haruna - en to sv translation catalogue (336 entries)

[ctx: @title]
en: Media player
sv: Mediaspelare

[ctx: copyright statement]
en: (c) 2019-2025
sv: © 2019-2025

[ctx: @info:credit]
en: Developer
sv: Utvecklare

en: Feature-rich command-line audio/video downloader
sv: Funktionsrik ljud- och video-kommandoradsnerladdning

en: Command line video player
sv: Kommandoradsvideospelare

en: Cross-platform solution to record, convert and stream audio and video
sv: Lösning för att spela in, konvertera och strömma ljud och video för flera plattformar

[ctx: @info:shell]
en: File to open
sv: Fil att öppna

[ctx: @info:shell]
en: Allows to temporarily override the ytdl format selection setting. Will be overwritten if the setting is changed through the GUI
sv: Tillåter att ytdl-inställningen av formatval tillfälligt överskrids. Skrivs över om inställningen ändras via det grafiska gränssnittet.

[ctx: @info reason for blocking sleep and screen slocking]
en: Playing media file
sv: Spelar mediefil

[ctx: @action]
en: Open Actions Dialog
sv: Öppna åtgärdsdialogruta

[ctx: @action]
en: About Haruna
sv: Om Haruna

[ctx: @action]
en: Report bug
sv: Rapportera fel

[ctx: @action]
en: Sponsor Haruna
sv: Stöd Haruna

[ctx: @action]
en: Audio Cycle Up
sv: Höj ljud cykliskt

[ctx: @action]
en: Audio Cycle Down
sv: Sänk ljud cykliskt

[ctx: @action]
en: Settings
sv: Inställningar

[ctx: @action]
en: Configure Keyboard Shortcuts
sv: Anpassa snabbtangenter

[ctx: @action]
en: Exit Fullscreen
sv: Avsluta fullskärm

[ctx: @action]
en: Frame Step Forward
sv: Stega bildruta framåt

[ctx: @action]
en: Frame Step Backward
sv: Stega bildruta bakåt

[ctx: @action]
en: Load Last Played File
sv: Läs in senaste spelade fil

[ctx: @action]
en: Mute
sv: Tyst

[ctx: @action]
en: Open Context Menu
sv: Öppna sammanhangsberoende meny

[ctx: @action]
en: Opens and closes the context menu at the position of the mouse pointer
sv: Öppnar och stänger muspekarens sammanhangsberoende meny

[ctx: @action]
en: Open File
sv: Öppna fil

[ctx: @action]
en: Add External Subtitle…
sv: Lägg till extern textning...

[ctx: @action]
en: Open Url
sv: Öppna webbadress

[ctx: @action]
en: Playback Speed Increase
sv: Öka uppspelningshastighet

[ctx: @action]
en: Playback Speed Decrease
sv: Minska uppspelningshastighet

[ctx: @action]
en: Playback Speed Reset
sv: Återställ uppspelningshastighet

[ctx: @action]
en: Play/Pause
sv: Spela/paus

[ctx: @action]
en: Play Next
sv: Spela nästa

[ctx: @action]
en: Play Previous
sv: Spela föregående

[ctx: @action]
en: Quit
sv: Avsluta

[ctx: @action]
en: Restart Playback
sv: Starta om uppspelning

[ctx: @action]
en: Seek Small Step Forward
sv: Gå kort steg framåt

[ctx: @action]
en: Seek Small Step Backward
sv: Gå kort steg bakåt

[ctx: @action]
en: Seek Medium Step Forward
sv: Gå mellansteg framåt

[ctx: @action]
en: Seek Medium Step Backward
sv: Gå mellansteg bakåt

[ctx: @action]
en: Seek Big Step Forward
sv: Gå långt steg framåt

[ctx: @action]
en: Seek Big Step Backward
sv: Gå långt steg bakåt

[ctx: @action]
en: Seek Next Chapter
sv: Gå till nästa kapitel

[ctx: @action]
en: Seek Previous Chapter
sv: Gå föregående kapitel

[ctx: @action]
en: Seek To Next Subtitle
sv: Gå till nästa textning

[ctx: @action]
en: Seek To Previous Subtitle
sv: Gå till föregående textning

[ctx: @action]
en: Seek To Watch Later Position
sv: Sök för att titta på ett senare ställe

[ctx: @action]
en: Set Loop
sv: Ange upprepning

[ctx: @action]
en: Screenshot
sv: Skärmbild

[ctx: @action]
en: Subtitle Toggle
sv: Visa eller dölj textning

[ctx: @action]
en: Subtitle Increase Font Size
sv: Öka textningens teckenstorlek

[ctx: @action]
en: Subtitle Decrease Font Size
sv: Minska textningens teckenstorlek

[ctx: @action]
en: Subtitle Move Up
sv: Flytta upp textning

[ctx: @action]
en: Subtitle Move Down
sv: Flytta ner textning

[ctx: @action]
en: Subtitle Quicken
sv: Snabba upp textning

[ctx: @action]
en: Subtitle Delay
sv: Textningsfördröjning

[ctx: @action]
en: Subtitle Cycle Up
sv: Textning upp cykliskt

[ctx: @action]
en: Subtitle Cycle Down
sv: Textning ner cykliskt

[ctx: @action]
en: Toggle Deinterlacing
sv: Ändra inflätning

[ctx: @action]
en: Toggle Fullscreen
sv: Växla fullskärmsläge

[ctx: @action]
en: Toggle Menu Bar
sv: Visa eller dölj menyrad

[ctx: @action]
en: Toggle Header
sv: Visa eller dölj rubrik

[ctx: @action]
en: Playlist
sv: Spellista

[ctx: @action]
en: Video Move Left
sv: Flytta video åt vänster

[ctx: @action]
en: Video Move Right
sv: Flytta video åt höger

[ctx: @action]
en: Video Move Up
sv: Flytta upp video

[ctx: @action]
en: Video Move Down
sv: Flytta ner video

[ctx: @action]
en: Volume Up
sv: Höj volym

[ctx: @action]
en: Volume Down
sv: Sänk volym

[ctx: @action]
en: Zoom In
sv: Zooma in

[ctx: @action]
en: Zoom Out
sv: Zooma ut

[ctx: @action]
en: Zoom Reset
sv: Återställ zoom

[ctx: @action]
en: Contrast Up
sv: Öka kontrast

[ctx: @action]
en: Contrast Down
sv: Minska kontrast

[ctx: @action]
en: Contrast Reset
sv: Återställ kontrast

[ctx: @action]
en: Brightness Up
sv: Öka ljusstyrka

[ctx: @action]
en: Brightness Down
sv: Minska ljusstyrka

[ctx: @action]
en: Brightness Reset
sv: Återställ ljusstyrka

[ctx: @action]
en: Gamma Up
sv: Öka gamma

[ctx: @action]
en: Gamma Down
sv: Minska gamma

[ctx: @action]
en: Gamma Reset
sv: Återställ gamma

[ctx: @action]
en: Saturation Up
sv: Öka färgmättnad

[ctx: @action]
en: Saturation Down
sv: Minska färgmättnad

[ctx: @action]
en: Saturation Reset
sv: Återställ färgmättnad

[ctx: @info]
en: The chosen shortcut conflicts with the shortcut of the <b>%1</b> action.<br><br>Do you want to reassign the shortcut?
sv: Den valda genvägen har en konflikt med åtgärden <b>%1</b>.<br><br>Vill du ändra tilldelad genväg?

[ctx: @action:button]
en: Reassign
sv: Ändra tilldelning

[ctx: @info:tooltip]
en: Could not play: %1
sv: Kunde inte spela: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Subtitle timing: %1 seconds
sv: Textningstiming: %1 sekunder

[ctx: @action The "None" subtitle track is used to clear/unset selected track]
en: None
sv: Ingen

[ctx: @info:tooltip osd]
en: Screenshot failed
sv: Skärmbild misslyckades

[ctx: @info:tooltip osd]
en: Screenshot taken
sv: Skärmbild tagen

[ctx: @info:tooltip osd]
en: Screenshot: %1
sv: Skärmbild: %1

[ctx: Error message when video can't be decoded/played]
en: No video track detected, most likely the video track can't be decoded/played due to missing codecs
sv: Inget videospår upptäckt, troligen kan videospåret inte avkodas eller spelas på grund av saknade avkodare.

[ctx: @info:tooltip osd]
en: Skipped chapter: %1
sv: Hoppade över kapitel: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Audio: %1 %2
sv: Ljud: %1 %2

[ctx: osd message when trying to open subtile selection dialog while no file is open]
en: Can't load subtitle when no file is open
sv: Kan inte läsa in textning när igen fil är öppen

[ctx: @info:tooltip]
en: Playback speed: %1
sv: Uppspelningshastighet: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Loop start: %1
sv: Start av upprepning: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Loop: %1 - %2
sv: Upprepa: %1 - %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Loop cleared
sv: Upprepning borttagen

[ctx: @info:tooltip]
en: Subtitles off
sv: Textning av

[ctx: @info:tooltip]
en: Subtitles on
sv: Textning på

[ctx: @info:tooltip]
en: Subtitle: None
sv: Textning: Ingen

[ctx: @info:tooltip]
en: Subtitle: %1 %2
sv: Textning: %1 %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Subtitle scale: %1
sv: Textningsskala: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Deinterlace: %1
sv: Ta bort inflätning: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Contrast: %1
sv: Kontrast: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Contrast: 0
sv: Kontrast: 0

[ctx: @info:tooltip]
en: Brightness: %1
sv: Ljusstyrka: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Brightness: 0
sv: Ljusstyrka: 0

[ctx: @info:tooltip]
en: Saturation: %1
sv: Färgmättnad: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Saturation: 0
sv: Färgmättnad: 0

[ctx: @info:tooltip]
en: Start Playback
sv: Starta uppspelning

[ctx: @info:tooltip]
en: Pause Playback
sv: Paus i uppspelning

[ctx: @info:tooltip]
en: Play previous file
sv: Spela föregående fil

[ctx: @info:tooltip]
en: Play next file
sv: Spela nästa fil

[ctx: @info:tooltip]
en: Remaining: %1
sv: Återstår: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Select a color
sv: Välj en färg

[ctx: @title:window]
en: Select a color
sv: Välj en färg

[ctx: @action:inmenu]
en: Recent Files
sv: Senaste filer

[ctx: @title:menu]
en: Primary Subtitle
sv: Primär textning

[ctx: @title:menu]
en: Secondary Subtitle
sv: Sekundär textning

[ctx: @title:menu]
en: Audio Track
sv: Ljudspår

[ctx: @action:inmenu]
en: &More
sv: &Mer

[ctx: @info]
en: Neither <a href="https://github.com/yt-dlp/yt-dlp">yt-dlp</a> nor <a href="https://github.com/ytdl-org/youtube-dl">youtube-dl</a> was found.
sv: Varken <a href="https://github.com/yt-dlp/yt-dlp">yt-dlp</a> eller <a href="https://github.com/ytdl-org/youtube-dl">youtube-dl</a> hittades.

