heat-dashboard VERSION - en to ja translation catalogue (170 entries)

en: A local environment to upload.
ja: アップロードする必要のあるローカルの環境設定データ

en: A local template to upload.
ja: アップロードする必要のあるローカルのテンプレート

en: A template is used to automate the deployment of infrastructure, services, and applications.
ja: テンプレートは、インフラストラクチャー、サービス、およびアプリケーションのデプロイメントの自動化に使用されます。

[ctx: current status of stack]
en: Adopt Complete
ja: 導入完了

[ctx: current status of stack]
en: Adopt Failed
ja: 導入に失敗

[ctx: current status of stack]
en: Adopt In Progress
ja: 導入中

en: An external (HTTP) URL to load the template from.
ja: テンプレートを読み込む外部 (HTTP) URL

en: Attributes
ja: 属性

en: Case sensitive
ja: 大文字小文字を区別

en: Case-sensitive
ja: 大文字小文字を区別

en: Change Stack Template
ja: スタックテンプレートの変更

en: Change Template
ja: テンプレートの変更

[ctx: current status of stack]
en: Check Complete
ja: チェック完了

[ctx: current status of stack]
en: Check Failed
ja: チェックに失敗

[ctx: current status of stack]
en: Check In Progress
ja: チェック中

en: Check Stack | Check Stacks
ja[0]: スタックのチェック

en: Checked Stack | Checked Stacks
ja[0]: チェック済みのスタック

en: Clear Canvas
ja: キャンバスのクリア

en: Close
ja: 閉じる

[ctx: current status of stack]
en: Create Complete
ja: 作成完了

[ctx: current status of stack]
en: Create Failed
ja: 作成に失敗

[ctx: current status of stack]
en: Create In Progress
ja: 作成中

en: Create Stack
ja: スタックの作成

en: Create a new stack with the provided values.
ja: 指定された値を用いて新しいスタックを作成します。

en: Created
ja: 作成時刻

en: Creation Timeout (minutes)
ja: 作成タイムアウト時間 (分単位)

en: Date Updated
ja: 更新日

[ctx: current status of stack]
en: Delete Complete
ja: 削除完了

[ctx: current status of stack]
en: Delete Failed
ja: 削除に失敗

[ctx: current status of stack]
en: Delete In Progress
ja: 削除中

en: Delete Stack | Delete Stacks
ja[0]: スタックの削除

en: Deleted Stack | Deleted Stacks
ja[0]: スタックを削除しました

en: Description
ja: 説明

en: Description:
ja: 説明:

en: Direct Input
ja: 直接入力

en: Disabled
ja: 無効

en: Edit Template
ja: テンプレートの編集

en: Enable rollback on create/update failure.
ja: 作成/更新失敗時のロールバックを有効にします。

en: Enabled
ja: 有効

en: Environment Data
ja: 環境設定データ

en: Environment File
ja: 環境設定ファイル

en: Environment Source
ja: 環境設定の指定方法

en: Events
ja: イベント

en: Export Draft
ja: ドラフトのエクスポート

en: File
ja: ファイル

en: Function
ja: 関数

en: Import Draft
ja: ドラフトのインポート

[ctx: current status of stack]
en: Init Complete
ja: init 完了

[ctx: current status of stack]
en: Init Failed
ja: init に失敗

[ctx: current status of stack]
en: Init In Progress
ja: init 実行中

en: Last Updated
ja: 最終更新

en: Launch
ja: 起動

en: Launch Parameters
ja: 起動パラメーター

en: Launch Stack
ja: スタックの起動

en: Links
ja: リンク

en: Load Draft
ja: ドラフトの読み込み

en: Manage Drafts
ja: ドラフトの管理

en: Minutes
ja: 分

en: Name
ja: 名前

en: Name must start with a letter and may only contain letters, numbers, underscores, periods and hyphens.
ja: 名前の 1 文字目にはアルファベットを指定する必要があります。また、名前に使用できるのは、英数字、アンダースコア、ピリオド、ハイフンのみです。

