haruna - en to fi translation catalogue (344 entries)

[ctx: @title]
en: Media player
fi: Mediasoitin

[ctx: copyright statement]
en: (c) 2019-2025
fi: © 2019–2025

[ctx: @info:credit]
en: Developer
fi: Kehittäjä

en: Feature-rich command-line audio/video downloader
fi: Monipuolinen komentorivin ääni- ja videolataaja

en: Command line video player
fi: Komentorivin videosoitin

en: Cross-platform solution to record, convert and stream audio and video
fi: Alustariippumaton ratkaisu äänen ja videon tallentamiseen, muuntamiseen ja suoratoistoon

[ctx: @info:shell]
en: File to open
fi: Avattava tiedosto

[ctx: @info:shell]
en: Allows to temporarily override the ytdl format selection setting. Will be overwritten if the setting is changed through the GUI
fi: Sallii väliaikaisesti ohittaa Youtube-dl-muotovalinta-asetuksen. Sivuutetaan, jos asetusta muutetaan käyttöliittymässä

[ctx: @info:shell]
en: bestvideo+bestaudio/best
fi: parasvideo+parasääni/paras

[ctx: @info reason for blocking sleep and screen slocking]
en: Playing media file
fi: Toistetaan mediatiedostoa

[ctx: @action]
en: Open Actions Dialog
fi: Avaa toimintoikkuna

[ctx: @action]
en: About Haruna
fi: Tietoa Harunasta

[ctx: @action]
en: Report bug
fi: Ilmoita viasta

[ctx: @action]
en: Sponsor Haruna
fi: Sponsoroi Harunaa

[ctx: @action]
en: Audio Cycle Up
fi: Lisää äänenvoimakkuutta

[ctx: @action]
en: Audio Cycle Down
fi: Vähennä äänenvoimakkuutta

[ctx: @action]
en: Settings
fi: Asetukset

[ctx: @action]
en: Configure Keyboard Shortcuts
fi: Aseta pikanäppäimet

[ctx: @action]
en: Exit Fullscreen
fi: Poistu koko näytöltä

[ctx: @action]
en: Frame Step Forward
fi: Kuva-askel eteenpäin

[ctx: @action]
en: Frame Step Backward
fi: Kuva-askel taaksepäin

[ctx: @action]
en: Load Last Played File
fi: Avaa viimeksi soitettu tiedosto

[ctx: @action]
en: Mute
fi: Vaimenna

[ctx: @action]
en: Open Context Menu
fi: Avaa kontekstivalikko

[ctx: @action]
en: Opens and closes the context menu at the position of the mouse pointer
fi: Avaa ja sulkee kontekstivalikon hiiriosoittimen kohdalle

[ctx: @action]
en: Open File
fi: Avaa tiedosto

[ctx: @action]
en: Add External Subtitle…
fi: Lisää ulkoinen tekstitys…

[ctx: @action]
en: Playback Speed Increase
fi: Lisää toistonopeutta

[ctx: @action]
en: Playback Speed Decrease
fi: Vähennä toistonopeutta

[ctx: @action]
en: Playback Speed Reset
fi: Palauta toistonopeus

[ctx: @action]
en: Play/Pause
fi: Toista/tauko

[ctx: @action]
en: Play Next
fi: Toista seuraava

[ctx: @action]
en: Play Previous
fi: Toista edellinen

[ctx: @action]
en: Quit
fi: Lopeta

[ctx: @action]
en: Restart Playback
fi: Käynnistä toisto uudelleen

[ctx: @action]
en: Seek Small Step Forward
fi: Hyppää pieni askel eteenpäin

[ctx: @action]
en: Seek Small Step Backward
fi: Hyppää pieni askel taaksepäin

[ctx: @action]
en: Seek Medium Step Forward
fi: Hyppää keskikokoinen askel eteenpäin

[ctx: @action]
en: Seek Medium Step Backward
fi: Hyppää keskikokoinen askel taaksepäin

[ctx: @action]
en: Seek Big Step Forward
fi: Hyppää suuri askel eteenpäin

[ctx: @action]
en: Seek Big Step Backward
fi: Hyppää suuri askel taaksepäin

[ctx: @action]
en: Seek Next Chapter
fi: Hyppää seuraavaan lukuun

[ctx: @action]
en: Seek Previous Chapter
fi: Hyppää edelliseen lukuun

[ctx: @action]
en: Seek To Next Subtitle
fi: Hyppää seuraavaan tekstiin

[ctx: @action]
en: Seek To Previous Subtitle
fi: Hyppää edelliseen tekstiin

[ctx: @action]
en: Seek To Watch Later Position
fi: Hyppää katso myöhemmin -kohtaan

[ctx: @action]
en: Set Loop
fi: Aseta silmukka

[ctx: @action]
en: Screenshot
fi: Ruutukaappaus

[ctx: @action]
en: Subtitle Toggle
fi: Näytä tai piilota tekstitys

[ctx: @action]
en: Subtitle Increase Font Size
fi: Kasvata tekstitysfontin kokoa

[ctx: @action]
en: Subtitle Decrease Font Size
fi: Pienennä tekstitysfontin kokoa

[ctx: @action]
en: Subtitle Move Up
fi: Nosta tekstitystä

[ctx: @action]
en: Subtitle Move Down
fi: Laske tekstitystä

[ctx: @action]
en: Subtitle Quicken
fi: Nopeuta tekstitystä

[ctx: @action]
en: Subtitle Delay
fi: Tekstitysviive

[ctx: @action]
en: Subtitle Cycle Up
fi: Nopeuta tekstitystä

[ctx: @action]
en: Subtitle Cycle Down
fi: Hidasta tekstitystä

[ctx: @action]
en: Toggle Deinterlacing
fi: Ota käyttöön tai poista käytöstä lomituksenpoisto

[ctx: @action]
en: Toggle Fullscreen
fi: Vaihda koko näytön tilaan tai tilasta

[ctx: @action]
en: Toggle Menu Bar
fi: Näytä tai piilota valikkorivi

[ctx: @action]
en: Toggle Header
fi: Näytä tai piilota otsake

[ctx: @action]
en: Playlist
fi: Toistolista

[ctx: @action]
en: Video Move Left
fi: Siirrä videota vasemmalle

[ctx: @action]
en: Video Move Right
fi: Siirrä videota oikealle

[ctx: @action]
en: Video Move Up
fi: Siirrä videota ylemmäs

[ctx: @action]
en: Video Move Down
fi: Siirrä videota alemmas

[ctx: @action]
en: Rotate clockwise
fi: Käännä myötäpäivään

[ctx: @action]
en: Rotate counter clockwise
fi: Käännä vastapäivään

[ctx: @action]
en: Volume Up
fi: Lisää äänenvoimakkuutta

[ctx: @action]
en: Volume Down
fi: Vähennä äänenvoimakkuutta

[ctx: @action]
en: Zoom In
fi: Lähennä

[ctx: @action]
en: Zoom Out
fi: Loitonna

[ctx: @action]
en: Zoom Reset
fi: Palauta lähennystaso

[ctx: @action]
en: Contrast Up
fi: Lisää kontrastia

[ctx: @action]
en: Contrast Down
fi: Vähennä kontrastia

[ctx: @action]
en: Contrast Reset
fi: Palauta kontrasti

[ctx: @action]
en: Brightness Up
fi: Lisää kirkkautta

[ctx: @action]
en: Brightness Down
fi: Vähennä kirkkautta

[ctx: @action]
en: Brightness Reset
fi: Palauta kirkkaus

[ctx: @action]
en: Gamma Up
fi: Lisää gammaa

[ctx: @action]
en: Gamma Down
fi: Vähennä gammaa

[ctx: @action]
en: Gamma Reset
fi: Palauta gamma

[ctx: @action]
en: Saturation Up
fi: Lisää värikylläisyyttä

[ctx: @action]
en: Saturation Down
fi: Vähennä värikylläisyyttä

[ctx: @action]
en: Saturation Reset
fi: Palauta värikylläisyys

[ctx: @info]
en: The chosen shortcut conflicts with the shortcut of the <b>%1</b> action.<br><br>Do you want to reassign the shortcut?
fi: Valittu pikanäppäin on ristiriidassa toiminnon <b>%1</b> kanssa.<br><br>Haluatko sijoittaa pikanäppäimen uudelleen?

[ctx: @action:button]
en: Reassign
fi: Sijoita uudelleen

[ctx: @info:tooltip]
en: Could not play: %1
fi: Ei voitu toistaa: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Subtitle timing: %1 seconds
fi: Tekstityksen ajoitus: %1 sekuntia

[ctx: @action The "None" subtitle track is used to clear/unset selected track]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: @info:tooltip osd]
en: Screenshot failed
fi: Ruutukaappaus epäonnistui

[ctx: @info:tooltip osd]
en: Screenshot taken
fi: Kaapattiin ruutu

[ctx: @info:tooltip osd]
en: Screenshot: %1
fi: Ruutukaappaus: %1

[ctx: Error message when video can't be decoded/played]
en: No video track detected, most likely the video track can't be decoded/played due to missing codecs
fi: Videoraitaa ei havaittu: sitä ei todennäköisesti puuttuvien koodekkien takia ole voitu purkaa tai toistaa

[ctx: @info:tooltip osd]
en: Skipped chapter: %1
fi: Ohitettiin luku: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Audio: %1 %2
fi: Ääni: %1 %2

[ctx: osd message when trying to open subtile selection dialog while no file is open]
en: Can't load subtitle when no file is open
fi: Tekstitystä ei voi ladata, kun yhtään tiedostoa ei ole auki

[ctx: @info:tooltip]
en: Playback speed: %1
fi: Toistonopeus: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Loop start: %1
fi: Silmukan alku: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Loop: %1 - %2
fi: Silmukka: %1–%2

[ctx: @info:tooltip]
en: Loop cleared
fi: Silmukka tyhjennetty

[ctx: @info:tooltip]
en: Subtitles off
fi: Ei tekstitystä

[ctx: @info:tooltip]
en: Subtitles on
fi: Tekstitys käytössä

[ctx: @info:tooltip]
en: Subtitle: None
fi: Tekstitys: ei

[ctx: @info:tooltip]
en: Subtitle: %1 %2
fi: Tekstitys: %1 %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Subtitle scale: %1
fi: Tekstitysmittakaava: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Deinterlace: %1
fi: Lomituksen poisto: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Zoom: %1
fi: Lähennys: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Zoom: 0
fi: Lähennys: 0

[ctx: @info:tooltip]
en: Contrast: %1
fi: Kontrasti: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Contrast: 0
fi: Kontrasti: 0

[ctx: @info:tooltip]
en: Brightness: %1
fi: Kirkkaus: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Brightness: 0
fi: Kirkkaus: 0

[ctx: @info:tooltip]
en: Saturation: %1
fi: Kylläisyys: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Saturation: 0
fi: Kylläisyys: 0

[ctx: @info:tooltip]
en: Start Playback
fi: Käynnistä toisto

[ctx: @info:tooltip]
en: Pause Playback
fi: Keskeytä toisto

[ctx: @info:tooltip]
en: Play previous file
fi: Toista edellinen tiedosto

[ctx: @info:tooltip]
en: Play next file
fi: Toista seuraava tiedosto

[ctx: @info:tooltip]
en: Remaining: %1
fi: Jäljellä: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Select a color
fi: Valitse väri

[ctx: @title:window]
en: Select a color
fi: Valitse väri

[ctx: @action:inmenu]
en: Recent Files
fi: Viimeisimmät tiedostot

[ctx: @title:menu]
en: Primary Subtitle
fi: Ensisijainen tekstitys

[ctx: @title:menu]
en: Secondary Subtitle
fi: Toissijainen tekstitys

[ctx: @title:menu]
en: Audio Track
fi: Ääniraita

[ctx: @action:inmenu]
en: &More
fi: &Lisää

[ctx: @info]
en: Neither <a href="https://github.com/yt-dlp/yt-dlp">yt-dlp</a> nor <a href="https://github.com/ytdl-org/youtube-dl">youtube-dl</a> was found.
fi: Ohjelmia <a href="https://github.com/yt-dlp/yt-dlp">yt-dlp</a> tai <a href="https://github.com/ytdl-org/youtube-dl">youtube-dl</a> ei löytynyt.

[ctx: @title]
en: Load subtitles from
fi: Lataa tekstitykset tiedostosta

[ctx: @action:button]
en: Confirm deletion
fi: Vahvista poistaminen

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete this folder from list
fi: Poista tämä kansio luettelosta

[ctx: @info:tooltip]
en: Save changes
fi: Tallenna muutokset

en: No folder set
fi: Kansiota ei ole asetettu

[ctx: @action:button]
en: Add new folder
fi: Lisää uusi kansio

[ctx: @info:tooltip add new sutbtitle folder setting]
en: Add a folder in which to look for subtitles.
fi: Kysy kansio, josta etsiä tekstityksiä.

[ctx: @label:check]
en: Search subtitles recursively
fi: Etsi tekstityksiä alikansioistakin

[ctx: @action:intoolbar]
en: Subtitles
fi: Tekstitykset

[ctx: @action:intoolbar]
en: Audio
fi: Ääni

[ctx: @info:tooltip]
en: Open chapters menu
fi: Avaa lukuvalikko

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip Chapters
fi: Ohita luvut

[ctx: @info:tooltip]
en: Automatically skips chapters containing certain words/characters.
    Check 'Playback' settings for more details
fi: Ohita automaattisesti tiettyjä sanoja tai merkkejä sisältävät luvut.
    ”Toisto”-asetuksista löytyy lisätietoa

[ctx: @title:window]
en: Select file
fi: Valitse tiedosto

[ctx: @title:window]
en: Select subtitles file
fi: Valitse tekstitystiedosto

[ctx: @action:button]
en: Open
fi: Avaa

[ctx: @title:menu]
en: &Audio
fi: &Ääni

[ctx: @title:menu]
en: &Track
fi: &Raita

[ctx: @title:menu]
en: &File
fi: &Tiedosto

[ctx: @title:menu]
en: Recent Files
fi: Viimeisimmät tiedostot

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear List
fi: Tyhjennä luettelo

[ctx: @title:menu]
en: &Help
fi: O&hje

[ctx: @title:menu]
en: &Playback
fi: T&oisto

[ctx: @title:menu]
en: Seek
fi: Hyppää

[ctx: @title:menu]
en: &Settings
fi: &Asetukset

[ctx: @action:inmenu]
en: General
fi: Perusasetukset

[ctx: @action:inmenu]
en: Playback
fi: Toisto

[ctx: @action:inmenu]
en: Audio
fi: Ääni

[ctx: @action:inmenu]
en: Subtitles
fi: Tekstitykset

[ctx: @action:inmenu]
en: Playlist
fi: Soittolista

[ctx: @action:inmenu]
en: Mouse
fi: Hiiri

[ctx: @action:inmenu]
en: Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

[ctx: @action:inmenu]
en: Custom Commands
fi: Mukautetut komennot

[ctx: @action:inmenu]
en: Debug
fi: Virheenpaikannus

[ctx: @action:inmenu]
en: About
fi: Tietoa

[ctx: @title:menu]
en: &Subtitles
fi: T&ekstitys

[ctx: @title:menu]
en: Adjustments
fi: Säädöt

[ctx: @title:menu]
en: &View
fi: &Näkymä

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Menubar
fi: Piilota valikkorivi

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Menubar
fi: Näytä valikkorivi

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Toolbar
fi: Piilota työkalurivi

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Toolbar
fi: Näytä työkalurivi

[ctx: @title:menu]
en: Playback speed
fi: Toistonopeus

[ctx: @info:tooltip]
en: Volume: %1
fi: Äänenvoimakkuus: %1

[ctx: @action:button]
en: Open playlist
fi: Avaa soittolista

[ctx: @action:button]
en: Add ...
fi: Lisää…

[ctx: @action:button]
en: File
fi: Tiedosto

[ctx: @action:button]
en: Url
fi: Verkko-osoite

[ctx: @action:button]
en: Sort
fi: Lajittele

[ctx: @action:button]
en: Name ascending
fi: Nimi nousevasti

[ctx: @action:button]
en: Name descending
fi: Nimi laskevasti

[ctx: @action:button]
en: Duration ascending
fi: Kesto nousevasti

[ctx: @action:button]
en: Duration descending
fi: Kesto laskevasti

[ctx: @action:button]
en: Clear
fi: Tyhjennä

[ctx: @action:button]
en: Save as
fi: Tallenna nimellä

[ctx: @action:button]
en: Add
fi: Lisää

[ctx: @action:inmenu]
en: Open containing folder
fi: Avaa yläkansio

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in browser
fi: Avaa selaimeen

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy name
fi: Kopioi nimi

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy path
fi: Kopioi sijainti

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy url
fi: Kopioi verkko-osoite

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove from playlist
fi: Poista soittolistasta

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename
fi: Muuta nimeä

[ctx: @action:inmenu]
en: Scroll to playing item
fi: Toista kohde vierittämällä

[ctx: @action:inmenu]
en: Trash file
fi: Vie tiedosto roskakoriin

[ctx: @label:textbox]
en: Preferred language
fi: Suosittu kieli

[ctx: placeholder text]
en: eng, ger etc.
fi: fin, eng jne.

[ctx: @label:spinbox]
en: Preferred track
fi: Suosittu raita

[ctx: @label:spinbox]
en: Volume step
fi: Äänenvoimakkuusaskel

[ctx: @label:textbox]
en: No custom commands yet
fi: Ei vielä mukautettuja komentoja

[ctx: @action:button]
en: &Add command
fi: L&isää komento

[ctx: @info:tooltip]
en: Checked: property will be set at startup
    Unchecked: property will not be set at startup
fi: Valittu: ominaisuus asetetaan käynnistettäessä
    Ei valittu: ominaisuutta ei aseteta käynnistettäessä

[ctx: @action:intoolbar]
en: &Add
fi: &Lisää

[ctx: @label:textbox]
en: Config folder
fi: Asetuskansio

[ctx: @info:tooltip]
en: Open config folder
fi: Avaa asetuskansio

[ctx: @label:textbox]
en: Config file
fi: Asetustiedosto

[ctx: @info:tooltip]
en: Open config file
fi: Avaa asetustiedosto

[ctx: @label:textbox]
en: Custom commands config file
fi: Mukautettujen komentojen asetustiedosto

[ctx: @info:tooltip]
en: Open custom commands config file
fi: Avaa mukautettujen komentojen asetustiedosto

[ctx: @info:usagetip]
en: If fields are empty that means there is no config file/folder (e.g when using the default settings).
fi: Jos kentät ovat tyhjiä, asetustiedosto tai -kansio puuttuu (esim. käytettäessä oletusasetuksia).

[ctx: @option:check]
en: Enable mpv logging
fi: Käytä mpv-lokia

[ctx: @label:textbox]
en: Command
fi: Komento

[ctx: placeholder text]
en: add volume +10
fi: lisää äänenvoimakkuutta +10

[ctx: @info:tooltip]
en: What mpv command to run, see <a href="https://mpv.io/manual/stable/#list-of-input-commands">MPV Commands</a> for a list of available commands.<br>Not all commands will work as some are specific for mpv.<br>Most useful are the commands to manipulate properties, like <strong>set</strong>, <strong>add</strong>, <strong>cycle</strong>.<br><strong>set</strong>: sets the value of a property <strong>set volume-max 150</strong>.<br><strong>add</strong>: increases/decreases the value of a property <strong>add volume 15</strong>, increases volume by 15. To decrease the value use <strong>add volume -15</strong>.<br><strong>cycle</strong>: cycle through the values of a property <strong>cycle aid up</strong>.
fi: Mikä mpv-komento suoritetaan; täysi luettelo saatavilla olevista komennoista: <a href="https://mpv.io/manual/stable/#list-of-input-commands">MPV-komennot</a>.<br>Kaikki komennot eivät toimi, koska ne ovat mpv-kohtaisia.<br>Hyödyllisimmät komennot käsittelevät ominaisuuksia kuten <strong>set</strong>, <strong>add</strong> tai <strong>cycle</strong>.<br><strong>set</strong>: asettaa ominaisuuden arvon, esim. <strong>set volume-max 150</strong>.<br><strong>add</strong>: muuttaa ominaisuuden arvoa, esim. <strong>add volume 15</strong> lisää äänenvoimakkuutta 15:llä. Negatiivinen arvo muuttaa toiseen suuntaan: <strong>add volume -15</strong>.<br><strong>cycle</strong>: vaihtaa ominaisuuden eri arvosta toiseen, esim. <strong>cycle aid up</strong>.

[ctx: @label:textbox]
en: OSD Message
fi: Ruutuviesti

[ctx: placeholder text]
en: Filename: ${filename}
fi: Tiedostonimi: ${tiedostonimi}

[ctx: @info:tooltip]
en: An OSD message to display when triggering an action type custom command.<br>Use ${property_name} to display the value of a property <strong>Volume: ${volume}</strong>
fi: Toimintotyypin mukautettua komentoa käynnistettäessä näytettävä ruutuviesti.<br>Ominaisuuden arvon voi näyttää muuttujalla {ominaisuuden_nimi}, esim. <strong>Äänenvoimakkuus: ${volume}</strong>

[ctx: @label]
en: Type
fi: Tyyppi

[ctx: @option:radio]
en: Keyboard shortcut
fi: Pikanäppäin

[ctx: @info:tooltip]
en: The command will be triggered with a shortcut. The shortcut can be set after saving.
fi: Pikanäppäimellä käynnistettävä komento. Pikanäppäimen voi asettaa tallennuksen jälkeen.

[ctx: @option:radio]
en: Run at startup
fi: Suorita käynnistettäessä

[ctx: @info:tooltip]
en: The command will be run at application startup.
fi: Sovellusta käynnistettäessä suoritettava komento.

[ctx: @action:intoolbar]
en: Delete
fi: Poista

[ctx: @action:intoolbar]
en: Cancel
fi: Peru

[ctx: @action:intoolbar]
en: &Save
fi: &Tallenna

[ctx: @label:spinbox]
en: Osd font size
fi: Ruutunäytön fonttikoko

[ctx: @label:textbox]
en: File dialog location
fi: Tiedostonvalintaikkunan sijainti

[ctx: @info:tooltip]
en: The default location of the open file dialog. If empty the file dialog will try to open to the last opened location.
fi: Tiedostonvalintaikkunan oletussijainti. Jos on tyhjä, tiedostonvalintaikkuna käynnistyy viimeksi auki olleeseen sijaintiin.

[ctx: @label:spinbox]
en: Maximum recent files
fi: Viimeaikaisia tiedostoja enintään

[ctx: @info:tooltip]
en: How many recent files to store. Enter 0 (zero) to disable.
fi: Montako viimeaikaista tiedostoa talletetaan. Poista käytöstä arvolla 0.

[ctx: @option:check]
en: Allow only one instance
fi: Salli vain yksi ilmentymä

[ctx: @info:tooltip]
en: Trying to open another Haruna instance will do nothing.
    Trying to open another file with Haruna will open the file in the running instance.
fi: Yritys avata uusi Haruna-ilmentymä ei johda mihinkään.
    Yritys avata uusi tiedosto Harunaan avaa tiedoston nykyisen ilmentymään.

[ctx: @option:check]
en: Add file to playlist
fi: Avaa tiedosto soittolistalle

[ctx: @info:tooltip]
en: File will be added to the end of the playlist
fi: Tiedosto lisätään soittolistan loppuun

[ctx: @title]
en: Interface
fi: Käyttöliittymä

[ctx: @label:spinbox]
en: Footer style
fi: Alatunnistetyyli

[ctx: @label:spinbox]
en: Show floating footer on
fi: Näytä leijuva alatunniste

[ctx: @info:tooltip]
en: What action shows the footer.<br><strong>Every mouse movement</strong> - every mouse movement over the video area<br><strong>Bottom mouse movement</strong> - mouse movement on the bottom of the video area
fi: Mikä toiminto näyttää alatunnisteen.<br><strong>Jokainen hiiren liike</strong> – jokainen hiiren liike videoalueella<br><strong>Hiiren liike alalaidalla</strong> – hiiren liike videon alalaidalla

[ctx: @label:spinbox]
en: Preview thumbnail
fi: Esikatsele pienoiskuvaa

[ctx: @option:check]
en: Show preview thumbnail
fi: Näytä pienoiskuvaesikatselu

[ctx: @info:tooltip]
en: Shows a preview while hovering the seek/progress bar.
fi: Näyttää esikatselun leijuttaessa etenemispalkin yllä.

[ctx: @option:check]
en: Use accurate preview
fi: Näytä tarkka esikatselu

[ctx: @info:tooltip]
en: Generating an accurate preview is slow
fi: Tarkan esikatselun luominen on hidasta

[ctx: @label:spinbox]
en: Thumbnail width
fi: Pienoiskuvan leveys

[ctx: @label]
en: Window
fi: Ikkuna

[ctx: @option:check]
en: Resize to fit video
fi: Sovita videon kokoon

[ctx: @info:tooltip]
en: Not supported on Wayland.
fi: Ei tueta Waylandissä.

[ctx: @info:tooltip]
en: The window is resized according to the video resolution.
    The maximum size is not constrained, this is left to the operating system.
fi: Ikkunan kokoa muutetaan videon tarkkuuden mukaan.
    Enimmäiskokoa ei rajoiteta, vaan se jätetään käyttöjärjestelmälle.

[ctx: @option:check]
en: Start in fullscreen mode
fi: Aloita koko näytön tilassa

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter fullscreen mode when the application starts.
    This takes precedence over Resize to fit video, and Remember window size and position settings.
fi: Aloita sovelluksen käynnistyessä koko näytön tilassa.
    Tämä ohittaa asetukset ”Sovita videon kokoon” ja ”Muista ikkunan koko ja sijainti”.

[ctx: @option:check]
en: Remember window size and position
fi: Muista ikkunan koko ja sijainti

[ctx: @info:tooltip extra wayland info for the "Remember window size and position" setting]
en: <b>Restoring position is not supported on Wayland.</b><br><br>
fi: Sijainnin palauttamista ei tueta Waylandissä.</b><br><br>

[ctx: @info:tooltip]
en: Changes to the window's size and position are saved and used for newly opened windows.<br><br>%1The "Resize to fit video" setting takes precedence.
fi: Muutokset ikkunan kokoon ja sijaintiin tallennetaan ja arvoja käytetään uusiin ikkunoihin.<br><br>%1Etusijan ottaa asetus ”Sovita videon kokoon”.<br>

[ctx: @option:check]
en: Show menubar
fi: Näytä valikkorivi

[ctx: @option:check]
en: Show toolbar
fi: Näytä työkalurivi

[ctx: @option:check]
en: Show chapter markers
fi: Näytä lukumerkit

[ctx: @label:listbox]
en: Color scheme
fi: Väriteema

[ctx: @label:listbox]
en: GUI style
fi: Käyttöliittymätyyli

[ctx: @option:check]
en: Use Breeze icon theme
fi: Käytä Breeze-kuvaketeemaa

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets the icon theme to breeze.
    Requires restart.
fi: Asettaa kuvaketeemaksi Breezen.
    Vaatii uudelleenkäynnistyksen.

[ctx: @label]
en: No action set
fi: Toimintoa ei ole asetettu

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear action
fi: Tyhjennä toiminto

[ctx: @title]
en: Double click to set action
fi: Aseta toiminto kaksoisnapsauttamalla

[ctx: @label:spinbox]
en: Seek small step
fi: Pieni kelausaskel

[ctx: @info:tooltip seek small step setting]
en: How much to seek when triggering the corresponding action. Seek mode is <a href='https://mpv.io/manual/stable/#command-interface-seek-<target>-[<flags>]'>exact</a>
fi: Siirtymän suuruus kelaustoimintoa käytettäessä. Kelaustila on <a href='https://mpv.io/manual/stable/#command-interface-seek-<target>-[<flags>]'>exact</a>

[ctx: @label:spinbox]
en: Seek medium step
fi: Keskikokoinen kelausaskel

[ctx: @info:tooltip seek medium step setting]
en: How much to seek when triggering the corresponding action. Seek mode is <a href='https://mpv.io/manual/stable/#command-interface-seek-<target>-[<flags>]'>exact</a>.<br>This is also used for mouse wheel seeking, when mouse is over the progress bar.
fi: Siirtymän suuruus kelaustoimintoa käytettäessä. Kelaustila on <a href='https://mpv.io/manual/stable/#command-interface-seek-<target>-[<flags>]'>exact</a>.<br>Tätä käytetään myös hiiren rullalla kelaamiseen hiiren ollessa etenemispalkin yllä.

[ctx: @label:spinbox]
en: Seek big step
fi: Suuri kelausaskel

[ctx: @info:tooltip seek big step setting]
en: How much to seek when triggering the corresponding action. Seek mode is <a href='https://mpv.io/manual/stable/#command-interface-seek-<target>-[<flags>]'>exact</a>
fi: Siirtymän suuruus kelaustoimintoa käytettäessä. Kelaustila on <a href='https://mpv.io/manual/stable/#command-interface-seek-<target>-[<flags>]'>exact</a>

[ctx: @label]
en: Hardware decoding
fi: Laitteistopurku

[ctx: @info:tooltip hardware decoding setting]
en: Specify the hardware video decoding API that should be used if possible. Whether hardware decoding is actually done depends on the video codec. If hardware decoding is not possible, mpv will fall back on software decoding.<br><br><ul><li><strong>auto</strong> tries to automatically enable hardware decoding using the first available method.</li><li><strong>auto-safe</strong> similar to auto, but allows only whitelisted methods that are considered "safe".</li><li><strong>vaapi</strong> works with Intel and AMD GPUs only. It also requires the opengl EGL backend.</li><li><strong>nvdec</strong> the newest, and recommended method to do hardware decoding on Nvidia GPUs.</li><li><strong>cuda</strong> an older implementation of hardware decoding on Nvidia GPUs.</li><li><strong>videotoolbox</strong></li><li><strong>d3d11va</strong></li></ul><br><br>You can read more about hardware decoding here: <a href='https://mpv.io/manual/stable/#options-hwdec'>https://mpv.io/manual/stable/#options-hwdec</a><br><br>You can set another hardware decoder by creating a startup custom command <strong>set hwdec <i>decoder_name</i></strong>.
fi: Aseta käytettävä laitteistovideopurun API,  jos mahdollista. Videokoodekistariippuu, tehdäänkö laitteistopurkua oikeasti. Ellei se ole mahdollista, mpvpalaa ohjelmapohjaiseen purkuun.<br><br><ul><li><strong>auto</strong> yrittää ottaa käyttöön ensimmäisen käytettävissäolevan menetelmän laitteistopurun.</li><li><strong>auto-safe</strong> on kuten ”auto” mutta sallii vain turvallisiksi
    (”safe”) merkityt menetelmät.</li><li><strong>vaapi</strong> toimii vain Intelin ja AMD:n näytönohjaimilla javaatii OpenGL:n EGL-taustajärjestelmän.</li><li><strong>nvdec</strong> on uusin ja suositeltavin menetelmä Nvidiannäytönohjaimien laitteistopurkuun.</li><li><strong>cuda</strong> on vanhempi Nvidian näytönohjaimin laitteistopuruntoteutus.</li><li><strong>videotoolbox</strong></li><li><strong>d3d11va</strong></li></ul><br><br>Lisätietoa laitteistopurusta löytyy osoitteesta: <a href='https://mpv.io/manual/stable/#options-hwdec'>https://mpv.io/manual/stable/#options-hwdec</a><br><br>Toisen laitteistopurun voi asettaa luomalla mukautetun käynnistyskomennon:<strong>set hwdec <i>purkajan_nimi</i></strong>.

[ctx: @option:check]
en: Open last played file on startup
fi: Avaa käynnistettäessä viimeksi toistettu tiedosto

[ctx: @info:tooltip open last played file setting]
en: On startup it opens the file that was playing when the application was closed.
fi: Käynnistettäessä avataan viimeksi sovellusta suljettaessa toistettu tiedosto.

[ctx: @option:check]
en: Pause on minimize
fi: Keskeytä pienennettäessä

[ctx: @info:tooltip pause on minimize setting]
en: Pauses the player while the window is minimized, playback resumes when restored.
fi: Keskeyttää toiston, kun ikkuna pienennetään; toisto jatkuu palautettaessa.

[ctx: @title]
en: Playback position
fi: Toistokohta

[ctx: @option:check]
en: Restore playback position
fi: Palauta viimeisin toistokohta

[ctx: @info:tooltip save playback position]
en: Saves the file position during playback, opening the same file again will seek to the saved position.
    Position is saved every %1 second, except for the last 10 seconds of the video. | Saves the file position during playback, opening the same file again will seek to the saved position.
    Position is saved every %1 seconds, except for the last 10 seconds of the video.
fi[0]: Tallentaa tiedoston toistokohdan, ja tiedostoa seuraavan kerran avattaessa hypätään siihen.
    Sijainti tallennetaan joka sekunti paitsi videon 10 viime sekunnilla.
fi[1]: Tallentaa tiedoston toistosijainnin, jolloin tiedostoa seuraavan kerran avattaessa hypätään samaan kohtaan.
    Sijainti tallennetaan %1 sekunnin välein paitsi videon 10 viime sekunnilla.

[ctx: @option:check]
en: Start playing
fi: Käynnistä toisto

[ctx: @info:tooltip start playing setting]
en: The file will be playing after restoring the playback position
fi: Tiedosto toistetaan toistokohdan palautuksen jälkeen

[ctx: @info]
en: For any duration
fi: Kaikilla kestoilla

[ctx: @info]
en: If duration is longer than %1 minute | If duration is longer than %1 minutes
fi[0]: Jos kesto on yli minuutin
fi[1]: Jos kesto on yli %1 minuuttia

[ctx: @info:tooltip restore playback position > duration]
en: Position for remote files is restored regardless of duration.
fi: Etätiedostoilla toistokohta palautetaan kestosta riippumatta.

[ctx: @info:tooltip restore playback position > save interval]
en: Save position every %1 second | Save position every %1 seconds
fi[0]: Tallenna toistokohta joka sekunti
fi[1]: Tallenna toistokohta %1 sekunnin välein

[ctx: @title]
en: Chapters
fi: Luvut

[ctx: @option:check]
en: Skip chapters
fi: Sivuuta luvut

[ctx: @info:tooltip skip chapters setting]
en: When enabled it automatically skips chapters containing certain words/characters.
fi: Ohita automaattisesti tiettyjä sanoja tai merkkejä sisältävät luvut.

[ctx: @option:check]
en: Show osd message on skip
fi: Näytä ohitettaessa ruutuviesti

[ctx: @info:tooltip show osd message on skip setting]
en: When skipping chapters an osd message will show the title of the skipped chapter.
fi: Näytä lukuja sivuutettaessa ruutuviestissä sivuutetun luvun otsikko.

[ctx: @label:textbox]
en: Skip words
fi: Ohita sanat

[ctx: @info:tooltip skip words setting]
en: Skip chapters containing these words. Comma separated list. The match is not exact, meaning <strong>op</strong> will match words containing it like <strong><u>op</u>ening</strong>.
fi: Sivuuta näitä sanoja sisältävät luvut. Erota pilkuin. Osuma ei ole tarkka;esim. <strong>op</strong> täsmää myös sen sisältäviin sanoihin kuten<strong><u>op</u>ening</strong>.

en: Format selection
fi: Tiedostomuodon valinta

[ctx: @info:tooltip format selection setting]
en: Selects a video source that is closest to the selected format.
fi: Valitse lähimmäs valittua muotoa tulevan videolähteen.

[ctx: placeholder text]
en: bestvideo+bestaudio/best
fi: parasvideo+parasääni/paras

[ctx: @label:listbox]
en: Position
fi: Sijainti

[ctx: @label:listbox]
en: Playlist style
fi: Toistolistan tyyli

[ctx: @option:check]
en: Overlay video
fi: Videon yllä

[ctx: @info:tooltip]
en: When checked the playlist goes on top of the video
    When unchecked the video is resized
fi: Jos on valittu, toistolista näkyy videon yllä,
    muuten videon kokoa muutetaan

[ctx: @option:check]
en: Show media title instead of file name
fi: Näytä tiedostonimen sijaan tietovälineen otsikko

[ctx: @option:check]
en: Auto load videos from same folder
fi: Lataa saman kansion videot automaattisesti

[ctx: @option:check]
en: Repeat
fi: Toista

[ctx: @option:check]
en: Show row number
fi: Näytä rivinumero

[ctx: @option:check]
en: Toggle with mouse
fi: Vaihda hiirellä

[ctx: @option:check]
en: Increase font size when fullscreen
fi: Kasvata koko näytöllä fonttikokoa

[ctx: @option:check]
en: Remember last playlist state
fi: Muista viimeisin soittolistan tila

[ctx: @info:tooltip]
en: When checked the playlist state (visible/hidden) is remembered across launches
fi: Jos valittu, soittolistan tila (näkyvillä/piilossa) muistetaan käynnistyskertojen välillä

[ctx: @option:check]
en: Open items with single click
fi: Avaa kohteet yksittäisnapsautuksella

[ctx: @title:window]
en: Settings
fi: Asetukset

[ctx: @action]
en: General
fi: Perusasetukset

[ctx: @action]
en: Playback
fi: Toisto

[ctx: @action]
en: Audio
fi: Ääni

[ctx: @action]
en: Subtitles
fi: Tekstitykset

[ctx: @action]
en: Mouse
fi: Hiiri

[ctx: @action]
en: Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

[ctx: @action]
en: Custom commands
fi: Mukautetut komennot

[ctx: @action]
en: Debug
fi: Virheenpaikannus

[ctx: @action]
en: About
fi: Tietoa

[ctx: @label:check]
en: Auto select track
fi: Valitse raita automaattisesti

[ctx: @info:tooltip]
en: When checked a subtitle track will be automatically selected and displayed
fi: Jos valittu, tekstitysraita valitaan ja näytetään automaattisesti

[ctx: @option:check]
en: Allow subtitles in black borders
fi: Salli tekstitys mustiin reunoihin

[ctx: @info:tooltip]
en: When checked the subtitles can be rendered outside the video, in the black borders. Might not work for all .ass subtitles.
fi: Jos valittu, tekstitys hahmonnetaan videon ulkopuolelle, mustiin reunoihin. Ei ehkä toimi kaikilla .ass-tekstityksillä.

[ctx: @title]
en: Styling
fi: Tyyli

[ctx: @label:listbox]
en: Font family
fi: Fonttiperhe

[ctx: @label:spinbox]
en: Font size
fi: Fonttikoko

[ctx: @label]
en: Font style
fi: Fonttityyli

[ctx: @option:check]
en: Bold
fi: Lihavointi

[ctx: @option:check]
en: Italic
fi: Kursiivi

[ctx: @label:textbox]
en: Font color
fi: Fonttiväri

[ctx: @info:tooltip]
en: Set default value
fi: Aseta oletusarvo

[ctx: @label:textbox]
en: Shadow color
fi: Varjoväri

[ctx: @label:spinbox]
en: Shadow offset
fi: Varjon siirtymä

[ctx: @info:tooltip]
en: Set to 0 (zero) to disable.
fi: Poista käytöstä arvolla 0.

[ctx: @label:textbox]
en: Border color
fi: Reunaväri

[ctx: @label:spinbox]
en: Border width
fi: Reunan paksuus

[ctx: @label:listbox]
en: Default cover
fi: Oletuskansi

[ctx: placeholder text]
en: path to image
fi: kuvan sijainti

[ctx: @info:tooltip]
en: Used for music files that don't have a video track, an embedded cover image or a cover/folder image in the same folder as the played file.
fi: Käytetään videoraidattomiin musiikkitiedostoihin: upotettu kuva tai kansikuva samassa kansiossa kuin toistettu tiedosto.

[ctx: @title]
en: Screenshots
fi: Ruutukaappaukset

[ctx: @label:listbox]
en: Format
fi: Muoto

[ctx: @label:textbox]
en: Template
fi: Mallipohja

[ctx: @info:tooltip]
en: Specify the filename template used to save screenshots. The template specifies the filename without file extension, and can contain format specifiers, which will be substituted when taking a screenshot. By default, the template is "%F-%n". <br>The template can start with a relative or absolute path, in order to specify a directory location where screenshots should be saved.<br>If the final screenshot filename points to an already existing file, the file will not be overwritten. The screenshot will either not be saved, or if the template contains %n, saved using different, newly generated filename.<br>For full info checkout <a href='https://mpv.io/manual/stable/#options-screenshot-template'>https://mpv.io/manual/stable/#options-screenshot-template</a><br><br><strong>Allowed format specifiers:</strong><br><ul><li><strong>%[#][0X]n</strong> A sequence number, padded with zeros to length X.<br><li><strong>%f</strong> Filename of the currently played video.<br><li><strong>%F</strong> Same as %f, but without the file extension.<br><li><strong>%x</strong> Directory path of the currently played video. If the video is not on the filesystem (http:// urls), this expands to an empty string.<br><li><strong>%X{fallback}</strong> Same as %x, but if the video file is not on the filesystem, return the fallback string inside the {...}.<br><li><strong>%p</strong> Current playback time. The result is a string of the form "HH:MM:SS".<br><li><strong>%P</strong> Similar to %p, but extended with the playback time in milliseconds "HH:MM:SS.mmm".<br><li><strong>%wX</strong> Specify the current playback time using the format string X.<br>Valid format specifiers:<br><ul><li><strong>%wH</strong> hour (padded with 0 to two digits)</li><li><strong>%wh</strong> hour (not padded)</li><li><strong>%wM</strong> minutes (00-59)</li><li><strong>%wm</strong> total minutes (includes hours, unlike %wM)</li><li><strong>%wS</strong> seconds (00-59)</li><li><strong>%ws</strong> total seconds (includes hours and minutes)</li><li><strong>%wf</strong> like %ws, but as float</li><li><strong>%wT</strong> milliseconds (000-999)</li><li><strong>%%</strong> Replaced with the % character itself.</li></ul><br>
fi: Määrittää ruutukaappausten tiedostonimimallin. Malli asettaa tiedostonimenpäätteettä ja voi sisältää muuttujia, joiden arvo korvataan ruutukaappaustaotettaessa. Oletusmalli on ”%F-%n”.<br>Malli voi alkaa suhteellisella tai absoluuttisella sijainnilla, millä voimäärittää ruutukaappausten tallennuspaikan.<br>Jos lopullinen tiedostonimi osoittaa jo olemassa olevaan tiedostoon,tiedostoa ei korvata vaan ruutukaappausta joko ei tallenneta lainkaan tai– jos mallissa on ”%n” – käytetään vasta luotua uutta tiedostonimeä.<br>Täydellinen kuvaus löytyy osoitteesta:<a href='https://mpv.io/manual/stable/#options-screenshot-template'>https://mpv.io/manual/stable/#options-screenshot-template</a><br><br><strong>Käytettävissä olevat muuttujat:</strong><br><ul><li><strong>%[#][0X]n</strong> Juokseva numero; täytetään nollin X:lläosoitettuun pituuteen asti.<br><li><strong>%f</strong> Toistettavan videon tiedostonimi.<br><li><strong>%F</strong> Kuten %f mutta tiedostonimen päätteettä.<br><li><strong>%x</strong> Toistettavan videon sijainti. Jos sijainti ei ole tiedostojärjestelmässä (http://-osoite), laventuu tyhjäksimerkkijonoksi.<br><li><strong>%X{varateksti}</strong> Kuten %x, mutta jos videotiedosto eiole tiedostojärjestelmässä käyttää sen sijaan {…}-merkeissä olevaa varatekstiä.<br><li><strong>%p</strong> Toistokohta. Tulosmerkkijono on muotoa”TT:MM:SS”.<br><li><strong>%P</strong> Kuten %p mutta lisää millisekunnit:”TT:MM:SS.mmm”.<br><li><strong>%wX</strong> Muotoilee toistokohtatiedon jonon X mukaan.<br>Käytettävät muotoilukomennot:<br><ul><li><strong>%wH</strong> tunnit (täytetään nollin kaksinumeroiseksi)</li><li><strong>%wh</strong> tunnit (ei täytetä)</li><li><strong>%wM</strong> minuutit (00–59)</li><li><strong>%wm</strong> minuutit yhteensä (sisältää tunnit toisin kuin %wM)</li><li><strong>%wS</strong> sekunnit (00–59)</li><li><strong>%ws</strong> sekunnit yhteensä (sisältää tunnit ja minuutit)</li><li><strong>%wf</strong> kuten %ws mutta liukulukuna</li><li><strong>%wT</strong> millisekunnit (000–999)</li><li><strong>%%</strong> korvataan %-merkillä.</li></ul><br>

[ctx: @title]
en: Image adjustments
fi: Kuvasäädöt

[ctx: @label:slider]
en: Contrast
fi: Kontrasti

[ctx: @label:slider]
en: Brightness
fi: Kirkkaus

[ctx: @label:slider]
en: Saturation
fi: Värikylläisyys

[ctx: @info]
en: Middle click on the sliders to reset them
fi: Palauta säädin hiiren keskipainikkeen napsautuksella
