help2man-1.47.17 - en to ro translation catalogue (46 entries)

en: `%s' generates a man page out of `--help' and `--version' output.
    
    Usage: %s [OPTION]... EXECUTABLE
    
     -n, --name=STRING       description for the NAME paragraph
     -s, --section=SECTION   section number for manual page (1, 6, 8)
     -m, --manual=TEXT       name of manual (User Commands, ...)
     -S, --source=TEXT       source of program (FSF, Debian, ...)
     -L, --locale=STRING     select locale (default "C")
     -i, --include=FILE      include material from `FILE'
     -I, --opt-include=FILE  include material from `FILE' if it exists
     -o, --output=FILE       send output to `FILE'
     -p, --info-page=TEXT    name of Texinfo manual
     -N, --no-info           suppress pointer to Texinfo manual
     -l, --libtool           exclude the `lt-' from the program name
         --help              print this help, then exit
         --version           print version number, then exit
    
    EXECUTABLE should accept `--help' and `--version' options and produce output on
    stdout although alternatives may be specified using:
    
     -h, --help-option=STRING     help option string
     -v, --version-option=STRING  version option string
     --version-string=STRING      version string
     --no-discard-stderr          include stderr when parsing option output
    
    Report bugs to <bug-help2man@gnu.org>.
ro: «%s» generează o pagină de manual din ieșirile „--help” și „--version”.
    
    Utilizare: %s [OPȚIUNE]... EXECUTABIL
    
     -n, --name=ȘIR            descrierea paragrafului NUME
     -s, --section=SECȚIUNE    numărul secțiunii pentru pagina manualului (1, 6, 8)
     -m, --manual=TEXT         numele manualului (Comenzi pentru utilizator, ...)
     -S, --source=TEXT         sursa programului (FSF, Debian, ...)
     -L, --locale=ȘIR          selectează localizarea (implicit „C”)
     -i, --include=FIȘIER      include material din „FIȘIER”
     -I, --opt-include=FIȘIER  include material din „FIȘIER” dacă acesta există
     -o, --output=FIȘIER       scrie ieșirea în „FIȘIER”
     -p, --info-page=TEXT      numele manualului Texinfo
     -N, --no-info             suprimă indicatorul către manualul Texinfo
     -l, --libtool             exclude „lt-” din numele programului
         --help                afișează acest ajutor, apoi iese
         --version             afișează numărul versiunii, apoi iese
    
    EXECUTABIL ar trebui să accepte opțiunile „--help” și „--version” și să afișeze rezultatul
    la ieșirea standard, dar opțiuni alternative pot fi specificate folosind:
    
     -h, --help-option=ȘIR     șir pentru opțiunea de ajutor
     -v, --version-option=ȘIR  șir pentru opțiunea de versiune
     --version-string=ȘIR      șir pentru versiune
     --no-discard-stderr       include ieșirea de eroare standard atunci când analizează
                               rezultatul opțiunii
    
    Raportați erorile la <bug-help2man@gnu.org>.

en: %s: can't open `%s' (%s)
ro: %s: nu se poate deschide „%s” (%s)

note: Translators: "NAME", "SYNOPSIS" and other one or two word strings in all upper case are manual page section headings.  The man(1) manual page in your language, if available should provide the conventional translations.
en: NAME
ro: NUME

en: SYNOPSIS
ro: REZUMAT

en: %s: no valid information found in `%s'
ro: %s: nu s-a găsit nicio informație validă în „%s”

en: %s: can't unlink %s (%s)
ro: %s: nu se poate desface legătura %s (%s)

en: %s: can't create %s (%s)
ro: %s: nu se poate crea %s (%s)

en: %s \- manual page for %s %s
ro: %s \- pagină de manual pentru %s %s

en: System Administration Utilities
ro: Utilitare de administrare a sistemului

en: Games
ro: Jocuri

en: User Commands
ro: Comenzi pentru utilizator

note: Translators: "Usage" and "or" here are patterns (regular expressions) which are used to match the usage synopsis in program output.  An example from cp (GNU coreutils) which contains both strings: Usage: cp [OPTION]... [-T] SOURCE DEST or:  cp [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY or:  cp [OPTION]... -t D
en: Usage
ro: Utilizare

en: or
ro: sau

en: DESCRIPTION
ro: DESCRIERE

note: Translators: patterns are used to match common program output. In the source these strings are all of the form of "my $PAT_something = _('...');" and are regular expressions.  If there is more than one commonly used string, you may separate alternatives with "|".  Spaces in these expressions are wri
en: Report +(?:[\w-]+ +)?bugs|Email +bug +reports +to
ro: Raportați +(?:[\w-]+ +)?erorile|Raportați +(?:[\w-]+ +)?problemele|Comunicați +(?:[\w-]+ +)?erorile|Comunicați +(?:[\w-]+ +)?problemele|Trimite-ți +raportul +de +(?:[\\w-]+ +)?(erori|probleme) +prin +e-mail +la