en: Name of the stack to create.
ja: 作成するスタックの名前。

en: Next
ja: 次へ

en: Orchestration
ja: オーケストレーション

en: Outputs
ja: 出力

en: Overview
ja: 概要

en: Parameters
ja: パラメーター

en: Password for user "%s"
ja: ユーザー "%s" のパスワード

en: Please drag and drop resource icons into center canvas to define resource for template.
ja: リソースのアイコンを画面中央のテンプレートにドラッグアンドドロップして、テンプレートでリソースを定義します。

en: Please specify a %s using only one source method.
ja: ソースメソッドが 1 つだけの %s を指定してください。

en: Preview
ja: プレビュー

en: Preview Stack
ja: スタックのプレビュー

en: Preview Stack Details
ja: プレビューしたスタックの詳細

en: Preview Stack Parameters
ja: プレビューするスタックのパラメーター

en: Preview Template
ja: テンプレートのプレビュー

en: Preview a new stack with the provided values.
ja: 指定された値を用いて新しいスタックをプレビューします。

en: Properties
ja: プロパティー

en: Referenced Files
ja: 参照されたファイル

en: Resource
ja: リソース

en: Resource ID
ja: リソース ID

en: Resource Metadata
ja: リソースのメタデータ

en: Resource Types
ja: リソース種別

en: Resources
ja: リソース

[ctx: current status of stack]
en: Resume Complete
ja: 再開完了

[ctx: current status of stack]
en: Resume Failed
ja: 再開に失敗

[ctx: current status of stack]
en: Resume In Progress
ja: 再開中

en: Resume Stack | Resume Stacks
ja[0]: スタックの再開

en: Resumed Stack | Resumed Stacks
ja[0]: スタックを再開しました。

en: Rollback
ja: ロールバック

[ctx: current status of stack]
en: Rollback Complete
ja: ロールバック完了

[ctx: current status of stack]
en: Rollback Failed
ja: ロールバックに失敗

[ctx: current status of stack]
en: Rollback In Progress
ja: ロールバック中

en: Rollback On Failure
ja: 失敗時のロールバック

en: Save Draft
ja: ドラフトの保存

en: Select Template
ja: テンプレートの選択

en: Select a new template to preview a stack.
ja: プレビューするスタックのテンプレートを選択してください。

en: Select a new template to re-launch a stack.
ja: スタックの再起動に使うテンプレートを選択してください

en: Select a template to launch a stack.
ja: スタックの起動に使うテンプレートを選択してください

[ctx: current status of stack]
en: Snapshot Complete
ja: スナップショット作成完了

[ctx: current status of stack]
en: Snapshot Failed
ja: スナップショットの作成に失敗

[ctx: current status of stack]
en: Snapshot In Progress
ja: スナップショット作成中

en: Stack Events
ja: スタックイベント

en: Stack ID
ja: スタック ID

en: Stack ID =
ja: スタック ID =

en: Stack Name
ja: スタック名

en: Stack Name =
ja: スタック名 =

en: Stack Parameters
ja: スタックのパラメーター

en: Stack Preview
ja: スタックのプレビュー

en: Stack Resource
ja: スタックリソース

en: Stack Resource ID
ja: スタックリソース ID

en: Stack Resource Type
ja: スタックリソース種別

en: Stack Resources
ja: スタックリソース

en: Stack creation started.
ja: スタックの作成を開始しました。

en: Stack creation timeout in minutes.
ja: スタック作成のタイムアウト時間 (分単位)。

en: Stack update started.
ja: スタックの更新を開始しました。

en: Stack updating timeout in minutes.
ja: スタック更新のタイムアウト (分単位)

en: Stacks
ja: スタック

en: Status
ja: ステータス

en: Status =
ja: ステータス =

en: Status Reason
ja: ステータスの理由

[ctx: current status of stack]
en: Suspend Complete
ja: 休止完了

[ctx: current status of stack]
en: Suspend Failed
ja: 休止に失敗

[ctx: current status of stack]
en: Suspend In Progress
ja: 休止中

en: Suspend Stack | Suspend Stacks
ja[0]: スタックの休止

en: Suspended Stack | Suspended Stacks
ja[0]: スタックを休止しました

en: Template
ja: テンプレート

en: Template Data
ja: テンプレートデータ

en: Template File
ja: テンプレートファイル

en: Template Functions
ja: テンプレート関数

en: Template Generator
ja: テンプレートジェネレーター

en: Template Source
ja: テンプレートの指定方法

en: Template URL
ja: テンプレート URL

en: Template Version
ja: テンプレートバージョン

en: Template Versions
ja: テンプレートバージョン

en: The raw contents of the environment file.
ja: 環境設定ファイルの RAW データ

en: The raw contents of the template.
ja: テンプレートの RAW データ。

en: There was a problem parsing the %(prefix)s: %(error)s
ja: %(prefix)s の解析中に問題がありました: %(error)s

en: This is required for operations to be performed throughout the lifecycle of the stack
ja: スタックのライフサイクル全体を通して、各種操作の実行に必要です。

en: Time Since Event
ja: イベントからの経過時間

en: Timeout
ja: タイムアウト

en: Topology
ja: トポロジー

en: Type
ja: 種別

en: Type =
ja: 種別 =

en: Unable to get events for stack "%s".
ja: スタック "%s" のイベントを取得できません。

en: Unable to get functions for template version "%s".
ja: テンプレートバージョン「%s」の関数を取得できません。

en: Unable to get resources for stack "%s".
ja: スタック "%s" のリソースを取得できません。

en: Unable to retrieve metadata.
ja: メタデータを取得できません。

en: Unable to retrieve resource type details.
ja: リソース種別の詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve resource.
ja: リソースを取得できません。

en: Unable to retrieve stack list.
ja: スタック一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve stack resource types.
ja: スタックのリソース種別の一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve stack template.
ja: スタックテンプレートを取得できません

en: Unable to retrieve stack.
ja: スタックを取得できません。

en: Unable to retrieve template functions.
ja: テンプレートの関数一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve template versions.
ja: テンプレートバージョン一覧を取得できません。

en: Update
ja: 更新

[ctx: current status of stack]
en: Update Complete
ja: 更新完了

[ctx: current status of stack]
en: Update Failed
ja: 更新に失敗

[ctx: current status of stack]
en: Update In Progress
ja: 更新中

en: Update Stack
ja: スタックの更新

en: Update Stack Parameters
ja: スタックのパラメーターの更新

en: Update a stack with the provided values. Please note that any encrypted parameters, such as passwords, will be reset to default if you do not change them here.
ja: スタックを指定した値で更新します。パスワードなどの、暗号化されるパラメーターは、ここで指定しなかった場合、デフォルト値にリセットされる点には注意してください。

en: Updated
ja: 更新時刻

en: Updating Timeout (minutes)
ja: 更新のタイムアウト (分単位)

en: Use one of the available template source options to specify the template to be used in changing this stack.
ja: 利用可能なテンプレートの指定方法のオプションから、このスタックの変更に使用するテンプレートの指定方法を選択してください。

en: Use one of the available template source options to specify the template to be used in creating this stack.
ja: 利用可能なテンプレートの指定方法のオプションから、このスタックの作成に使用するテンプレートの指定方法を選択してください。

en: Use one of the available template source options to specify the template to be used in previewing this stack.
ja: 利用可能なテンプレートの指定方法のオプションから、このスタックのプレビューに使用するテンプレートの指定方法を選択してください。

en: Version
ja: バージョン

en: You must specify a template via one of the available sources.
ja: いずれかの方法でテンプレートを指定する必要があります。

en: environment
ja: 環境設定

en: template
ja: テンプレート
