hardinfo2 master - en to tr translation catalogue (1047 entries)

en: Little Endian
tr: Küçük Endian

en: Big Endian
tr: Büyük Endian

en: Frequency Scaling
tr: Frekans Ölçeklendirme

en: Minimum
tr: En düşük

en: Maximum
tr: En yüksek

en: Current
tr: Güncel

en: Transition Latency
tr: Geçiş Gecikmesi

en: Governor
tr: Yönetici

en: Driver
tr: Sürücü

en: (Not Available)
tr: (Mevcut değil)

en: Socket
tr: Yuva

en: Core
tr: Çekirdek

en: Book
tr: Kitap

en: Drawer
tr: Çekmece

en: Topology
tr: Topoloji

en: BIOS Information
tr: BIOS Bilgisi

en: System
tr: Sistem

en: Base Board
tr: Taban Kurulu

en: Chassis
tr: Şasi

en: Processor
tr: İşlemci

en: Memory Controller
tr: Bellek Denetleyici

en: Memory Module
tr: Hafıza modülü

en: Cache
tr: Önbellek

en: Port Connector
tr: Bağlantı Noktası Konektörü

en: System Slots
tr: Sistem Yuvaları

en: On Board Devices
tr: Bütünleşik cihazlar

en: OEM Strings
tr: OEM Dizeleri

en: System Configuration Options
tr: Sistem Yapılandırma Seçenekleri

en: BIOS Language
tr: BIOS Dili

en: Group Associations
tr: Grup Dernekleri

en: System Event Log
tr: Sistem Olay Günlüğü

en: Physical Memory Array
tr: Fiziksel Bellek Dizisi

en: Memory Device
tr: Bellek Aygıtı

en: 32-bit Memory Error
tr: 32-bit Bellek hatası

en: Memory Array Mapped Address
tr: Bellek Dizisi Eşlenmiş Adres

en: Memory Device Mapped Address
tr: Bellek Aygıtı Eşlenen Adres

en: Built-in Pointing Device
tr: Yerleşik İşaretleme Aygıtı

en: Portable Battery
tr: Taşınabilir Pil

en: System Reset
tr: Sistem yeniden başlatma

en: Hardware Security
tr: Donanım Güvenliği

en: System Power Controls
tr: Sistem Güç Kontrolleri

en: Voltage Probe
tr: Gerilim Probu

en: Cooling Device
tr: Soğutma Cihazı

en: Temperature Probe
tr: Sıcaklık probu

en: Electrical Current Probe
tr: Elektrik Akımı Probu

en: Out-of-band Remote Access
tr: Bant Dışı Uzaktan Erişim

en: Boot Integrity Services
tr: Önyükleme Bütünlük Hizmetleri

en: System Boot
tr: Sistem Önyükleme

en: 64-bit Memory Error
tr: 64-bit Bellek Hatası

en: Management Device
tr: Yönetim Cihazı

en: Management Device Component
tr: Yönetim Cihazı Bileşeni

en: Management Device Threshold Data
tr: Yönetim Cihazı Eşik Verileri

en: Memory Channel
tr: Bellek Kanalı

en: IPMI Device
tr: IPMI Cihazı

en: Power Supply
tr: Güç kaynağı

en: Additional Information
tr: Ek Bilgi

en: Onboard Device
tr: Yerleşik Cihaz

en: Invalid chassis type (0)
tr: Geçersiz kasa tipi (0)

en: Unknown chassis type
tr: Bilinmeyen kasa türü

en: Desktop
tr: Masaüstü

en: Low-profile Desktop
tr: Düşük profilli Masaüstü

en: Pizza Box
tr: Pizza Kutusu

en: Mini Tower
tr: Mini Kule

en: Tower
tr: Kule

en: Portable
tr: Taşınabilir

en: Laptop
tr: Dizüstü

en: Notebook
tr: Diz üstü bilgisayar

en: Handheld
tr: Elde taşınır

en: Docking Station
tr: Yerleştirme İstasyonu

en: All-in-one
tr: Hepsi Bir Arada

en: Subnotebook
tr: Mini diz üstü bilgisayar

en: Space-saving
tr: Yer tasarrufu sağlar

en: Lunch Box
tr: Sefer tası

en: Main Server Chassis
tr: Ana Sunucu Kasası

en: Expansion Chassis
tr: Genişletme Kasası

en: Sub Chassis
tr: Alt Kasa

en: Bus Expansion Chassis
tr: Bus Genişletme Kasası

en: Peripheral Chassis
tr: Çevresel Kasa

en: RAID Chassis
tr: RAID Kasa

en: Rack Mount Chassis
tr: Raf Tipi Kasa

en: Sealed-case PC
tr: Kapalı kasa PC

en: Multi-system
tr: Çoklu sistem

en: CompactPCI
tr: Kompakt PCI

en: AdvancedTCA
tr: GelişmişTCA

en: Blade
tr: Bıçak

en: Blade Enclosing
tr: Bıçak Muhafazası

en: Convertible
tr: Çevrilebilir

en: Detachable
tr: Ayrılabilir

en: IoT Gateway
tr: IoT Ağ Geçidi

en: Embedded PC
tr: Gömülü PC

en: Stick PC
tr: Çubuk PC

en: phandle Map
tr: tanıtıcı Haritası

en: Alias Map
tr: Alias Haritası

en: Symbol Map
tr: Sembol Haritası

en: Don't know what to do. Exiting.
tr: Ne yapacağımı bilmiyorum. Çıkılıyor.

en: (None)
tr: (Yok)

en: %d day | %d days
tr[0]: %d gün
tr[1]: %d günler

en: %d hour | %d hours
tr[0]: %d saat
tr[1]: %d saatler

en: %d minute | %d minutes
tr[0]: %d dakika
tr[1]: %d dakikalar

en: %d second | %d seconds
tr[0]: %d saniye
tr[1]: %d saniyeler

en: %.1f KiB
tr: %.1f KB

en: %.1f MiB
tr: %.1f MB

en: %.1f GiB
tr: %.1f GB

en: %.1f TiB
tr: %.1f TB

en: %.1f PiB
tr: %.1f PB

en: Error
tr: Hata

en: Warning
tr: Uyarı

en: Fatal Error
tr: Ölümcül Hata

en: do not print status messages to standard output
tr: durum mesajlarını standart çıktıya yazdırma

en: creates a report and prints to standard output
tr: bir rapor oluşturur ve standart çıktıya basar

en: chooses a report format ([text], html)
tr: bir rapor biçimi seçer ([metin], html)

en: benchmark result format ([short], conf, shell)
tr: karşılaştırma sonuç biçimi ([kısa], conf, kabuk)

en: maximum number of benchmark results to include (-1 for no limit, default is 50)
tr: dahil edilecek maksimum karşılaştırma sonucu sayısı (sınırsız için -1, varsayılan 50'dur)

en: shows program version and quit
tr: program sürümünü gösterir ve çıkış

en: do not run benchmarks
tr: kıyaslama yapmayın

en: show all details
tr: tüm detayları göster

en: Unrecognized arguments.
    Try ``%s --help'' for more information.
tr: Tanınmayan argümanlar.
    Daha fazla bilgi için ``%s --help '' deneyin.

en: Scanning: %s...
tr: Taranıyor: %s...

en: Done.
tr: Bitti.

en: Update vendor list
tr: Satıcı listesini güncelleyin

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: _Information
tr: _Bilgi

en: _View
tr: _Görünüm

en: _Help
tr: _Yardım

en: Generate _Report
tr: _Rapor Oluştur

en: Generates a report with detailed system information
tr: Ayrıntılı sistem bilgileri içeren bir rapor oluşturur

en: Synchronize
tr: Eşzamanla

en: Send benchmark results and receive updated data from the network
tr: Karşılaştırma sonuçları gönderin ve ağdan güncellenmiş veriler alın

en: _Refresh
tr: _Yenile

en: _Open HardInfo2 Web Site
tr: HardInfo2 Web Sitesini _Aç

en: _Report bug
tr: Hata _Bildir

en: _About HardInfo2
tr: HardInfo2 _Hakkında

en: Displays program version information
tr: Program sürüm bilgilerini görüntüler

en: _Quit
tr: _Çık

en: _Side Pane
tr: _Yan Panel

en: Toggles side pane visibility
tr: Yan bölmenin görünürlüğünü açar veya kapatır

en: _Toolbar
tr: _Araç Çubuğu

en: Save File
tr: Dosya Kaydet

en: _Cancel
tr: İ_ptal

en: _Save
tr: _Kaydet

en: Cannot create ReportContext. Programming bug?
tr: ReportContext oluşturulamıyor. Hatalı programlama mı?

en: Open the report with your web browser?
tr: Raporu web tarayıcınızla açın?

en: _No
tr: _Hayır

en: _Open
tr: _Aç

en: Generating report...
tr: Rapor üretiliyor ...

en: Report saved.
tr: Rapor kaydedildi.

en: Error while creating the report.
tr: Rapor oluşturulurken hata oluştu.

en: Generate Report
tr: Rapor Oluştur

en: <big><b>Generate Report</b></big>
    Please choose the information that you wish to view in your report:
tr: <big><b>Rapor Oluştur</b></big>
    Lütfen raporunuzda görmek istediğiniz bilgileri seçin:

en: Select _None
tr: Seçim _Yok

en: Select _All
tr: _Tümünü Seç

en: _Generate
tr: _Oluştur

en: Loading modules...
tr: Modüller yükleniyor...

en: Support URL
tr: Destek URL

en: <b>%s → Summary</b>
tr: <b>%s → Özet</b>

en: Updating...
tr: Güncelleniyor...

en: <big><b>Synchronize with Central Database</b></big>
    The following information may be synchronized
    with the HardInfo2 central database.
tr: <big><b>Merkez Veritabanı ile Eşzamanla</b></big>
    Aşağıdaki bilgiler HardInfo2 merkezi veri tabanı ile eşzamanlanır.

en: <big><b>Synchronizing</b></big>
    This may take some time.
tr: <big><b>Eşzamanlanıyor</b></big>
    Bu biraz zaman alabilir.

