help2man 1.47.17 - en to ru translation catalogue (48 entries)

en: GNU %s %s
    
    Copyright (C) 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2009,
    2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2020, 2021, 2022 Free Software
    Foundation, Inc.
    This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
    
    Written by Brendan O'Dea <bod@debian.org>
ru: GNU %s %s
    
    Copyright (C) 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2009,
    2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2020, 2021, 2022 Free Software
    Foundation, Inc.
    Это свободное ПО; условия копирования см. в исходном коде.
    Нет НИКАКИХ ГАРАНТИЙ; даже подразумеваемыми гарантиями
    КОММЕРЧЕСКОЙ ЦЕННОСТИ и ПРИГОДНОСТИ ДЛЯ КОНКРЕТНОЙ ЦЕЛИ.
    
    Автор: Брэндон О'Ди (Brendan O'Dea) <bod@debian.org>

en: `%s' generates a man page out of `--help' and `--version' output.
    
    Usage: %s [OPTION]... EXECUTABLE
    
     -n, --name=STRING       description for the NAME paragraph
     -s, --section=SECTION   section number for manual page (1, 6, 8)
     -m, --manual=TEXT       name of manual (User Commands, ...)
     -S, --source=TEXT       source of program (FSF, Debian, ...)
     -L, --locale=STRING     select locale (default "C")
     -i, --include=FILE      include material from `FILE'
     -I, --opt-include=FILE  include material from `FILE' if it exists
     -o, --output=FILE       send output to `FILE'
     -p, --info-page=TEXT    name of Texinfo manual
     -N, --no-info           suppress pointer to Texinfo manual
     -l, --libtool           exclude the `lt-' from the program name
         --help              print this help, then exit
         --version           print version number, then exit
    
    EXECUTABLE should accept `--help' and `--version' options and produce output on
    stdout although alternatives may be specified using:
    
     -h, --help-option=STRING     help option string
     -v, --version-option=STRING  version option string
     --version-string=STRING      version string
     --no-discard-stderr          include stderr when parsing option output
    
    Report bugs to <bug-help2man@gnu.org>.
ru: %s генерирует справочную страницу исходя из результатов --help и --version.
    
    Использование: %s [ПАРАМЕТР]... ИСПОЛНЯЕМЫЙ_ФАЙЛ
    
     -n, --name=СТРОКА       описание для параграфа ИМЯ
     -s, --section=РАЗДЕЛ    номер раздела справочной страницы (1, 6, 8)
     -m, --manual=ТЕКСТ      имя справочника (Пользовательские команды, ...)
     -S, --source=ТЕКСТ      источник программы (FSF, Debian, ...)
     -L, --locale=СТРОКА     задать локаль (по умолчанию «C»)
     -i, --include=ФАЙЛ      включить материал из ФАЙЛА
     -I, --opt-include=ФАЙЛ  включить материал из ФАЙЛА, если он есть
     -o, --output=ФАЙЛ       записать результат в ФАЙЛ
     -p, --info-page=ТЕКСТ   имя справочника Texinfo
     -N, --no-info           не выдавать указатель на справочник Texinfo
     -l, --libtool           исключить lt- из имени программы
         --help              показать эту справку и закончить работу
         --version           показать номер версии и закончить работу
    
    ИСПОЛНЯЕМЫЙ_ФАЙЛ должен принимать параметры --help и --version и выдавать
    результат в стандартный вывод, но можно указать альтернативные параметры:
    
     -h, --help-option=СТРОКА     строка параметра для получения справки
     -v, --version-option=СТРОКА  строка параметра для получения версии
     --version-string=СТРОКА      строка версии
     --no-discard-stderr          анализировать stderr при разборе
                                  результатов параметра
    
    Об ошибках сообщайте по адресу: <bug-help2man@gnu.org>.

en: %s: can't open `%s' (%s)
ru: %s: не удалось открыть «%s» (%s)

note: Translators: "NAME", "SYNOPSIS" and other one or two word strings in all upper case are manual page section headings.  The man(1) manual page in your language, if available should provide the conventional translations.
en: NAME
ru: ИМЯ

en: SYNOPSIS
ru: ОБЗОР

en: %s: no valid information found in `%s'
ru: %s: не найдено допустимой информации в «%s»

note: Translators: the following message is a strftime(3) format string, which in the English version expands to the month as a word and the full year.  It is used on the footer of the generated manual pages.  If in doubt, you may just use %x as the value (which should be the full locale-specific date).
en: %B %Y
ru: %x

en: %s: can't unlink %s (%s)
ru: %s: не удалось удалить %s (%s)

en: %s: can't create %s (%s)
ru: %s: не удалось создать %s (%s)

en: %s \- manual page for %s %s
ru: %s \- справочная страница для %s %s

en: System Administration Utilities
ru: Утилиты управления системой

en: Games
ru: Игры

en: User Commands
ru: Пользовательские команды

note: Translators: "Usage" and "or" here are patterns (regular expressions) which are used to match the usage synopsis in program output.  An example from cp (GNU coreutils) which contains both strings: Usage: cp [OPTION]... [-T] SOURCE DEST or:  cp [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY or:  cp [OPTION]... -t D
en: Usage
ru: Использование

en: or
ru: или

en: DESCRIPTION
ru: ОПИСАНИЕ

note: Translators: patterns are used to match common program output. In the source these strings are all of the form of "my $PAT_something = _('...');" and are regular expressions.  If there is more than one commonly used string, you may separate alternatives with "|".  Spaces in these expressions are wri
en: Report +(?:[\w-]+ +)?bugs|Email +bug +reports +to
ru: Об ошибках сообщайте по адресу:

en: Written +by
ru: Автор:

en: Options
ru: Параметры

en: Environment
ru: Окружение

en: Files
ru: Файлы

en: Examples
ru: Примеры

en: This +is +free +software
ru: Это +свободное +ПО

en: OPTIONS
ru: ПАРАМЕТРЫ

en: ENVIRONMENT
ru: ОКРУЖЕНИЕ

en: FILES
ru: ФАЙЛЫ

en: EXAMPLES
ru: ПРИМЕРЫ

en: REPORTING BUGS
ru: СООБЩЕНИЯ ОБ ОШИБКАХ

en: AUTHOR
ru: АВТОР

en: SEE ALSO
ru: СМОТРИТЕ ТАКЖЕ

en: The full documentation for
    .B %s
    is maintained as a Texinfo manual.  If the
    .B info
    and
    .B %s
    programs are properly installed at your site, the command
    .IP
    .B info %s
    .PP
    should give you access to the complete manual.
ru: Полная документация на
    .B %s
    ведётся в справочнике Texinfo. Если программы
    .B info
    и
    .B %s
    установлены, то по команде
    .IP
    .B info %s
    .PP
    можно получить доступ к полному справочнику.

en: %s: error writing to %s (%s)
ru: %s: ошибка записи в %s (%s)

en: %s: can't get `%s' info from %s%s
ru: %s: не удалось получить информацию «%s» из %s%s

en: Try `--no-discard-stderr' if option outputs to stderr
ru: Попробуйте --no-discard-stderr, если параметр выводит результат в stderr

en: Include file for help2man man page
ru: Включаемый файл в справочную страницу help2man

en: help2man \- generate a simple manual page
ru: help2man \- генерирует простую справочную страницу

en: INCLUDE FILES
ru: ВКЛЮЧЁННЫЕ ФАЙЛЫ

en: Additional material may be included in the generated output with the
    .B \-\-include
    and
    .B \-\-opt\-include
    options.  The format is simple:
    
        [section]
        text
    
        /pattern/
        text
ru: В генерируемый результат может быть включён дополнительный материал
    с помощью параметра
    .B \-\-include
    и
    .BR \-\-opt\-include .
    Формат прост:
    
        [раздел]
        текст
    
        /шаблон/
        текст

en: Blocks of verbatim *roff text are inserted into the output either at
    the start of the given
    .BI [ section ]
    (case insensitive), or after a paragraph matching
    .BI / pattern /\fR.
ru: Блоки *roff текста вставляются в результат дословно или в
    начало заданного
    .BI [ раздела ]
    (регистр неважен), или после параграфа, подходящего под
    .BI / шаблон /\fR.

en: Patterns use the Perl regular expression syntax and may be followed by
    the
    .IR i ,
    .I s
    or
    .I m
    modifiers (see
    .BR perlre (1)).
ru: В шаблонах используется синтаксис регулярных выражений Perl, и они могут
    указываться после модификаторов
    .IR i ,
    .I s
    или
    .I m
    (см.
    .BR perlre (1)).

en: Lines before the first section or pattern which begin with `\-' are
    processed as options.  Anything else is silently ignored and may be
    used for comments, RCS keywords and the like.
ru: Строки перед первым разделом или шаблоном, который начинается с «\-»
    обрабатываются как параметры. Всё остальное просто игнорируется и может
    быть использованы как комментарии, ключи RCS и т.д.

en: The section output order (for those included) is:
ru: Порядок вывода разделов (для включённых):

en: other
ru: другой

en: Any
    .B [NAME]
    or
    .B [SYNOPSIS]
    sections appearing in the include file will replace what would have
    automatically been produced (although you can still override the
    former with
    .B \-\-name
    if required).
ru: Любые появляющиеся во включаемом файле разделы
    .B [ИМЯ]
    или
    .B [ОБЗОР]
    будут заменены на автоматически создаваемые
    (хотя вы всё равно можете перезаписать первый
    с помощью параметра
    .B \-\-name
    ).

en: Other sections are prepended to the automatically produced output for
    the standard sections given above, or included at
    .I other
    (above) in the order they were encountered in the include file.
ru: Другие разделы добавляются к автоматически созданным
    стандартным разделам, указанным ранее, или включаются на место
    .I другого
    (выше) в порядке, в котором они расположены во включаемом файле.

en: Placement of the text within the section may be explicitly requested by using
    the syntax
    .RI [< section ],
    .RI [= section ]
    or
    .RI [> section ]
    to place the additional text before, in place of, or after the default
    output respectively.
ru: Текст можно размещать внутри раздела с помощью:
    .RI [< раздел ],
    .RI [= раздел ]
    или
    .RI [> раздел ]
    (для размещения дополнительного текста перед, вместо или после
    вывода по умолчанию, соответственно).

en: AVAILABILITY
ru: ДОСТУПНОСТЬ

en: The latest version of this distribution is available on-line from:
ru: Последняя версия этого дистрибутива доступна под адресу:
