heat-dashboard VERSION - en to tr_TR translation catalogue (131 entries)

en: A local environment to upload.
tr_TR: Yüklenecek yerel çevre.

en: A local template to upload.
tr_TR: Yüklenecek yerel bir şablon.

[ctx: current status of stack]
en: Adopt Complete
tr_TR: Uyum Sağlama Tamamlandı

[ctx: current status of stack]
en: Adopt Failed
tr_TR: Uyum Sağlama Başarısız

[ctx: current status of stack]
en: Adopt In Progress
tr_TR: Uyum Sağlama Sürüyor

en: An external (HTTP) URL to load the template from.
tr_TR: Şablonun yükleneceği harici (HTTP) URL.

en: Case sensitive
tr_TR: Büyük küçük harf duyarlı

en: Case-sensitive
tr_TR: Büyük küçük harf duyarlı

en: Change Stack Template
tr_TR: Yığın Şablonunu Değiştir

en: Change Template
tr_TR: Şablon Değiştir

[ctx: current status of stack]
en: Check Complete
tr_TR: Kontrol Tamamlandı

[ctx: current status of stack]
en: Check Failed
tr_TR: Kontrol Başarısız

[ctx: current status of stack]
en: Check In Progress
tr_TR: Kontrol Sürüyor

en: Check Stack | Check Stacks
tr_TR[0]: Yığını Kontrol Et
tr_TR[1]: Yığınları Kontrol Et

en: Checked Stack | Checked Stacks
tr_TR[0]: Yığın Kontrol Edildi
tr_TR[1]: Yığınlar Kontrol Edildi

[ctx: current status of stack]
en: Create Complete
tr_TR: Oluşturma Tamamlandı

[ctx: current status of stack]
en: Create Failed
tr_TR: Oluşturma Başarısız

[ctx: current status of stack]
en: Create In Progress
tr_TR: Oluşturma Sürüyor

en: Create Stack
tr_TR: Yığın Oluştur

en: Created
tr_TR: Oluşturuldu

en: Creation Timeout (minutes)
tr_TR: Oluşturma Zaman Aşımı (dakika)

en: Date Updated
tr_TR: Tarih Güncellendi

[ctx: current status of stack]
en: Delete Complete
tr_TR: Silme Tamamlandı

[ctx: current status of stack]
en: Delete Failed
tr_TR: Silme Başarısız

[ctx: current status of stack]
en: Delete In Progress
tr_TR: Silme Sürüyor

en: Delete Stack | Delete Stacks
tr_TR[0]: Yığını Sil
tr_TR[1]: Yığınları Sil

en: Deleted Stack | Deleted Stacks
tr_TR[0]: Yığın Silindi
tr_TR[1]: Yığınlar Silindi

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: Direct Input
tr_TR: Doğrudan Girdi

en: Edit Template
tr_TR: Şamblonu Düzenle

en: Enable rollback on create/update failure.
tr_TR: Oluştur/güncelle başarısızlığında geri dönmeyi etkinleştir.

en: Environment Data
tr_TR: Çevre Verisi

en: Environment File
tr_TR: Çevre Dosyası

en: Environment Source
tr_TR: Çevre Kaynağı

en: Events
tr_TR: Etkinlikler

en: File
tr_TR: Dosya

en: Function
tr_TR: Fonksiyon

[ctx: current status of stack]
en: Init Complete
tr_TR: Init Tamamlandı

[ctx: current status of stack]
en: Init Failed
tr_TR: Init Başarısız

[ctx: current status of stack]
en: Init In Progress
tr_TR: Init Sürüyor

en: Launch
tr_TR: Başlat

en: Launch Stack
tr_TR: Yığını Başlat

en: Name must start with a letter and may only contain letters, numbers, underscores, periods and hyphens.
tr_TR: İsim bir harfle başlamalı ve yalnızca harf, numaralar, alt çizgiler, nokta ve tireler içermelidir.

en: Name of the stack to create.
tr_TR: Oluşturulacak yığının ismi.

en: Next
tr_TR: Sonraki

en: Orchestration
tr_TR: Orkestrasyon

en: Overview
tr_TR: Genel görünüm

en: Password for user "%s"
tr_TR: "%s" kullanıcısı için parola

en: Please specify a %s using only one source method.
tr_TR: Lütfen yalnızca bir kaynak metodu kullanarak %s belirtin.

en: Preview
tr_TR: Önizleme

en: Preview Stack
tr_TR: Yığını Ön İzle

en: Preview Stack Details
tr_TR: Yığın Detaylarını Önizle

en: Preview Stack Parameters
tr_TR: Yığın Parametrelerini Önizleyin

en: Preview Template
tr_TR: Şablon Önizlemesi

en: Resource
tr_TR: Kaynak

en: Resource Types
tr_TR: Kaynak Türleri

en: Resources
tr_TR: Kaynaklar

[ctx: current status of stack]
en: Resume Complete
tr_TR: Sürdürme Tamamlandı

[ctx: current status of stack]
en: Resume Failed
tr_TR: Sürdürme Başarısız

[ctx: current status of stack]
en: Resume In Progress
tr_TR: Sürdürme Sürüyor

en: Resume Stack | Resume Stacks
tr_TR[0]: Yığını Sürdür
tr_TR[1]: Yığınları Sürdür

en: Resumed Stack | Resumed Stacks
tr_TR[0]: Yığın Sürdürüldü
tr_TR[1]: Yığınlar Sürdürüldü

[ctx: current status of stack]
en: Rollback Complete
tr_TR: Geri Alma Tamamlandı

[ctx: current status of stack]
en: Rollback Failed
tr_TR: Geri Alma Başarısız

[ctx: current status of stack]
en: Rollback In Progress
tr_TR: Geri Alma Sürüyor

en: Rollback On Failure
tr_TR: Başarısızlık Durumunda Geri Dön

en: Select Template
tr_TR: Şablon Seç

en: Select a new template to preview a stack.
tr_TR: Bir yığını ön izlemek için yeni bir şablon seçin.

en: Select a new template to re-launch a stack.
tr_TR: Yığını tekrar başlatmak için yeni bir şablon seçin.

en: Select a template to launch a stack.
tr_TR: Bir yığın başlatmak için şablon seçin.

[ctx: current status of stack]
en: Snapshot Complete
tr_TR: Anlık Görüntü Tamamlandı

[ctx: current status of stack]
en: Snapshot Failed
tr_TR: Anlık Görüntü Başarısız

[ctx: current status of stack]
en: Snapshot In Progress
tr_TR: Anlık Görüntü Sürüyor

en: Stack Events
tr_TR: Yığın Olayları

en: Stack ID
tr_TR: Yığın ID'si

en: Stack ID =
tr_TR: Yığın ID'si =

en: Stack Name
tr_TR: Yığın İsmi

en: Stack Name =
tr_TR: Yığın İsmi =

en: Stack Resource
tr_TR: Yığın Kaynağı

en: Stack Resource Type
tr_TR: Yığın Kaynak Türü

en: Stack Resources
tr_TR: Yığın Kaynakları

en: Stack creation started.
tr_TR: Yığın oluşturma başladı.

en: Stack creation timeout in minutes.
tr_TR: Dakika olarak yığın oluşturma zaman aşımı.

en: Stack update started.
tr_TR: Yığın güncellemesi başlatıldı.

en: Stacks
tr_TR: Yığınlar

en: Status
tr_TR: Durum

en: Status =
tr_TR: Durum =

en: Status Reason
tr_TR: Durum Sebebi

[ctx: current status of stack]
en: Suspend Complete
tr_TR: Askıya Alma Tamamlandı

[ctx: current status of stack]
en: Suspend Failed
tr_TR: Askıya Alma Başarısız

[ctx: current status of stack]
en: Suspend In Progress
tr_TR: Askıya Alma Sürüyor

en: Suspend Stack | Suspend Stacks
tr_TR[0]: Yığını Askıya Al
tr_TR[1]: Yığınları Askıya Al

en: Suspended Stack | Suspended Stacks
tr_TR[0]: Yığın Askıya Alındı
tr_TR[1]: Yığınlar Askıya Alındı

en: Template
tr_TR: Şablon

en: Template Data
tr_TR: Şablon Verisi

en: Template File
tr_TR: Şablon Dosyası

en: Template Functions
tr_TR: Şablon Fonksiyonları

en: Template Source
tr_TR: Şablon Kaynağı

en: Template URL
tr_TR: Şablon URL'si

en: Template Versions
tr_TR: Şablon Sürümleri

en: The raw contents of the environment file.
tr_TR: Çevre dosyasının ham içerikleri.

en: The raw contents of the template.
tr_TR: Şablonun ham içerikleri.

en: There was a problem parsing the %(prefix)s: %(error)s
tr_TR: %(prefix)s ayrıştırmasında hata: %(error)s

en: This is required for operations to be performed throughout the lifecycle of the stack
tr_TR: Yığının ömrü sürecinde yürütülecek işlemler için gereklidir

en: Time Since Event
tr_TR: Olaydan Beri Geçen Zaman

en: Topology
tr_TR: Topoloji

en: Type
tr_TR: Tür

en: Type =
tr_TR: Tür =

en: Unable to get events for stack "%s".
tr_TR: Yığın "%s" için olaylar alınamıyor.

en: Unable to get functions for template version "%s".
tr_TR: "%s" sürümlü şablon için fonksiyonlar alınamıyor.

en: Unable to get resources for stack "%s".
tr_TR: Yığın "%s" için kaynaklar alınamıyor.

en: Unable to retrieve metadata.
tr_TR: Metaveri alınamıyor.

en: Unable to retrieve resource type details.
tr_TR: Kaynak türü ayrıntıları alınamadı.

en: Unable to retrieve resource.
tr_TR: Kaynak alınamıyor.

en: Unable to retrieve stack list.
tr_TR: Yığın listesi alınamıyor.

en: Unable to retrieve stack resource types.
tr_TR: Yığın kaynak türleri alınamadı.

en: Unable to retrieve stack template.
tr_TR: Yığın şablonu alınamadı.

en: Unable to retrieve stack.
tr_TR: Yığın alınamıyor.

en: Unable to retrieve template functions.
tr_TR: Şablon fonksiyonları alınamıyor.

en: Unable to retrieve template versions.
tr_TR: Şablon sürümleri alınamıyor.

en: Update
tr_TR: Güncelle

[ctx: current status of stack]
en: Update Complete
tr_TR: Güncelleme Tamamlandı

[ctx: current status of stack]
en: Update Failed
tr_TR: Güncelleme Başarısız

[ctx: current status of stack]
en: Update In Progress
tr_TR: Güncelleme Sürüyor

en: Update Stack
tr_TR: Yığını Güncelle

en: Update Stack Parameters
tr_TR: Yığın Parametrelerini Güncelle

en: Updated
tr_TR: Güncellendi

en: Version
tr_TR: Sürüm

en: You must specify a template via one of the available sources.
tr_TR: Kullanılabilir kaynaklardan biri aracılığıyla bir şablon belirtmelisiniz

en: environment
tr_TR: çevre

en: template
tr_TR: şablon
