ghb 1.6.0-git-a6a111e86 - en to tr translation catalogue (335 entries)

en: _File
tr: _Dosya

en: Set _Destination
tr: _Hedefi Ayarla

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: _Quit
tr: _Çık

en: _Queue
tr: _Sıra

en: _Add
tr: _Ekle

en: Add _Multiple
tr: _Birden Çok Ekle

en: _Start Encoding
tr: Kodlamayı Başlat

en: _Pause Encoding
tr: Kodlamayı _Duraklat

en: S_ave Queue
tr: K_ayıt Sırası

en: _Load Queue File
tr: _Sıra Dosyası Yükle

en: _View
tr: _Görünüm

en: Presets _List
tr: Hazır Ayarlar _Listesi

en: _Preview
tr: _Önizleme

en: _Activity Window
tr: _Aktivite Penceresi

en: _Presets
tr: _Hazır Ayarlar

en: Set De_fault
tr: _Varsayılan Olarak Ayarla

en: _Save
tr: _Kaydet

en: Save _As
tr: _Farklı Kaydet

en: _Rename
tr: _Yeniden Adlandır

en: _Delete
tr: _Sil

en: _Import
tr: _İçe Aktar

en: _Export
tr: _Dışa Aktar

en: Reset _Built-in Presets
tr: _Yerleşik Hazır Ayarları Sıfırla

en: _Help
tr: _Yardım

en: _About
tr: _Hakkında

en: _Guide
tr: _Kılavuz

en: Render the subtitle over the video.
    
    The subtitle will be part of the video and can not be disabled.
tr: Altyazıyı video üzerinde yerleştir
    
    Altyazı videonun parçası olacak ve devre dışı bırakılamaz

en: <b>Burned In</b>
tr: <b>Yaz</b>

en: <b>Default</b>
tr: <b>Varsayılan</b>

en: <b>Forced Only</b>
tr: <b>Sadece Zorlanmış</b>

en: <b>SRT Offset</b>
tr: <b>SRT Kaydırması</b>

en: <b>Track</b>
tr: <b>Parça</b>

en: Start Encoding
tr: Kodlamayı Başlat

en: Start
tr: Başla

en: Pause Encoding
tr: Kodlamayı Duraklat

en: Pause
tr: Duraklat

en: Options
tr: Seçenekler

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Edit
tr: Düzenle

en: Preset:
tr: Ön Ayar:

en: Title:
tr: Başlık:

en: Summary
tr: Özet

en: About HandBrake
tr: HandBrake Hakkında

en: Copyright © 2008 -  John Stebbins
    Copyright © 2004 - , HandBrake Devs
tr: Telif Hakkı © 2008 - John Stebbins
    Telif Hakkı © 2004 -, HandBrake Geliştiricileri

en: HandBrake is a GPL-licensed, multiplatform, multithreaded video transcoder.
tr: HandBrake GPL lisanslı, çok platformlu, çok iş parçacıklı video transcoder'dır.

en: Choose Video Source
tr: Video Kaynağı Seç

en: Add to Queue
tr: Sıraya Ekle

en: Add To Queue
tr: Sıraya Ekle

en: Presets
tr: Ön Ayarlar

en: Show Preview Window
tr: Önizleme Penceresini Göster

en: Preview
tr: Önizleme

en: Show Queue
tr: Sırayı Göster

en: Queue
tr: Sıra

en: Show Activity Window
tr: Etkinlik Penceresini Göster

en: <b>Source:</b>
tr: <b>Kaynak:</b>

en: None
tr: Yok

en: Scanning...
tr: Taranıyor...

en: <b>Title:</b>
tr: <b>Başlık:</b>

en: Set the title to encode.
    By default the longest title is chosen.
    This is often the feature title of a DVD.
tr: Kodlanacak başlığı belirleyin.
    Varsayılan olarak en uzun başlık kullanılacaktır.
    Bu genellikle DVD' nin başlığıdır.

en: <b>Angle:</b>
tr: <b>Açı:</b>

en: <b>Range:</b>
tr: <b>Aralık:</b>

en: Set the first chapter to encode.
tr: Kodlanacak ilk bölümü belirle.

en: Set the last chapter to encode.
tr: Kodlanacak son bölümü belirle.

en: <b>Preset:</b>
tr: <b>Ön Ayar:</b>

en: Choose Preset
tr: Hazır Ayar Seç

en: <u><i>Modified</i></u>
tr: <u><i>Değiştirilmiş</i></u>

en: Reload
tr: Tekrar yükle

en: Save New Preset
tr: Yeni Hazır Ayarı Kaydet

en: Save the current settings to a new Preset.
tr: Mevcut ayarları yeni bir Hazır Ayar'a kaydedin.

en: Format:
tr: Biçim:

en: Web Optimized
tr: Web'e Uygun

en: Align A/V Start
tr: Ses/Video başlangıcı hizlama

en: iPod 5G Support
tr: iPod 5G Desteği

en: Add iPod Atom needed by some older iPods.
tr: Bazı eski iPod'lar için gerekli olan iPod Atom'u ekleyin.

en: Duration:
tr: Süre:

en: hh:mm:ss
tr: ss:dd:ss

en: Tracks:
tr: Parça:

en: Filters:
tr: Filtreler:

en: Size:
tr: Boyut:

en: Left Crop
tr: Soldan Kırpma

en: Top Crop
tr: Üstten Kırpma

en: Bottom Crop
tr: Alttan Kırpma

en: Right Crop
tr: Sağdan Kırpma

en: Anamorphic:
tr: Anamorfik:

en: Pixel Aspect:
tr: Piksel Çerçevesi:

en: Automatic
tr: Otomatik

en: Dimensions
tr: Boyutlar

en: Detelecine:
tr: Telesine Giderme:

en: Interlace Detection:
tr: Geçişme Algılama:

en: Deinterlace:
tr: Geçişme Giderme:

en: Tune:
tr: İnce Ayar:

en: Denoise Filter:
tr: Gürültü Giderme Filtresi:

en: Sharpen Filter:
tr: Keskinleştirme Filtresi:

en: Grayscale
tr: Gri Tonlama

en: Filters
tr: Filtreler

en: Video Encoder:
tr: Video Kodlayıcısı:

en: Available video encoders.
tr: Kullanılabilir video kodlayıcıları.

en: Framerate:
tr: Kare Hızı:

en: Constant Framerate
tr: Sabit Kare Hızı

en: Enables constant framerate output.
tr: Sabit kare hızı çıktısını etkinleştirir.

en: Peak Framerate (VFR)
tr: En Yüksek Kare hızı(VFR)

en: Variable Framerate
tr: Değişken Kare Hızı

en: Constant Quality:
tr: Sabit kalite:

en: Bitrate (kbps):
tr: Bit Hızı (kbps):

en: Fast Decode
tr: Hızlı Kod Çözme

en: Zero Latency
tr: Sıfır Gecikme

en: Profile:
tr: Profil:

en: Sets and ensures compliance with the specified profile.
    
    Overrides all other settings.
tr: Belirtilen profile uyulmasını sağlar.
    
    Diğer tüm ayarları geçersiz kılar.

en: Level:
tr: Seviye:

en: Sets and ensures compliance with the specified level.
    
    Overrides all other settings.
tr: Belirtilen seviyeye uygunluğu sağlar.
    
    Tüm diğer ayarları geçersiz kılar.

en: More Settings:
tr: Daha Fazla Ayar:

note: Add Button
en: Add
tr: Ekle

en: Add new audio settings to the list
tr: Listeye yeni ses ayarları ekle

en: Add All
tr: Hepsini Ekle

en: Add all audio tracks to the list
tr: Tüm ses parçalarını listeye ekle

en: Reload all audio settings from defaults
tr: Tüm ses ayarlarını varsayılandan geri yükle

en: Track List
tr: Parça Listesi

en: Selection Behavior:
tr: Seçim Davranışı:

en: Remove
tr: Kaldır

en: Available Languages
tr: Kullanılabilir Diller

en: Selected Languages
tr: Seçilen Diller

en: Use only first encoder for secondary audio
tr: İkincil ses için sadece ilk kodlayıcıyı kullanın

en: Auto Passthru:
tr: Otomatik Doğrudan Geçirme:

en: Passthru Fallback:
tr: Doğrudan Geçirme Alternatifi:

en: <b>Audio Encoder Settings:</b>
tr: <b>Ses Kodlayıcısı Ayarları:</b>

en: Encoder
tr: Kodlayıcı

en: Bitrate/Quality
tr: Bit Hızı/Kalite

en: Samplerate
tr: Örnek Hızı

en: Gain
tr: Kazanç

en: Track Selection
tr: Parça Seçimi

en: Audio
tr: Ses

en: Add new subtitle settings to the list
tr: Listeye yeni alt yazı ayarları ekle

en: Foreign Audio Scan
tr: Yabancı Ses Taraması

en: Reload all subtitle settings from defaults
tr: Tüm altyazı ayarlarını varsayılandan geri yükle

en: Preferred Language: None
tr: Tercih Edilen Dil: Yok

en: Burn-In Behavior*:
tr: Yazma Davranışı *:

en: DVD Subtitles
tr: DVD Alt Yazıları

en: Blu-ray Subtitles
tr: Blu-ray Alt yazıları

en: Subtitles
tr: Alt yazı

en: Chapter Markers
tr: Bölüm İmleçleri

en: Add chapter markers to output file.
tr: Çıktı dosyasına bölüm imleçleri ekle.

en: Duration
tr: Süre

en: Title
tr: Başlık

en: Chapters
tr: Bölümler

en: Actors:
tr: Oyuncular:

en: Director:
tr: Yönetmen:

en: Release Date:
tr: Yayın Tarihi:

en: Comment:
tr: Yorum:

en: Genre:
tr: Tür:

en: Description:
tr: Açıklama:

en: Plot:
tr: Konu:

en: Tags
tr: Etiketler

en: <b>Save As:</b>
tr: <b>Farklı Kaydet:</b>

en: <b>To:</b>
tr: <b>Nereye:</b>

en: Destination Directory
tr: Hedef Dizin

en: Cancel
tr: İptal

en: Select All
tr: Hepsini Seç

en: Mark all titles for adding to the queue
tr: Sıraya eklemek için tüm başlıkları işaretle

en: Clear All
tr: Hepsini Temizle

en: Unmark all titles
tr: Tüm başlıkların işaretlerini kaldır

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Use automatic naming (uses modified source name)
tr: Otomatik adlandırma kullan (değiştirilmiş kaynak adı kullanır)

en: Auto-Name Template
tr: Otomatik Adlandırma Şablonu

en: Use iPod/iTunes friendly (.m4v) file extension for MP4
tr: MP4 için iPod/iTunes'la uyumlu (.m4v) dosya uzantısını kullan

en: Number of previews
tr: Önizleme sayısı

en: General
tr: Genel

en: Use dvdnav (instead of libdvdread)
tr: Dvdnav kullan (libdvdread yerine)

en: Pause encoding if free disk space drops below limit
tr: Boş disk alanı sınırın altına düşerse kodlamayı duraklat

en: MB Limit
tr: MB Sınırı

en: Scale down High Definition previews
tr: HD önizlemeleri küçült

en: Automatically Scan DVD when loaded
tr: DVD takıldığın otomatik olarak incele

en: Scans the DVD whenever a new disc is loaded
tr: Yeni bir disk takıldığında DVD'yi tarar

en: Use the same settings for all titles in a batch
tr: Bir toplu işteki tüm başlıklar için aynı ayarları kullanın

en: Allow HandBrake For Dummies
tr: _Yeni Başlayanlar için HandBrake'ye İzin Ver

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: <span size="x-large">Rename Preset</span>
tr: <span size=" x-large">Hazır Ayarı Yeniden Adlandır</span>

en: Name:
tr: Adı:

en: <b>Description</b>
tr: <b>Açıklama</b>

en: Category:
tr: Kategori:

en: Category Name:
tr: Kategori Adı:

en: Preset Name:
tr: Ön Ayar Adı:

en: Default Preset
tr: Varsayılan Hazır Ayar

en: Make this the default Preset when HandBrake starts
tr: HandBrake başladığında bu hazır ayarı kullansın

en: Select preview frames.
tr: Önizleme karelerini seçin.

en: <b>Duration:</b>
tr: <b>Süre:</b>

en: Show Crop
tr: Kırpmayı Göster

en: Source Resolution
tr: Kaynak Çözünürlüğü

en: Reset preview window to the source video's resolution
tr: Önizleme penceresini kaynak videonun çözünürlüğüne sıfırla

en: Import SRT
tr: SRT'yi içe aktar

en: Enable settings to import an SRT subtitle file
tr: SRT altyazı dosyalarını içe aktarma ayarlarını etkinleştir

en: Embedded Subtitle List
tr: Gömülü Alt Yazı Listesi

en: Enable settings to select embedded subtitles
tr: Gömülü alt yazıları seçmek için ayarları etkinleştir

en: Source Track
tr: Kaynak Parça

en: List of subtitle tracks available from your source.
tr: Kaynağınızdaki kullanılabilir alt yazıların listesi.

en: Track Name:
tr: Parça Adı:

en: Language
tr: Dil

en: Character Code
tr: Karakter Kodu

en: File:
tr: Dosya:

en: Offset (ms)
tr: Kaydırma (ms)

en: Select the SRT file to import.
tr: İçe aktarılacak SRT dosyasını seçin.

en: Forced Subtitles Only
tr: Sadece Zorlanmış Altyazılar

en: Burn into video
tr: Videoya yaz

en: Set Default Track
tr: Varsayılan Parçayı Ayarla

en: List of audio tracks available from your source.
tr: Kaynağınızdaki kullanılabilir ses parçalarının listesi.

en: Mix
tr: Karıştır

en: Sample Rate
tr: Örnek Hızı

en: Set the audio codec to encode this track with.
tr: Bu parçayı kodlamak için ses kodekini ayarlayın.

en: Bitrate
tr: Bit Hızı

en: Enable bitrate setting
tr: Bit hızı ayarını etkinleştir

en: Quality
tr: Kalite

en: Enable quality setting
tr: Kalite ayarını etkinleştir

en: Set the bitrate to encode this track with.
tr: Bu parçayı kodlamak için bit hızı seçin.

en: Set the sample rate of the output audio track.
tr: Çıktılanacak ses parçasının örnek hızını ayarlayın.

en: <b>Audio Gain:</b> Adjust the amplification or attenuation of the output audio track.
tr: <b>Ses Kazancı:</b> Çıktılanacak sesi yükseltin veya alçaltın.

note: Audio DRC Label
en: Off
tr: Kapalı

en: Quality:
tr: Kalite:

en: Bitrate: %dkbps
tr: Bit hızı: %dkbps

en: Bitrate: %.4gkbps
tr: Bit hızı:%.4gkbps

en: <small>Passthrough</small>
tr: <small>Doğrudan Geçirme</small>

en: %sGain: %s
    DRC: %s
    Track Name: %s
tr: %sKazanç: %s
    DRC: %s
    Parça Adı: %s

en: %sGain: %s
    DRC: %s
tr: %sKazanç: %s
    DRC: %s

en: Add an audio encoder.
    Each selected source track will be encoded with all selected encoders.
tr: Bir ses kodlayıcı ekle.
    Seçilen her kaynak parça, seçilen tüm kodlayıcılarla kodlanacaktır.

en: <b>Audio Quality:</b>
    For encoders that support it, adjust the quality of the output.
tr: <b>Ses Kalitesi:</b>
    Bunu destekleyen kodlayıcılar için, çıktının kalitesini ayarlayın.

en: Remove this audio encoder
tr: Bu ses kodlayıcıyı kaldır

en: Closing HandBrake will terminate encoding.
tr: HandBrake'in kapatılması kodlamayı sonlandırır.

en: Not Selected
tr: Seçili değil

en: Detected DVD devices:
tr: Tespit edilen DVD cihazları:

note: This needs to be in scanning and working since scanning happens fast enough that it can be missed
en: Scanning ...
tr: Taranıyor ...

en: Stop Scan
tr: Taramayı Durdur

en: No Title Found
tr: Başlık Bulunamadı

en: New Video
tr: Yeni Video

en: %sYour movie will be lost if you don't continue encoding.
tr: %sKodlamaya devam etmezseniz filminiz kaybolur.

en: Cancel Current and Stop
tr: Şimdikini İptal Et ve Durdur

en: Cancel Current, Start Next
tr: Şimdikini İptal Et, Sıradakini Başlat

en: Finish Current, then Stop
tr: Şimdikini Bitir, Sonra Dur

en: Continue Encoding
tr: Kodlamaya Devam Et

en: pass %d of %d,
tr: %2$d taneden %1$d tanesi,

en: Encoding: %s%s%.2f %% (%.2f fps, avg %.2f fps, ETA %02dh%02dm%02ds)
tr: Kodlama: %s%s%.2f %% (%.2f fps, avg %.2f fps, ETA %02ds%02ddk%02dsn)

en: Encoding: %s%s%.2f %% (ETA %02dh%02dm%02ds)
tr: Kodlama: %s%s%.2f %% (ETA %02ds%02ddk%02dsn)

en: Encoding: %s%s%.2f %%
tr: Kodlama: %s%s%.2f %%

en: Searching for start time,
tr: Başlangıç zamanı araması,

en: Scanning title %d of %d...
tr: %2$d başlıktan %1$d tanesi incelendi ...

en: Scanning title %d of %d preview %d...
tr: %2$d başlıktan %1$d tanesi inclendi önizleme %3$d...

en: Paused
tr: Durduruldu

en: Encode Done!
tr: Kodlama Başarılı!

en: Encode Canceled.
tr: Kodlama İptal edildi.

en: Encode Failed.
tr: Kodlama Başarısız.

en: Encode Complete
tr: Kodlama Tamam

en: Your encode is complete.
tr: Kodlamanız tamamlandı.

en: Quitting Handbrake
tr: Handbrake'den Çıkılıyor

en: Putting computer to sleep
tr: Bilgisayar uyku moduna alınıyor

en: Shutting down the computer
tr: Bilgisayar kapatılıyor

en: First Selected Track
tr: İlk Seçilen Parça

en: Chapters:
tr: Bölümler:

en: Seconds:
tr: Saniye:

en: Frames:
tr: Çerçeveler:

en: Do Nothing
tr: Hiçbir Şey Yapma

en: Show Notification
tr: Bildirimleri göster

en: Quit Handbrake
tr: Handbrake'den Çık

en: Shutdown Computer
tr: Bilgisayarı Kapat

en: Custom
tr: Özel

en: Week
tr: Hafta

en: Month
tr: Ay

en: Year
tr: Yıl

en: Immortal
tr: Ölümsüz

en: Unsharp
tr: Flu

en: Spatial
tr: Uzaysal

en: Temporal
tr: Geçici

en: Fast
tr: Hızlı

en: Optimal
tr: En Uygun

en: Strict
tr: Sıkı

en: Simple
tr: Basit

en: Smart
tr: Akıllı

en: Diamond
tr: Elmas

en: Hexagon
tr: Altıgen

en: Exhaustive
tr: Ayrıntılı

en: 0: SAD, no subpel
tr: 0: SAD, subpel yok

en: 3: SATD: multi-qpel
tr: 3: SATD: çoklu qpel

en: 4: SATD, qpel on all
tr: 4: SATD, hepsinde qpel

en: 5: SATD, multi-qpel on all
tr: 5: SATD, hepsinde çoklu qpel

en: 6: RD in I/P-frames
tr: 6: I/P çerçevelerinde RD

en: 7: RD in all frames
tr: 7: Tüm çerçevelerde RD

en: 10: QPRD in all frames
tr: 10: tüm karelerde QPRD

en: Most
tr: Çoğu

en: Some
tr: Bazı

en: All
tr: Tümü

en: Encode only
tr: Yalnızca kodla

en: Always
tr: Her Zaman

en: Same as source
tr: Kaynakla aynı

en: (NTSC Video)
tr: (NTSC Videosu)

en: %s - (%05d.MPLS)
tr: %s - (% 05d.MPLS)

en: %3d - %02dh%02dm%02ds - %s
tr: %3d - %02ds%02ddk%02dsn - %s

en: %3d - %02dh%02dm%02ds - (%05d.MPLS)
tr: %3d - %02ds%02ddk%02dsn - (%05d.MPLS)

en: %3d - %02dh%02dm%02ds
tr: %3d - %02ds%02ddk%02dsn

en: No Titles
tr: Başlık Yok

note: No audio. set some default
en: No Audio
tr: Ses yok

en: Continue
tr: Devam Et

note: No valid title, stop right there
en: No title found.
tr: Başlık bulunamadı.

en: %s is not supported in the %s container.
    
    You should choose a different audio codec.
    If you continue, one will be chosen for you.
tr: %2$s kapsayıcısu %1$s türünü desteklemiyor.
    
    Farklı bir ses kodu çözücü seçmelisiniz.
    Devam ederseniz, sizin için seçilecektir.

en: <b><big>Unable to create %s.</big></b>
    
    Internal error. Could not parse UI description.
    %s
tr: <b><big>%s oluşturulamadı.</big></b>
    
    İç hata. Kullanıcı arayüzü açıklaması ayrıştırılamadı.
    %s

en: Track Information
tr: Parça Bilgisi

en: Preset Name
tr: Hazır Ayar Adı

en: The device or file to encode
tr: Kodlanacak cihaz veya dosya

en: Open a console for debug output
tr: Hata ayıklama çıkışı için bir konsol açın

en: ghb_presets_menu_init: Failed to find presets folder.
tr: ghb_presets_menu_init: Hazır ayar klasörü bulunamadı.

en: Presets found are newer than what is supported by this version of HandBrake!
    
    Would you like to continue?
tr: Bulunan hazır ayarlar, bu HandBrake sürümü tarafından desteklenenlerden daha yeni!
    
    Devam etmek ister misiniz?

en: Get me out of here!
tr: Beni buradan çıkar!

en: Load backup presets
tr: Yedek hazır ayarları yükle

en: Presets (*.json)
tr: Hazır Aylarlar (*.json)

en: Legacy Presets (*.plist)
tr: Eski Ön Ayarlar (* .plist)

en: Export Preset
tr: Hazır Ayarı Dışa Aktar

en: Confirm deletion of %s:
    
    %s
tr: %s dosyasının silinmesini onayla:
    %s

en: folder
tr: klasör

en: preset
tr: hazır ayar

en: OK
tr: Tamam

note: Should never happen
en: Error
tr: Hata

en: Resume, I've fixed the problem
tr: Devam et, sorunu çözdüm

en: Resume, Don't tell me again
tr: Devam et, bir daha söyleme

en: Stop Encoding
tr: Kodlamayı Durdur

en: S_top Encoding
tr: Kodlamayı D_urdur

en: Resume Encoding
tr: Kodlamayı devam ettir

en: _Resume Encoding
tr: _Kodlamaya Devam Et

en: Preferred Language: %s
tr: Tercih Edilen Dil: %s

en: Add subtitle track if default audio is not your preferred language
tr: Eğer varsayılan ses tercih edilen dile ait değilse altyazı ekle

en: Destination: %s
    
    Another queued job has specified the same destination.
    Do you want to overwrite?
tr: Hedef: %s
    
    Diğer sıraya alınmış iş aynı hedefi belirledi.
    Üzerine yazmak istiyor musunuz?

en: Overwrite
tr: Üzerine Yaz

en: Destination: %s
    
    This is not a valid directory.
tr: Hedef: %s
    
    Bu geçerli bir dizin değil.

en: Destination: %s
    
    Can not read or write the directory.
tr: Hedef: %s
    
    Dosya okunamıyor veya yazılamıyor.

en: Destination: %s
    
    File already exists.
    Do you want to overwrite?
tr: Hedef: %s
    
    Dosya zaten mevcut.
    Üzerine yazmak istiyor musunuz?

en: Select this title for adding to the queue.
tr: Sıraya eklemek için bu başlığı seçin.

note: Title label
en: No Title
tr: Başlık Yok

en: %s
    
    Expanded Options:
    "%s"
tr: %s
    
    Genişletilmiş Seçenekler:
    "%s"

en: %s
    
    Expanded Options:
    ""
tr: %s
    
    Genişletilmiş Sençenekler:
    ""

en: %s: %.4g (Warning: lossless)
tr: %s: %.4g (Uyarı: kayıpsız)
