hello 2.10 - en to ast translation catalogue (16 entries)

note: TRANSLATORS: --help output 1 (synopsis) no-wrap
en: Usage: %s [OPTION]...
ast: Usu: %s [OPCIÓN]...

note: TRANSLATORS: --help output 2 (brief description) no-wrap
en: Print a friendly, customizable greeting.
ast: Amuesa un saludu candial y personalizable.

en: hello, world
ast: hola, mundu

en: extra operand
ast: operandu adicional

en: Hello, world!
ast: ¡Hola, mundu!

en: conversion to a multibyte string failed
ast: falló la conversión a una cadena multibyte

en: Unknown system error
ast: Desconozse'l fallu del sistema

en: %s: invalid option -- '%c'
ast: %s: opción non válida -- «%c»

en: %s: option requires an argument -- '%c'
ast: %s: la opción rique un argumentu -- «%c»

en: write error
ast: fallu d'escritura

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
ast: «

en: '
ast: »

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: Report bugs to: %s
ast: Infoma de fallos a: %s

en: Report %s bugs to: %s
ast: Informa de fallos de %s a: %s

en: %s home page: <%s>
ast: Páxina d'aniciu de %s: <%s>

en: memory exhausted
ast: memoria escosada
