja: プリセット(_P)

en: Set De_fault
ja: デフォルトに設定(_F)

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: Save _As
ja: 名前をつけて保存(_A)

en: _Rename
ja: 名前の変更(_R)

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: _Import
ja: インポート(_I)

en: _Export
ja: エクスポート(_E)

en: Reset _Built-in Presets
ja: 組み込みプリセットをリセット(_B)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _About
ja: HandBrake について(_A)

en: _Guide
ja: ガイド(_G)

en: HandBrake For _Dummies
ja: サルでもわかるHandbrake

en: Render the subtitle over the video.
    
    The subtitle will be part of the video and can not be disabled.
ja: 映像上に字幕を書き込みます。
    
    字幕は映像の一部になり、消すことはできません。

en: <b>Burned In</b>
ja: <b>焼き込み</b>

en: Set the default output subtitle track.
    
    Most players will automatically display this
    subtitle track whenever the video is played.
    
    This is useful for creating a "forced" track
    in your output.
ja: デフォルトの出力字幕トラックを指定します。
    
    ほとんどのプレーヤーは再生時にこの字幕を自動的に表示します。
    
    これは出力に "強制" トラックを作成するのに便利です。

en: <b>Default</b>
ja: <b>デフォルト</b>

en: Use only subtitles that have been flagged
    as forced in the source subtitle track
    
    "Forced" subtitles are usually used to show
    subtitles during scenes where someone is speaking
    a foreign language.
ja: ソース字幕トラックで強制指定されている字幕のみ使用します。
    
    "強制" 字幕は通常外国語で喋っているシーンで表示されます。

en: <b>Forced Only</b>
ja: <b>強制のみ</b>

en: Add (or subtract) an offset (in milliseconds)
    to the start of the SRT subtitle track.
    
    Often, the start of an external SRT file
    does not coincide with the start of the video.
    This setting allows you to synchronize the files.
ja: SRT 字幕トラックの開始にミリ秒単位でオフセットを指定します。
    
    外部 SRT ファイルでは映像と字幕にズレが出るときが良くあります。
    この設定でファイル位の同期を調整できます。

en: <b>SRT Offset</b>
ja: <b>SRT オフセット</b>

en: The source subtitle track
    
    You can choose any of the subtitles
    recognized in your source file.
    
    In addition, there is a special track option
    "Foreign Audio Scan".  This option will add
    an extra pass to the encode that searches for
    subtitles that may correspond to a foreign
    language scene.  This option is best used in
    conjunction with the "Forced" option.
ja: ソースの字幕トラックです。
    
    ソースファイルから認識できた字幕を
    ここで選ぶことができます。
    
    さらに追加のオプションとして、"吹き替え字幕スキャン"
    があります。このオプションは外国語シーンに対応する
    字幕を探す追加の処理をします。使用する際は"強制"オプション
    を付けるのが望ましいです。

en: <b>Track</b>
ja: <b>トラック</b>

en: Play File
ja: ファイル再生

en: Open Source Directory
ja: ソースのディレクトリを開く

en: Open Destination Directory
ja: 保存先のディレクトリを開く

en: Open Encode Log Directory
ja: エンコードログディレクトリを開く

en: Open Encode Log
ja: エンコードログを開く

en: Reset Failed Jobs
ja: 失敗したジョブをリセット

en: Reset All Jobs
ja: 全ジョブリセット

en: Clear Completed Jobs
ja: 完了したジョブをクリア

en: Clear All Jobs
ja: 全ジョブクリア

en: Import Queue
ja: キューをインポート

en: Export Queue
ja: キューをエクスポート

en: HandBrake Presets
ja: HandBrakeプリセット

en: Actions
ja: 動作

en: HandBrake Queue
ja: HandBrakeキュー

en: _Play File
ja: _ファイル再生

en: Open _Source Directory
ja: _ソースディレクトリを開く

en: Open _Destination Directory
ja: _保存先ディレクトリを開く

en: Move to _Top
ja: _一番上に移動

en: Move to _Bottom
ja: _一番下に移動

en: _Edit
ja: _編集

en: _Reset
ja: _リセット

en: Re_move
ja: _削除

en: <span size="x-large">Queue</span>
ja: <span size="x-large">キュー</span>

en: 0 jobs pending
ja: 残りジョブ数 0

en: Start Encoding
ja: エンコードを開始します

en: Start
ja: 開始

en: Pause Encoding
ja: エンコードを一時停止します

en: Pause
ja: 一時停止

en: Options
ja: オプション

en: When Done:
ja: 完了時:

en: Reset
ja: リセット

en: Mark selected queue entry as pending.
    Resets the queue job to pending and ready to run again.
ja: 選択されたキューエントリは待機中になります。
    ジョブは待機中にリセットされ、実行を待ちます。

en: Edit
ja: 編集

en: Preset:
ja: プリセット:

en: Source:
ja: ソース:

en: Title:
ja: タイトル:

en: Destination:
ja: 出力先:

en: Dimensions:
ja: 解像度:

en: Video:
ja: ビデオ:

en: Audio:
ja: 音声:

en: Subtitles:
ja: 字幕:

en: Summary
ja: 概要

en: Pass:
ja: パス:

en: Start Time:
ja: 開始時刻:

en: End Time:
ja: 終了時刻:

en: Paused Duration:
ja: 一時停止時間:

en: Encode Time:
ja: エンコード時間:

en: File Size:
ja: ファイルサイズ:

en: Status:
ja: 状態:

en: Statistics
ja: 統計

en: Activity Log
ja: アクティビティログ

en: HandBrake Activity Log
ja: HandBrakeアクティビティログ

en: About HandBrake
ja: HandBrake について

en: HandBrake is a GPL-licensed, multiplatform, multithreaded video transcoder.
ja: HandBrake は GPL で公開されているマルチプラットフォームでマルチスレッドのビデオエンコーダーです。

en: HandBrake is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License version 2, as published by the Free Software Foundation.
    
    HandBrake is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with Glade; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
ja: HandBrakeは無料のソフトウェアです; フリーソフトウェア財団によるGNU General Public License バージョン2の下で改変、再頒布することができます。
    
    HandBrakeは有益であれとの願いを込めて頒布されます、ですが一切の保障はしません; 商品性と特定目的適合性の保障も含みません。詳しくはGNU General Public Licenseをご覧ください。
    
    GNU General Public Licenseはこのプログラムと一緒に受け取られているはずですが、もしそうでなければ下記にお尋ねください。Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA

en: Choose Video Source
ja: ビデオソースを選択します

en: Open Source
ja: ソースを開く

en: Add to Queue
ja: キューに追加します

en: Add To Queue
ja: キューに追加

en: Show Presets Window
ja: プリセットウィンドウを表示

en: Presets
ja: プリセット

en: Show Preview Window
ja: プレビューウィンドウを表示します

en: Preview
ja: プレビュー

en: Show Queue
ja: キューを表示します

en: Queue
ja: キュー

en: Show Activity Window
ja: アクティビティウィンドウを表示します

en: Activity
ja: アクティビティ

en: <b>Source:</b>
ja: <b>ソース:</b>

en: None
ja: なし

en: Scanning...
ja: スキャン中...

en: <b>Title:</b>
ja: <b>タイトル:</b>

en: Set the title to encode.
    By default the longest title is chosen.
    This is often the feature title of a DVD.
ja: エンコードするタイトルを指定します。
    デフォルトではもっとも長いタイトルが選択されます。
    DVD によっては DVD のフィーチャータイトルになるときがあります。

en: <b>Angle:</b>
ja: <b>アングル:</b>

en: For multi-angle DVD's, select the desired angle to encode.
ja: マルチアングルの DVD のため、エンコードしたいアングルを選択してください。

en: <b>Range:</b>
ja: <b>範囲:</b>

en: Range of title to encode. Can be chapters, seconds, or frames.
ja: エンコードするタイトルの範囲を指定します。チャプター、秒、フレームで指定できます。

en: Set the first chapter to encode.
ja: エンコードする最初のチャプターを指定します。

en: Set the last chapter to encode.
ja: エンコードする最後のチャプターを指定します。

en: <b>Preset:</b>
ja: <b>プリセット:</b>

en: Choose Preset
ja: プリセットの選択

en: <u><i>Modified</i></u>
ja: <u><i>修正あり</i></u>

en: Reload
ja: 再読み込み

en: Reload the settings for the currently selected preset.
    Modifications will be discarded.
ja: 現在選択しているプリセットの設定を再読み込みします。
    変更は破棄されます。

en: Save New Preset
ja: 新規プリセットとして保存

en: Save the current settings to a new Preset.
ja: 現在の設定を新しいプリセットとして保存します。

en: Format:
ja: フォーマット:

en: Format to mux encoded tracks to.
ja: エンコードしたトラックを MUX するフォーマットです。

en: Web Optimized
ja: ウェブ最適化

en: Optimize the layout of the MP4 file for progressive download.
    This allows a player to initiate playback before downloading the entire file.
ja: MP4 ファイルのレイアウトをプログレッシブダウンロード用に最適化します。
    これによりファイル全体をダウンロードする前にプレーヤーで再生を開始できます。

en: Align A/V Start
ja: A/V 開始調整

en: Aligns the initial timestamps of all audio and video streams by
    inserting blank frames or dropping frames. May improve audio/video
    sync for broken players that do not honor MP4 edit lists.
ja: すべての音声および映像ストリームの開始タイムスタンプを、ブランクフレームの挿入やフレームドロップによって調整します。MP4 編集リストに準拠していないプレーヤーで音声/映像の同期を改善するかもしれません。

en: iPod 5G Support
ja: iPod 5G サポート

en: Add iPod Atom needed by some older iPods.
ja: 一部の古い iPod のための iPod Atom を追加します。

en: Passthru Common Metadata
ja: 一般メタデータをパススルー

en: Copy metadata from source to output.
ja: ソースから出力へメタデータをコピーする。

en: Duration:
ja: 時間:

en: Tracks:
ja: トラック:

en: Filters:
ja: フィルター:

en: Size:
ja: サイズ:

en: Storage Size:
ja: 格納サイズ:

en: Display Size:
ja: 表示サイズ:

en: Aspect Ratio:
ja: アスペクト比:

en: <b>Source Dimensions</b>
ja: <b>ソース解像度</b>

en: Flipping:
ja: 反転:

en: Horizontal ⇌
ja: 水平

en: Flip video horizontally.
ja: 映像を水平に反転させます。

en: Rotation:
ja: 回転:

en: Rotate the video clockwise in 90 degree increments.
ja: 映像を時計回りに 90°ずつ回転させます。

en: Cropping:
ja: 切り取り:

en: How to apply crop settings.
ja: 切り取り設定をどう適用するかです。

en: Left Crop
ja: 左クロップ

en: Top Crop
ja: 上クロップ

en: Bottom Crop
ja: 下クロップ

en: Right Crop
ja: 右クロップ

en: <b>Orientation &amp; Cropping</b>
ja: <b>向き &amp; 切り抜き</b>

en: Resolution Limit:
ja: 解像度制限:

en: Resolution limits for common video formats.
ja: 通常の映像形式で使う解像度制限です。

en: Maximum Size:
ja: 最大サイズ:

en: This is the maximum width that the video will be stored at.
ja: 映像が保存される最大の幅です。

en: This is the maximum height that the video will be stored at.
ja: 映像が保存される最大の高さです。

en: Anamorphic:
ja: アナモフィック:

en: <b>Anamorphic Modes:</b><small><tt>
        Automatic - Use a pixel aspect ratio that maximizes
            storage resolution while preserving the original
            display aspect ratio.
        None      - Force pixel aspect ratio to 1:1.
        Custom    - Enter a custom pixel aspect ratio.</tt></small>
ja: <b>アナモルフィックモード:</b><small><tt>
        Automatic - 元の表示アスペクト比を維持しながら
            格納解像度を最大にするピクセルアスペクト比を
            使用します。
        None      - ピクセルアスペクト比を1:1に強制します。
        Custom    - ピクセルアスペクト比を手入力します。</tt></small>

en: Pixel Aspect:
ja: ピクセルアスペクト比:

en: Pixel aspect defines the shape of the pixels.
    
    A 1:1 ratio defines a square pixel.  Other values define rectangular shapes.
    Players will scale the image in order to achieve the specified aspect.
ja: ピクセルアスペクト比はピクセルの形状を定義します。
    
    比率 1:1 は正方形のピクセルを定義します。その他の値は長方形の形状を定義します。
    プレーヤーは指定されたアスペクト比にするために画像をスケールします。

en: Pixel aspect defines the shape of the pixels.
    A 1:1 ratio defines a square pixel.  Other values define rectangular shapes.
    Players will scale the image in order to achieve the specified aspect.
ja: ピクセルアスペクト比はピクセルの形状を定義します。
    比率 1:1 は正方形のピクセルを定義します。その他の値は長方形の形状を定義します。
    プレーヤーは指定されたアスペクト比にするために画像をスケールします。

en: Scaled Size:
ja: 拡大縮小サイズ:

en: This is the width that the video will be stored at.
    The actual display dimensions will differ if the pixel aspect ratio is not 1:1.
ja: 保存される動画の幅になります。
    ピクセルアスペクト比が 1:1 ではないとき、実際の表示サイズと異なる場合があります。

en: This is the height that the video will be stored at.
    The actual display dimensions will differ if the pixel aspect ratio is not 1:1.
ja: 保存される動画の高さになります。
    ピクセルアスペクト比が 1:1 ではないとき、実際の表示サイズと異なる場合があります。

en: Optimal Size
ja: 最適なサイズ

en: Use highest resolution permitted by above settings.
ja: 上の設定で許される最大の解像度を使用する。

en: Allow Upscaling
ja: アップスケールを許可

en: If not enabled, scaled dimensions will be limited to source dimensions.
ja: オンにしなければ、拡大縮小される解像度はソースの解像度に制限されます。

en: <b>Resolution &amp; Scaling</b>
ja: <b>解像度 &amp; 拡大縮小</b>

en: Fill:
ja: 塗りつぶし:

en: Add a border around the video.
ja: 映像の周りに境界線を追加します。

en: Left Pad
ja: 左埋め

en: Top Pad
ja: 上埋め

en: Bottom Pad
ja: 下埋め

en: Right Pad
ja: 右埋め

en: Color:
ja: 色:

en: Color of border added around video.
ja: 映像の周りに追加される境界線の色です。

en: <b>Borders</b>
ja: <b>境界線</b>

en: Changing the display size will stretch the video.
ja: 表示サイズを変えると映像は引き延ばされます。

en: Automatic
ja: 自動

en: <b>Final Dimensions</b>
ja: <b>最終解像度</b>

en: Dimensions
ja: 映像サイズ

en: Detelecine:
ja: デテレシネ:

en: This filter removes 'combing' artifacts that are the result of telecining.
    
    Telecining is a process that adjusts film framerates that are 24fps to NTSC video frame rates which are 30fps.
ja: このフィルターはテレシネの結果発生した 'コーミング' アーチファクトを除去します。
    
    テレシネとはフィルムのフレームレート 24fps を NTSC 映像のフレームレート 30fps に変換する作業です。

en: Custom detelecine filter string format
    
    JunkLeft:JunkRight:JunkTop:JunkBottom:StrictBreaks:MetricPlane:Parity
ja: カスタムデレシネフィルター文字列形式
    
    JunkLeft:JunkRight:JunkTop:JunkBottom:StrictBreaks:MetricPlane:Parity

en: Interlace Detection:
ja: インターレース検出:

en: This filter detects interlaced frames.
    
    If a deinterlace filter is enabled, only frames that this filter finds
    to be interlaced will be deinterlaced.
ja: このフィルターでインターレースされたフレームを検出します。
    
    デインターレースフィルターが有効になっていれば、このフィルターでインターレースと検出されたフレームのみデインターレースされます。

en: Custom interlace detection filter string format
    
    Mode:Spatial Metric:Motion Thresh:Spatial Thresh:Mask Filter Mode:
    Block Thresh: Block Width: Block Height
ja: カスタムインターレース検出フィルター文字列形式
    
    Mode:Spatial Metric:Motion Thresh:Spatial Thresh:Mask Filter Mode:
    Block Thresh: Block Width: Block Height

en: Deinterlace:
ja: デインターレース:

en: Choose decomb or deinterlace filter.
    
    The decomb filter supports a variety of interpolation algorithms.
    The deinterlace filter is a classic YADIF deinterlacer.
ja: デコームまたはデインターレースフィルターを選択します。
    
    デコームフィルイターはさまざまな補完アルゴリズムをサポートしています。
    デインターレースフィルターは古典的な YADIF になります。

en: Choose decomb or deinterlace filter options.
    
