help2man 1.47.17 - en to sv translation catalogue (46 entries)

en: GNU %s %s
    
    Copyright (C) 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2009,
    2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2020, 2021, 2022 Free Software
    Foundation, Inc.
    This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
    
    Written by Brendan O'Dea <bod@debian.org>
sv: GNU %s %s
    
    Copyright (C) 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2009,
    2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2020, 2021, 2022 Free Software
    Foundation, Inc.
    Det här är fri programvara; se källkoden för kopieringsvillkor.  Det finns INGEN
    garanti; inte ens för SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR SPECIELLT ÄNDAMÅL.
    
    Skrivet av Brendan O'Dea <bod@debian.org>

en: `%s' generates a man page out of `--help' and `--version' output.
    
    Usage: %s [OPTION]... EXECUTABLE
    
     -n, --name=STRING       description for the NAME paragraph
     -s, --section=SECTION   section number for manual page (1, 6, 8)
     -m, --manual=TEXT       name of manual (User Commands, ...)
     -S, --source=TEXT       source of program (FSF, Debian, ...)
     -L, --locale=STRING     select locale (default "C")
     -i, --include=FILE      include material from `FILE'
     -I, --opt-include=FILE  include material from `FILE' if it exists
     -o, --output=FILE       send output to `FILE'
     -p, --info-page=TEXT    name of Texinfo manual
     -N, --no-info           suppress pointer to Texinfo manual
     -l, --libtool           exclude the `lt-' from the program name
         --help              print this help, then exit
         --version           print version number, then exit
    
    EXECUTABLE should accept `--help' and `--version' options and produce output on
    stdout although alternatives may be specified using:
    
     -h, --help-option=STRING     help option string
     -v, --version-option=STRING  version option string
     --version-string=STRING      version string
     --no-discard-stderr          include stderr when parsing option output
    
    Report bugs to <bug-help2man@gnu.org>.
sv: ”%s” genererar en manualsida av utdata från ”--help” och ”--version”.
    
    Användning: %s [FLAGGA]... KÖRBAR_FIL
    
     -n, --name=STRÄNG       beskrivning av NAMN-paragrafen
     -s, --section=AVSNITT   avsnittsnummer för manualsida (1, 6, 8)
     -m, --manual=TEXT       namn på manual (Användarkommandon, ...)
     -S, --source=TEXT       programkälla (FSF, Debian, ...)
     -L, --locale=STRÄNG     välj lokal (standardvärde ”C”)
     -i, --include=FIL       inkludera material från ”FIL”
     -I, --opt-include=FIL   inkludera material från ”FIL” om den existerar
     -o, --output=FIL        skicka utdata till ”FIL”
     -p, --info-page=TEXT    namn på Texinfo-manual
     -N, --no-info           tysta ned pekare till Texinfo-manual
     -l, --libtool           exkludera ”lt-” från programnamnet
         --help              skriv ut den här hjälpen, avsluta sedan
         --version           skriv ut versionsnummer, avsluta sedan
    
    KÖRBAR_FIL bör acceptera flaggorna ”--help” och ”--version” även om
    alternativ kan anges med:
    
     -h, --help-option=STRÄNG     sträng för hjälpflagga
     -v, --version-option=STRÄNG  sträng för versionsflagga
     --version-string=STRÄNG      versionssträng
     --no-discard-stderr          inkludera stderr vid tolkning av flaggutdata
    
    Rapportera fel till <bug-help2man@gnu.org>.
    Skicka synpunkter på översättningen till <tp-sv@listor.tp-sv.se>

en: %s: can't open `%s' (%s)
sv: %s: kan inte öppna ”%s” (%s)

note: Translators: "NAME", "SYNOPSIS" and other one or two word strings in all upper case are manual page section headings.  The man(1) manual page in your language, if available should provide the conventional translations.
en: NAME
sv: NAMN

en: %s: no valid information found in `%s'
sv: %s: ingen giltig information funnen i ”%s”

en: %s: can't unlink %s (%s)
sv: %s: kan inte avlänka %s (%s)

en: %s: can't create %s (%s)
sv: %s: kan inte skapa %s (%s)

en: %s \- manual page for %s %s
sv: %s \- manualsida för %s %s

en: System Administration Utilities
sv: Systemadministrationsverktyg

en: Games
sv: Spel

en: User Commands
sv: Användarkommandon

note: Translators: "Usage" and "or" here are patterns (regular expressions) which are used to match the usage synopsis in program output.  An example from cp (GNU coreutils) which contains both strings: Usage: cp [OPTION]... [-T] SOURCE DEST or:  cp [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY or:  cp [OPTION]... -t D
en: Usage
sv: Användning

en: or
sv: eller

en: DESCRIPTION
sv: BESKRIVNING

note: Translators: patterns are used to match common program output. In the source these strings are all of the form of "my $PAT_something = _('...');" and are regular expressions.  If there is more than one commonly used string, you may separate alternatives with "|".  Spaces in these expressions are wri
en: Report +(?:[\w-]+ +)?bugs|Email +bug +reports +to
sv: Rapportera +(?:[\w-]+ +)?fel|E-post +fel +rapport +till

