GNU hello 2.12 - en to fa translation catalogue (44 entries)

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Karl Berry
fa: کارل بری

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Sami Kerola
fa: سامی کرولا

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Jim Meyering
fa: جیم میرینگ

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Reuben Thomas
fa: روبن توماس

note: TRANSLATORS: --help output 1 (synopsis) no-wrap
en: Usage: %s [OPTION]...
fa: استفاده: %s [گزینه‌ها]...

note: TRANSLATORS: --help output 2 (brief description) no-wrap
en: Print a friendly, customizable greeting.
fa: چاپ یک خوش‌آمدگویی دوستانه و قابل سفارشی‌سازی.

note: TRANSLATORS: --help output 3: options no-wrap
en:   -t, --traditional       use traditional greeting
fa:   -t, --traditional       استفاده از خوش‌آمدگویی سنتی

en:   -g, --greeting=TEXT     use TEXT as the greeting message
fa:   -g, --greeting=TEXT     استفاده از متن به عنوان پیام خوش‌آمدگویی

en:       --help     display this help and exit
fa:       --help     این راهنما را نشان می‌دهد و خارج می‌شود

en:       --version  output version information and exit
fa:       --version  اطّلاعات نگارش را نمایش می‌دهد و خارج می‌شود

note: TRANSLATORS: Replace LANG_CODE in this URL with your language code <https://translationproject.org/team/LANG_CODE.html> to form one of the URLs at https://translationproject.org/team/.  Otherwise, replace the entire URL with your translation team's email address.
en: Report %s translation bugs to <https://translationproject.org/team/>
fa: اشکالات ترجمهٔ %s را به <https://translationproject.org/team/fa.html> گزارش کنید

en: hello, world
fa: سلام بر همه

en: extra operand
fa: عملوند اضافی

en: Hello, world!
fa: سلام بر همه!

en: conversion to a multibyte string failed
fa: تبدیل به رشتهٔ چند بایتی شکست خورد

en: Try '%s --help' for more information.
fa: برای اطّلاعات بیش‌تر «⁨%s --help⁩» را بیازمایید.

en: Unknown system error
fa: خطای ناشناختهٔ سامانه

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
fa: %s: گزینهٔ «⁨%s%s⁩» مبهم است

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
fa: %s: گزینهٔ «⁨%s%s⁩» مبهم است؛ ممکن‌ها:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
fa: %s: گزینهٔ «⁨%s%s⁩» شناخته نشده است

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
fa: %s: گزینهٔ «⁨%s%s⁩» آرگومانی نمی‌پذیرد

en: %s: option '%s%s' requires an argument
fa: %s: گزینهٔ «⁨%s%s⁩» یک آرگومان لازم دارد

en: %s: invalid option -- '%c'
fa: %s: گزینهٔ نامعتبر -- «%c»

en: %s: option requires an argument -- '%c'
fa: %s: گزینه آرگومان لازم دارد -- «%c»

en: write error
fa: خطای نوشتن

en: Packaged by %s (%s)
fa: بسته‌بندی شده توسط ⁨%s⁩ (%s)

en: Packaged by %s
fa: بسته‌بندی شده توسط %s

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.
en: (C)
fa: ©

note: TRANSLATORS: The %s placeholder is the web address of the GPL license.
en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <%s>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
fa: پروانهٔ GPLv3+‎: نگارش ۳ یا بالاتر پروانهٔ جامع همگانی گنو <%s>.
    این نرم افزار رایگان است: شما می‌توانید آن را تغییر دهید و دوباره توزیع کنید.
    هیچ ضمانتی وجود ندارد، در حد مجاز توسط قانون.

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
fa: نوشته شده توسط %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
fa: نوشته شده توسط %s و %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
fa: نوشته شده توسط %s، %s، و %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
fa: نوشته شده توسط %s، %s، %s،
    و %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
fa: نوشته شده توسط %s، %s، %s،
    %s، و %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
fa: نوشته شده توسط %s، %s، %s،
    %s، %s، و %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
fa: نوشته شده توسط %s، %s، %s،
    %s، %s، %s، و %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
fa: نوشته شده توسط %s، %s، %s،
    %s، %s، %s، %s،
    و %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
fa: نوشته شده توسط %s، %s، %s،
    %s، %s، %s، %s،
    %s، و %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
fa: نوشته شده توسط %s، %s، %s،
    %s، %s، %s، %s،
    %s، %s، و دیگران.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: Report bugs to: %s
fa: گزارش مشکلات به: %s

en: Report %s bugs to: %s
fa: گزارش مشکلات %s به: %s

en: %s home page: <%s>
fa: صفحهٔ خانگی ⁨%s⁩: <%s>

en: General help using GNU software: <%s>
fa: راهنمای عمومی استفاده از نرم‌افزار گنو: <%s>

en: memory exhausted
fa: حافظه تمام شد