        The decomb filter supports a variety of interpolation algorithms.
        The deinterlace filter is a classic YADIF deinterlacer.
ja: デコームまたはデインターレースフィルタのオプションを選択します。
    
    デコームフィルタはさまざまな補完アルゴリズムをサポートしています。
    デインターレースフィルタは古典的な YADIF になります。

en: Deblock Filter:
ja: デブロックフィルタ:

en: The deblocking filter removes a common type of compression artifact.
    If your source exhibits 'blockiness', this filter may help clean it up.
ja: デブロック化は圧縮による一般的なアーチファクトを除去します。
    ソースに 'ブロックノイズ' が見受けられた場合、このフィルターがきれいに仕上げてくれるかもしれません。

en: Tune:
ja: チューン:

en: The deblocking filter removes a common type of compression artifact.
        If your source exhibits 'blockiness', this filter may help clean it up.
ja: デブロックフィルタは圧縮で起こる一般的な生成物を除去します。
    ソースに 'ブロックノイズ' が見受けられた場合、このフィルターがきれいに仕上げてくれるかもしれません。

en: Custom deblock filter string format
    
        strength=weak|strong:thresh=0-100:blocksize=4-512
ja: カスタムデブロックフィルタ文字列形式
    
    strength=weak|strong:thresh=0-100:blocksize=4-512

en: Denoise Filter:
ja: デノイズフィルター:

en: Denoise filtering reduces or removes the appearance of noise and grain.
    Film grain and other types of high frequency noise are difficult to compress.
    Using this filter on such sources can result in smaller file sizes.
ja: デノイズフィルターはノイズやグレインの発生を抑えるか除去します。
    フィルムグレインやその他の高周波ノイズを圧縮することは困難です。
    このフィルターを使用することでそのようなソースでもファイルサイズを抑えることができます。

en: Denoise filtering reduces or removes the appearance of noise and grain.
        Film grain and other types of high frequency noise are difficult to compress.
        Using this filter on such sources can result in smaller file sizes.
ja: デノイズフィルタはノイズやグレインの発生を抑え除去します。
    フィルムグレインやその他の高周波ノイズを圧縮することは困難です。
    このフィルターを使用することでそのようなソースでもファイルサイズを抑えることができます。

en: Custom denoise filter string format
    
        SpatialLuma:SpatialChroma:TemporalLuma:TemporalChroma
ja: カスタムデノイズフィルター文字列形式
    
    SpatialLuma:SpatialChroma:TemporalLuma:TemporalChroma

en: Chroma Smooth Filter:
ja: クロマスムーズフィルタ:

en: The chroma smooth filter removes common color artifacts.
    Lower resolution analog source content may benefit from this filter.
ja: クロマスムーズフィルタは色のノイズを低減します。
    低解像度のアナログソースに適しています。

en: The chroma smooth filter removes common color artifacts.
        Lower resolution analog source content may benefit from this filter.
ja: クロマスムーズフィルタは色のノイズを低減します。
    低解像度のアナログソースに適しています。

en: Sharpen Filter:
ja: シャープ化フィルター:

en: Sharpen filtering enhances edges and other
    high frequency components in the video.
ja: シャープ化フィルターは映像内のエッジやその他高周波数のコンポーネントを向上させます。

en: Sharpen filtering enhances edges and other
        high frequency components in the video.
ja: シャープ化フィルタは映像内の輪郭やその他
    高周波部分の品質を良くします。

en: Colorspace:
ja: 色空間:

en: Translate the colorspace of the source.
ja: ソースの色空間を変換します。

en: Grayscale
ja: グレースケール

en: If enabled, filter colour components out of video.
ja: このオプションを有効にすると、動画から色成分が除去されます。

en: Filters
ja: フィルター

en: Video Encoder:
ja: ビデオエンコーダー:

en: Available video encoders.
ja: 利用可能なビデオエンコーダーです。

en: Framerate:
ja: フレームレート:

en: Output framerate.
    
    'Same as source' is recommended. If your source video has
    a variable framerate, 'Same as source' will preserve it.
ja: 出力フレームレートです。
    
    'ソースと同じ' が推奨です。ソースビデオが可変フレームレートの場合、'ソースと同じ' にしておけばそれを維持します。

en: Constant Framerate
ja: 固定フレームレート

en: Enables constant framerate output.
ja: 固定フレームレート出力を有効にします。

en: Peak Framerate (VFR)
ja: ピークフレームレート (VFR)

en: Enables variable framerate output with a peak
    rate determined by the framerate setting.
    
    VFR is not compatible with some players.
ja: 可変フレームレート出力を有効にします。
    ピークレートはフレームレート設定から決められます。
    
    VFR は一部のプレーヤーと互換性がありません。

en: Variable Framerate
ja: 可変フレームレート

en: Enables variable framerate output.
    
    VFR is not compatible with some players.
ja: 可変フレームレートを有効にします。
    
    VFR は一部のプレーヤーと互換性がありません。

en: Set the desired quality factor.
    The encoder targets a certain quality.
    The scale used by each video encoder is different.
    
    x264's scale is logarithmic and lower values correspond to higher quality.
    So small decreases in value will result in progressively larger increases
    in the resulting file size.  A value of 0 means lossless and will result
    in a file size that is larger than the original source, unless the source
    was also lossless.
    
    FFMpeg's and Theora's scale is more linear.
    These encoders do not have a lossless mode.
ja: 希望する画質要素で指定します。
    エンコーダーはその画質を目標に処理します。
    エンコーダーによって数値の意味が異なります。
    
    x264 では対数的であり、値が小さいほど高い画質になります。すなわち、値を小さくするとファイルサイズが大きくなります。値 0 はロスレスを意味し、出力ファイルサイズは、オリジナルもロスレスでないかぎり、オリジナルより大きくなります。
    
    FFMpeg および Theora の場合はより直線的です。
    これらエンコーダーにロスレスモードはありません。

en: Constant Quality:
ja: 画質指定:

en: Bitrate (kbps):
ja: ビットレート指定 (kbps):

en: Set the average bitrate.
    
    The instantaneous bitrate can be much higher or lower at any point in time.
    But the average over a long duration will be the value set here.  If you need
    to limit instantaneous bitrate, look into x264's vbv-bufsize and vbv-maxrate settings.
ja: 平均ビットレートで指定します。
    
    瞬間のビットレートはそのときの映像によって大きく変化しますが、平均するとだいたいこの値になります。
    ビットレートの最大値を制限したい場合は、x264 の vbv-bufsize および vbv-maxrate 設定を調べてください。

en: Multi-Pass Encoding
ja: 複数パスエンコード

en: Perform Multi Pass Encoding.
    
    The 'Bitrate' option is prerequisite. During the analysis passes, statistics about
    the video are collected.  Then in the final pass, those statistics are used
    to make bitrate allocation decisions.
ja: 複数パスエンコードを行います。
    
    これは 'ビットレート' オプションを使用することが前提です。解析パスで
    映像の統計情報を採取します。最後のパスで統計情報を利用し
    ビットレートの割り当てが行われます。

en: Turbo Analysis Pass
ja: 解析パスの高速化

en: During the analysis pass of a multi pass encode, use settings that speed things along.
ja: 複数パスエンコードの内、解析パスで、高速化の設定が行われます。

en: Adjusts encoder settings to trade off compression efficiency against encoding speed.
    
    This establishes your default encoder settings.
    Tunes, profiles, levels and extra options string will be applied to this.
    You should generally set this option to the slowest you can bear since slower
    settings will result in better quality or smaller files.
ja: エンコーダー設定を調節して圧縮効率とエンコード速度のバランスを取ります。
    
    これは基本のエンコーダー設定です。
    チューニング、プロファイル、レベルと他のオプションはこれに適用されます。
    品質がより高く、小さいファイルになるよう、通常は可能な限り遅いものを選ぶことをお勧めします。

en: Tune settings to optimize for common scenarios.
    
    This can improve efficiency for particular source characteristics or set
    characteristics of the output file.  Changes will be applied after the
    preset but before all other parameters.
ja: チューン設定はよくある状況を最適化します。
    
    これは特定のソース特性の効率や、出力ファイルの特性の設定を改善します。変更はプリセットのあとに適用されますが、その他すべてのパラメーターより先に適用されます。

en: Fast Decode
ja: 高速デコード

en: Reduce decoder CPU usage.
    
    Set this if your device is struggling to play the output (dropped frames).
ja: デコーダーの CPU 使用率を抑制します。
    
    あなたのデバイスが再生に悪戦苦闘している場合 (フレームドロップなど) に設定してみてください。

en: Zero Latency
ja: ゼロレイテンシ

en: Minimize latency between input to encoder and output of decoder.
    
    This is useful for broadcast of live streams.
    
    Since HandBrake is not suitable for live stream broadcast purposes,
    this setting is of little value here.
ja: エンコーダーへの入力とデコーダーからの出力の間のレイテンシを最小化します。
    
    これはライブストリーム配信に有用です。
    
    HandBrake はライブストリーム配信用途には適していないので、この設定もあまり役に立ちません。

en: Profile:
ja: プロファイル:

en: Sets and ensures compliance with the specified profile.
    
