heaptrack - en to pt translation catalogue (148 entries)

en: Location
pt: Localização

en: Allocations (Self)
pt: Alocações (Próprio)

en: Temporary (Self)
pt: Temporário (Próprio)

en: Peak (Self)
pt: Pico (Próprio)

en: Leaked (Self)
pt: Fugas (Próprio)

en: Allocations (Incl.)
pt: Alocações (Incl.)

en: Temporary (Incl.)
pt: Temporário (Incl.)

en: Peak (Incl.)
pt: Pico (Incl.)

en: Leaked (Incl.)
pt: Fugas (Incl.)

en: <qt>The parent symbol that called an allocation function. The function name may be unresolved when debug information is missing.</qt>
pt: <qt>O símbolo-pai que invocou uma função de alocação. Poderá não ser possível resolvê-lo se não existir a informação de depuração.</qt>

en: <qt>The number of times an allocation function was directly called from this location.</qt>
pt: <qt>O número de vezes que uma função de alocação foi invocada directamente a partir deste local.</qt>

en: <qt>The number of direct temporary allocations. These allocations are directly followed by a free without any other allocations in-between.</qt>
pt: <qt>O número de alocações temporárias directas. Estas alocações são seguidas directamente de um 'free' (libertação), sem outras alocações intermédias.</qt>

en: <qt>The maximum heap memory in bytes consumed from allocations originating directly at this location. This takes deallocations into account.</qt>
pt: <qt>A memória de dados máxima, em 'bytes', consumida em alocações com origem directa neste local. Isto tem as libertações das alocações em conta.</qt>

en: <qt>The bytes allocated directly at this location that have not been deallocated.</qt>
pt: <qt>Os 'bytes' alocados directamente neste local que não foram libertados.</qt>

en: <qt>The inclusive number of times an allocation function was called from this location or any functions called from here.</qt>
pt: <qt>O número de vezes inclusivo que uma função de alocação foi invocada a partir deste local.</qt>

en: <qt>The number of inclusive temporary allocations. These allocations are directly followed by a free without any other allocations in-between.</qt>
pt: <qt>O número de alocações temporárias inclusivas. Estas alocações são seguidas directamente de um 'free' (libertação), sem outras alocações intermédias.</qt>

en: <qt>The inclusive maximum heap memory in bytes consumed from allocations originating at this location or from functions called from here. This takes deallocations into account.</qt>
pt: <qt>A memória de dados inclusiva máxima, em 'bytes', consumida em alocações com origem neste local. Isto tem as libertações das alocações em conta.</qt>

en: <qt>The bytes allocated at this location that have not been deallocated.</qt>
pt: <qt>Os 'bytes' alocados neste local que não foram libertados.</qt>

en: Caller
pt: Chamador

en: Callee
pt: Chamado

en: Peak
pt: Pico

en: Leaked
pt: Fugas

en: Allocations
pt: Alocações

en: Temporary
pt: Temporário

en: The location of the %1. The function name may be unresolved when debug information is missing.
pt: A localização do %1. Poderá não ser possível resolver o nome da função se não existir a informação de depuração.

en: <qt>The source code location that called an allocation function. May be unknown when debug information is missing.</qt>
pt: <qt>A localização no código-fonte que invocou uma função de alocação. Poderá estar em branco se não existir a informação de depuração.</qt>

en: Memory Allocations
pt: Alocações de Memória

en: Memory Consumed
pt: Memória Consumida

en: Temporary Allocations
pt: Alocações Temporárias

en: Elapsed Time
pt: Tempo Decorrido

en: <qt>%1 allocations in total after %2</qt>
pt: <qt>%1 alocações no total após o %2</qt>

en: <qt>%1 temporary allocations in total after %2</qt>
pt: <qt>%1 alocações temporárias no total após o %2</qt>

en: <qt>%1 consumed in total after %2</qt>
pt: <qt>%1 consumidos no total após o %2</qt>

en: <qt>%2 allocations after %3 from:<p style='margin-left:10px;'>%1</p></qt>
pt: <qt>%2 alocações após %3 de:<p style='margin-left:10px;'>%1</p></qt>

en: <qt>%2 temporary allocations after %3 from:<p style='margin-left:10px'>%1</p></qt>
pt: <qt>%2 alocações temporárias após %3 de:<p style='margin-left:10px'>%1</p></qt>

en: <qt>%2 consumed after %3 from:<p style='margin-left:10px'>%1</p></qt>
pt: <qt>%2 consumidos após %3 de:<p style='margin-left:10px'>%1</p></qt>

en: %1 allocations in total
pt: %1 alocações no total

en: %1 temporary allocations in total
pt: %1 alocações temporárias no total

en: %1 peak memory consumption
pt: %1 de pico de consumo de memória

en: %1 leaked in total
pt: %1 de fugas no total

[ctx: %1: number of allocations, %2: relative number, %3: function label]
en: %1 (%2%) allocations in %3 and below.
pt: %1 (%2%) alocações em %3 e abaixo.

[ctx: %1: number of temporary allocations, %2: relative number, %3 function label]
en: %1 (%2%) temporary allocations in %3 and below.
pt: %1 (%2%) alocações temporárias em %3 e abaixo.

[ctx: %1: peak consumption in bytes, %2: relative number, %3: function label]
en: %1 (%2%) contribution to peak consumption in %3 and below.
pt: contribuição para o consumo de pico %1 (%2%) em %3 e abaixo.

[ctx: %1: leaked bytes, %2: relative number, %3: function label]
en: %1 (%2%) leaked in %3 and below.
pt: %1 (%2%) de fugas em %3 e abaixo.

en: Memory Peak
pt: Pico de Memória

en: Show a flame graph over the contributions to the peak heap memory consumption of your application.
pt: Mostrar um gráfico em chama sobre as contribuições para os picos de consumo de memória de dados da sua aplicação.

en: Show a flame graph over the leaked heap memory of your application. Memory is considered to be leaked when it never got deallocated.
pt: Mostrar um gráfico em chama da memória de dados com fugas da sua aplicação. A memória considera-se com fugas se nunca tiver sido libertada.

en: Show a flame graph over the number of allocations triggered by functions in your code.
pt: Mostrar um gráfico em chama sobre o número de alocações despoletadas por funções no seu código.

en: Show a flame graph over the number of temporary allocations triggered by functions in your code. Allocations are marked as temporary when they are immediately followed by their deallocation.
pt: Mostrar um gráfico em chama das alocações temporárias despoletadas por funções da sua aplicação. As alocações são marcadas como temporárias se forem imediatamente seguidas das suas libertações.

en: Select the data source that should be visualized in the flame graph.
pt: Seleccione a fonte de dados que deverá ser visualizada no gráfico em chama.

en: Collapse Recursion
pt: Fechar a Recursividade

en: Collapse stack frames for functions calling themselves. When this is unchecked, recursive frames will be visualized separately.
pt: Recolhe as áreas da pilha para as funções que se chamam a si próprias. Quando esta opção estiver desligada, as áreas recursivas da pilha serão visualizadas em separado.

en: Cost Threshold:
pt: Limiar de Custo:

en: <qt>The cost threshold defines a fractional cut-off value. Items with a relative cost below this value will not be shown in the flame graph. This is done as an optimization to quickly generate graphs for large data sets with low memory overhead. If you need more details, decrease the threshold value, or set it to zero.</qt>
pt: <qt>O limiar do custo define um valor de corte fraccionário. Os itens com um custo relativo abaixo deste valor não serão apresentados no gráfico em chama. Isto é feito como uma optimização para gerar rapidamente gráficos para conjuntos de dados grandes e com pouca sobrecarga de memória. Se precisar de mais detalhes, diminua o valor-limite ou configure-o como zero.</qt>

en: Search...
pt: Procurar...

en: <qt>Search the flame graph for a symbol.</qt>
pt: <qt>Procure no gráfico em chama por um símbolo.</qt>

en: Reset View
pt: Repor a Janela

en: View Caller/Callee
pt: Ver o Chamador/Chamado

en: generating flame graph...
pt: a gerar o gráfico em chama...

en: %1 (%2% of total of %3) allocations matched by search.
pt: %1 (%2% num total de %3) alocações correspondentes à pesquisa.

en: %1 (%2% of total of %3) matched by search.
pt: %1 (%2% num total de %3) correspondentes à pesquisa.

en: Heaptrack GUI
pt: Interface do Heaptrack

en: A visualizer for heaptrack data files.
pt: Um visualizador dos ficheiros de dados do 'heaptrack'.

en: Original author, maintainer
pt: Autoria original, manutenção

en: Base profile data to compare other files to.
pt: Os dados do perfil de base com os quais comparar os outros ficheiros.

en: Files to load
pt: Os ficheiros a ler

en: [FILE...]
pt: [FICHEIRO...]

en: Requested Allocation Size
pt: Tamanho Pedido da Alocação

en: Number of Allocations
pt: Número de Alocações

en: Open file in editor
pt: Abrir o ficheiro num editor

en: <dt><b>debuggee</b>:</dt><dd style='font-family:monospace;'>%1 <i>(attached)</i></dd>
pt: <dt><b>depurado</b>:</dt><dd style='font-family:monospace;'>%1 <i>(associado)</i></dd>

en: <dt><b>debuggee</b>:</dt><dd style='font-family:monospace;'>%1</dd>
pt: <dt><b>depurado</b>:</dt><dd style='font-family:monospace;'>%1</dd>

en: <dt><b>total system memory</b>:</dt><dd>%1</dd>
pt: <dt><b>memória total do sistema</b>:</dt><dd>%1</dd>

en: <dt><b>calls to allocation functions</b>:</dt><dd>%1 (%2/s)</dd>
pt: <dt><b>chamadas às funções de alocação</b>:</dt><dd>%1 (%2/s)</dd>

en: <dt><b>temporary allocations</b>:</dt><dd>%1 (%2%, %3/s)</dd>
pt: <dt><b>alocações temporárias</b>:</dt><dd>%1 (%2, %3/s)</dd>

en: <dt><b>peak RSS</b> (including heaptrack overhead):</dt><dd>%1</dd>
pt: <dt><b>RSS de pico</b> (incluindo a sobrecarga do 'heaptrack'):</dt><dd>%1</dd>

en: <dt><b>total memory leaked</b>:</dt><dd>%1</dd>
pt: <dt><b>total da fuga de memória</b>:</dt><dd>%1</dd>

en: Failed to parse file %1.
pt: Não foi possível processar o ficheiro %1.

en: Consumed
pt: Consumida

en: Sizes
pt: Tamanhos

en: Input data %1 does not exist.
pt: Os dados de entrada %1 não existem.

en: Input data %1 is not a file.
pt: Os dados de entrada %1 não são um ficheiro.

en: Input data %1 is not readable.
pt: Os dados de entrada %1 não são legíveis.

en: Loading file %1, please wait...
pt: A carregar o ficheiro %1; espere por favor...

[ctx: %1, %2: file names that are open]
en: Heaptrack - %1 compared to %2
pt: Heaptrack - %1 comparado com %2

en: Code Navigation
pt: Navegação pelo Código

en: Custom...
pt: Personalizar...

en: Automatic (No Line numbers)
pt: Automática (Sem Números de Linha)

en: Custom Code Navigation
pt: Navegação pelo Código Personalizada

en: Specify command to use for code navigation, '%f' will be replaced by the file name, '%l' by the line number and '%c' by the column number.
pt: Indique o comando a usar na navegação pelo código; o '%f' será substituído pelo nome do ficheiro, o '%l' pelo número da linha e o '%c' pelo número da coluna.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QMainWindow, MainWindow)
en: MainWindow
pt: Janela Principal

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Open Heaptrack Data
pt: Abrir os Dados do Heaptrack

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, openFile)
en: <qt><p>This field specifies the primary heaptrack data file. These files are called <tt>heaptrack.$APP.$PID.gz</tt> or <tt>heaptrack.$APP.$PID.zst</tt>. You can produce such a file by profiling your application, e.g. via:</p>
    <pre><code>heaptrack &lt;yourapplication&gt; ...</code></pre>
    <p>Or, alternatively, you can attach to a running process via</p>
    <pre><code>heaptrack --pid $(pidof &lt;yourapplication&gt;)</code></pre></qt>
pt: <qt><p>Este campo define o ficheiro de dados principal do 'heaptrack'. Estes ficheiros são chamados de <tt>heaptrack.$APP.$PID.gz</tt>. Poderá produzir um destes ficheiros se analisar a performance da sua aplicação, p.ex., com:</p>
    <pre><code>heaptrack &lt;aplicação&gt; ...</code></pre>
    <p>Ou, em alternativa, poder-se-á a associar a um processo em execução com</p>
    <pre><code>heaptrack --pid $(pidof &lt;aplicação&gt;)</code></pre></qt>

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, openFile) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, compareTo)
en: path/to/heaptrack.$APP.$PID.{gz,zst}
pt: local/do/heaptrack.$APP.$PID.{gz,zst}

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, compareTo)
en: <qt>You can optionally specify a second heaptrack data file to compare to. If set, this file will be used as a base and its cost gets subtracted from the primary data costs.</qt>
pt: <qt>Poderá definir opcionalmente um segundo ficheiro de dados do 'heaptrack' para comparação. Se estiver definido, este ficheiro será usado como base e o seu custo será subtraído aos custos dos dados primários.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, openFileLabel)
en: Profile &Data:
pt: &Dados de Performance:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, compareToLabel)
en: Compare to:
pt: Comparar com:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, summaryTab)
en: Summary
pt: Resumo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, topPeakLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, topPeak)
en: List of functions that allocated the most memory at a given time.
pt: A lista de funções que alocaram mais memória numa determinada altura.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, topPeakLabel)
en: Peak Contributions
pt: Contribuições para os Picos

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, topLeakedLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, topLeaked)
en: List of functions that leak the most memory.
pt: A lista das funções que criaram mais fugas de memória.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, topLeakedLabel)
en: Largest Memory Leaks
pt: Maiores Fugas de Memória

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, topAllocationsLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, topAllocations)
en: List of functions that allocate memory most often.
pt: A lista das funções que alocaram memória com maior frequência.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, topAllocationsLabel)
en: Most Memory Allocations
pt: Mais Alocações de Memória

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, topTemporaryLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, topTemporary)
en: List of functions that produced the most temporary memory allocations.
pt: A lista das funções que produziram mais alocações de memória temporária.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, topTemporaryLabel)
en: Most Temporary Allocations
pt: Mais Alocações Temporárias

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, bottomUpTab)
en: Bottom-Up
pt: Baixo-para-Cima

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, bottomUpFilterFunction) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, callerCalleeFilterFunction) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, topDownFilterFunction)
en: filter by function...
pt: filtrar pela função...

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, bottomUpFilterFile) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, topDownFilterFile)
en: filter by file...
pt: filtrar pelo ficheiro...

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, bottomUpFilterModule) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, callerCalleeFilterModule) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, topDownFilterModule)
en: filter by module...
pt: filtrar pelo módulo...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, callerCalleeTab)
en: Caller / Callee
pt: Chamador / Chamado

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, topDownTab)
en: Top-Down
pt: Cima-Baixo

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (FlameGraph, flameGraphTab)
en: Flame Graph
pt: Grafo em Chama

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, stacksDock)
en: S&tacks
pt: &Pilhas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stackSpinnerLabel)
en: Selected Stack:
pt: Pilha Seleccionada:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menu_File)
en: &File
pt: &Ficheiro

note: i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menu_Settings)
en: Setti&ngs
pt: Co&nfiguração

en: merging allocations... %1%
pt: a reunir as alocações... %1%

en: 0B to 8B
pt: 0B a 8B

en: 9B to 16B
pt: 9B a 16B

en: 17B to 32B
pt: 17B a 32B

en: 33B to 64B
pt: 33B a 64B

en: 65B to 128B
pt: 65B a 128B

en: 129B to 256B
pt: 129B a 256B

en: 257B to 512B
pt: 257B a 512B

en: 512B to 1KB
pt: 512B a 1KB

en: more than 1KB
pt: mais de 1KB

en: merging allocations...
pt: a reunir as alocações...

en: building size histogram...
pt: a criar o histograma do tamanho...

en: building charts...
pt: a criar os gráficos...

en: Backtrace
pt: Registo de Chamadas

en: <qt>The number of times an allocation function was called from this location.</qt>
pt: <qt>O número de vezes que uma função de alocação foi invocada a partir deste local.</qt>

en: <qt>The number of temporary allocations. These allocations are directly followed by a free without any other allocations in-between.</qt>
pt: <qt>O número de alocações temporárias. Estas alocações são seguidas directamente de um 'free' (libertação), sem outras alocações intermédias.</qt>

en: <qt>The contributions from a given location to the maximum heap memory consumption in bytes. This takes deallocations into account.</qt>
pt: <qt>As contribuições de uma dada localização para o consumo da memória de dados máxima, em 'bytes'. Isto tem as libertações das alocações em conta.</qt>

en: <qt>The location from which an allocation function was called. Function symbol and file information may be unknown when debug information was missing when heaptrack was run.</qt>
pt: <qt>A localização a partir da qual foi invocada uma função de alocação. A informação dos ficheiros e símbolos das funções poderá ser desconhecida quando não existir dados de depuração no momento em que o 'heaptrack' foi executado.</qt>

[ctx: 1: function, 2: module, 3: module path]
en: %1
      in %2 (%3)
pt: %1
      em %2 (%3)

en: peak contribution: %1 (%2% of total)
pt: contribuições para os picos: %1 (%2% do total)

en: leaked: %1 (%2% of total)
pt: com fugas: %1 (%2% do total)

en: allocations: %1 (%2% of total)
pt: alocações: %1 (%2% do total)

en: temporary: %1 (%2% of allocations, %3% of total)
pt: temporárias: %1 (%2% das alocações, %3% do total)

en: backtrace:
pt: registo de chamadas:

en: called from one location | called from %1 locations
pt[0]: chamado a partir de um local
pt[1]: chamado a partir de %1 locais

en: %1: %2<br/>&nbsp;&nbsp;%4% out of %3 total
pt: %1: %2<br/>&nbsp;&nbsp;%4% de um total de %3

en: %1 (self): %2<br/>&nbsp;&nbsp;%4% out of %3 total
pt: %1 (próprio): %2<br/>&nbsp;&nbsp;%4% de um total de %3

en: %1 (inclusive): %2<br/>&nbsp;&nbsp;%4% out of %3 total
pt: %1 (inclusivo): %2<br/>&nbsp;&nbsp;%4% de um total de %3

en: symbol: <tt>%1</tt><br/>binary: <tt>%2 (%3)</tt>
pt: símbolo: <tt>%1</tt><br/>binário: <tt>%2 (%3)</tt>

[ctx: %1: function name, %2: binary basename]
en: %1 in %2
pt: %1 em %2

en: <unresolved function>
pt: <função não resolvida>