en: Written +by
ro: Scris +de

en: Options
ro: Opțiuni

en: Environment
ro: Mediu

en: Files
ro: Fișiere

en: Examples
ro: Exemple

en: This +is +free +software
ro: Acesta +este +software +liber

en: OPTIONS
ro: OPȚIUNI

en: ENVIRONMENT
ro: MEDIU

en: FILES
ro: FIȘIERE

en: EXAMPLES
ro: EXEMPLE

en: REPORTING BUGS
ro: RAPORTAREA ERORILOR

en: AUTHOR
ro: AUTOR

en: SEE ALSO
ro: CONSULTAȚI DE ASEMENEA

en: The full documentation for
    .B %s
    is maintained as a Texinfo manual.  If the
    .B info
    and
    .B %s
    programs are properly installed at your site, the command
    .IP
    .B info %s
    .PP
    should give you access to the complete manual.
ro: Documentația completă pentru
    .B %s
    este menținută ca un manual Texinfo. Dacă programele
    .B «info»
    și
    .B «%s»
    sunt instalate corect pe sistemul dumneavoastră, comanda
    .IP
    .B «info %s»
    .PP
    ar trebui să vă ofere acces la manualul complet.

en: %s: error writing to %s (%s)
ro: %s: eroare la scrierea în %s (%s)

en: %s: can't get `%s' info from %s%s
ro: %s: nu s-au putut obține informații despre „%s” de la %s%s

en: Try `--no-discard-stderr' if option outputs to stderr
ro: Încercați „--no-discard-stderr” dacă opțiunea afișează rezultatul la ieșirea de erori standard

en: Include file for help2man man page
ro: Includeți fișierul paginii de manual „help2man”

en: help2man \- generate a simple manual page
ro: help2man \- generează o pagină de manual simplă

en: INCLUDE FILES
ro: INCLUDE FIȘIERE

en: Additional material may be included in the generated output with the
    .B \-\-include
    and
    .B \-\-opt\-include
    options.  The format is simple:
    
        [section]
        text
    
        /pattern/
        text
ro: Material suplimentar poate fi inclus în ieșirea generată cu opțiunile
    .B \-\-include
    și
    .B \-\-opt\-include
     Formatul este simplu:
    
        [secțiune]
        text
    
        /model/
        text

en: Blocks of verbatim *roff text are inserted into the output either at
    the start of the given
    .BI [ section ]
    (case insensitive), or after a paragraph matching
    .BI / pattern /\fR.
ro: Blocurile de text *roff textual sunt inserate în ieșire fie la începutul
    .BI [ secțiunii ]
    date (fără să facă distincție între majuscule și minuscule),
    fie după un paragraf ce corespunde cu un
    .BI / model /\fR.

en: Patterns use the Perl regular expression syntax and may be followed by
    the
    .IR i ,
    .I s
    or
    .I m
    modifiers (see
    .BR perlre (1)).
ro: Modelele folosesc sintaxa expresiilor regulate Perl și pot fi urmate de
    modificatorii
    .IR i ,
    .I s
    sau
    .I m
    (consultați
    .BR perlre (1)).

en: Lines before the first section or pattern which begin with `\-' are
    processed as options.  Anything else is silently ignored and may be
    used for comments, RCS keywords and the like.
ro: Liniile dinaintea primei secțiuni sau model care încep cu „\-” sunt 
    procesate ca opțiuni.  Orice altceva este ignorat în tăcere și poate fi
    folosit pentru comentarii, cuvinte cheie RCS și altele asemenea.

en: The section output order (for those included) is:
ro: Ordinea de ieșire a secțiunilor (pentru cele incluse) este:

en: other
ro: altele

en: Any
    .B [NAME]
    or
    .B [SYNOPSIS]
    sections appearing in the include file will replace what would have
    automatically been produced (although you can still override the
    former with
    .B \-\-name
    if required).
ro: Orice secțiune
    .B [NUME]
    sau
    .B [REZUMAT]
    care apare în fișierul de includere va înlocui ceea ce ar fi fost produs
    automat (dar puteți să suprascrieți prima dintre aceste secțiuni cu opțiunea
    .B \-\-name
    dacă doriți).

en: Other sections are prepended to the automatically produced output for
    the standard sections given above, or included at
    .I other
    (above) in the order they were encountered in the include file.
ro: Alte secțiuni sunt adăugate la ieșirea produsă automat pentru secțiunile
    standard prezentate mai sus, sau incluse în
    .I altele
    (mai sus) în ordinea în care au fost întâlnite în fișierul include.

en: Placement of the text within the section may be explicitly requested by using
    the syntax
    .RI [< section ],
    .RI [= section ]
    or
    .RI [> section ]
    to place the additional text before, in place of, or after the default
    output respectively.
ro: Plasarea textului în secțiune poate fi solicitată în mod explicit prin utilizarea
    sintaxei
    .RI [< section ],
    .RI [= section ]
    sau
    .RI [> section ]
    pentru a plasa textul suplimentar înainte de, în loc de sau, respectiv, după
    ieșirea implicită.

en: AVAILABILITY
ro: DISPONIBILITATE

en: The latest version of this distribution is available on-line from:
ro: Cea mai recentă versiune a acestei distribuții este disponibilă pe internet, la:
