hello-2.9 - en to id translation catalogue (25 entries)

en: Hello, world!
id: Halo, dunia!

en: hello, world
id: halo, dunia

note: TRANSLATORS: --help output 1 (synopsis) no-wrap
en: Usage: %s [OPTION]...
id: Pemakaian: %s [PILIHAN]...

note: TRANSLATORS: --help output 2 (brief description) no-wrap
en: Print a friendly, customizable greeting.
id: Tampilkan sebuah salam yang bersahabat dan dapat diubah ubah.

note: TRANSLATORS: --help output 3: options 1/2 no-wrap
en:   -h, --help          display this help and exit
      -v, --version       display version information and exit
id:   -h, --help          tampilkan bantuan ini dan keluar
      -v, --version       tampilkan informasi versi dan keluar

note: TRANSLATORS: --help output 5+ (reports) TRANSLATORS: the placeholder indicates the bug-reporting address for this application.  Please add _another line_ with the address for translation bugs. no-wrap
en: Report bugs to: %s
id: Laporkan bug ke: %s

en: Report %s bugs to: %s
id: Laporkan %s bug ke: %s

en: %s home page: <%s>
id: %s halaman rumah: <%s>

en: %s home page: <http://www.gnu.org/software/%s/>
id: %s halaman rumah: <http://www.gnu.org/software/%s/>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
id: Batuan umum menggunakan perangkat lunak GNU: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: Copyright (C) %d Free Software Foundation, Inc.
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
id: Hak Cipta (C) %d Free Software Foundation, Inc.
    Lisensi GPLv3+: GNU GPL versi 3 atau selanjutnya <http://www.gnu.org/licenses/gpl.html>
    Ini adalah piranti lunak bebas.  Anda bebas untuk mengubah dan meredistribusikannya.
    TIDAK ADA GARANSI, sampai batas yang diijinkan oleh hukum yang berlaku.

en: Unknown system error
id: Kesalahan sistem tidak dikenal

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
id: %s: pilihan '%s' rancu

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
id: %s: pilihan '--%s' tidak membolehkan sebuah argumen

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
id: %s: pilihan '%c%s' tidak membolehkan sebuah argumen

en: %s: option '--%s' requires an argument
id: %s: pilihan '%s' membutuhkan sebuah argumen

en: %s: unrecognized option '--%s'
id: %s: pilihan tidak dikenal '--%s'

en: %s: unrecognized option '%c%s'
id: %s: pilihan tidak dikenal '%c%s'

en: %s: invalid option -- '%c'
id: %s: pilihan tidak valid -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
id: %s: pilihan membutuhkan sebuah argumen -- '%c'

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
id: %s: pilihan '-W %s' ambigu

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
id: %s: pilihan '-W %s' tidak membolehkan ada argumen

en: %s: option '-W %s' requires an argument
id: %s: pilihan '-W %s' membutuhkan sebuah argumen

en: write error
id: kesalahan penulisan

en: memory exhausted
id: memori habis
