help2man 1.47.17 - en to fr translation catalogue (45 entries)

en: GNU %s %s
    
    Copyright (C) 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2009,
    2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2020, 2021, 2022 Free Software
    Foundation, Inc.
    This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
    
    Written by Brendan O'Dea <bod@debian.org>
fr: GNU %s %s
    
    Copyright (C) 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2009,
    2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2020, 2021, 2022 Free Software
    Foundation, Inc.
    Ce logiciel est libre ; voir les sources pour les conditions de
    reproduction. AUCUNE garantie n'est donnée, pas même la garantie
    implicite de COMMERCIALISATION ni l'ADÉQUATION À UN BESOIN PARTICULIER.
    
    Écrit par Brendan O'Dea <bod@debian.org>

en: `%s' generates a man page out of `--help' and `--version' output.
    
    Usage: %s [OPTION]... EXECUTABLE
    
     -n, --name=STRING       description for the NAME paragraph
     -s, --section=SECTION   section number for manual page (1, 6, 8)
     -m, --manual=TEXT       name of manual (User Commands, ...)
     -S, --source=TEXT       source of program (FSF, Debian, ...)
     -L, --locale=STRING     select locale (default "C")
     -i, --include=FILE      include material from `FILE'
     -I, --opt-include=FILE  include material from `FILE' if it exists
     -o, --output=FILE       send output to `FILE'
     -p, --info-page=TEXT    name of Texinfo manual
     -N, --no-info           suppress pointer to Texinfo manual
     -l, --libtool           exclude the `lt-' from the program name
         --help              print this help, then exit
         --version           print version number, then exit
    
    EXECUTABLE should accept `--help' and `--version' options and produce output on
    stdout although alternatives may be specified using:
    
     -h, --help-option=STRING     help option string
     -v, --version-option=STRING  version option string
     --version-string=STRING      version string
     --no-discard-stderr          include stderr when parsing option output
    
    Report bugs to <bug-help2man@gnu.org>.
fr: « %s » crée la page de manuel d'un programme à partir des
    indications fournies par celui-ci lorsqu'il est lancé avec les
    options « --help » et « --version ».
    
    Usage: %s [OPTION]... PROGRAMME
    
     -n, --name=CHAÎNE          description pour le paragraphe NOM
     -s, --section=SECTION      numéro de section de la page de
                                manuel (1, 6, 8)
     -m, --manual=TEXTE         nom du manuel (Commandes, ...)
     -S, --source=TEXTE         source du programme (FSF, Debian, ...)
     -L, --locale=CHAÎNE        changer les paramètres régionaux
                                (« C » par défaut)
     -i, --include=FICHIER      ajouter du texte depuis « FICHIER »
     -I, --opt-include=FICHIER  ajouter du texte depuis « FICHIER »,
                                si ce fichier existe
     -o, --output=FICHIER       envoyer le résultat dans « FICHIER »
     -p, --info-page=TEXTE      nom du manuel Texinfo
     -N, --no-info              supprimer le pointeur vers le manuel Texinfo
     -l, --libtool              exclure le « lt- » du nom de programme
         --help                 afficher cette aide, puis quitter
         --version              afficher le numéro de version, puis quitter
    
    PROGRAMME devrait accepter les options « --help » et « --version »
    et écrire sur la sortie standard mais des alternatives peuvent être
    précisées en utilisant :
    
     -h, --help-option=CHAÎNE     chaîne pour l'option équivalente à « --help »
     -v, --version-option=CHAÎNE  chaîne pour l'option équivalente à « --version »
     --version-string=CHAÎNE      chaîne de version
     --no-discard-stderr          inclure la sortie d'erreur standard lors
                                  de l'analyse de la sortie d'option
    
    Signaler les bogues à <bug-help2man@gnu.org>.

en: %s: can't open `%s' (%s)
fr: %s: impossible d'ouvrir « %s » (%s)

note: Translators: "NAME", "SYNOPSIS" and other one or two word strings in all upper case are manual page section headings.  The man(1) manual page in your language, if available should provide the conventional translations.
en: NAME
fr: NOM

en: %s: no valid information found in `%s'
fr: %s: aucune information valable trouvée dans « %s »

note: Translators: the following message is a strftime(3) format string, which in the English version expands to the month as a word and the full year.  It is used on the footer of the generated manual pages.  If in doubt, you may just use %x as the value (which should be the full locale-specific date).
en: %B %Y
fr: %B %Y

en: %s: can't unlink %s (%s)
fr: %s: impossible d'effacer %s (%s)

en: %s: can't create %s (%s)
fr: %s: impossible de créer « %s » (%s)

en: %s \- manual page for %s %s
fr: %s \- Page de manuel de %s %s

en: System Administration Utilities
fr: Utilitaires d'administration système

en: Games
fr: Jeux

en: User Commands
fr: Commandes

note: Translators: "Usage" and "or" here are patterns (regular expressions) which are used to match the usage synopsis in program output.  An example from cp (GNU coreutils) which contains both strings: Usage: cp [OPTION]... [-T] SOURCE DEST or:  cp [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY or:  cp [OPTION]... -t D
en: Usage
fr: [Uu]sage\s*|[Uu]tilisation\s*|[Ss]yntaxe\s*

en: or
fr: ou\s*

note: Translators: patterns are used to match common program output. In the source these strings are all of the form of "my $PAT_something = _('...');" and are regular expressions.  If there is more than one commonly used string, you may separate alternatives with "|".  Spaces in these expressions are wri
en: Report +(?:[\w-]+ +)?bugs|Email +bug +reports +to
fr: ([Ss]ignaler|[Rr]apporter|[Ee]nvoyer) +(?:[\w-]+ +)?(bogue|anomalie|problème)s?

en: Written +by
fr: [ÉEé]crit +par

en: Options
fr: [Oo]ptions\s*

en: Environment
fr: [Ee]nvironnement\s*

en: Files
fr: [Ff]ichiers\s*

en: Examples
fr: [Ee]xemples\s*

en: This +is +free +software
fr: [Cc]'?e(ci)? +(?:[\w-]+ +)?logiciel +(?:[\w-]+ +)?libre

en: ENVIRONMENT
fr: ENVIRONNEMENT

en: FILES
fr: FICHIERS

en: EXAMPLES
fr: EXEMPLES

en: REPORTING BUGS
fr: BOGUES

en: AUTHOR
fr: AUTEUR

en: SEE ALSO
fr: VOIR AUSSI

en: The full documentation for
    .B %s
    is maintained as a Texinfo manual.  If the
    .B info
    and
    .B %s
    programs are properly installed at your site, the command
    .IP
    .B info %s
    .PP
    should give you access to the complete manual.
fr: La documentation complète pour
    .B %s
    est mise à jour dans un manuel Texinfo (en anglais).
    Si les programmes
    .B info
    et
    .B %s
    sont correctement installés sur le système, la commande
    .IP
    .B info %s
    .PP
    devrait donner accès au manuel complet (en anglais).

en: %s: error writing to %s (%s)
fr: %s: erreur d'écriture sur %s (%s)

en: %s: can't get `%s' info from %s%s
fr: %s: impossible de récupérer l'information « %s » de %s%s

en: Try `--no-discard-stderr' if option outputs to stderr
fr: Essayez `--no-discard-stderr' if option outputs to stderr

en: Include file for help2man man page
fr: Traduction française du fichier inclus pour créer la page
    de manuel de help2man

en: help2man \- generate a simple manual page
fr: help2man \- Créer une page de manuel sommaire

en: INCLUDE FILES
fr: FICHIERS INCLUS

en: Additional material may be included in the generated output with the
    .B \-\-include
    and
    .B \-\-opt\-include
    options.  The format is simple:
    
        [section]
        text
    
        /pattern/
        text
fr: Un supplément de texte peut être ajouté aux indications fournies par le
    programme grâce aux options
    .B \-\-include
    et
    .BR \-\-opt\-include .
    Le format est simple\ :
    
        [section]
        texte
    
        /motif/
        texte

en: Blocks of verbatim *roff text are inserted into the output either at
    the start of the given
    .BI [ section ]
    (case insensitive), or after a paragraph matching
    .BI / pattern /\fR.
fr: Les blocs de texte (au format *roff) sont insérés tels quels dans la
    sortie, soit au début de la zone désignée par
    .BI [ section ]
    (balise insensible à la casse), soit après un paragraphe correspondant au
    .BI / motif /\fR.

en: Patterns use the Perl regular expression syntax and may be followed by
    the
    .IR i ,
    .I s
    or
    .I m
    modifiers (see
    .BR perlre (1)).
fr: Les motifs obéissent à la syntaxe des expressions rationnelles de Perl
    et peuvent être suivis des modificateurs
    .IR i ,
    .I s
    ou
    .I m
    (voir
    .BR perlre (1)).

en: Lines before the first section or pattern which begin with `\-' are
    processed as options.  Anything else is silently ignored and may be
    used for comments, RCS keywords and the like.
fr: Les lignes précédant la première section (ou le premier motif) et
    commençant par «\ \-\ » sont traitées comme des options. Tout le
    reste est ignoré sans aucun avertissement, et peut être utilisé pour
    des commentaires, des mots clefs RCS ou d'autres éléments.

en: The section output order (for those included) is:
fr: L'ordre des sections produites est\ :

en: other
fr: autres

en: Any
    .B [NAME]
    or
    .B [SYNOPSIS]
    sections appearing in the include file will replace what would have
    automatically been produced (although you can still override the
    former with
    .B \-\-name
    if required).
fr: Toute section
    .B [NOM]
    ou
    .B [SYNOPSIS]
    apparaissant dans le fichier inclus va remplacer celle qui aurait été
    créée automatiquement (mais vous pouvez encore remplacer la première
    avec
    .B \-\-name
    si nécessaire).

en: Other sections are prepended to the automatically produced output for
    the standard sections given above, or included at
    .I other
    (above) in the order they were encountered in the include file.
fr: Le texte supplémentaire aux autres sections usuelles (celles
    apparaissant dans cette liste) est inséré avant la sortie générée
    automatiquement pour elles.
    Les sections non usuelles sont insérées à la place marquée
    .I autres
    dans la liste ci-dessus, suivant l'ordre dans lequel ces sections
    apparaissent dans le fichier inclus.

en: Placement of the text within the section may be explicitly requested by using
    the syntax
    .RI [< section ],
    .RI [= section ]
    or
    .RI [> section ]
    to place the additional text before, in place of, or after the default
    output respectively.
fr: Le placement du texte au sein de la section peut être explicitement indiqué en
    utilisant la syntaxe
    .RI [< section ],
    .RI [= section ]
    ou
    .RI [> section ]
    pour placer le texte supplémentaire respectivement avant, à la place de ou
    après la sortie par défaut.

en: AVAILABILITY
fr: DISPONIBILITÉ

en: The latest version of this distribution is available on-line from:
fr: La dernière version de cette distribution est disponible en ligne sur\ :
