haruna - en to pt translation catalogue (286 entries)

[ctx: application title/display name]
en: Haruna Media Player
pt: Leitor Multimédia Haruna

[ctx: @title]
en: A configurable media player.
pt: Um leitor multimédia configurável.

[ctx: @info:credit]
en: Developer
pt: desenvolvimento

[ctx: @info:shell]
en: File to open
pt: O ficheiro a abrir

[ctx: @info:shell]
en: Allows to temporarily override the ytdl format selection setting. Will be overwritten if the setting is changed through the GUI
pt: Permite substituir temporariamente a configuração da selecção do formato YTDL. Será substituída se a opção for mudada através da interface

[ctx: @info reason for blocking sleep and screen slocking]
en: Playing media file
pt: A reproduzir o ficheiro multimédia

[ctx: @action]
en: About Haruna
pt: Acerca do Haruna

[ctx: @action]
en: Audio Cycle Up
pt: Subir o Ciclo de Áudio

[ctx: @action]
en: Audio Cycle Down
pt: Descer o Ciclo de Áudio

[ctx: @action]
en: Configure
pt: Configurar

[ctx: @action]
en: Configure Keyboard Shortcuts
pt: Configurar os Atalhos de Teclado

[ctx: @action]
en: Exit Fullscreen
pt: Sair do Ecrã Completo

[ctx: @action]
en: Frame Step Forward
pt: Avançar uma Imagem

[ctx: @action]
en: Frame Step Backward
pt: Recuar uma Imagem

[ctx: @action]
en: Load Last Played File
pt: Carregar o Último Ficheiro Reproduzido

[ctx: @action]
en: Mute
pt: Silenciar

[ctx: @action]
en: Open Context Menu
pt: Abrir o Menu de Contexto

[ctx: @action]
en: Opens and closes the context menu at the position of the mouse pointer
pt: Abre e fecha o menu de contexto na posição do cursor do rato

[ctx: @action]
en: Open File
pt: Abrir o Ficheiro

[ctx: @action]
en: Add External Subtitle…
pt: Adicionar uma Legenda Externa…

[ctx: @action]
en: Open Url
pt: Abrir um URL

[ctx: @action]
en: Playback Speed Increase
pt: Aumentar a Velocidade de Reprodução

[ctx: @action]
en: Playback Speed Decrease
pt: Diminuir a Velocidade de Reprodução

[ctx: @action]
en: Playback Speed Reset
pt: Repor a Velocidade de Reprodução

[ctx: @action]
en: Play/Pause
pt: Tocar/Pausa

[ctx: @action]
en: Play Next
pt: Reproduzir o Seguinte

[ctx: @action]
en: Play Previous
pt: Reproduzir o Anterior

[ctx: @action]
en: Quit
pt: Sair

[ctx: @action]
en: Restart Playback
pt: Reiniciar a Reprodução

[ctx: @action]
en: Seek Small Step Forward
pt: Avançar um Passo Pequeno

[ctx: @action]
en: Seek Small Step Backward
pt: Recuar um Passo Pequeno

[ctx: @action]
en: Seek Medium Step Forward
pt: Avançar um Passo Médio

[ctx: @action]
en: Seek Medium Step Backward
pt: Recuar um Passo Médio

[ctx: @action]
en: Seek Big Step Forward
pt: Avançar um Passo Grande

[ctx: @action]
en: Seek Big Step Backward
pt: Recuar um Passo Grande

[ctx: @action]
en: Seek Next Chapter
pt: Ir para o Capítulo Seguinte

[ctx: @action]
en: Seek Previous Chapter
pt: Ir para o Capítulo Anterior

[ctx: @action]
en: Seek To Next Subtitle
pt: Ir para a Legenda Seguinte

[ctx: @action]
en: Seek To Previous Subtitle
pt: Ir para a Legenda Anterior

[ctx: @action]
en: Seek To Watch Later Position
pt: Avançar para a Posição para Ver Mais Tarde

[ctx: @action]
en: Set Loop
pt: Configurar o Ciclo

[ctx: @action]
en: Screenshot
pt: Imagem

[ctx: @action]
en: Subtitle Toggle
pt: Comutar as Legendas

[ctx: @action]
en: Subtitle Increase Font Size
pt: Aumentar o Tamanho do Texto das Legendas

[ctx: @action]
en: Subtitle Decrease Font Size
pt: Diminuir o Tamanho do Texto das Legendas

[ctx: @action]
en: Subtitle Move Up
pt: Subir as Legendas

[ctx: @action]
en: Subtitle Move Down
pt: Descer as Legendas

[ctx: @action]
en: Subtitle Quicken
pt: Acelerar a Legenda

[ctx: @action]
en: Subtitle Delay
pt: Atrasar a Legenda

[ctx: @action]
en: Subtitle Cycle Up
pt: Subir o Ciclo das Legendas

[ctx: @action]
en: Subtitle Cycle Down
pt: Descer o Ciclo das Legendas

[ctx: @action]
en: Toggle Deinterlacing
pt: Comutar o Desentrelaçamento

[ctx: @action]
en: Toggle Fullscreen
pt: Comutar o Ecrã Completo

[ctx: @action]
en: Toggle Menu Bar
pt: Comutar o Menu

[ctx: @action]
en: Toggle Header
pt: Comutar o Cabeçalho

[ctx: @action]
en: Playlist
pt: Lista de Reprodução

[ctx: @action]
en: Video Move Left
pt: Deslocar o Vídeo à Esquerda

[ctx: @action]
en: Video Move Right
pt: Deslocar o Vídeo à Direita

[ctx: @action]
en: Video Move Up
pt: Deslocar o Vídeo para Cima

[ctx: @action]
en: Video Move Down
pt: Deslocar o Vídeo para Baixo

[ctx: @action]
en: Volume Up
pt: Aumentar o Volume

[ctx: @action]
en: Volume Down
pt: Diminuir o Volume

[ctx: @action]
en: Zoom In
pt: Ampliar

[ctx: @action]
en: Zoom Out
pt: Reduzir

[ctx: @action]
en: Zoom Reset
pt: Repor a Ampliação

[ctx: @action]
en: Contrast Up
pt: Aumentar o Contraste

[ctx: @action]
en: Contrast Down
pt: Diminuir o Contraste

[ctx: @action]
en: Contrast Reset
pt: Repor o Contraste

[ctx: @action]
en: Brightness Up
pt: Aumentar o Brilho

[ctx: @action]
en: Brightness Down
pt: Diminuir o Brilho

[ctx: @action]
en: Brightness Reset
pt: Repor o Brilho

[ctx: @action]
en: Gamma Up
pt: Aumentar o Gama

[ctx: @action]
en: Gamma Down
pt: Diminuir o Gama

[ctx: @action]
en: Gamma Reset
pt: Repor o Gama

[ctx: @action]
en: Saturation Up
pt: Aumentar a Saturação

[ctx: @action]
en: Saturation Down
pt: Diminuir a Saturação

[ctx: @action]
en: Saturation Reset
pt: Repor a Saturação

[ctx: @info]
en: The chosen shortcut conflicts with the shortcut of the <b>%1</b> action.<br><br>Do you want to reassign the shortcut?
pt: O atalho escolhido entra em conflito com o atalho da acção <b>%1</b>.<br><br>Deseja atribuir de novo o atalho?

[ctx: @action:button]
en: Reassign
pt: Atribuir de Novo

[ctx: @action The "None" subtitle track is used to clear/unset selected track]
en: None
pt: Nenhuma

[ctx: @info:tooltip]
en: Audio: %1 %2
pt: Áudio: %1 %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Playback speed: %1
pt: Velocidade de reprodução: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Loop start: %1
pt: Início do ciclo: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Loop: %1 - %2
pt: Ciclo: %1 - %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Loop cleared
pt: Ciclo limpo

[ctx: @info:tooltip]
en: Subtitle timing: %1
pt: Tempo das legendas: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Subtitles off
pt: Legendas desligadas

[ctx: @info:tooltip]
en: Subtitles on
pt: Legendas ligadas

[ctx: @info:tooltip]
en: Subtitle: None
pt: Legendas: Nenhumas

[ctx: @info:tooltip]
en: Subtitle: %1 %2
pt: Legendas: %1 %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Subtitle scale: %1
pt: Escala das legendas: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Deinterlace: %1
pt: Desentrelaçamento: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Zoom: %1
pt: Ampliação: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Zoom: 0
pt: Ampliação: 0

[ctx: @info:tooltip]
en: Contrast: %1
pt: Contraste: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Contrast: 0
pt: Contraste: 0

[ctx: @info:tooltip]
en: Brightness: %1
pt: Brilho: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Brightness: 0
pt: Brilho: 0

[ctx: @info:tooltip]
en: Gamma: %1
pt: Gama: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Gamma: 0
pt: Gama: 0

[ctx: @info:tooltip]
en: Saturation: %1
pt: Saturação: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Saturation: 0
pt: Saturação: 0

[ctx: @info:tooltip]
en: Start Playback
pt: Iniciar a Reprodução

[ctx: @info:tooltip]
en: Pause Playback
pt: Pausar a Reprodução

[ctx: @info:tooltip]
en: Play previous file
pt: Reproduzir o ficheiro anterior

[ctx: @info:tooltip]
en: Play next file
pt: Reproduzir o ficheiro seguinte

[ctx: @info:tooltip]
en: Remaining: %1
pt: Restante: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Select a color
pt: Seleccionar uma cor

[ctx: @action:inmenu]
en: Recent Files
pt: Ficheiros Recentes

[ctx: @title:menu]
en: Secondary Subtitle
pt: Legenda Secundária

[ctx: @action:inmenu]
en: &More
pt: &Mais

[ctx: @title:menu]
en: Primary Subtitle
pt: Legenda Principal

[ctx: @info]
en: Neither <a href="https://github.com/yt-dlp/yt-dlp">yt-dlp</a> nor <a href="https://github.com/ytdl-org/youtube-dl">youtube-dl</a> was found.
pt: Nem o <a href="https://github.com/yt-dlp/yt-dlp">yt-dlp</a> nem o <a href="https://github.com/ytdl-org/youtube-dl">youtube-dl</a> foram detectados.

[ctx: @action:intoolbar]
en: Help
pt: Ajuda

[ctx: @action:inmenu]
en: Haruna help window (english only)
pt: Janela de ajuda do Haruna (apenas em inglês)

[ctx: @action:inmenu]
en: Haruna handbook
pt: Manual do Haruna

[ctx: @title]
en: Load subtitles from
pt: Carregar as legendas de

[ctx: @action:button]
en: Confirm deletion
pt: Confirmar a remoção

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete this folder from list
pt: Apagar esta pasta da lista

[ctx: @info:tooltip]
en: Save changes
pt: Gravar as alterações

[ctx: @action:button]
en: Add new folder
pt: Adicionar uma nova pasta

[ctx: @action:intoolbar]
en: Subtitles
pt: Legendas

[ctx: @action:intoolbar]
en: Audio
pt: Áudio

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip Chapters
pt: Saltar os Capítulos

[ctx: @info:tooltip]
en: Automatically skips chapters containing certain words/characters.
    Check 'Playback' settings for more details
pt: Salta automaticamente os capítulos que contêm determinadas palavras/caracteres.
    Veja mais detalhes nas configurações de 'Reprodução'

[ctx: @title:window]
en: Select file
pt: Seleccionar o ficheiro

[ctx: @title:window]
en: Select subtitles file
pt: Seleccionar o ficheiro de legendas

[ctx: @action:button]
en: Open
pt: Abrir

[ctx: @title:menu]
en: &Audio
pt: Á&udio

[ctx: @title:menu]
en: &Primary Track
pt: Faixa &Principal

[ctx: @title:menu]
en: Playback speed
pt: Velocidade de reprodução

[ctx: @title:menu]
en: &File
pt: &Ficheiro

[ctx: @title:menu]
en: Recent Files
pt: Ficheiros Recentes

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear List
pt: Limpar a Lista

[ctx: @title:menu]
en: &Help
pt: A&juda

[ctx: @title:menu]
en: &Playback
pt: &Reprodução

[ctx: @title:menu]
en: Seek
pt: Posicionar

[ctx: @title:menu]
en: &Settings
pt: &Configuração

[ctx: @title:menu]
en: &Subtitles
pt: Legenda&s

[ctx: @title:menu]
en: &Video
pt: &Vídeo

[ctx: @title:menu]
en: Adjustments
pt: Ajustes

[ctx: @title:menu]
en: &View
pt: &Ver

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Menubar
pt: Esconder o Menu

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Menubar
pt: Mostrar o Menu

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Toolbar
pt: Esconder a Barra de Ferramentas

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Toolbar
pt: Mostrar a Barra de Ferramentas

[ctx: @info:tooltip]
en: Could not play: %1
pt: Não foi possível reproduzir: %1

[ctx: @action:button]
en: Add
pt: Adicionar

[ctx: @action:button]
en: Open playlist
pt: Abrir a lista de reprodução

[ctx: @action:button]
en: Add ...
pt: Adicionar ...

[ctx: @action:button]
en: File
pt: Ficheiro

[ctx: @action:button]
en: Url
pt: URL

[ctx: @action:button]
en: Sort
pt: Ordenar

[ctx: @action:button]
en: Name ascending
pt: Nome ascendente

[ctx: @action:button]
en: Name descending
pt: Nome descendente

[ctx: @action:button]
en: Duration ascending
pt: Duração ascendente

[ctx: @action:button]
en: Duration descending
pt: Duração descendente

[ctx: @action:button]
en: Clear
pt: Limpar

[ctx: @action:button]
en: Save as
pt: Gravar como

[ctx: @action:inmenu]
en: Open containing folder
pt: Abrir a pasta respectiva

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy file name
pt: Copiar o nome do ficheiro

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy file path
pt: Copiar a localização do ficheiro

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove from playlist
pt: Remover da lista de reprodução

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename file
pt: Mudar o nome do ficheiro

[ctx: @action:inmenu]
en: Trash file
pt: Enviar o ficheiro para o lixo

[ctx: @label:textbox]
en: Preferred language
pt: Língua preferida

[ctx: @label:spinbox]
en: Preferred track
pt: Faixa preferida

[ctx: @label:spinbox]
en: Volume step
pt: Passo do volume

[ctx: @label:textbox]
en: No custom commands yet
pt: Ainda sem comandos personalizados

[ctx: @action:button]
en: &Add command
pt: &Adicionar um comando

[ctx: @info:tooltip]
en: Don't set on next startup
pt: Não definir no próximo arranque

[ctx: @action:intoolbar]
en: &Add
pt: &Adicionar

[ctx: @label:textbox]
en: Config folder
pt: Pasta de configuração

[ctx: @info:tooltip]
en: Open config folder
pt: Abrir a pasta de configuração

[ctx: @label:textbox]
en: Config file
pt: Ficheiro de configuração

[ctx: @info:tooltip]
en: Open config file
pt: Abrir o ficheiro de configuração

[ctx: @label:textbox]
en: Custom commands config file
pt: Ficheiro de configuração dos comandos personalizados

[ctx: @info:tooltip]
en: Open custom commands config file
pt: Abrir o ficheiro de configuração dos comandos personalizados

[ctx: @info:usagetip]
en: If fields are empty that means there is no config file/folder (e.g when using the default settings).
pt: Se os campos estiverem vazios, significa que não existe nenhum ficheiro/pasta de configuração (p.ex., ao usar a configuração predefinida).

[ctx: @option:check]
en: Enable mpv logging
pt: Activar o registo do MPV

[ctx: @label:textbox]
en: Command
pt: Comando

[ctx: placeholder text]
en: add volume +10
pt: aumentar volume +10

[ctx: @label:textbox]
en: OSD Message
pt: Mensagem OSD

[ctx: placeholder text]
en: Filename: ${filename}
pt: Nome do ficheiro: ${filename}

[ctx: @label]
en: Type
pt: Tipo

[ctx: @option:radio]
en: Keyboard shortcut
pt: Atalho do teclado

[ctx: @option:radio]
en: Run at startup
pt: Executar no arranque

[ctx: @action:intoolbar]
en: Delete
pt: Apagar

[ctx: @action:intoolbar]
en: Cancel
pt: Cancelar

[ctx: @action:intoolbar]
en: &Save
pt: &Gravar

[ctx: @label:spinbox]
en: Osd font size
pt: Tamanho do texto do OSD

[ctx: @label:textbox]
en: File dialog location
pt: Localização da janela de ficheiros

[ctx: @info:tooltip]
en: If empty the file dialog will remember the last opened location.
pt: Se estiver vazio, a janela de ficheiros irá recordar a última posição aberta.

[ctx: @label:spinbox]
en: Maximum recent files
pt: Máximo de ficheiros recentes

[ctx: @info:tooltip]
en: How many recent files to store. Enter 0 (zero) to disable.
pt: Quantos ficheiros recentes a gravar. Indique 0 para desactivar.

[ctx: @label:spinbox]
en: Preview thumbnail
pt: Miniatura da antevisão

[ctx: @option:check]
en: Show preview thumbnail
pt: Mostrar a miniatura da antevisão

[ctx: @option:check]
en: Use accurate preview
pt: Usar uma antevisão detalhada

[ctx: @info:tooltip]
en: Generating an accurate preview is slow
pt: A geração de uma antevisão detalhada é mais lenta

[ctx: @option:check]
en: Remember window size and position
pt: Recordar a posição e o tamanho da janela

[ctx: @option:check]
en: Show menubar
pt: Mostrar o menu

[ctx: @option:check]
en: Show toolbar
pt: Mostrar a barra de ferramentas

[ctx: @option:check]
en: Show chapter markers
pt: Mostrar os marcadores de capítulos

[ctx: @label:listbox]
en: Color scheme
pt: Esquema de cores

[ctx: @label:listbox]
en: GUI style
pt: Estilo gráfico

[ctx: @option:check]
en: Use Breeze icon theme
pt: Usar o tema de ícones do Brisa

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets the icon theme to breeze.
    Requires restart.
pt: Configura o tema de ícones com o Brisa.
    Será necessário reiniciar.

[ctx: @title]
en: Double click to set action
pt: Duplo-click para definir a acção

[ctx: @label:spinbox]
en: Seek small step
pt: Mover um passo pequeno

[ctx: @label:spinbox]
en: Seek medium step
pt: Mover um passo médio

[ctx: @info:tooltip]
en: This is also used for mouse wheel seeking, when mouse is over the progress bar
pt: Isto também é usado para o posicionamento com a roda do rato, quando o rato está sobre a barra de progresso

[ctx: @label:spinbox]
en: Seek big step
pt: Mover um passo grande

[ctx: @option:check]
en: Pause on minimize
pt: Pausa ao minimizar

[ctx: @info:tooltip]
en: Pauses the player while the window is minimized, playback resumes when restored.
pt: Coloca o leitor em pausa quando a janela é minimizada, retomando a reprodução quando a janela for reposta.

[ctx: @label:spinbox]
en: Resume playback
pt: Retomar a reprodução

[ctx: @option:check]
en: Open last played file on startup
pt: Abrir o último ficheiro reproduzido no arranque

[ctx: @option:check]
en: Seek to last playback position
pt: Ir para a última posição reproduzida

[ctx: @info:tooltip]
en: When opening a file that was played before, seek at the position it was last time.
pt: Ao abrir um ficheiro que foi reproduzido antes, o mesmo irá iniciar na posição em que ficou da última vez que se parou.

[ctx: @option:check]
en: Start playing
pt: Iniciar a reprodução

[ctx: @info:tooltip]
en: When opening a file that was played before, start playing it automatically.
pt: Ao abrir um ficheiro que foi reproduzido antes, inicia automaticamente a sua reprodução.

[ctx: @label]
en: Hardware decoding
pt: Descodificação por 'hardware'

[ctx: @option:check]
en: Enabled
pt: Activa

[ctx: @option:check]
en: Disabled
pt: Desactivada

[ctx: @label:spinbox]
en: Remember time position
pt: Recordar a posição no tempo

[ctx: @info]
en: Disabled
pt: Desactivado

[ctx: @info]
en: For all files
pt: Para todos os ficheiros

[ctx: @info]
en: For files longer than %1 minute | For files longer than %1 minutes
pt[0]: Para os ficheiros superiores a %1 minuto
pt[1]: Para os ficheiros superiores a %1 minutos

[ctx: @info]
en: Save position every %1 second | Save position every %1 seconds
pt[0]: Gravar a posição a cada %1 segundo
pt[1]: Gravar a posição a cada %1 segundos

[ctx: @label]
en: Skip chapters
pt: Saltar os capítulos

[ctx: @option:check]
en: Show osd message on skip
pt: Mostrar uma mensagem OSD ao saltar

[ctx: @label:textbox]
en: Skip words
pt: Saltar as palavras

[ctx: placeholder text]
en: op, ed, chapter 1
pt: op, ed, capítulo 1

[ctx: @info:tooltip]
en: Skip chapters containing these words. Comma separated list.
pt: Saltar os capítulos que contêm as seguintes palavras. Lista separada por vírgulas.

en: Format selection
pt: Selecção do formato

[ctx: @info:tooltip]
en: Selects the best video with a height lower than or equal to the selected value.
pt: Selecciona o melhor vídeo com uma altura inferior ou igual ao valor seleccionado.

[ctx: @label:listbox]
en: Position
pt: Posição

[ctx: @label:listbox]
en: Playlist style
pt: Estilo da lista de reprodução

[ctx: @option:check]
en: Overlay video
pt: Sobreposição ao vídeo

[ctx: @info:tooltip]
en: When checked the playlist goes on top of the video
    When unchecked the video is resized
pt: Quando estiver assinalada, a lista de reprodução sobrepõe-se ao vídeo
    Quando estiver desligada, o vídeo é dimensionado de novo

[ctx: @option:check]
en: Show media title instead of file name
pt: Mostrar o título do conteúdo em vez do nome do ficheiro

[ctx: @option:check]
en: Auto load videos from same folder
pt: Carregar automaticamente os vídeos da mesma pasta

[ctx: @option:check]
en: Repeat
pt: Repetir

[ctx: @option:check]
en: Show row number
pt: Mostrar o número da linha

[ctx: @option:check]
en: Toggle with mouse
pt: Comutar com o rato

[ctx: @option:check]
en: Increase font size when fullscreen
pt: Aumentar o tamanho do texto com o ecrã completo

[ctx: @option:check]
en: Remember last playlist state
pt: Recordar o último estado da lista de reprodução

[ctx: @info:tooltip]
en: When checked the playlist state (visible/hidden) is remembered across launches
pt: Quando assinalado, o estado (visível/escondido) da lista de reprodução é guardado entre sessões

[ctx: @title:window]
en: Settings
pt: Configuração

[ctx: @action]
en: General
pt: Geral

[ctx: @action]
en: Playback
pt: Reprodução

[ctx: @action]
en: Video
pt: Vídeo

[ctx: @action]
en: Audio
pt: Áudio

[ctx: @action]
en: Subtitles
pt: Legendas

[ctx: @action]
en: Mouse
pt: Rato

[ctx: @action]
en: Shortcuts
pt: Atalhos

[ctx: @action]
en: Custom commands
pt: Comandos personalizados

[ctx: @action]
en: Debug
pt: Depurar

[ctx: @action]
en: About
pt: Acerca

[ctx: @title:window]
en: Help
pt: Ajuda

[ctx: @option:check]
en: Allow subtitles in black borders
pt: Permitir legendas em contornos pretos

[ctx: @info:tooltip]
en: When checked the subtitles can be rendered outside the video, in the black borders. Might not work for all .ass subtitles.
pt: Quando a opção estiver assinalada, as legendas podem ser desenhadas fora do vídeo, nos contornos pretos. Poderá não funcionar para todas as legendas em .ass.

[ctx: @title]
en: Styling
pt: Estilo

[ctx: @label:listbox]
en: Font family
pt: Tipo de letra

[ctx: @label:spinbox]
en: Font size
pt: Tamanho da letra

[ctx: @label]
en: Font style
pt: Estilo do tipo de letra

[ctx: @option:check]
en: Bold
pt: Negrito

[ctx: @option:check]
en: Italic
pt: Itálico

[ctx: @label:textbox]
en: Font color
pt: Cor do texto

[ctx: @info:tooltip]
en: Set default value
pt: Definir o valor predefinido

[ctx: @label:textbox]
en: Shadow color
pt: Cor da sombra

[ctx: @label:spinbox]
en: Shadow offset
pt: Deslocamento da sombra

[ctx: @info:tooltip]
en: Set to 0 (zero) to disable.
pt: Indique 0 (zero) para desactivar.

[ctx: @label:textbox]
en: Border color
pt: Cor do contorno

[ctx: @label:spinbox]
en: Border width
pt: Espessura do contorno

[ctx: @label:listbox]
en: Default cover
pt: Capa predefinida

[ctx: placeholder text]
en: path to image
pt: localização da imagem

[ctx: @info:tooltip]
en: Used for music files that don't have a video track, an embedded cover image or a cover/folder image in the same folder as the played file.
pt: Usado para ficheiros de música que não tenham uma faixa de vídeo, uma imagem de capa incorporada ou uma imagem de capa/pasta na mesma pasta que o ficheiro em reprodução.

[ctx: @title]
en: Screenshots
pt: Imagens

[ctx: @label:listbox]
en: Format
pt: Formato

[ctx: @label:textbox]
en: Template
pt: Modelo

[ctx: @title]
en: Image adjustments
pt: Ajustes da imagem

[ctx: @label:slider]
en: Contrast
pt: Contraste

[ctx: @label:slider]
en: Brightness
pt: Brilho

[ctx: @label:slider]
en: Gamma
pt: Gama

[ctx: @label:slider]
en: Saturation
pt: Saturação

[ctx: @info]
en: Middle click on the sliders to reset them
pt: Botão do meio nas barras para as repor
