hardinfo2 - en to ru translation catalogue (1292 entries)

en: Little Endian
ru: Младший порядок байтов

en: Big Endian
ru: Старший порядок байтов

en: Frequency Scaling
ru: Масштабирование частоты

en: Minimum
ru: Минимальная

en: kHz
ru: кГц

en: Maximum
ru: Максимальная

en: Current
ru: Текущая

en: Transition Latency
ru: Задержка перехода

en: ns
ru: нс

en: Governor
ru: Регулятор

en: Driver
ru: Драйвер

en: (Not Available)
ru: (Недоступно)

en: Socket
ru: Сокет

en: Core
ru: Ядро

en: Book
ru: Книга

en: Drawer
ru: Трассировщик

en: Topology
ru: Топология

en: ID
ru: ИД

en: BIOS Information
ru: Информация о BIOS

en: System
ru: Система

en: Base Board
ru: Основная плата

en: Chassis
ru: Шасси

en: Processor
ru: Процессор

en: Memory Controller
ru: Контроллер памяти

en: Memory Module
ru: Модуль памяти

en: Cache
ru: Кэш

en: Port Connector
ru: Разъем порта

en: System Slots
ru: Системные слоты

en: On Board Devices
ru: Встроенные устройства

en: OEM Strings
ru: Строки OEM

en: System Configuration Options
ru: Параметры конфигурации системы

en: BIOS Language
ru: Язык BIOS

en: Group Associations
ru: Групповые ассоциации

en: System Event Log
ru: Журнал системных событий

en: Physical Memory Array
ru: Массив физической памяти

en: Memory Device
ru: Устройство памяти

en: 32-bit Memory Error
ru: Ошибка 32-битной памяти

en: Memory Array Mapped Address
ru: Адрес сопоставления массива памяти

en: Memory Device Mapped Address
ru: Адрес сопоставления запоминающего устройства

en: Built-in Pointing Device
ru: Встроенное указывающее устройство

en: Portable Battery
ru: Съемная батарея

en: System Reset
ru: Сброс системы

en: Hardware Security
ru: Аппаратная безопасность

en: System Power Controls
ru: Управление питанием

en: Voltage Probe
ru: Датчик напряжения

en: Cooling Device
ru: Устройство охлаждения

en: Temperature Probe
ru: Температурный датчик

en: Electrical Current Probe
ru: Датчик тока

en: Out-of-band Remote Access
ru: Внешний удаленный доступ

en: Boot Integrity Services
ru: Служба целостности загрузки

en: System Boot
ru: Загрузка системы

en: 64-bit Memory Error
ru: Ошибка 64-битной памяти

en: Management Device
ru: Устройство управления

en: Management Device Component
ru: Компонент устройства управления

en: Management Device Threshold Data
ru: Пороговые значения устройства управления

en: Memory Channel
ru: Канал памяти

en: IPMI Device
ru: IPMI-устройство

en: Power Supply
ru: Источник питания

en: Additional Information
ru: Дополнительная информация

en: Onboard Device
ru: Встроенное устройство

en: Invalid chassis type (0)
ru: Неверный тип шасси (0)

en: Unknown chassis type
ru: Неизвестный тип шасси

en: Desktop
ru: Настольный компьютер

en: Low-profile Desktop
ru: Низкопрофильный компьютер

en: Pizza Box
ru: Коробка для пиццы

en: Mini Tower
ru: Размер Mini Tower

en: Tower
ru: Размер Tower

en: Portable
ru: Портативный компьютер

en: Laptop
ru: Лэптоп

en: Notebook
ru: Ноутбук

en: Handheld
ru: Ручной

en: Docking Station
ru: Док-станция

en: All-in-one
ru: Все в одном

en: Subnotebook
ru: Субноутбук

en: Space-saving
ru: Экономия места

en: Lunch Box
ru: Коробка для ланча

en: Main Server Chassis
ru: Основной корпус сервера

en: Expansion Chassis
ru: Шасси расширения

en: Sub Chassis
ru: Субшасси

en: Bus Expansion Chassis
ru: Шасси расширения шины

en: Peripheral Chassis
ru: Периферийное шасси

en: RAID Chassis
ru: RAID-шасси

en: Rack Mount Chassis
ru: Корпус для монтажа в стойку

en: Sealed-case PC
ru: ПК в герметичном корпусе

en: Multi-system
ru: Мультисистема

en: CompactPCI
ru: Компактный PCI

en: AdvancedTCA
ru: Расширенный ТСА

en: Blade
ru: Лезвие

en: Blade Enclosing
ru: Ограждение лезвия

en: Tablet
ru: Планшет

en: Convertible
ru: Конвертируемый

en: Detachable
ru: Съемный

en: IoT Gateway
ru: Шлюз Интернета вещей

en: Embedded PC
ru: Встроенный ПК

en: Mini PC
ru: Мини ПК

en: Stick PC
ru: Стик ПК

note: !/ %d will be latest year of copyright
en: Copyright (C) 2003-2023 L. A. F. Pereira. 2024-%d Hardinfo2 Project.
ru: Авторское право: © 2003-2023 L. A. F. Pereira. 2024-%d Hardinfo2 Project.

en: Compile-time options:
      Release version:  %s (%s)
      LibSoup version:  %s
      OpenGL version :  %s
      Vulkan version :  %s
      GTK version    :  %s
      Data           :  %s
      Library        :  %s
      Locale         :  %s
      Compiled for   :  %s
ru: Параметры компиляции:
      Версия выпуска:  %s (%s)
      Версия LibSoup:  %s
      Версия OpenGL :  %s
      Версия Vulkan :  %s
      Версия GTK    :  %s
      Данные        :  %s
      Библиотека    :  %s
      Локаль        :  %s
      Скомпилировано:  %s

en: Unknown benchmark ``%s''
ru: Неизвестный тест "%s"

en: Don't know what to do. Exiting.
ru: Не знаю что делать... Выхожу.

en: (None)
ru: (Нет)

en: %d day | %d days
ru[0]: %d день
ru[1]: %d дня
ru[2]: %d дней

en: %d hour | %d hours
ru[0]: %d час
ru[1]: %d часа
ru[2]: %d часов

en: %d minute | %d minutes
ru[0]: %d минута
ru[1]: %d минуты
ru[2]: %d минут

en: %d second | %d seconds
ru[0]: %d секунда
ru[1]: %d секунды
ru[2]: %d секунд

en: %.1f B
ru: %.1f Б

en: %.1f KiB
ru: %.1f КиБ

en: %.1f MiB
ru: %.1f МиБ

en: %.1f GiB
ru: %.1f ГиБ

en: %.1f TiB
ru: %.1f ТиБ

en: %.1f PiB
ru: %.1f ПиБ

en: Error
ru: Ошибка

en: Warning
ru: Предупреждение

en: Fatal Error
ru: Фатальная ошибка

en: do not print status messages to standard output
ru: не выводить сообщения о состоянии на стандартный вывод

en: creates a report and prints to standard output
ru: создает отчет и выводит на стандартный вывод

en: chooses a report format ([text], html)
ru: выберите формат отчета ([text], HTML)

en: search for a topic in CLI report (-t getlist shows available)
ru: поиск темы в отчете CLI (-t getlist список доступных)

en: search for a topic in Cached CLI report (-t getlist shows available)
ru: поиск темы в кэшированном отчете CLI (-t getlist список доступных)

en: run single benchmark eg. -b 'FPU FFT' (Default all Benchmarks runs)
ru: запустить один тест производительности, например -b 'FPU FFT' по умолчанию запускаются все тесты)

en: user note attached to benchmark results. Group-MachineName-ServerReq
ru: Примечание пользователя, прикрепленное к результатам теста. Group-MachineName-ServerReq

en: benchmark result format ([short], conf, shell)
ru: формат результата теста ([short], conf, shell)

en: maximum number of benchmark results to include (-1 for no limit, default is 250)
ru: максимальное количество результатов тестов для включения (-1 для отсутствия ограничений, по умолчанию 250)

en: shows program version and quit
ru: показывает версию программы и выходит

en: do not run benchmarks
ru: не запускать тесты

en: show all details
ru: показать все подробности

en: - System Information and Benchmark
ru: - Системная информация и тесты

en: Unrecognized arguments.
    Try ``%s --help'' for more information.
ru: Неизвестные аргументы.
    Используйте "%s --help" для справки.

en: User Note invalid (letters+numbers Group-MachineName-ServerReq)
    User Note params are optional and usernote can be left blank.
    Have only a group, group-MachineName and also a special request to server for the return benchmark data from server
ru: Недопустимая заметка пользователя (буквы+цифры Group-MachineName-ServerReq)
    Параметры заметки пользователя необязательны, ее можно оставить пустой.
    Имеете только группу group-MachineName, а также специальный запрос к серверу для возврата данных теста

en: Scanning: %s...
ru: Сканирование: %s...

en: Done.
ru: Выполнено.

en: Update vendor list
ru: Обновить список поставщиков

en: Check Update Version
ru: Проверить обновления

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: System Information and Benchmark
ru: Информация о системе и тесты

en: HardInfo2 is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation, version 2 or later.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301 USA
ru: HardInfo2 — это свободное программное обеспечение. Вы можете распространять и (или) изменять его в соответствии с Универсальной общественной лицензией (GNU), опубликованной Фондом свободного программного обеспечения (FSF), версии 2 или более поздней.
    
    Эта программа распространяется в надежде, что она будет полезна, но БЕЗ КАКОЙ-ЛИБО ГАРАНТИИ! Даже без подразумеваемой гарантии ТОВАРНОЙ ПРИГОДНОСТИ или ПРИГОДНОСТИ ДЛЯ КОНКРЕТНОЙ ЦЕЛИ. См. GNU лицензию для более подробной информации.
    
    Вы должны были получить копию GNU лицензии вместе с этой программой, если нет, напишите в FSF, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA

en: _Information
ru: _Информация

en: _View
ru: _Вид

en: _Theme
ru: Тема

en: _Help
ru: _Справка

en: Generate _Report
ru: Создать отчет

en: Generates a report with detailed system information
ru: Создать отчет с подробной информацией о системе

en: Synchronize
ru: Синхронизировать

en: Send benchmark results and receive updated data from the network
ru: Отправить результаты тестирования и получить обновленные данные

en: Update Available
ru: Доступно обновление

en: _Refresh
ru: Обновить

en: HardInfo2 _Web Site
ru: Домашняя страница

en: _Help - User Guide
ru: Руководство пользователя

en: _Update HardInfo2
ru: Обновить HardInfo2

en: _Report bug
ru: Сообщить об ошибке

en: _About HardInfo2
ru: О приложении

en: Displays program version information
ru: Показывает информацию о версии программы

en: _Quit
ru: Выход

en: _Side Pane
ru: Боковая панель

en: Toggles side pane visibility
ru: Видимость боковой панели

en: _Toolbar
ru: Панель инструментов

en: Synchronize on startup
ru: Синхронизировать при запуске

en: Disable Theme
ru: Отключена

en: Theme Motherboard
ru: Motherboard

en: Theme Graffiti
ru: Graffiti

en: Theme Anime PC
ru: Anime PC

en: Theme Tux Star
ru: Tux Star

en: Theme PixArt
ru: PixArt

en: Theme Silicon
ru: Silicon

en: Save File
ru: Сохранить файл

en: _Cancel
ru: _Отмена

en: _Save
ru: _Сохранить

en: Cannot create ReportContext. Programming bug?
ru: Не могу создать отчет. Программная ошибка?

en: Open the report with your web browser?
ru: Открыть отчет в веб-браузере?

en: _No
ru: _Нет

en: _Open
ru: _Открыть

en: Generating report...
ru: Создается отчет...

en: Report saved.
ru: Отчет сохранен.

en: Error while creating the report.
ru: Ошибка во время создания отчета.

en: Generate Report
ru: Создать отчет

en: <big><b>Generate Report</b></big>
    Please choose the information that you wish to view in your report:
ru: <big><b>Создать отчет</b></big>
    Пожалуйста, выберите информацию для отображения в отчете:

en: Select _None
ru: Выбор: нет

en: Select _All
ru: Выбор: все

en: _Generate
ru: _Сгенерировать

en: Enter text to search, double-click to select all
ru: Введите текст для поиска, двойной клик - выделить все

en: Search not available
ru: Поиск недоступен

en: Benchmark
ru: Тест

en: %s - System Information and Benchmark
ru: %s — Системная информация и тесты

en: Search
ru: Поиск

en: <b>Hardinfo2 not packaged correctly</b>
    
    Missing packages:
    
    %s
    
    Please fix by installing manually
ru: <b>Hardinfo2 неправильно упакован</b>
    
    Отсутствуют пакеты:
    
    %s
    
    Пожалуйста, исправьте ручной установкой

en: Copy selected row
ru: Копировать выбранную строку

en: Copy all rows
ru: Копировать все строки

en: Copy all text
ru: Копировать весь текст

en: Network
ru: Сеть

en: URL
ru: Сайт

en: Support URL
ru: Сайт поддержки

en: Wikipedia
ru: Википедия

en: <b>%s → Summary</b>
ru: <b>%s → Сводка</b>

en: Updating...
ru: Обновление...

en: <big><b>Synchronize with Central Database</b></big>
    The following information may be synchronized
    with the HardInfo2 central database.
ru: <big><b>Синхронизировать с центральной базой данных</b></big>
    Следующая информация может быть синхронизирована
    с центральной базой данных HardInfo2.

en: <big><b>Synchronizing</b></big>
    This may take some time.
ru: <big><b>Синхронизация</b></big>
    Это может занять какое-то время.

en: (canceled)
ru: (отменен)

en: (failed)
ru: (ошибка)

en: Send benchmark results
ru: Отправить результаты тестирования

en: User Note
ru: Примечание пользователя

en: Leave it default/blank or see
ru: Оставьте поле по умолчанию/пустым или смотрите

en: User Guide
ru: Руководство пользователя

en: Privacy Policy
ru: Политика конфиденциальности

en: _Synchronize
ru: _Синхронизировать

en: Synchronizing: %s
ru: Синхронизация: %s

en: CPU Blowfish (Single-thread)
ru: CPU Blowfish (однопоточный)

en: CPU Blowfish (Multi-thread)
ru: CPU Blowfish (многопоточный)

en: CPU Blowfish (Multi-core)
ru: CPU Blowfish (многоядерный)

en: CPU CryptoHash
ru: CPU криптохеш

en: CPU Fibonacci
ru: CPU Фибоначчи

en: FPU FFT
ru: FPU быстрое преобразование Фурье

en: FPU Raytracing (Single-thread)
ru: FPU трассировка лучей

en: Internal Network Speed
ru: Скорость внутренней сети

en: SysBench CPU (Single-thread)
ru: SysBench CPU (однопоточный)

en: SysBench CPU (Multi-thread)
ru: SysBench CPU (многопоточный)

en: SysBench CPU (Four threads)
ru: SysBench CPU (четыре потока)

en: SysBench Memory (Single-thread)
ru: SysBench Memory (однопоточный)

en: SysBench Memory (Two threads)
ru: SysBench Memory (два потока)

en: SysBench Memory (Quad threads)
ru: SysBench Memory (четыре потока)

en: SysBench Memory (Multi-thread)
ru: SysBench Memory (многопоточный)

en: GPU OpenGL Drawing2
ru: GPU OpenGL Drawing 2

en: Storage R/W Speed
ru: Скорость хранилища

en: Cache/Memory
ru: Кэш/Память

en: Results in events/second. Higher is better.
ru: Результаты в событиях в секунду. Чем выше, тем лучше.

en: Results in MiB/second. Higher is better.
ru: Результаты в МиБ/с. Чем выше, тем лучше.

en: Results in Gbits/s. Higher is better.
ru: Результаты в Гбит/с. Чем выше, тем лучше.

en: Results in HIMarks. Higher is better.
ru: Результаты в HIMarks. Чем выше, тем лучше.

en: Results in HIMarks. Higher is better.
    Many Desktop Environments only uses software.
ru: Результаты в HIMarks. Чем выше, тем лучше.
    Многие среды рабочего стола используют только программное обеспечение.

en: Results in MB/s. Higher is better.
ru: Результаты в МБ/с. Чем выше, тем лучше.

en: Results in FPS. Higher is better.
ru: Результаты в FPS. Чем выше, тем лучше.

note: !/ Used for an unknown value. Having it in only one place cleans up the .po * line references
en: (Unknown)
ru: (Неизвестно)

en: MHz
ru: МГц

en: %d physical processor | %d physical processors
ru[0]: %d физический процессор
ru[1]: %d физических процессора
ru[2]: %d физических процессоров

en: %d core | %d cores
ru[0]: %d ядро
ru[1]: %d ядра
ru[2]: %d ядер

en: %d thread | %d threads
ru[0]: %d поток
ru[1]: %d потока
ru[2]: %d потоков

en: %d NUMA node | %d NUMA nodes
ru[0]: %d узел NUMA
ru[1]: %d узла NUMA
ru[2]: %d узлов NUMA

note: !/NP procs; NC cores across NN nodes; NT threads
en: %s; %s across %s; %s
ru: %s; %s через %s; %s

en: MiB
ru:  МиБ

en: kiB
ru: КиБ

en: %d-bit
ru: %d-бит

en: Benchmark Result
ru: Результат теста

en: Threads
ru: Потоки

en: Elapsed Time
ru: Затраченное время

en: seconds
ru: секунд

en: Revision
ru: Ревизия

en: Extra Information
ru: Дополнительная информация

en: Note
ru: Примечание

en: This result is from an old version of HardInfo. Results might not be comparable to current version. Some details are missing.
ru: Этот результат получен из старой версии HardInfo. Результаты могут быть несопоставимы с текущей версией. Некоторые детали отсутствуют.

en: Machine
ru: Машина

en: Board
ru: Плата

en: Machine Type
ru: Тип машины

en: CPU Name
ru: Название процессора

en: CPU Description
ru: Описание процессора

en: CPU Config
ru: Конфигурация процессора

en: Threads Available
ru: Доступно потоков

en: GPU
ru: Графический процессор

en: OpenGL Renderer
ru: Рендер OpenGL

en: Storage
ru: Устройства хранения

en: Memory
ru: Память

en: Pointer Size
ru: Размер указателя

en: Result
ru: Результат

en: Linux Kernel
ru: Ядро Linux

en: Linux OS
ru: ОС Linux

en: Physical Memory
ru: Физическая память

en: Handles
ru: Дескрипторы

en: mid
ru: средний

en: This Machine
ru: Этот компьютер

en: Results
ru: Результаты

en: CPU
ru: Процессор

en: Benchmarking: <b>%s</b>.
ru: Тестирование: <b>%s</b>.

en: Benchmarking: %s
ru: Тестирование: %s

en: Stop
ru: Стоп

en: Please do not move your mouse
    or press any keys.
ru: Пожалуйста, не двигайте мышью и не нажимайте клавиши.

en: Benchmarks
ru: Тесты

en: Perform tasks and compare with other systems
ru: Выполняет задания и сравнивает с другими системами

en: Receive benchmark results
ru: Принять результаты тестирования

en: Audio Devices
ru: Аудио устройства

en: Audio Adapter
ru: Звуковая карта

en: Summary
ru: Общая информация

en: Operating System
ru: Операционная система

en: Security
ru: Безопасность

en: Kernel Modules
ru: Модули ядра

en: Boots
ru: Загрузки

en: Languages
ru: Языки

en: Memory Usage
ru: Использование памяти

en: Filesystems
ru: Файловые системы

en: Display
ru: Дисплей

en: Environment Variables
ru: Переменные среды

en: Development
ru: Разработка

en: Users
ru: Пользователи

en: Groups
ru: Группы

en: %dMB (%dMB used, %dMB compressed)
ru: %d МБ (%d МБ занято, %d МБ сжато)

en: %dMB (%dMB used)
ru: %d МБ (%d МБ занято)

en: Uptime
ru: Время работы

en: Date/Time
ru: Дата/время

en: Load Average
ru: Средняя нагрузка

en: Scripting Languages
ru: Скриптовые языки

en: Python (default)
ru: Python (по умолчанию)

en: Compilers
ru: Компиляторы

en: Tools
ru: Инструменты

en: Powershell
ru: PowerShell

en: Not found
ru: Не найдено

en: Program
ru: Программа

en: Version
ru: Версия

en: Field
ru: Поле

en: Description
ru: Описание

en: Value
ru: Значение

en: Single-board computer
ru: Одноплатный компьютер

en: Unknown physical machine type
ru: Неизвестный тип машины

en: Computer
ru: Компьютер

en: User Name
ru: Пользователь

en: Resolution
ru: Разрешение

en: %dx%d pixels
ru: %dx%d пикселей

en: Display Adapter
ru: Графический адаптер

en: Session Display Server
ru: Дисплейный драйвер сессии

en: Input Devices
ru: Устройства ввода

en: Kernel
ru: Ядро

en: Command Line
ru: Командная строка

en: C Library
ru: Библиотека C

en: Distribution
ru: Дистрибутив

en: Current Session
ru: Текущая сессия

en: Computer Name
ru: Имя компьютера

en: Language
ru: Язык

en: Home Directory
ru: Домашний каталог

en: Desktop Environment
ru: Окружение рабочего стола

en: Misc
ru: Разное

en: Memory Compression (ZRam)
ru: Сжатие памяти (ZRam)

en: Compression
ru: Сжатие

en: N/A
ru: Н/Д

en: Compression Ratio
ru: Уровень сжатия

en: Disk Size
ru: Размер диска

en: Data Size
ru: Размер данных

en: Compressed Size
ru: Сжатый размер

en: Total Size
ru: Общий размер

en: Memory Compression (ZSwap)
ru: Сжатие памяти (ZSwap)

en: Shrinker Enabled
ru: Сжатие включено

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Maximum Pool Percent
ru: Максимальный процент пула

en: Accept Threshold Percent
ru: Порог принятия в процентах

en: Memory Compression (ZSwap/ZRam)
ru: Сжатие памяти (ZSwap/ZRam)

en: Disabled
ru: Отключено

en: Logo
ru: Логотип

en: belongs to distro and may be reg. trademark
ru: принадлежит дистрибутиву и может быть зарегистрированной торговой маркой

en: Root Only System
ru: Только корневая система

en: Single User System
ru: Однопользовательская система

en: Multi User System
ru: Многопользовательская система

en: HardInfo2 running as
ru: HardInfo2 запущен от

en: Superuser
ru: Суперпользователь

en: User
ru: Пользователь

en: User System Type
ru: Тип пользовательской системы

en: Hardinfo2 Service not enabled/started
ru: Служба Hardinfo2 не включена или не запущена

en: Linux Boot
ru: Загрузчик Linux

en: Secure Boot State
ru: Состояние безопасной загрузки

en: Boot Certificates
ru: Сертификаты загрузки

en: Health
ru: Здоровье

en: Available entropy in /dev/random
ru: Доступная энтропия в /dev/random

en: Hardening Features
ru: Возможности hardening

en: Linux Security Modules
ru: Модули безопасности Linux

en: Modules available
ru: Доступные модули

en: SELinux status
ru: Состояние SELinux

en: Landlock ABI version
ru: Версия Landlock ABI

en: CPU Vulnerabilities
ru: Уязвимости процессора

en: Loaded Modules
ru: Загруженные модули

en: Name
ru: Название

en: Date & Time
ru: Дата и время

en: Kernel Version
ru: Версия ядра

en: Available Languages
ru: Доступные языки

en: Language Code
ru: Код языка

en: Mounted File Systems
ru: Смонтированные файловые системы

en: Mount Point
ru: Точка монтирования

en: Usage
ru: Использование

en: Device
ru: Устройство

en: Session
ru: Сессия

en: Type
ru: Тип

en: Current Display Name
ru: Имя текущего дисплея

en: X Server
ru: X-сервер

en: Vendor
ru: Поставщик

en: Release Number
ru: Номер релиза

en: Screens
ru: Экраны

en: Disconnected
ru: Отключено

en: Connected
ru: Подключено

en: Unused
ru: Не используется

en: %dx%d pixels, offset (%d, %d)
ru: %dx%d пикселей, смещение (%d, %d)

en: Outputs (XRandR)
ru: Выводы (XRandR)

en: Renderer
ru: Рендер

en: Direct Rendering
ru: Графическое ускорение

en: Version (Compatibility)
ru: Версия (совместимость)

en: Shading Language Version (Compatibility)
ru: Версия языка шейдеров (совместимость)

en: Version (Core)
ru: Версия (ядро)

en: Shading Language Version (Core)
ru: Версия языка шейдеров (ядро)

en: Version (ES)
ru: Версия (ES)

en: Shading Language Version (ES)
ru: Версия языка шейдеров (ES)

en: GLX Version
ru: Версия GLX

en: Instance Version
ru: Версия экземпляра

en: Api Version
ru: Версия API

en: Driver Version
ru: Версия драйвера

en: Device Type
ru: Тип устройства

en: Device Name
ru: Имя устройства

en: Driver Name
ru: Имя драйвера

en: Driver Info
ru: Информация о драйвере

en: Conformance Version
ru: Версия соответствия

en: Login
ru: Логин

en: User ID
ru: ID пользователя

en: Group
ru: Группа

en: Group ID
ru: ID группы

en: %0.1f %s available to Linux
ru: %0.1f %s доступно для Linux

en: GiB
ru: ГиБ

en: KiB
ru: КиБ

en: Motherboard
ru: Материнская плата

en: Graphics
ru: Графика

en: Printers
ru: Принтеры

en: Audio
ru: Аудио

en: Gathers high-level computer information
ru: Собирает высокоуровневую информацию о компьютере

en: <i><b>lsmod</b></i> is required.
ru: Требуется <i><b>lsmod</b></i>.

en: X.org's <i><b>xrandr</b></i> utility provides additional details when available.
ru: Утилита X.org's <i><b>xrandr</b></i> предоставляет дополнительную информацию, если она доступна.

en: Mesa's <i><b>glxinfo</b></i> utility is required for OpenGL information.
ru: Для получения информации OpenGL необходима утилита Mesa's <i><b>glxinfo</b></i>.

en: Vulkan's <i><b>vulkaninfo</b></i> utility is required for Vulkan information.
ru: Для получения информации Vulkan необходима утилита Vulkan's <i><b>vulkaninfo</b></i>.

en: Variable
ru: Переменная

en: Filesystem
ru: Файловая система

en: Mounted As
ru: Смонтировано

en: Read-Write
ru: Для чтения и записи

en: Read-Only
ru: Только для чтения

en: Size
ru: Размер

en: Used
ru: Занято

en: Available
ru: Свободно

en: None
ru: Ничего

en: Group Information
ru: Информация о группе

en: Group Name
ru: Название группы

en: Members
ru: Члены

en: Locale Information
ru: Информация о языке

en: Source
ru: Источник

en: Address
ru: Адрес

en: E-mail
ru: Электронная почта

en: Territory
ru: Территория

en: Date
ru: Дата

en: Codeset
ru: Кодировка

en: Couldn't obtain load average
ru: Не удается установить среднюю загрузку

en: Total physical memory usable by the system
ru: Общий объем физической памяти

en: Free memory which is not used for anything
ru: Неиспользуемая Свободная память

en: Virtual memory, total swap space available
ru: Виртуальная память, общее доступное пространство

en: Virtual memory, remaining swap space available
ru: Виртуальная память, оставшееся свободное пространство

en: Memory present within main memory and in the swapfile
ru: Память, присутствующая в основной памяти и в файле подкачки

en: HighTotal value can vary based on the type of kernel used
ru: Значение HighTotal может меняться в зависимости от типа используемого ядра

en: Amount of memory that is not directly mapped into kernel space
ru: Объем памяти, который напрямую не отображается в пространство ядра

en: LowTotal value can vary based on the type of kernel used
ru: Значение LowTotal может меняться в зависимости от типа используемого ядра

en: Total and free memory directly mapped into kernel space
ru: Общая и свободная память напрямую отображается в пространстве ядра

en: Available memory for allocation to any process, without swapping
ru: Доступная память для выделения любому процессу, без подкачки

en: Memory in buffer cache, temporary storage for raw disk blocks
ru: Память в кэше, временное хранилище для необработанных дисковых блоков

en: Memory in the page cache (diskcache, shared memory, tmpfs and shmem)
ru: Память в страничном кэше (diskcache, общая память, tmpfs и shmem)

en: Memory used more recently and not swapped out or reclaimed
ru: Память, которая использовалась недавно и не была выгружена или восстановлена

en: Memory not been used recently and can be swapped out or reclaimed
ru: Память не использовалась в последнее время и может быть заменена или восстановлена

en: Anonymous memory used more recently and not swapped out
ru: Анонимная память, которая использовалась недавно и не была выгружена

en: Anonymous memory not been used and can be swapped out
ru: Анонимная память не использовалась и может быть заменена

en: Pagecache memory been used more recently and not reclaimed
ru: Память Pagecache использовалась совсем недавно и не была восстановлена

en: Pagecache memory reclaimable without huge performance impact
ru: Память Pagecache может быть восстановлена без существенного влияния на производительность

en: Unevictable pages can't be swapped out for a variety of reasons
ru: Неизменяемые страницы не могут быть заменены по ряду причин

en: Pages locked to memory using the mlock() system call
ru: Страницы заблокированы в памяти с помощью системного вызова mlock()

en: Memory consumed by the zswap backend (compressed size)
ru: Память, потребляемая бэкэндом zswap (сжатый размер)

en: Amount of anonymous memory stored in zswap (original size)
ru: Объем анонимной памяти, хранящейся в zswap (исходный размер)

en: Memory waiting to be written back to disk
ru: Память, ожидающая запись на диск

en: Memory which is actively being written back to disk
ru: Память, которая активно записывается на диск

en: Non-file backed pages mapped into userspace page tables
ru: Страницы, не поддерживаемые файлами, отображаются в таблицах страниц пользовательского пространства

en: Files which have been mmapped, such as libraries
ru: Сопоставленные в памяти файлы, например библиотеки

en: Total memory used by shared memory (shmem) and tmpfs
ru: Общая память, используемая разделяемой памятью (shmem) и tmpfs

en: Kernel allocations reclaimable under memory pressure
ru: Выделения ядра, восстанавливаемые при нехватке памяти

en: In-kernel data structures cache
ru: Кэш структур данных в ядре

en: Part of Slab, that might be reclaimed, such as caches
ru: Часть Slab, которую можно вернуть, например кэши

en: Part of Slab, that cannot be reclaimed on memory pressure
ru: Часть Slab, которая не может быть восстановлена ​​из-за нехватки памяти

en: Memory consumed by the kernel stacks of all tasks
ru: Память, потребляемая стеками ядра всех задач

en: Memory consumed by userspace page tables
ru: Память, потребляемая таблицами страниц пользовательского пространства

en: Memory consumed by secondary page tables
ru: Память, потребляемая таблицами вторичных страниц

en: Previous counted pages which had been written to the server
ru: Предыдущие подсчитанные страницы, которые были записаны на сервер

en: Memory used for block device bounce buffers
ru: Память, используемая для буферов отказов блочных устройств

en: Memory used by FUSE for temporary writeback buffers
ru: Память, используемая FUSE для временных буферов обратной записи

en: Total memory currently available to be allocated on the system
ru: Общий объем памяти, доступный в настоящее время для выделения в системе

en: The amount of memory presently allocated on the system
ru: Объем памяти, выделенной в настоящее время в системе

en: Total size of vmalloc virtual address space
ru: Общий размер виртуального адресного пространства vmalloc

en: Amount of vmalloc area which is used
ru: Объем используемой области vmalloc

en: Largest contiguous block of vmalloc area which is free
ru: Самый большой непрерывный блок области vmalloc, который свободен

en: Memory allocated to the percpu allocator
ru: Память, выделенная распределителю percpu

en: Amount of memory the kernel identifies as corrupted
ru: Объем памяти, который ядро ​​определяет как поврежденный

en: Non-file backed huge pages mapped into userspace page tables
ru: Огромные страницы, не поддерживаемые файлами, отображаются в таблицах страниц пользовательского пространства

en: Memory used by shmem and tmpfs allocated with huge pages
ru: Память, используемая shmem и tmpfs, выделенная огромными страницами

en: Shared memory mapped into userspace with huge pages
ru: Общая память, отображенная в пользовательском пространстве с огромными страницами

en: Memory used for fs data (page cache) allocated with huge pages
ru: Память, используемая для данных файловой системы (кэш страниц), выделяется с помощью огромных страниц

en: Page cache mapped into userspace with huge pages
ru: Кэш страниц, отображаемый в пользовательском пространстве с огромными страницами

en: Memory reserved for the Contiguous Memory Allocator (CMA)
ru: Память, зарезервированная для распределителя непрерывной памяти (CMA)

en: Free remaining memory in the CMA reserves
ru: Свободная оставшаяся память в резервах (CMA)

en: Amount of unaccepted memory usable by the kernel
ru: Объем непринятой памяти, доступной для использования ядром

en: Size of the pool of huge pages
ru: Размер пула огромных страниц

en: Number of huge pages available
ru: Количество доступных огромных страниц

en: Number of huge pages reserved
ru: Количество зарезервированных огромных страниц

en: Number of huge pages surplus
ru: Количество огромных избыточных страниц

en: Huge page size, used in conjunction with hugepages parameter
ru: Размер огромной страницы, используемый совместно с параметром hugepages

en: Total amount of memory consumed by huge pages of all sizes
ru: Общий объем памяти, потребляемый большими страницами всех размеров

en: Breakdown of page table sizes of 4k size
ru: Разбивка таблицы страниц размером 4k

en: Breakdown of page table sizes of 2M size
ru: Разбивка таблицы страниц размером 2M

en: Breakdown of page table sizes of 1G size
ru: Разбивка таблицы страниц размером 1G

en: Update kernel module icon table
ru: Обновить таблицу значков модулей ядра

en: (Not available)
ru: (Недоступно)

en: Module Information
ru: Информация о модуле

en: Path
ru: Путь

en: Used Memory
ru: Обьем используемой памяти

en: Version Magic
ru: Версия

en: In Linus' Tree
ru: В дереве исходных кодов ядра Linux

en: Retpoline Enabled
ru: Retpoline включен

en: Copyright
ru: Авторское право

en: Author
ru: Автор

en: License
ru: Лицензия

en: Dependencies
ru: Зависимости

en: Version:
ru: Версия:

en: Unknown (Window Manager: %s)
ru: Неизвестно (Оконный менеджер: %s)

note: !/{desktop environment} on {session type}
en: %s on %s
ru: %s на %s

en: Terminal
ru: Терминал

en: User access allowed
ru: Пользовательский доступ разрешен

en: User access forbidden
ru: Пользовательский доступ запрещен

en: Access allowed (running as superuser)
ru: Доступ разрешен (запущено суперпользователем)

en: Access forbidden? (running as superuser)
ru: Доступ запрещен? (запущено суперпользователем)

en: Partially enabled (mmap base+stack+VDSO base)
ru: Частично включено (mmap base+stack+VDSO base)

en: Fully enabled (mmap base+stack+VDSO base+heap)
ru: Полностью включено (mmap base+stack+VDSO base+heap)

note: !/bits of entropy for rng (0)
en: (None or not available)
ru: (Нет или недоступно)

note: !/bits of entropy for rng (low/poor value)
en: %d bits (low)
ru: %d бит (низкая)

note: !/bits of entropy for rng (medium value)
en: %d bits (medium)
ru: %d бит (средняя)

note: !/bits of entropy for rng (high/good value)
en: %d bits (healthy)
ru: %d бит (здоровый)

en: Not installed
ru: Не установлено

en: Enabled
ru: Включено

en: Not built with Landlock support
ru: Собран без поддержки Landlock

en: Version %d
ru: Версия %d

en: User Information
ru: Информация о пользователе

en: Default Shell
ru: Оболочка по умолчанию

en: Model
ru: Модель

en: Platform String
ru: Строка платформы

en: Frequency
ru: Частота

en: Byte Order
ru: Порядок байтов

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:swp
en: SWP instruction (atomic read-modify-write)
ru: Инструкция SWP (атомарное чтение-изменение-запись)

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:half
en: Half-word loads and stores
ru: Загрузка и хранение полуслова

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:thumb
en: Thumb (16-bit instruction set)
ru: Thumb (набор 16-битных инструкций)

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:26bit
en: 26-Bit Model (Processor status register folded into program counter)
ru: 26-битная модель (регистр состояния процессора вложен в счетчик программы)

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:fastmult
en: 32x32->64-bit multiplication
ru: 32x32->64-битное умножение

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:fpa
en: Floating point accelerator
ru: Ускоритель плавающей точки

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:vfp
en: VFP (early SIMD vector floating point instructions)
ru: VFP (ранний вектор SIMD инструкций плавающей точки)

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:edsp
en: DSP extensions (the 'e' variant of the ARM9 CPUs, and all others above)
ru: расширения DSP (вариант "e" процессоров ARM9 и выше)

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:java
en: Jazelle (Java bytecode accelerator)
ru: Jazelle (ускоритель байт-кода Java)

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:iwmmxt
en: SIMD instructions similar to Intel MMX
ru: Инструкции SIMD, схожие с Intel MMX

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:crunch
en: MaverickCrunch coprocessor (if kernel support enabled)
ru: Сопроцессор MaverickCrunch (при наличии поддержки в ядре)

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:neon
en: Advanced SIMD/NEON on AArch32
ru: Дополнительный SIMD/NEON на AArch32

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:evtstrm
en: Kernel event stream using generic architected timer
ru: поток событий ядра с использованием общего архитектурного таймера

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:vfpv3
en: VFP version 3
ru: VFP версии 3

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:vfpv3d16
en: VFP version 3 with 16 D-registers
ru: VFP версии 3 с 16 D-регистрами

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:vfpv4
en: VFP version 4 with fast context switching
ru: VFP версии 4 с быстрым контекстным переключением

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:vfpd32
en: VFP with 32 D-registers
ru: VFP с 32 D-регистрами

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:tls
en: TLS register
ru: Регистр TLS

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:idiva
en: SDIV and UDIV hardware division in ARM mode
ru: Аппаратное разделение SDIV и UDIV в режиме ARM

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:idivt
en: SDIV and UDIV hardware division in Thumb mode
ru: Аппаратное разделение SDIV и UDIV в режиме Thumb

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:lpae
en: 40-bit Large Physical Address Extension
ru: 40-битное большое физическое адресное расширение

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:pmull
en: 64x64->128-bit F2m multiplication (arch>=8)
ru: 64x64->128-битное умножение F2m (arch>=8)

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:aes
en: Crypto:AES (arch>=8)
ru: Крипто:AES (arch>=8)

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:sha1
en: Crypto:SHA1 (arch>=8)
ru: Крипто:SHA1 (arch>=8)

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:sha2
en: Crypto:SHA2 (arch>=8)
ru: Крипто:SHA2 (arch>=8)

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:crc32
en: CRC32 checksum instructions (arch>=8)
ru: инструкции контрольной суммы CRC32 (arch>=8)

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:fp
en: Floating-point on AArch64 (arch>=8)
ru: С плавающей точкой на AArch64 (arch>=8)

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:asimd
en: Advanced SIMD/NEON on AArch64 (arch>=8)
ru: Дополнительный SIMD/NEON на AArch64 (arch>=8)

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:atomics
en: Atomic instructions on AArch64 (arch>=8)
ru: Атомарные инструкции на AArch64 (arch>=8)

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:fphp
en: Half precision floating point on AArch64 (arch>=8)
ru: С плавающей точкой половинной точности на AArch64 (arch>=8)

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:asimdhp
en: Advanced SIMD with BFloat16 on AArch64 (arch>=8)
ru: Расширенный SIMD с BFloat16 на AArch64 (arch>=8)

