hello-2.9 - en to nl translation catalogue (27 entries)

en: Hello, world!
nl: Hallo, wereld!

en: hello, world
nl: hallo, wereld

note: TRANSLATORS: --help output 1 (synopsis) no-wrap
en: Usage: %s [OPTION]...
nl: Gebruik:  %s [OPTIE]...

note: TRANSLATORS: --help output 2 (brief description) no-wrap
en: Print a friendly, customizable greeting.
nl: Toont een vriendelijke, aanpasbare groet.

note: TRANSLATORS: --help output 3: options 1/2 no-wrap
en:   -h, --help          display this help and exit
      -v, --version       display version information and exit
nl:   -h, --help          deze hulptekst tonen en stoppen
      -v, --version       programmaversie tonen en stoppen

note: TRANSLATORS: --help output 5+ (reports) TRANSLATORS: the placeholder indicates the bug-reporting address for this application.  Please add _another line_ with the address for translation bugs. no-wrap
en: Report bugs to: %s
nl: Rapporteer gebreken in het programma aan <%s>;
    meld fouten in de vertaling aan <vertaling@vrijschrift.org>.

en: Report %s bugs to: %s
nl: Rapporteer gebreken in het programma '%s' aan <%s>;
    meld fouten in de vertaling aan <vertaling@vrijschrift.org>.

en: %s home page: <%s>
nl: Webpagina van '%s': <%s>

en: %s home page: <http://www.gnu.org/software/%s/>
nl: Webpagina van '%s': <http://www.gnu.org/software/%s/>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
nl: Algemene hulp bij gebruik van GNU-software: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: Copyright (C) %d Free Software Foundation, Inc.
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
nl: Copyright (C) %d Free Software Foundation, Inc.
    Licentie GPLv3+: GNU GPL versie 3 of nieuwer <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    Dit is vrije software: u mag het vrijelijk wijzigen en verder verspreiden.
    Er is GEEN GARANTIE, voor zover de wet dit toestaat.

en: Unknown system error
nl: Onbekende systeemfout

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
nl: %s: optie '%s' is niet eenduidig; mogelijkheden zijn:

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
nl: %s: optie '--%s' staat geen argument toe

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
nl: %s: optie '%c%s' staat geen argument toe

en: %s: option '--%s' requires an argument
nl: %s: optie '--%s' vereist een argument

en: %s: unrecognized option '--%s'
nl: %s: onbekende optie '--%s'

en: %s: unrecognized option '%c%s'
nl: %s: onbekende optie '%c%s'

en: %s: invalid option -- '%c'
nl: %s: ongeldige optie -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
nl: %s: optie vereist een argument -- '%c'

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
nl: %s: optie '-W %s' is niet eenduidig

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
nl: %s: optie '-W %s' staat geen argument toe

en: %s: option '-W %s' requires an argument
nl: %s: optie '-W %s' vereist een argument

en: write error
nl: schrijffout

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
nl: ‘

en: '
nl: ’

en: memory exhausted
nl: onvoldoende geheugen beschikbaar
