heat-dashboard 0.0.1.dev938 - en to it translation catalogue (117 entries)

en: A local environment to upload.
it: Un ambiente locale da caricare.

en: A local template to upload.
it: Un template locale da caricare.

[ctx: current status of stack]
en: Adopt Complete
it: Adozione completata

[ctx: current status of stack]
en: Adopt Failed
it: Adozione non riuscita

[ctx: current status of stack]
en: Adopt In Progress
it: Adozione in corso

en: An external (HTTP) URL to load the template from.
it: Un URL (HTTP) esterno da cui caricare il template.

en: Change Stack Template
it: Modifica template stack

en: Change Template
it: Modifica template

[ctx: current status of stack]
en: Check Complete
it: Verifica completata

[ctx: current status of stack]
en: Check Failed
it: Verifica non riuscita

[ctx: current status of stack]
en: Check In Progress
it: Verifica in corso

en: Check Stack | Check Stacks
it[0]: Verifica stack
it[1]: Verifica stack

en: Checked Stack | Checked Stacks
it[0]: Stack verificato
it[1]: Stack verificati

[ctx: current status of stack]
en: Create Complete
it: Creazione completata

[ctx: current status of stack]
en: Create Failed
it: Creazione non riuscita

[ctx: current status of stack]
en: Create In Progress
it: Creazione in corso

en: Create Stack
it: Crea stack

en: Created
it: Creato

en: Creation Timeout (minutes)
it: Timeout creazione (minuti)

en: Date Updated
it: Data aggiornata

[ctx: current status of stack]
en: Delete Complete
it: Eliminazione completata

[ctx: current status of stack]
en: Delete Failed
it: Eliminazione non riuscita

[ctx: current status of stack]
en: Delete In Progress
it: Eliminazione in corso

en: Delete Stack | Delete Stacks
it[0]: Elimina stack
it[1]: Elimina stack

en: Deleted Stack | Deleted Stacks
it[0]: Stack eliminato
it[1]: Stack eliminati

en: Description
it: Descrizione

en: Direct Input
it: Input diretto

en: Edit Template
it: Modifica template

en: Enable rollback on create/update failure.
it: Abilita rollback per gli errori di creazione o aggiornamento.

en: Environment Data
it: Dati ambientali

en: Environment File
it: File di ambiente

en: Environment Source
it: Origine ambiente

en: Events
it: Eventi

[ctx: current status of stack]
en: Init Complete
it: Inizializzazione completata

[ctx: current status of stack]
en: Init Failed
it: Inizializzazione non riuscita

[ctx: current status of stack]
en: Init In Progress
it: Inizializzazione in corso

en: Launch
it: Avvia

en: Launch Stack
it: Avvia stack

en: Name must start with a letter and may only contain letters, numbers, underscores, periods and hyphens.
it: Il nome deve iniziare con una lettera e può contenere solo lettere, numeri, sottolineature, punti e trattini.

en: Name of the stack to create.
it: Nome dello stack da creare.

en: Next
it: Successivo

en: Orchestration
it: Orchestrazione

en: Overview
it: Panoramica

en: Password for user "%s"
it: Password per utente "%s"

en: Please specify a %s using only one source method.
it: Specificare un %s utilizzando un solo metodo di origine.

en: Preview
it: Anteprima

en: Preview Stack
it: Anteprima stack

en: Preview Stack Details
it: Dettagli anteprima stack

en: Preview Stack Parameters
it: Parametri anteprima stack

en: Preview Template
it: Template di anteprima

en: Resource
it: Risorsa

en: Resource Types
it: Tipi di risorsa

en: Resources
it: Risorse

[ctx: current status of stack]
en: Resume Complete
it: Ripristino completato

[ctx: current status of stack]
en: Resume Failed
it: Ripristino non riuscito

[ctx: current status of stack]
en: Resume In Progress
it: Ripristino in corso

en: Resume Stack | Resume Stacks
it[0]: Riprendi stack
it[1]: Riprendi stack

en: Resumed Stack | Resumed Stacks
it[0]: Stack ripreso
it[1]: Stack ripresi

[ctx: current status of stack]
en: Rollback Complete
it: Rollback completato

[ctx: current status of stack]
en: Rollback Failed
it: Rollback non riuscito

[ctx: current status of stack]
en: Rollback In Progress
it: Rollback in corso

en: Rollback On Failure
it: Rollback in caso di errore

en: Select Template
it: Seleziona template

en: Select a new template to preview a stack.
it: Selezionare un nuovo template per visualizzare un'anteprima di uno stack.

en: Select a new template to re-launch a stack.
it: Selezionare un nuovo template per riavviare uno stack.

en: Select a template to launch a stack.
it: Selezionare un template per avviare uno stack.

[ctx: current status of stack]
en: Snapshot Complete
it: Istantanea completata

[ctx: current status of stack]
en: Snapshot Failed
it: Istantanea non riuscita

[ctx: current status of stack]
en: Snapshot In Progress
it: Istantanea in corso

en: Stack Events
it: Eventi stack

en: Stack ID
it: ID stack

en: Stack Name
it: Nome stack

en: Stack Resource
it: Risorsa stack

en: Stack Resource Type
it: Tipo risorsa dello stack

en: Stack Resources
it: Risorse stack

en: Stack creation started.
it: Creazione stack avviata.

en: Stack creation timeout in minutes.
it: Timeout di creazione stack in minuti.

en: Stack update started.
it: Aggiornamento stack avviato.

en: Stacks
it: Stack

en: Status
it: Stato

en: Status =
it: Stato =

en: Status Reason
it: Motivo dello stato

[ctx: current status of stack]
en: Suspend Complete
it: Sospensione completata

[ctx: current status of stack]
en: Suspend Failed
it: Sospensione non riuscita

[ctx: current status of stack]
en: Suspend In Progress
it: Sospensione in corso

en: Suspend Stack | Suspend Stacks
it[0]: Sospendi stack
it[1]: Sospendi stack

en: Suspended Stack | Suspended Stacks
it[0]: Stack sospeso
it[1]: Stack sospesi

en: Template Data
it: Dati template

en: Template File
it: File template

en: Template Source
it: Origine template

en: Template URL
it: URL template

en: The raw contents of the environment file.
it: Il contenuto non elaborato del file di ambiente.

en: The raw contents of the template.
it: Il contenuto non elaborato del template.

en: There was a problem parsing the %(prefix)s: %(error)s
it: Si è verificato un problema durante l'analisi di %(prefix)s: %(error)s

en: This is required for operations to be performed throughout the lifecycle of the stack
it: Obbligatoria per le operazioni da eseguire durante il ciclo di vita dello stack

en: Time Since Event
it: Tempo trascorso dall'evento

en: Topology
it: Topologia

en: Type
it: Tipo

en: Unable to get events for stack "%s".
it: Impossibile ottenere gli eventi per lo stack "%s".

en: Unable to get resources for stack "%s".
it: Impossibile ottenere le risorse per lo stack "%s".

en: Unable to retrieve metadata.
it: Impossibile richiamare i metadati.

en: Unable to retrieve resource type details.
it: Impossibile richiamare i dettagli del tipo di risorsa.

en: Unable to retrieve resource.
it: Impossibile richiamare la risorsa.

en: Unable to retrieve stack list.
it: Impossibile richiamare l'elenco degli stack.

en: Unable to retrieve stack resource types.
it: Impossibile richiamare i tipi di risorsa stack.

en: Unable to retrieve stack template.
it: Impossibile richiamare il template stack.

en: Unable to retrieve stack.
it: Impossibile richiamare lo stack.

en: Update
it: Aggiorna

[ctx: current status of stack]
en: Update Complete
it: Aggiornamento completato

[ctx: current status of stack]
en: Update Failed
it: Aggiornamento non riuscito

[ctx: current status of stack]
en: Update In Progress
it: Aggiornamento in corso

en: Update Stack
it: Aggiorna stack

en: Update Stack Parameters
it: Aggiorna parametri stack

en: Updated
it: Aggiornato

en: Version
it: Versione

en: You must specify a template via one of the available sources.
it: È necessario specificare un template mediante una delle origini disponibili.

en: environment
it: ambiente
