GNU hello 2.9 - en to es translation catalogue (27 entries)

en: Hello, world!
es: ¡Hola mundo!

en: hello, world
es: hola mundo

note: TRANSLATORS: --help output 1 (synopsis) no-wrap
en: Usage: %s [OPTION]...
es: Modo de empleo: %s [OPCIÓN]...

note: TRANSLATORS: --help output 2 (brief description) no-wrap
en: Print a friendly, customizable greeting.
es: Muestra un saludo amistoso y configurable.

note: TRANSLATORS: --help output 3: options 1/2 no-wrap
en:   -h, --help          display this help and exit
      -v, --version       display version information and exit
es:   -h, --help          muestra esta ayuda y finaliza
      -v, --version       muestra información sobre la versión y termina

note: TRANSLATORS: --help output 5+ (reports) TRANSLATORS: the placeholder indicates the bug-reporting address for this application.  Please add _another line_ with the address for translation bugs. no-wrap
en: Report bugs to: %s
es: Comunicar errores en el programa a: %s
    Comunicar errores de traducción a es@li.org y al último traductor.

en: Report %s bugs to: %s
es: Comunicar errores de %s a: %s

en: %s home page: <%s>
es: %s página inicial: <%s>

en: %s home page: <http://www.gnu.org/software/%s/>
es: %s página inicial: <http://www.gnu.org/software/%s/>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
es: Ayuda general sobre el uso de software de GNU: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: Copyright (C) %d Free Software Foundation, Inc.
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
es: Copyright (C) %d Free Software Foundation, Inc.
    Licencia GPLv3+: GPL de GNU versión 3 o posterior <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    Esto es software libre, usted es libre de cambiarlo y redistribuirlo.
    No hay NINGUNA GARANTÍA, hasta donde permite la ley.

en: Unknown system error
es: Error del sistema desconocido

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
es: %s: la opción '%s' es ambigua; posibilidades:

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
es: %s: la opción '--%s' no admite ningún argumento

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
es: %s: la opción '%c%s' no admite ningún argumento

en: %s: option '--%s' requires an argument
es: %s: la opción '--%s' requiere un argumento

en: %s: unrecognized option '--%s'
es: %s: opción no reconocida '--%s'

en: %s: unrecognized option '%c%s'
es: %s: opción no reconocida '%c%s'

en: %s: invalid option -- '%c'
es: %s: opción inválida -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
es: %s: la opción requiere un argumento -- '%c'

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
es: %s: la opción '-W %s' es ambigua

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
es: %s: la opción '-W %s' no admite ningún argumento

en: %s: option '-W %s' requires an argument
es: %s: la opción '-W %s' requiere un argumento

en: write error
es: error de escritura

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
es: «

en: '
es: »

en: memory exhausted
es: memoria agotada
