heaptrack - en to da translation catalogue (127 entries)

en: Location
da: Placering

en: Allocations (Self)
da: Allokeringer (selv)

en: Temporary (Self)
da: Midlertidige (selv)

en: Peak (Self)
da: Spidspunkt (selv)

en: Leaked (Self)
da: Lækket (selv)

en: Allocations (Incl.)
da: Allokeringer (inkl.)

en: Temporary (Incl.)
da: Midlertidige (inkl.)

en: Peak (Incl.)
da: Spidspunkt (inkl.)

en: Leaked (Incl.)
da: Lækket (inkl.)

en: <qt>The number of times an allocation function was directly called from this location.</qt>
da: <qt>Antal gange en programfunktion blev kaldt direkte fra denne placering.</qt>

en: <qt>The number of direct temporary allocations. These allocations are directly followed by a free without any other allocations in-between.</qt>
da: <qt>Antal direkte midlertidige allokeringer. Disse allokeringer efterfølges direkte af en ledig uden andre mellemliggende allokeringer</qt>

en: <qt>The maximum heap memory in bytes consumed from allocations originating directly at this location. This takes deallocations into account.</qt>
da: <qt>Den maksimale heap-hukommelse i bytes forbrugt fra allokeringer som har sin oprindelse direkte på denne placering. Der tages højde for deallokeringer.</qt>

en: <qt>The bytes allocated directly at this location that have not been deallocated.</qt>
da: <qt>Bytene som er allokeret direkte på denne placering som ikke er blevet deallokeret.</qt>

en: <qt>The inclusive number of times an allocation function was called from this location or any functions called from here.</qt>
da: <qt>De inkluderende antal gange en allokeringsfunktion blev kaldt fra denne placering eller funktioner kaldt herfra.</qt>

en: <qt>The number of inclusive temporary allocations. These allocations are directly followed by a free without any other allocations in-between.</qt>
da: <qt>Antal inkluderende midlertidige allokeringer. Disse allokeringer efterfølges direkte af en ledig uden andre mellemliggende allokeringer</qt>

en: <qt>The inclusive maximum heap memory in bytes consumed from allocations originating at this location or from functions called from here. This takes deallocations into account.</qt>
da: <qt>Den inkluderende maksimale heap-hukommelse i bytes forbrugt fra allokeringer som har sin oprindelse direkte på denne placering eller fra funktioner kaldt herfra. Der tages højde for deallokeringer.</qt>

en: <qt>The bytes allocated at this location that have not been deallocated.</qt>
da: <qt>Bytene som er allokeret på denne placering som ikke er blevet deallokeret.</qt>

en: Peak
da: Spidspunkt

en: Leaked
da: Lækket

en: Allocations
da: Allokeringer

en: Temporary
da: Midlertidige

en: Memory Allocations
da: Hukommelsesallokeringer

en: Memory Consumed
da: Hukommelse forbrugt

en: Temporary Allocations
da: Midlertidige allokeringer

en: Elapsed Time
da: Forløbet tid

en: <qt>%1 allocations in total after %2</qt>
da: <qt>%1 allokeringer i alt efter %2</qt>

en: <qt>%1 temporary allocations in total after %2</qt>
da: <qt>%1 midlertidige allokeringer i alt efter %2</qt>

en: <qt>%1 consumed in total after %2</qt>
da: <qt>%1 forbrugt i alt efter %2</qt>

en: <qt>%2 allocations after %3 from:<p style='margin-left:10px;'>%1</p></qt>
da: <qt>%2 allokeringer efter %3 fra:<p style='margin-left:10px;'>%1</p></qt>

en: <qt>%2 temporary allocations after %3 from:<p style='margin-left:10px'>%1</p></qt>
da: <qt>%2 midlertidige allokeringer efter %3 fra:<p style='margin-left:10px'>%1</p></qt>

en: <qt>%2 consumed after %3 from:<p style='margin-left:10px'>%1</p></qt>
da: <qt>%2 forbrugt efter %3 fra:<p style='margin-left:10px'>%1</p></qt>

en: %1 allocations in total
da: %1 allokeret i alt

en: %1 temporary allocations in total
da: %1 midlertidige allokeringer i alt

en: %1 leaked in total
da: %1 lækket i alt

[ctx: %1: number of allocations, %2: relative number, %3: function label]
en: %1 (%2%) allocations in %3 and below.
da: %1 (%2%) allokeringer i %3 og under.

[ctx: %1: number of temporary allocations, %2: relative number, %3 function label]
en: %1 (%2%) temporary allocations in %3 and below.
da: %1 (%2%) midlertidige allokeringer i %3 og under.

[ctx: %1: peak consumption in bytes, %2: relative number, %3: function label]
en: %1 (%2%) contribution to peak consumption in %3 and below.
da: %1 (%2%) bidrag til spidspunktsforbrug i %3 og under.

[ctx: %1: leaked bytes, %2: relative number, %3: function label]
en: %1 (%2%) leaked in %3 and below.
da: %1 (%2%) lækket i %3 og under.

en: Memory Peak
da: Hukommelsesspidspunkt

en: Show a flame graph over the contributions to the peak heap memory consumption of your application.
da: Vis en flammegraf over bidragene til spidspunktets heap-hukommelsesforbrug for dit program.

en: Show a flame graph over the leaked heap memory of your application. Memory is considered to be leaked when it never got deallocated.
da: Vis en flammegraf over lækket heap-hukommelse for dit program. Hukommelse betragtes som lækket når den aldrig blev deallokeret.

en: Show a flame graph over the number of allocations triggered by functions in your code.
da: Vis en flammegraf over antallet af allokeringer som er blevet udløst af funktioner i din kode.

en: Show a flame graph over the number of temporary allocations triggered by functions in your code. Allocations are marked as temporary when they are immediately followed by their deallocation.
da: Vis en flammegraf over antallet af midlertidige allokeringer som er blevet udløst af funktioner i din kode. Allokeringer mærkes som midlertidige når de straks er efterfulgt af deres deallokering.

en: Select the data source that should be visualized in the flame graph.
da: Vælg datakilden som skal visualiseres i flammegrafen.

en: Collapse Recursion
da: Sammenfold gentagelse

en: Collapse stack frames for functions calling themselves. When this is unchecked, recursive frames will be visualized separately.
da: Sammenfold stakrammer for funktioner som kalder sig selv. Når den er fravalgt, visualiseres gentagne rammer separat.

en: Cost Threshold:
da: Omkostningstærskel:

en: <qt>The cost threshold defines a fractional cut-off value. Items with a relative cost below this value will not be shown in the flame graph. This is done as an optimization to quickly generate graphs for large data sets with low memory overhead. If you need more details, decrease the threshold value, or set it to zero.</qt>
da: <qt>Omkostningstærsklen angiver en kommatalsværdi til afklipning. Poster med en relativ omkostning under denne værdi vises ikke i flammegrafen. Det gøres som en optimering for hurtigt at generere grafer til store datasæt med lav hukommelses-overhead. Hvis du har brug for flere detaljer, så øg tærskelværdien, eller sæt den til nul.</qt>

en: Search...
da: Søg...

en: <qt>Search the flame graph for a symbol.</qt>
da: <qt>Søg efter et symbol i flammegrafen.</qt>

en: Reset View
da: Nulstil visning

en: generating flame graph...
da: genererer flammegraf...

en: %1 (%2% of total of %3) allocations matched by search.
da: %1 (%2 af samlet %3) allokeringer matchet af søgning.

en: %1 (%2% of total of %3) matched by search.
da: %1 (%2 af samlet %3) matchet af søgning.

en: Heaptrack GUI
da: Heaptrack-brugerflade

en: A visualizer for heaptrack data files.
da: En visualisering til heaptrack-datafiler.

en: Copyright 2015, Milian Wolff <mail@milianw.de>
da: Ophavsret 2015, Milian Wolff <mail@milianw.de>

en: Original author, maintainer
da: Oprindelig forfatter, vedligeholder

en: Base profile data to compare other files to.
da: Grundlæggende profildata til at sammenligne andre filer med.

en: Files to load
da: Filer som skal indlæses

en: [FILE...]
da: [FIL...]

en: Requested Allocation Size
da: Anmodet allokeringsstørrelse

en: Number of Allocations
da: Antal allokeringer

en: Open file in editor
da: Åbn fil i redigeringsprogram

en: <dt><b>debuggee</b>:</dt><dd style='font-family:monospace;'>%1 <i>(attached)</i></dd>
da: <dt><b>fejlrettes</b>:</dt><dd style='font-family:monospace;'>%1 <i>(tilkoblet)</i></dd>

en: <dt><b>debuggee</b>:</dt><dd style='font-family:monospace;'>%1</dd>
da: <dt><b>fejlrettes</b>:</dt><dd style='font-family:monospace;'>%1</dd>

en: <dt><b>total system memory</b>:</dt><dd>%1</dd>
da: <dt><b>samlet systemhukommelse</b>:</dt><dd>%1</dd>

en: <dt><b>calls to allocation functions</b>:</dt><dd>%1 (%2/s)</dd>
da: <dt><b>kald til allokeringsfunktioner</b>:</dt><dd>%1 (%2/s)</dd>

en: <dt><b>temporary allocations</b>:</dt><dd>%1 (%2%, %3/s)</dd>
da: <dt><b>midlertidige allokeringer</b>:</dt><dd>%1 (%2%, %3/s)</dd>

en: <dt><b>peak RSS</b> (including heaptrack overhead):</dt><dd>%1</dd>
da: <dt><b>spidspunkts RSS</b> (inklusiv heaptrack-overhead):</dt><dd>%1</dd>

en: <dt><b>total memory leaked</b>:</dt><dd>%1</dd>
da: <dt><b>samlet hukommelse lækket</b>:</dt><dd>%1</dd>

en: Failed to parse file %1.
da: Kunne ikke fortolke filen %1.

en: Consumed
da: Forbrugt

en: Sizes
da: Størrelser

en: Input data %1 does not exist.
da: Inputdataen %1 findes ikke.

en: Input data %1 is not a file.
da: Inputdataen %1 er ikke en fil.

en: Input data %1 is not readable.
da: Inputdataen %1 kan ikke læses.

en: Loading file %1, please wait...
da: Indlæser filen %1, vent venligst...

[ctx: %1, %2: file names that are open]
en: Heaptrack - %1 compared to %2
da: Heaptrack - %1 sammenlignet med %2

en:  / %1
da: /%1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QMainWindow, MainWindow)
en: MainWindow
da: HovedVindue

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Open Heaptrack Data
da: Åbn Heaptrack-data

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, compareTo)
en: <qt>You can optionally specify a second heaptrack data file to compare to. If set, this file will be used as a base and its cost gets subtracted from the primary data costs.</qt>
da: <qt>Du kan valgfrit angive en anden heaptrack-datafil til sammenligning. Hvis den er sat, bruges denne fil som et grundlag og dens omkostninger bliver trukket fra de primære dataomkostninger.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, openFileLabel)
en: Profile &Data:
da: Profil&data:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, compareToLabel)
en: Compare to:
da: Sammenlign med:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, summaryTab)
en: Summary
da: Opsummering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, topPeakLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, topPeak)
en: List of functions that allocated the most memory at a given time.
da: Liste over funktioner som allokerede mest hukommelse på et givent tidspunkt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, topPeakLabel)
en: Peak Contributions
da: Spidspunktsbidrag

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, topLeakedLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, topLeaked)
en: List of functions that leak the most memory.
da: Liste over funktioner som lækker mest hukommelse.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, topLeakedLabel)
en: Largest Memory Leaks
da: Største hukommelseslæk

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, topAllocationsLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, topAllocations)
en: List of functions that allocate memory most often.
da: Liste over funktioner som oftest allokerer hukommelse.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, topAllocationsLabel)
en: Most Memory Allocations
da: Fleste hukommelsesallokeringer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, topTemporaryLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, topTemporary)
en: List of functions that produced the most temporary memory allocations.
da: Liste over funktioner som producerede flest midlertidige hukommelsesallokeringer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, topTemporaryLabel)
en: Most Temporary Allocations
da: Fleste midlertidige allokeringer

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, bottomUpTab)
en: Bottom-Up
da: Nedefra og op

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, bottomUpFilterFunction) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, callerCalleeFilterFunction) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, topDownFilterFunction)
en: filter by function...
da: filtrér efter funktion...

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, bottomUpFilterFile) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, topDownFilterFile)
en: filter by file...
da: filtrér efter fil...

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, bottomUpFilterModule) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, callerCalleeFilterModule) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, topDownFilterModule)
en: filter by module...
da: filtrér efter modul...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, callerCalleeTab)
en: Caller / Callee
da: Kalder/modtager

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, topDownTab)
en: Top-Down
da: Oppefra og ned

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (FlameGraph, flameGraphTab)
en: Flame Graph
da: Flammegraf

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, stacksDock)
en: S&tacks
da: S&takke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stackSpinnerLabel)
en: Selected Stack:
da: Valgte stak:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menu_File)
en: &File
da: &Fil

en: total
da: samlet

en: 0B to 8B
da: 0 B til 8 B

en: 9B to 16B
da: 9 B til 16 B

en: 17B to 32B
da: 17 B til 32 B

en: 33B to 64B
da: 33 B til 64 B

en: 65B to 128B
da: 65 B til 128 B

en: 129B to 256B
da: 129 B til 256 B

en: 257B to 512B
da: 257 B til 512 B

en: 512B to 1KB
da: 512 B til 1 KB

en: more than 1KB
da: mere end 1 KB

en: merging allocations...
da: sammenlægger allokeringer...

en: building size histogram...
da: bygger størrelseshistogram...

en: building charts...
da: bygger skemaer...

en: <qt>The number of times an allocation function was called from this location.</qt>
da: <qt>Antal gange en allokeringsfunktion blev kaldt fra denne placering.</qt>

en: <qt>The number of temporary allocations. These allocations are directly followed by a free without any other allocations in-between.</qt>
da: <qt>Antal midlertidige allokeringer. Disse allokeringer efterfølges direkte af en ledig uden andre mellemliggende allokeringer</qt>

en: <qt>The contributions from a given location to the maximum heap memory consumption in bytes. This takes deallocations into account.</qt>
da: <qt>Bidragene fra en given placering til det maksimale heap-hukommelsesforbrug i bytes. Der tages højde for deallokeringer.</qt>

en: <qt>The location from which an allocation function was called. Function symbol and file information may be unknown when debug information was missing when heaptrack was run.</qt>
da: <qt>Placeringen hvorfra en allokeringsfunktion blev kaldt. Funktionssymbol og filinformation kan være ukendt når fejlretningsinformation manglede da heaptrack blev kørt.</qt>

en: peak contribution: %1 (%2% of total)
da: spidspunktsbidrag: %1 (%2% af samlet)

en: leaked: %1 (%2% of total)
da: lækket: %1 (%2% af samlet)

en: allocations: %1 (%2% of total)
da: allokeringer: %1 (%2% af samlet)

en: temporary: %1 (%2% of allocations, %3% of total)
da: midlertidige: %1 (%2 af allokeringer, %3% af samlet)

en: called from one location | called from %1 locations
da[0]: kaldt fra én placering
da[1]: kaldt fra %1 placeringer

en: <unresolved function>
da: <uløst funktion>
