hello 2.9 - en to pt_BR translation catalogue (27 entries)

en: Hello, world!
pt_BR: Olá, mundo!

en: hello, world
pt_BR: olá, mundo

note: TRANSLATORS: --help output 1 (synopsis) no-wrap
en: Usage: %s [OPTION]...
pt_BR: Uso: %s [OPÇÃO]...

note: TRANSLATORS: --help output 2 (brief description) no-wrap
en: Print a friendly, customizable greeting.
pt_BR: Mostra um cumprimento amistoso e personalizável.

note: TRANSLATORS: --help output 3: options 1/2 no-wrap
en:   -h, --help          display this help and exit
      -v, --version       display version information and exit
pt_BR:   -h, --help          mostra esta ajuda e sai
      -v, --version       mostra informações sobre a versão e sai

note: TRANSLATORS: --help output 5+ (reports) TRANSLATORS: the placeholder indicates the bug-reporting address for this application.  Please add _another line_ with the address for translation bugs. no-wrap
en: Report bugs to: %s
pt_BR: Relate erros para: %s

en: Report %s bugs to: %s
pt_BR: Relate erros do %s para: %s.

en: %s home page: <%s>
pt_BR: Página do %s: <%s>

en: %s home page: <http://www.gnu.org/software/%s/>
pt_BR: Página do %s: <http://www.gnu.org/software/%s/>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
pt_BR: Ajuda geral sobre o uso de softwares do GNU: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: Copyright (C) %d Free Software Foundation, Inc.
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
pt_BR: Copyright (C) %d Free Software Foundation, Inc.
    Licença GPLv3+: GNU GPL versão 3 ou posterior <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    Este é um software livre; você é livre para alterar e redistribuí-lo.
    Há NENHUMA GARANTIA, na extensão permitida pela lei.

en: Unknown system error
pt_BR: Erro de sistema desconhecido

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
pt_BR: %s: a opção "%s" é ambígua; possibilidades:

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
pt_BR: %s: a opção "--%s" não permite um argumento

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
pt_BR: %s: a opção "%c%s" não permite um argumento

en: %s: option '--%s' requires an argument
pt_BR: %s: a opção "%s" requer um argumento

en: %s: unrecognized option '--%s'
pt_BR: %s: opção "--%s" não reconhecida

en: %s: unrecognized option '%c%s'
pt_BR: %s: opção "%c%s" não reconhecida

en: %s: invalid option -- '%c'
pt_BR: %s: opção inválida -- "%c"

en: %s: option requires an argument -- '%c'
pt_BR: %s: a opção requer um argumento -- "%c"

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
pt_BR: %s: a opção "-W %s" é ambígua

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
pt_BR: %s: a opção "-W %s" não permite um argumento

en: %s: option '-W %s' requires an argument
pt_BR: %s: a opção "-W %s" requer um argumento

en: write error
pt_BR: erro de gravação

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
pt_BR: "

en: '
pt_BR: "

en: memory exhausted
pt_BR: memória esgotada
