hello 2.9 - en to ru translation catalogue (27 entries)

en: Hello, world!
ru: Здравствуй, мир!

en: hello, world
ru: здравствуй, мир

note: TRANSLATORS: --help output 1 (synopsis) no-wrap
en: Usage: %s [OPTION]...
ru: Использование: %s [КЛЮЧ]…

note: TRANSLATORS: --help output 2 (brief description) no-wrap
en: Print a friendly, customizable greeting.
ru: Печатает дружественное, настраиваемое приветствие.

note: TRANSLATORS: --help output 3: options 1/2 no-wrap
en:   -h, --help          display this help and exit
      -v, --version       display version information and exit
ru:   -h, --help          показать эту справку и выйти
      -v, --version       показать информацию о версии и выйти

note: TRANSLATORS: --help output 5+ (reports) TRANSLATORS: the placeholder indicates the bug-reporting address for this application.  Please add _another line_ with the address for translation bugs. no-wrap
en: Report bugs to: %s
ru: Об ошибках сообщайте по адресу: %s

en: Report %s bugs to: %s
ru: Об ошибках в %s сообщайте по адресу: %s

en: %s home page: <%s>
ru: Домашняя страница %s: <%s>

en: %s home page: <http://www.gnu.org/software/%s/>
ru: Домашняя страница %s: <http://www.gnu.org/software/%s/>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
ru: Справка по работе с программами GNU: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: Copyright (C) %d Free Software Foundation, Inc.
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
ru: Copyright (C) %d Free Software Foundation, Inc.
    Лицензия GPLv3+: GNU GPL версии 3 или новее <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    Это свободное ПО: вы можете продавать и распространять его.
    Нет НИКАКИХ ГАРАНТИЙ до степени, разрешённой законом.

en: Unknown system error
ru: Неизвестная системная ошибка

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
ru: %s: двусмысленный параметр «%s»; возможные варианты:

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
ru: %s: ключ «--%s» должен использоваться без аргумента

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
ru: %s: ключ «%c%s» должен использоваться без аргумента

en: %s: option '--%s' requires an argument
ru: %s: ключ «--%s» должен использоваться с аргументом

en: %s: unrecognized option '--%s'
ru: %s: неизвестный ключ «--%s»

en: %s: unrecognized option '%c%s'
ru: %s: неизвестный ключ «%c%s»

en: %s: invalid option -- '%c'
ru: %s: неверный ключ — «%c»

en: %s: option requires an argument -- '%c'
ru: %s: ключ должен использоваться с аргументом — «%c»

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
ru: %s: неоднозначный ключ «-W %s»

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
ru: %s: ключ «-W %s» должен использоваться без аргумента

en: %s: option '-W %s' requires an argument
ru: %s: ключ «-W %s» должен использоваться с аргументом

en: write error
ru: ошибка записи

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
ru: «

en: '
ru: »

en: memory exhausted
ru: память исчерпана