[ctx: @title]
en: Load subtitles from
sv: Läs in textning från

[ctx: @action:button]
en: Confirm deletion
sv: Bekräfta borttagning

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete this folder from list
sv: Ta bort katalogen från listan

[ctx: @info:tooltip]
en: Save changes
sv: Spara ändringar

[ctx: @action:button]
en: Add new folder
sv: Lägg till ny katalog

[ctx: @info:tooltip add new sutbtitle folder setting]
en: Add a folder in which to look for subtitles.
sv: Lägg till en katalog där textning kan hittas.

[ctx: @action:intoolbar]
en: Subtitles
sv: Textning

[ctx: @action:intoolbar]
en: Audio
sv: Ljud

[ctx: @info:tooltip]
en: Open chapters menu
sv: Öppna kapitelmeny

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip Chapters
sv: Hoppa över kapitel

[ctx: @info:tooltip]
en: Automatically skips chapters containing certain words/characters.
    Check 'Playback' settings for more details
sv: Hoppar automatiskt över kapitel som innehåller vissa ord eller tecken.
    Kontrollera uppspelningsinställningarna för mer information.

[ctx: @title:window]
en: Select file
sv: Välj fil

[ctx: @title:window]
en: Select subtitles file
sv: Välj textningsfil

[ctx: @action:button]
en: Open
sv: Öppna

[ctx: @title:menu]
en: &Audio
sv: &Ljud

[ctx: @title:menu]
en: &Track
sv: &Spår

[ctx: @title:menu]
en: Playback speed
sv: Uppspelningshastighet

[ctx: @title:menu]
en: &File
sv: &Arkiv

[ctx: @title:menu]
en: Recent Files
sv: Senaste filer

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear List
sv: Rensa lista

[ctx: @title:menu]
en: &Help
sv: &Hjälp

[ctx: @title:menu]
en: &Playback
sv: U&ppspelning

[ctx: @title:menu]
en: Seek
sv: Gå

[ctx: @title:menu]
en: &Settings
sv: In&ställningar

[ctx: @action:inmenu]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: @action:inmenu]
en: Playback
sv: Uppspelning

[ctx: @action:inmenu]
en: Audio
sv: Ljud

[ctx: @action:inmenu]
en: Subtitles
sv: Textning

[ctx: @action:inmenu]
en: Playlist
sv: Spellista

[ctx: @action:inmenu]
en: Mouse
sv: Mus

[ctx: @action:inmenu]
en: Shortcuts
sv: Genvägar

[ctx: @action:inmenu]
en: Custom Commands
sv: Egna kommandon

[ctx: @action:inmenu]
en: Debug
sv: Felsök

[ctx: @action:inmenu]
en: About
sv: Om

[ctx: @title:menu]
en: &Subtitles
sv: Te&xtning

[ctx: @title:menu]
en: Adjustments
sv: Justeringar

[ctx: @title:menu]
en: &View
sv: &Visa

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Menubar
sv: Dölj menyrad

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Menubar
sv: Visa menyrad

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Toolbar
sv: Dölj verktygsrad

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Toolbar
sv: Visa verktygsrad

[ctx: @info:tooltip]
en: Volume: %1
sv: Volym: %1

[ctx: @action:button]
en: Open playlist
sv: Öppna spellista

[ctx: @action:button]
en: Add ...
sv: Lägg till...

[ctx: @action:button]
en: File
sv: Fil

[ctx: @action:button]
en: Url
sv: Webbadress

[ctx: @action:button]
en: Sort
sv: Sortera

[ctx: @action:button]
en: Name ascending
sv: Namn, stigande

[ctx: @action:button]
en: Name descending
sv: Namn, fallande

[ctx: @action:button]
en: Duration ascending
sv: Längd, stigande

[ctx: @action:button]
en: Duration descending
sv: Längd, fallande

[ctx: @action:button]
en: Clear
sv: Rensa

[ctx: @action:button]
en: Save as
sv: Spara som

[ctx: @action:button]
en: Add
sv: Lägg till

[ctx: @action:inmenu]
en: Open containing folder
sv: Öppna katalog med innehåll

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in browser
sv: Öppna i webbläsare

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy name
sv: Kopiera namn

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy path
sv: Kopiera sökväg

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy url
sv: Kopiera webbadress

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove from playlist
sv: Ta bort från spellista

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename
sv: Byt namn

[ctx: @action:inmenu]
en: Scroll to playing item
sv: Gå till spelat objekt

[ctx: @action:inmenu]
en: Trash file
sv: Flytta fil till papperskorgen

[ctx: @label:textbox]
en: Preferred language
sv: Föredraget språk

[ctx: placeholder text]
en: eng, ger etc.
sv: engelska, tyska etc.