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:cpuid
en: CPU features can be read on AArch64 (arch>=8)
ru: Возможности процессора можно прочитать на AArch64 (arch>=8)

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:asimdrdm
en: Advanced SIMD rounding Double MulAcc on AArch64 (arch>=8)
ru: Расширенное округление SIMD Double MulAcc на AArch64 (arch>=8)

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:jscvt
en: JacaScript conversion on AArch64 (arch>=8)
ru: Преобразование JavaScript в AArch64 (arch>=8)

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:fcma
en: Complex number SIMD on AArch64 (arch>=8)
ru: Комплексные числа SIMD на AArch64 (arch>=8)

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:lrcpc
en: Weak release consistency on AArch64 (arch>=8)
ru: Слабая согласованность релизов на AArch64 (arch>=8)

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:dcpop
en: Data cache clean to Point of Persistence on AArch64 (arch>=8)
ru: Очистка кэша данных до точки сохранения на AArch64 (arch>=8)

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:sha3
en: SHA-3 instructions on AArch64 (arch>=8)
ru: Инструкции SHA-3 на AArch64 (arch>=8)

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:sm3
en: SM3 instructions on AArch64 (arch>=8)
ru: Инструкции SM3 на AArch64 (arch>=8)

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:sm4
en: SM4 instructions on AArch64 (arch>=8)
ru: Инструкции SM4 на AArch64 (arch>=8)

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:asimddp
en: SIMD Dot Product on AArch64 (arch>=8)
ru: Скалярное произведение SIMD на AArch64 (arch>=8)

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:sha512
en: SHA512 instructions on AArch64 (arch>=8)
ru: Инструкции SHA512 на AArch64 (arch>=8)

[ctx: arm-flag]
note: !/flag:sve
en: Scalable Vector Extension on AArch64 (arch>=8)
ru: Масштабируемое векторное расширение на AArch64 (arch>=8)

en: Cache information not available=
ru: Информация о кэше недоступна=

en: Level %d (%s)=%d-way set-associative, %d sets, %dKB size
ru: Уровень %d (%s)=%d-канальный множественно-ассоциативный, %d множеств, размер %d кБ

en: Caches
ru: Кэши

en: Level %d (%s)#%d=%dx %dKB (%dKB), %d-way set-associative, %d sets
ru: Уровень %d (%s)#%d=%dx %d кБ (%d кБ), %d-канальный множественно-ассоциативный, %d множеств

en: ARM Processor
ru: Процессор ARM

en: Empty List
ru: Пустой список

en: Clocks
ru: Частоты

en: Linux Name
ru: Название Linux

en: Decoded Name
ru: Декодированное имя

en: Mode
ru: Режим

en: Implementer
ru: Исполнитель

en: Part
ru: Часть

en: Architecture
ru: Архитектура

en: Variant
ru: Вариант

en: Capabilities
ru: Возможности

en: SOC/Package
ru: SOC/Пакет

en: Logical CPU Config
ru: Логическая конфигурация процессора

en: Socket:Core
ru: Сокет:Ядро

en: 
    [Battery: %s]
    State=%s (load: %s)
    Capacity=%s / %s (%.2f%%)
    Battery Technology=%s (%s)
    Manufacturer=%s
    Model Number=%s
    Serial Number=%s
ru: 
    [Батарея: %s]
    Состояние=%s (нагрузка: %s)
    Емкость=%s / %s (%.2f%%)
    Технология батареи=%s (%s)
    Производитель=%s
    Номер модели=%s
    Серийный номер=%s

en: 
    [AC Power Supply: %s]
    Online=%s
    AC Power Type=%s
    Voltage now=%.3f V
    Voltage max design=%.3f V
ru: 
    [Сеть переменного тока: %s]
    Онлайн=%s
    Тип сети переменного тока=%s
    Текущее напряжение=%.3f В
    Максимальное напряжение=%.3f В

en: 
    [AC Power Supply: %s]
    Online=%s
    AC Power Type=%s
ru: 
    [Сеть переменного тока: %s]
    Онлайн=%s
    Тип сети переменного тока=%s

en: 
    [Battery: %s]
    State=%s
    Capacity=%s %% / %s
    Battery Usage=%.0f W
    Time remaining=%02dh %02dm
    Battery Health=%.0f %%
    Design Full Energy=%.3f Wh
    Current Full Energy=%.3f Wh
    Design Full Capacity=%.3f Ah
    Current Full Capacity=%.3f Ah
    Voltage Design=%.3f V
    Battery Technology=%s
    Manufacturer=%s
    Model Number=%s
    Serial Number=%s
ru: 
    [Батарея: %s]
    Состояние=%s
    Емкость=%s%% / %s
    Использование батареи=%.0f Вт
    Оставшееся время=%02d ч. %02d мин.
    Здоровье батареи=%.0f%%
    Проектная полная энергия=%.3f Вт·ч
    Текущая полная энергия=%.3f Вт·ч
    Проектная полная емкость=%.3f А·ч
    Текущая полная емкость=%.3f А·ч
    Проектное напряжение=%.3f В
    Технология батареи=%s
    Производитель=%s
    Номер модели=%s
    Серийный номер=%s

en: 
    [Battery (APM)]
    Charge=%d%%
    Remaining Charge=%s of %s
    Using=%s
    APM driver version=%s
    APM BIOS version=%s
ru: 
    [Батарея (APM)]
    Заряд=%d%%
    Оставшийся заряд=%s из %s
    Используется=%s
    APM драйвер версии=%s
    APM BIOS версии=%s

en: 
    [Battery (APM)]
    Charge=%d%%
    Using=%s
    APM driver version=%s
    APM BIOS version=%s
ru: 
    [Батарея (APM)]
    Заряд=%d%%
    Используется=%s
    APM драйвер версии=%s
    APM BIOS версии=%s

en: [No batteries]
    No batteries found on this system=
ru: [Батареи отсутствуют]
    Батареи не найдены на этой системе=

en: Graphics Processors
ru: Графические процессоры

en: Monitors
ru: Мониторы

en: PCI Devices
ru: Устройства PCI

en: USB Devices
ru: Устройства USB

en: Firmware
ru: Прошивка

en: Battery
ru: Батарея

en: Sensors
ru: Сенсоры

en: System DMI
ru: DMI системы

en: Memory Devices
ru: Устройства памяти

en: Device Tree
ru: Дерево устройств

en: Resources
ru: Ресурсы

en: Released
ru: Выпущенный

en: Release Date
ru: Дата выпуска

en: Distro and CPU Supported Profiles
ru: Поддерживаемые профили дистрибутива и процессора

en: Sensor
ru: Сенсор

en: Serial Number
ru: Серийный номер

en: Devices
ru: Устройства

en: Update CPU database
ru: Обновить базу данных ЦП

en: Update PCI ID listing
ru: Обновить список PCI ID

en: Update USB ID listing
ru: Обновить список USB ID

en: Update EDID vendor codes
ru: Обновить коды поставщиков EDID

en: Update IEEE OUI vendor codes
ru: Обновить коды поставщиков IEEE OUI

en: Update SD card manufacturer information
ru: Обновите информацию о производителе SD-карты

en: Update CPU flags database
ru: Обновление базы данных флагов ЦП

en: Gathers information about hardware devices
ru: Собирает информацию об устройствах

en: A copy of <i><b>pci.ids</b></i> is not available on the system.
ru: Копия <i><b>pci.ids</b></i> недоступна в системе.

en: A full <i><b>pci.ids</b></i> is not available on the system.
ru: Полный <i><b>pci.ids</b></i> недоступен в системе.

en: Ensure hardinfo2 service is enabled+started: sudo systemctl enable hardinfo2 --now (systemd distro)
ru: Убедитесь, что служба hardinfo2 включена и запущена: sudo systemctl enable hardinfo2 --now (systemd distro)

en: Add yourself to hardinfo2 group:
    sudo usermod -a -G hardinfo2 $USER
    Logout/Reboot for groups to be updated...
ru: Добавьте себя в группу hardinfo2:
    sudo usermod -a -G hardinfo2 $USER
    Затем перезагрузитесь...

en: Any NVMe storage devices present are not listed.
    <b><i>udisks2</i></b> is required for NVMe devices.
ru: Ни одно устройство хранения данных NVMe не найдено.
    Для устройств NVMe требуется <b><i>udisks2</i></b>.

en: Compatible
ru: Совместимый

en: Memory Map
ru: Карта памяти

en: IRQ Map
ru: Карта IRQ

en: Alias Map
ru: Карта псевдонимов

en: Symbol Map
ru: Карта символов

en: Product
ru: Продукт

en: Family
ru: Семейство

en: Asset Tag
ru: Метка актива

en: DMI Unavailable
ru: DMI недоступен

en: DMI is not available. Perhaps this platform does not provide DMI.
ru: DMI недоступен. Возможно, эта платформа не предоставляет DMI.

en: Memory Device List
ru: Список устройств памяти

en: Memory Array
ru: Массив памяти

en: DMI Handle
ru: DMI дескриптор

en: Locator
ru: Локатор

en: Use
ru: Использование

en: Error Correction Type
ru: Тип коррекции ошибок

en: Size (Present / Max)
ru: Размер (Настоящий / Максимальный)

en: Devices (Populated / Sockets)
ru: Устройства (Заполнено / Сокетов)

en: Types Present
ru: Типы в наличии

en: ROM Size
ru: Размер ROM

en: Memory Socket
ru: Сокет памяти

en: DMI Handles (Array, Socket)
ru: DMI Handles (Массив, Сокет)

en: Bank Locator
ru: Локатор банка

en: Form Factor
ru: Форм-фактор

en: Part Number
ru: Номер детали

en: Rated Speed
ru: Оцениваемая скорость

en: Configured Speed
ru: Настроенная скорость

en: Data Width/Total Width
ru: Ширина данных/Общая ширина

en: Rank
ru: Ранг

en: Minimum Voltage
ru: Минимальное напряжение

en: Maximum Voltage
ru: Максимальное напряжение

en: Configured Voltage
ru: Настроенное напряжение

en: (Empty)
ru: (Пусто)

en: Serial Presence Detect (SPD) Summary
ru: Сводка по SPD

en: (Not available - See hint box below)
ru: (Недоступно — см. подсказку ниже)

en: No DMI available
ru: DMI недоступен

en: <b><i>dmidecode</i></b> package installed
ru: <b><i>dmidecode</i></b> установлен

en: Add yourself to hardinfo2 group: sudo usermod -a -G hardinfo2 $USER
    Logout/Reboot for groups to be updated...
ru: Добавьте себя в группу hardinfo2: sudo usermod -a -G hardinfo2 $USER
    Затем перезагрузитесь или завершите сеанс, чтобы группы обновились...

en: Memory Information requires more Setup:
ru: Информация о памяти требует дополнительных настроек:

en: "More often than not, information contained in the DMI tables is inaccurate,
    incomplete or simply wrong." -<i><b>dmidecode</b></i> manual page
ru: "Чаще всего информация, содержащаяся в таблицах DMI, является неточной.
     -<i><b>dmidecode</b></i> страница руководства

[ctx: cache-type]
en: Data
ru: данные

[ctx: cache-type]
en: Instruction
ru: инструкции

[ctx: cache-type]
en: Unified
ru: унифицированный

en: Device cannot be removed easily
ru: Устройство не может быть легко удалено

en: Device is updatable in this or any other mode
ru: Устройство можно обновить в этом или любом другом режиме

en: Update can only be done from offline mode
ru: Обновление возможно только в автономном режиме

en: Requires AC power
ru: Требуется питание от сети переменного тока

en: Is locked and can be unlocked
ru: Заблокирован и может быть разблокирован

en: Is found in current metadata
ru: Найден в текущих метаданных

en: Requires a bootloader mode to be manually enabled by the user
ru: Требуется ручное включение режима загрузчика

en: Has been registered with other plugins
ru: Был зарегистрирован с другими плагинами

en: Requires a reboot to apply firmware or to reload hardware
ru: Требуется перезагрузка для применения прошивки или инициализации оборудования

en: Requires system shutdown to apply firmware
ru: Для применения прошивки требуется выключение системы

en: Has been reported to a metadata server
ru: Сообщено на сервер метаданных

en: User has been notified
ru: Пользователь был уведомлен

en: Always use the runtime version rather than the bootloader
ru: Всегда используйте версию среды выполнения, а не загрузчика

en: Install composite firmware on the parent before the child
ru: Установите составную прошивку на родительском устройстве перед дочерним

en: Is currently in bootloader mode
ru: В настоящее время находится в режиме загрузчика

en: The hardware is waiting to be replugged
ru: Аппаратное обеспечение ждет повторного подключения

en: Ignore validation safety checks when flashing this device
ru: Игнорировать проверки безопасности при прошивке этого устройства

en: Requires the update to be retried with a new plugin
ru: Требуется повторить обновление с новым плагином

en: Do not add instance IDs from the device baseclass
ru: Не добавляйте идентификаторы экземпляров из базового класса устройства

en: Device update needs to be separately activated
ru: Обновление устройства необходимо активировать отдельно

en: Ensure the version is a valid semantic version, e.g. numbers separated with dots
ru: Убедитесь, что версия является допустимой семантической версией, например, числа разделены точками

en: Extra metadata can be exposed about this device
ru: Об этом устройстве могут быть раскрыты дополнительные метаданные

en: DeviceId
ru: Идентификатор устройства

en: Guid
ru: Гид

en: Plugin
ru: Подключение

en: Flags
ru: Флаги

en: VendorId
ru: Идентификатор поставщика

en: VersionBootloader
ru: Версия загрузчика

en: Icon
ru: Ярлык

en: InstallDuration
ru: Продолжительность установки

en: Created
ru: Создан

en: Checksum
ru: Контрольная сумма

en: Protocol
ru: Протокол

en: Firmware List
ru: Список прошивок

en: Requires the <i><b>fwupd</b></i> daemon.
ru: Требуется демон <i><b>fwupd</b></i>.

en: Maximum Link Width
ru: Максимальная ширина линии

en: Maximum Link Speed
ru: Максимальная скорость линии

en: GT/s
ru: ГТ/с

en: BIOS Version
ru: Версия BIOS

en: Device Information
ru: Информация об устройстве

en: Location
ru: Место

en: DRM Device
ru: Устройство DRM

en: Class
ru: Класс

en: In Use
ru: Используется

en: Unknown integrated GPU
ru: Неизвестный интегрированный графический процессор

en: clock-frequency property
ru: свойство тактовой частоты

en: Operating Points (OPPv1)
ru: Рабочие точки (OPPv1)

en: Operating Points (OPPv2)
ru: Рабочие точки (OPPv2)

en: Device Tree Node
ru: Узел дерева устройств

en: Status
ru: Состояние

en: GPUs
ru: Графические процессоры

en: No GPU devices found
ru: Графические устройства не найдены

en: IA64 Processor
ru: Процессор IA64

en: Architecture Revision
ru: Ревизия архитектуры

en: CPU regs
ru: Регистры

en: Features
ru: Возможности

en: Bus
ru: Шина

en: Connected to
ru: Подключен к

en: InfraRed port
ru: Инфракрасный порт

en: System Type
ru: Тип системы

en: Calibration
ru: Калибровка

en: (Unspecified)
ru: (Не определено)

en: Week %d of %d
ru: %d неделя %d года

en: Ok
ru: OK

en: Fail
ru: Ошибка

en: (Empty List)
ru: (Пустой список)

en: Signal Type
ru: Тип сигнала

en: Digital
ru: Цифровой

en: Analog
ru: Аналоговый

en: Interface
ru: Интерфейс

en: Bits per Color Channel
ru: Бит на цветовой канал

en: Speaker Allocation
ru: Расположение динамиков

en: Output (Max)
ru: Вывод (максимально)

en: EDID Device
ru: Устройство EDID

en: Serial
ru: Серия

en: Manufacture Date
ru: Дата производства

en: EDID Meta
ru: Метаданные EDID

en: bytes
ru: байт

en: Extension Blocks
ru: Блоки расширений

en: Extended to
ru: Расширено до

en: EDID Descriptors
ru: Дескрипторы EDID

en: Detailed Timing Descriptors (DTD)
ru: Подробные дескрипторы тайминга (DTD)

en: Established Timings Bitmap (ETB)
ru: Битовый массив установленных таймингов (ETB)

en: Standard Timings (STD)
ru: Стнадартные тайминги (STD)

en: E-EDID Extension Blocks
ru: Блоки расширений E-EDID

en: EIA/CEA-861 Data Blocks
ru: Блоки данных EIA/CEA-861

en: EIA/CEA-861 Short Audio Descriptors
ru: Короткие дескрипторы видео EIA/CEA-861

en: EIA/CEA-861 Short Video Descriptors
ru: Короткие дескрипторы аудио EIA/CEA-861

en: DisplayID Timings
ru: Тайминги DisplayID

en: DisplayID Strings
ru: Строки DisplayID

en: Hex Dump
ru: Дамп данных в шестнадцатеричном формате

en: Data
ru: Данные

en: Connection
ru: Подключение

en: PA-RISC Processor
ru: Процессор PA-RISC

en: Link Width
ru: Ширина линии

en: Link Speed
ru: Скорость линии

en: Domain
ru: Домен

en: Function
ru: Функция

en: No PCI devices found
ru: Устройства PCI не найдены

en: POWER Processor
ru: Процессор POWER

en: ⚬ Can do black and white printing=
ru: ⚬ Может печатать черно-белым=

en: ⚬ Can do color printing=
ru: ⚬ Может печатать цветным=

en: ⚬ Can do duplexing=
ru: ⚬ Может печатать на обеих сторонах=

en: ⚬ Can do staple output=
ru: ⚬ Может скреплять на выходе=

en: ⚬ Can do copies=
ru: ⚬ Можно делать копии=

en: ⚬ Can collate copies=
ru: ⚬ Можно сравнивать копии=

en: ⚬ Printer is rejecting jobs=
ru: ⚬ Принтер отклоняет задачи=

en: ⚬ Printer was automatically discovered and added=
ru: ⚬ Принтер был автоматически найден и добавлен=

en: Idle
ru: Неактивен

en: Printing a Job
ru: Печатается задача

en: Stopped
ru: Остановлен

en: [Printers]
    No suitable CUPS library found=
ru: [Принтеры]
    Подходящей библиотеки CUPS не найдено=

en: [Printers (CUPS)]
ru: [Принтеры (CUPS)]

en: [Printers]
    No printers found=
ru: [Принтеры]
    Принтеры не найдены=

[ctx: rv-ext]
en: RISC-V 32-bit
ru: 32-битная RISC-V

[ctx: rv-ext]
en: RISC-V 64-bit
ru: 64-битная RISC-V

[ctx: rv-ext]
en: RISC-V 128-bit
ru: 128-битная RISC-V

[ctx: rv-ext]
en: Base embedded integer instructions (15 registers)
ru: Базовые встроенные целочисленные инструкции (15 регистров)

[ctx: rv-ext]
en: Base integer instructions (31 registers)
ru: Базовые целочисленные инструкции (31 регистр)

[ctx: rv-ext]
en: Hardware integer multiply and divide
ru: Аппаратное умножение и деление целых чисел

[ctx: rv-ext]
en: Atomic memory operations
ru: Атомные операции с памятью

[ctx: rv-ext]
en: Compressed 16-bit instructions
ru: Сжатые 16-битные инструкции

[ctx: rv-ext]
en: Floating-point instructions, single-precision
ru: Инструкции с плавающей запятой, одинарной точности

[ctx: rv-ext]
en: Floating-point instructions, double-precision
ru: Инструкции с плавающей запятой, двойной точности

[ctx: rv-ext]
en: Floating-point instructions, quad-precision
ru: Инструкции с плавающей запятой, четверной точности

[ctx: rv-ext]
en: Bit manipulation instructions
ru: Инструкции манипуляции битами

[ctx: rv-ext]
en: Vector operations
ru: Векторные операции

[ctx: rv-ext]
en: Scalar Cryptography
ru: Скалярная криптография

[ctx: rv-ext]
en: Base Counters and Timers
ru: Базовые счетчики и таймеры

[ctx: rv-ext]
en: Control and Status Register
ru: Регистр контроля и статуса

[ctx: rv-ext]
en: Instruction-Fetch Fence
ru: Инструкция-Fetch Fence

[ctx: rv-ext]
en: Hardware performance counters
ru: Счетчики производительности оборудования

[ctx: rv-ext]
en: Accell Index addresses
ru: Адреса индекса Accell

[ctx: rv-ext]
en: Basic bit-manipulation
ru: Базовая битовая манипуляция

[ctx: rv-ext]
en: Supervisor-level Instructions
ru: Инструкции уровня супервизора

[ctx: rv-ext]
en: User Mode
ru: Пользовательский режим

[ctx: rv-ext]
en: Transactional memory
ru: Транзакционная память

[ctx: rv-ext]
en: Packed SIMD instructions
ru: Сжатые инструкции SIMD

[ctx: rv-ext]
en: Decimal floating-point instructions
ru: Десятичные инструкции с плавающей запятой

[ctx: rv-ext]
en: Dynamically translated languages
ru: Языки с динамической трансляцией

[ctx: rv-ext]
en: User-level interrupts
ru: Прерывания пользовательского уровня

en: S390 Processor
ru: Процессор S390

en: ID String
ru: Строка ID

en: SuperH Processor
ru: Процессор SuperH

en: Bus Frequency
ru: Частота шины

en: Module Frequency
ru: Частота модуля

en: Unspecified
ru: Не указано

en: Invalid
ru: Недействительный

en: Row address bits
ru: Биты адреса строки

en: Column address bits
ru: Биты адреса столбца

en: Number of rows
ru: Количество столбцов

en: Data width
ru: Ширина данных

en: Interface signal levels
ru: Уровни сигналов интерфейса

en: Configuration type
ru: Тип конфигурации

en: Refresh
ru: Обновление

en: Timings
ru: Тайминги

en: Voltage
ru: Напряжение

en: JEDEC Timings
ru: JEDEC-тайминги

en: Ranks
ru: Ранги

en: IO Pins per Chip
ru: IO-контактов на чип

en: Thermal Sensor
ru: Термодатчик

en: Present
ru: Есть

en: Not present
ru: Нет

en: Supported Voltages
ru: Поддерживаемые напряжения

en: Supported CAS Latencies
ru: Поддерживаемые задержки CAS

en: XMP Profile
ru: XMP-профиль

en: Speed
ru: Скорость

en: XMP Timings
ru: XMP-тайминги

en: Serial Presence Detect (SPD)
ru: Детектор SPD

en: SPD Revision
ru: Редакция SPD

en: Module Vendor
ru: Поставщик модуля

en: DRAM Vendor
ru: Поставщик DRAM

en: Manufacturing Date (Year / Week)
ru: Дата изготовления (год / неделя)

en: NVMe Controller
ru: NVMe-контроллер

en: Read Error Rate
ru: Частота ошибок чтения

en: Throughput Performance
ru: Общая производительность диска

en: Spin-Up Time
ru: Время раскрутки шпинделя

en: Start/Stop Count
ru: Количество циклов старт/стоп

en: Reallocated Sector Count
ru: Количество переназначенных секторов

en: Read Channel Margin
ru: Запас канала чтения

en: Seek Error Rate
ru: Частота возникновения ошибок позиционирования головок

en: Seek Timer Performance
ru: Средняя производительность операции позиционирования головок

en: Power-On Hours
ru: Время во включенном состоянии (в часах)

en: Spin Retry Count
ru: Количество повторных попыток раскрутки шпинделя

en: Calibration Retry Count
ru: Количество повторных попыток калибровки

en: Power Cycle Count
ru: Количество циклов включения-выключения

en: Soft Read Error Rate
ru: Количество некорректируемых ошибок чтения

en: Runtime Bad Block
ru: Время запуска плохого блока

en: End-to-End error
ru: Количество ошибок передачи данных через кэш памяти буфера

en: Reported Uncorrectable Errors
ru: Количество некорректируемых ошибок

en: Command Timeout
ru: Количество операций, отмененных из-за превышения времени отклика

en: High Fly Writes
ru: Количество случаев записи при полете головки выше расчетного уровня

en: Airflow Temperature
ru: Температура воздуха в корпусе

en: G-sense Error Rate
ru: Количество ошибок в результате ударных нагрузок

en: Power-off Retract Count
ru: Количество повторов парковок головок при выключении питания

en: Load Cycle Count
ru: Количество циклов перемещения головок в зону данных

en: Temperature
ru: Температура

en: Hardware ECC Recovered
ru: Количество случаев коррекции ошибок аппаратной частью диска

en: Reallocation Event Count
ru: Количество операций переназначения секторов

en: Current Pending Sector Count
ru: Текущее количество нестабильных секторов

en: Uncorrectable Sector Count
ru: Количество секторов, не корректируемых аппаратной частью диска

en: UltraDMA CRC Error Count
ru: Количество ошибок CRC в режиме UltraDMA

en: Multi-Zone Error Rate
ru: Общее количество ошибок записи

en: Run Out Cancel
ru: Количество ошибок Error Correcting (ECC)

en: Flying Height
ru: Высота между головкой и поверхностью диска

en: Spin High Current
ru: Величина силы тока при раскрутке диска

en: Spin Buzz
ru: Количество попыток раскрутки шпинделя из-за пониженного тока

en: Offline Seek Performance
ru: Производительность выполнения внутренних тестов накопителя

en: Disk Shift
ru: Смещение блока дисков относительно вертикальной оси шпинделя

en: G-Sense Error Rate
ru: Количество ошибок в результате ударных нагрузок

en: Loaded Hours
ru: Количество часов, отработанных диском

en: Load/Unload Retry Count
ru: Количество повторных попыток ввода/вывода головок в зону данных

en: Load Friction
ru: Величина силы трения головок при их вводе в зону данных

en: Load/Unload Cycle Count
ru: Количество циклов ввода/вывода головок в зону данных

en: Load-in time
ru: Время ввода головок в зону данных

en: Torque Amplification Count
ru: Количество попыток скомпенсировать крутящий момент

en: Power-Off Retract Count
ru: Количество повторов парковки головок при выключении питания

en: GMR Head Amplitude
ru: Амплитуда «дрожания» головок

en: Endurance Remaining
ru: Процент завершенных физических циклов записи на диск

en: Good Block Rate
ru: Частота хороших блоков

en: Head Flying Hours
ru: Время позиционирования головок

en: Read Error Retry Rate
ru: Частота ошибок во время чтения диска

en: Total LBAs Written
ru: Количество записанных LBA

en: Total LBAs Read
ru: Количество считанных LBA

en: Wear leveling Count
ru: Оставшийся срок службы диска

en: Total Used Reserved Block Count
ru: Общее количество используемых резервных блоков

en: Total Program Fail Count
ru: Общее количество неудачных операций записи

en: Total Erase Fail Count
ru: Общее количество неудачных операций стирания

en: Available Reserved Space
ru: Общее количество резервных блоков

en: Program Fail Count
ru: Количество неудачных операций записи

en: Erase Fail Count
ru: Количество неудачных операций стирания

en: TA Counter Increased
ru: Количество неисправимых ошибок при чтении адреса сектора

en: Total Unused Reserved Block Count
ru: Общее количество неиспользуемых резервных блоков

en: Removable
ru: Съемное

en: Fixed
ru: Фиксированное

en: Ejectable
ru: Сменное

en: Self-monitoring (S.M.A.R.T.)
ru: Мониторинг (S.M.A.R.T.)

en: Power Management
ru: Управление питанием

en: Advanced Power Management
ru: Расширенное управление питанием

en: Automatic Acoustic Management
ru: Автоматическое управление шумом

en: [Drive Information]
    Model=%s
ru: [Информация о диске]
    Модель=%s

en: Revision=%s
    Block Device=%s
    Serial=%s
    Size=%s
    Features=%s
ru: Ревизия=%s
    Блочное устройство=%s
    Серия=%s
    Размер=%s
    Возможности=%s

en: Rotation Rate=%d RPM
ru: Скорость вращения=%d об/мин

en: Media=%s
    Media compatibility=%s
ru: Медиа=%s
    Совместимость с медиа=%s

en: I/F Speed=%s, %s (%llu MHz)
ru: Скорость интерфейса: %s, %s (%llu МГц)

en: Connection bus=%s
ru: Шина подключения=%s

en: Lifetime exceeded
ru: Срок службы превышен

en: Normal
ru: Нормальный

en: Warning >80%% used
ru: Предупреждение: использовано >80%%

en: Failing >90%% used
ru: Сбой: использовано >90%%

en: [Self-monitoring ExtCSD]
    Production Date=%s
    SLC Flash Status=%s
    MLC Flash Status=%s
    Pre EOL Status=%s
ru: [Самодиагностика ExtCSD]
    Дата производства=%s
    Статус SLC-флэш=%s
    Статус MLC-флэш=%s
    Статус резервных блоков=%s

en: [Self-monitoring (S.M.A.R.T.)]
    Status=%s
    Bad Sectors=%lld
    Power on time=%lld days %lld hours
    Temperature=%d°C
ru: [Самодиагностика (S.M.A.R.T.)]
    Статус=%s
    Количество поврежденных секторов=%lld
    Время работы с момента включения=%lld дней %lld часов
    Температура=%d°C

en: Failing
ru: Неудачно

en: OK
ru: ОК

en: [S.M.A.R.T. Attributes]
    Attribute=<tt>Value</tt>
ru: [Атрибуты S.M.A.R.T.]
    Атрибут=<tt>Значение</tt>

en: [S.M.A.R.T. Attributes]
    Attribute=<tt>Value      / Normalized / Worst / Threshold</tt>
ru: [Атрибуты S.M.A.R.T.]
    Атрибут=<tt>Значение   / Нормализованное / Худшее / Пороговое</tt>

en: %lld sector | %lld sectors
ru[0]: %lld сектор
ru[1]: %lld сектора
ru[2]: %lld секторов

en: [Partition table]
    Type=%s
ru: [Таблица разделов]
    Тип=%s

en: Partition %s=%s
ru: Раздел %s=%s

en: 
    [SCSI Disks]
ru: 
    [SCSI диски]

en: [Device Information]
    Model=%s
ru: [Информация об устройстве]
    Модель=%s

en: Type=%s
    Revision=%s
    [SCSI Controller]
    Controller=scsi%d
    Channel=%d
    ID=%d
    LUN=%d
ru: Тип=%s
    Ревизия=%s
    [Контроллер SCSI]
    Контроллер=scsi%d
    Канал=%d
    ID=%d
    LUN=%d

en: 
    [IDE Disks]
ru: 
    [IDE диски]

en: Driver=%s
ru: Драйвер=%s

en: Device Name=hd%c
    Media=%s
    Cache=%dkb
ru: Имя устройства=hd%c
    Медиа=%s
    Кэш=%d кБ

en: [Geometry]
    Physical=%s
    Logical=%s
ru: [Геометрия]
    Физическая=%s
    Логическая=%s

en: [Capabilities]
    %s
ru: [Возможности]
    %s

en: [Speeds]
    %s
ru: [Скорости]
    %s

en: Sub-class
ru: Подкласс

en: Mb/s
ru: МБ/с

en: Manufacturer
ru: Производитель

en: Max Current
ru: Максимальная сила тока

en: mA
ru: мА

en: USB Version
ru: Версия USB

en: Device Version
ru: Версия устройства

en: No USB devices found.
ru: Устройства USB не найдены.

en: Model Name
ru: Название

en: Family, model, stepping
ru: Семейство, модель, степпинг

en: Microcode Version
ru: Версия микрокода

en: Configuration
ru: Конфигурация

en: Cache Size
ru: Размер кэша

en: kb
ru: кБ

en: Bug Workarounds
ru: Обход багов

en: Socket Information
ru: Информация о сокете

en: CPU Socket
ru: Сокет процессора

en: External Clock
ru: Частота системной шины

en: Max Frequency
ru: Максимальная частота

en: Package Information
ru: Информация о комплекте

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:fpu
en: Onboard FPU (floating point support)
ru: Встроенный FPU (поддержка плавающей запятой)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:vme
en: Virtual 8086 mode enhancements
ru: Улучшения виртуального режима 8086

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:de
en: Debugging Extensions (CR4.DE)
ru: Расширения отладки (CR4.DE)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pse
en: Page Size Extensions (4MB memory pages)
ru: Расширения размера страницы (страницы памяти 4 МБ)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:tsc
en: Time Stamp Counter (RDTSC)
ru: Счетчик временной метки (RDTSC)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:msr
en: Model-Specific Registers (RDMSR, WRMSR)
ru: Модельно-зависимые регистры (RDMSR, WRMSR)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pae
en: Physical Address Extensions (support for more than 4GB of RAM)
ru: Расширения физического адреса (поддержка более 4 ГБ ОЗУ)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:mce
en: Machine Check Exception
ru: Аппаратная проверка исключений

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:cx8
en: CMPXCHG8 instruction (64-bit compare-and-swap)
ru: Инструкция CMPXCHG8 (64-битное атомарное сравнение с обменом)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:apic
en: Onboard APIC
ru: Встроенный APIC

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:mtrr
en: Memory Type Range Registers
ru: Регистры диапазона типа памяти

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pge
en: Page Global Enable (global bit in PDEs and PTEs)
ru: Включение глобальной страницы (глобальный бит в PDE и PTE)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:mca
en: Machine Check Architecture
ru: Архитектура машинного контроля

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:cmov
en: CMOV instructions (conditional move) (also FCMOV)
ru: Инструкции CMOV (условная пересылка данных) (также FCMOV)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pat
en: Page Attribute Table
ru: Таблица атрибутов страницы

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pse36
en: 36-bit PSEs (huge pages)
ru: 36-битные PSE (огромные страницы)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pn
en: Processor serial number
ru: Серийный номер процессора

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:clflush
en: Cache Line Flush instruction
ru: Инструкция Cache Line Flush

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:dts
en: Debug Store (buffer for debugging and profiling instructions), or alternately: digital thermal sensor
ru: Debug Store (буфер для инструкций по отладке и профилированию) или альтернативно: цифровой термодатчик

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:acpi
en: ACPI via MSR (temperature monitoring and clock speed modulation)
ru: ACPI через MSR (мониторинг температуры и модуляции тактовой частоты)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:mmx
en: Multimedia Extensions
ru: Расширения мультимедиа

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:sse
en: Intel SSE vector instructions
ru: Векторные инструкции Intel SSE

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:ss
en: CPU self snoop
ru: Проверка процессора

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:ht
en: Hyper-Threading
ru: Многопоточность (Hyper-Threading)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:tm
en: Automatic clock control (Thermal Monitor)
ru: Автоматический контроль частоты (монитор температуры)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:ia64
en: Intel Itanium Architecture 64-bit (not to be confused with Intel's 64-bit x86 architecture with flag x86-64 or "AMD64" bit indicated by flag lm)
ru: 64-битная архитектура Intel Itanium (не путать с 64-битной архитектурой x86 от Intel с флагом x86-64 или "AMD64"-битной с флагом bit)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pbe
en: Pending Break Enable (PBE# pin) wakeup support
ru: Поддержка пробуждения Pending Break Enable (PBE# pin)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:syscall
en: SYSCALL (Fast System Call) and SYSRET (Return From Fast System Call)
ru: SYSCALL (быстрый системный вызов) и SYSRET (возврат после быстрого системного вызова

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:mp
en: Multiprocessing Capable.
ru: Поддержка многопроцессорности.

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:nx
en: Execute Disable
ru: Выполнение отключено

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:mmxext
en: AMD MMX extensions
ru: Расширения AMD MMX

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:fxsr_opt
en: FXSAVE/FXRSTOR optimizations
ru: Оптимизации FXSAVE/FXRSTOR

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pdpe1gb
en: One GB pages (allows hugepagesz=1G)
ru: Страница размером 1 ГБ (разрешает hugepagesz=1G)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:rdtscp
en: Read Time-Stamp Counter and Processor ID
ru: Чтение счетчика временной метки и ID процессора

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:lm
en: Long Mode (x86-64: amd64, also known as Intel 64, i.e. 64-bit capable)
ru: Длинный режим (x86-64: amd64, также известен как Intel 64, т.е. совместимый с 64-бит)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:3dnow
en: 3DNow! (AMD vector instructions, competing with Intel's SSE1)
ru: 3DNow! (векторные инструкции AMD, конкурирующие с SSE1 от Intel)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:3dnowext
en: AMD 3DNow! extensions
ru: Расширения AMD 3DNow!

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:recovery
en: CPU in recovery mode
ru: Процессор в режиме восстановления

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:longrun
en: Longrun power control
ru: Управление питанием LongRun

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:lrti
en: LongRun table interface
ru: Интерфейс таблицы LongRun

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:cxmmx
en: Cyrix MMX extensions
ru: Расширения Cyrix MMX

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:k6_mtrr
en: AMD K6 nonstandard MTRRs
ru: Нестандартные регистры диапазонов типов памяти (MTRR) AMD K6

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:cyrix_arr
en: Cyrix ARRs (= MTRRs)
ru: ARR-регистры Cyrix (эквивалент MTRR)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:centaur_mcr
en: Centaur MCRs (= MTRRs)
ru: MCR-регистры Centaur (эквивалент MTRR)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:constant_tsc
en: TSC ticks at a constant rate
ru: Счетчик метки времени (TSC) работает на постоянной частоте

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:up
en: SMP kernel running on UP
ru: Ядро SMP запущено на UP

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:art
en: Always-Running Timer
ru: Постоянный таймер

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:arch_perfmon
en: Intel Architectural PerfMon
ru: Архитектурный монитор производительности Intel

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pebs
en: Precise-Event Based Sampling
ru: Механизм прецизионной выборки событий

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:bts
en: Branch Trace Store
ru: Сохранение трассировки ветвлений

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:rep_good
en: rep microcode works well
ru: микрокод rep работает нормально

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:acc_power
en: AMD accumulated power mechanism
ru: Механизм накопления питания AMD

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:nopl
en: The NOPL (0F 1F) instructions
ru: Инструкции NOPL (0F 1F)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:xtopology
en: cpu topology enum extensions
ru: Расширения для перечисления топологии процессора

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:tsc_reliable
en: TSC is known to be reliable
ru: Счетчик метки времени (TSC) считается надежным

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:nonstop_tsc
en: TSC does not stop in C states
ru: Счетчик метки времени (TSC) не останавливается в состояниях C

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:cpuid
en: CPU has CPUID instruction itself
ru: Процессор имеет собственную инструкцию CPUID

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:extd_apicid
en: has extended APICID (8 bits)
ru: имеются расширенные APICID (8 бит)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:amd_dcm
en: multi-node processor
ru: многоузловой процессор

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:eagerfpu
en: Non lazy FPU restore
ru: Неленивое восстановление FPU

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:nonstop_tsc_s3
en: TSC doesn't stop in S3 state
ru: Счетчик метки времени (TSC) не останавливается в состоянии S3

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:tsc_known_freq
en: TSC has known frequency
ru: TSC имеет известную частоту

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:mce_recovery
en: CPU has recoverable machine checks
ru: Процессор поддерживает механизм восстановления аппаратных сбоев

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pni
en: SSE-3 ("Prescott New Instructions")
ru: SSE-3 ("Новые инструкции Prescott")

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pclmulqdq
en: Perform a Carry-Less Multiplication of Quadword instruction - accelerator for GCM)
ru: Инструкция умножения QuadWord без переноса (ускоритель для GCM)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:dtes64
en: 64-bit Debug Store
ru: Хранилище 64-битной отладки

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:monitor
en: Monitor/Mwait support (Intel SSE3 supplements)
ru: Поддержка Monitor/Mwait (дополняет Intel SSE3)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:ds_cpl
en: CPL Qual. Debug Store
ru: Хранилище отладочных данных CPL-Qualified

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:vmx
en: Hardware virtualization, Intel VMX
ru: Аппаратная виртуализация, Intel VMX

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:smx
en: Safer mode TXT (TPM support)
ru: Безопасный режим TXT (поддержка TPM)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:est
en: Enhanced SpeedStep
ru: Энергосбережение Enhanced SpeedStep

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:tm2
en: Thermal Monitor 2
ru: Монитор температуры 2

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:ssse3
en: Supplemental SSE-3
ru: Дополнительный SSE-3

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:cid
en: Context ID
ru: ID контекста

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:sdbg
en: silicon debug
ru: отладка кремния

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:fma
en: Fused multiply-add
ru: Совмещенное умножение-сложение

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:xtpr
en: Send Task Priority Messages
ru: Отправлять сообщения о приоритете задач

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pdcm
en: Performance Capabilities
ru: Возможности производительности

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pcid
en: Process Context Identifiers
ru: Идентификаторы контекста процесса

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:dca
en: Direct Cache Access
ru: Прямой доступ к кэшу

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:movbe
en: Move Data After Swapping Bytes instruction
ru: Инструкция перемещения данных с перестановкой байт

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:popcnt
en: Return the Count of Number of Bits Set to 1 instruction (Hamming weight, i.e. bit count)
ru: Инструкция, возвращающая количество установленных в 1 бит (вес Хэмминга)

[ctx: x86-flag]
en: Tsc deadline timer
ru: Таймер по достижению порога TSC

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:aes
en: Advanced Encryption Standard
ru: Расширенный стандарт шифрования

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:aes-ni
en: Advanced Encryption Standard (New Instructions)
ru: Расширенный стандарт шифрования (новые инструкции)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:xsave
en: Save Processor Extended States: also provides XGETBY,XRSTOR,XSETBY
ru: Сохранение расширенных состояний процессора: также добавляет XGETBY,XRSTOR,XSETBY

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:avx
en: Advanced Vector Extensions
ru: Дополнительные векторные расширения

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:f16c
en: 16-bit fp conversions (CVT16)
ru: 16-битные конверсии fp (CVT16)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:rdrand
en: Read Random Number from hardware random number generator instruction
ru: Инструкция считывания случайного числа из аппаратного генератора

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:hypervisor
en: Running on a hypervisor
ru: Запущено в гипервизоре

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:rng
en: Random Number Generator present (xstore)
ru: Наличие генератора случайных чисел (xstore)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:rng_en
en: Random Number Generator enabled
ru: Генератор случайных чисел включен

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:ace
en: on-CPU crypto (xcrypt)
ru: шифрование на процессоре (xcrypt)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:ace_en
en: on-CPU crypto enabled
ru: шифрование на процессоре включено

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:ace2
en: Advanced Cryptography Engine v2
ru: Расширенный криптографический движок v2

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:ace2_en
en: ACE v2 enabled
ru: ACE v2 включен

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:phe
en: PadLock Hash Engine
ru: Движок контрольных сумм PadLock

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:phe_en
en: PHE enabled
ru: PHE включен

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pmm
en: PadLock Montgomery Multiplier
ru: Множитель PadLock Montgomery

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pmm_en
en: PMM enabled
ru: PMM включен

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:lahf_lm
en: Load AH from Flags (LAHF) and Store AH into Flags (SAHF) in long mode
ru: Загрузка AH из флагов (LAHF) и хранение AH в флагах (SAHF) в длинном режиме

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:cmp_legacy
en: If yes HyperThreading not valid
ru: Если да, многопоточность не работает

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:svm
en: "Secure virtual machine": AMD-V
ru: "Безопасная виртуальная машина": AMD-V

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:extapic
en: Extended APIC space
ru: Расширенное пространство APIC

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:cr8_legacy
en: CR8 in 32-bit mode
ru: CR8 в 32-битном режиме

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:abm
en: Advanced Bit Manipulation
ru: Дополнительное управление битами

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:misalignsse
en: indicates if a GP exception is generated when some legacy SSE instructions operate on unaligned data
ru: указывает, генерируется ли GP-исключение при работе некоторых устаревших SSE-инструкций с невыровненными данными

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:3dnowprefetch
en: 3DNow prefetch instructions
ru: инструкции 3DNow prefetch

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:osvw
en: indicates OS Visible Workaround, which allows the OS to work around processor errata.
ru: показывает на видимое ОС обходное решение, позволяющее обойти опечатки процессора.

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:ibs
en: Instruction Based Sampling
ru: Сэмплинг, основанный на инструкциях

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:xop
en: extended AVX instructions
ru: расширенные инструкции AVX

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:skinit
en: SKINIT/STGI instructions
ru: инструкции SKINIT/STGI

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:wdt
en: Watchdog timer
ru: Сторожевой таймер

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:lwp
en: Light Weight Profiling
ru: Легковесное профилирование

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:fma4
en: 4 operands MAC instructions
ru: Инструкции MAC 4 операндов

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:tce
en: translation cache extension
ru: расширение переноса кэша

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:tbm
en: Trailing Bit Manipulation
ru: Скользящее манипулирование битами

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:topoext
en: Topology Extensions CPUID leafs
ru: Расширения топологии потоков CPUID

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:perfctr_core
en: Core Performance Counter Extensions
ru: Расширения счетчика производительности ядра

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:perfctr_nb
en: NB Performance Counter Extensions
ru: Расширения счетчика производительности NB

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:bpext
en: data breakpoint extension
ru: расширение точки прерывания данных

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:ptsc
en: performance time-stamp counter
ru: счетчик временной метки производительности

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:perfctr_l2
en: L2 Performance Counter Extensions
ru: Расширения счетчика производительности L2

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:mwaitx
en: MWAIT extension (MONITORX/MWAITX)
ru: Расширение MWAIT (MONITORX/MWAITX)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:cpb
en: Intel CPUID Faulting
ru: Ошибка Intel CPUID

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:cpb
en: AMD Core Performance Boost
ru: Увеличение производительности ядра AMD

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:epb
en: IA32_ENERGY_PERF_BIAS support
ru: Поддержка IA32_ENERGY_PERF_BIAS

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:intel_pt
en: Intel Processor Tracing
ru: Отслеживание процессора Intel

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pti
en: Kernel PAge Table Isolation Enabled
ru: Включена изоляция таблиц страниц ядра

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:ibrs
en: Set/clear IBRS on kernel entry/exit
ru: Установка/сброс IBRS при входе/выходе из ядра

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:ssbd
en: Speculative Store Bypass Disable
ru: Запрет спекулятивного обхода сохранения

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:ibrs
en: Indirect Branch Restricted Speculation
ru: Ограничение спекулятивного выполнения для косвенных ветвлений

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:ibpb
en: Indirect Branch Prediction Barrier without guaranteed RSB flush
ru: Барьер предсказания косвенных ветвлений без гарантированной очистки RSB

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:stibp
en: Single Thread Indirect Branch Predictors
ru: Однопоточные предсказатели косвенных ветвлений

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:ibrs_enhanced
en: Enhanced IBRS
ru: Улучшенный IBRS

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:vnmi
en: Intel Virtual NMI
ru: Виртуальный NMI Intel

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:ept
en: Intel Extended Page Table
ru: Расширенная таблица страниц Intel

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:vpid
en: Intel Virtual Processor ID
ru: ID виртуального процессора Intel

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:vmmcall
en: prefer VMMCALL to VMCALL
ru: предпочитать VMMCALL, а не VMCALL

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:ept_ad
en: Intel Extended Page Table access-dirty bit
ru: Бит доступа к расширенной таблице страниц Intel

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:avx512_bf16
en: AVX512 BFLOAT16 instructions
ru: Инструкции AVX512 BFLOAT16

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:fsgsbase
en: {RD/WR}{FS/GS}BASE instructions
ru: Инструкции {RD/WR}{FS/GS}BASE

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:tsc_adjust
en: TSC adjustment MSR
ru: TSC настройка MSR

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:sgx
en: Software Guard Extensions
ru: Расширения программной защиты

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:bmi1
en: 1st group bit manipulation extensions
ru: Расширения управления битами 1-й группы

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:hle
en: Hardware Lock Elision
ru: Аппаратная блокировка Elision

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:avx2
en: AVX2 instructions
ru: Инструкции AVX2

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:smep
en: Supervisor Mode Execution Protection
ru: Защита выполнения режима супервизора

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:bmi2
en: 2nd group bit manipulation extensions
ru: Расширения управления битами 2-й группы

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:erms
en: Enhanced REP MOVSB/STOSB
ru: Улучшенный REP MOVSB/STOSB

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:invpcid
en: Invalidate Processor Context ID
ru: Аннулировать ID контекста процессора

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:invpcid_single
en: Invalidate Processor Context ID (Single)
ru: Аннулировать ID контекста процессора (одиночный)

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:rtm
en: Restricted Transactional Memory
ru: Ограниченная память переносов

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:cqm
en: Cache QoS Monitoring
ru: Мониторинг кэша QoS

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:mpx
en: Memory Protection Extension
ru: Расширение защиты памяти

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:avx512f
en: AVX-512 foundation
ru: Основа AVX-512

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:avx512dq
en: AVX-512 Double/Quad instructions
ru: Инструкции AVX-512 Double/Quad

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:rdseed
en: The RDSEED instruction
ru: Инструкция RDSEED

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:adx
en: The ADCX and ADOX instructions
ru: Инструкции ADCX и ADOX

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:smap
en: Supervisor Mode Access Prevention
ru: Предотвращение доступа к режиму супервизора

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:avx512ifma
en: AVX-512 Integer Fused Multiply-Add instructions
ru: Инструкции AVX-512 для совмещенного умножения-сложения целых чисел

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:clflushopt
en: CLFLUSHOPT instruction
ru: Инструкция CLFLUSHOPT

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:clwb
en: CLWB instruction
ru: Инструкция CLWB

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:avx512pf
en: AVX-512 Prefetch
ru: Предварительная выборка AVX-512

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:avx512er
en: AVX-512 Exponential and Reciprocal
ru: AVX-512 Экспоненциальный и обратный

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:avx512cd
en: AVX-512 Conflict Detection
ru: Обнаружения конфликтов AVX-512

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:sha_ni
en: SHA1/SHA256 Instruction Extensions
ru: Расширения инструкций SHA1/SHA256

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:avx512bw
en: AVX-512 Byte/Word instructions
ru: Инструкции AVX-512 Byte/Word

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:avx512vl
en: AVX-512 128/256 Vector Length extensions
ru: Расширения длины вектора AVX-512 128/256

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:md_clear
en: VERW clears CPU buffers
ru: VERW очищает буферы процессора

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:flush_l1d
en: Flush L1D cache
ru: Очистка кэша L1D

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:xsaveopt
en: Optimized XSAVE
ru: Оптимизированный XSAVE

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:xgetbv1
en: XGETBV with ECX = 1
ru: XGETBV с ECX = 1

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:cqm_occup_llc
en: LLC occupancy monitoring
ru: Мониторинг занятости LLC

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:cqm_mbm_total
en: LLC total MBM monitoring
ru: Полный MBM-мониторинг LLC

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:cqm_mbm_local
en: LLC local MBM monitoring
ru: Локальный MBM-мониторинг LLC

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:split_lock_detect
en: AC for split lock
ru: Проверка выравнивания для расщепленных блокировок

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:clzero
en: CLZERO instruction
ru: Инструкция CLZERO

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:irperf
en: instructions retired performance counter
ru: инструкции счетчика отложенной производительности

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:xsaveerptr
en: Always save/restore FP error pointers
ru: Всегда сохранять/восстанавливать указатели ошибок FP

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:wbnoinvd
en: WBNOINVD instruction
ru: Инструкция WBNOINVD

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:dtherm
en: digital thermal sensor
ru: цифровой сенсор температуры

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:ida
en: Intel Dynamic Acceleration
ru: Динамическое ускорение Intel

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:arat
en: Always Running APIC Timer
ru: Таймер APIC всегда запущен

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pln
en: Intel Power Limit Notification
ru: Уведомление о лимите энергии Intel

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pts
en: Intel Package Thermal Status
ru: Состояние температуры Intel

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:hwp
en: Intel Hardware P-states
ru: Аппаратные P-states Intel

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:hwp_notify
en: HWP notification
ru: Уведомление HWP

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:hwp_act_window
en: HWP Activity Window
ru: Окно активности HWP

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:hwp_epp
en: HWP Energy Performance Preference
ru: Настройка производительности энергии HWP

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:hwp_pkg_req
en: HWP package-level request
ru: Запрос уровня пакета HWP

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:npt
en: AMD Nested Page Table support
ru: Поддержка таблиц вложенной страницы AMD

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:lbrv
en: AMD LBR Virtualization support
ru: Поддержка виртуализации AMD LBR

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:svm_lock
en: AMD SVM locking MSR
ru: Блокировка MSR AMD SVM

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:nrip_save
en: AMD SVM next_rip save
ru: Сохранение next_rip AMD SVM

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:tsc_scale
en: AMD TSC scaling support
ru: Поддержка масштабирования AMD TSC

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:vmcb_clean
en: AMD VMCB clean bits support
ru: Поддержка чистых бит AMD VMCB

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:flushbyasid
en: AMD flush-by-ASID support
ru: Поддержка AMD flush-by-ASID

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:decodeassists
en: AMD Decode Assists support
ru: Поддержка помощи декодирования

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pausefilter
en: AMD filtered pause intercept
ru: Перехват фильтрованной паузы AMD

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pfthreshold
en: AMD pause filter threshold
ru: Порог фильтра паузы AMD

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:avic
en: Virtual Interrupt Controller
ru: Контроллер виртуального прерывания

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:avx512vbmi
en: AVX512 Vector Bit Manipulation instructions
ru: Инструкции AVX-512 для векторных манипуляций на битовом уровне

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:umip
en: User Mode Instruction Protection
ru: Защита инструкций пользовательского режима

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pku
en: Protection Keys for Userspace
ru: Ключи защиты для пространства пользователя

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:ospke
en: OS Protection Keys Enable
ru: Включение защиты ключей ОС

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:avx512_vbmi2
en: Additional AVX512 Vector Bit Manipulation instructions
ru: Дополнительные инструкции AVX-512 для векторных манипуляций на битовом уровне

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:gfni
en: Galois Field New instructions
ru: Новые инструкции для работы с полями Галуа

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:vaes
en: Vector AES
ru: Векторный AES

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:vpclmulqdq
en: Carry-Less Multiplication Double QuadWord
ru: Умножение Double QuadWord без переноса

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:avx512_vnni
en: Vector Neural Network Instructions
ru: Векторные инструкции для нейронных сетей

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:avx512_bitalg
en: Support for VPOPCNT[B,W] and VPSHUF-BITQMB instructions
ru: Поддержка инструкций VPOPCNT[B,W] и VPSHUF-BITQMB

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:avx512_vpopcntdq
en: POPCNT for vectors of DW/DQ
ru: POPCNT для подсчета установленных бит в DW/DQ

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:rdpid
en: RDPID instruction
ru: Инструкция RDPID

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:sgx_lc
en: Software Guard Extensions Launch Control
ru: Контроль запуска расширений защиты программного обеспечения

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:overflow_recov
en: MCA overflow recovery support
ru: Поддержка восстановления после переполнения MCA

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:succor
en: uncorrectable error containment and recovery
ru: неисправимое содержание ошибки и восстановление

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:smca
en: Scalable MCA
ru: Масштабируемый MCA

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:fsrm
en: Fast Short Rep Mov
ru: Быстрое копирование коротких строк REP MOVSB

[ctx: x86-flag]
note: !/bug:f00f
en: Intel F00F bug
ru: Ошибка Intel F00F

[ctx: x86-flag]
note: !/bug:11ap
en: Bad local APIC aka 11AP
ru: Неверный локальный APIC или 11AP

[ctx: x86-flag]
note: !/bug:fxsave_leak
en: FXSAVE leaks FOP/FIP/FOP
ru: FXSAVE утекает FOP/FIP/FOP

[ctx: x86-flag]
note: !/bug:clflush_monitor
en: AAI65, CLFLUSH required before MONITOR
ru: AAI65, CLFLUSH требуются до MONITOR

[ctx: x86-flag]
note: !/bug:sysret_ss_attrs
en: SYSRET doesn't fix up SS attrs
ru: SYSRET не исправляет атрибуты SS

[ctx: x86-flag]
note: !/bug:espfix
en: IRET to 16-bit SS corrupts ESP/RSP high bits
ru: IRET на 16-битные SS прерывает высшие биты ESP/RSP

[ctx: x86-flag]
note: !/bug:null_seg
en: Nulling a selector preserves the base
ru: Обнуление селектора сохраняет базу

[ctx: x86-flag]
note: !/bug:swapgs_fence
en: SWAPGS without input dep on GS
ru: SWAPGS без ввода зависит от GS

[ctx: x86-flag]
note: !/bug:monitor
en: IPI required to wake up remote CPU
ru: Требуется IPI для удаленного пробуждения процессора

[ctx: x86-flag]
note: !/bug:cpu_insecure & bug:cpu_meltdown
en: CPU is affected by meltdown attack and needs kernel page table isolation
ru: Процессор подвержен атаке Meltdown, требуется изоляция таблицы страниц ядра

[ctx: x86-flag]
note: !/bug:spectre_v1
en: CPU is affected by Spectre variant 1 attack with conditional branches
ru: Процессор подвержен атаке Spectre v1 с последовательными ветвями

[ctx: x86-flag]
note: !/bug:spectre_v2
en: CPU is affected by Spectre variant 2 attack with indirect branches
ru: Процессор подвержен атаке Spectre v2 с непрямыми ветвями

[ctx: x86-flag]
note: !/bug:spec_store_bypass
en: CPU is affected by speculative store bypass attack
ru: Процессор подвержен атаке спекулятивного обхода хранилища

[ctx: x86-flag]
note: !/bug:l1tf
en: CPU is affected by L1 Terminal Fault
ru: Процессор подвержен влиянию ошибки терминала L1

[ctx: x86-flag]
note: !/bug:mds
en: CPU is affected by Microarchitectual data sampling
ru: Процессор подвержен микроархитектурной выборке данных

[ctx: x86-flag]
note: !/bug:swapgs
en: CPU is affected by speculation through SWAPGS
ru: Процессор подвержен влиянию спекулятивных операций через SWAPGS

[ctx: x86-flag]
note: !/bug:itlb_multihit
en: CPU may incur MCE during certain page attribute changes
ru: Процессор может вызвать исключение MCE при определенных изменениях атрибутов страниц

[ctx: x86-flag]
note: !/bug:srbds
en: CPU may leak RNG bits if not mitigated
ru: Процессор может допускать утечку битов RNG, если не принять меры защиты

[ctx: x86-flag]
note: !/bug:mmio_stale_data
en: CPU is affected by Proccesor MMIO Stale Data vulnerbilities
ru: Процессор подвержен уязвимостям, связанным с устаревшими данными в MMIO

[ctx: x86-flag]
note: !/bug:mmio_unknown
en: MMIO State Data status is unknown
ru: Статус данных о состоянии MMIO неизвестен

[ctx: x86-flag]
note: !/bug:retbleed
en: CPU is affected by RETBleed
ru: Процессор подвержен воздействию RETBleed

[ctx: x86-flag]
note: !/bug:eibrs_pbrsb
en: EIBRS is vulnerable to Post Barrier Address Predictions
ru: EIBRS уязвим для предсказаний адреса после установки барьера

[ctx: x86-flag]
note: !/bug:gds
en: CPU is affected by Gather Data Sampling
ru: Процессор подвержен уязвимости GDS

[ctx: x86-flag]
note: !/bug:srso
en: AMD BTB untrain RETs
ru: Сброс AMD BTB для инструкций RET

[ctx: x86-flag]
note: !/bug:bhi
en: CPU is affected by Branch History Injection
ru: Процессор подвержен инъекции в историю ветвлений

[ctx: x86-flag]
note: !/bug:ibpb_no_ret
en: IBPB omits return target predictions
ru: IBPB пропускает предсказания целей возврата

[ctx: x86-flag]
note: !/bug:spectre_v2_user
en: CPU is affected by Spectre variant 2 attack between user processes
ru: Процессор подвержен атаке Spectre v2 между пользовательскими процессами

[ctx: x86-flag]
note: !/bug:its
en: CPU is affected by Indirect Target Selection
ru: Процессор подвержен уязвимости выбора косвенной цели

[ctx: x86-flag]
note: !/bug:its_native_only
en: CPU is affected by ITS, VMX is not affected
ru: Процессор подвержен ITS, но виртуализация VMX не затронута

[ctx: x86-flag]
note: !/bug:tsa
en: CPU is affected by Transient Scheduler Attacks
ru: Процессор подвержен атакам на планировщик через переходные состояния

[ctx: x86-flag]
note: !/bug:vmscape
en: CPU is affected by VMSCAPE attacks from guests
ru: Процессор подвержен атакам VMSCAPE из гостевых систем

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pm:ts
en: temperature sensor
ru: датчик температуры

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pm:fid
en: frequency id control
ru: контроль частоты id

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pm:vid
en: voltage id control
ru: контроль вольтажа id

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pm:ttp
en: thermal trip
ru: изменение температуры

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pm:tm
en: hardware thermal control
ru: аппаратный контроль температуры

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pm:stc
en: software thermal control
ru: программный контроль температуры

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pm:100mhzsteps
en: 100 MHz multiplier control
ru: контроль множителя 100 МГц

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pm:hwpstate
en: hardware P-state control
ru: аппаратное управление P-state

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pm:cpb
en: core performance boost
ru: повышение производительности ядра

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pm:eff_freq_ro
en: Readonly aperf/mperf
ru: aperf/mperf только для чтения

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pm:proc_feedback
en: processor feedback interface
ru: интерфейс отзыва процессора

[ctx: x86-flag]
note: !/flag:pm:acc_power
en: accumulated power mechanism
ru: механизм накопления питания

en: Interfaces
ru: Интерфейсы

en: IP Connections
ru: IP-подключения

en: Routing Table
ru: Таблица маршрутизации

en: ARP Table
ru: Таблица ARP

en: DNS Servers
ru: DNS-серверы

en: Statistics
ru: Статистика

en: Shared Directories
ru: Общие каталоги

en: IP Address
ru: IP-адрес

en: MAC Address
ru: MAC-адрес

en: Name Servers
ru: Серверы имен

en: Connections
ru: Соединения

en: Local Address
ru: Локальный адрес

en: Foreign Address
ru: Удаленный адрес

en: State
ru: Состояние

en: Sent
ru: Отправлено

en: Received
ru: Получено

en: IP routing table
ru: Таблица IP-маршрутизации

en: Destination/Gateway
ru: Цель/Шлюз

en: Mask
ru: Маска

en: Gathers information about this computer's network connection
ru: Собирает информацию о сетевых подключениях

[ctx: wi-op-mode]
en: Auto
ru: Авто

[ctx: wi-op-mode]
en: Managed
ru: Управляемый

[ctx: wi-op-mode]
en: Master
ru: Владелец

[ctx: wi-op-mode]
en: Repeater
ru: Ретранслятор

[ctx: wi-op-mode]
en: Secondary
ru: Вторичный

[ctx: wi-op-mode]
en: (Unknown)
ru: (Неизвестно)

[ctx: net-if-type]
en: Point-to-Point
ru: Точка-точка

[ctx: net-if-type]
en: Wireless
ru: Беспроводной

[ctx: net-if-type]
en: Virtual Point-to-Point (TUN)
ru: Виртуальная точка-точка (TUN)

[ctx: net-if-type]
en: Parallel Line Internet Protocol
ru: Параллельный интернет-протокол

[ctx: net-if-type]
en: Infrared
ru: Инфракрасный

[ctx: net-if-type]
en: Serial Line Internet Protocol
ru: Последовательный интернет-протокол

[ctx: net-if-type]
en: Integrated Services Digital Network
ru: Цифровая сеть комплексного обслуживания

[ctx: net-if-type]
en: IPv6-over-IPv4 Tunnel
ru: Туннель IPv6-через-IPv4

[ctx: net-if-type]
en: VMWare Virtual Network Interface (NAT)
ru: Виртуальный сетевой интерфейс VMWare (NAT)

[ctx: net-if-type]
en: VMWare Virtual Network Interface
ru: Виртуальный сетевой интерфейс VMWare

[ctx: net-if-type]
en: Personal Area Network (PAN)
ru: Персональная локальная сеть (PAN)

[ctx: net-if-type]
en: Bridge Interface
ru: Интерфейс моста

[ctx: net-if-type]
en: Hamachi Virtual Personal Network
ru: Виртуальная персональная сеть Hamachi

[ctx: net-if-type]
en: Intermediate Functional Block
ru: Промежуточный функциональный блок

[ctx: net-if-type]
en: GRE Network Tunnel
ru: Сетевой туннель GRE

[ctx: net-if-type]
en: Mesh Network
ru: Ячеистая сеть

[ctx: net-if-type]
en: Wireless Master Interface
ru: Главный беспроводной интерфейс

[ctx: net-if-type]
en: VirtualBox Virtual Network Interface
ru: Виртуальный сетевой интерфейс VirtualBox

[ctx: net-if-type]
en: Wireless (WAN)
ru: Беспроводная сеть (WAN)

[ctx: net-if-type]
en: (Unknown)
ru: (Неизвестно)

en: Network Interfaces
ru: Сетевые интерфейсы

en: None Found
ru: Не найдено

en: Network Adapter Properties
ru: Свойства сетевого адаптера

en: Interface Type
ru: Тип интерфейса

en: Hardware Address (MAC)
ru: Аппаратный адрес (MAC)

en: Transfer Details
ru: Информация о передаче данных

en: Bytes Received
ru: Получено байт

en: Bytes Sent
ru: Отправлено байт

en: dBm
ru: дБм

en: mW
ru: мВт

en: Wireless Properties
ru: Свойства беспроводной сети

en: Network Name (SSID)
ru: Название сети (SSID)

en: Bit Rate
ru: Битрейт

en: Transmission Power
ru: Мощность передатчика

en: Link Quality
ru: Качество связи

en: Signal / Noise
ru: Сигнал / шум

en: Internet Protocol (IPv4)
ru: Интернет-протокол (IPv4)

en: (Not set)
ru: (не установлен)

en: Broadcast Address
ru: Широковещательный адрес

en: RAM
ru: ОЗУ