en: (canceled)
tr: (iptal edildi)

en: (failed)
tr: (hatalı)

en: Send benchmark results
tr: Karşılaştırma sonucunu gönder

en: Privacy Policy
tr: Gizlilik İlkesi

en: _Synchronize
tr: _Eşzamanla

en: CPU Blowfish (Single-thread)
tr: CPU Balon balığı (Tek iş parçacıklı)

en: CPU Blowfish (Multi-thread)
tr: CPU Balon balığı (Çok iş parçacıklı)

en: CPU Blowfish (Multi-core)
tr: CPU Balon balığı (Çok-çekirdekli)

en: CPU Zlib
tr: CPU Zlib Sıkıştırma gücü

en: CPU CryptoHash
tr: CPU CryptoHash Güvenliği

en: CPU Fibonacci
tr: CPU Fibonacci Hesaplama Gücü

en: CPU N-Queens
tr: CPU N-Queens İşleme Gücü

en: SysBench CPU (Single-thread)
tr: SisKıyaslama CPU (Tek iş parçacığı)

en: SysBench CPU (Multi-thread)
tr: SisKıyaslama CPU (Çoklu iş parçacığı)

en: SysBench CPU (Four threads)
tr: SisKıyaslama CPU (Dörtlü iş parçacığı)

en: SysBench Memory (Single-thread)
tr: SisKıyaslama Bellek (Tek iş parcacıklı)

en: SysBench Memory (Two threads)
tr: SisKıyaslama Bellek (Çift iş parcacıklı)

en: GPU Drawing
tr: GPU Çizimi

en: Alexey Kopytov's <i><b>sysbench</b></i> is required.
    Results in events/second. Higher is better.
tr: Alexey Kopytov's <i><b>sysbench</b></i> gereklidir.
    Olay/saniye cinsinden sonuçlar. Daha yüksek, daha iyidir.

en: Alexey Kopytov's <i><b>sysbench</b></i> is required.
    Results in MiB/second. Higher is better.
tr: Alexey Kopytov's <i><b>sysbench</b></i> gereklidir.
    MB/saniye cinsinden sonuçlar. Daha yüksek, daha iyidir.

en: Results in HIMarks. Higher is better.
tr: HIMark'larda sonuçlar. Daha yüksek, daha iyidir.

note: !/ Used for an unknown value. Having it in only one place cleans up the .po * line references
en: (Unknown)
tr: (Bilinmeyen)

en: %d physical processor | %d physical processors
tr[0]: %d fiziksel işlemci
tr[1]: %d fiziksel işlemciler

en: %d core | %d cores
tr[0]: %d çekirdek
tr[1]: %d çekirdek

en: %d thread | %d threads
tr[0]: %d iş parçacığı
tr[1]: %d iş parçacığı

en: %d NUMA node | %d NUMA nodes
tr[0]: %d NUMA düğümü
tr[1]: %d NUMA nodes

note: !/NP procs; NC cores across NN nodes; NT threads
en: %s; %s across %s; %s
tr: %s; %s / %s; %s

en: Benchmark Result
tr: Kıyaslama Sonucu

en: Threads
tr: İş Parçacığı

en: Elapsed Time
tr: Geçen Süre

en: seconds
tr: saniye

en: Revision
tr: Revizyon

en: Extra Information
tr: Ek Bilgi

en: Note
tr: Not

en: Machine
tr: Makine

en: Board
tr: Kart

en: Machine Type
tr: Makine Türü

en: CPU Name
tr: CPU Adı

en: CPU Description
tr: CPU Açıklaması

en: CPU Config
tr: CPU Yapılandırması

en: Threads Available
tr: Mevcut İş Parçacığı

en: OpenGL Renderer
tr: OpenGL İşleyici

en: Storage
tr: Depolama

en: Memory
tr: Bellek

en: Pointer Size
tr: İşaretçi Boyutu

en: Benchmark
tr: Karşılaştırma

en: Result
tr: Sonuç

en: Physical Memory
tr: Fiziksel Hafıza

en: Handles
tr: İşleyiciler

en: mid
tr: orta

en: This Machine
tr: Bu Makine

en: Results
tr: Sonuç

en: CPU
tr: İşlemci

en: Benchmarking: <b>%s</b>.
tr: Karşılaştırılıyor: <b>%s</b>.

en: Benchmarks
tr: Kıyaslamalar

en: Perform tasks and compare with other systems
tr: Görevleri yerine getir ve diğer sistemler ile karşılaştır

en: Receive benchmark results
tr: Karşılaştırma sonuçlarını al

en: Audio Devices
tr: Ses Aygıtları

en: Audio Adapter
tr: Ses Adaptörü

en: Summary
tr: Özet

en: Operating System
tr: İşletim Sistemi

en: Security
tr: Güvenlik

en: Kernel Modules
tr: Çekirdek Modülleri

en: Boots
tr: Açılış

en: Languages
tr: Diller

en: Memory Usage
tr: Hafıza Kullanımı

en: Filesystems
tr: Dosya Sistemleri

en: Display
tr: Ekran

en: Environment Variables
tr: Ortam Değişkenleri

en: Development
tr: Geliştirme

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Groups
tr: Gruplar

en: %dMB (%dMB used)
tr: %dMB (%dMB kullanılan)

en: Uptime
tr: Çalışma Süresi

en: Date/Time
tr: Tarih/Saat

en: Load Average
tr: Yük Ortalaması

en: Scripting Languages
tr: Komut Oluşturma Dilleri

en: Python (default)
tr: Python (varsayılan)

en: Compilers
tr: Derleyiciler

en: Tools
tr: Araçlar

en: ltrace
tr: izleme

en: Not found
tr: Bulunamadı

en: Detecting version: %s
tr: Sürüm algılanıyor: %s

en: Program
tr: Uygulama

en: Version
tr: Sürüm

en: Field
tr: Alan

en: Description
tr: Tanım

en: Value
tr: Değer

en: Single-board computer
tr: Tek kartlı bilgisayar

en: Unknown physical machine type
tr: Bilinmeyen fiziksel makine türü

en: Virtual (VMware)
tr: Sanal (VMware)

en: Virtual (QEMU)
tr: Sanal (QEMU)

en: Virtual (Unknown)
tr: Sanal (Bilinmeyen)

en: Virtual (VirtualBox)
tr: Sanal (VirtualBox)

en: Virtual (Xen)
tr: Sanal (Xen)

en: Virtual (hypervisor present)
tr: Sanal (hiper yönetici mevcut)

en: Computer
tr: Bilgisayar

en: User Name
tr: Kullanıcı Adı

en: Resolution
tr: Çözünürlük

en: %dx%d pixels
tr: %dx%d piksel

en: Display Adapter
tr: Görüntü Bağdaştırıcısı

en: Session Display Server
tr: Oturum Görüntüleme Sunucusu

en: Input Devices
tr: Giriş Aygıtları

en: Kernel
tr: Çekirdek

en: Command Line
tr: Komut Satırı

en: C Library
tr: C Kütüphanesi

en: Distribution
tr: Dağıtım

en: Current Session
tr: Mevcut Oturum

en: Computer Name
tr: Bilgisayar Adı

en: Language
tr: Dil

en: Home Directory
tr: Ev Dizini

en: Desktop Environment
tr: Masaüstü Ortamı

en: Misc
tr: Çeşitli

en: HardInfo2 running as
tr: HardInfo2 çalışıyor

en: Superuser
tr: Yetkili Kullanıcı

en: User
tr: Kullanıcı

en: Health
tr: Sağlık

en: Available entropy in /dev/random
tr: /dev/random'da mevcut entropi

en: Hardening Features
tr: Sertleştirme Özellikleri

en: Linux Security Modules
tr: Linux Güvenlik Modülleri

en: Modules available
tr: Mevcut Modüller

en: SELinux status
tr: SELinux durumu

en: CPU Vulnerabilities
tr: CPU Güvenlik Açıkları

en: Loaded Modules
tr: Yüklü Modüller

en: Name
tr: İsim

en: Date & Time
tr: Tarih & Zaman

en: Kernel Version
tr: Çekirdek Sürümü

en: Available Languages
tr: Mevcut Diller

en: Language Code
tr: Dil Kodu

en: Mounted File Systems
tr: Bağlı Dosya Sistemleri

en: Mount Point
tr: Bağlantı Noktası

en: Usage
tr: Kullanım

en: Device
tr: Aygıt

en: Session
tr: Oturum

en: Type
tr: Tür

en: Current Display Name
tr: Mevcut Görünen Ad

en: X Server
tr: X Sunucusu

en: Vendor
tr: Satıcı

en: Release Number
tr: Sürüm No

en: Screens
tr: Ekranlar

en: Disconnected
tr: Bağlantı Kesildi

en: Connected
tr: Bağlandı

en: Unused
tr: Kullanılmıyor

en: %dx%d pixels, offset (%d, %d)
tr: %dx%d piksel, uzaklık (%d, %d)

en: Outputs (XRandR)
tr: Çıkışlar (XRandR)

en: Renderer
tr: Oluşturucu

en: Direct Rendering
tr: Doğrudan İşleme

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Version (Compatibility)
tr: Sürüm (Uyumluluk)

en: Shading Language Version (Compatibility)
tr: Gölgelendirme Dili Sürümü (Uyumluluk)

en: Version (Core)
tr: Sürüm (Çekirdek)

en: Shading Language Version (Core)
tr: Gölgelendirme Dili Sürümü (Çekirdek)

en: Version (ES)
tr: Sürüm (ES)

en: Shading Language Version (ES)
tr: Gölgeleme Dili Sürümü (ES)

en: GLX Version
tr: GLX Sürümü

en: Group
tr: Grup

en: Group ID
tr: Grup ID

en: %0.1f %s available to Linux
tr: Linux için %0.1f%s kullanılabilir

en: GiB
tr: GB

en: KiB
tr: KB

en: Motherboard
tr: Anakart

en: Graphics
tr: Ekran Kartı

en: Printers
tr: Yazıcılar

en: Audio
tr: Ses

en: Gathers high-level computer information
tr: Üst düzey bilgisayar bilgilerini toplar

en: <i><b>lsmod</b></i> is required.
tr: <i><b>lsmod</b></i> gerekli.

en: X.org's <i><b>xrandr</b></i> utility provides additional details when available.
tr: X.org <i><b>xrandr</b></i> yardımcı programı, var olduğunda ek ayrıntılar sağlar.

en: Mesa's <i><b>glxinfo</b></i> utility is required for OpenGL information.
tr: Mesa <i><b>glxinfo</b></i> OpenGL bilgisi için gerekli.

en: Filesystem
tr: Dosya Sistemi

en: Mounted As
tr: Olarak Bağlandı

en: Read-Write
tr: Okuma-Yazma

en: Read-Only
tr: Salt Okunur

en: Size
tr: Boyut

en: Used
tr: Kullanılan

en: Available
tr: Uygulanabilir

en: Locale Information
tr: Yerel Bilgisi

en: Source
tr: Kaynak

en: Address
tr: Adres

en: E-mail
tr: E-Posta

en: Territory
tr: Bölge

en: Date
tr: Tarih

en: Codeset
tr: Kod seti

en: Couldn't obtain load average
tr: Yük ortalaması alınamadı

en: (Not available)
tr: (Mevcut değil)

en: Module Information
tr: Modül Bilgisi

en: Path
tr: Yol

en: Used Memory
tr: Kullanılan Hafıza

en: Version Magic
tr: Sürüm Büyü

en: In Linus' Tree
tr: Linus'un Ağacında

en: Retpoline Enabled
tr: Retpoline Etkin

en: Copyright
tr: Telif

en: Author
tr: Yazar

en: License
tr: Lisans

en: Dependencies
tr: Bağımlılıklar

en: GNU C Library
tr: GNU C Kütüphanesi

en: uClibc or uClibc-ng
tr: uClibc veya uClibc-ng

en: Version:
tr: Sürüm:

en: MATE Desktop Environment
tr: MATE Masaüstü Ortamı

en: Unknown (Window Manager: %s)
tr: Bilinmeyen (Pencere Yöneticisi: %s)

note: !/{desktop environment} on {session type}
en: %s on %s
tr: %s de %s

en: Terminal
tr: Uçbirim

en: User access allowed
tr: Kullanıcı erişimine izin verildi

en: User access forbidden
tr: Kullanıcı erişimi yasak

en: Access allowed (running as superuser)
tr: Erişime izin verildi (süper kullanıcı olarak çalışıyor)

en: Access forbidden? (running as superuser)
tr: Erişim Yasaklandı? (süper kullanıcı olarak çalışıyor)

en: Disabled
tr: Devre dışı

en: Partially enabled (mmap base+stack+VDSO base)
tr: Kısmen etkin (mmap tabanı+yığın+VDSO tabanı)

en: Fully enabled (mmap base+stack+VDSO base+heap)
tr: Tamamen etkin (mmap tabanı+yığın+VDSO tabanı+yığın)

note: !/bits of entropy for rng (0)
en: (None or not available)
tr: (Yok veya uygun değil)

note: !/bits of entropy for rng (low/poor value)
en: %d bits (low)
tr: %d bit (düşük)

note: !/bits of entropy for rng (medium value)
en: %d bits (medium)
tr: %d bit (orta)

note: !/bits of entropy for rng (high/good value)
en: %d bits (healthy)
tr: %d bit (yüksek)

en: Not installed
tr: Kurulu değil

en: Enabled
tr: Aktif

en: User Information
tr: Kullanıcı Bilgisi

en: User ID
tr: Kullanıcı Kimliği

en: Default Shell
tr: Varsayılan Shell

en: Platform String
tr: Platform Stringi

en: Frequency
tr: Frekans

en: Byte Order
tr: Bayt Sırası

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:swp
en: SWP instruction (atomic read-modify-write)
tr: SWP talimatı (atomik okuma-değiştirme-yazma)

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:half
en: Half-word loads and stores
tr: Yarım kelime yüklemeleri ve depolar

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:thumb
en: Thumb (16-bit instruction set)
tr: Başparmak (16 bit komut seti)

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:26bit
en: 26-Bit Model (Processor status register folded into program counter)
tr: 26 Bit Modeli (İşlemci durum kaydı program sayacına katlanmış)

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:fastmult
en: 32x32->64-bit multiplication
tr: 32x32-> 64-bit çarpma

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:fpa
en: Floating point accelerator
tr: Kayan nokta hızlandırıcı

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:vfp
en: VFP (early SIMD vector floating point instructions)
tr: VFP (erken SIMD vektör kayan nokta talimatları)

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:edsp
en: DSP extensions (the 'e' variant of the ARM9 CPUs, and all others above)
tr: DSP uzantıları (ARM9 CPU'ların 'e' çeşidi ve yukarıdakilerin tümü)

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:java
en: Jazelle (Java bytecode accelerator)
tr: Jazelle (Java bayt kodu hızlandırıcı)

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:iwmmxt
en: SIMD instructions similar to Intel MMX
tr: Intel MMX'e benzer SIMD talimatları

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:crunch
en: MaverickCrunch coprocessor (if kernel support enabled)
tr: MaverickCrunch yardımcı işlemcisi (çekirdek desteği etkinse)

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:neon
en: Advanced SIMD/NEON on AArch32
tr: AArch32'de gelişmiş SIMD / NEON

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:evtstrm
en: Kernel event stream using generic architected timer
tr: Genel mimarili zamanlayıcı kullanan çekirdek olay akışı

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:vfpv3
en: VFP version 3
tr: VFP sürüm 3

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:vfpv3d16
en: VFP version 3 with 16 D-registers
tr: 16 D-yazmaçlı VFP sürüm 3

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:vfpv4
en: VFP version 4 with fast context switching
tr: Hızlı içerik değiştirme özelliğine sahip VFP sürüm 4

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:vfpd32
en: VFP with 32 D-registers
tr: 32 D kayıtlı VFP

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:tls
en: TLS register
tr: TLS kaydı

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:idiva
en: SDIV and UDIV hardware division in ARM mode
tr: ARM modunda SDIV ve UDIV donanım bölümü

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:idivt
en: SDIV and UDIV hardware division in Thumb mode
tr: Başparmak modunda SDIV ve UDIV donanım bölümü

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:lpae
en: 40-bit Large Physical Address Extension
tr: 40 bit Büyük Fiziksel Adres Uzantısı

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:pmull
en: 64x64->128-bit F2m multiplication (arch>=8)
tr: 64x64-> 128-bit F2m çarpma (arch> 8)

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:aes
en: Crypto:AES (arch>=8)
tr: Kripto: AES (arch> 8)

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:sha1
en: Crypto:SHA1 (arch>=8)
tr: Kripto: SHA1 (arch> 8)

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:sha2
en: Crypto:SHA2 (arch>=8)
tr: Kripto: SHA2 (arch> 8)

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:crc32
en: CRC32 checksum instructions (arch>=8)
tr: CRC32 sağlama toplamı talimatları (arch> 8)

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:asimd
en: Advanced SIMD/NEON on AArch64 (arch>=8)
tr: AArch64'te gelişmiş SIMD / NEON (arch> 8)

en: ARM Processor
tr: ARM İşlemci

en: Empty List
tr: Boş Liste

en: Clocks
tr: Saat

en: Linux Name
tr: Linux Adı

en: Decoded Name
tr: Kodu Çözülmüş Ad

en: Mode
tr: Mod

en: Implementer
tr: Uygulayıcı

en: Part
tr: Parça

en: Architecture
tr: Mimari

en: Variant
tr: Versiyon

en: Capabilities
tr: Yetenekler

en: SOC/Package
tr: SOC/Paket

en: Logical CPU Config
tr: Mantıksal CPU Yapılandırması

en: SOC/Package Information
tr: SOC/Paket Bilgileri

en: 
    [Battery: %s]
    State=%s (load: %s)
    Capacity=%s / %s (%.2f%%)
    Battery Technology=%s (%s)
    Manufacturer=%s
    Model Number=%s
    Serial Number=%s
tr: 
    [Pil: %s]
    Durum=%s (yük: %s)
    Kapasite=%s / %s (%%%.2f)
    Pil Teknolojisi=%s (%s)
    Üretici=%s
    Model Numarası=%s
    Seri Numarası=%s

en: 
    [Battery: %s]
    State=%s
    Capacity=%s / %s
    Battery Technology=%s
    Manufacturer=%s
    Model Number=%s
    Serial Number=%s
tr: 
    [Pil: %s]
    Durum=%s
    Kapasite=%s /%s
    Pil Teknolojisi=%s
    Üretici=%s
    Model Numarası=%s
    Seri Numarası=%s

en: 
    [Battery (APM)]
    Charge=%d%%
    Remaining Charge=%s of %s
    Using=%s
    APM driver version=%s
    APM BIOS version=%s
tr: 
    [Pil (APM)]
    Şarj = %d%%
    Kalan Şarj =%s /%s
    Kullanılan=%s
    APM sürücü sürümü =%s
    APM BIOS sürümü =%s

en: 
    [Battery (APM)]
    Charge=%d%%
    Using=%s
    APM driver version=%s
    APM BIOS version=%s
tr: 
    [Pil (APM)]
    Şarj=%d%%
    Kullanılan=%s
    APM sürücü sürümü =%s
    APM BIOS sürümü =%s

en: [No batteries]
    No batteries found on this system=
tr: [Pil yok]
    Bu sistemde pil bulunamadı =

en: Graphics Processors
tr: Ekran Kartı İşlemcisi

en: Monitors
tr: Ekranlar

en: PCI Devices
tr: PCI Aygıtlar

en: USB Devices
tr: USB Aygıtlar

en: Firmware
tr: Aygıt Yazılımı

en: Battery
tr: Batarya

en: Sensors
tr: Sensörler

en: System DMI
tr: Sistem DMI

en: Memory Devices
tr: Hafıza Aygıtları

en: Device Tree
tr: Aygıt Ağacı

en: Resources
tr: Kaynaklar

en: Sensor
tr: Sensör

en: Devices
tr: Aygıtlar

en: Update PCI ID listing
tr: PCI kimlik listesini güncelle

en: Update USB ID listing
tr: USB ID listeleme güncelle

en: Update EDID vendor codes
tr: EDID üretici kodlarını güncelle

en: Update IEEE OUI vendor codes
tr: IEEE OUI üretici kodlarını güncelle

en: Update SD card manufacturer information
tr: SD kart üretici bilgisini güncelle

en: Update CPU flags database
tr: İşlemci bayrakları veri tabanını güncelle

en: Gathers information about hardware devices
tr: Donanım aygıtları hakkında bilgi toplar

en: A copy of <i><b>pci.ids</b></i> is not available on the system.
tr: Sistemde bir <i><b>pci.ids</b></i> kopyası yok.

en: A full <i><b>pci.ids</b></i> is not available on the system.
tr: Sistemde eksiksiz bir <i><b>pci.ids</b></i> yok.

en: Resource information requires superuser privileges
tr: Kaynak bilgileri süper kullanıcı ayrıcalıkları gerektirir

en: Properties
tr: Özellikler

en: Children
tr: Çocuk

en: Node Path
tr: Node Yolu

en: Alias
tr: Lakab

en: Symbol
tr: Sembol

en: Compatible
tr: Uyumlu

en: GPU-compatible
tr: GPU-uyumlu

en: Raspberry Pi or Compatible
tr: Raspberry Pi veya Uyumlu

en: Serial Number
tr: Seri Numarası

en: RCode
tr: RKodu

en: No revision code available; unable to lookup model details.
tr: Revizyon kodu mevcut değil; model ayrıntılarını arayamıyor.

en: More
tr: Daha fazla

en: Messages
tr: Mesajlar

en: Detected as
tr: Olarak algılandı

en: PMAC Flags
tr: PMAC Bayrakları

en: L2 Cache
tr: L2 Önbelleği

en: PMAC Generation
tr: PMAC Üretimi

en: Board Name
tr: Kart Adı

en: PCB Revision
tr: PCB Revizyonu

en: Introduction
tr: Giriş

en: Manufacturer
tr: Üretici firma

en: Memory (spec)
tr: Bellek (spec)

en: Permanent overvolt bit
tr: Kalıcı aşırı voltaj biti

[ctx: rpi-ov-bit]
en: Set
tr: Ayarla

[ctx: rpi-ov-bit]
en: Not set
tr: Belirlenmedi

en: Product
tr: Ürün

en: Family
tr: Aile

en: Asset Tag
tr: Varlık Etiketi

en: DMI Unavailable
tr: DMI Kullanılamıyor

en: DMI is not available. Perhaps this platform does not provide DMI.
tr: DMI mevcut değildir. Belki de bu platform DMI sağlamaz.

en: Memory Device List
tr: Bellek Aygıtı Listesi

en: Memory Array
tr: Bellek Dizisi

en: DMI Handle
tr: DMI Kolu

en: Locator
tr: Bulucu

en: Use
tr: Kullan

en: Error Correction Type
tr: Hata Düzeltme Tipi

en: Size (Present / Max)
tr: Boyut (Mevcut / Maks)

en: Devices (Populated / Sockets)
tr: Aygıtlar (Yerleşik / Soketler)

en: Types Present
tr: Mevcut Türler

en: ROM Size
tr: ROM Boyutu

en: Memory Socket
tr: Bellek Yuvası

en: DMI Handles (Array, Socket)
tr: DMI Kolları (Dizi, Soket)

en: Bank Locator
tr: Bank Bulucu

en: Form Factor
tr: Form faktörü

en: Part Number
tr: Parça Numarası

en: Rated Speed
tr: Anma Hızı

en: Configured Speed
tr: Yapılandırılmış Hız

en: Data Width/Total Width
tr: Veri Genişliği / Toplam Genişlik

en: Rank
tr: Sıra

en: Minimum Voltage
tr: Minimum Voltaj

en: Maximum Voltage
tr: Maksimum Voltaj

en: Configured Voltage
tr: Yapılandırılmış Gerilim

en: (Empty)
tr: (Boş)

en: Serial Presence Detect (SPD) Summary
tr: Seri Durum Algılama (SPD) Özeti

en: "More often than not, information contained in the DMI tables is inaccurate,
    incomplete or simply wrong." -<i><b>dmidecode</b></i> manual page
tr: "Çoğu zaman, DMI tablolarında yer alan bilgiler yanlıştır,
    eksik veya basitçe yanlış. "- <i><b>dmidecode</b></i> kılavuz sayfası

en: Cache information not available=
tr: Önbellek bilgisi yok=

en: Level %d (%s)=%d-way set-associative, %d sets, %dKB size
tr: Seviye %d (%s) =%d-yollu set-ilişkisel, %d set, %dKB boyutu

[ctx: cache-type]
en: Data
tr: Veri

[ctx: cache-type]
en: Instruction
tr: Talimat

[ctx: cache-type]
en: Unified
tr: Birleşik

en: Caches
tr: Önbellekler

en: Level %d (%s)#%d=%dx %dKB (%dKB), %d-way set-associative, %d sets
tr: Seviye %d (%s)#%d=%dx %dKB (%dKB), %d-yollu set-ilişkisel, %d set

en: Device cannot be removed easily
tr: Cihaz kolayca çıkarılamaz

en: Device is updatable in this or any other mode
tr: Cihaz, bu veya başka herhangi bir modda güncellenebilir

en: Update can only be done from offline mode
tr: Güncelleme yalnızca çevrimdışı moddan yapılabilir

en: Requires AC power
tr: AC gücü gerektirir

en: Is locked and can be unlocked
tr: Kilitli ve kilidi açılabilir

en: Is found in current metadata
tr: Mevcut meta verilerde bulunur

en: Requires a bootloader mode to be manually enabled by the user
tr: Kullanıcı tarafından manuel olarak etkinleştirilecek bir önyükleyici modu gerektirir

en: Has been registered with other plugins
tr: Diğer eklentilere kayıtlı

en: Requires a reboot to apply firmware or to reload hardware
tr: Donanım yazılımı uygulamak veya donanımı yeniden yüklemek için yeniden başlatma gerektirir

en: Requires system shutdown to apply firmware
tr: Aygıt yazılımını uygulamak için sistemin kapatılmasını gerektirir

en: Has been reported to a metadata server
tr: Bir meta veri sunucusuna rapor edildi

en: User has been notified
tr: Kullanıcı bilgilendirildi

en: Always use the runtime version rather than the bootloader
tr: Her zaman önyükleyici yerine çalışma zamanı sürümünü kullanın

en: Install composite firmware on the parent before the child
tr: Çocuktan önce ebeveyne kompozit üretici yazılımı yükleyin

en: Is currently in bootloader mode
tr: Şu anda önyükleyici modunda

en: The hardware is waiting to be replugged
tr: Donanım yeniden takılmayı bekliyor

en: Ignore validation safety checks when flashing this device
tr: Bu cihazı flashlarken doğrulama güvenlik kontrollerini göz ardı edin

en: Requires the update to be retried with a new plugin
tr: Güncellemenin yeni bir eklentiyle yeniden denenmesini gerektirir

en: Do not add instance IDs from the device baseclass
tr: Cihaz temel sınıfından örnek kimlikleri eklemeyin

en: Device update needs to be separately activated
tr: Cihaz güncellemesinin ayrı olarak etkinleştirilmesi gerekiyor

en: Ensure the version is a valid semantic version, e.g. numbers separated with dots
tr: Sürümün geçerli bir anlamsal sürüm olduğundan emin olun, ör. noktalarla ayrılmış sayılar

en: Extra metadata can be exposed about this device
tr: Bu cihazla ilgili ekstra meta veriler ifşa edilebilir

en: DeviceId
tr: Cihaz Kimliği

en: Guid
tr: Kılavuz

en: Plugin
tr: Eklenti

en: Flags
tr: Flama

en: VendorId
tr: Satıcı kimliği

en: VersionBootloader
tr: Sürüm Önyükleyici

en: Icon
tr: Simge

en: InstallDuration
tr: Kurulum Süresi

en: Created
tr: Oluşturuldu

en: Firmware List
tr: Yazılım Listesi

en: Requires the <i><b>fwupd</b></i> daemon.
tr: <i><b>fwupd</b></i> arka plan hizmetine ihtiyaç duyar.

en: SVendor
tr: SSatıcı

en: SDevice
tr: SAygıt

en: Maximum Link Width
tr: Maksimum Bağlantı Genişliği

en: Maximum Link Speed
tr: Maksimum Bağlantı Hızı

en: BIOS Version
tr: BIOS Sürümü

en: Device Information
tr: Aygıt Bilgisi

en: Location
tr: Yerel

en: DRM Device
tr: DRM Aygıtı

en: Class
tr: Sınıf

en: In Use
tr: Kullanımda

en: Unknown integrated GPU
tr: Bilinmeyen entegre GPU

en: clock-frequency property
tr: saat frekansı özelliği

en: Operating Points (OPPv1)
tr: İşletim Noktaları (OPPv1)

en: Operating Points (OPPv2)
tr: İşletim Noktaları (OPPv2)

en: Device Tree Node
tr: Aygıt Ağacı Düğümü

en: Status
tr: Durum

en: No GPU devices found
tr: GPU cihazı bulunamadı

en: IA64 Processor
tr: IA64 İşlemci

en: Architecture Revision
tr: Mimari Revizyon

en: CPU regs
tr: CPU kayıtları

en: Features
tr: Özellikler

en: Bus
tr: Veriyolu

en: Connected to
tr: Bağlı

en: InfraRed port
tr: Kızılötesi Portu

en: System Type
tr: Sistem Türü

en: Calibration
tr: Kalibrasyon

en: (Unspecified)
tr: (Belirtilmemiş)

en: Week %d of %d
tr: Hafta %d of %d

en: Ok
tr: Tamam

en: Fail
tr: Hata

en: (Empty List)
tr: (Boş Liste)

en: Signal Type
tr: Sinyal Türü

en: Digital
tr: Dijital

en: Interface
tr: Arayüz

en: Bits per Color Channel
tr: Renk Kanalı Başına Bit Sayısı

en: Speaker Allocation
tr: Hoparlör Tahsisi

en: Output (Max)
tr: Çıkış (Maks)

en: EDID Device
tr: EDID Cihazı

en: Serial
tr: Seri

en: Manufacture Date
tr: Üretim tarihi

en: Data Size
tr: Veri Boyutu

en: bytes
tr: bayt

en: Extension Blocks
tr: Uzantı Blokları

en: Extended to
tr: Genişletilmiş

en: Checksum
tr: Sağlama toplamı

en: EDID Descriptors
tr: EDID Tanımlayıcıları

en: Detailed Timing Descriptors (DTD)
tr: Ayrıntılı Zamanlama Tanımlayıcıları (DTD)

en: Established Timings Bitmap (ETB)
tr: Kurulmuş Zamanlamalar Bit Eşlemi (ETB)

en: Standard Timings (STD)
tr: Standart Zamanlamalar (STD)

en: E-EDID Extension Blocks
tr: E-EDID Uzantı Blokları

en: EIA/CEA-861 Data Blocks
tr: EIA/CEA-861 Veri Blokları

en: EIA/CEA-861 Short Audio Descriptors
tr: EIA/CEA-861 Kısa Ses Tanımlayıcıları

en: EIA/CEA-861 Short Video Descriptors
tr: EIA/CEA-861 Kısa Video Tanımlayıcıları

en: DisplayID Timings
tr: Ekran kimlik Zamanı

en: DisplayID Strings
tr: Ekran Kimliği Dizeleri

en: Hex Dump
tr: Onaltılık Dökümü

en: Data
tr: Veri

en: Connection
tr: Bağlantı

en: PA-RISC Processor
tr: PA-RISC İşlemci

en: Link Width
tr: Bağlantı Genişliği

en: Link Speed
tr: Bağlantı Hızı

en: Domain
tr: Etki Alanı

en: Function
tr: İşlev

en: No PCI devices found
tr: PCI aygıtı bulunamadı

en: POWER Processor
tr: GÜÇ İşlemci

en: ⚬ Can do black and white printing=
tr: ⚬ Siyah beyaz baskı yapabilir =

en: ⚬ Can do color printing=
tr: ⚬ Renkli baskı yapabilir =

en: ⚬ Can do duplexing=
tr: ⚬ Çift taraflı yapabilir=

en: ⚬ Can do staple output=
tr: ⚬ Zımba çıkışı yapabilir =

en: ⚬ Can do copies=
tr: ⚬ Kopyalama yapabilir =

en: ⚬ Can collate copies=
tr: ⚬ Kopyaları harmanlayabilir =

en: ⚬ Printer is rejecting jobs=
tr: ⚬ Yazıcı işleri reddediyor =

en: ⚬ Printer was automatically discovered and added=
tr: ⚬ Yazıcı otomatik olarak keşfedildi ve eklendi =

en: Idle
tr: Beklemede

en: Printing a Job
tr: Bir İşin Yazdırılması

en: Stopped
tr: Durduruldu

en: [Printers]
    No suitable CUPS library found=
tr: [Yazıcılar]
    Uygun CUPS kütüphanesi bulunamadı=

en: [Printers (CUPS)]
tr: [Yazıcılar (CUPS)]

en: [Printers]
    No printers found=
tr: [Yazıcılar]
    Yazıcı bulunamadı=

[ctx: rv-ext]
en: Base embedded integer instructions (15 registers)
tr: Temel gömülü tamsayı talimatları (15 kayıt)

[ctx: rv-ext]
en: Base integer instructions (31 registers)
tr: Temel tamsayı talimatları (31 kayıt)

[ctx: rv-ext]
en: Hardware integer multiply and divide
tr: Donanım tamsayı çarpma ve bölme

[ctx: rv-ext]
en: Atomic memory operations
tr: Atomik hafıza işlemleri

[ctx: rv-ext]
en: Compressed 16-bit instructions
tr: Sıkıştırılmış 16 bit talimatlar

[ctx: rv-ext]
en: Floating-point instructions, single-precision
tr: Kayan nokta talimatları, tek kesinlik

[ctx: rv-ext]
en: Floating-point instructions, double-precision
tr: Kayan nokta talimatları, çift kesinlik

[ctx: rv-ext]
en: Floating-point instructions, quad-precision
tr: Kayan nokta talimatları, dörtlü hassasiyet

[ctx: rv-ext]
en: Bit manipulation instructions
tr: Bit işleme talimatları

[ctx: rv-ext]
en: Vector operations
tr: Vektör işlemleri

[ctx: rv-ext]
en: Transactional memory
tr: İşlem belleği

[ctx: rv-ext]
en: Packed SIMD instructions
tr: Paketli SIMD talimatları

[ctx: rv-ext]
en: Decimal floating-point instructions
tr: Ondalık kayan nokta talimatları

[ctx: rv-ext]
en: Dynamically translated languages
tr: Dinamik olarak çevrilmiş diller

[ctx: rv-ext]
en: User-level interrupts
tr: Kullanıcı düzeyinde kesintiler

en: S390 Processor
tr: S390 İşlemci

en: ID String
tr: Kimlik Dizesi

en: SuperH Processor
tr: SuperH İşlemci

en: Bus Frequency
tr: Veriyolu Frekansı

en: Module Frequency
tr: Modül Frekansı

en: Invalid
tr: Bilinmeyen

en: Row address bits
tr: Satır adresi bitleri

en: Column address bits
tr: Sütun adres bitleri

en: Number of rows
tr: Satırların sayısı

en: Data width
tr: Veri genişliği

en: Interface signal levels
tr: Arayüz sinyal seviyeleri

en: Configuration type
tr: Yapılandırma türü

en: Refresh
tr: Yenile

en: Timings
tr: Zamanlamalar

en: Voltage
tr: Voltaj

en: JEDEC Timings
tr: JEDEC Zamanlamaları

en: Ranks
tr: Sıralar

en: IO Pins per Chip
tr: Çip başına IO Pinleri

en: Die count
tr: Ölü sayımı

en: Thermal Sensor
tr: Isı Sensörü

en: Present
tr: Mevcut

en: Not present
tr: Mevcut değil

en: Supported Voltages
tr: Desteklenen Voltajlar

en: Supported CAS Latencies
tr: Desteklenen CAS Gecikmeleri

en: XMP Profile
tr: XMP Profili

en: Speed
tr: Hız

en: XMP Timings
tr: XMP Zamanlamaları

en: Serial Presence Detect (SPD)
tr: Seri Durum Algılama (SPD)

en: SPD Revision
tr: SPD Revizyonu

en: Module Vendor
tr: Modül Satıcısı

en: DRAM Vendor
tr: DRAM Satıcısı

en: NVMe Controller
tr: NVMe Denetleyici

en: Read Error Rate
tr: Hata Oranını Oku

en: Throughput Performance
tr: Verimlilik Performansı

en: Spin-Up Time
tr: Döndürme Süresi

en: Start/Stop Count
tr: Sayımı Başlat/Durdur

en: Reallocated Sector Count
tr: Yeniden Tahsis Edilen Sektör Sayısı

en: Read Channel Margin
tr: Kanal Toleransını Oku

en: Seek Error Rate
tr: Hata Oranı Ara

en: Seek Timer Performance
tr: Zamanlayıcı Performansı Arayın

en: Power-On Hours
tr: Açılış Saatleri

en: Spin Retry Count
tr: Tekrar deneme sayısı

en: Calibration Retry Count
tr: Kalibrasyon Yeniden Deneme Sayısı

en: Power Cycle Count
tr: Güç Döngüsü Sayısı

en: Soft Read Error Rate
tr: Yumuşak Okuma Hata Oranı

en: Runtime Bad Block
tr: Çalışma Zamanı Hata Engelleme

en: End-to-End error
tr: Uçtan Uca hata

en: Reported Uncorrectable Errors
tr: Bildirilen Düzeltilemez Hatalar

en: Command Timeout
tr: Komut Zaman Aşımı

en: High Fly Writes
tr: Yüksek Uçan Yazılar

en: Airflow Temperature
tr: Hava Akışı Sıcaklığı

en: G-sense Error Rate
tr: G-sense Hata Oranı

en: Power-off Retract Count
tr: Kapanma Geri Çekme Sayısı

en: Load Cycle Count
tr: Yük Döngüsü Sayısı

en: Temperature
tr: Sıcaklık

en: Hardware ECC Recovered
tr: Donanım ECC'si Kurtarıldı

en: Reallocation Event Count
tr: Yeniden Tahsis Olay Sayısı

en: Current Pending Sector Count
tr: Mevcut Bekleyen Sektör Sayısı

en: Uncorrectable Sector Count
tr: Düzeltilemez Sektör Sayısı

en: UltraDMA CRC Error Count
tr: UltraDMA CRC Hata Sayısı

en: Multi-Zone Error Rate
tr: Çoklu Bölge Hata Oranı

en: Run Out Cancel
tr: Bitti İptal

en: Flying Height
tr: Uçan Yükseklik

en: Spin High Current
tr: Yüksek Akım Spin

en: Spin Buzz
tr: Buzz çevirin

en: Offline Seek Performance
tr: Çevrimdışı Arama Performansı

en: Disk Shift
tr: Disk Kaydırma

en: G-Sense Error Rate
tr: G-Sense Hata Oranı

en: Loaded Hours
tr: Yüklenen Saatler

en: Load/Unload Retry Count
tr: Yükleme/Kaldırma Yeniden Deneme Sayısı

en: Load Friction
tr: Yük Sürtünmesi

en: Load/Unload Cycle Count
tr: Yükleme/Boşaltma Döngü Sayısı

en: Load-in time
tr: Yükleme süresi

en: Torque Amplification Count
tr: Tork Yükseltme Sayısı

en: Power-Off Retract Count
tr: Kapanma Geri Çekme Sayısı

en: GMR Head Amplitude
tr: GMR Baş Genliği

en: Endurance Remaining
tr: Kalan Dayanıklılık

en: Good Block Rate
tr: İyi Blok Oranı

en: Head Flying Hours
tr: Baş Uçan Saatler

en: Read Error Retry Rate
tr: Hata Yeniden Deneme Oranını Oku

en: Total LBAs Written
tr: Yazılan Toplam LBA'lar

en: Total LBAs Read
tr: Toplam LBA Okuma

en: Wear leveling Count
tr: Aşınma Dengeleme Sayısı

en: Total Used Reserved Block Count
tr: Toplam Kullanılan Ayrılmış Blok Sayısı

en: Total Program Fail Count
tr: Toplam Program Başarısızlık Sayısı

en: Total Erase Fail Count
tr: Toplam Silme Başarısızlık Sayısı

en: Available Reserved Space
tr: Kullanılabilir Ayrılmış Alan

en: Program Fail Count
tr: Program Başarısızlık Sayısı

en: Erase Fail Count
tr: Silme Başarısızlık Sayısı

en: TA Counter Increased
tr: TA Sayacı Arttı

en: Total Unused Reserved Block Count
tr: Toplam Kullanılmayan Ayrılmış Blok Sayısı

en: Removable
tr: Çıkarılabilir

en: Fixed
tr: Onarıldı

en: Ejectable
tr: Çıkarılabilir

en: Self-monitoring (S.M.A.R.T.)
tr: Kendi kendini izleme (S.M.A.R.T.)

en: Power Management
tr: Güç Yönetimi

en: Advanced Power Management
tr: Gelişmiş Güç Yönetimi

en: Automatic Acoustic Management
tr: Otomatik Akustik Yönetimi

en: [Drive Information]
    Model=%s
tr: [Sürücü Bilgileri]
    Model=%s

en: Revision=%s
    Block Device=%s
    Serial=%s
    Size=%s
    Features=%s
tr: Düzeltme =%s
    Cihazı Engelle =%s
    Seri =%s
    Boyut =%s
    Özellikler =%s

en: Rotation Rate=%d RPM
tr: Döndürme Oranı =%d RPM

en: Media=%s
    Media compatibility=%s
tr: Medya =%s
    Medya uyumluluğu =%s

en: Connection bus=%s
tr: Bağlantı veri yolu =%s

en: [Self-monitoring (S.M.A.R.T.)]
    Status=%s
    Bad Sectors=%
tr: [Öz denetim (S.M.A.R.T.)]
    Durum=%s
    Kötü Sektör=%

en: Failing
tr: Başarısız

en: OK
tr: Tamam

en: [S.M.A.R.T. Attributes]
    Attribute=<tt>Value      / Normalized / Worst / Threshold</tt>
tr: [S.M.A.R.T. Öznitelikleri]
    Nitelik=<tt>Değer      / Normalleştirilmiş / En Kötü / Eşik</tt>

en: [Partition table]
    Type=%s
tr: [Bölüm tablosu]
    Tür =%s

en: Partition %s=%s
tr: Bölüm %s=%s

en: [Device Information]
    Model=%s
tr: [Cihaz bilgisi]
    Model=%s

en: Type=%s
    Revision=%s
    [SCSI Controller]
    Controller=scsi%d
    Channel=%d
    ID=%d
    LUN=%d
tr: Tür=%s
    Düzeltme=%s
    [SCSI Denetleyicisi]
    Denetleyici=scsi%d
    Kanal=%d
    Kimlik=%d
    LUN=%d

en: Driver=%s
tr: Sürücü=%s

en: Device Name=hd%c
    Media=%s
    Cache=%dkb
tr: Aygıt Adı=hd%c
    Medya=%s
    Önbellek=%dkb

en: [Geometry]
    Physical=%s
    Logical=%s
tr: [Geometri]
    Fiziksel=%s
    Mantıksal=%s

en: [Capabilities]
    %s
tr: [Yetenekler]
    %s

en: [Speeds]
    %s
tr: [Hızlar]
    %s

en: Sub-class
tr: Alt-Sınıf

en: Protocol
tr: Protokol

en: Max Current
tr: Maksimum akım

en: USB Version
tr: USB Sürümü

en: Device Version
tr: Aygıt Sürümü

en: No USB devices found.
tr: USB cihazı bulunamadı.

en: Model Name
tr: Model Adı

en: Family, model, stepping
tr: Aile, model, adım atmak

en: Microcode Version
tr: Mikrokod Sürümü

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Cache Size
tr: Önbellek Boyutu

en: Bug Workarounds
tr: Hata Çözümleri

en: Socket Information
tr: Yuva Bilgileri

en: CPU Socket
tr: CPU Yuvası

en: External Clock
tr: Harici Saat

en: Max Frequency
tr: En yüksek Frekans

en: Package Information
tr: Paket Bilgisi

en: Socket:Core
tr: Yuva:Çekirdek

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:fpu
en: Onboard FPU (floating point support)
tr: Yerleşik FPU (kayan nokta desteği)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:vme
en: Virtual 8086 mode enhancements
tr: Sanal 8086 modu geliştirmeleri

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:de
en: Debugging Extensions (CR4.DE)
tr: Uzantılarda Hata Ayıklama (CR4.DE)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pse
en: Page Size Extensions (4MB memory pages)
tr: Sayfa Boyutu Uzantıları (4MB bellek sayfaları)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:tsc
en: Time Stamp Counter (RDTSC)
tr: Zaman Damgası Sayacı (RDTSC)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:msr
en: Model-Specific Registers (RDMSR, WRMSR)
tr: Modele Özgü Kayıtlar (RDMSR, WRMSR)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pae
en: Physical Address Extensions (support for more than 4GB of RAM)
tr: Fiziksel Adres Uzantıları (4GB'dan fazla RAM desteği)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:mce
en: Machine Check Exception
tr: Makine Kontrolü İstisnası

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:cx8
en: CMPXCHG8 instruction (64-bit compare-and-swap)
tr: CMPXCHG8 talimatı (64-bit karşılaştırma ve değiştirme)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:apic
en: Onboard APIC
tr: Yerleşik APIC

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:sep
en: SYSENTER/SYSEXIT
tr: SİS GİRİŞ/SİS ÇIKIŞ

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:mtrr
en: Memory Type Range Registers
tr: Bellek Tipi Aralık Kayıtları

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pge
en: Page Global Enable (global bit in PDEs and PTEs)
tr: Sayfa Genel Etkinleştir (Pde'lerde ve Pte'lerde genel bit)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:mca
en: Machine Check Architecture
tr: Makine Kontrol Mimarisi

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:cmov
en: CMOV instructions (conditional move) (also FCMOV)
tr: CMOV talimatları (koşullu hareket) (ayrıca FCMOV)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pat
en: Page Attribute Table
tr: Sayfa Öznitelik Tablosu

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pse36
en: 36-bit PSEs (huge pages)
tr: 36 bit PSE'ler (büyük sayfalar)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pn
en: Processor serial number
tr: İşlemci seri numarası

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:clflush
en: Cache Line Flush instruction
tr: Önbellek Hat Temizleme talimatı

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:dts
en: Debug Store (buffer for debugging and profiling instructions), or alternately: digital thermal sensor
tr: Hata Ayıklama Deposu (hata ayıklama ve profil oluşturma talimatları için arabellek) veya alternatif olarak: dijital sıcaklık sensörü

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:acpi
en: ACPI via MSR (temperature monitoring and clock speed modulation)
tr: MSR aracılığıyla ACPI (sıcaklık izleme ve saat hızı modülasyonu)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:mmx
en: Multimedia Extensions
tr: Multimedya Uzantıları

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:sse
en: Intel SSE vector instructions
tr: Intel SSE vektör talimatları

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:ss
en: CPU self snoop
tr: CPU kendini gözetleme

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:ht
en: Hyper-Threading
tr: Yüksek-İş parçacığı

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:tm
en: Automatic clock control (Thermal Monitor)
tr: Otomatik saat kontrolü (Sıcaklık Monitör)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:ia64
en: Intel Itanium Architecture 64-bit (not to be confused with Intel's 64-bit x86 architecture with flag x86-64 or "AMD64" bit indicated by flag lm)
tr: Intel Itanium Mimarisi 64 bit (Intel'in x86-64 işaretli 64 bit x86 mimarisiyle veya işaret lm ile gösterilen “AMD64” bitiyle karıştırılmamalıdır)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pbe
en: Pending Break Enable (PBE# pin) wakeup support
tr: Beklemede Arayı Etkinleştirme (PBE # pin) uyandırma desteği

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:syscall
en: SYSCALL (Fast System Call) and SYSRET (Return From Fast System Call)
tr: SYSCALL (Hızlı Sistem Çağrısı) ve SYSRET (Hızlı Sistem Çağrısından Dönüş)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:mp
en: Multiprocessing Capable.
tr: Çoklu İşlem Yeteneği.

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:nx
en: Execute Disable
tr: Devre Dışı Bırak

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:mmxext
en: AMD MMX extensions
tr: AMD MMX uzantıları

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:fxsr_opt
en: FXSAVE/FXRSTOR optimizations
tr: FXSAVE / FXRSTOR optimizasyonları

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pdpe1gb
en: One GB pages (allows hugepagesz=1G)
tr: Bir GB sayfa (büyüksayfalar = 1G'ye izin verir)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:rdtscp
en: Read Time-Stamp Counter and Processor ID
tr: Zaman Damgası Sayacını ve İşlemci Kimliğini Oku

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:lm
en: Long Mode (x86-64: amd64, also known as Intel 64, i.e. 64-bit capable)
tr: Uzun Mod (x86-64: amd64, Intel 64 olarak da bilinir, yani 64 bit özellikli)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:3dnow
en: 3DNow! (AMD vector instructions, competing with Intel's SSE1)
tr: 3BŞimdi! (Intel'in SSE1 ile rekabet eden AMD vektör talimatları)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:3dnowext
en: AMD 3DNow! extensions
tr: AMD 3BŞimdi! uzantıları

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:recovery
en: CPU in recovery mode
tr: Kurtarma modunda CPU

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:longrun
en: Longrun power control
tr: Uzun süreli güç kontrolü

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:lrti
en: LongRun table interface
tr: Uzun koşu tablo arayüzü

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:cxmmx
en: Cyrix MMX extensions
tr: Cyrix MMX uzantıları

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:k6_mtrr
en: AMD K6 nonstandard MTRRs
tr: AMD K6 standart olmayan MTRR'ler

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:constant_tsc
en: TSC ticks at a constant rate
tr: TSC sabit bir oranda geçiyor

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:up
en: SMP kernel running on UP
tr: UP'de çalışan SMP çekirdeği

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:art
en: Always-Running Timer
tr: Her Zaman Çalışan Zamanlayıcı

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:arch_perfmon
en: Intel Architectural PerfMon
tr: Intel Mimari PerfMon

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pebs
en: Precise-Event Based Sampling
tr: Kesin Olay Bazlı Örnekleme

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:bts
en: Branch Trace Store
tr: Şube İzleme Mağazası

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:rep_good
en: rep microcode works well
tr: rep mikro kodu iyi çalışıyor

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:acc_power
en: AMD accumulated power mechanism
tr: AMD birikmiş güç mekanizması

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:nopl
en: The NOPL (0F 1F) instructions
tr: NOPL (0F 1F) talimatları

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:xtopology
en: cpu topology enum extensions
tr: cpu topolojisi numaralandırma uzantıları

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:tsc_reliable
en: TSC is known to be reliable
tr: TSC'nin güvenilir olduğu biliniyor

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:nonstop_tsc
en: TSC does not stop in C states
tr: TSC, C bölgelerinde durmuyor

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:extd_apicid
en: has extended APICID (8 bits)
tr: APICID'yi (8 bit) genişletti

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:amd_dcm
en: multi-node processor
tr: çok düğümlü işlemci

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:eagerfpu
en: Non lazy FPU restore
tr: Tembel olmayan FPU geri yüklemesi

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:nonstop_tsc_s3
en: TSC doesn't stop in S3 state
tr: TSC S3 durumunda durmuyor

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:mce_recovery
en: CPU has recoverable machine checks
tr: CPU'da kurtarılabilir makine kontrolleri var

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pni
en: SSE-3 ("Prescott New Instructions")
tr: SSE-3 (“Prescott Yeni Talimatlar”)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pclmulqdq
en: Perform a Carry-Less Multiplication of Quadword instruction - accelerator for GCM)
tr: Quadword talimatının Carry-Less Çarpımını gerçekleştirin - GCM için hızlandırıcı)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:dtes64
en: 64-bit Debug Store
tr: 64-bit Hata Ayıklama Deposu

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:monitor
en: Monitor/Mwait support (Intel SSE3 supplements)
tr: Monitor / Mwait desteği (Intel SSE3 ekleri)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:ds_cpl
en: CPL Qual. Debug Store
tr: CPL Kalitesi Hata Ayıklama Deposu

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:vmx
en: Hardware virtualization, Intel VMX
tr: Donanım sanallaştırma, Intel VMX

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:smx
en: Safer mode TXT (TPM support)
tr: Daha güvenli mod TXT (TPM desteği)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:est
en: Enhanced SpeedStep
tr: Gelişmiş Hız Adımı

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:tm2
en: Thermal Monitor 2
tr: Sıcaklık Monitörü 2

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:ssse3
en: Supplemental SSE-3
tr: Tamamlayıcı SSE-3

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:cid
en: Context ID
tr: Bağlam Kimliği

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:sdbg
en: silicon debug
tr: silikon hata ayıklama

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:fma
en: Fused multiply-add
tr: Kaynaşmış çarpma-ekleme

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:xtpr
en: Send Task Priority Messages
tr: Görev Öncelikli Mesajları Gönderin

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pdcm
en: Performance Capabilities
tr: Performans Yetenekleri

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pcid
en: Process Context Identifiers
tr: İşlem Bağlam Tanımlayıcıları

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:dca
en: Direct Cache Access
tr: Doğrudan Önbellek Erişimi

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:movbe
en: Move Data After Swapping Bytes instruction
tr: Bayt Değiştirildikten Sonra Verileri Taşı talimatı

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:popcnt
en: Return the Count of Number of Bits Set to 1 instruction (Hamming weight, i.e. bit count)
tr: 1 komuta ayarlanmış Bit Sayısı Sayısını döndür (Hamming ağırlığı, yani bit sayısı)

[ctx: x86-flag]
en: Tsc deadline timer
tr: Tsc son tarih zamanlayıcı

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:aes/aes-ni
en: Advanced Encryption Standard (New Instructions)
tr: Gelişmiş Şifreleme Standardı (Yeni Talimatlar)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:xsave
en: Save Processor Extended States: also provides XGETBY,XRSTOR,XSETBY
tr: İşlemci Genişletilmiş Durumlarını Kaydet: ayrıca XGETBY, XRSTOR, XSETBY sağlar

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:avx
en: Advanced Vector Extensions
tr: Gelişmiş Vektör Uzantıları

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:f16c
en: 16-bit fp conversions (CVT16)
tr: 16 bit fp dönüşümleri (CVT16)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:rdrand
en: Read Random Number from hardware random number generator instruction
tr: Donanım rasgele sayı üreteci talimatından Rasgele Sayı okuyun

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:hypervisor
en: Running on a hypervisor
tr: Bir hiper yönetici üzerinde çalıştırma

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:rng
en: Random Number Generator present (xstore)
tr: Rastgele Sayı Üreticisi mevcut (xstore)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:rng_en
en: Random Number Generator enabled
tr: Rastgele Sayı Üreticisi etkinleştirildi

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:ace
en: on-CPU crypto (xcrypt)
tr: CPU üzerinde kripto (xcrypt)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:ace_en
en: on-CPU crypto enabled
tr: CPU üzerinde kripto etkin

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:ace2
en: Advanced Cryptography Engine v2
tr: Gelişmiş Şifreleme Motoru v2

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:ace2_en
en: ACE v2 enabled
tr: ACE v2 etkin

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:phe
en: PadLock Hash Engine
tr: PadLock Karma Motoru

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:phe_en
en: PHE enabled
tr: PHE etkin

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pmm
en: PadLock Montgomery Multiplier
tr: PadLock Montgomery Çarpanı

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pmm_en
en: PMM enabled
tr: PMM etkin

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:lahf_lm
en: Load AH from Flags (LAHF) and Store AH into Flags (SAHF) in long mode
tr: AH'yi Flags'den (LAHF) yükleyin ve AH'yi Flags'e (SAHF) uzun modda kaydedin

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:cmp_legacy
en: If yes HyperThreading not valid
tr: Evetse, HyperThreading geçerli değil

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:svm
en: "Secure virtual machine": AMD-V
tr: “Güvenli sanal makine“: AMD-V

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:extapic
en: Extended APIC space
tr: Genişletilmiş APIC alanı

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:cr8_legacy
en: CR8 in 32-bit mode
tr: 32 bit modunda CR8

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:abm
en: Advanced Bit Manipulation
tr: Gelişmiş Bit Manipülasyonu

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:misalignsse
en: indicates if a general-protection exception (#GP) is generated when some legacy SSE instructions operate on unaligned data. Also depends on CR0 and Alignment Checking bit
tr: bazı eski SSE talimatları hizalanmamış veriler üzerinde çalışırken bir genel koruma istisnasının (#GP) oluşturulup oluşturulmadığını belirtir. Ayrıca CR0 ve Hizalama Kontrol bitine bağlıdır

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:3dnowprefetch
en: 3DNow prefetch instructions
tr: 3BŞimdi önceden getirme talimatları

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:osvw
en: indicates OS Visible Workaround, which allows the OS to work around processor errata.
tr: işletim Sisteminin işlemci hataları etrafında çalışmasına izin veren İşletim Sistemi Görünür Geçici Çözümünü belirtir.

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:ibs
en: Instruction Based Sampling
tr: Talimat Tabanlı Örnekleme

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:xop
en: extended AVX instructions
tr: genişletilmiş AVX talimatları

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:skinit
en: SKINIT/STGI instructions
tr: SKINIT / STGI talimatları

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:wdt
en: Watchdog timer
tr: Watchdog zamanlayıcı

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:lwp
en: Light Weight Profiling
tr: Hafif Profilleme

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:fma4
en: 4 operands MAC instructions
tr: 4 işlenen MAC talimatları

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:tce
en: translation cache extension
tr: çeviri önbellek uzantısı

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:tbm
en: Trailing Bit Manipulation
tr: Sondaki Bit Manipülasyonu

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:topoext
en: Topology Extensions CPUID leafs
tr: Topoloji Uzantıları CPUID yaprakları

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:perfctr_core
en: Core Performance Counter Extensions
tr: Çekirdek Performans Sayacı Uzantıları

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:perfctr_nb
en: NB Performance Counter Extensions
tr: NB Performans Sayacı Uzantıları

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:bpext
en: data breakpoint extension
tr: veri kesme noktası uzantısı

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:ptsc
en: performance time-stamp counter
tr: performans zaman damgası sayacı

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:perfctr_l2
en: L2 Performance Counter Extensions
tr: L2 Performans Sayacı Uzantıları

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:mwaitx
en: MWAIT extension (MONITORX/MWAITX)
tr: MWAIT uzantısı (MONITORX / MWAITX)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:cpb
en: AMD Core Performance Boost
tr: AMD Çekirdek Performans Artışı

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:epb
en: IA32_ENERGY_PERF_BIAS support
tr: IA32_ENERJİ_PERFORMANS_EĞİLİMİ desteği

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:proc_feedback
en: AMD ProcFeedbackInterface
tr: AMD Pro Geri Bildirim Arayüzü

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:intel_pt
en: Intel Processor Tracing
tr: Intel İşlemci İzleme

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:tpr_shadow
en: Intel TPR Shadow
tr: Intel TPR Gölgesi

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:vnmi
en: Intel Virtual NMI
tr: Intel Sanal NMI

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:flexpriority
en: Intel FlexPriority
tr: Intel Flex Önceliği

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:ept
en: Intel Extended Page Table
tr: Intel Genişletilmiş Sayfa Tablosu

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:vpid
en: Intel Virtual Processor ID
tr: Intel Sanal İşlemci Kimliği

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:vmmcall
en: prefer VMMCALL to VMCALL
tr: VMMCALL'u VMCALL'a tercih edin

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:fsgsbase
en: {RD/WR}{FS/GS}BASE instructions
tr: {RD/WR}{FS/GS}TABAN talimatları

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:tsc_adjust
en: TSC adjustment MSR
tr: TSC ayarı MSR

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:bmi1
en: 1st group bit manipulation extensions
tr: 1. grup bit manipülasyon uzantıları

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:hle
en: Hardware Lock Elision
tr: Donanım Kilidi Elision

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:avx2
en: AVX2 instructions
tr: AVX2 talimatları

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:smep
en: Supervisor Mode Execution Protection
tr: Süpervizör Modu Yürütme Koruması

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:bmi2
en: 2nd group bit manipulation extensions
tr: 2. grup bit işleme uzantıları

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:erms
en: Enhanced REP MOVSB/STOSB
tr: Gelişmiş REP MOVSB / STOSB

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:invpcid
en: Invalidate Processor Context ID
tr: İşlemci Bağlam Kimliğini Geçersiz Kıl

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:rtm
en: Restricted Transactional Memory
tr: Sınırlandırılmış İşlem Belleği

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:cqm
en: Cache QoS Monitoring
tr: Önbellek QoS İzleme

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:mpx
en: Memory Protection Extension
tr: Bellek Koruma Uzantısı

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:avx512f
en: AVX-512 foundation
tr: AVX-512 temeli

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:avx512dq
en: AVX-512 Double/Quad instructions
tr: AVX-512 Çift / Dörtlü talimatlar

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:rdseed
en: The RDSEED instruction
tr: RDSEED talimatı

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:adx
en: The ADCX and ADOX instructions
tr: ADCX ve ADOX talimatları

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:smap
en: Supervisor Mode Access Prevention
tr: Gözetmen Modu Erişim Engelleme

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:clflushopt
en: CLFLUSHOPT instruction
tr: CLFLUSHOPT talimatı

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:clwb
en: CLWB instruction
tr: CLWB talimatı

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:avx512pf
en: AVX-512 Prefetch
tr: AVX-512 Ön Getirme

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:avx512er
en: AVX-512 Exponential and Reciprocal
tr: AVX-512 Üstel ve Karşılıklı

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:avx512cd
en: AVX-512 Conflict Detection
tr: AVX-512 Çakışma Algılama

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:sha_ni
en: SHA1/SHA256 Instruction Extensions
tr: SHA1 / SHA256 Talimat Uzantıları

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:avx512bw
en: AVX-512 Byte/Word instructions
tr: AVX-512 Bayt / Kelime talimatları

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:avx512vl
en: AVX-512 128/256 Vector Length extensions
tr: AVX-512 128/256 Vektör Uzunluğu uzantıları

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:xsaveopt
en: Optimized XSAVE
tr: Optimize edilmiş XSAVE

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:xgetbv1
en: XGETBV with ECX = 1
tr: ECX = 1 ile XGETBV

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:cqm_occup_llc
en: LLC occupancy monitoring
tr: LLC doluluk izleme

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:cqm_mbm_total
en: LLC total MBM monitoring
tr: LLC toplam MBM izleme

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:cqm_mbm_local
en: LLC local MBM monitoring
tr: LLC yerel MBM izleme

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:clzero
en: CLZERO instruction
tr: CLZERO talimatı

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:irperf
en: instructions retired performance counter
tr: talimatlar emekli performans sayacı

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:dtherm
en: digital thermal sensor
tr: dijital sıcaklık sensörü

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:ida
en: Intel Dynamic Acceleration
tr: Intel Dinamik Hızlandırma

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:arat
en: Always Running APIC Timer
tr: Daima Çalışan APIC Zamanlayıcı

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pln
en: Intel Power Limit Notification
tr: Intel Güç Sınırı Bildirimi

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pts
en: Intel Package Thermal Status
tr: Intel Paket Sıcaklık Durumu

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:hwp
en: Intel Hardware P-states
tr: Intel Donanım P durumları

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:hwp_notify
en: HWP notification
tr: HWP bildirimi

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:hwp_act_window
en: HWP Activity Window
tr: HWP Etkinlik Penceresi

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:hwp_epp
en: HWP Energy Performance Preference
tr: HWP Enerji Performans Tercihi

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:hwp_pkg_req
en: HWP package-level request
tr: HWP paket düzeyinde istek

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:npt
en: AMD Nested Page Table support
tr: AMD İç İçe Sayfa Tablosu desteği

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:lbrv
en: AMD LBR Virtualization support
tr: AMD LBR Sanallaştırma desteği

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:svm_lock
en: AMD SVM locking MSR
tr: AMD SVM kilitleme MSR

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:nrip_save
en: AMD SVM next_rip save
tr: AMD SVM sonraki_rip kaydetme

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:tsc_scale
en: AMD TSC scaling support
tr: AMD TSC ölçeklendirme desteği

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:vmcb_clean
en: AMD VMCB clean bits support
tr: AMD VMCB temiz bit desteği

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:flushbyasid
en: AMD flush-by-ASID support
tr: AMD flush-by-ASID desteği

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:decodeassists
en: AMD Decode Assists support
tr: AMD Decode Assists desteği

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pausefilter
en: AMD filtered pause intercept
tr: AMD filtreli duraklatma engellemesi

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pfthreshold
en: AMD pause filter threshold
tr: AMD duraklatma filtresi eşiği

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:avic
en: Virtual Interrupt Controller
tr: Sanal Kesme Denetleyicisi

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pku
en: Protection Keys for Userspace
tr: Kullanıcı Alanı için Koruma Anahtarları

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:ospke
en: OS Protection Keys Enable
tr: İşletim Sistemi Koruma Anahtarlarını Etkinleştir

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:overflow_recov
en: MCA overflow recovery support
tr: MCA taşma kurtarma desteği

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:succor
en: uncorrectable error containment and recovery
tr: düzeltilemez hata önleme ve kurtarma

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:smca
en: Scalable MCA
tr: Ölçeklenebilir MCA

[ctx: x86-flag]
note: !/bug:f00f
en: Intel F00F bug
tr: Intel F00F hatası

[ctx: x86-flag]
note: !/bug:11ap
en: Bad local APIC aka 11AP
tr: Kötü yerel APIC, 11AP

[ctx: x86-flag]
note: !/bug:fxsave_leak
en: FXSAVE leaks FOP/FIP/FOP
tr: FXSAVE FOP/FIP/FOP sızdırıyor

[ctx: x86-flag]
note: !/bug:clflush_monitor
en: AAI65, CLFLUSH required before MONITOR
tr: AAI65, CLFLUSH MONITOR'dan önce gereklidir

[ctx: x86-flag]
note: !/bug:sysret_ss_attrs
en: SYSRET doesn't fix up SS attrs
tr: SYSRET, SS özniteliklerini düzeltmiyor

[ctx: x86-flag]
note: !/bug:espfix
en: IRET to 16-bit SS corrupts ESP/RSP high bits
tr: IRET to 16-bit SS, ESP/RSP yüksek bitlerini bozar

[ctx: x86-flag]
note: !/bug:null_seg
en: Nulling a selector preserves the base
tr: Bir seçiciyi geçersiz kılmak, tabanı korur

[ctx: x86-flag]
note: !/bug:swapgs_fence
en: SWAPGS without input dep on GS
tr: GS üzerinde giriş deposu olmayan SWAPGS

[ctx: x86-flag]
note: !/bug:monitor
en: IPI required to wake up remote CPU
tr: Uzak CPU'yu uyandırmak için IPI gerekli

[ctx: x86-flag]
note: !/bug:cpu_insecure & bug:cpu_meltdown
en: CPU is affected by meltdown attack and needs kernel page table isolation
tr: CPU erime saldırısından etkilenir ve çekirdek sayfa tablosu izolasyonuna ihtiyaç duyar

[ctx: x86-flag]
note: !/bug:spectre_v1
en: CPU is affected by Spectre variant 1 attack with conditional branches
tr: CPU, koşullu dallara sahip Hayalet varyant 1 saldırısından etkilenir

[ctx: x86-flag]
note: !/bug:spectre_v2
en: CPU is affected by Spectre variant 2 attack with indirect branches
tr: CPU, dolaylı dallarla Hayalet varyant 2 saldırısından etkilenir

[ctx: x86-flag]
note: !/bug:spec_store_bypass
en: CPU is affected by speculative store bypass attack
tr: CPU, spekülatif mağaza baypas saldırısından etkilenir

[ctx: x86-flag]
note: !/bug:l1tf
en: CPU is affected by L1 Terminal Fault
tr: CPU, L1 Terminal Arızasından etkilenir

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pm:ts
en: temperature sensor
tr: sıcaklık sensörü

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pm:fid
en: frequency id control
tr: frekans kimliği kontrolü

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pm:vid
en: voltage id control
tr: voltaj kimliği kontrolü

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pm:ttp
en: thermal trip
tr: ısı gezisi

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pm:tm
en: hardware thermal control
tr: donanım ısı kontrolü

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pm:stc
en: software thermal control
tr: yazılım ısı kontrolü

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pm:100mhzsteps
en: 100 MHz multiplier control
tr: 100 MHz çarpan kontrolü

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pm:hwpstate
en: hardware P-state control
tr: donanım P durumu kontrolü

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pm:cpb
en: core performance boost
tr: çekirdek performans artışı

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pm:eff_freq_ro
en: Readonly aperf/mperf
tr: Salt okunur aperf/mperf

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pm:proc_feedback
en: processor feedback interface
tr: işlemci geri bildirim arayüzü

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pm:acc_power
en: accumulated power mechanism
tr: birikmiş güç mekanizması

en: Interfaces
tr: Arayüzler

en: IP Connections
tr: IP Bağlantıları

en: Routing Table
tr: Yönlendirme Tablosu

en: ARP Table
tr: ARP Tablosu

en: DNS Servers
tr: DNS sunucuları

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Shared Directories
tr: Paylaşılan Dizinler

en: IP Address
tr: IP Adresi

en: MAC Address
tr: MAC Adresi

en: Name Servers
tr: İsim Sunucuları

en: Connections
tr: Bağlantılar

en: Local Address
tr: Yerel Adres

en: Foreign Address
tr: Yabancı Adres

en: State
tr: Durum

en: Sent
tr: Gönderilen

en: Received
tr: Alınan

en: IP routing table
tr: IP yönlendirme tablosu

en: Destination/Gateway
tr: Hedef/Ağ Geçidi

en: Network
tr: Ağ

en: Gathers information about this computer's network connection
tr: Bu bilgisayarın ağ bağlantısı hakkında bilgi toplar

[ctx: wi-op-mode]
en: Auto
tr: Otomatik

[ctx: wi-op-mode]
en: Managed
tr: Yönetilen

[ctx: wi-op-mode]
en: Master
tr: Ana

[ctx: wi-op-mode]
en: Repeater
tr: Tekrarlayıcı

[ctx: wi-op-mode]
en: Secondary
tr: İkincil

[ctx: wi-op-mode]
en: (Unknown)
tr: (Bilinmeyen)

[ctx: net-if-type]
en: Loopback
tr: Geri döngü

[ctx: net-if-type]
en: Point-to-Point
tr: Noktadan Noktaya

[ctx: net-if-type]
en: Virtual Point-to-Point (TUN)
tr: Sanal Noktadan Noktaya (TUN)

[ctx: net-if-type]
en: Parallel Line Internet Protocol
tr: Paralel Hat İnternet Protokolü

[ctx: net-if-type]
en: Infrared
tr: Kızılötesi

[ctx: net-if-type]
en: Serial Line Internet Protocol
tr: Seri Hat İnternet Protokolü

[ctx: net-if-type]
en: Integrated Services Digital Network
tr: Tümleşik Hizmetler Dijital Ağı

[ctx: net-if-type]
en: IPv6-over-IPv4 Tunnel
tr: IPv6-over-IPv4 Tüneli

[ctx: net-if-type]
en: VMWare Virtual Network Interface (NAT)
tr: VMWare Sanal Ağ Arayüzü (NAT)

[ctx: net-if-type]
en: VMWare Virtual Network Interface
tr: VMWare Sanal Ağ Arayüzü

[ctx: net-if-type]
en: Personal Area Network (PAN)
tr: Kişisel Alan Ağı (PAN)

[ctx: net-if-type]
en: Bridge Interface
tr: Köprü Arayüzü

[ctx: net-if-type]
en: Hamachi Virtual Personal Network
tr: Hamachi Sanal Kişisel Ağ

[ctx: net-if-type]
en: Intermediate Functional Block
tr: Ara Fonksiyonel Blok

[ctx: net-if-type]
en: GRE Network Tunnel
tr: GRE Ağ Tüneli

[ctx: net-if-type]
en: Mesh Network
tr: Mesh Ağı

[ctx: net-if-type]
en: Wireless Master Interface
tr: Kablosuz Ana Arayüz

[ctx: net-if-type]
en: VirtualBox Virtual Network Interface
tr: VirtualBox Sanal Ağ Arayüzü

[ctx: net-if-type]
en: (Unknown)
tr: (Bilinmeyen)

en: Network Interfaces
tr: Ağ Arayüzleri

en: None Found
tr: Bulunamadı

en: Network Adapter Properties
tr: Ağ Bağdaştırıcısı Özellikleri

en: Interface Type
tr: Arayüz Türü

en: Hardware Address (MAC)
tr: Donanım Adresi (MAC)

en: Transfer Details
tr: Transfer Detayları

en: Bytes Received
tr: Bayt Alındı

en: Bytes Sent
tr: Bayt Gönderildi

en: Wireless Properties
tr: Wireless Özellikleri

en: Network Name (SSID)
tr: Ağ Adı (SSID)

en: Bit Rate
tr: Bit oranı

en: Transmission Power
tr: İletim Gücü

en: Link Quality
tr: Link Kalitesi

en: Signal / Noise
tr: Sinyal / Gürültü

en: Internet Protocol (IPv4)
tr: İnternet Protokolü (IPv4)

en: (Not set)
tr: (Ayarlanmadı)

en: Broadcast Address
tr: Yayın adresi