[ctx: @label:spinbox]
en: Preferred track
sv: Föredraget spår

[ctx: @label:spinbox]
en: Volume step
sv: Volymsteg

[ctx: @label:textbox]
en: No custom commands yet
sv: Inga egna kommandon ännu

[ctx: @action:button]
en: &Add command
sv: &Lägg till kommando

[ctx: @info:tooltip]
en: Checked: property will be set at startup
    Unchecked: property will not be set at startup
sv: Markerad: egenskapen ställs in vid start
    Avmarkerad: egenskapen ställs inte in vid start

[ctx: @action:intoolbar]
en: &Add
sv: &Lägg till

[ctx: @label:textbox]
en: Config folder
sv: Anpassa katalog

[ctx: @info:tooltip]
en: Open config folder
sv: Öppna inställningskatalog

[ctx: @label:textbox]
en: Config file
sv: Inställningsfil

[ctx: @info:tooltip]
en: Open config file
sv: Öppna inställningsfil

[ctx: @label:textbox]
en: Custom commands config file
sv: Inställningsfil för egna kommandon

[ctx: @info:tooltip]
en: Open custom commands config file
sv: Öppna inställningsfil för egna kommandon

[ctx: @info:usagetip]
en: If fields are empty that means there is no config file/folder (e.g when using the default settings).
sv: Om fält är tomma betyder det att det inte finns någon inställningsfil eller -katalog (t.ex. när förvalda inställningar används).

[ctx: @option:check]
en: Enable mpv logging
sv: Aktivera mpv-loggning

[ctx: @label:textbox]
en: Command
sv: Kommando

[ctx: placeholder text]
en: add volume +10
sv: öka volym + 10

[ctx: @info:tooltip]
en: What mpv command to run, see <a href="https://mpv.io/manual/stable/#list-of-input-commands">MPV Commands</a> for a list of available commands.<br>Not all commands will work as some are specific for mpv.<br>Most useful are the commands to manipulate properties, like <strong>set</strong>, <strong>add</strong>, <strong>cycle</strong>.<br><strong>set</strong>: sets the value of a property <strong>set volume-max 150</strong>.<br><strong>add</strong>: increases/decreases the value of a property <strong>add volume 15</strong>, increases volume by 15. To decrease the value use <strong>add volume -15</strong>.<br><strong>cycle</strong>: cycle through the values of a property <strong>cycle aid up</strong>.
sv: Vilket mpv-kommando som ska köras, se <a href="https://mpv.io/manual/stable/#list-of-input-commands">MPV Commands</a> för en lista över tillgängliga kommandon.<br> Alla kommandon fungerar inte eftersom vissa är specifika för mpv.<br>De mest användbara är kommandona för att manipulera egenskaper, som <strong>set</strong>, <strong>add</strong>, <strong>cycle</strong> >.<br><strong>set</strong>: ställer in värdet på en egenskap: <strong>set volym-max 150</strong>.<br><strong>add</strong>: ökar eller minskar värdet av en egenskap <strong>add volume 15</strong>, ökar volymen med 15. För att minska värdet använd <strong>add volume -15</strong>.<br><strong>cycle</strong>: bläddra igenom värdena på en egenskap <strong>cycle aid up</strong>.

[ctx: @label:textbox]
en: OSD Message
sv: Meddelanden på skärmen

[ctx: placeholder text]
en: Filename: ${filename}
sv: Filnamn: ${filename}

[ctx: @info:tooltip]
en: An OSD message to display when triggering an action type custom command.<br>Use ${property_name} to display the value of a property <strong>Volume: ${volume}</strong>
sv: Ett skärmmeddelande som ska visas när ett eget kommando av åtgärdstyp utförs.<br>Använd ${egenskapsnamn} för att visa värdet på en egenskap <strong>Volym: ${volume}</strong>

[ctx: @label]
en: Type
sv: Typ

[ctx: @option:radio]
en: Keyboard shortcut
sv: Snabbtangent

[ctx: @info:tooltip]
en: The command will be triggered with a shortcut. The shortcut can be set after saving.
sv: Kommandot utförs med en genväg. Genvägen kan ställas in efter det har sparats.

[ctx: @option:radio]
en: Run at startup
sv: Kör vid start

[ctx: @info:tooltip]
en: The command will be run at application startup.
sv: Kommandot körs vid programstart.

[ctx: @action:intoolbar]
en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: @action:intoolbar]
en: Cancel
sv: Avbryt

[ctx: @action:intoolbar]
en: &Save
sv: &Spara

[ctx: @label:spinbox]
en: Osd font size
sv: Teckenstorlek för meddelanden på skärmen

[ctx: @label:textbox]
en: File dialog location
sv: Fildialogrutans plats

[ctx: @info:tooltip]
en: The default location of the open file dialog. If empty the file dialog will try to open to the last opened location.
sv: Normal plats för filöppningsdialogrutan. Om den är tom görs ett försök att visa fildialogrutan på den senast använda platsen.

[ctx: @label:spinbox]
en: Maximum recent files
sv: Maximalt antal senaste filer

[ctx: @info:tooltip]
en: How many recent files to store. Enter 0 (zero) to disable.
sv: Hur många senaste filer att lagra. Ange 0 (noll) för att inaktivera.

[ctx: @option:check]
en: Allow only one instance
sv: Tillåt bara en instans

[ctx: @info:tooltip]
en: Trying to open another Haruna instance will do nothing.
    Trying to open another file with Haruna will open the file in the running instance.
sv: Försök att starta en annan instans av Haruna gör ingenting.
    Försök att öppna en annan fil med Haruna öppnar filen i instansen som kör.

