hello 2.8 - en to hr translation catalogue (25 entries)

en: Hello, world!
hr: Pozdrav, svijete!

note: TRANSLATORS: --help output 1 (synopsis) no-wrap
en: Usage: %s [OPTION]...
hr: Uporaba: %s [OPCIJA]...

note: TRANSLATORS: --help output 2 (brief description) no-wrap
en: Print a friendly, customizable greeting.
hr: Ispiši prijateljski, prilagodljiv pozdrav.

note: TRANSLATORS: --help output 3: options 1/2 no-wrap
en:   -h, --help          display this help and exit
      -v, --version       display version information and exit
hr:   -h, --help          prikaži ovu pomoć i izađi
      -v, --version       prikaži informacije o inačici i izađi

note: TRANSLATORS: --help output 5+ (reports) TRANSLATORS: the placeholder indicates the bug-reporting address for this application.  Please add _another line_ with the address for translation bugs. no-wrap
en: Report bugs to: %s
hr: Prijavite greške na %s
    Prijavite greške prijevoda na <lokalizacija@linux.hr>

en: Report %s bugs to: %s
hr: Prijavite %s greške na %s

en: %s home page: <%s>
hr: %s početna stranica: <%s>

en: %s home page: <http://www.gnu.org/software/%s/>
hr: %s početna stranica: <http://www.gnu.org/software/%s/>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
hr: Općenita pomoć za korištenje GNU softvera: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: Unknown system error
hr: Nepoznata greška sustava

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
hr: %s: opcija „%s” je višeznačna, mogućnosti:

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
hr: %s: opcija „--%s” ne dozvoljava argument

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
hr: %s: opcija „%c%s” ne dozvoljava argument

en: %s: option '--%s' requires an argument
hr: %s: opcija „--%s” zahtijeva argument

en: %s: unrecognized option '--%s'
hr: %s: neprepoznata opcija „--%s”

en: %s: unrecognized option '%c%s'
hr: %s: neprepoznata opcija „%c%s”

en: %s: invalid option -- '%c'
hr: %s: neispravna opcija -- „%c”

en: %s: option requires an argument -- '%c'
hr: %s: opcija zahtijeva argument -- „%c”

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
hr: %s: opcija „-W %s” je višeznačna

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
hr: %s: opcija „-W %s” ne dozvoljava argument

en: %s: option '-W %s' requires an argument
hr: %s: opcija „-W %s” zahtijeva argument

en: write error
hr: greška pisanja

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
hr: „

en: '
hr: ”

en: memory exhausted
hr: memorija iscrpljena
