heaptrack - en to ia translation catalogue (65 entries)

en: Allocations (Self)
ia: Allocationes (Self)

en: Temporary (Self)
ia: Temporanee (Self)

en: Allocations (Incl.)
ia: Allocationes(Incl.)

en: Allocations
ia: Allocationes

en: Temporary
ia: Temporanee

en: Memory Allocations
ia: Allocationes de memoria

en: Memory Consumed
ia: Memoria consumite

en: Temporary Allocations
ia: Allocationes temporanee

en: Elapsed Time
ia: Tempore perimite

en: Total Memory Allocations
ia: Allocationes total de memoria

en: Total Memory Consumption
ia: Consumo Total de Memoria

en: Total Temporary Allocations
ia: Allocationes temporanee total

en: <qt>%1 allocations in total after %2</qt>
ia: <qt>%1 allocationes in total postea %2</qt>

en: <qt>%1 temporary allocations in total after %2</qt>
ia: <qt>%1 allocationes temporanee in total postea %2</qt>

en: <qt>%1 consumed in total after %2</qt>
ia: <qt>%1 consumite in total postea%2</qt>

en: <qt>%2 allocations after %3 from:<p style='margin-left:10px;'>%1</p></qt>
ia: <qt>%2 allocationes postea %3 ex:<p style='margin-left:10px;'>%1</p></qt>

en: <qt>%2 temporary allocations after %3 from:<p style='margin-left:10px'>%1</p></qt>
ia: <qt>%2 allocationes postea %3 ex:<p style='margin-left:10px'>%1</p></qt>

en: <qt>%2 consumed after %3 from:<p style='margin-left:10px'>%1</p></qt>
ia: <qt>%2 consumite postea %3 ex:<p style='margin-left:10px'>%1</p></qt>

en: Export As...
ia: Exporta como...

en: Show legend
ia: Monstra legenda

en: Filter In On Selection
ia: Filtrar sur selection

note: i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuFilter)
en: Reset Filter
ia: Reinitialisa filtro

en: Save %1
ia: Salveguarda %1

en: <tr><th></th><th>Start</th><th>End</th><th>Delta</th></tr>
ia: <tr><th></th><th>Initio</th><th>Fin</th><th>Delta</th></tr>

en: <tr><th>Time</th><td>%1</td><td>%2</td><td>%3</td></tr>
ia: <tr><th>Tempore</th><td>%1</td><td>%2</td><td>%3</td></tr>

en: <tr><th>Consumed</th><td>%1</td><td>%2</td><td>%3</td></tr>
ia: <tr><th>Consumate</th><td>%1</td><td>%2</td><td>%3</td></tr>

en: <tr><th>Allocations</th><td>%1</td><td>%2</td><td>%3</td></tr>
ia: <tr><th>Allocationes</th><td>%1</td><td>%2</td><td>%3</td></tr>

en: <tr><th>Temporary Allocations</th><td>%1</td><td>%2</td><td>%3</td></tr>
ia: <tr><th>Allocationes Temporanee</th><td>%1</td><td>%2</td><td>%3</td></tr>

en: %1 (filtered from %2 to %3, Δ%4)
ia: %1 (filtrate ab %2 a %3, Δ%4)

en: Search...
ia: Cerca...

en: Heaptrack GUI
ia: GUI de Heaptrack

en: Original author, maintainer
ia: Autor original, mantenitor

en: Files to load
ia: Files de cargar

en: Failed to parse file %1.
ia: Falleva a analysar file: %1.

en: Consumed
ia: Consumate

en: Sizes
ia: Dimensiones

en: Reparsing file, please wait...
ia: Reanalysante file, pro favor tu attende...

en: Custom...
ia: Personalisa...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QMainWindow, MainWindow)
en: MainWindow
ia: Fenestra Principal

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, summaryTab)
en: Summary
ia: Summario

note: i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menu_Settings)
en: Setti&ngs
ia: Prefere&ntias

note: i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuFilter)
en: Filter
ia: Filtro

en: merging allocations... %1%
ia: fusionante allocationes... %1%

en: total
ia: Total

en: 0B to 8B
ia: 0B a 8B

en: 9B to 16B
ia: 9B a 16B

en: 17B to 32B
ia: 17B a 32B

en: 33B to 64B
ia: 33B a 64B

en: 65B to 128B
ia: 65B a 128B

en: 129B to 256B
ia: 129B a 256B

en: 257B to 512B
ia: 257B a 512B

en: 512B to 1KB
ia: 512B a 1KB

en: more than 1KB
ia: plus que 1KB

en: reparsing data
ia: reanalysante datos

en: parsing data
ia: analysante datos

en: merging allocations...
ia: fusionante allocationes...

en: Backtrace
ia: Retraciamento

en: allocations: %1 (%2% of total)
ia: allocationes: %1 (%2% de total)

en: temporary: %1 (%2% of allocations, %3% of total)
ia: temporanee: %1 (%2% de allocationes, %3% de total)

en: backtrace:
ia: retraciamento:

en: %1: %2<br/>&nbsp;&nbsp;%4% out of %3 total
ia: %1: %2<br/>&nbsp;&nbsp;%4% sur de %3 total

en: %1 (self): %2<br/>&nbsp;&nbsp;%4% out of %3 total
ia: %1 (self): %2<br/>&nbsp;&nbsp;%4% sur de %3 total

en: %1 (inclusive): %2<br/>&nbsp;&nbsp;%4% out of %3 total
ia: %1 (inclusive): %2<br/>&nbsp;&nbsp;%4% sur de %3 total

en: symbol: <tt>%1</tt><br/>binary: <tt>%2 (%3)</tt>
ia: symbolo: <tt>%1</tt><br/>binari: <tt>%2 (%3)</tt>

[ctx: %1: function name, %2: binary basename]
en: %1 in %2
ia: %1 In %2