    Overrides all other settings.
ja: 設定されたプロファイルに従ってエンコードを行います。
    
    他のすべての設定を上書きします。

en: Level:
ja: レベル:

en: Sets and ensures compliance with the specified level.
    
    Overrides all other settings.
ja: 指定されたレベルに従ってエンコードを行います。
    
    他のすべての設定を上書きします。

en: More Settings:
ja: 追加設定:

en: Additional encoder settings.
    
    Colon separated list of encoder options.
ja: 追加のエンコーダーオプションを指定できます。
    
    エンコーダーオプションをコロンで区切って追加してください。

en: Video
ja: ビデオ

note: Add Button
en: Add
ja: 追加

en: Add new audio settings to the list
ja: 新しいオーディオ設定をリストに追加します

en: Add All
ja: すべて追加

en: Add all audio tracks to the list
ja: すべてのオーディオトラックをリストに追加します

en: Reload all audio settings from defaults
ja: すべてのオーディオ設定をデフォルトから再読み込みします

en: Track List
ja: トラックリスト

en: Selection Behavior:
ja: 選択方法:

en: Choose which audio tracks of the source media are used.
ja: ソースメディアのどの音声トラックを使用するかを選択してください。

en: Create a list of languages you would like to select audio for.
    Tracks matching these languages will be selected using the chosen Selection Behavior.
ja: 音声に使用したい言語のリストを作成します。
    これらの言語と一致したトラックが「選択方法」で指定された方法で選ばれます。

en: Remove
ja: 除去

en: Available Languages
ja: 利用可能な言語

en: Selected Languages
ja: 選択した言語

en: Use only first encoder for secondary audio
ja: 二次オーディオに先頭のエンコーダーのみ使用する

en: Only the primary audio track will be encoded with the full encoder list.
    All other secondary audio output tracks will be encoded with first encoder only.
ja: 先頭の音声トラックのみ全エンコーダーリストでエンコードされます。
    2つ目以降の音声出力トラックは先頭のエンコーダーのみでエンコードされます。

en: Auto Passthru:
ja: 自動パススルー:

en: Enable this if your playback device supports MP2.
    This permits MP2 passthru to be selected when automatic passthru selection is enabled.
ja: お使いの再生デバイスがMP2をサポートしている場合に有効化してください。
    これは自動パススルー選択が有効な時にMP2をパススルー出来るようにします。

en: Enable this if your playback device supports MP3.
    This permits MP3 passthru to be selected when automatic passthru selection is enabled.
ja: お使いの再生デバイスがMP3をサポートしている場合に有効化してください。
    これは自動パススルー選択が有効な時にMP3をパススルー出来るようにします。

en: Enable this if your playback device supports AC-3.
    This permits AC-3 passthru to be selected when automatic passthru selection is enabled.
ja: お使いの再生デバイスがAC-3をサポートしている場合に有効化してください。
    これは自動パススルー選択が有効な時にAC-3をパススルー出来るようにします。

en: Enable this if your playback device supports EAC-3.
    This permits EAC-3 passthru to be selected when automatic passthru selection is enabled.
ja: お使いの再生デバイスがEAC-3をサポートしている場合に有効化してください。
    これは自動パススルー選択が有効な時にEAC-3をパススルー出来るようにします。

en: Enable this if your playback device supports DTS.
    This permits DTS passthru to be selected when automatic passthru selection is enabled.
ja: お使いの再生デバイスがDTSをサポートしている場合に有効化してください。
    これは自動パススルー選択が有効な時にDTSをパススルー出来るようにします。

en: Enable this if your playback device supports DTS-HD.
    This permits DTS-HD passthru to be selected when automatic passthru selection is enabled.
ja: お使いの再生デバイスがDTS-HDをサポートしている場合に有効化してください。
    これは自動パススルー選択が有効な時にDTS-HDをパススルー出来るようにします。

en: Enable this if your playback device supports TrueHD.
    This permits TrueHD passthru to be selected when automatic passthru selection is enabled.
ja: お使いの再生デバイスがTrueHDをサポートしている場合に有効化してください。
    これは自動パススルー選択が有効な時にTrueHDをパススルー出来るようにします。

en: Enable this if your playback device supports FLAC.
    This permits FLAC passthru to be selected when automatic passthru selection is enabled.
ja: お使いの再生デバイスがFLACをサポートしている場合に有効化してください。
    これは自動パススルー選択が有効な時にFLACをパススルー出来るようにします。

en: Enable this if your playback device supports AAC.
    This permits AAC passthru to be selected when automatic passthru selection is enabled.
ja: お使いの再生デバイスがAACをサポートしている場合に有効化してください。
    これは自動パススルー選択が有効な時にAACをパススルー出来るようにします。

en: Enable this if your playback device supports Opus.
    This permits Opus passthru to be selected when automatic passthru selection is enabled.
ja: お使いの再生デバイスがOpusをサポートしている場合に有効化してください。
    これは自動パススルー選択が有効な時にOpusをパススルー出来るようにします。

en: Passthru Fallback:
ja: パススルーのフォールバック:

en: Set the audio codec to encode with when a suitable track can not be found for audio passthru.
ja: オーディオパススルーに適したトラックが見つからなかったときにエンコードするオーディオコーデックを指定します。

en: <b>Audio Encoder Settings:</b>
ja: <b>オーディオエンコーダー設定:</b>

en: Each selected source track will be encoded with all selected encoders
ja: 選択された各ソーストラックは選択されたすべてのエンコーダーでエンコードされます。

en: Encoder
ja: エンコーダー

en: Bitrate/Quality
ja: ビットレート/音質

en: Mixdown
ja: ミックスダウン

en: Samplerate
ja: サンプルレート

en: Gain
ja: ゲイン

en: Track Selection
ja: トラック選択

en: Audio
ja: オーディオ

en: Add new subtitle settings to the list
ja: 新しい字幕設定をリストに追加します

en: Add all subtitle tracks to the list
ja: すべての字幕設定をリストに追加します

en: Foreign Audio Scan
ja: 吹き替え字幕スキャン

en: Add an extra pass to the encode which searches
    for subtitle candidates that provide subtitles for
    segments of the audio that are in a foreign language.
ja: 外国語音声部分にある正しい字幕を探すよう
    追加の処理をします。

en: Reload all subtitle settings from defaults
ja: すべての字幕設定をデフォルトから再読込します

en: Choose which subtitle tracks of the source media are used.
ja: ソースメディアのどの字幕トラックを使用するかを選択します。

en: Create a list of languages you would like to select subtitles for.
    Tracks matching these languages will be selected using the chosen Selection Behavior.
    
    The first language in this list is your "preferred" language and will be used
    for determining subtitle selection settings when there is foreign audio.
ja: 字幕に使用したい言語のリストを作成します。
    これらの言語と一致したトラックが「選択方法」で指定された方法で選ばれます。

en: Preferred Language: None
ja: 既定の言語: なし

en: Add Foreign Audio Scan Pass
ja: 吹き替え字幕スキャンパスの追加

en: Add "Foreign Audio Scan" when the default audio track is your preferred language.
    This search pass finds short sequences of foreign audio and provides subtitles for them.
    
    This option requires a language to be set in the Selected Languages list.
ja: 既定の音声トラックが第一言語でないときに"吹き替え字幕スキャン"を追加します。
    二つ目のパスが外国語音声とその字幕を探す処理をします。
    
    このオプションは言語選択リストで言語を設定しておく必要があります。

en: Add subtitle track if default audio is foreign
ja: デフォルト音声が外国語のとき字幕トラックを追加する

en: When the default audio track is not your preferred language, add a subtitle track.
    
    This option requires a language to be set in the Selected Languages list.
ja: 既定のオーディオトラックが第一言語でない場合、字幕トラックを追加します。
    
    このオプションは言語選択リストで言語を設定しておく必要があります。

en: Add Closed Captions when available
ja: クローズドキャプションが利用できれば追加する

en: Closed captions are text subtitles that can be added to any container as a soft subtitle track
ja: クローズドキャプションはあらゆるコンテナーにソフト字幕トラックとして追加できるテキスト字幕です。

en: Burn-In Behavior*:
ja: 焼き付け方法*:

en: Set the behavior of subtitle "Burn-In".
    