[ctx: @option:check]
en: Add file to playlist
sv: Lägg till fil i spellista

[ctx: @info:tooltip]
en: File will be added to the end of the playlist
sv: Filen läggs till sist i spellistan

[ctx: @title]
en: Interface
sv: Gränssnitt

[ctx: @label:spinbox]
en: Footer style
sv: Sidfotsstil

[ctx: @label:spinbox]
en: Show floating footer on
sv: Visa löskopplad sidfot vid

[ctx: @info:tooltip]
en: What action shows the footer.<br><strong>Every mouse movement</strong> - every mouse movement over the video area<br><strong>Bottom mouse movement</strong> - mouse movement on the bottom of the video area
sv: Vilken åtgärd visar sidfoten.<br><strong>Varje musrörelse</strong> - varje musrörelse över videoområdet<br><strong>Nedre musrörelse</strong> - musrörelse längst ner i videoområdet.

[ctx: @label:spinbox]
en: Preview thumbnail
sv: Förhandsgranskningsminiatyrbild

[ctx: @option:check]
en: Show preview thumbnail
sv: Visa förhandsgranskningsminiatyrbild

[ctx: @info:tooltip]
en: Shows a preview while hovering the seek/progress bar.
sv: Visar en förhandsgranskning när muspekaren hålls över sök- eller förloppsraden.

[ctx: @option:check]
en: Use accurate preview
sv: Använd naturtrogen förhandsgranskning

[ctx: @info:tooltip]
en: Generating an accurate preview is slow
sv: Att generera en naturtrogen förhandsgranskning går långsamt.

[ctx: @label:spinbox]
en: Thumbnail width
sv: Miniatyrbildens bredd

[ctx: @label]
en: Window
sv: Fönster

[ctx: @option:check]
en: Resize to fit video
sv: Ändra storlek för att passa video

[ctx: @info:tooltip]
en: Not supported on Wayland.
sv: Stöds inte på Wayland.

[ctx: @info:tooltip]
en: The window is resized according to the video resolution.
    The maximum size is not constrained, this is left to the operating system.
sv: Fönstrets storlek ändras enligt videons upplösning.
    Den maximala storleken begränsas inte, det överlämnas till operativsystemet.

[ctx: @option:check]
en: Start in fullscreen mode
sv: Starta i fullskärmsläge

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter fullscreen mode when the application starts.
    This takes precedence over Resize to fit video, and Remember window size and position settings.
sv: Gå till fullskärmsläge när programmet startar.
    Det har företräde framför inställningarna Ändra storlek för att passa video och Kom ihåg fönsterstorlek och position.

[ctx: @option:check]
en: Remember window size and position
sv: Kom ihåg fönsterstorlek och position

[ctx: @info:tooltip extra wayland info for the "Remember window size and position" setting]
en: <b>Restoring position is not supported on Wayland.</b><br><br>
sv: <b>Återställa position stöds inte på Wayland.</b><br><br>

[ctx: @info:tooltip]
en: Changes to the window's size and position are saved and used for newly opened windows.<br><br>%1The "Resize to fit video" setting takes precedence.
sv: Ändringar av fönsterstorlek och position sparas och används för nyöppnade fönster.<br><br>%1Inställningen "Ändra storlek för att passa video" har företräde.

[ctx: @option:check]
en: Show menubar
sv: Visa menyrad

[ctx: @option:check]
en: Show toolbar
sv: Visa verktygsrad

[ctx: @option:check]
en: Show chapter markers
sv: Visa kapitelmarkörer

[ctx: @label:listbox]
en: Color scheme
sv: Färgschema

[ctx: @label:listbox]
en: GUI style
sv: Stil för grafiskt användargränssnitt

[ctx: @option:check]
en: Use Breeze icon theme
sv: Använd Breeze ikontema

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets the icon theme to breeze.
    Requires restart.
sv: Ställer in ikontemat till Breeze.
    Kräver omstart.

[ctx: @label]
en: No action set
sv: Ingen åtgärd angiven

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear action
sv: Rensa åtgärd

[ctx: @title]
en: Double click to set action
sv: Dubbelklicka för att ange åtgärd

[ctx: @label:spinbox]
en: Seek small step
sv: Gå litet steg

[ctx: @info:tooltip seek small step setting]
en: How much to seek when triggering the corresponding action. Seek mode is <a href='https://mpv.io/manual/stable/#command-interface-seek-<target>-[<flags>]'>exact</a>
sv: Hur långt ska motsvarade åtgärd gå när den utförs. Läget är <a href='https://mpv.io/manual/stable/#command-interface-seek-<target>-[<flags>]'>exakt</a>

[ctx: @label:spinbox]
en: Seek medium step
sv: Gå mellansteg

[ctx: @info:tooltip seek medium step setting]
en: How much to seek when triggering the corresponding action. Seek mode is <a href='https://mpv.io/manual/stable/#command-interface-seek-<target>-[<flags>]'>exact</a>.<br>This is also used for mouse wheel seeking, when mouse is over the progress bar.
sv: Hur långt ska motsvarade åtgärd gå när den utförs. Läget är <a href='https://mpv.io/manual/stable/#command-interface-seek-<target>-[<flags>]'>exakt</a>.<br>Det gäller också när mushjulet används för att stega när musen är över förloppsraden.

[ctx: @label:spinbox]
en: Seek big step
sv: Gå stort steg

[ctx: @info:tooltip seek big step setting]
en: How much to seek when triggering the corresponding action. Seek mode is <a href='https://mpv.io/manual/stable/#command-interface-seek-<target>-[<flags>]'>exact</a>
sv: Hur långt ska motsvarade åtgärd gå när den utförs. Läget är <a href='https://mpv.io/manual/stable/#command-interface-seek-<target>-[<flags>]'>exakt</a>

[ctx: @label]
en: Hardware decoding
sv: Maskinvaruavkodning

[ctx: @info:tooltip hardware decoding setting]
en: Specify the hardware video decoding API that should be used if possible. Whether hardware decoding is actually done depends on the video codec. If hardware decoding is not possible, mpv will fall back on software decoding.<br><br><ul><li><strong>auto</strong> tries to automatically enable hardware decoding using the first available method.</li><li><strong>auto-safe</strong> similar to auto, but allows only whitelisted methods that are considered "safe".</li><li><strong>vaapi</strong> works with Intel and AMD GPUs only. It also requires the opengl EGL backend.</li><li><strong>nvdec</strong> the newest, and recommended method to do hardware decoding on Nvidia GPUs.</li><li><strong>cuda</strong> an older implementation of hardware decoding on Nvidia GPUs.</li><li><strong>videotoolbox</strong></li><li><strong>d3d11va</strong></li></ul><br><br>You can read more about hardware decoding here: <a href='https://mpv.io/manual/stable/#options-hwdec'>https://mpv.io/manual/stable/#options-hwdec</a><br><br>You can set another hardware decoder by creating a startup custom command <strong>set hwdec <i>decoder_name</i></strong>.
sv: Ange vilket programmeringsgränssnitt för videoavkodning med maskinvara som ska användas, om möjligt. Huruvida avkodning med maskinvara faktiskt görs beror på videoavkodaren. Om maskinvaruavkodning inte är möjlig återgår mpv till programvaruavkodning.<br><br><ul><li><strong>auto</strong> försöker automatiskt aktivera maskinvaruavkodning och använder den första tillgängliga metoden.</li ><li><strong>auto-safe</strong>liknar auto, men tillåter endast vitlistade metoder som anses vara "säkra".</li><li><strong>vaapi</strong> fungerar endast med Intel och AMD grafikprocessorer. Den kräver också OpenGL EGL-gränssnitt.</li><li><strong>nvdec</strong> är den nyaste och rekommenderade metoden för att göra maskinvaruavkodning på Nvidia grafikprocessorer.</li><li><strong>cuda</strong> är en äldre implementering av maskinvaruavkodning på Nvidia grafikprocessorer.</li><li><strong>videotoolbox</strong></li><li><strong>d3d11va</strong></li></ul> <br><br>Man kan läsa mer om maskinvaruavkodning här: <a href='https://mpv.io/manual/stable/#options-hwdec'>https://mpv.io/manual/stable/ #options-hwdec</a><br><br>Det går att ställa in en annan maskinvaruavkodare genom att skapa ett eget startkommando <strong>set hwdec <i>avkodarnamn</i></strong>.

[ctx: @option:check]
en: Open last played file on startup
sv: Öppna senaste spelade fil vid start

[ctx: @info:tooltip open last played file setting]
en: On startup it opens the file that was playing when the application was closed.
sv: Vid start öppnar den filen som spelades upp när programmet stängdes.

[ctx: @option:check]
en: Pause on minimize
sv: Paus vid minimering

[ctx: @info:tooltip pause on minimize setting]
en: Pauses the player while the window is minimized, playback resumes when restored.
sv: Pausar spelaren när fönstret minimeras, uppspelning återupptas när det återställs.

[ctx: @title]
en: Playback position
sv: Uppspelningsposition

[ctx: @option:check]
en: Restore playback position
sv: Återställ uppspelningsposition

[ctx: @info:tooltip save playback position]
en: Saves the file position during playback, opening the same file again will seek to the saved position.
    Position is saved every %1 second, except for the last 10 seconds of the video. | Saves the file position during playback, opening the same file again will seek to the saved position.
    Position is saved every %1 seconds, except for the last 10 seconds of the video.
sv[0]: Sparar filposition under uppspelning, om samma fil öppnas igen återställs den sparade positionen.
    Positionen sparas med %1 sekunds mellanrum, utom för de sista tio sekunderna i videon.
sv[1]: Sparar filposition under uppspelning, om samma fil öppnas igen återställs den sparade positionen.
    Positionen sparas med %1 sekunders mellanrum, utom för de sista tio sekunderna i videon.

[ctx: @option:check]
en: Start playing
sv: Börja spela

[ctx: @info:tooltip start playing setting]
en: The file will be playing after restoring the playback position
sv: Filen spelas upp efter att uppspelningspositionen har återställts

[ctx: @info]
en: For any duration
sv: För godtycklig längd

[ctx: @info]
en: If duration is longer than %1 minute | If duration is longer than %1 minutes
sv[0]: Om längden överskrider %1 minut
sv[1]: Om längden överskrider %1 minuter

[ctx: @info:tooltip restore playback position > duration]
en: Position for remote files is restored regardless of duration.
sv: Position för fjärrfiler återställs oberoende av längd.

[ctx: @info:tooltip restore playback position > save interval]
en: Save position every %1 second | Save position every %1 seconds
sv[0]: Spara position med %1 sekunds mellanrum
sv[1]: Spara position med %1 sekunders mellanrum

[ctx: @title]
en: Chapters
sv: Kapitel

[ctx: @option:check]
en: Skip chapters
sv: Hoppa över kapitel

[ctx: @info:tooltip skip chapters setting]
en: When enabled it automatically skips chapters containing certain words/characters.
sv: Om aktiverad, hopps kapitel automatiskt över som innehåller vissa ord eller tecken.

[ctx: @option:check]
en: Show osd message on skip
sv: Visa ett meddelande på skärmen vid överhopp

[ctx: @info:tooltip show osd message on skip setting]
en: When skipping chapters an osd message will show the title of the skipped chapter.
sv: När kapitel hoppas över visar ett skärmmeddelande det överhoppade kapitlets rubrik.

[ctx: @label:textbox]
en: Skip words
sv: Hoppa över ord

[ctx: placeholder text]
en: op, ed, chapter 1
sv: op, ed, kapitel 1

[ctx: @info:tooltip skip words setting]
en: Skip chapters containing these words. Comma separated list. The match is not exact, meaning <strong>op</strong> will match words containing it like <strong><u>op</u>ening</strong>.
sv: Hoppa över kapitel som innehåller orden. Lista åtskild med kommatecken. Matchningen är inte exakt, vilket betyder att <strong>in</strong> matchar ord som innehåller det, såsom <strong><u>in</u>ledning</strong>.

en: Format selection
sv: Formatval

[ctx: @info:tooltip format selection setting]
en: Selects a video source that is closest to the selected format.
sv: Väljer en videokälla som ligger närmast det valda formatet.

[ctx: @label:listbox]
en: Playlist style
sv: Stil för spellista

[ctx: @option:check]
en: Overlay video
sv: Ovanpå video

[ctx: @info:tooltip]
en: When checked the playlist goes on top of the video
    When unchecked the video is resized
sv: När markerad, placeras spellistan ovanpå videon.
    När avmarkerad ändras videons storlek.

[ctx: @option:check]
en: Show media title instead of file name
sv: Visa medietitel istället för filnamn

[ctx: @option:check]
en: Auto load videos from same folder
sv: Läs automatiskt in videor från samma katalog

[ctx: @option:check]
en: Repeat
sv: Upprepa

[ctx: @option:check]
en: Show row number
sv: Visa radnummer

[ctx: @option:check]
en: Toggle with mouse
sv: Ändra med musen

[ctx: @option:check]
en: Increase font size when fullscreen
sv: Öka teckenstorlek vid fullskärm

[ctx: @option:check]
en: Remember last playlist state
sv: Kom ihåg spellistans senaste tillstånd

[ctx: @info:tooltip]
en: When checked the playlist state (visible/hidden) is remembered across launches
sv: När markerad, blir spellistans tillstånd (synlig eller dold) ihågkommen mellan starter

[ctx: @option:check]
en: Open items with single click
sv: Öppna objekt med enkelklick

[ctx: @title:window]
en: Settings
sv: Inställningar

[ctx: @action]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: @action]
en: Playback
sv: Uppspelning

[ctx: @action]
en: Audio
sv: Ljud

[ctx: @action]
en: Subtitles
sv: Textning

[ctx: @action]
en: Mouse
sv: Mus

[ctx: @action]
en: Shortcuts
sv: Genvägar

[ctx: @action]
en: Custom commands
sv: Egna kommandon

[ctx: @action]
en: Debug
sv: Felsök

[ctx: @action]
en: About
sv: Om

[ctx: @label:spinbox]
en: Auto select track
sv: Välj spår automatiskt

[ctx: @info:tooltip]
en: When checked a subtitle track will be automatically selected and displayed
sv: När markerat väljes och visas ett textningsspår automatiskt

[ctx: @option:check]
en: Allow subtitles in black borders
sv: Tillåt textning i svarta kanter

[ctx: @info:tooltip]
en: When checked the subtitles can be rendered outside the video, in the black borders. Might not work for all .ass subtitles.
sv: När markerad, kan textning återges utanför videon i de svarta kanterna. Kanske inte fungerar för alla .ass-textningar.

[ctx: @title]
en: Styling
sv: Stil

[ctx: @label:listbox]
en: Font family
sv: Teckenfamilj

[ctx: @label:spinbox]
en: Font size
sv: Teckenstorlek

[ctx: @label]
en: Font style
sv: Teckenstil

[ctx: @option:check]
en: Bold
sv: Fetstil

[ctx: @option:check]
en: Italic
sv: Kursiv

[ctx: @label:textbox]
en: Font color
sv: Teckenfärg

[ctx: @info:tooltip]
en: Set default value
sv: Använd standardvärde

[ctx: @label:textbox]
en: Shadow color
sv: Skuggfärg

[ctx: @label:spinbox]
en: Shadow offset
sv: Skuggposition

[ctx: @info:tooltip]
en: Set to 0 (zero) to disable.
sv: Ställ in till 0 (noll) för att inaktivera.

[ctx: @label:textbox]
en: Border color
sv: Kantfärg

[ctx: @label:spinbox]
en: Border width
sv: Kantbredd

[ctx: @label:listbox]
en: Default cover
sv: Förvalt omslag

[ctx: placeholder text]
en: path to image
sv: sökväg till bild

[ctx: @info:tooltip]
en: Used for music files that don't have a video track, an embedded cover image or a cover/folder image in the same folder as the played file.
sv: Använt för musikfiler som inte har ett videospår, en inbäddat omslagsbild eller en omslag/katalogbild i samma katalog som den spelade filen.

[ctx: @title]
en: Screenshots
sv: Skärmbilder

[ctx: @label:textbox]
en: Template
sv: Mall

[ctx: @info:tooltip]
en: Specify the filename template used to save screenshots. The template specifies the filename without file extension, and can contain format specifiers, which will be substituted when taking a screenshot. By default, the template is "%F-%n". <br>The template can start with a relative or absolute path, in order to specify a directory location where screenshots should be saved.<br>If the final screenshot filename points to an already existing file, the file will not be overwritten. The screenshot will either not be saved, or if the template contains %n, saved using different, newly generated filename.<br>For full info checkout <a href='https://mpv.io/manual/stable/#options-screenshot-template'>https://mpv.io/manual/stable/#options-screenshot-template</a><br><br><strong>Allowed format specifiers:</strong><br><ul><li><strong>%[#][0X]n</strong> A sequence number, padded with zeros to length X.<br><li><strong>%f</strong> Filename of the currently played video.<br><li><strong>%F</strong> Same as %f, but without the file extension.<br><li><strong>%x</strong> Directory path of the currently played video. If the video is not on the filesystem (http:// urls), this expands to an empty string.<br><li><strong>%X{fallback}</strong> Same as %x, but if the video file is not on the filesystem, return the fallback string inside the {...}.<br><li><strong>%p</strong> Current playback time. The result is a string of the form "HH:MM:SS".<br><li><strong>%P</strong> Similar to %p, but extended with the playback time in milliseconds "HH:MM:SS.mmm".<br><li><strong>%wX</strong> Specify the current playback time using the format string X.<br>Valid format specifiers:<br><ul><li><strong>%wH</strong> hour (padded with 0 to two digits)</li><li><strong>%wh</strong> hour (not padded)</li><li><strong>%wM</strong> minutes (00-59)</li><li><strong>%wm</strong> total minutes (includes hours, unlike %wM)</li><li><strong>%wS</strong> seconds (00-59)</li><li><strong>%ws</strong> total seconds (includes hours and minutes)</li><li><strong>%wf</strong> like %ws, but as float</li><li><strong>%wT</strong> milliseconds (000-999)</li><li><strong>%%</strong> Replaced with the % character itself.</li></ul><br>
sv: Ange filnamnsmall som används för att spara skärmbilder. Mallen anger filnamnet utan filändelse och kan innehålla formatspecifikationer, som ersätts när en skärmbild tas. Normalt är mallen "%F-%n". <br>Mallen kan börja med en relativ eller absolut sökväg, för att ange en katalogplats där skärmbilder ska sparas.<br>Om den senaste skärmbildens filnamn pekar på en redan befintlig fil, skrivs filen inte över. Skärmbilden sparas antingen inte alls, eller om mallen innehåller %n, sparas den med ett annat, nyskapat filnamn.<br>För fullständig information, ta en titt på <a href='https://mpv.io/manual/stable/#options -screenshot-template'>https://mpv.io/manual/stable/#options-screenshot-template</a><br><br><strong>Tillåtna formatspecifikationer:</strong><br><ul ><li><strong>%[#][0X]n</strong> Ett sekvensnummer, utfyllt med nollor till längden X.<br><li><strong>%f</strong> Filnamnet på videon som för närvarande spelas.<br><li><strong>%F</strong> Samma som %f, men utan filändelse.<br><li><strong>%x</strong> Katalogsökväg för videon som för närvarande spelas. Om videon inte finns i filsystemet (http://webbadresser), expanderas den till en tom sträng.<br><li><strong>%X{reserv}</strong> Samma som %x, men om videon filen inte finns i filsystemet, returnera reservsträngen i {...}.<br><li><strong>%p</strong> Nuvarande uppspelningstid. Resultatet är en sträng på formen "TT:MM:SS".<br><li><strong>%P</strong> Liknar %p, men förlängd med uppspelningstiden i millisekunder "TT:MM:SS.mmm".<br><li><strong>%wX</strong> Anger nuvarande uppspelningstid med formatsträngen X.<br>Giltig formatspecifikation:<br><ul><li><strong>%wH</strong> timma (utfylld med 0 till två siffror)</li><li><strong>%wh</strong> timma (utan utfyllnad)</li><li><strong>%wM</strong > minuter (00-59)</li><li><strong>%wm</strong> totalt antal minuter (inkluderar timmar, till skillnad från %wM)</li><li><strong>%wS</strong> sekunder (00-59)</li><li><strong>%ws</strong> totalt antal sekunder (inkluderar timmar och minuter)</li><li><strong>%wf</strong> som %ws, men som flyttal</li><li><strong>%wT</strong> millisekunder (000-999)</li><li><strong>%%</strong> Ersätts med själva tecknet %.</li ></ul><br>

[ctx: @title]
en: Image adjustments
sv: Bildjusteringar

[ctx: @label:slider]
en: Contrast
sv: Kontrast

[ctx: @label:slider]
en: Brightness
sv: Ljusstyrka

[ctx: @label:slider]
en: Saturation
sv: Färgmättnad

[ctx: @info]
en: Middle click on the sliders to reset them
sv: Mittenklicka på skjutreglagen för att återställa dem
