heat-dashboard - en to pt_BR translation catalogue (10 entries)

en: A panel for ``Template Generator`` is newly added.  There is not specific installation process.  After installing heat-dashboard, this panel will be displayed along with ``Stacks``, ``Resource Types`` and ``Template Versions``.
pt_BR: Um painel para ``Template Generator`` está recentemente adicionado.  Não há um processo de instalação específico. Depois de instalar heat-dashboard, esse painel será exibido juntamente com ``Stacks``, ``Resource Types`` e ``Template Versions``.

en: Current Series Release Notes
pt_BR: Notas de Versão da Série Atual

en: Heat Dashboard Release Notes
pt_BR: Heat Dashboard - Notas de Versão

en: Heat support in OpenStack Dashboard is now split into a separated python package.
pt_BR: O suporte do Heat no dashboard  do Openstack agora está dividido em um pacote de Pyton separado.

en: Heat support in OpenStack Dashboard is now split into a separete package ``heat-dashboard``. You need to install ``heat-dashboard`` after upgrading OpenStack Dashboard to Queens release and add ``enabled`` file for Heat Dashboard. For detail information, see https://docs.openstack.org/heat-dashboard/latest/.
pt_BR: O suporte do Heat no dashboard do Openstack agora está dividido em um pacote de Pyton separado ``heat-dashboard``. Você precisa instalar ``heat-dashboard`` depois atualizar o dashboard do OpenStack para a versão Queens e adicione ``enabled`` arquivo para o dashboard do Heat. Para mais informações acesse https://docs.openstack.org/heat-dashboard/latest/.

en: If you need to update your queens heat-dashboard to rocky, you must copy the latest enabled file (_1650_project_template_generator_panel.py) to horizon/openstack_dashboard/enabled directory again. The enabled file for template generator has been changed a lot in rocky and it does not have compatibility with queens heat-dashboard. The background of this change is that SCSS and xstatic modules are started to be used rather than CSS and embedded JavaScript copies to follow Horizon’s contribution rule. [`bug 1753919 <https://bugs.launchpad.net/heat-dashboard/+bug/1753919>`__] [`bug 1755140 <https://bugs.launchpad.net/heat-dashboard/+bug/1755140>`__] [`bug 1755308 <https://bugs.launchpad.net/heat-dashboard/+bug/1755308>`__]
pt_BR: Se você precisar atualizar o seu dashboard heat do queens para rocky, você deve copiar o último arquivo habilitado (_1650_project_template_generator_panel.py) para o diretório horizon/openstack_dashboard/enabled novamente. O arquivo habilitado para gerador de modelos foi muito modificado no rocky e não tem compatibilidade com o dashboard heat do queens. O que está por trás desta alteração é que os módulos SCSS e xtatic começaram a ser utilizados em vez do CSS e das cópias embutidas de JavaScript para seguir a regra de contribuição do horizon. [`bug 1753919 <https://bugs.launchpad.net/heat-dashboard/+bug/1753919>`__] [`bug 1755140 <https://bugs.launchpad.net/heat-dashboard/+bug/1755140>`__] [`bug 1755308 <https://bugs.launchpad.net/heat-dashboard/+bug/1755308>`__]

en: New Features
pt_BR: Novos Recursos

en: Prelude
pt_BR: Prelúdio

en: Queens Series Release Notes
pt_BR: Notas de Versão da Série Queens

en: Upgrade Notes
pt_BR: Notas de Atualização