    Burned-In subtitles are part of the video and can not be disabled during playback.
    Only one subtitle track can be burned! Since conflicts can occur, the first chosen wins.
ja: "焼き込み"字幕の振る舞いを設定します。
    
    焼き込み字幕は映像の一部で再生中に無効化することができません。
    1つの字幕トラックのみが焼き込みできます! 競合した場合、最初に選ばれたものを使用します。

en: Burn-In for deficient players*:
ja: 不完全なプレーヤー用の焼き付け*:

en: DVD Subtitles
ja: DVD 字幕

en: Burn the first selected DVD subtitle track. All other DVD subtitle tracks will be discarded.
    Use this option if your player software or device does not support DVD subtitles.
    
    Only one subtitle track can be burned! Since conflicts can occur, the first chosen wins.
ja: 1つ目のDVD字幕トラックを焼き込みます。他のDVD字幕は全て破棄されます。
    再生ソフトウェアやデバイスがDVD字幕をサポートしていない場合のみ、このオプションを使用してください。
    
    1つの字幕トラックのみが焼き込みできます! 競合した場合、最初に選ばれたものを使用します。

en: Blu-ray Subtitles
ja: Blu-ray 字幕

en: Burn the first selected Blu-ray subtitle track. All other Blu-ray subtitle tracks will be discarded.
    Use this option if your player software or device does not support Blu-ray subtitles.
    
    Only one subtitle track can be burned! Since conflicts can occur, the first chosen wins.
ja: 1つ目のBlu-ray字幕トラックを焼き込みます。他のBlu-ray字幕は全て破棄されます。
    再生ソフトウェアやデバイスがBlu-ray字幕をサポートしていない場合のみ、このオプションを使用してください。
    
    1つの字幕トラックのみが焼き込みできます! 競合した場合、最初に選ばれたものを使用します。

en: <small>* Only one of the above subtitle burn options will be applied, starting with the top.</small>
ja: <small>* これらのうち、先頭から見てひとつの字幕焼き付けオプションのみ適用されます。</small>

en: Only one subtitle track can be burned! Since conflicts can occur, the first chosen wins.
ja: 焼き付けることのできる字幕はひとつだけです。複数選択されていた場合は先頭に選択されたものが採用されます。

en: Subtitles
ja: 字幕

en: Chapter Markers
ja: チャプターマーカー

en: Add chapter markers to output file.
ja: 出力ファイルにチャプターマーカーを追加します。

en: Import Chapters
ja: チャプターのインポート

en: Import chapter list from an XML file
ja: XMLファイルからチャプターリストをインポートします

en: Export Chapters
ja: チャプターのエクスポート

en: Export chapter list as an XML file
ja: XMLファイルからチャプターリストをエクスポートします

en: Index
ja: インデックス

en: Duration
ja: 時間

en: Title
ja: タイトル

en: Chapters
ja: チャプター

en: Actors:
ja: 出演者:

en: Director:
ja: 監督:

en: Release Date:
ja: 公開日:

en: Comment:
ja: コメント:

en: Genre:
ja: ジャンル:

en: Description:
ja: 説明:

en: Plot:
ja: プロット:

en: Tags
ja: タグ

en: <b>Save As:</b>
ja: <b>ファイル名:</b>

en: Destination filename for your encode.
ja: エンコードファイルのファイル名です。

en: <b>To:</b>
ja: <b>保存先:</b>

en: Destination directory for your encode.
ja: エンコードファイルを保存するディレクトリです。

en: Destination Directory
ja: 保存先ディレクトリ

en: Add Multiple Titles
ja: 複数タイトルを追加

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Select All
ja: すべて選択

en: Mark all titles for adding to the queue
ja: キューに追加するために全タイトルをマークします

en: Clear All
ja: すべてクリア

en: Unmark all titles
ja: 全タイトルのマークを外します

en: Destination files OK.  No duplicates detected.
ja: 保存ファイル OK。重複は検出されませんでした。

en: Preferences
ja: 設定

en: Default action when all encodes are complete
ja: 全エンコード完了時の既定の動作

en: Use automatic naming (uses modified source name)
ja: 自動名前付けを使用する (修正されたソース名を使用)

en: Create destination filename from source filename or volume label
ja: 出力先ファイル名をソースのファイル名やボリュームラベルから作成する

en: Auto-Name Template
ja: 自動名前付けテンプレート

en: Available Options: {source-path} {source} {title} {preset} {chapters} {date} {time} {creation-date} {creation-time} {modification-date} {modification-time} {codec} {bit-depth} {quality} {bitrate} {width} {height}
ja: 利用できるオプション: {source-path} {source} {title} {preset} {chapters} {date} {time} {creation-date} {creation-time} {modification-date} {modification-time} {codec} {bit-depth} {quality} {bitrate} {width} {height}

en: Use iPod/iTunes friendly (.m4v) file extension for MP4
ja: MP4 ファイルにおいて、iPod/iTunes フレンドリなファイル拡張子 (.m4v) を使用する

en: Number of previews
ja: プレビューの数

en: Filter short DVD and Blu-ray titles (seconds)
ja: DVDやBlu-rayの短いタイトルを除外(秒)

en: Clear completed queue items after an encode completes
ja: エンコードが完了したらキューの完了したアイテムをクリアする

en: By default, completed jobs remain in the queue and are marked as complete.
    Check this if you want the queue to clean itself up by deleting completed jobs.
ja: デフォルトでは、完了したジョブは完了とマークされてキューに残ります。
    完了したらキューから消したいときはこのオプションにチェックマークをつけてください。

en: Power Saving
ja: 電力節約

en: Pause encoding when in Power Saver mode
ja: 電力節約モードでエンコードを一時停止する

en: If checked, encoding will be paused when the device
    enters Power Saver mode. Encoding will resume when
    Power Saver mode is disabled.
ja: チェックを付けると、デバイスの電力節約モードが
    有効になるとエンコードを一時停止します。電力節約
    モードが無効になるとエンコードは再開します。

en: Pause encoding when on battery power
ja: バッテリー使用時にエンコードを一時停止する

en: If checked, encoding will be paused when charger is
    unplugged. Encoding will resume when reconnected to
    a mains power source.
ja: チェックを付けると、充電器が接続されていないときに
    エンコードが一時停止します。電源を再度繋ぐと
    エンコードは再開します。

en: Pause encoding when battery is low
ja: バッテリー残量が少ない時にエンコードを一時停止する

en: If checked, encoding will be paused when the battery
    level is low. Encoding will resume when the
    battery is charged.
ja: チェックを付けると、バッテリー残量が少ない時に
    エンコードが一時停止されます。バッテリーを充電
    するとエンコードは再開します。

en: General
ja: 一般

en: Set a custom directory for Handbrake temporary files
ja: Handbrake一時ファイルのカスタムディレクトリを設定

en: Temporary files that HandBrake creates will be placed under this directory.
    
    Changing this setting will require restarting HandBrake.
    
    This setting overrides the TEMP environment variable that is normally used to define this directory.
    
    Flatpak users may need to set this for certain workflows to work properly. The default size of the TEMP directory in a flatpak sandbox is 1/2 physical memory size and may be too small for things like the 2-pass stats file.
ja: Handbrakeの一時ファイルはこのディレクトリの下に作成されます。
    
    この設定を変えた後はHandbrakeを再起動する必要があります。
    
    TEMP環境変数による通常の保存先ディレクトリ決定は上書きされます。
    
    Flatpakユーザーで特定のワークフローがある場合はこの設定を必要とします。Flatpakサンドボックス既定のTEMPディレクトリサイズは物理メモリの1/2ですが、これが2パスファイルなどでは少なすぎることがあります。

en: Temp Directory
ja: 一時ディレクトリ

en: Constant Quality fractional granularity
ja: 固定品質の分画粒度

en: Use dvdnav (instead of libdvdread)
ja: dvdnav を使用する (libdvdread を使用しない)

en: Monitor destination disk free space
ja: 出力先ストレージの空き容量を監視する

en: Pause encoding if free disk space drops below limit
ja: ストレージの空き容量がつぎの値以下であればエンコードを停止します

en: MB Limit
ja: MB 以下

en: Put individual encode logs in same location as movie
ja: 個別のエンコードログを動画と同じ場所に出力する

en: Activity Log Verbosity Level
ja: アクティビティログ詳細レベル

en: Activity Log Longevity
ja: アクティビティログ保存期間

en: Scale down High Definition previews
ja: HD 画像のプレビューは縮小する

en: Automatically Scan DVD when loaded
ja: DVD が挿入されたら自動的にスキャンする

en: Scans the DVD whenever a new disc is loaded
ja: 新しいディスクが挿入されるたびに DVD をスキャンします

en: Activity Window Font Size
ja: アクティビティウィンドウのフォントサイズ

en: Use the same settings for all titles in a batch
ja: 全タイトルに同じ設定を使用する

en: When checked, every title will use the same settings when adding a
    batch of titles to the queue.
    
    Uncheck this if you want to allow changing each title's settings independently.
ja: このオプションを有効にすると、キューへの追加時にすべてのタイトルに同じ設定が使用されます。

en: Show preview image in Summary tab
ja: 概要タブでプレビュー画像を表示

en: Uncheck this if you want to hide the video preview image on the Summary tab for privacy reasons.
ja: プライバシーの理由で概要タブに映像プレビューを表示したくない場合はチェックを外してください。

en: Allow Tweaks
ja: 詳細設定を許可

en: Allow HandBrake For Dummies
ja: HandBrake For Dummies を許可

en: Advanced
ja: 詳細

en: Rename Preset
ja: プリセット名変更

en: <span size="x-large">Rename Preset</span>
ja: <span size="x-large">プリセット名の変更</span>

en: Name:
ja: 名前:

en: <b>Description</b>
ja: <b>説明</b>

en: Save Preset
ja: プリセットを保存

en: Category:
ja: カテゴリ:

en: Set the category that this preset will be shown under.
ja: このプリセットのカテゴリを指定してください。

en: Category Name:
ja: カテゴリ名:

en: Preset Name:
ja: プリセット名:

en: Default Preset
ja: デフォルトプリセット

en: Make this the default Preset when HandBrake starts
ja: このプリセットをデフォルトに設定します

en: <b>Dimensions</b>
ja: <b>解像度</b>

en: HandBrake Preview
ja: HandBrakeプレビュー

en: Select preview frames.
ja: プレビューフレームを選択します。

en: Encode and play a short sequence of video starting from the current preview position.
ja: 現在のプレビューポジションからの短いシーケンスをエンコードおよび再生します。

en: Click to toggle full screen mode
ja: クリックしてフルスクリーンモードに切り替え

en: <b>Duration:</b>
ja: <b>時間:</b>

en: Set the duration of the live preview in seconds.
ja: ライブプレビューする時間を秒で指定します。

en: Show Crop
ja: クロップを表示

en: Show Cropped area of the preview
ja: プレビューのクロップした領域を表示します

en: Source Resolution
ja: ソースの解像度

en: Reset preview window to the source video's resolution
ja: プレビューウィンドウをソースビデオの解像度にリセットします

en: Edit Subtitles
ja: 字幕を編集

en: Import SRT
ja: SRT のインポート

en: Enable settings to import an SRT subtitle file
ja: SRT 字幕ファイルをインポートする設定を有効にします

en: Import SSA
ja: SSAをインポート

en: Enable settings to import an SSA subtitle file
ja: SSA字幕ファイルをインポートするための設定を有効化

en: Embedded Subtitle List
ja: 埋め込み字幕リスト

en: Enable settings to select embedded subtitles
ja: 埋め込み字幕を選択する設定を有効にします

en: Source Track
ja: ソーストラック

en: List of subtitle tracks available from your source.
ja: ソースから利用できる字幕トラックのリストです。

en: Track Name:
ja: トラック名:

en: Set the subtitle track name.
    
    Players may use this in the subtitle selection list.
ja: 字幕トラック名を設定します。
    
    プレーヤーがこの字幕選択リストを使用することがあります。

en: Language
ja: 言語

en: Character Code
ja: 文字コード

en: File:
ja: ファイル:

en: Offset (ms)
ja: オフセット (ミリ秒)

en: Set the language of this subtitle.
    This value will be used by players in subtitle menus.
ja: この字幕の言語を設定します。
    この値がプレーヤーの字幕メニューで表示されます。

en: Set the character code used by the SRT file you are importing.
    
    SRTs come in all flavours of character sets.
    We translate the character set to UTF-8.
    The source's character code is needed in order to perform this translation.
ja: インポートする SRT ファイルで使用されている文字コードを指定します。
    
    SRT には決まった文字セットがありません。
    HandBrake では文字セットを UTF-8 に変換します。
    この変換のため、ソースの文字コードが必要になります。

en: Select the SRT file to import.
ja: インポートする SRT ファイルを選択します。

en: Import File
ja: ファイルをインポート

en: Adjust the offset in milliseconds between video and SRT timestamps
ja: 動画と SRT タイムスタンプとの間のオフセットをミリ秒で指定します。

en: Forced Subtitles Only
ja: 強制字幕のみ

en: Burn into video
ja: 映像に焼き込む

en: Render the subtitle over the video.
    The subtitle will be part of the video and can not be disabled.
ja: 字幕を映像上に書き込みます。
    字幕は映像の一部となり無効にできません。

en: Set Default Track
ja: デフォルトトラックの設定

en: Edit Audio Track
ja: 音声トラックを編集

en: List of audio tracks available from your source.
ja: ソースから利用できるオーディオトラックのリストです。

en: Set the audio track name.
    
    Players may use this in the audio selection list.
ja: オーディオトラック名を設定します。
    
    プレーヤーはオーディオ選択リストでこの文字列を使用します。

en: Sample Rate
ja: サンプルレート

en: <b>Dynamic Range Compression:</b> Adjust the dynamic range of the output audio track.
    
    For source audio that has a wide dynamic range (very loud and very soft sequences),
    DRC allows you to 'compress' the range by making loud sounds softer and soft sounds louder.
ja: <b>ダイナミックレンジ圧縮:</b> 出力オーディオトラックのダイナミックレンジを調整します。
    
    ソースオーディオのダイナミックレンジが広い (とても大きい/とても小さいシーケンス) の場合、DRC は音量を下げて/上げてレンジを '圧縮' できます。

en: Set the audio codec to encode this track with.
ja: このトラックをエンコードするオーディオコーデックを指定します。

en: Bitrate
ja: ビットレート

en: Enable bitrate setting
ja: ビットレート設定を有効にします

en: Quality
ja: 音質

en: Enable quality setting
ja: 音質指定を有効にします

en: Set the bitrate to encode this track with.
ja: このトラックをエンコードするビットレートを指定します。

en: <b>Quality:</b> For output codec's that support it, adjust the quality of the output.
ja: <b>音質:</b> コーデックがサポートしている場合、出力の音質を調整します。

en: Set the mixdown of the output audio track.
ja: 出力オーディオトラックのミックスダウンを指定します。

en: Set the sample rate of the output audio track.
ja: 出力オーディオトラックのサンプルレートを指定します。

en: <b>Audio Gain:</b> Adjust the amplification or attenuation of the output audio track.
ja: <b>オーディオゲイン:</b> 出力オーディオトラックの増幅/減衰を調整します。

note: Audio DRC Label
en: Off
ja: オフ

en: Quality:
ja: 音質:

en: Bitrate: %dkbps
ja: ビットレート: %dkbps

en: Bitrate: %.4gkbps
ja: ビットレート: %.4gkbps

en: <small>Passthrough</small>
ja: <small>パススルー</small>

en: %sGain: %s
    DRC: %s
    Track Name: %s
ja: %sゲイン: %s
    DRC: %s
    トラック名: %s

en: %sGain: %s
    DRC: %s
ja: %sゲイン: %s
    DRC: %s

en: Add Audio Track
ja: 音声トラックを追加

en: Add an audio encoder.
    Each selected source track will be encoded with all selected encoders.
ja: オーディオエンコーダーを追加します。
    選択した各ソーストラックは選択したすべてのエンコーダーでエンコードされます。

en: <b>Audio Quality:</b>
    For encoders that support it, adjust the quality of the output.
ja: <b>音質:</b>
    これをサポートするエンコーダーでは、出力の音質を調整します。

en: Remove this audio encoder
ja: このオーディオエンコーダーを削除します

en: Closing HandBrake will terminate encoding.
ja: HandBrake を閉じるとエンコードを中止します。

en: Not Selected
ja: 選択されていません

en: Detected DVD devices:
ja: 検出 DVD デバイス:

note: This needs to be in scanning and working since scanning happens fast enough that it can be missed
en: Scanning ...
ja: スキャン中...

en: Stop Scan
ja: スキャン中止

en: Single Title
ja: 単一タイトル

en: Dolby Vision %d.%d
ja: ドルビービジョン %d.%d

note: TRANSLATORS: This is the bit depth of the video
en: %d-bit
ja: %d-ビット

en: Audio Track | Audio Tracks
ja[0]: 音声トラック

en: Subtitle Track | Subtitle Tracks
ja[0]: 字幕トラック

en: CFR
ja: CFR(固定フレームレート)

en: PFR
ja: PFR(ピークフレームレート)

en: VFR
ja: VFR(可変フレームレート)

en: + %d more audio track | + %d more audio tracks
ja[0]: + %d つの追加の音声トラック

en: , Forced Only
ja: , 強制のみ

en: , Burned
ja: , 焼き込み

en: , Default
ja: , 既定

en: + %d more subtitle track | + %d more subtitle tracks
ja[0]: + %d つの追加の字幕トラック

en: storage
ja: 格納

en: display
ja: 表示

en: Pixel Aspect Ratio
ja: ピクセルアスペクト比

en: Display Aspect Ratio
ja: 表示アスペクト比

en: No Title Found
ja: タイトルが見つかりません

en: New Video
ja: 新規動画

en: %s
    
    %s in %d seconds ...
ja: %1$s
    
    %3$d 秒後に %2$s ...

en: %sYour movie will be lost if you don't continue encoding.
ja: %sエンコードを中止するとエンコードファイルは正しく再生できません。

en: Cancel Current and Stop
ja: 現在のエンコードをキャンセルして停止

en: Cancel Current, Start Next
ja: 現在のエンコードをキャンセルして次を開始

en: Finish Current, then Stop
ja: 現在のエンコードの完了後に停止

en: Continue Encoding
ja: エンコード続行

en: %d encode pending
ja: 処理待ちのエンコード数 %d

en: %d encodes pending
ja: 処理待ちのエンコード数 %d

en: job %d of %d,
ja: ジョブ %d / %d,

en: pass %d (subtitle scan) of %d,
ja: パス %d (字幕スキャン) / %d,

en: pass %d of %d,
ja: パス %d / %d,

en: Encoding: %s%s%.2f %% (%.2f fps, avg %.2f fps, ETA %02dh%02dm%02ds)
ja: エンコード中: %s%s%.2f %% (%.2f fps, 平均 %.2f fps, 完了予定 %02d時間%02d分%02d秒後)

en: Encoding: %s%s%.2f %% (ETA %02dh%02dm%02ds)
ja: エンコード中: %s%s%.2f %% (完了予定 %02d時間%02d分%02d秒後)

en: Encoding: %s%s%.2f %%
ja: エンコード中: %s%s%.2f %%

en: Searching for start time,
ja: 開始時間を検索中

en: Scanning title %d of %d...
ja: タイトル %d / %d をスキャン中...

en: Scanning title %d of %d preview %d...
ja: タイトル %d / %d のプレビュー %d をスキャン中...

en: Paused
ja: 一時停止

en: Encode Done!
ja: エンコード完了!

en: Encode Canceled.
ja: エンコードをキャンセルしました。

en: Encode Failed.
ja: エンコードに失敗しました。

en: Muxing: This may take a while...
ja: MUX中: これは多少時間がかかるかもしれません...

en: Encode Complete
ja: エンコード完了

en: Put down that cocktail, Your HandBrake queue is done!
ja: カクテルを戻してください。HandBrake キューが完了しました!

en: Your encode is complete.
ja: エンコードが完了しました。

en: Quitting Handbrake
ja: Handbrake を終了します

en: Putting computer to sleep
ja: コンピューターをスリープします

en: Shutting down the computer
ja: コンピューターをシャットダウンします

note: Add filters
en: All Files
ja: 全ファイル

en: Chapters (*.xml)
ja: チャプター (*.xml)

en: First Track Matching Selected Languages
ja: 選択した言語と一致する最初のトラック

en: All Tracks Matching Selected Languages
ja: 選択した言語と一致するすべてのトラック

en: Foreign Audio Subtitle Track
ja: 外国語音声の字幕トラック

en: First Selected Track
ja: 最初に選択したトラック

en: Foreign Audio, then First Selected Track
ja: 外国語音声 → 最初に選択したトラック

en: Chapters:
ja: チャプター:

en: Seconds:
ja: 秒:

en: Frames:
ja: フレーム:

en: Do Nothing
ja: なにもしない

en: Show Notification
ja: 通知する

en: Quit Handbrake
ja: Handbrake を終了する

en: Put Computer To Sleep
ja: コンピューターをスリープする

en: Shutdown Computer
ja: コンピューターをシャットダウンする

en: Custom
ja: カスタム

en: Week
ja: 週

en: Month
ja: 月

en: Year
ja: 年

en: Immortal
ja: 永久

en: Decomb
ja: デコーム

en: Unsharp
ja: アンシャープ

en: Lapsharp
ja: LapSharp

en: Conservative
ja: 保守的

en: Height (Letterbox)
ja: 高さ (レターボックス)

en: Width (Pillarbox)
ja: 幅 (ピラーボックス)

en: Width &amp; Height
ja: 幅 &amp; 高さ

en: Black
ja: 黒

en: Dark Gray
ja: ダークグレー

en: Gray
ja: グレー

en: White
ja: 白

en: Strict
ja: 厳密

en: Normal
ja: 標準

en: Simple
ja: シンプル

en: Smart
ja: スマート

en: 0: SAD, no subpel
ja: 0: SAD, サブペルなし

en: 4: SATD, qpel on all
ja: 4: SATD, すべてに qpel

en: 5: SATD, multi-qpel on all
ja: 5: SATD, すべてに multi-qpel

en: 6: RD in I/P-frames
ja: 6: I/P-フレームに RD

en: 7: RD in all frames
ja: 7: 全フレームに RD

en: 8: RD refine in I/P-frames
ja: 8: I/P-フレームに RD リファイン

en: 9: RD refine in all frames
ja: 9: 全フレームに RD リファイン

en: 10: QPRD in all frames
ja: 10: 全フレームに QPRD

en: 11: No early terminations in analysis
ja: 11: 解析の早期中止なし

en: Most
ja: 大部分

en: Some
ja: 一部

en: All
ja: すべて

en: Encode only
ja: エンコード時のみ

en: Always
ja: 常に

en: Same as source
ja: ソースと同じ

en: (NTSC Film)
ja: (NTSC フィルム)

en: (PAL Film/Video)
ja: (PAL フィルム/ビデオ)

en: (NTSC Video)
ja: (NTSC ビデオ)

en: No Titles
ja: タイトルなし

note: No audio. set some default
en: No Audio
ja: オーディオなし

en: Invalid Detelecine Settings:
    
    Preset:	%s
    Custom:	%s
ja: 不正なデテレシネ設定:
    
    プリセット:	%s
    カスタム:	%s

en: Invalid Detelecine Settings:
    
    Preset:	%s
ja: 不正なデテレシネ設定:
    
    プリセット:	%s

en: Invalid Comb Detect Settings:
    
    Preset:	%s
    Custom:	%s
ja: 不正なコーム検出設定:
    
    プリセット:	%s
    カスタム:	%s

en: Invalid Comb Detect Settings:
    
    Preset:	%s
ja: 不正なコーム検出設定:
    
    プリセット:	%s

en: Invalid Deinterlace Settings:
    
    Filter:	%s
    Preset:	%s
    Custom:	%s
ja: 不正なデインターレース設定:
    
    フィルター:	%s
    プリセット:	%s
    カスタム:	%s

en: Invalid Deinterlace Settings:
    
    Filter:	%s
    Preset:	%s
ja: 不正なデインターレース設定:
    
    フィルター:	%s
    プリセット:	%s

en: Invalid Denoise Settings:
    
    Filter:	%s
    Preset:	%s
    Tune:	%s
    Custom:	%s
ja: 不正なデノイズ設定:
    
    フィルター:	%s
    プリセット:	%s
    チューン:	%s
    カスタム:	%s

en: Invalid Sharpen Settings:
    
    Filter:	%s
    Preset:	%s
    Tune:	%s
    Custom:	%s
ja: 不正なシャープ化設定:
    
    フィルター:	%s
    プリセット:	%s
    チューン:	%s
    カスタム:	%s

en: Theora is not supported in the MP4 container.
    
    You should choose a different video codec or container.
    If you continue, FFMPEG will be chosen for you.
ja: Theora は MP4 コンテナーではサポートされていません。
    
    他のビデオコーデックかコンテナーを選択してください。
    このまま続行すると、FFMPEG が選択されます。

en: Only VP8, VP9 and AV1 is supported in the WebM container.
    
    You should choose a different video codec or container.
    If you continue, one will be chosen for you.
ja: WebMコンテナにはVP8、VP9とAV1のみサポートされています。
    
    異なるコンテナかビデオコーデックを選択してください。
    続行すれば、どれかが自動選択されます。

en: Continue
ja: 続行

note: No valid title, stop right there
en: No title found.
ja: タイトルが見つかりませんでした。

en: Only one subtitle may be burned into the video.
    
    You should change your subtitle selections.
    If you continue, some subtitles will be lost.
ja: ひとつの字幕のみ映像に焼きこむことができます。
    
    字幕の選択を変更してください。
    このまま続行すると一部の字幕は失われます。

en: WebM in HandBrake only supports burned subtitles.
    
    You should change your subtitle selections.
    If you continue, some subtitles will be lost.
ja: HandBrakeではWebMは焼き込み字幕のみサポートしています。
    
    字幕の選択を変更してください。
    続行すると、いくつかの字幕が失われます。

en: SRT file does not exist or not a regular file.
    
    You should choose a valid file.
    If you continue, this subtitle will be ignored.
ja: SRT ファイルが存在しないか、通常のファイルではありません。
    
    正しいファイルを選んでください。
    このまま続行するとこの字幕は無視されます。

en: The source does not support Pass-Thru.
    
    You should choose a different audio codec.
    If you continue, one will be chosen for you.
ja: ソースはパススルーをサポートしていません。
    
    別のオーディオコーデックを選択してください。
    このまま続行するとどれかひとつが選択されます。

en: %s is not supported in the %s container.
    
    You should choose a different audio codec.
    If you continue, one will be chosen for you.
ja: %s は %s コンテナーではサポートされていません。
    
    別のオーディオコーデックを選択してください。
    このまま続行するとどれかひとつが選択されます。

en: Comb Detect
ja: くしノイズ検出

en: Detelecine
ja: デテレシネ

en: Deinterlace (Yadif)
ja: デインターレース (Yadif)

en: Deinterlace (Bwdif)
ja: デインターレース (Bwdif)

en: Deblock
ja: デブロック

en: Denoise (NLMeans)
ja: デノイズ (NLMeans)

en: Denoise (HQDN3D)
ja: デノイズ (HQDN3D)

en: Chroma Smooth
ja: クロマスムーズ

en: Sharpen (Unsharp)
ja: シャープ化 (Unsharp)

en: Rotate
ja: 回転

en: Sharpen (lapsharp)
ja: シャープ化 (lapsharp)

en: Colorspace
ja: 色空間

en: <b><big>Unable to create %s.</big></b>
    
    Internal error. Could not parse UI description.
    %s
ja: <b><big>%s を生成できません。</big></b>
    
    内部エラーです。UI の記述を解析できませんでした。
    %s

en: Track Information
ja: トラック情報

en: Preset Name
ja: プリセット名

en: The device or file to encode
ja: エンコードするデバイスまたはファイル

en: The preset values to use for encoding
ja: エンコードで使用するプリセット値

en: Spam a lot
ja: 大量のスパム

en: The path to override user config dir
ja: ユーザー設定ディレクトリより優先するパス

en: Open a console for debug output
ja: デバッグ用にコンソールを開く

en: Failed to find parent folder when adding child.
ja: 子フォルダーを追加するときに親フォルダーの検索に失敗しました。

en: Presets found are newer than what is supported by this version of HandBrake!
    
    Would you like to continue?
ja: このバージョンでサポートされているものより新しいプリセットが見つかりました。
    
    このまま続けますか?

en: Get me out of here!
ja: 私をここから救って!

en: Load backup presets
ja: プリセットのバックアップを読み込む

en: Presets (*.json)
ja: プリセット (*.json)

en: Legacy Presets (*.plist)
ja: レガシーなプリセット (*.plist)

en: Export Preset
ja: プリセットのエクスポート

en: Confirm deletion of %s:
    
    %s
ja: %s の削除の確認:
    
    %s

en: folder
ja: フォルダー

en: preset
ja: プリセット

en: Delete
ja: 削除

en: Missing GStreamer plugin
    Audio or Video may not play as expected
    
    %s
ja: GStreamer プラグインが見つかりません
    オーディオまたはビデオは期待通り再生されない場合があります
    
    %s

en: %s (Modified)
ja: %s (変更済み)

en: Time:
ja: 時間:

en: Align A/V
ja: A/V同期

en: %d:%d:%d:%d Crop
    %dx%d storage, %dx%d display
    %d:%d Pixel Aspect Ratio
    %s Display Aspect Ratio
ja: %d:%d:%d:%d 切り抜き
    %dx%d 格納, %dx%d 表示
    %d:%d ピクセルアスペクト比
    %s 表示アスペクト比

en: %s, Bitrate %dkbps
ja: %s, ビットレート %d kbps

en: %s, Bitrate %dkbps (Multi Pass)
ja: %s, ビットレート %dkbps (複数パス)

en: %s, Constant Quality %.4g(%s)
ja: %s, 固定品質 %.4g (%s)

en: %sPreset %s
ja: %sプリセット%s

en: %sTune %s
ja: %sチューン%s

en: %sProfile %s
ja: %sプロファイル%s

en: %sLevel %s
ja: %sレベル%s

en: 
    Constant Framerate %s fps
ja: 
    固定フレームレート %s fps

en: 
    Peak Framerate %s fps (may be lower)
ja: 
    最大フレームレート %s fps (またはそれ以下)

en: 
    Variable Framerate %s fps
ja: 
    可変フレームレート %s fps

en: Pending
ja: 待ち

en: Completed
ja: 完了

en: Canceled
ja: 中止済み

en: Failed
ja: 失敗

en: %d Day %02d:%02d:%02d
ja: %d 日 %02d:%02d:%02d

en: %d Days %02d:%02d:%02d
ja: %d 日 %02d:%02d:%02d

en: Not Available
ja: 利用不可

en: Foreign Audio Search
ja: 吹き替え字幕検索

en: Encode
ja: エンコード

en: Encode Analysis Pass
ja: 解析パス実行中

en: Encode Final Pass
ja: 最終パスエンコード中

note: Should never happen
en: Error
ja: エラー

en: pass %d of %d
    %s
ja: パス %d / %d
    %s

en: Scanning Title
ja: タイトルをスキャン中

en: Encoding Paused
ja: エンコード一時停止

en: Encoding In Progress
ja: エンコード処理中

note: Should never happen
en: Unknown
ja: 不明

en: %sThe destination filesystem is almost full: %<PRId64> MB free.
    Destination: %s
    Encode may be incomplete if you proceed.
ja: %s 出力先のファイルシステムがいっぱいです: % <PRId64> MB空いています。
    出力先:%s
    続行するとエンコードは正常完了しないかもしれません。

en: Resume, I've fixed the problem
ja: 続行 - 問題を解決済み

en: Resume, Don't tell me again
ja: 続行 - 次から表示しない

en: Stop
ja: 停止

en: Stop Encoding
ja: エンコードを停止します

en: S_top Encoding
ja: エンコードの停止(_T)

en: Resume
ja: 再開

en: Resume Encoding
ja: エンコードの再開

en: _Resume Encoding
ja: エンコードの再開(_R)

en: You are currently encoding.  What would you like to do?
ja: 現在エンコード中です。どうしますか?

en: Offset: %dms
ja: オフセット: %d ミリ秒

en: Burned Into Video
ja: 映像に焼き込む

en: Passthrough
ja: パススルー

en: Default
ja: 既定

en: Add Subtitles
ja: 字幕を追加

en: Preferred Language: %s
ja: 既定の言語: %s

en: Add %s subtitle track if default audio is not %s
ja: デフォルト音声が %2$s でない場合 %1$s 字幕トラックを追加

en: Add subtitle track if default audio is not your preferred language
ja: デフォルト音声が既定の言語でないときに字幕トラックを追加します

en: Destination: %s
    
    Another queued job has specified the same destination.
    Do you want to overwrite?
ja: 保存先: %s
    
    他のキュージョブが同じ保存先を指定しています。
    上書きしてよろしいですか?

en: Overwrite
ja: 上書き

en: Destination: %s
    
    This is not a valid directory.
ja: 保存先: %s
    
    これは正しいディレクトリではありません。

en: Destination: %s
    
    Can not read or write the directory.
ja: 保存先: %s
    
    ディレクトリに読み書きできません。

en: Destination: %s
    
    File already exists.
    Do you want to overwrite?
ja: 保存先: %s
    
    ファイルがすでに存在します。
    上書きしてよろしいですか?

en: Select this title for adding to the queue.
ja: キューに追加するためにこのファイルを選択します。

note: Title label
en: No Title
ja: タイトルなし

en: There is another title with the same destination file name.
    This title will not be added to the queue unless you change
    the output file name.
ja: 異なるタイトルで保存ファイル名が同じジョブが存在します。
    出力ファイル名を変更しないかぎりこのタイトルはキューに追加されません。

en: %s
    
    Expanded Options:
    "%s"
ja: %s
    
    拡張オプション:
    "%s"

en: %s
    
    Expanded Options:
    ""
ja: %s
    
    拡張オプション:
    ""

en: %s: %.4g (Warning: lossless)
ja: %s: %.4g (警告: ロスレスです)
