help2man 1.46.6 - en to hu translation catalogue (39 entries)

en: GNU %s %s
    
    Copyright (C) 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2009,
    2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2020, 2021, 2022 Free Software
    Foundation, Inc.
    This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
    
    Written by Brendan O'Dea <bod@debian.org>
hu: GNU %s %s
    
    Copyright © 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2009, 2010,
    2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2020, 2021, 2022 Free Software
    Foundation, Inc.
    Ez szabad szoftver; a sokszorosításra vonatkozó feltételeket lásd a forrásban.
    SEMMILYEN garanciát nem vállalunk, még azt sem állítjuk, hogy ez a program
    KERESKEDELMI CÉLOKRA ALKALMAS vagy HASZNÁLHATÓ EGY ADOTT FELADATRA.
    
    Írta Brendan O'Dea <bod@debian.org>

en: %s: can't open `%s' (%s)
hu: %s: nem sikerült megnyitni: „%s” (%s)

note: Translators: "NAME", "SYNOPSIS" and other one or two word strings in all upper case are manual page section headings.  The man(1) manual page in your language, if available should provide the conventional translations.
en: NAME
hu: NÉV

en: SYNOPSIS
hu: ÖSSZEGZÉS

en: %s: no valid information found in `%s'
hu: %s: nem található érvényes információ ebben: „%s”

note: Translators: the following message is a strftime(3) format string, which in the English version expands to the month as a word and the full year.  It is used on the footer of the generated manual pages.  If in doubt, you may just use %x as the value (which should be the full locale-specific date).
en: %B %Y
hu: %Y. %B

en: %s: can't unlink %s (%s)
hu: %s: nem sikerült leválasztani: %s (%s)

en: %s: can't create %s (%s)
hu: %s: nem sikerült létrehozni: %s (%s)

en: %s \- manual page for %s %s
hu: %s \- %s %s kézikönyvoldala

en: System Administration Utilities
hu: Rendszer-adminisztráció segédprogramok

en: Games
hu: Játékok

en: User Commands
hu: Felhasználói parancsok

note: Translators: "Usage" and "or" here are patterns (regular expressions) which are used to match the usage synopsis in program output.  An example from cp (GNU coreutils) which contains both strings: Usage: cp [OPTION]... [-T] SOURCE DEST or:  cp [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY or:  cp [OPTION]... -t D
en: Usage
hu: Használat

en: or
hu: vagy

en: DESCRIPTION
hu: LEÍRÁS

en: Written +by
hu: Írta +by

en: Options
hu: Kapcsolók

en: Environment
hu: Környezet

en: Files
hu: Fájlok

en: Examples
hu: Példák

en: This +is +free +software
hu: Ez +egy +szabad +szoftver

en: OPTIONS
hu: KAPCSOLÓK

en: ENVIRONMENT
hu: KÖRNYEZET

en: FILES
hu: FÁJLOK

en: EXAMPLES
hu: PÉLDÁK

en: COPYRIGHT
hu: SZERZŐI JOG

en: REPORTING BUGS
hu: HIBÁK JELENTÉSE

en: AUTHOR
hu: SZERZŐ

en: SEE ALSO
hu: LÁSD MÉG

en: %s: error writing to %s (%s)
hu: %s: hiba a(z) %s írásakor (%s)

en: %s: can't get `%s' info from %s%s
hu: %s: nem sikerült beszerezni a(z) „%s” információkat innen: %s%s

en: Try `--no-discard-stderr' if option outputs to stderr
hu: Próbálja a „--no-discard-stderr” kapcsolót, ha a kapcsoló a szabványos
    hibakimenetre ír

en: Include file for help2man man page
hu: Include fájl a help2man kézikönyvoldalhoz

en: help2man \- generate a simple manual page
hu: help2man \- egy egyszerű kézikönyvoldal előállítása

en: INCLUDE FILES
hu: INCLUDE FÁJLOK

en: The section output order (for those included) is:
hu: A szakasz kimeneti sorrendje (amelyeket tartalmazza):

en: other
hu: egyéb

en: AVAILABILITY
hu: ELÉRHETŐSÉG

en: The latest version of this distribution is available on-line from:
hu: Ennek a disztribúciónak a legfrissebb verziója elérhető online:
