haruna - en to it translation catalogue (479 entries)

[ctx: @title]
en: Media player
it: Lettore multimediale

[ctx: @info:credit]
en: Developer
it: Sviluppatore

en: Feature-rich command-line audio/video downloader
it: Scaricatore audio/video a riga di comando ricco di funzionalità

[ctx: @info:shell]
en: File to open
it: File da aprire

[ctx: @info:shell]
en: Allows to temporarily override the yt-dlp format selection setting. Will be overwritten if the setting is changed through the GUI
it: Consente di ignorare temporaneamente le impostazioni di selezione del formato yt-dlp. Sarà sovrascritto se l'impostazione viene modificata tramite l'interfaccia grafica

[ctx: @info reason for blocking sleep and screen slocking]
en: Playing media file
it: Riproduzione del file multimediale

[ctx: @action]
en: Open Actions Dialog
it: Apri finestra di dialogo Azioni

[ctx: @action]
en: About Haruna
it: Informazioni su Haruna

[ctx: @action]
en: Report bug
it: Segnala errore

[ctx: @action]
en: Sponsor Haruna
it: Supporta Haruna

[ctx: @action]
en: Cycle Up Audio Track
it: Traccia audio su

[ctx: @action]
en: Cycle Down Audio Track
it: Traccia audio giù

[ctx: @action]
en: Settings
it: Impostazioni

[ctx: @action]
en: Configure Keyboard Shortcuts
it: Configura le scorciatoie da tastiera

[ctx: @action]
en: Exit Fullscreen
it: Esci da schermo intero

[ctx: @action]
en: Step Frame Forward
it: Fotogramma avanti

[ctx: @action]
en: Step Frame Backward
it: Fotogramma indietro

[ctx: @action]
en: Load Last Played File
it: Carica ultimo file riprodotto

[ctx: @action]
en: Mute
it: Muto

[ctx: @action]
en: Open Context Menu
it: Apri menu contestuale

[ctx: @action]
en: Opens and closes the context menu at the position of the mouse pointer
it: Apre e chiude il menu contestuale nella posizione del puntatore del mouse

[ctx: @action]
en: Open File
it: Apri file

[ctx: @action]
en: Add External Subtitle…
it: Aggiungi sottotitolo esterno...

[ctx: @action]
en: Open URL
it: Apri URL

[ctx: @action]
en: Increase Playback Speed
it: Aumenta velocità riproduzione

[ctx: @action]
en: Decrease Playback Speed
it: Riduci velocità riproduzione

[ctx: @action]
en: Reset Playback Speed
it: Azzera velocità riproduzione

[ctx: @action]
en: Play/Pause
it: Riproduci/pausa

[ctx: @action]
en: Stop
it: Ferma

[ctx: @action]
en: Play Next
it: Riproduci successivo

[ctx: @action]
en: Play Previous
it: Riproduci precedente

[ctx: @action]
en: Quit
it: Esci

[ctx: @action]
en: Restart Playback
it: Riavvia riproduzione

[ctx: @action]
en: Seek Small Step Forward
it: Passo piccolo in avanti

[ctx: @action]
en: Seek Small Step Backward
it: Passo piccolo all'indietro

[ctx: @action]
en: Seek Medium Step Forward
it: Passo medio in avanti

[ctx: @action]
en: Seek Medium Step Backward
it: Passo medio all'indietro

[ctx: @action]
en: Seek Big Step Forward
it: Passo grande in avanti

[ctx: @action]
en: Seek Big Step Backward
it: Passo grande all'indietro

[ctx: @action]
en: Seek To Next Chapter
it: Vai al capitolo successivo

[ctx: @action]
en: Seek To Previous Chapter
it: Vai al capitolo precedente

[ctx: @action]
en: Seek To Next Subtitle
it: Vai al sottotitolo successivo

[ctx: @action]
en: Seek To Previous Subtitle
it: Vai al sottotitolo precedente

[ctx: @action]
en: Seek To Watch Later Position
it: Vai alla posizione Guarda più tardi

[ctx: @action]
en: Set Loop
it: Imposta ciclo

[ctx: @action]
en: Screenshot
it: Schermata

[ctx: @action]
en: Toggle Subtitles
it: Attiva/disattiva sottotitoli

[ctx: @action]
en: Increase Subtitle Font Size
it: Aumenta carattere sottotitoli

[ctx: @action]
en: Decrease Subtitle Font Size
it: Riduci carattere sottotitoli

[ctx: @action]
en: Move Subtitle Up
it: Sposta sottotitoli su

[ctx: @action]
en: Move Subtitle Down
it: Sposta sottotitoli giù

[ctx: @action]
en: Show Subtitles Earlier
it: Mostra sottotitoli prima

[ctx: @action]
en: Show Subtitles Later
it: Mostra sottotitoli dopo

[ctx: @action]
en: Cycle Up Subtitle
it: Sottotitolo su

[ctx: @action]
en: Cycle Down Subtitle
it: Sottotitolo giù

[ctx: @action]
en: Toggle Deinterlacing
it: Attiva/disattiva deinterlacciamento

[ctx: @action]
en: Toggle Fullscreen
it: Commuta a schermo intero

[ctx: @action]
en: Toggle Menu Bar
it: Attiva/disattiva barra dei menu

[ctx: @action]
en: Toggle Header
it: Attiva/disattiva intestazione

[ctx: @action]
en: Playlist
it: Scaletta

[ctx: @action]
en: Move Video Left
it: Sposta video a sinistra

[ctx: @action]
en: Move Video Right
it: Sposta video a destra

[ctx: @action]
en: Move Video Up
it: Sposta video su

[ctx: @action]
en: Move Video Down
it: Sposta video giù

[ctx: @action]
en: Rotate clockwise
it: Ruota in senso orario

[ctx: @action]
en: Rotate counter clockwise
it: Ruota in senso antiorario

[ctx: @action]
en: Volume Up
it: Alza volume

[ctx: @action]
en: Volume Down
it: Abbassa volume

[ctx: @action]
en: Zoom In
it: Ingrandisci

[ctx: @action]
en: Zoom Out
it: Rimpicciolisci

[ctx: @action]
en: Reset Zoom
it: Reimposta ingrandimento

[ctx: @action]
en: Increase Contrast
it: Aumenta contrasto

[ctx: @action]
en: Decrease Contrast
it: Riduci contrasto

[ctx: @action]
en: Reset Contrast
it: Reimposta contrasto

[ctx: @action]
en: Increase Brightness
it: Aumenta luminosità

[ctx: @action]
en: Decrease Brightness
it: Riduci luminosità

[ctx: @action]
en: Reset Brightness
it: Reimposta luminosità

[ctx: @action]
en: Increase Gamma
it: Aumenta gamma

[ctx: @action]
en: Decrease Gamma
it: Riduci gamma

[ctx: @action]
en: Reset Gamma
it: Reimposta gamma

[ctx: @action]
en: Increase Saturation
it: Aumenta saturazione

[ctx: @action]
en: Decrease Saturation
it: Riduci saturazione

[ctx: @action]
en: Reset Saturation
it: Reimposta saturazione

[ctx: @info]
en: The chosen shortcut conflicts with the shortcut of the <b>%1</b> action.<br><br>Do you want to reassign the shortcut?
it: La scorciatoia scelta entra in conflitto con la scorciatoia dell'azione <b>%1</b>.<br><br>Vuoi riassegnare la scorciatoia?

[ctx: @action:button]
en: Reassign
it: Riassegna

[ctx: @label left mouse button]
en: Left
it: Sinistro

[ctx: @label right mouse button]
en: Right
it: Destro

[ctx: @label middle mouse button]
en: Middle
it: Centrale

[ctx: @label forward mouse button]
en: Forward
it: Avanti

[ctx: @label back mouse button]
en: Back
it: Indietro

[ctx: @label mouse scroll up]
en: ScrollUp
it: Scorri su

[ctx: @label mouse scroll down]
en: ScrollDown
it: Scorri giù

[ctx: @label control modifier key]
en: Control
it: Crtl

[ctx: @label shift modifier key]
en: Shift
it: Maiusc

en: Command line video player
it: Riproduttore video a riga di comando

en: Cross-platform solution to record, convert and stream audio and video
it: Soluzione multipiattaforma per registrare, convertire e trasmettere audio e video

[ctx: @info:tooltip; %1 is a video title/filename]
en: Could not play: %1
it: Impossibile riprodurre: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Subtitle timing: %1 seconds
it: Tempo dei sottotitoli: %1 secondi

[ctx: @info:tooltip; %1 is an absolute path]
en: File doesn't exist: %1
it: Il file non esiste: %1

[ctx: @action The "None" subtitle track is used to clear/unset selected track]
en: None
it: Nessuno

[ctx: @info:tooltip osd]
en: Screenshot failed
it: Schermata non riuscita

[ctx: @info:tooltip osd]
en: Screenshot taken
it: Schermata scattata

[ctx: @info:tooltip osd; %1 is a filename with path]
en: Screenshot: %1
it: Schermata: %1

[ctx: Error message when video can't be decoded/played]
en: No video track detected, most likely the video track can't be decoded/played due to missing codecs
it: Nessuna traccia video rilevata, molto probabilmente la traccia video non può essere decodificata/riprodotta a causa della mancanza di codificatori

[ctx: @info:tooltip osd]
en: Skipped chapter: %1
it: Capitolo saltato: %1

[ctx: @info:tooltip; osd message when no sub is selected]
en: Subtitle: none
it: Sottotitolo: nessuno

[ctx: @info:tooltip; %1 is the track number, %2 is a string in the form: `track.title track.language track.codec`]
en: Subtitle: %1 %2
it: Sottotitolo: %1 %2

[ctx: @info:tooltip; osd message when no sub is selected]
en: Secondary subtitle: none
it: Sottotitolo secondario: nessuno

[ctx: @action:button]
en: Search
it: Cerca

[ctx: @action:button]
en: Add…
it: Aggiungi…

[ctx: @action:button]
en: Files
it: File

[ctx: @action:button]
en: Playlist
it: Scaletta

[ctx: @action:button]
en: Sort
it: Ordina per

[ctx: @action:button]
en: Ascending
it: Crescente

[ctx: @action:button]
en: Descending
it: Decrescente

[ctx: @action:button]
en: None
it: Nessuno

[ctx: @action:button]
en: File Name
it: Nome file

[ctx: @action:button]
en: Title
it: Titolo

[ctx: @action:button]
en: Duration
it: Durata

[ctx: @action:button]
en: Modified Date
it: Data di modifica

[ctx: @action:button]
en: File Size
it: Dimensione file

[ctx: @action:button, as in 'Track no on a Audio CD', not 'subtitle track']
en: Track No
it: N. traccia

[ctx: @action:button]
en: Sample Rate
it: Frequenza campionamento

[ctx: @action:button]
en: Custom…
it: Personalizzato…

[ctx: @action:button]
en: Playback
it: Riproduzione

[ctx: @action:button]
en: Repeat playlist
it: Ripeti scaletta

[ctx: @action:button]
en: Stop after last item
it: Stop dopo ultimo elemento

[ctx: @action:button]
en: Repeat item
it: Ripeti elemento

[ctx: @action:button]
en: Stop after item
it: Stop dopo elemento

[ctx: @action:button]
en: Random Playback
it: Riproduzione casuale

[ctx: @action:button]
en: Clear
it: Pulisci

[ctx: @action:button]
en: Save As
it: Salva come

[ctx: @action:button]
en: Add new playlist
it: Aggiungi nuova scaletta

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename
it: Rinomina

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove
it: Rimuovi

[ctx: @action:button]
en: Add
it: Aggiungi

[ctx: @info]
en: Neither <a href="https://github.com/yt-dlp/yt-dlp">yt-dlp</a> nor <a href="https://github.com/ytdl-org/youtube-dl">youtube-dl</a> was found.
it: Non è stato trovato né <a href="https://github.com/yt-dlp/yt-dlp">yt-dlp</a> né <a href="https://github.com/ytdl-org/youtube-dl">youtube-dl</a>.

[ctx: @placeholder]
en: playlist name
it: nome scaletta

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Containing Folder
it: Apri cartella contenitore

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in Browser
it: Apri nel browser

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in Thumbnail Generator
it: Apri nel generatore di miniature

[ctx: @action:inmenu %1 is 'MediaInfo' (app name)]
en: Open in %1
it: Apri in %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Name
it: Copia il nome

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Path
it: Copia il percorso

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy URL
it: Copia l'URL

[ctx: @action:inmenu]
en: Select All
it: Seleziona tutto

[ctx: @action:inmenu]
en: Deselect All
it: Deseleziona tutto

[ctx: @action:inmenu]
en: Invert Selection
it: Inverti selezione

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove from Playlist
it: Rimuovi dalla scaletta

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Selected from Playlist
it: Rimuovi selezionato dalla scaletta

[ctx: @action:inmenu]
en: Scroll to Playing Item
it: Scorri all'elemento in riproduzione

[ctx: @action:inmenu]
en: Move File to Trash
it: Cestina il file

[ctx: @action:inmenu]
en: Move Selected Files to Trash
it: Cestina i file selezionati

[ctx: @title:window]
en: Select file
it: Seleziona file

[ctx: @title:configure sort window]
en: Advanced Sort and Group By
it: Ordinamento avanzato e raggruppamento per

[ctx: @label which playlist is affected, %1 is the playlist name]
en: Playlist: %1
it: Scaletta: %1

[ctx: @label sort]
en: Sorting
it: Ordinamento

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter
it: Filtro

[ctx: @action:inmenu all]
en: All
it: Tutto

[ctx: @action:inmenu]
en: Ascending
it: Crescente

[ctx: @action:inmenu]
en: Descending
it: Decrescente

[ctx: @label group]
en: Grouping
it: Raggruppamento

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Sections
it: Mostra sezioni

[ctx: @info:tooltip]
en: Show/Hide section labels in the playlist view. <br>If the playlist is not sorted by the included group properties in the same order, then the sections might not be unique.
it: Mostra/nasconde le etichette delle sezioni nella vista della scaletta. <br>Se la scaletta non è ordinata per le proprietà di gruppo incluse nello stesso ordine, allora le sezioni potrebbero risultare non univoche.

[ctx: @action:inmenu add new line button]
en: Add New Line
it: Aggiungi nuova riga

[ctx: @info:tooltip show blank]
en: Property is hidden if empty or not unique.
it: La proprietà è nascosta se vuota o non univoca.

[ctx: @info:tooltip hide blank]
en: Property is shown, if empty a placeholder will be shown.
it: La proprietà è mostrata, se vuota viene mostrato un segnaposto.

[ctx: @info:tooltip group order]
en: Sort ascending
it: Ordinamento crescente

[ctx: @info:tooltip group order]
en: Sort descending
it: Ordinamento decrescente

[ctx: @info:tooltip group order]
en: Same as primary sort order
it: Uguale all'ordinamento primario

[ctx: @info:tooltip; %1 playlist with same name]
en: Playlists with same name is not allowed: %1
it: Non sono ammesse scalette aventi lo stesso nome: %1

[ctx: @label:button file name]
en: File Name
it: Nome file

[ctx: @label:button duration]
en: Duration
it: Durata

[ctx: @label:button date]
en: Date
it: Data

[ctx: @label:button file size]
en: File Size
it: Dimensione file

[ctx: @label:button title]
en: Title
it: Titolo

[ctx: @label:button, as in 'Track no on a Audio CD', not 'subtitle track']
en: Track No
it: N. traccia

[ctx: @label:button sample rate]
en: Sample Rate
it: Frequenza campionamento

[ctx: @label:button folder]
en: Folder
it: Cartella

[ctx: @label:button file type]
en: Type
it: Tipo

[ctx: @label:button file extension]
en: Extension
it: Estensione

[ctx: @label:button disc no]
en: Disc No
it: Num. disco

[ctx: @label:button release year]
en: Release Year
it: Anno di pubblicazione

[ctx: @label:button genre]
en: Genre
it: Genere

[ctx: @label:button artist]
en: Artist
it: Artista

[ctx: @label:button album artist]
en: Album Artist
it: Autore album

[ctx: @label:button composer]
en: Composer
it: Compositore

[ctx: @label:button lyricist]
en: Lyricist
it: Paroliere

[ctx: @label:button audio codec]
en: Audio Codec
it: Codec audio

[ctx: @label:button framerate]
en: Framerate
it: Velocità

[ctx: @label:button video codec]
en: Video Codec
it: Codec video

[ctx: @label:button video orientation]
en: Orientation
it: Orientazione

[ctx: @label:button resolution]
en: Resolution
it: Risoluzione

[ctx: @label:button put new line]
en: New Line
it: Nuova riga

[ctx: @title:group]
en: No Genre
it: Nessun genere

[ctx: @title:group]
en: No Album
it: Nessun album

[ctx: @title:group]
en: No Artist
it: Nessun artista

[ctx: @title:group]
en: No Album Artist
it: Nessun autore album

[ctx: @title:group]
en: No Composer
it: Nessun compositore

[ctx: @title:group]
en: No Lyricist
it: Nessun paroliere

[ctx: @title:group]
en: No Release Year
it: Nessun anno di pubblicazione

[ctx: @title:group]
en: Not a Video
it: Non un video

[ctx: @title:group]
en: No Audio Codec
it: Nessun codec audio

[ctx: @title:group]
en: No Video Codec
it: Nessun codec video

[ctx: @title:group disc]
en: Disc
it: Disco

[ctx: @title:group]
en: Video File
it: File video

[ctx: @title:group]
en: Audio File
it: File audio

[ctx: @title:group]
en: Landscape
it: Orizzontale

[ctx: @title:group]
en: Portrait
it: Verticale

[ctx: @title:group]
en: Square
it: Quadrato

[ctx: @label:title name of default playlist tab]
en: Default
it: Predefinita

[ctx: osd message when trying to open subtitle selection dialog while no file is open]
en: Can’t load subtitle when no file is open
it: Impossibile caricare il sottotitolo se non è aperto alcun file

[ctx: @info:tooltip]
en: Playback speed: %1
it: Velocità riproduzione: %1

[ctx: @info:tooltip; %1 is the timestamp where the loop starts]
en: Loop start: %1
it: Avvio ciclo: %1

[ctx: @info:tooltip, use en dash for the range]
en: Loop: %1–%2
it: Ciclo: %1 –%2

[ctx: @info:tooltip]
en: Loop cleared
it: Ciclo azzerato

[ctx: @info:tooltip]
en: Subtitles off
it: Sottotitoli disattivi

[ctx: @info:tooltip]
en: Subtitles on
it: Sottotitoli attivi

[ctx: @info:tooltip]
en: Subtitle scale: %1
it: Ridimensionamento sottotitoli: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Deinterlace: %1
it: Deinterlacciamento: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Zoom: %1
it: Ingrandimento: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Zoom: 0
it: Ingrandimento: 0

[ctx: @info:tooltip]
en: Contrast: %1
it: Contrasto: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Contrast: 0
it: Contrasto: 0

[ctx: @info:tooltip]
en: Brightness: %1
it: Luminosità: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Brightness: 0
it: Luminosità: 0

[ctx: @info:tooltip]
en: Saturation: %1
it: Saturazione: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Saturation: 0
it: Saturazione: 0

[ctx: @info:tooltip]
en: Start playback
it: Avvio della riproduzione

[ctx: @info:tooltip]
en: Pause playback
it: Pausa della riproduzione

[ctx: @info:tooltip]
en: Play previous file
it: Riproduci file precedente

[ctx: @info:tooltip]
en: Play next file
it: Riproduci file successivo

[ctx: @info:tooltip]
en: Open chapters menu
it: Apri menu dei capitoli

[ctx: @info:tooltip]
en: Remaining: %1
it: Rimanente: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Select a color
it: Seleziona un colore

[ctx: @title:window]
en: Select Color
it: Seleziona un colore

[ctx: @action:inmenu]
en: Recent Files
it: File recenti

[ctx: @title:menu]
en: Primary Subtitle
it: Sottotitolo primario

[ctx: @title:menu]
en: Secondary Subtitle
it: Sottotitolo secondario

[ctx: @title:menu]
en: Audio Track
it: Traccia audio

[ctx: @action:inmenu]
en: &More
it: &Altro

[ctx: @info:placeholder]
en: No action found.
it: Nessuna azione trovata.

[ctx: @label; Below is a list of folders containing subtitles]
en: Load subtitles from
it: Carica sottotitoli da

[ctx: @info:tooltip;]
en: When a relative folder name starts with * (asterisk) and recursive search is enabled, all folders containing that name will be searched.
    Relative folders are relative to the playing file's folder.
it: Quando il nome di una cartella relativa inizia per * (asterisco) ed è attivata una ricerca ricorsiva, verranno ricercate tutte le cartelle che contengono quel nome.
    Le cartelle relative sono relative alla cartella del file in riproduzione.

[ctx: @action:button]
en: Confirm Deletion
it: Conferma eliminazione

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete this folder from list
it: Elimina questa cartella dall'elenco

[ctx: @info:tooltip]
en: Save changes
it: Salva le modifiche

en: No folder set
it: Nessuna cartella configurata

[ctx: @action:button]
en: Add New Folder
it: Aggiungi nuova cartella

[ctx: @info:tooltip add new subtitle folder setting]
en: Add a folder in which to look for subtitles.
it: Aggiungi una cartella in cui cercare i sottotitoli.

[ctx: @label:check]
en: Search subtitles recursively
it: Cerca ricorsivamente i sottotitoli

[ctx: @info:tooltip]
en: Subtitles are searched recursively in the folders defined by the “%1” setting.
    Only relative folders are searched.
it: I sottotitoli vengono ricercati ricorsivamente nelle cartelle definite nell'impostazione «%1».
    La ricerca viene eseguita solo nelle cartelle relative.

[ctx: @action:intoolbar]
en: Subtitles
it: Sottotitoli

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip Chapters
it: Salta capitoli

[ctx: @info:tooltip]
en: Automatically skips chapters containing certain words/characters.
    Check “Playback” settings for more details.
it: Salta automaticamente i capitoli contenenti determinate parole o caratteri.
    Controlla le impostazioni della «Riproduzione» per ulteriori dettagli.

[ctx: @title:window]
en: Select File
it: Seleziona file

[ctx: @title:window]
en: Select Subtitles File
it: Seleziona file dei sottotitoli

[ctx: @action:button]
en: Open
it: Apri

[ctx: @title:menu]
en: &Track
it: &Traccia

[ctx: @title:menu]
en: Recent Files
it: File recenti

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear List
it: Pulisci elenco

[ctx: @title:menu]
en: &Help
it: &Aiuto

[ctx: @title:menu]
en: &Playback
it: &Riproduci

[ctx: @title:menu]
en: Seek
it: Cerca

[ctx: @title:menu]
en: &Settings
it: Impo&stazioni

[ctx: @action:inmenu]
en: General
it: Generale

[ctx: @action:inmenu]
en: Playback
it: Riproduzione

[ctx: @action:inmenu]
en: Subtitles
it: Sottotitoli

[ctx: @action:inmenu]
en: Playlist
it: Scaletta

[ctx: @action:inmenu]
en: Shortcuts
it: Scorciatoie

[ctx: @action:inmenu]
en: Custom Commands
it: Comandi personalizzati

[ctx: @action:inmenu]
en: About
it: Informazioni

[ctx: @title:menu]
en: &Subtitles
it: &Sottotitoli

[ctx: @title:menu]
en: Adjustments
it: Regolazioni

[ctx: @title:menu]
en: &View
it: &Visualizza

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Menubar
it: Nascondi barra dei menu

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Menubar
it: Mostra barra dei menu

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Toolbar
it: Nascondi barra degli strumenti

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Toolbar
it: Mostra barra degli strumenti

[ctx: @title:menu]
en: Playback Speed
it: Velocità riproduzione

[ctx: @info:drag&drop append items]
en: Add to Playlist
it: Aggiungi alla scaletta

[ctx: @info:drag&drop play now]
en: Play Now
it: Riproduci ora

[ctx: @label:title]
en: Loading…
it: Caricamento…

[ctx: @label:textbox]
en: Preferred language
it: Lingua preferita

[ctx: @label:spinbox]
en: Preferred track
it: Traccia preferita

[ctx: @label:spinbox]
en: Volume step
it: Passo volume

[ctx: @title]
en: Replay gain
it: ReplayGain

[ctx: @label:listbox]
en: Mode
it: Modo

[ctx: @item:listbox replay gain]
en: Disabled
it: Disabilitato

[ctx: @item:listbox replay gain]
en: Track
it: Traccia

[ctx: @info:tooltip]
en: Adjust volume gain according to <i>replaygain</i> values stored in the file metadata. If set to album gain, apply album gain if present and fallback to track gain otherwise.
it: Regola il guadagno di volume conformemente ai valori <i>replaygain</i> memorizzati nei metadati del file. Se impostato ad album, applica il guadagno album se presente, in caso contrario ripiega al guadagno traccia.

[ctx: @label:spinbox]
en: Prevent clipping
it: Previeni clipping

[ctx: @info:tooltip]
en: Prevent clipping by lowering the gain
it: Previene il clipping abbassando il guadagno

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset to default value
it: Riporta ai valori predefiniti

[ctx: @label:spinbox]
en: Fallback (dB)
it: Ripiego (dB)

[ctx: @info:tooltip]
en: Gain in dB to apply if the file has no replay gain tags.<br><br>This setting is in effect only when:<br>- the replaygain setting is disabled<br>- the replaygain setting is enabled and the file has no replaygain metadata<br>If this is in effect, other replaygain settings are ignored.
it: Guadagno in dB da applicare se il file non contiene tag replaygain.<br><br>Questa impostazione è valida solo quando:<br>- l'impostazione replaygain è disabilitata<br>- l'impostazione replaygain è abilitata e il file non contiene metadati replaygain<br>Se quanto sopra è valido, le altre impostazioni replaygain vengono ignorate.

[ctx: @label:textbox]
en: No custom commands yet
it: Non ci sono ancora comandi personalizzati

[ctx: @action:button]
en: &Add Command
it: &Aggiungi comando

[ctx: @info:tooltip]
en: Checked: property will be set at startup
    Unchecked: property will not be set at startup
it: Selezionata: la proprietà sarà impostata all'avvio
    Deselezionata: la proprietà non sarà impostata all'avvio

[ctx: @action:intoolbar]
en: &Add
it: &Aggiungi

[ctx: @label:textbox]
en: Config file
it: File di configurazione

[ctx: @label:textbox]
en: Custom commands config file
it: File di configurazione dei comandi personalizzati

[ctx: @label:textbox]
en: Shortcuts config file
it: File di configurazione delle scorciatoie

[ctx: @label:textbox]
en: Playlists config file
it: File di configurazione delle scalette

[ctx: @info:usagetip]
en: If fields are empty that means there is no config file/folder (e.g when using the default settings).
it: Se i campi sono vuoti significa che non è presente cartella/file di configurazione (per es. quando usi le impostazioni predefinite).

[ctx: @option:check]
en: Enable mpv logging
it: Abilita registro mpv

[ctx: @info:tooltip]
en: Open file
it: Apri file

[ctx: @info:tooltip]
en: Open containing folder
it: Apri cartella contenitore

[ctx: @label:textbox]
en: Command
it: Comando

[ctx: @info:tooltip]
en: What mpv command to run, see <a href="https://mpv.io/manual/stable/#list-of-input-commands">MPV Commands</a> for a list of available commands.<br>Not all commands will work as some are specific for mpv.<br>Most useful are the commands to manipulate properties, like <strong>set</strong>, <strong>add</strong>, <strong>cycle</strong>.<br><strong>set</strong>: sets the value of a property <strong>set volume-max 150</strong>.<br><strong>add</strong>: increases/decreases the value of a property <strong>add volume 15</strong>, increases volume by 15. To decrease the value use <strong>add volume -15</strong>.<br><strong>cycle</strong>: cycle through the values of a property <strong>cycle aid up</strong>.
it: Quale comando mpv eseguire, vedi <a href="https://mpv.io/manual/stable/#list-of-input-commands">Comandi MPV</a> per un elenco dei comandi disponibili.<br> Non tutti i comandi funzioneranno poiché alcuni sono specifici per mpv.<br>I più utili sono i comandi per manipolare le proprietà, come <strong>set</strong>, <strong>add</strong>, <strong>cycle</strong>.<br><strong>set</strong>: imposta il valore di una proprietà <strong>set volume-max 150</strong>.<br><strong>add</strong>: aumenta/diminuisce il valore di una proprietà <strong>add volume 15</strong>, aumenta il volume di 15. Per diminuire il valore utilizzare <strong>add volume -15</strong>.<br><strong>cycle</strong>: scorre i valori di una proprietà <strong>cycle aid up</strong>.

[ctx: @label:textbox]
en: OSD Message
it: Messaggio OSD

[ctx: placeholder text; %1 is an example of how to display an mpv property]
en: Filename: %1
it: Nome file: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: An OSD message to display when triggering an action type custom command.<br>Use ${property_name} to display the value of a property <strong>Volume: ${volume}</strong>
it: Un messaggio OSD da visualizzare quando si attiva un comando personalizzato di tipo azione.<br>Utilizza ${property_name} per visualizzare il valore di una proprietà <strong>Volume: ${volume}</strong>

[ctx: @label]
en: Type
it: Tipo

[ctx: @option:radio]
en: Keyboard shortcut
it: Scorciatoia da tastiera

[ctx: @info:tooltip]
en: The command will be triggered with a shortcut. The shortcut can be set after saving.
it: Il comando sarà attivato con una scorciatoia. La scorciatoia può essere impostata dopo il salvataggio.

[ctx: @option:radio]
en: Run at startup
it: Esegui all'avvio

[ctx: @info:tooltip]
en: The command will be run at application startup.
it: Il comando sarà eseguito all'avvio dell'applicazione.

[ctx: @action:intoolbar]
en: Delete
it: Elimina

[ctx: @action:intoolbar]
en: Cancel
it: Annulla

[ctx: @action:intoolbar]
en: &Save
it: &Salva

[ctx: @label:spinbox]
en: OSD font size
it: Dimensione OSD

[ctx: @label:spinbox]
en: Maximum recent files
it: File recenti max.

[ctx: @action:button clear (delete from database) recent files]
en: Clear
it: Pulisci

[ctx: @info:tooltip]
en: Deletes recent files from the database
it: Elimina i file recenti dalla banca dati

[ctx: @info:tooltip]
en: The number of recent files to display. Enter 0 (zero) to disable.<br>Every opened file is stored.<br>Bold entries are files opened from the open file/url actions and from external apps (command line, file manager, drag and drop etc.).
it: Il numero di file recenti da visualizzare. Immetti 0 (zero) per disabilitare.<br>È memorizzato ogni file che viene aperto.<br>Le voci in grassetto sono file aperti dalle azioni Apri file/url e dalle applicazioni esterne (riga di comando, gestore file, drag and drop, ecc.).

[ctx: @option:check]
en: Allow only one instance
it: Permetti solo un'istanza

[ctx: @info:tooltip]
en: Trying to open another Haruna instance will do nothing.<br>Trying to open another file with Haruna will open the file in the running instance.
it: Se provi ad aprire un'altra istanza di Haruna non succederà nulla.<br>Se provi ad aprire un altro file con Haruna, si aprirà il file nell'istanza in esecuzione.

[ctx: @option:check]
en: Add file to playlist
it: Aggiungi file alla scaletta

[ctx: @info:tooltip]
en: File will be added to the end of the playlist.
it: Il file verrà aggiunto alla fine della scaletta.

[ctx: @option:check]
en: Play new file
it: Riproduci nuovo file

[ctx: @title]
en: Interface
it: Interfaccia

[ctx: @label:spinbox]
en: Footer style
it: Stile del piè di pagina

[ctx: @item:listbox the footer style]
en: Default
it: Predefinito

[ctx: @item:listbox the footer style]
en: Floating
it: Mobile

[ctx: @label:listbox]
en: Show floating footer on
it: Mostra piè di pagina mobile su

[ctx: @item:listbox how to trigger the floating footer]
en: Every mouse movement
it: Ogni movimento del mouse

[ctx: @item:listbox how to trigger the floating footer]
en: Bottom mouse movement
it: Movimento inferiore del mouse

[ctx: @info:tooltip]
en: What action shows the footer.<br><strong>Every mouse movement</strong> — every mouse movement over the video area<br><strong>Bottom mouse movement</strong> — mouse movement on the bottom of the video area
it: Quale azione mostra il piè di pagina.<br><strong>Ogni movimento del mouse</strong> — ogni movimento del mouse sull'area video<br><strong>Movimento inferiore del mouse</strong> — movimento del mouse nella parte inferiore dell'area video

[ctx: @label:spinbox]
en: Preview thumbnail
it: Miniatura dell'anteprima

[ctx: @option:check]
en: Show preview thumbnail
it: Mostra la miniatura dell'anteprima

[ctx: @info:tooltip]
en: Shows a preview while hovering the seek/progress bar.
it: Mostra un'anteprima mentre si passa il puntatore del mouse sulla barra di ricerca/avanzamento.

[ctx: @option:check]
en: Use accurate preview
it: Usa anteprima accurata

[ctx: @info:tooltip]
en: Generating an accurate preview is slow
it: Il processo di generazione di un'anteprima accurata è lento

[ctx: @label:spinbox]
en: Thumbnail width
it: Larghezza della miniatura

[ctx: @label]
en: Window
it: Finestra

[ctx: @option:check]
en: Resize to fit video
it: Ridimensiona per adattare il video

[ctx: @info:tooltip]
en: Not supported on Wayland.
it: Non supportato in Wayland.

[ctx: @info:tooltip]
en: The window is resized according to the video resolution.<br>The maximum size is not constrained, this is left to the operating system.
it: La finestra viene ridimensionata in base alla risoluzione del video.<br>La dimensione massima non viene limitata ma la decide il sistema operativo.

[ctx: @option:check]
en: Start in fullscreen mode
it: Avvia in modalità schermo intero

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter fullscreen mode when the application starts.<br>This takes precedence over Resize to fit video, and Remember window size and position settings.
it: Entra nella modalità schermo intero quando si avvia l'applicazione.<br>Ha precedenza sull'opzione «Ridimensiona per adattare il video» e le impostazioni dell'opzione «Ricorda dimensione e posizione della finestra».

[ctx: @option:check]
en: Remember window size and position
it: Ricorda dimensione e posizione della finestra

[ctx: @info:tooltip extra wayland info for the “Remember window size and position” setting]
en: <b>Restoring position is not supported on Wayland.</b><br><br>
it: <b>Il ripristino della posizione non è supportato in Wayland.</b><br><br>

[ctx: @info:tooltip]
en: Changes to the window’s size and position are saved and used for newly opened windows.<br><br>%1The “Resize to fit video” setting takes precedence.
it: Le modifiche alla dimensione e alla posizione della finestra sono salvate e utilizzate per le finestre aperte di recente.<br><br>%1 L'impostazione «Ridimensiona per adattare il video» ha precedenza.

[ctx: @option:check]
en: Show menubar
it: Mostra barra dei menu

[ctx: @option:check]
en: Show toolbar
it: Mostra barra degli strumenti

[ctx: @option:check]
en: Show chapter markers
it: Mostra marcatori capitoli

[ctx: @label:listbox]
en: Color scheme
it: Schema di colori

[ctx: @label:listbox]
en: GUI style
it: Stile interfaccia grafica

[ctx: @item:listbox default GUI style]
en: Default
it: Predefinita

[ctx: @label:action change action associated with mouse event]
en: Change action
it: Cambia azione

[ctx: @label:action delete mouse event]
en: Delete
it: Elimina

[ctx: @action:intoolbar add a mouse button action]
en: &Add
it: &Aggiungi

[ctx: @title:window]
en: Add mouse button action
it: Aggiungi azione del pulsante del mouse

[ctx: @label:listbox]
en: Mouse button
it: Pulsante del mouse

[ctx: @item:listbox left mouse button]
en: Left
it: Sinistro

[ctx: @item:listbox middle mouse button]
en: Middle
it: Centrale

[ctx: @item:listbox right mouse button]
en: Right
it: Destro

[ctx: @item:listbox forward mouse button]
en: Forward
it: Avanti

[ctx: @item:listbox back mouse button]
en: Back
it: Indietro

[ctx: @item:listbox mouse scroll up]
en: Scroll up
it: Scorri su

[ctx: @item:listbox mouse scroll down]
en: Scroll down
it: Scorri giù

[ctx: @label:listbox]
en: Modifier key
it: Tasto modificatore

[ctx: @item:listbox no modifier key]
en: No modifier
it: Nessun modificatore

[ctx: @item:listbox control modifier key]
en: Control
it: Crtl

[ctx: @item:listbox shift modifier key]
en: Shift
it: Maiusc

[ctx: @label:check whether mouse button action should trigger on double click]
en: Trigger on double click
it: Attiva con doppio clic

[ctx: @label]
en: Action
it: Azione

[ctx: @action:button select mouse button action]
en: Select action
it: Scegli azione

[ctx: @action:button]
en: Change action
it: Cambia azione

[ctx: @info]
en: No action selected
it: Nessuna azione selezionata

[ctx: @info]
en: Mouse button combination is already assigned to “%1”
it: La combinazione del pulsante del mouse è già assegnata a «%1»

[ctx: @label:spinbox]
en: Seek small step
it: Passo piccolo

[ctx: @info:tooltip seek small step setting]
en: How much to seek when triggering the corresponding action. Seek mode is <a href='https://mpv.io/manual/stable/#command-interface-seek-<target>-[<flags>]'>exact</a>
it: Quanto cercare quando si attiva l'azione corrispondente. La modalità di posizionamento è <a href='https://mpv.io/manual/stable/#command-interface-seek-<target>-[<flags>]'>esatta</a>

[ctx: @label:spinbox]
en: Seek medium step
it: Passo medio

[ctx: @info:tooltip seek medium step setting]
en: How much to seek when triggering the corresponding action. Seek mode is <a href='https://mpv.io/manual/stable/#command-interface-seek-<target>-[<flags>]'>exact</a>.<br>This is also used for mouse wheel seeking, when mouse is over the progress bar.
it: Quanto cercare quando si attiva l'azione corrispondente. La modalità di posizionamento è <a href='https://mpv.io/manual/stable/#command-interface-seek-<target>-[<flags>]'>esatta</a>.<br>
    Viene utilizzato anche per il posizionamento con la rotella del mouse, quando il puntatore del mouse si trova sopra la barra di avanzamento.

[ctx: @label:spinbox]
en: Seek big step
it: Passo grande

[ctx: @info:tooltip seek big step setting]
en: How much to seek when triggering the corresponding action. Seek mode is <a href='https://mpv.io/manual/stable/#command-interface-seek-<target>-[<flags>]'>exact</a>
it: Quanto cercare quando si attiva l'azione corrispondente. La modalità di posizionamento è <a href='https://mpv.io/manual/stable/#command-interface-seek-<target>-[<flags>]'>esatta</a>

[ctx: @label]
en: Hardware decoding
it: Decodifica hardware

[ctx: @info:tooltip hardware decoding setting]
en: Specify the hardware video decoding API that should be used if possible. Whether hardware decoding is actually done depends on the video codec. If hardware decoding is not possible, mpv will fall back on software decoding.<br><br><ul><li><strong>auto</strong> tries to automatically enable hardware decoding using the first available method.</li><li><strong>auto-safe</strong> similar to auto, but allows only whitelisted methods that are considered “safe”.</li><li><strong>vaapi</strong> works with Intel and AMD GPUs only. It also requires the opengl EGL backend.</li><li><strong>nvdec</strong> the newest, and recommended method to do hardware decoding on Nvidia GPUs.</li><li><strong>cuda</strong> an older implementation of hardware decoding on Nvidia GPUs.</li><li><strong>videotoolbox</strong></li><li><strong>d3d11va</strong></li></ul><br><br>You can read more about hardware decoding here: <a href='https://mpv.io/manual/stable/#options-hwdec'>https://mpv.io/manual/stable/#options-hwdec</a><br><br>You can set another hardware decoder by creating a startup custom command <strong>set hwdec <i>decoder_name</i></strong>.
it: Specifica l'API di decodifica video hardware da utilizzare, se possibile. La decodifica hardware dipende dal codificatore video. Se la decodifica hardware non è possibile, mpv ricorre alla decodifica software.<br><br><ul><li><strong>auto</strong> tenta di abilitare automaticamente la decodifica hardware utilizzando il primo metodo disponibile.</li><li><strong>auto-safe</strong> è simile ad auto, ma consente solo i metodi autorizzati considerati «sicuri».</li><li><strong>vaapi</strong> funziona solo con GPU Intel e AMD. Richiede inoltre il motore EGL OpenGL.</li><li><strong>nvdec</strong> è il metodo più recente e consigliato per eseguire la decodifica hardware sulle GPU Nvidia.</li><li><strong>cuda</strong> è una vecchia implementazione della decodifica hardware sulle GPU Nvidia.</li><li><strong>videotoolbox</strong></li><li><strong>d3d11va</strong></li></ul><br><br>Puoi leggere ulteriori informazioni sulla decodifica hardware qui: <a href='https://mpv.io/manual/stable/#options-hwdec'>https://mpv.io/manual/stable/#options-hwdec</a><br><br>Puoi impostare un altro decodificatore hardware creando un comando personalizzato di avvio <strong>set hwdec <i>nome_decodificatore</i></strong>.

[ctx: @option:check]
en: Open last played file on startup
it: All'avvio apri l'ultimo file riprodotto

[ctx: @info:tooltip open last played file setting]
en: On startup it opens the file that was playing when the application was closed.
it: All'avvio apre il file in riproduzione quando l'applicazione è stata chiusa.

[ctx: @option:check]
en: Pause on minimize
it: Pausa se minimizzi

[ctx: @info:tooltip pause on minimize setting]
en: Pauses the player while the window is minimized, playback resumes when restored.
it: Mette in pausa il riproduttore quando la finestra è minimizzata, la riproduzione riprende quando viene ripristinata.

[ctx: @title]
en: Playback position
it: Posizione di riproduzione

[ctx: @option:check]
en: Restore playback position
it: Ripristina la posizione della riproduzione

[ctx: @info:tooltip save playback position]
en: Saves the file position during playback, opening the same file again will seek to the saved position.
    Position is saved every %1 second, except for the last 10 seconds of the video. | Saves the file position during playback, opening the same file again will seek to the saved position.
    Position is saved every %1 seconds, except for the last 10 seconds of the video.
it[0]: Salva la posizione del file durante la riproduzione, riaprendo lo stesso file si posizionerà alla posizione salvata.
    La posizione è salvata ogni secondo, ad eccezione degli ultimi dieci secondi del video.
it[1]: Salva la posizione del file durante la riproduzione, riaprendo lo stesso file si posizionerà alla posizione salvata.
    La posizione è salvata %1 secondi, ad eccezione degli ultimi dieci secondi del video.

[ctx: @option:check]
en: Start playing
it: Avvia la riproduzione

[ctx: @info:tooltip start playing setting]
en: The file will be playing after restoring the playback position
it: Il file sarà riprodotto dopo il ripristino della posizione di riproduzione

[ctx: @info]
en: For any duration
it: Per qualsiasi durata

[ctx: @info]
en: If duration is longer than %1 minute | If duration is longer than %1 minutes
it[0]: Se la durata è più lunga di un minuto
it[1]: Se la durata è più lunga di %1 minuti

[ctx: @info:tooltip restore playback position > duration]
en: Position for remote files is restored regardless of duration.
it: La posizione per i file remoti è ripristinata a prescindere dalla durata.

[ctx: @info:tooltip restore playback position > save interval]
en: Save position every %1 second | Save position every %1 seconds
it[0]: Salva la posizione ogni secondo
it[1]: Salva la posizione ogni %1 secondi

[ctx: @title]
en: Chapters
it: Capitoli

[ctx: @option:check]
en: Skip chapters
it: Salta capitoli

[ctx: @info:tooltip skip chapters setting]
en: When enabled it automatically skips chapters containing certain words/characters.
it: Se abilitata, salta automaticamente i capitoli contenenti determinate parole/caratteri.

[ctx: @option:check]
en: Show OSD message on skip
it: Mostra messaggio OSD al salto

[ctx: @info:tooltip show OSD message on skip setting]
en: When skipping chapters an osd message will show the title of the skipped chapter.
it: Quando si saltano i capitoli, un messaggio OSD mostrerà il titolo del capitolo saltato.

[ctx: @label:textbox]
en: Keywords
it: Parole chiave

[ctx: placeholder text]
en: op, ed, chapter 1
it: ap, ed, capitolo 1

[ctx: @info:tooltip skip words setting]
en: Skip chapters containing these words. Comma separated list. The match is not exact, meaning <strong>op</strong> will match words containing it like <strong><u>op</u>ening</strong>.
it: Salta i capitoli che contengono queste parole. Elenco separato da virgole. La corrispondenza non è esatta, il che significa che <strong>ap</strong> corrisponderà alle parole che lo contengono come <strong><u>ap</u>ertura</strong>.

en: Format selection
it: Selezione formato

[ctx: @item:listbox the custom youtube-dl format selection]
en: Custom
it: Personalizzato

[ctx: @item:listbox the default youtube-dl format selection]
en: Default
it: Predefinito

[ctx: @info:tooltip format selection setting]
en: Selects a video source that is closest to the selected format.
it: Seleziona la sorgente video più vicina al formato selezionato.

[ctx: @label:listbox]
en: Position
it: Posizione

[ctx: @item:listbox playlist position]
en: Left
it: A sinistra

[ctx: @item:listbox playlist position]
en: Right
it: A destra

[ctx: @label:listbox]
en: Playlist style
it: Stile scaletta

[ctx: @item:listbox the style of the playlist]
en: Default
it: Predefinito

[ctx: @item:listbox the style of the playlist]
en: With thumbnails
it: Con miniature

[ctx: @item:listbox the style of the playlist]
en: Compact
it: Compatto

[ctx: @label:listbox]
en: Playback behavior
it: Comportamento di riproduzione

[ctx: @item:listbox the playback behavior of the playlist]
en: Repeat playlist
it: Ripeti scaletta

[ctx: @item:listbox the playback behavior of the playlist]
en: Stop after last item
it: Ferma dopo l'ultimo elemento

[ctx: @item:listbox the playback behavior of the playlist]
en: Repeat item
it: Ripeti elemento

[ctx: @item:listbox the playback behavior of the playlist]
en: Stop after item
it: Ferma dopo l'elemento

[ctx: @info:tooltip playback description]
en: <strong>Repeat playlist</strong>: playlist is repeated indefinitely<br><strong>Stop after last item</strong>: playback stops after the last item in the playlist<br><strong>Repeat item</strong>: current playing item is repeated indefinitely<br><strong>Stop after item</strong>: playback stops after the current playing item
it: <strong>Ripeti scaletta</strong>: la scaletta viene ripetuta in continuazione<br><strong>Stop dopo ultimo elemento</strong>: la riproduzione si ferma dopo l'ultimo elemento presente in scaletta<br><strong>Ripeti elemento</strong>: l'elemento attualmente in riproduzione viene ripetuto in continuazione<br><strong>Stop dopo elemento</strong>: la riproduzione si ferma dopo l'elemento attualmente in riproduzione

[ctx: @item:listbox the playback behavior of the playlist]
en: Random playback
it: Riproduzione casuale

[ctx: @option:check]
en: Overlay video
it: Soprapponi al video

[ctx: @info:tooltip]
en: When checked the playlist goes on top of the video
    When unchecked the video is resized
it: Se selezionata, la scaletta è posizionata sul video
    Se deselezionata, il video è ridimensionato

[ctx: @option:check]
en: Show media title instead of file name
it: Mostra titolo del media al posto del nome file

[ctx: @option:check]
en: Auto load videos from same folder
it: Carica automaticamente i video dalla stessa cartella

[ctx: @option:check]
en: Show row number
it: Mostra numero di riga

[ctx: @option:check]
en: Toggle with mouse
it: Alterna col mouse

[ctx: @option:check]
en: Increase font size when fullscreen
it: Aumenta la dimensione carattere se a schermo intero

[ctx: @option:check]
en: Remember last playlist state
it: Ricorda lo stato dell'ultima scaletta

[ctx: @info:tooltip]
en: When checked the playlist state (visible/hidden) is remembered across launches
it: Se attivata, lo stato della scaletta (visibile/nascosta) è ricordato tra sessioni

[ctx: @option:check]
en: Open items with single click
it: Apri elementi con clic singolo

[ctx: @title:window]
en: Settings
it: Impostazioni

[ctx: @action]
en: General
it: Generale

[ctx: @action]
en: Playback
it: Riproduzione

[ctx: @action]
en: Subtitles
it: Sottotitoli

[ctx: @action]
en: Shortcuts
it: Scorciatoie

[ctx: @action]
en: Custom Commands
it: Comandi personalizzati

[ctx: @action]
en: About
it: Informazioni

[ctx: @label:check]
en: Auto select track
it: Selezione automatica della traccia

[ctx: @info:tooltip]
en: When checked a subtitle track will be automatically selected and displayed
it: Se attivata, sarà automaticamente selezionata e visualizzata una traccia di sottotitoli

[ctx: @option:check]
en: Allow subtitles in black borders
it: Consenti sottotitoli in bordi neri

[ctx: @info:tooltip]
en: When checked the subtitles can be rendered outside the video, in the black borders. Might not work for all .ass subtitles.
it: Se attivata, i sottotitoli verranno resi all'esterno del video, in bordi neri. Potrebbe non funzionare per tutti i sottotitoli .ass.

[ctx: @title]
en: Styling
it: Stile

[ctx: @label:listbox]
en: Font family
it: Famiglia caratteri

[ctx: @label:spinbox]
en: Font size
it: Dimensione del carattere

[ctx: @label]
en: Font style
it: Stile del carattere

[ctx: @option:check]
en: Bold
it: Grassetto

[ctx: @option:check]
en: Italic
it: Corsivo

[ctx: @label:textbox]
en: Font color
it: Colore del carattere

[ctx: @label:textbox]
en: Shadow color
it: Colore ombre

[ctx: @label:spinbox]
en: Shadow offset
it: Scostamento ombra

[ctx: @info:tooltip]
en: Set to 0 (zero) to disable.
it: Imposta a 0 (zero) per disabilitare.

[ctx: @label:textbox]
en: Border color
it: Colore bordi

[ctx: @label:spinbox]
en: Border width
it: Larghezza bordi

[ctx: @label:listbox]
en: Border style
it: Stile bordi

[ctx: @item:listbox border style]
en: Outline and Shadow
it: Contorno e ombra

[ctx: @item:listbox border style]
en: Opaque Box
it: Riquadro opaco

[ctx: @item:listbox border style]
en: Background Box
it: Riquadro di sfondo

[ctx: @label:listbox]
en: Default cover
it: Copertina predefinita

[ctx: placeholder text]
en: path to image
it: percorso all'immagine

[ctx: @info:tooltip]
en: Used for music files that don’t have a video track, an embedded cover image or a cover/folder image in the same folder as the played file.
it: Utilizzata per file musicali che non hanno una traccia video, un'immagine di copertina incorporata o un'immagine di copertina o cartella nella stessa cartella del file riprodotto.

[ctx: @title]
en: Screenshots
it: Schermate

[ctx: @label:listbox]
en: Format
it: Formato

[ctx: @label:textbox]
en: Template
it: Modello

[ctx: @info:tooltip]
en: Specify the filename template used to save screenshots. The template specifies the filename without file extension, and can contain format specifiers, which will be substituted when taking a screenshot. By default, the template is “%F-%n”. <br>The template can start with a relative or absolute path, in order to specify a directory location where screenshots should be saved.<br>If the final screenshot filename points to an already existing file, the file will not be overwritten. The screenshot will either not be saved, or if the template contains %n, saved using different, newly generated filename.<br>For full info checkout <a href='https://mpv.io/manual/stable/#options-screenshot-template'>https://mpv.io/manual/stable/#options-screenshot-template</a><br><br><strong>Allowed format specifiers:</strong><br><ul><li><strong>%[#][0X]n</strong> A sequence number, padded with zeros to length X.<br><li><strong>%f</strong> Filename of the currently played video.<br><li><strong>%F</strong> Same as %f, but without the file extension.<br><li><strong>%x</strong> Directory path of the currently played video. If the video is not on the filesystem (http:// urls), this expands to an empty string.<br><li><strong>%X{fallback}</strong> Same as %x, but if the video file is not on the filesystem, return the fallback string inside the {…}.<br><li><strong>%p</strong> Current playback time. The result is a string of the form “HH:MM:SS”.<br><li><strong>%P</strong> Similar to %p, but extended with the playback time in milliseconds “HH:MM:SS.mmm”.<br><li><strong>%wX</strong> Specify the current playback time using the format string X.<br>Valid format specifiers:<br><ul><li><strong>%wH</strong> hour (padded with 0 to two digits)</li><li><strong>%wh</strong> hour (not padded)</li><li><strong>%wM</strong> minutes (00–59)</li><li><strong>%wm</strong> total minutes (includes hours, unlike %wM)</li><li><strong>%wS</strong> seconds (00–59)</li><li><strong>%ws</strong> total seconds (includes hours and minutes)</li><li><strong>%wf</strong> like %ws, but as float</li><li><strong>%wT</strong> milliseconds (000–999)</li><li><strong>%%</strong> Replaced with the % character itself.</li></ul><br>
it: Specifica il modello di nome file utilizzato per salvare le schermate. Il modello specifica il nome del file senza estensione e può contenere identificatori di formato, che saranno sostituiti quando si acquisisce una schermata. Per impostazione predefinita, il modello è «%F-%n». <br>Il modello può iniziare con un percorso relativo o assoluto, per specificare una posizione nella cartella in cui salvare le schermate.<br>Se il nome file finale della schermata punta a un file già esistente, il file non sarà sovrascritto. La schermata non sarà salvata oppure, se il modello contiene %n, sarà salvata utilizzando un nome file diverso e appena generato.<br>Per informazioni complete, consulta <a href='https://mpv.io/manual/stable/#options -screenshot-template'>https://mpv.io/manual/stable/#options-screenshot-template</a><br><br><strong>Specificatori di formato consentiti:</strong><br><ul><li><strong>%[#][0X]n</strong> Un numero di sequenza, riempito con zeri fino alla lunghezza X.<br><li><strong>%f</strong> Nome del video attualmente riprodotto.<br><li><strong>%F</strong> Uguale a %f, ma senza l'estensione del file.<br><li><strong>%x</strong> Percorso della cartella del video attualmente riprodotto. Se il video non si trova nel file system (URL http://), si espande in una stringa vuota.<br><li><strong>%X{fallback}</strong> Uguale a %x, ma se il video il file non è sul file system, restituisce la stringa di ripiego all'interno di {...}.<br><li><strong>%p</strong> Tempo di riproduzione attuale. Il risultato è una stringa nel formato «HH:MM:SS».<br><li><strong>%P</strong> Simile a %p, ma esteso con il tempo di riproduzione in millisecondi «HH:MM:SS .mmm».<br><li><strong>%wX</strong> Specifica il tempo di riproduzione attuale utilizzando la stringa di formato X.<br>Identificatori di formato validi:<br><ul><li><strong>%wH</strong> ora (riempita con 0 fino a due cifre)</li><li><strong>%wh</strong> ora (non riempita)</li><li><strong>%wM</strong> minuti (00-59)</li><li><strong>%wm</strong> minuti totali (include ore, a differenza di %wM)</li><li><strong>%wS</strong> secondi (00-59)</li><li><strong>%ws</strong> secondi totali (include ore e minuti)</li><li><strong>%wf</strong> come %ws, ma come virgola mobile</li><li><strong>%wT</strong> millisecondi (000-999)</li><li><strong>%%</strong> Sostituito con il carattere % stesso.</li></ul><br>

[ctx: @title]
en: Image adjustments
it: Correzioni dell'immagine

[ctx: @label:slider]
en: Contrast
it: Contrasto

[ctx: @label:slider]
en: Brightness
it: Luminosità

[ctx: @label:slider]
en: Saturation
it: Saturazione

[ctx: @info]
en: Middle click on the sliders to reset them
it: Clic centrale sui cursori per azzerarli

[ctx: @info:tooltip; error when yt-dlp fails to get playlist]
en: Could not retrieve playlist with id: %1
    
    %2
it: Impossibile recuperare la scaletta con ID: %1
    
    %2