en: Written +by
sv: Skrivet +av

en: Options
sv: Alternativ

en: Environment
sv: Miljö

en: Files
sv: Filer

en: Examples
sv: Exempel

en: This +is +free +software
sv: Det +här +är +fri +programvara

en: OPTIONS
sv: FLAGGOR

en: ENVIRONMENT
sv: MILJÖ

en: FILES
sv: FILER

en: EXAMPLES
sv: EXEMPEL

en: REPORTING BUGS
sv: RAPPORTERA FEL

en: AUTHOR
sv: UPPHOVSMAN

en: SEE ALSO
sv: SE OCKSÅ

en: The full documentation for
    .B %s
    is maintained as a Texinfo manual.  If the
    .B info
    and
    .B %s
    programs are properly installed at your site, the command
    .IP
    .B info %s
    .PP
    should give you access to the complete manual.
sv: Den fullständiga dokumentationen för
    .B %s
    underhålls som en Texinfo-manual.
    Om programmen
    .B info
    och
    .B %s
    är ordentligt installerade på ditt system, bör kommandot
    .IP
    .B info %s
    .PP
    ge dig tillgång till den kompletta manualen.

en: %s: error writing to %s (%s)
sv: %s: fel vid skrivning till %s (%s)

en: %s: can't get `%s' info from %s%s
sv: %s: kan inte få ”%s”-info från %s%s

en: Try `--no-discard-stderr' if option outputs to stderr
sv: Prova ”--no-discard-stderr” om flagga matar ut till stderr

en: Include file for help2man man page
sv: Inkludera fil för help2man manualsida

en: help2man \- generate a simple manual page
sv: help2man \- generera en enkel manualsida

en: INCLUDE FILES
sv: INKLUDERA FILER

en: Additional material may be included in the generated output with the
    .B \-\-include
    and
    .B \-\-opt\-include
    options.  The format is simple:
    
        [section]
        text
    
        /pattern/
        text
sv: Ytterligare material kan inkluderas i den genererade utskriften med flaggorna
    .B \-\-include
    och
    .B \-\-opt\-include
    Formatet är enkelt:
    
        [avsnitt]
        text
    
        /mönster/
        text

en: Blocks of verbatim *roff text are inserted into the output either at
    the start of the given
    .BI [ section ]
    (case insensitive), or after a paragraph matching
    .BI / pattern /\fR.
sv: Block av *roff-text infogas ord för ord i utskriften antingen vid
    början av angivet
    .BI [ avsnitt ]
    (okänsligt för skiftläge), eller efter en paragraf som matchar
    .BI / mönster /\fR.

en: Patterns use the Perl regular expression syntax and may be followed by
    the
    .IR i ,
    .I s
    or
    .I m
    modifiers (see
    .BR perlre (1)).
sv: Mönster använder Perls syntax för reguljära uttryck och kan efterföljas av modifierarna
    .IR i ,
    .I s
    eller
    .I m
    (se
    .BR perlre (1)).

en: Lines before the first section or pattern which begin with `\-' are
    processed as options.  Anything else is silently ignored and may be
    used for comments, RCS keywords and the like.
sv: Rader före det första avsnittet eller mönstret som börjar med ”\-”
    behandlas som flaggor.  Allt annat ignoreras tyst och kan användas
    för kommentarer, RCS-nyckelord och liknande.

en: The section output order (for those included) is:
sv: Utskriftsordningen för avsnitten (av de som inkluderats) är:

en: other
sv: övrigt

en: Any
    .B [NAME]
    or
    .B [SYNOPSIS]
    sections appearing in the include file will replace what would have
    automatically been produced (although you can still override the
    former with
    .B \-\-name
    if required).
sv: Alla avsnitt
    .B [namn]
    eller
    .B [synopsis]
    som förekommer i inkluderingsfilen kommer att ersätta vad som automatiskt
    skulle bli producerat (även om du fortfarande kan åsidosätta
    de senare med
    .B \-\-name
    om det krävs).

en: Other sections are prepended to the automatically produced output for
    the standard sections given above, or included at
    .I other
    (above) in the order they were encountered in the include file.
sv: Andra avsnitt läggs till i början av den automatiskt producerade utskriften
    för standardsektionerna angivna ovan, eller inkluderas vid
    .I övrigt
    (ovan) i den ordning de påträffades i inkluderingsfilen.

en: Placement of the text within the section may be explicitly requested by using
    the syntax
    .RI [< section ],
    .RI [= section ]
    or
    .RI [> section ]
    to place the additional text before, in place of, or after the default
    output respectively.
sv: Placering av text inom avsnittet kan uttryckligen begäras genom att använda
    syntaxen
    .RI [< avsnitt ],
    .RI [= avsnitt ]
    eller
    .RI [> avsnitt ]
    för att placera den extra texten före, istället för, respektive efter
    standardutmatningen.

en: AVAILABILITY
sv: TILLGÄNGLIGHET

en: The latest version of this distribution is available on-line from:
sv: Senaste versionen av den här utgåvan finns tillgänglig online från:
