hello 2.9 - en to uk translation catalogue (27 entries)

en: Hello, world!
uk: Привіт, світе!

en: hello, world
uk: привіт, світе

note: TRANSLATORS: --help output 1 (synopsis) no-wrap
en: Usage: %s [OPTION]...
uk: Користування: %s [ПАРАМЕТР]...

note: TRANSLATORS: --help output 2 (brief description) no-wrap
en: Print a friendly, customizable greeting.
uk: Виводить дружнє, придатне до налаштовування вітання.

note: TRANSLATORS: --help output 3: options 1/2 no-wrap
en:   -h, --help          display this help and exit
      -v, --version       display version information and exit
uk:   -h, --help          показати підказку та вийти
      -v, --version       показати версію та вийти

note: TRANSLATORS: --help output 5+ (reports) TRANSLATORS: the placeholder indicates the bug-reporting address for this application.  Please add _another line_ with the address for translation bugs. no-wrap
en: Report bugs to: %s
uk: Повідомляйте про вади на адресу %s

en: Report %s bugs to: %s
uk: Про вади у %s повідомляйте за такою адресою: %s

en: %s home page: <%s>
uk: Домашня сторінка %s: <%s>

en: %s home page: <http://www.gnu.org/software/%s/>
uk: Домашня сторінка %s: <http://www.gnu.org/software/%s/>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
uk: Загальна довідкова інформація щодо використання програмного забезпечення GNU: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: Copyright (C) %d Free Software Foundation, Inc.
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
uk: Авторські права належать Free Software Foundation, Inc., %d
    Умови ліцензування викладено у GPLv3+: GNU GPL версії 3 або новішій, <http://gnuorg/licenses/gpl.html>
    Це вільне програмне забезпечення: ви можете вільно змінювати і поширювати його.
    Вам не надається ЖОДНИХ ГАРАНТІЙ, окрім гарантій передбачених законодавством.

en: Unknown system error
uk: Невідома системна помилка

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
uk: %s: параметр «%s» не є однозначним. Можливі варіанти:

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
uk: %s: додавання аргументів до параметра «--%s» не передбачено

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
uk: %s: додавання аргументів до параметра «%c%s» не передбачено

en: %s: option '--%s' requires an argument
uk: %s: до параметра «--%s» слід додати аргумент

en: %s: unrecognized option '--%s'
uk: %s: невідомий параметр «--%s»

en: %s: unrecognized option '%c%s'
uk: %s: невідомий параметр «%c%s»

en: %s: invalid option -- '%c'
uk: %s: некоректний параметр — «%c»

en: %s: option requires an argument -- '%c'
uk: %s: до параметра слід додати аргумент — «%c»

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
uk: %s: параметр «-W %s» не є однозначним

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
uk: %s: додавання аргументів до параметра «-W %s» не передбачено

en: %s: option '-W %s' requires an argument
uk: %s: до параметра «-W %s» слід додати аргумент

en: write error
uk: помилка запису

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
uk: «

en: '
uk: »

en: memory exhausted
uk: недостатньо пам’яті
