help2man 1.40.7 - en to el translation catalogue (34 entries)

en: GNU %s %s
    
    Copyright (C) 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2009,
    2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2020, 2021, 2022 Free Software
    Foundation, Inc.
    This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
    
    Written by Brendan O'Dea <bod@debian.org>
el: GNU %s %s
    
    Copyright (C) 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2009, 2010,
    2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2020, 2021, 2022 Free Software
    Foundation, Inc.
    Αυτό είναι ελεύθερο λογισμικό. Δείτε τον πηγαίο κώδικα για όρους αντιγραφής. ΔΕΝ
    δίδεται εγγύηση, ούτε ακόμα ΕΜΠΟΡΕΥΣΙΜΟΤΗΤΑΣ ή ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ
    ΣΚΟΠΟ.
    
    Συγγραφή: Brendan O'Dea <bod@debian.org>

en: `%s' generates a man page out of `--help' and `--version' output.
    
    Usage: %s [OPTION]... EXECUTABLE
    
     -n, --name=STRING       description for the NAME paragraph
     -s, --section=SECTION   section number for manual page (1, 6, 8)
     -m, --manual=TEXT       name of manual (User Commands, ...)
     -S, --source=TEXT       source of program (FSF, Debian, ...)
     -L, --locale=STRING     select locale (default "C")
     -i, --include=FILE      include material from `FILE'
     -I, --opt-include=FILE  include material from `FILE' if it exists
     -o, --output=FILE       send output to `FILE'
     -p, --info-page=TEXT    name of Texinfo manual
     -N, --no-info           suppress pointer to Texinfo manual
     -l, --libtool           exclude the `lt-' from the program name
         --help              print this help, then exit
         --version           print version number, then exit
    
    EXECUTABLE should accept `--help' and `--version' options and produce output on
    stdout although alternatives may be specified using:
    
     -h, --help-option=STRING     help option string
     -v, --version-option=STRING  version option string
     --version-string=STRING      version string
     --no-discard-stderr          include stderr when parsing option output
    
    Report bugs to <bug-help2man@gnu.org>.
el: `%s' δημιουργεί μια σελίδα man από την έξοδο των `--help' και `--version' output.
    
    Χρήση: %s [OPTION]... EXECUTABLE
    
     -n, --name=STRING       περιγραφή για την παράγραφο NAME
     -s, --section=SECTION   αριθμός ενότητας για σελίδα εγχειριδίου (1, 6, 8)
     -m, --manual=TEXT       όνομα εγχειριδίου (Εντολές Χρήστη, ...)
     -S, --source=TEXT       προέλευση προγράμματος (FSF, Debian, ...)
     -L, --locale=STRING     επιλογή τοποθεσίας (προεπιλογή "C")
     -i, --include=FILE      να συμπεριληφθεί υλικό από το `FILE'
     -I, --opt-include=FILE  να συμπεριληφθεί υλικό από το `FILE' εάν υπάρχει
     -o, --output=FILE       αποστολή αποτελέσματος σε `FILE'
     -p, --info-page=TEXT    όνομα του εγχειριδίου Texinfo
     -N, --no-info           καταστολή δείκτη σε εγχειρίδιο Texinfo
         --help              εμφάνιση αυτής της βοήθειας, μετά έξοδος
         --version           εμφάνιση αριθμού έκδοσης, μετά έξοδος
    
    Το EXECUTABLE θα πρέπει να δέχεται επιλογές `--help' και `--version' και να παράγει αποτέλεσμα στην
    stdout παρόλο που μπορεί να ορισθούν εναλλακτικά με χρήση:
    
     -h, --help-option=STRING     αλφαριθμητικό επιλογής βοήθεια
     -v, --version-option=STRING  αλφαριθμητικό επιλογής έκδοσης
     --version-string=STRING      αλφαριθμητικό έκδοσης
     --no-discard-stderr          να συμπεριληφθεί το stderr κατά την ανάλυση του αποτελέσματος της επιλογής
    
    Αναφέρετε σφάλματα σε <bug-help2man@gnu.org>.

en: %s: can't open `%s' (%s)
el: %s: αδυναμία ανοίγματος `%s' (%s)

en: %s: no valid information found in `%s'
el: %s: δεν βρέθηκαν έγκυρες πληροφορίες σε `%s'

en: %s: can't unlink %s (%s)
el: %s: αδυναμία αποσύνδεσης %s (%s)

en: %s: can't create %s (%s)
el: %s: αδυναμία δημιουργίας %s (%s)

en: %s \- manual page for %s %s
el: %s \- σελίδα εγχειριδίου για %s %s

en: System Administration Utilities
el: Εργαλεία διαχείρισης συστήματος

en: Games
el: Παιχνίδια

en: User Commands
el: Εντολές χρήστη

note: Translators: "Usage" and "or" here are patterns (regular expressions) which are used to match the usage synopsis in program output.  An example from cp (GNU coreutils) which contains both strings: Usage: cp [OPTION]... [-T] SOURCE DEST or:  cp [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY or:  cp [OPTION]... -t D
en: Usage
el: Χρήση

en: or
el: ή

note: Translators: patterns are used to match common program output. In the source these strings are all of the form of "my $PAT_something = _('...');" and are regular expressions.  If there is more than one commonly used string, you may separate alternatives with "|".  Spaces in these expressions are wri
en: Report +(?:[\w-]+ +)?bugs|Email +bug +reports +to
el: Αναφορά +(?:[\w-]+ +)?σφαλμάτων|Email +bug +reports +to

en: Written +by
el: Συγγραφή: +by

en: Options
el: Επιλογές

en: Environment
el: Περιβάλλον

en: Files
el: Αρχεία

en: Examples
el: Παραδείγματα

en: This +is +free +software
el: Αυτό +is +free +software

en: The full documentation for
    .B %s
    is maintained as a Texinfo manual.  If the
    .B info
    and
    .B %s
    programs are properly installed at your site, the command
    .IP
    .B info %s
    .PP
    should give you access to the complete manual.
el: Η πλήρης τεκμηρίωση για
    .B %s
    υπάρχει ως εγχειρίδιο Texinfo. Αν το
    .B info
    και
    .B %s
    τα προγράμματα έχουν εγκατασταθεί σωστά στη σελίδα σας, η εντολή
    .IP
    .B info %s
    .PP
    θα πρέπει να σας δίνει πρόσβαση στο πλήρες εγχειρίδιο.

en: %s: error writing to %s (%s)
el: %s: σφάλμα εγγραφής σε %s (%s)

en: %s: can't get `%s' info from %s%s
el: %s: αδυναμία λήψης `%s' info από %s%s

en: Try `--no-discard-stderr' if option outputs to stderr
el: Δοκιμάστε `--no-discard-stderr' αν η επιλογή στέλνει το αποτέλεσμα στο stderr

en: Include file for help2man man page
el: Να συμπεριληφθεί αρχείο για τη σελίδα man του help2man

en: help2man \- generate a simple manual page
el: help2man \- δημιουργία απλής σελίδας εγχειριδίου

en: Additional material may be included in the generated output with the
    .B \-\-include
    and
    .B \-\-opt\-include
    options.  The format is simple:
    
        [section]
        text
    
        /pattern/
        text
el: Επιπλέον υλικό μπορεί να συμπεριληφθεί στο παραγόμενο αποτέλεσμα με
    .B \-\-include
    και
    .B \-\-opt\-include
    ως επιλογές. Η μορφή είναι απλή:
    
        [ενότητα]
        κείμενο
    
        /μοτίβο/
        κείμενο

en: Blocks of verbatim *roff text are inserted into the output either at
    the start of the given
    .BI [ section ]
    (case insensitive), or after a paragraph matching
    .BI / pattern /\fR.
el: Μπλοκ αυτολεξί κειμένου *roff εισάγονται στο αποτέλεσμα είτε στην
    αρχή της δοσμένης
    .BI [ section ]
    (προσοχή στα πεζά-κεφαλαία), ή μετά από μοτίβο παραγράφου
    .BI / pattern /\fR.

en: Patterns use the Perl regular expression syntax and may be followed by
    the
    .IR i ,
    .I s
    or
    .I m
    modifiers (see
    .BR perlre (1)).
el: Τα μοτίβα χρησιμοποιούν το συντακτικό κανονικών εκφράσεων της Perl και μπορεί να ακολουθούνται από
    τους
    .IR i ,
    .I s
    or
    .I m
    τροποποιητές (δες
    .BR perlre (1)).

en: Lines before the first section or pattern which begin with `\-' are
    processed as options.  Anything else is silently ignored and may be
    used for comments, RCS keywords and the like.
el: Οι γραμμές πριν την πρώτη ενότητα ή μοτίβο που αρχίζουν με `\-' 
    αντιμετωπίζονται ως επιλογές. Οτιδήποτε άλλο αγνοείται σιωπηρά και μπορεί
    να χρησιμοποιηθεί για σχόλια, λέξεις κλειδιά RCS και παρόμοια.

en: The section output order (for those included) is:
el: Η σειρά εξαγωγής ενοτήτων (γι' αυτές που περιλαμβάνονται) είναι:

en: other
el: άλλο

en: Any
    .B [NAME]
    or
    .B [SYNOPSIS]
    sections appearing in the include file will replace what would have
    automatically been produced (although you can still override the
    former with
    .B \-\-name
    if required).
el: Οποιεσδήποτε
    .B [NAME]
    ή
    .B [SYNOPSIS]
    ενότητες που εμφανίζονται στο αρχείο για να συμπεριληφθούν θα αντικαταστήσουν ό,τι θα είχε
    παραχθεί αυτόματα (παρόλο που μπορείτε ακόμα να παρακάμψετε την
    προηγούμενη με
    .B \-\-name
    αν απαιτείται).

en: Other sections are prepended to the automatically produced output for
    the standard sections given above, or included at
    .I other
    (above) in the order they were encountered in the include file.
el: Άλλες ενότητες ενσωματώνονται στο αυτόματα παραγόμενο αποτέλεσμα για
    τις τυπικές ενότητες που δίνονται ανωτέρω, ή συμπεριλαμβάνονται στο
    .I other
    (ανωτέρω) με τη σειρά που είχαν στο αρχείο για να συμπεριληφθούν.

en: The latest version of this distribution is available on-line from:
el: Η τελευταία έκδοση αυτής της διανομή είναι διαθέσιμη διαδικτυακά από:
