ghb 1.6.0-git-a6a111e86 - en to ro translation catalogue (305 entries)

en: _File
ro: _Fișier

en: _Preferences
ro: _Preferințe

en: _Quit
ro: _Termină

en: _Queue
ro: _Coadă

en: _Add
ro: _Adaugă

en: Add _Multiple
ro: Adaugă _Multiple

en: _View
ro: _Vizualizare

en: _Preview
ro: _Previzualizare

en: _Activity Window
ro: _Fereastră activitate

en: _Presets
ro: _Preconfigurări

en: _Save
ro: _Salvare

en: _Delete
ro: _Șterge

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _About
ro: _Despre

en: _Guide
ro: _Ghid

en: Render the subtitle over the video.
    
    The subtitle will be part of the video and can not be disabled.
ro: Randează subtitrarea peste video.
    
    Subtitrarea va fi parte din video și nu poate fi dezactivată.

en: <b>Burned In</b>
ro: <b>Ars în</b>

en: Set the default output subtitle track.
    
    Most players will automatically display this
    subtitle track whenever the video is played.
    
    This is useful for creating a "forced" track
    in your output.
ro: Configurează pista subtitrare implicită de ieșire 
    
    Multe player-re va afișa automat
    această pistă subtitrare oricând video este redat.
    
    Aceasta este util pentru crearea unei piste "forțată" 
    în ieșire.

en: <b>Default</b>
ro: <b>Implicit</b>

en: Use only subtitles that have been flagged
    as forced in the source subtitle track
    
    "Forced" subtitles are usually used to show
    subtitles during scenes where someone is speaking
    a foreign language.
ro: Utilizează numai subtitrările care au fost marcate
    ca forțat în pista sursă subtitrare
    
    Subtitrările "Forțate" sunt utilizate de obicei să arate
    subtitrări în timpul scenelor unde cineva vorbește
    o limbă străină.

en: <b>Forced Only</b>
ro: <b>Numai forțat</b>

en: <b>SRT Offset</b>
ro: <b>Compensare SRT</b>

en: <b>Track</b>
ro: <b>Pistă</b>

en: Start Encoding
ro: Pornire codare

en: Start
ro: Pornire

en: Pause Encoding
ro: Pauzare codare

en: Pause
ro: Pauză

en: Edit
ro: Editare

en: Preset:
ro: Preconfigurare:

en: Title:
ro: Titlu:

en: Summary
ro: Sumar

en: About HandBrake
ro: Despre Handbrake

en: HandBrake is a GPL-licensed, multiplatform, multithreaded video transcoder.
ro: HandBrake este licențiat GPL, multiplatformă, transcoder video multiplu.

en: Choose Video Source
ro: Alegeți sursa video

en: Add to Queue
ro: Adaugă la coadă

en: Presets
ro: Preconfigurări

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Show Queue
ro: Arată coada

en: Queue
ro: Coadă

en: Show Activity Window
ro: Arată fereastra activitate

en: Activity
ro: Activitate

en: <b>Source:</b>
ro: <b>Sursă:</b>

en: None
ro: Nimic

en: Scanning...
ro: Se scanează...

en: For multi-angle DVD's, select the desired angle to encode.
ro: Pentru DVD-uri cu unghiuri multiple, selectați unghiul dorit de codificat.

en: Range of title to encode. Can be chapters, seconds, or frames.
ro: Domeniu de titlu pentru codificare. Poate fi capitole, secunde, sau cadre.

en: Set the first chapter to encode.
ro: Configurați primul capitol pentru codificat.

en: Set the last chapter to encode.
ro: Configurați ultimul capitol pentru codificat.

en: Reload
ro: Reâncarcă

en: Format to mux encoded tracks to.
ro: Format pentru mixat pistele codificate.

en: Web Optimized
ro: Optimizat Web

en: Optimize the layout of the MP4 file for progressive download.
    This allows a player to initiate playback before downloading the entire file.
ro: Optimizează aspectul unui fișier MP4 pentru descărcare progresivă.
    Aceasta permite playerelor să inițieze redarea înaintea descărcării întregului fișier.

en: iPod 5G Support
ro: Suport iPod 5G

en: Add iPod Atom needed by some older iPods.
ro: Adaugă iPod Atom necesare unor iPod-uri vechi.

en: Duration:
ro: Durată:

en: Left Crop
ro: Decupează stânga

en: Top Crop
ro: Decupează sus

en: Bottom Crop
ro: Decupează dedesubt

en: Right Crop
ro: Decupează dreapta

en: Anamorphic:
ro: Anamorfic:

en: Pixel Aspect:
ro: Aspect pixel:

en: This is the width that the video will be stored at.
    The actual display dimensions will differ if the pixel aspect ratio is not 1:1.
ro: Aceasta este lățimea la care va fi păstrat video.
    Dimensiunile afișajului actual va diferi dacă proporția pixelului nu este 1:1.

en: Automatic
ro: Automat

en: Deinterlace:
ro: Deântrețesere:

en: Tune:
ro: Îmbunătățire:

en: Denoise Filter:
ro: Filtru reducere zgomot:

en: Denoise filtering reduces or removes the appearance of noise and grain.
    Film grain and other types of high frequency noise are difficult to compress.
    Using this filter on such sources can result in smaller file sizes.
ro: Filtrarea zgomotului reduce sau elimină apariția zgomotului și granulației.
    Granulația filmului și alte tipuri de zgomote de înaltă frecvență sunt dificil de comprimat.
    Utilizând acest filtru pe astfel de surse pot rezulta fișiere de dimensiuni mai mici.

en: Grayscale
ro: Scală de gri

en: If enabled, filter colour components out of video.
ro: Dacă este activat, se filtrează componentele de culoare din videoclip.

en: Video Encoder:
ro: Codor video:

en: Available video encoders.
ro: Codoare video disponibile.

en: Framerate:
ro: Rată de cadre:

en: Constant Framerate
ro: Rată de cadre constantă

en: Enables constant framerate output.
ro: Activează rata de cadre constantă la ieșire.

en: Peak Framerate (VFR)
ro: Limitare rată de cadre (VFR)

en: Variable Framerate
ro: Rată de cadre variabilă

en: Enables variable framerate output.
    
    VFR is not compatible with some players.
ro: Activează rata de cadre variabilă la ieșire.
    
    VFR nu este compatibil cu unele playere.

en: Constant Quality:
ro: Calitate constantă:

en: Bitrate (kbps):
ro: Rată de biți (kbps):

en: Fast Decode
ro: Decodare rapidă

en: Reduce decoder CPU usage.
    
    Set this if your device is struggling to play the output (dropped frames).
ro: Reduce utilizarea CPU de către decodor.
    
    Configurați aceasta dacă dispozitivul se chinuie să redea ieșirea (cadre aruncate).

en: Zero Latency
ro: Latență zero

en: Profile:
ro: Profil:

en: Sets and ensures compliance with the specified profile.
    
    Overrides all other settings.
ro: Configurează și asigură conformitatea cu profilul selectat.
    
    Suprascrie toate celelalte configurări.

en: Level:
ro: Nivel:

en: Sets and ensures compliance with the specified level.
    
    Overrides all other settings.
ro: Configurează și asigură conformitatea cu nivelul specificat.
    
    Suprascrie toate celelalte configurări.

en: More Settings:
ro: Mai multe configurări:

en: Additional encoder settings.
    
    Colon separated list of encoder options.
ro: Configurări suplimentare codor.
    
    Listă separată de două puncte a opțiunilor codorului.

note: Add Button
en: Add
ro: Adaugă

en: Add new audio settings to the list
ro: Adaugă noi configurări audio la listă

en: Add All
ro: Adaugă tot

en: Add all audio tracks to the list
ro: Adaugă toate pistele audio la listă

en: Reload all audio settings from defaults
ro: Reâncarcă toate configurările audio din implicite

en: Selection Behavior:
ro: Selectare comportament:

en: Remove
ro: Eliminare

en: Available Languages
ro: Limbi disponibile

en: Selected Languages
ro: Limbi selectate

en: Use only first encoder for secondary audio
ro: Utilizează numai primul codor pentru audio secundar

en: Auto Passthru:
ro: Trecere directă automat:

en: Passthru Fallback:
ro: Trecere directă de rezervă:

en: Set the audio codec to encode with when a suitable track can not be found for audio passthru.
ro: Configurează codorul audio pentru codificare când o pistă potrivită nu poate fi găsită pentru trecerea directă audio.

en: <b>Audio Encoder Settings:</b>
ro: <b>Configurări codor audio:</b>

en: Each selected source track will be encoded with all selected encoders
ro: Fiecare pistă sursă selectată va fi codificată cu toate codoarele selectate

en: Encoder
ro: Codor

en: Bitrate/Quality
ro: Rată de biți/Calitate

en: Mixdown
ro: Mixarea

en: Samplerate
ro: Rată eșanționare

en: Gain
ro: Câștig

en: Add new subtitle settings to the list
ro: Adaugă noi configurări subtitrare la listă

en: Add all subtitle tracks to the list
ro: Adaugă toate pistele subtitrare la listă

en: Reload all subtitle settings from defaults
ro: Reâncarcă toate configurările subtitrării din implicite

en: Preferred Language: None
ro: Limbă preferată: Nici una

en: Add subtitle track if default audio is foreign
ro: Adaugă pistă subtitrare dacă audio implicit este străin

en: Add Closed Captions when available
ro: Adaugă subtitrări în chenar când sunt disponibile

en: Subtitles
ro: Subtitrări

en: Chapter Markers
ro: Marcaje capitol

en: Add chapter markers to output file.
ro: Adaugă marcajele capitolului la fișierul de ieșire.

en: Duration
ro: Durată

en: Title
ro: Titlu

en: Chapters
ro: Capitole

en: Actors:
ro: Actori:

en: Release Date:
ro: Dată lansare:

en: Comment:
ro: Comentariu:

en: Genre:
ro: Gen:

en: Description:
ro: Descriere:

en: Tags
ro: Etichete

en: Destination filename for your encode.
ro: Nume fișier destinație pentru rezultatul codificării.

en: Destination directory for your encode.
ro: Director destinație pentru rezultatul codificării.

en: Destination Directory
ro: Director destinație

en: Cancel
ro: Anulare

en: Select All
ro: Selectează tot

en: Mark all titles for adding to the queue
ro: Marchează toate titlurile pentru adăugare la coadă

en: Clear All
ro: Curăță tot

en: Unmark all titles
ro: Demarchează toate titlurile

en: Destination files OK.  No duplicates detected.
ro: Destinația fișierelor este în regulă. Nu s-au detectat duplicate.

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Use automatic naming (uses modified source name)
ro: Utilizează denumirea automată (utilizează numele sursă modificat)

en: Auto-Name Template
ro: Model denumire-automată

en: Use iPod/iTunes friendly (.m4v) file extension for MP4
ro: Utilizează extensia de fișier prietenoasă iPod/iTunes (.m4v) pentru MP4

en: Number of previews
ro: Număr de previzualizări

en: By default, completed jobs remain in the queue and are marked as complete.
    Check this if you want the queue to clean itself up by deleting completed jobs.
ro: Implicit, sarcinile terminate rămân în coadă și sunt marcate ca terminate.
    Bifați asta dacă doriți să se curețe coada singură prin ștergerea sarcinilor terminate.

en: Constant Quality fractional granularity
ro: Calitate constantă granularitate fracționată

en: Use dvdnav (instead of libdvdread)
ro: Utilizează dvdnav (în schimbul a libdvdread)

en: Put individual encode logs in same location as movie
ro: Pune jurnalele de codare individuale în aceiași locație ca filmul

en: Activity Log Verbosity Level
ro: Nivel detaliere jurnal activitate

en: Activity Log Longevity
ro: Longevitate jurnal activitate

en: Scale down High Definition previews
ro: Reduce previzualizările de înaltă definiție

en: Automatically Scan DVD when loaded
ro: Scanează automat DVD-urile când sunt încărcate

en: Scans the DVD whenever a new disc is loaded
ro: Scanează DVD-ul oricând este încărcat un nou disc

en: Allow Tweaks
ro: Permite îmbunătățiri

en: Allow HandBrake For Dummies
ro: Permite HandBrake pentru novici

en: Advanced
ro: Avansat

en: <b>Description</b>
ro: <b>Descriere</b>

en: Preset Name:
ro: Nume preconfigurare:

en: Select preview frames.
ro: Selectați cadre de previzualizat..

en: Encode and play a short sequence of video starting from the current preview position.
ro: Codificați și redați o scurtă secvență video pornind de la poziția de previzualizare curentă.

en: <b>Duration:</b>
ro: <b>Durată:</b>

en: Set the duration of the live preview in seconds.
ro: Configurați durata previzualizării în direct în secunde.

en: Show Crop
ro: Arată decuparea

en: Show Cropped area of the preview
ro: Arată zona decupată a previzualizării

en: Enable settings to import an SRT subtitle file
ro: Activare configurări pentru importul unui fișier subtitrare SRT

en: Embedded Subtitle List
ro: Listă subtitrare inclusă

en: Enable settings to select embedded subtitles
ro: Activare configurări pentru selectat subtitrări incluse

en: Source Track
ro: Pistă sursă

en: List of subtitle tracks available from your source.
ro: Lista pistelor subtitrare disponibile din sursă.

en: Track Name:
ro: Nume pistă:

en: Language
ro: Limbă

en: Character Code
ro: Cod caracter

en: File:
ro: Fișier:

en: Offset (ms)
ro: Compensare (ms)

en: Set the language of this subtitle.
    This value will be used by players in subtitle menus.
ro: Configurați limba acestei subtitrări.
    Această valoare va fi utilizată de playere în meniuri subtitrare.

en: Select the SRT file to import.
ro: Selectare fișier SRT de importat.

en: Adjust the offset in milliseconds between video and SRT timestamps
ro: Ajustați compensarea în milisecunde între video și marcajul de timp SRT

en: Forced Subtitles Only
ro: Numai subtitrări forțate

en: Burn into video
ro: Arde în video

en: Render the subtitle over the video.
    The subtitle will be part of the video and can not be disabled.
ro: Randează subtitrarea peste video.
    Subtitrarea va fi parte din video și nu poate fi dezactivată.

en: Set Default Track
ro: Configurare pistă implicită

en: List of audio tracks available from your source.
ro: Lista pistelor audio disponibile din sursă.

en: Set the audio track name.
    
    Players may use this in the audio selection list.
ro: Configurează numele pistei audio.
    
    Player-ele pot utiliza aceasta în lista selecției audio.

en: Sample Rate
ro: Rată eșanționare

en: Set the audio codec to encode this track with.
ro: Configurați codecul audio cu care veți coda această pistă.

en: Bitrate
ro: Rată de biți

en: Enable bitrate setting
ro: Activează configurarea ratei de biți

en: Quality
ro: Calitate

en: Enable quality setting
ro: Activare configurarea calității

en: Set the bitrate to encode this track with.
ro: Configurați rata de biți cu care veți coda această pistă.

en: <b>Quality:</b> For output codec's that support it, adjust the quality of the output.
ro: <b>Calitate:</b> Pentru codecurile de ieșire care suportă asta, ajustează calitatea ieșirii.

en: Set the mixdown of the output audio track.
ro: Configurați mixarea pistei de ieșire audio.

en: Set the sample rate of the output audio track.
ro: Configurare rată de eșanționare a pistei de ieșire audio.

en: <b>Audio Gain:</b> Adjust the amplification or attenuation of the output audio track.
ro: <b>Câștig audio:</b> Ajustează amplificarea sau atenuarea pistei audio de ieșire.

note: Audio DRC Label
en: Off
ro: Închis

en: Quality:
ro: Calitate:

en: Bitrate: %.4gkbps
ro: Rată biți: %.4gkbps

en: <small>Passthrough</small>
ro: <small>Trecere directă</small>

en: Add an audio encoder.
    Each selected source track will be encoded with all selected encoders.
ro: Adăugați un codor audio.
    Fiecare sursă pistă selectată va fi codată cu toate codoarele selectate.

en: <b>Audio Quality:</b>
    For encoders that support it, adjust the quality of the output.
ro: <b>Calitate audio:</b>
    Pentru codoarele care suportă aceasta, ajustați calitatea ieșirii.

en: Remove this audio encoder
ro: Elimină acest codor audio

en: Closing HandBrake will terminate encoding.
ro: Închizând HandBrake se va termina codificarea.

en: Not Selected
ro: Nu este selectat

en: Detected DVD devices:
ro: Dispozitive DVD detectate:

note: This needs to be in scanning and working since scanning happens fast enough that it can be missed
en: Scanning ...
ro: Se scanează ...

en: Stop Scan
ro: Oprește scanarea

en: No Title Found
ro: Nici un titlu nu este găsit

en: %s
    
    %s in %d seconds ...
ro: %s
    
    %s în %d secunde ...

en: %sYour movie will be lost if you don't continue encoding.
ro: %sFilmul va fi pierdut dacă nu continuați codarea.

en: Cancel Current and Stop
ro: Anulează curent și oprește

en: Cancel Current, Start Next
ro: Anulează curent, pornește următoarea

en: Finish Current, then Stop
ro: Termină curent, apoi oprește

en: Continue Encoding
ro: Continuă codarea

en: job %d of %d,
ro: sarcina %d din %d,

en: pass %d (subtitle scan) of %d,
ro: trecut %d (scanare subtitrare) din %d,

en: pass %d of %d,
ro: trecut %d din %d

en: Encoding: %s%s%.2f %% (%.2f fps, avg %.2f fps, ETA %02dh%02dm%02ds)
ro: Se codează: %s%s%.2f %% (%.2f fps, avg %.2f fps, ETA %02dh%02dm%02ds)

en: Encoding: %s%s%.2f %% (ETA %02dh%02dm%02ds)
ro: Se codează: %s%s%.2f %% (ETA %02dh%02dm%02ds)

en: Encoding: %s%s%.2f %%
ro: Se codează: %s%s%.2f %%

en: Searching for start time,
ro: Se caută timpul de pornire,

en: Scanning title %d of %d...
ro: Se scanează titlul %d din %d...

en: Scanning title %d of %d preview %d...
ro: Se scanează titlul %d din %d previzualizarea %d...

en: Paused
ro: Pauzat

en: Encode Done!
ro: Codare terminată!

en: Encode Canceled.
ro: Codare anulată.

en: Encode Failed.
ro: Codare eșuată.

en: Muxing: This may take a while...
ro: Se multiplexează: Aceasta poate dura un timp...

en: Encode Complete
ro: Codare terminată

en: Put down that cocktail, Your HandBrake queue is done!
ro: Lăsați jos acest cocktail, coada HandBrake este gata!

en: Your encode is complete.
ro: Codarea dumneavoastră este terminată.

en: Quitting Handbrake
ro: Termină Handbrake

en: Putting computer to sleep
ro: Pune computerul în adormire

en: Shutting down the computer
ro: Închide computerul

en: First Track Matching Selected Languages
ro: Prima pistă se potrivește cu limbile selectate

en: All Tracks Matching Selected Languages
ro: Toate pistele se potrivesc limbilor selectate

en: Chapters:
ro: Capitole:

en: Seconds:
ro: Secunde:

en: Frames:
ro: Cadre:

en: Do Nothing
ro: Nu fă nimic

en: Show Notification
ro: Arată notificarea

en: Quit Handbrake
ro: Termină Handbrake

en: Put Computer To Sleep
ro: Pune computerul în adormire

en: Shutdown Computer
ro: Oprește computerul

en: Custom
ro: Personalizat

en: Week
ro: Săptămână

en: Month
ro: Lună

en: Year
ro: An

en: Immortal
ro: Nemuritor

en: Spatial
ro: Spațial

en: Temporal
ro: Temporar

en: Fast
ro: Repede

en: Optimal
ro: Optim

en: Simple
ro: Simplu

en: Smart
ro: Inteligent

en: Diamond
ro: Diamant

en: Exhaustive
ro: Exhaustiv

en: Hadamard Exhaustive
ro: Hadamard Exhaustiv

en: 0: SAD, no subpel
ro: 0: SAD, fără subpel

en: 4: SATD, qpel on all
ro: 4: SATD, qpel în toate

en: 5: SATD, multi-qpel on all
ro: 5: SATD, multi-qpel la toate

en: 6: RD in I/P-frames
ro: 6: RD în cadre I/P

en: 7: RD in all frames
ro: 7: RD în toate cadrele

en: 8: RD refine in I/P-frames
ro: 8: RD redefinit în cadrele I/P

en: 9: RD refine in all frames
ro: 9: RD redefinit în toate cadrele

en: 10: QPRD in all frames
ro: 10: QPRD în toate cadrele

en: Most
ro: Cel mai mult

en: Some
ro: Unele

en: All
ro: Toate

en: Encode only
ro: Numai codare

en: Always
ro: Mereu

en: Same as source
ro: La fel ca sursa

en: No Titles
ro: Fără titluri

note: No audio. set some default
en: No Audio
ro: Fără audio

en: Theora is not supported in the MP4 container.
    
    You should choose a different video codec or container.
    If you continue, FFMPEG will be chosen for you.
ro: Theora nu este suportat în containerul MP4.
    
    Ar trebui să alegeți un codor sau container video diferit.
    Dacă veți continua, FFMPEG va alege pentru dumneavoastră.

en: Continue
ro: Continuare

note: No valid title, stop right there
en: No title found.
ro: Nu s-a găsit nici un titlu.

en: Only one subtitle may be burned into the video.
    
    You should change your subtitle selections.
    If you continue, some subtitles will be lost.
ro: Numai o singură subtitrare poate fi arsă în video.
    
    Ar trebui să schimbați selecțiile de subtitrări.
    Dacă veți continua, unele subtitrări vor fi pierdute.

en: %s is not supported in the %s container.
    
    You should choose a different audio codec.
    If you continue, one will be chosen for you.
ro: %s nu este suportat în containerul %s .
    
    Ar trebui să alegeți un codor audio diferit.
    Dacă veți continua, va fi ales unul pentru dumneavoastră.

en: <b><big>Unable to create %s.</big></b>
    
    Internal error. Could not parse UI description.
    %s
ro: <b><big>Nu se poate crea %s.</big></b>
    
    Eroare internă. Nu se poate analiza descrierea UI.
    %s

en: Track Information
ro: Informație pistă

en: Preset Name
ro: Nume preconfigurare

en: The device or file to encode
ro: Dispozitivul sau fișierul de codat

en: The preset values to use for encoding
ro: Valorile preconfigurări de utilizat pentru codare

en: Spam a lot
ro: Mult spam

en: Failed to find parent folder when adding child.
ro: A eșuat găsirea dosarului părinte când se adaugă copilul.

en: Export Preset
ro: Export preconfigurare

en: Confirm deletion of %s:
    
    %s
ro: Confirmați ștergerea a %s:
    
    %s

en: folder
ro: dosar

en: preset
ro: preconfigurare

en: Missing GStreamer plugin
    Audio or Video may not play as expected
    
    %s
ro: Lipsește modulul GStreamer
    Audio sau video poate să nu fie redat cum așteptați
    
    %s

note: Should never happen
en: Error
ro: Eroare

en: Stop
ro: Oprire

en: Stop Encoding
ro: Oprire codare

en: Resume
ro: Reluare

en: Resume Encoding
ro: Reluare codare

en: You are currently encoding.  What would you like to do?
ro: Codificași actualmente.  Ce doriți să faceți?

en: Preferred Language: %s
ro: Limbă preferată: %s

en: Add %s subtitle track if default audio is not %s
ro: Adaugă %s pistă subtitrare dacă audio implicit nu este %s

en: Destination: %s
    
    Another queued job has specified the same destination.
    Do you want to overwrite?
ro: Destinație: %s
    
    O altă sarcină din coadă are specificată aceiași destinație.
    Doriți să suprascrieți?

en: Overwrite
ro: Suprascrie

en: Destination: %s
    
    This is not a valid directory.
ro: Destinație: %s
    
    Acesta nu este un director valid.

en: Destination: %s
    
    Can not read or write the directory.
ro: Destinație: %s
    
    Nu se poate citi sau scrie în director.

en: Destination: %s
    
    File already exists.
    Do you want to overwrite?
ro: Destinație: %s
    
    Fișierul există deja.
    Doriți să îl suprascrieți?

en: Select this title for adding to the queue.
ro: Selectează acest titlu pentru adăugarea la coadă.

note: Title label
en: No Title
ro: Fără titlu

en: There is another title with the same destination file name.
    This title will not be added to the queue unless you change
    the output file name.
ro: Este un alt titlu cu același nume fișier destinație.
    Acest titlu nu va fi adăugat la coadă până nu schimbați
    numele fișierului de ieșire.

en: %s
    
    Expanded Options:
    "%s"
ro: %s
    
    Opțiuni expandate:
    "%s"

en: %s
    
    Expanded Options:
    ""
ro: %s
    
    Opțiuni expandate:
    ""

en: %s: %.4g (Warning: lossless)
ro: %s: %.4g (Atenție: fără pierderi)
