heat-dashboard - en to id translation catalogue (11 entries)

en: A panel for ``Template Generator`` is newly added.  There is not specific installation process.  After installing heat-dashboard, this panel will be displayed along with ``Stacks``, ``Resource Types`` and ``Template Versions``.
id: Panel untuk ``Template Generator`` baru saja ditambahkan. Tidak ada proses instalasi yang spesifik. Setelah memasang heat-dashboard, panel ini akan ditampilkan bersama dengan ``Stacks``, ``Resource Types`` dan ``Template Versions``.

en: Current Series Release Notes
id: Catatan rilis seri saat ini

en: Heat Dashboard Release Notes
id: Catatan Rilis Heat Dashboard

en: Heat support in OpenStack Dashboard is now split into a separated python package.
id: Dukungan Heat di OpenStack Dashboard kini terbagi menjadi paket python terpisah.

en: Heat support in OpenStack Dashboard is now split into a separete package ``heat-dashboard``. You need to install ``heat-dashboard`` after upgrading OpenStack Dashboard to Queens release and add ``enabled`` file for Heat Dashboard. For detail information, see https://docs.openstack.org/heat-dashboard/latest/.
id: Dukungan Heat di OpenStack Dashboard sekarang terbagi menjadi paket terpisah ``heat-dashboard``. Anda perlu menginstal ``heat-dashboard`` setelah mengupgrade Dashboard OpenStack ke rilis Queens dan menambahkan file ``enabled`` untuk Heat Dashboard. Untuk informasi lebih detail, lihat https://docs.openstack.org/heat-dashboard/latest/.

en: If you need to update your queens heat-dashboard to rocky, you must copy the latest enabled file (_1650_project_template_generator_panel.py) to horizon/openstack_dashboard/enabled directory again. The enabled file for template generator has been changed a lot in rocky and it does not have compatibility with queens heat-dashboard. The background of this change is that SCSS and xstatic modules are started to be used rather than CSS and embedded JavaScript copies to follow Horizon’s contribution rule. [`bug 1753919 <https://bugs.launchpad.net/heat-dashboard/+bug/1753919>`__] [`bug 1755140 <https://bugs.launchpad.net/heat-dashboard/+bug/1755140>`__] [`bug 1755308 <https://bugs.launchpad.net/heat-dashboard/+bug/1755308>`__]
id: Jika Anda perlu memperbarui queens heat-dashboard Anda ke rocky, Anda harus menyalin file terbaru yang diaktifkan (_1650_project_template_generator_panel.py) ke direktori horizon/openstack_dashboard/enabled lagi. File yang diaktifkan untuk generator template telah banyak berubah dalam rocky dan tidak memiliki kompatibilitas dengan queens heat-dashboard. Latar belakang perubahan ini adalah bahwa SCSS dan modul xstatic mulai digunakan daripada CSS dan salinan embedded JavaScript untuk mengikuti aturan kontribusi Horizon. [`bug 1753919 <https://bugs.launchpad.net/heat-dashboard/+bug/1753919>` __] [`bug 1755140 <https://bugs.launchpad.net/heat-dashboard/+bug/1755140 > `__] [` bug 1755308 <https://bugs.launchpad.net/heat-dashboard/+bug/1755308> `__]

en: New Features
id: Fitur baru

en: Queens Series Release Notes
id: Catatan Rilis Seri Queens

en: Rocky Series Release Notes
id: Catatan Rilis Seri Rocky

en: Stein Series Release Notes
id: Catatan Rilis Seri Stein

en: Upgrade Notes
id: Catatan Upgrade
