help2man 1.45.2pre1 - en to fi translation catalogue (48 entries)

en: GNU %s %s
    
    Copyright (C) 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2009,
    2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2020, 2021, 2022 Free Software
    Foundation, Inc.
    This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
    
    Written by Brendan O'Dea <bod@debian.org>
fi: GNU %s %s
    
    Copyright © 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2009, 2010,
    2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2020, 2021, 2022 Free Software
    Foundation, Inc.
    Tämä on vapaa ohjelmist; katsokaa kopiointiehdot lähdekoodista. Takuuta EI OLE;
    ei edes KAUPALLISESTI HYVÄKSYTTÄVÄSTÄ LAADUSTA tai SOPIVUUDESTA TIETTYYN
    TARKOITUKSEEN.
    
    Kirjoittanut Brendan O'Dea <bod@debian.org>

en: `%s' generates a man page out of `--help' and `--version' output.
    
    Usage: %s [OPTION]... EXECUTABLE
    
     -n, --name=STRING       description for the NAME paragraph
     -s, --section=SECTION   section number for manual page (1, 6, 8)
     -m, --manual=TEXT       name of manual (User Commands, ...)
     -S, --source=TEXT       source of program (FSF, Debian, ...)
     -L, --locale=STRING     select locale (default "C")
     -i, --include=FILE      include material from `FILE'
     -I, --opt-include=FILE  include material from `FILE' if it exists
     -o, --output=FILE       send output to `FILE'
     -p, --info-page=TEXT    name of Texinfo manual
     -N, --no-info           suppress pointer to Texinfo manual
     -l, --libtool           exclude the `lt-' from the program name
         --help              print this help, then exit
         --version           print version number, then exit
    
    EXECUTABLE should accept `--help' and `--version' options and produce output on
    stdout although alternatives may be specified using:
    
     -h, --help-option=STRING     help option string
     -v, --version-option=STRING  version option string
     --version-string=STRING      version string
     --no-discard-stderr          include stderr when parsing option output
    
    Report bugs to <bug-help2man@gnu.org>.
fi: ”%s” luo man-sivun ”--help”- ja ”--version”-tulosteista.
    
    Käyttö: %s [VALITSIMET]... OHJELMA
    
     -n, --name=MERKKIJONO       kuvaus kappaleeseen NIMI
     -s, --section=LUOKKA        manuaalisivun luokan numero (1, 6, 8)
     -m, --manual=TEKSTI         manuaalin nimi (Käyttäjän sovellukset, ...)
     -S, --source=TEKSTI         ohjelman lähde (FSF, Debian, ...)
     -L, --locale=MERKKIJONO     valitse maa-asetusto (oletus on "C")
     -i, --include=TIEDOSTO      sisällytä materiaali TIEDOSTOsta
     -I, --opt-include=TIEDOSTO  sisällytä materiaali TIEDOSTOsta mikäli
                                 se on olemassa
     -o, --output=TIEDOSTO       kirjoita tuloste TIEDOSTOon
     -p, --info-page=MERKKIJONO  Texinfo-manuaalin nimi
     -N, --no-info               jätä pois viittaus Texinfo-manuaaliin
     -l, --libtool               jätä pois ”lt-” ohjelman nimestä
         --help                  näytä tämä ohje ja poistu
         --version               tulosta versiotiedot ja poistu
    
    OHJELMAn tulee hyväksyä sekä ”--help”- että ”--version”-valitsimet,
    mutta vaihtoehtoiset valitsimet voi määrittää valitsimilla:
    
     -h, --help-option=MERKKIJONO     ohjevalitsin
     -v, --version-option=MERKKIJONO  versiotietovalitsin
     --version-string=MERKKIJONO      versiotieto
     --no-discard-stderr              sisällytä vakiovirhetuloste jäsennettäessä
                                      tulostetta
    
    Lähetä ilmoitukset ohjelmistovioista (englanniksi) osoitteeseen
    <bug-help2man@gnu.org>.

en: %s: can't open `%s' (%s)
fi: %s: tiedoston ”%s” avaus epäonnistui (%s)

note: Translators: "NAME", "SYNOPSIS" and other one or two word strings in all upper case are manual page section headings.  The man(1) manual page in your language, if available should provide the conventional translations.
en: NAME
fi: NIMI

en: SYNOPSIS
fi: YLEISKATSAUS

en: %s: no valid information found in `%s'
fi: %s: kelvollista tietoa ei löytynyt ohjelmasta ”%s”

en: %s: can't unlink %s (%s)
fi: %s: ei voi unlinkata/poistaa tiedostoa %s (%s)

en: %s: can't create %s (%s)
fi: %s: tiedoston %s luominen epäonnistui (%s)

en: %s \- manual page for %s %s
fi: %s \- manuaalisivu %s %s

en: System Administration Utilities
fi: Järjestelmähallinnan sovellukset

en: Games
fi: Pelit

en: User Commands
fi: Käyttäjän sovellukset

note: Translators: "Usage" and "or" here are patterns (regular expressions) which are used to match the usage synopsis in program output.  An example from cp (GNU coreutils) which contains both strings: Usage: cp [OPTION]... [-T] SOURCE DEST or:  cp [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY or:  cp [OPTION]... -t D
en: Usage
fi: Käyttö

en: or
fi: tai

en: DESCRIPTION
fi: KUVAUS

note: Translators: patterns are used to match common program output. In the source these strings are all of the form of "my $PAT_something = _('...');" and are regular expressions.  If there is more than one commonly used string, you may separate alternatives with "|".  Spaces in these expressions are wri
en: Report +(?:[\w-]+ +)?bugs|Email +bug +reports +to
fi: Ilmoita +(?:[\w-]+ +)?vioista|Lähetä +raportit

en: Written +by
fi: Kirjoittan(ut|eet)

en: Options
fi: Valitsimet

en: Environment
fi: Ympäristö

en: Files
fi: Tiedostot

en: Examples
fi: Esimerkit

en: This +is +free +software
fi: Tämä +on +vapaa +ohjelmisto

en: OPTIONS
fi: VALITSIMET

en: ENVIRONMENT
fi: YMPÄRISTÖ

en: FILES
fi: TIEDOSTOT

en: EXAMPLES
fi: ESIMERKKEJÄ

en: COPYRIGHT
fi: TEKIJÄNOIKEUDET

en: REPORTING BUGS
fi: VIRHEISTÄ ILMOITTAMINEN

en: AUTHOR
fi: TEKIJÄ

en: SEE ALSO
fi: KATSO MYÖS

en: The full documentation for
    .B %s
    is maintained as a Texinfo manual.  If the
    .B info
    and
    .B %s
    programs are properly installed at your site, the command
    .IP
    .B info %s
    .PP
    should give you access to the complete manual.
fi: Ohjelman
    .B %s
    täydellinen dokumentaatio ylläpidetään Texinfo-manuaalissa. Mikäli
    ohjelmat
    .B info
    ja
    .B %s
    on täysin asennettu, komennon
    .B info %s
    .PP
    pitäisi antaa täydellinen manuaali luettavaksi.

en: %s: error writing to %s (%s)
fi: %s: virhe kirjoitettaessa tiedostoon %s (%s)

en: %s: can't get `%s' info from %s%s
fi: %s: ei saatu "%s"-tietoa ohjelmalta %s%s

en: Try `--no-discard-stderr' if option outputs to stderr
fi: Kokeile ”--no-discard-stderr” mikäli valitsin tulostaa vakiovirheeseen

en: Include file for help2man man page
fi: Suomennos help2man-ohjelman man-sivusta

en: help2man \- generate a simple manual page
fi: help2man \- luo yksinkertainen man-sivu

en: INCLUDE FILES
fi: SISÄLLYTÄ TIEDOSTOJA

en: Additional material may be included in the generated output with the
    .B \-\-include
    and
    .B \-\-opt\-include
    options.  The format is simple:
    
        [section]
        text
    
        /pattern/
        text
fi: Lisämateriaalia voi sisällyttää luotavaan tulosteeseen valitsimilla
    .B \-\-include
    ja
    .BR \-\-opt\-include .
    Muoto on yksinkertainen:
    
        [kappale]
        teksti
    
        /hakuehto/
        teksti

en: Blocks of verbatim *roff text are inserted into the output either at
    the start of the given
    .BI [ section ]
    (case insensitive), or after a paragraph matching
    .BI / pattern /\fR.
fi: Kappaleita puhdasta *roff-tekstiä lisätään tulosteeseen joko kun alkaa
    .BI [ kappale ]
    (kirjainkoko merkitsevä) tai sellaisen kappaleen jälkeen, joka täsmää
    säännölliseen lausekkeeseen
    
    .BI / hakuehto /\fR.

en: Patterns use the Perl regular expression syntax and may be followed by
    the
    .IR i ,
    .I s
    or
    .I m
    modifiers (see
    .BR perlre (1)).
fi: Hakuehdoissa käytetään Perlin säännöllisten lausekkeiden syntaksia, ja
    niiden perässä voi olla
    .IR i ,
    .I s
    tai
    .I m
    muuntimet (katso
    .BR perlre (1)).

en: Lines before the first section or pattern which begin with `\-' are
    processed as options.  Anything else is silently ignored and may be
    used for comments, RCS keywords and the like.
fi: Rivit ennen ensimmäistä kappaletta tai hakuehtoa, jotka alkavat "\-",
    käsitellään valitsimina. Kaikki muu ohitetaan, joten ne voivat olla
    käyttäjän kommentteja, RCS-avainsanoja ja muuta sellaista.

en: The section output order (for those included) is:
fi: Kappaleiden tulostusjärjestys on:

en: other
fi: muut

en: Any
    .B [NAME]
    or
    .B [SYNOPSIS]
    sections appearing in the include file will replace what would have
    automatically been produced (although you can still override the
    former with
    .B \-\-name
    if required).
fi: Kappale
    .B [NIMI]
    tai
    .BR [YLEISKATSAUS] ,
    joka löytyy sisällytystiedostosta, korvaa muutoin automaattisesti
    tuotettavan osan (vaikka tämänkin voi korvata
    .B \-\-name
    -valitsimella tarvittaessa).

en: Other sections are prepended to the automatically produced output for
    the standard sections given above, or included at
    .I other
    (above) in the order they were encountered in the include file.
fi: Muut kappaleet aloittavat automaattisesti tuotetun tulosteen aiemmin
    mainituille vakiokappaleille, tai ne sisällytetään kohtaan
    .I muut
    samassa järjestyksessä kuin ne esiintyvät sisällytystiedostossa.

en: Placement of the text within the section may be explicitly requested by using
    the syntax
    .RI [< section ],
    .RI [= section ]
    or
    .RI [> section ]
    to place the additional text before, in place of, or after the default
    output respectively.
fi: Tekstin sijaintia kappaleen sisällä voidaan eksplisiittisesti pyytää käyttäen
    syntaksia
    .RI [< kappale ],
    .RI [= kappale ]
    tai
    .RI [> kappale ]
    lisätekstin sijoittamiseksi vastaavasti oletustuloksen eteen, sijalle, tai jälkeen.

en: AVAILABILITY
fi: SAATAVUUS

en: The latest version of this distribution is available on-line from:
fi: Tuorein versio tästä sovelluksesta on saatavilla verkossa osoitteesta:
