hello 2.8 - en to tr translation catalogue (23 entries)

en: Hello, world!
tr: Merhaba, dünya!

note: TRANSLATORS: --help output 1 (synopsis) no-wrap
en: Usage: %s [OPTION]...
tr: Kullanımı: %s [SEÇENEK]...

note: TRANSLATORS: --help output 2 (brief description) no-wrap
en: Print a friendly, customizable greeting.
tr: Dost canlısı, özelleştirilebilir bir karşılama iletisi basar.

note: TRANSLATORS: --help output 3: options 1/2 no-wrap
en:   -h, --help          display this help and exit
      -v, --version       display version information and exit
tr:   -h, --help              bu iletileri gösterir ve çıkar
      -v, --version           sürümü gösterir ve çıkar

note: TRANSLATORS: --help output 5+ (reports) TRANSLATORS: the placeholder indicates the bug-reporting address for this application.  Please add _another line_ with the address for translation bugs. no-wrap
en: Report bugs to: %s
tr: Hataları şuraya bildirin: %s

en: Report %s bugs to: %s
tr: %s hatalarını şuraya bildirin: %s

en: %s home page: <%s>
tr: %s ana sayfa: <%s>

en: %s home page: <http://www.gnu.org/software/%s/>
tr: %s ana sayfa: <http://www.gnu.org/software/%s/>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
tr: GNU yazılımı kullanımı hakkında genel yardım: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: Unknown system error
tr: Bilinmeyen sistem hatası

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
tr: %s: `%s' seçeneği belirsiz; mümkün seçenekler:

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
tr: %s: `--%s' seçeneği argümansız kullanılır

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
tr: %s: `%c%s' argümansız kullanılır

en: %s: option '--%s' requires an argument
tr: %s: `%s' seçeneği bir argümanla kullanılır

en: %s: unrecognized option '--%s'
tr: %s: tanınmayan seçenek `--%s'

en: %s: unrecognized option '%c%s'
tr: %s: tanınmayan seçenek `%c%s'

en: %s: invalid option -- '%c'
tr: %s: geçersiz seçenek -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
tr: %s: seçenek bir argümanla kullanılır -- '%c'

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
tr: %s: '-W %s' seçeneği belirsiz

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
tr: %s: '-W %s' seçeneği argümansız kullanılır

en: %s: option '-W %s' requires an argument
tr: %s: '-W %s' seçeneği bir argümanla kullanılır

en: write error
tr: yazma hatası

en: memory exhausted
tr: bellek tükendi
