help2man-1.46.6 - en to da translation catalogue (47 entries)

en: GNU %s %s
    
    Copyright (C) 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2009,
    2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2020, 2021, 2022 Free Software
    Foundation, Inc.
    This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
    
    Written by Brendan O'Dea <bod@debian.org>
da: GNU %s %s
    
    Ophavsret 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2009, 2010,
    2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2020, 2021, 2022 Free Software
    Foundation, Inc.
    Dette er et frit program; se kildekoden for kopieringsbetingelser. Der gives INGEN
    garanti; end ikke for SALGBARHED eller EGNETHED FOR ET BESTEMT FORMÅL.
    
    Skrevet af Brendan O'Dea <bod@debian.org>

en: `%s' generates a man page out of `--help' and `--version' output.
    
    Usage: %s [OPTION]... EXECUTABLE
    
     -n, --name=STRING       description for the NAME paragraph
     -s, --section=SECTION   section number for manual page (1, 6, 8)
     -m, --manual=TEXT       name of manual (User Commands, ...)
     -S, --source=TEXT       source of program (FSF, Debian, ...)
     -L, --locale=STRING     select locale (default "C")
     -i, --include=FILE      include material from `FILE'
     -I, --opt-include=FILE  include material from `FILE' if it exists
     -o, --output=FILE       send output to `FILE'
     -p, --info-page=TEXT    name of Texinfo manual
     -N, --no-info           suppress pointer to Texinfo manual
     -l, --libtool           exclude the `lt-' from the program name
         --help              print this help, then exit
         --version           print version number, then exit
    
    EXECUTABLE should accept `--help' and `--version' options and produce output on
    stdout although alternatives may be specified using:
    
     -h, --help-option=STRING     help option string
     -v, --version-option=STRING  version option string
     --version-string=STRING      version string
     --no-discard-stderr          include stderr when parsing option output
    
    Report bugs to <bug-help2man@gnu.org>.
da: »%s« opretter en manualside fra »--help« og »--version«.
    
    Brug: %s [TILVALG]... KØRBAR
    
     -n, --name=STRENG      beskrivelse for NAVN-paragraffen
     -s, --section=SEKTION  sektionsnummer for manualsiden (1, 6, 8)
     -m, --manual=TEKST     navn på manualside (brugerkommandoer, ...)
     -S, --source=TEKST     programmets oprindelse (FSF, Debian, ...)
     -L, --locale=STRENG    Vælg sprog (standard »C«)
     -i, --include=FIL      inkluder materiale fra »FIL«
     -I, --opt-include=FIL  inkluder materiale fra »FIL«, hvis den findes
     -o, --output=FIL       send resultat til »FIL«
     -p, --info-page=TEKST  Texinfo-manualens navn
     -N, --no-info          Udelad henvisning til Texinfo-manual
         --help             udskriv denne hjælpebesked og afslut
         --version          udskriv versionsnummer og afslut
    
    KØRBAR skal understøtte tilvalgene »--help« og »--version« og sende deres
    resultat til standardud, dog kan alternativer angives via:
    
     -h, --help-option=STRENG     hjælpetilvalgsstreng
     -v, --version-option=STRENG  versionstilvalgsstreng
     --version-string=STRENG      versionstreng
     --no-discard-stderr          inkluder stderr når tilvalgsuddata fortolkes
    
    Rapporter fejl til <bug-help2man@gnu.org>.

en: %s: can't open `%s' (%s)
da: %s: kan ikke åbne »%s« (%s)

note: Translators: "NAME", "SYNOPSIS" and other one or two word strings in all upper case are manual page section headings.  The man(1) manual page in your language, if available should provide the conventional translations.
en: NAME
da: NAVN

en: %s: no valid information found in `%s'
da: %s: ingen gyldig information fundet i »%s«

en: %s: can't unlink %s (%s)
da: %s: kan ikke unlink %s (%s)

en: %s: can't create %s (%s)
da: %s: kan ikke oprette %s (%s)

en: %s \- manual page for %s %s
da: %s \- manualside for %s %s

en: System Administration Utilities
da: Redskaber for systemadministration

en: Games
da: Spil

en: User Commands
da: Brugerkommandoer

note: Translators: "Usage" and "or" here are patterns (regular expressions) which are used to match the usage synopsis in program output.  An example from cp (GNU coreutils) which contains both strings: Usage: cp [OPTION]... [-T] SOURCE DEST or:  cp [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY or:  cp [OPTION]... -t D
en: Usage
da: Brug

en: or
da: eller

en: DESCRIPTION
da: BESKRIVELSE

note: Translators: patterns are used to match common program output. In the source these strings are all of the form of "my $PAT_something = _('...');" and are regular expressions.  If there is more than one commonly used string, you may separate alternatives with "|".  Spaces in these expressions are wri
en: Report +(?:[\w-]+ +)?bugs|Email +bug +reports +to
da: fejlrapport|rapport|fejlmeddelelse|fejlmelding

en: Written +by
da: Skrevet +af

en: Options
da: Tilvalg

en: Environment
da: Miljø

en: Files
da: Filer

en: Examples
da: Eksempler

en: This +is +free +software
da: Dette +er +frie +programmer

en: OPTIONS
da: TILVALG

en: ENVIRONMENT
da: MILJØ

en: FILES
da: FILER

en: EXAMPLES
da: EKSEMPLER

en: COPYRIGHT
da: OPHAVSRET

en: REPORTING BUGS
da: FEJLRAPPORTER

en: AUTHOR
da: FORFATTER

en: SEE ALSO
da: SE OGSÅ

en: The full documentation for
    .B %s
    is maintained as a Texinfo manual.  If the
    .B info
    and
    .B %s
    programs are properly installed at your site, the command
    .IP
    .B info %s
    .PP
    should give you access to the complete manual.
da: Den fulde dokumentation for
    .B %s
    vedligeholdes som Texinfo-manual. Hvis
    .B info
    og
    .B %s
    programmerne er korrekt installeret på din side, bør kommandoen
    .IP
    .B info %s
    .PP
    give dig adgang til hele manualen.

en: %s: error writing to %s (%s)
da: %s: fejl under skrivning til %s (%s)

en: %s: can't get `%s' info from %s%s
da: %s: kan ikke indhente »%s« information fra %s%s

en: Try `--no-discard-stderr' if option outputs to stderr
da: Prøv »--no-discard-stderr« hvis tilvalget sendes til standardfejl

en: Include file for help2man man page
da: Inkluder fil for help2man-manualside

en: help2man \- generate a simple manual page
da: help2man \- opret en simpel manualside

en: INCLUDE FILES
da: INKLUDERINGSFILER

en: Additional material may be included in the generated output with the
    .B \-\-include
    and
    .B \-\-opt\-include
    options.  The format is simple:
    
        [section]
        text
    
        /pattern/
        text
da: Yderligere materiale kan inkluderes i de oprettede uddata med
    .B \-\-include
    og
    .B \-\-opt\-include
    tilvalgene. Formatet er simpelt:
    
        [afsnit]
        tekst
    
        /mønster/
        tekst

en: Blocks of verbatim *roff text are inserted into the output either at
    the start of the given
    .BI [ section ]
    (case insensitive), or after a paragraph matching
    .BI / pattern /\fR.
da: Blokke med ordret *roff-tekst indsættet i resultatet enten i begyndelsen
    af det angivne
    .BI [ afsnit ]
    (versalfølsom), eller efter en paragraf der matcher
    .BI / mønster /\fR.

en: Patterns use the Perl regular expression syntax and may be followed by
    the
    .IR i ,
    .I s
    or
    .I m
    modifiers (see
    .BR perlre (1)).
da: Mønstre bruger Perls normale udtrykssyntaks og kan følges af
    .IR i ,
    .I s
    eller
    .I m
    modifikationer (se
    .BR perlre (1)).

en: Lines before the first section or pattern which begin with `\-' are
    processed as options.  Anything else is silently ignored and may be
    used for comments, RCS keywords and the like.
da: Linjer før det første afsnit eller mønster, som begynder med »\-«
    behandles som tilvalg. Alt andet ignoreres i stilhed og kan bruges for
    kommentarer, RCS-nøgleord og lignende.

en: The section output order (for those included) is:
da: Rækkefølgen for afsnit (for dem inkluderet) er:

en: other
da: andet

en: Any
    .B [NAME]
    or
    .B [SYNOPSIS]
    sections appearing in the include file will replace what would have
    automatically been produced (although you can still override the
    former with
    .B \-\-name
    if required).
da: Alle
    .B [NAVN]
    eller
    .B [SYNOPSIS]
    afsnit der fremgår af inkluderingsfilen vil erstatte, hvad der ellers
    ville blive automatisk oprettet (selvom du stadig kan overskrive dette
    med
    .B \-\-name
    hvis ønsket).

en: Other sections are prepended to the automatically produced output for
    the standard sections given above, or included at
    .I other
    (above) in the order they were encountered in the include file.
da: Andre afsnit er foranstillet til det automatisk fremstillede for
    standardafsnittene angivet ovenfor, eller inkluderet i
    .I andet
    (over) i rækkefølgen de blev mødt i inkluderingsfilen.

en: Placement of the text within the section may be explicitly requested by using
    the syntax
    .RI [< section ],
    .RI [= section ]
    or
    .RI [> section ]
    to place the additional text before, in place of, or after the default
    output respectively.
da: Placering af tekst inden i afsnittet kan eksplicit blive efterspurgt ved at
    bruge syntaksen
    .RI [< afsnit ],
    .RI [= afsnit ]
    eller
    .RI [> afsnit ]
    til at erstatte den ekstra tekst før, i stedet for, eller efter standarduddata
    respektivt.

en: AVAILABILITY
da: TILGÆNGELIGHED

en: The latest version of this distribution is available on-line from:
da: Den seneste version af denne distribution er tilgængelig på nettet fra:
